انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امروز  :
.
دیروز در حال حاضر یک روئیاست ، و فردا فقط تصور باطل - اما امروز با زندگی درس ، دیروزت را یک روئیا و هر فردایت را با یک رویا و امید خواهی داشت
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه بیست و یکم  (دفعات بازدید: 9935 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

پیشگفتار چاپ سوم
            همزمان با نشر چاپ سوم این کتاب در مارچ سال 1976 تعداد اعای الکلی های گمنام در سطح دنیا به حدود 1000000 نفر تخمین زده شده و تعداد گروهها در 90 کشور مختلف به حدود 28000 رسید ( در سال 1990 در 134 کشور مختلف تعداد گروهها به 88000 رسیده است.) .
            سرشماری گروههای ما در آمریکا و کانادا نشان می دهد که نه تنها تماس الکلی های گمنام با افراد بیشتر و بیشتر شده است بلکه محدوده تماس ما هم گسترده شده است . اکنون زنها یک چهارم از جمعیت ما را تشکیل می دهند و در میان اعاء جدید تر این رقم به یک سوم می رسد . حدود 7% از اعضاء کمتر از 30 سال دارند و بسیاری از آنها در نوجوانی خود هستند (در سال 1990 یک سوم جمعیت اعاء را زنان تشکیل می دادند و در حدود یک پنجم اعاء سنشان کمتر از سی سال است.).
            اینور به نظر می رسد که اصول اساسی الکلی های گمنام برای بهبودی افرادیکه روال زندگی متفاوتی دارند نیز به همان صورتیکه برای افراد کشورهای مختلف مثمر ثمر بوده است . قدمهای دوازده گانه که برنامه ما در آن خلاصه شده است در کشوری(The Twelve Steps) و در کشوری دیگر (Les Douze Etape) نامیده می شود . اما هر دو دقیقا همان راهی را که اعضای اولیه جمعیت برای بهبودی خود پیمودند نشان می دهند . با آنکه حجم این انجمن از هر لحاظ به مراتب بزرگتر شده است اما در اساس ساده و خصوصی باقی مانده است . همه روزه در نقاطه ای از دنیا بهبودی در جریان است و این جریان وقتی شروع می شود که یک الکلی با یک الکلی دیگر صحبت می کند و تجربه ، نیرو و امید خود را با او در میان می گذارد .
.
.
.(21)
.
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi910
I miss the teacher
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 09:54:51 am »

in the evening I endured the It is raining cats and dogs., for fear of thunder, hide in the quilt to write this diary! Too scared to shake hands! Can't sleep people there are always a lot of confused thoughts. In his mind, want to finish but stuck!
, do not know how many people like me in her class again and again, repeating my love,ugg pas cher, my hard, my self willed. Get her tolerance,air max pas cher, her patience, her teachings! And each of her expression, I can imagine, many students say "she is very good, can not say specifically what good, perhaps a lenient treatment, or caring for a sick classmate one day, and I said her, every detail I glance in the heart, but never said that exports!
 my teacher, is actually more like relatives and friends, can not expect too much! Every time I think of, silently in my heart, perhaps a certain someday a certain street will meet by chance; also occasionally to strangers on the street wrong, stepped forward to just return to God, how could she will appear here! In life there are many crossroads, many shortcuts to go, various dishonest, every choice are in the change in the future, perhaps accidentally will lose the future,air max 90 pas cher, because this miss, I can't completely fallen, because she wanted to see, I don't want to disappoint,scarpe hogan outlet, every time wandering in the "shortcut" intersection, turned around and, thanks to her, although not in body >
< p > and there have been a lot of things, unknowingly near, I saw the is not the same as her, very calm, very casual, very strong, maybe I'm glad yourself than to understand others more, more regret can't change some words! She has a lot of, can not shirk its responsibility, each session, each class, each photo, is the end is the beginning, and then as the end, the beginning of the beginning. One day, seemed to feel her disgust, impatient, very much hope that their intuition is wrong, a little bit disappointed, thought, turned out to be too much of their expectations, which she imagined everything is perfect, too perfect but not true, as if the worship of idols, always holding a trace of fantasy, she is so real, that's good, isn't it? I still love!
< p > to ignore the thunder, I tried to something else, and then a figure gradually surfaced in my mind, the man said no more mature, it seems so long ago there, also don't know when, like, a lot of people are like, she is very beautiful, very envious of the girls in the class, she is always so thin, said Slim is also too reluctantly, I always say to my flesh you a little better, anyway,air max pas cher, a lot of more than. Nor does the boy make trouble in her class! She always looks like a public and private, the class is very strict, the next class and students can be very close, joke, chat or something, maybe I can remember the expression,scarpe hogan outlet, or smile more! Don't know in the eyes of others, she counted special, but I can not forget the people, maybe I am no, just happened to meet her, and with a lot of students together in her class, I put this as a kind of fate, in my heart always feel this is special fate, she is special.
Related Articles:

Red drunk

The clouds

The Language Of Love

I like to be quiet, so my friends are very few, and those are the ones that I have recognized. Forget where to hear the good friend is not attached to the label is not torn off, so I cherish. Sometimes you hate a friend. I said the friendship need to operate, you say who you are right, you are right.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
guide language
« پاسخ #2 : 07 آوریل 2016، 09:47:30 pm »

years of the river took away too much of the past, and the father of the pain of the debris but never settle down, it seems that these pain composed of his father's life. Sunrise and sunset are all farmers' life,golden goose saldi, and these illness made him slightly different from others.
's father was born in 1930s, childhood and adolescence was spent in the turmoil of war. After settling down, just have a nest of baby baby, but also suffered the turbulent years of poverty.
< >
's father is suffering disease hernia. The disease began to attack in the past few years, the father can endure, a moment on the pain in the past. Then the pain lasts longer and longer, and the pain is more intense. His father sitting in a small bench, upper body forward and downward pressure, his hands tightly hold the belly,air max pas cher, head and face exudation a layer of fine sweat. But none of us can share his pain. (Philosophy Quotes)
 in pain in the father did not stop doing, but he never let me out of work. Sometimes see father failed, I ran over to help, father scowled asked: "homework all done?" Most of the time, so I silently turned back to see one eye father slender figure,converse blanche, tears like rain falling.
 at the end of 1980s, almost ponds are being contracted, the wilderness of the wild fish in the pond,hogan outlet online, very little,tn pas cher, his father was very worried. When slack season, he was a man sitting in a daze in front of the jujube. Our family are afraid that he will get sick. Later,nike tn pas cher, the father to learn a watermelon with people. As a result of the need to explore the kind of melon technology, coupled with the habit of forming his fishing, the father often in the whole day busy. Hungry, eat carry dry bread; thirsty, casually Juyi Peng ditch water drink. Then his other disease, stomach, began to torment him. I clearly remember a day at noon I went to call his father eat and saw his side of the body, lying in the melon on the ridge,hogan outlet online, with both hands to press the stomach, hoe Heng in the side, and is surrounded by ups and downs rolling green.
 father of short stature, thin shoulders round the waist, working in the fields, eat more bitter,hogan interactive outlet, the work points to earn less. The land is divided down after his father while tending the land, while net fishing earn some money to support the family. From the beginning of this time, his tracheitis is becoming more and more serious, such as breathing and pull bellows. During the day he work outside, back home in the evening, but also with the dim light of the lamp mending nets. His stubby fingers do not act as a go-between was a fish, broke the net hole will recover. Father sleep rarely, to can be rushed to the far more local fishing. He is often stepping on the crow out, twilight four timely to pick a net wet to go home. In the memory of her father who always wears a fishy odor.
HTML template pain of affection

guide language : ten years of life and death two boundless. In a blink of an eye, my father left me for more than ten years. For more than ten years, every time I remember my father, I always left the pain in my memory.
Related Articls:

The Internet Era.

Can not give you to the end

Just until now I know, the world is not everything for a reason, unexpected, could not understand, total in staged that scene scene of the meeting and parting, in fact, there is no we can be controlled. What we can do is to smile and say to ourselves when we leave, no big deal.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Daughter
« پاسخ #3 : 16 آوریل 2016، 03:19:36 am »

HTML template daughter< br / > almost every world class on the road,hogan outlet online, my heart would like to fly,golden goose saldi, full brain is daughter opened a small hand flew to my appearance. And almost every time is a few steps to the sixth floor of the home, I couldn't help calling her name,nike tn pas cher, closed the door immediately came daughter are looking like a girl 's voice and urgently and urgently by far and near to run the sound. Open the door of the moment, the daughter of an angel like a lovely face into my eyes, mom, mom! Tightly to the little creature in her arms in, let her small hands and hugged her, my heart filled with thousands of tenderness. Three years, my daughter gave me the ultimate happiness, but also to make me really understand the peace alive is the most simple truth of happiness. Many people say that children are the most precious gift that God has given us, and I have been determined to be a Ding Ke family. But the daughter is inadvertently come between us,air max pas cher, despite my repeated hesitation, even when I was on a plane to thousands of miles away in Hong Kong, to has been unable to cancel its Hong Kong tour, I also secretly hope something happens, let me reasonable lost the child. But although I vomited frail, the villain in a complete mess, but always stubbornly stay in my stomach. Perhaps this is God's will. I finally decided to accept her,hogan sito ufficiale, but she brought me a hell of a year. That is how a period of oh. From three months to one year old, daughter one after another illness, fever, pneumonia, I hold her running in between the various hospitals, day and night can not sleep. Injections,goyard pas cher, when filling medicine daughter that sound shrill cries like a knife like cut my heart, no one can help me, even my husband will only stand in my side anxious round and round. At that time I shed tears of life. Has always been a strong I suddenly become so fragile and despair, so cannot withstand a single blow. In full of the smell of disinfectant in the hospital, I saw the daily life can not see human joys and sorrows. I and many like me are for sick children afflicted mother together, a silent tears. Ever met a woman with a child, her four year old son was born with a congenital immune disease, from which to determine the life of the drug with the needle, but it is likely to live less than an adult. I met with the woman in the injection room of a hospital, her children made the disease in full of joy when you play. Mother faint and quietly to me tell she had experienced the boundless despair, light and quiet that she must let the child live, even if give everything. In the mother's full with soulful eyes, cute boys expertly stretched out his arm told the nurse to give him an injection, his small arm vaguely covered with a needle. He was like a little man to comfort my daughter: little sister,hogan sito ufficiale, injection is not painful, do not cry. That time, I shed tears, for my daughter,goyard prix, more that still do not know the sorrow of the boy and he after suffering is still strong mother. For her daughter, 60 years old mother decided to leave his father and his family came to my side, as well as raising me as carefully.Related Articles:

Secret Chi

In 2012 th

Miser wife

When I to the husband of the assurance I can not to have any more children, will be good for the Zhuangzhuang, and despite family opposition, marry the husband, because I really love my husband.Our married life is very good, very happy family life, I to Zhuangzhuang than mom also pro, Zhuangzhuang and her husband's parents accept me. I am 28, Zhuangzhuang will soon be on the junior high school.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
with
« پاسخ #4 : 16 آوریل 2016، 03:28:42 am »

HTML template with< br / > I remember when I was a child, mom and dad are in travel,tn pas cher, rarely have time to come back, and at that time, I with in my grandmother's side, remember at that time, I love to cry, the time grandma will take a rattle and swung it in front of me to and fro, I won't cry, sometimes, my grandmother also very spoil me, I said what he is leaning on me, like my grandmother became the only family in my childhood, I often closely follow grandma. A year later, mom and dad came back, I become more happy, but not too long,hogan outlet, but Grandma out of the accident, the day, the grandmother as usual, middle of the night to tuck me,hogan outlet online, then I have always like in the middle of the night bed fidgeting, grandma gave me a quilt cover, wait for me to sweet sleep, just slowly leave my room. However, when the grandmother out of the room, grandma suddenly a little faint head, then unexpectedly also fainted more and more, and then go back, even accidentally fell on my mother's bed, grandma just fell down, we were woken up to so big action dad, mom immediately dialed 120, beside ask grandma, asking him if he is wrong,goyard soldes, but she is more and more pain, face has become twisted into a ball, then 120, had just come, hurriedly put my grandmother a stretcher bed and picked up. But the ignorant I don't know what you don't, mom put to bed. After a few days, the grandmother was diagnosed as stroke is because caused by cold in the middle of the night, grandma in the ICU, my child can not go in to visit a,golden goose outlet, and this time I can only follow my father or mother to severe ward, only mom and dad go in, and I can only in outside silly tears,scarpe hogan olympia, and then follow mom left in the intensive care unit. With the expression on her face is more and more heavy, and finally one day, the doctor we call into the ICU, I looked up at the doctor and his mother talked for a while, the mother's tears fell down, through the door, as if I could heard his grandmother the faint breath. A few days later, my grandmother was released from the hospital, but my grandmother did not stand,nike air max pas cher, the grandmother has half the body unexpectedly can't move,air max tn pas cher, but I did not cry, because I always thought my grandmother just temporarily, after a few months it will be good, but my grandmother had a few years is not good, but I also gradually became accustomed to the, not only to he read many newspapers, and often have to push the grandmother marshland, and so on a lot of places to play to play, it seems to be she was following me!Related Articles:

My wife gave birth to the chi

About writing a composition i

Earthly fireworks, only for y

When I to the husband of the assurance I can not to have any more children, will be good for the Zhuangzhuang, and despite family opposition, marry the husband, because I really love my husband.Our married life is very good, very happy family life, I to Zhuangzhuang than mom also pro, Zhuangzhuang and her husband's parents accept me. I am 28, Zhuangzhuang will soon be on the junior high school.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Huangfu said 2
« پاسخ #5 : 17 آوریل 2016، 11:11:04 am »

I said,nike tn pas cher, "don't worry, maybe there's something in a while,hogan sito ufficiale, or just sit down and have a rest."." Don't know where the tacit understanding that she should agree to a rest, the results just sit down, in front of the tree a tree a star is blown to,hogan outlet, electric wire pole is crumbling, pair of eye view, "risk is really ah!" Jointly issued with emotion. Open your eyes,hogan outlet, it's a dream!
 Lightning flashes and thunder rumbles. a dangerous situation. The trees were blown down,hogan outlet online, the poles were blown off, the shuttle in the wandering in the tree fell It's raining and blowing hard., people in between. Let the earth white lightning, thunder makes things of life. And a friend did not know why go in such an environment, the friend said: "hurry up two steps,chaussure tn pas cher, the home is good."
< p > reasoning, the reality is trueas, we often encounter a thing or anxious, or restless, or blank to deal with, but the results can be imagined, if it is in the dream, the waiting for you will be the Keke down the tree.
< p > if in reality,golden goose, do not know what more terrible things happen. However, if we can slow down, or to calm freely in the face of a sudden things,hogan outlet, wait, wait and wait, the results may will be a new vista! Education is the need to wait!
Huangfu said 2
Related Articles:

A Sala raindrops

Son love and yellow son

Brave swallow

Long haired uncle listened impatiently with his furry paw playing elephant.
but all this does not influence the baby's curiosity. No matter what, what it saw and heard, immediately ask what smell. But get all of their uncles and aunts of the cuff and kick. such a thing happens on the day: in a sunny morning is the elephant asked one thing, this thing, others. It never dare to ask.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
_ sometimes sentimental sentences about love, love
« پاسخ #6 : 17 آوریل 2016، 03:25:07 pm »

The HTML template _ sometimes sentimental sentences about love, love is a kind of hurt, cruel man< br / > about sad love sentences sometimes love is a kind of hurt, cruel man thanks your unfeeling, let me learn to forget. Can not be friends after breaking up, because they hurt each other, can not do the enemy, because they loved each other, so we become the most familiar stranger. A lot of people will be wondering why I want to thank the people who hurt me? He brought me pain, I would like to thank him? Yes, not only to forgive them, but also to thank them, love them. Bear, wronged, pain, hate and despise is delusion, is wrong idea. Since love, why not say that the export, some things lost, you can not come back! Face of happiness, others see. Heart pain and who can feel. Rain over the air, tired of the sad, I remember the fairy tale has been slowly melting. Facing the pain, only to face in the face, let the suffering of their own in until the pain to forget the pain of what is and escape will only make yourself more tortured, face the reality must face the reality, don't need to others wronged perfection, the revenge revenge, the abandoned me to give up, hate thoroughly, to forget the no need to remember. Guilt,hogan sito ufficiale, regret on my heart, toss about can't sleep,scarpe hogan outlet. His brow wrinkled, his head like a headache. The smoke had burned to the finger. He had not found it,air jordan homme. He was just sitting there, head deep down. A long time to make a deep sigh. Love is not only to show precious,hogan interactive outlet, many people do not know how to cherish, only to lose to see, in fact,hogan outlet, the most familiar is the most precious. Do not easily say love, a promise is a debt owed! With a cigarette, wandering. When the tears flow down, just know, separate is another kind of understanding. Suddenly, I seem to fall into ice, from top to toe cold heart. The day you left, I decided not to tears, against the wind and not to blink of an eye. You go,hogan interactive outlet, with all my love is gone, just a scorer, I endured the tears watching your back and wanted to finally hold you once, want to say to you "I love you". Time will slowly precipitation, some people will be in your heart slowly fuzzy,air max femme pas cher. Learn to let go, your happiness needs its own sake. I can feel your pain,hogan outlet, you have you can not say the helpless, but you make a no matter what you do, the more you do, the more I feel. I tried to stride forward, and took a few steps, dizzy, vomit, the body is uncomfortable. I thought the bird, but the sea is that the birds do not fly over the sea of courage, ten years later I found out that, not the bird flew past, but the sea the head, had no wait. I really love you, close my eyes, thinking that I could forget, but shed tears, but did not deceive themselves. Love is a kind of feeling, when this feeling has not, but I still have to force myself, this is called the responsibility! Parting is a kind of courage! When this is not courage, I still encourage yourself, this call! Because of the pain, her frown, thin body huddled together shivering. Some people are the people.Related Articles:

You got dr

[met a person Whitehead city. Choose one alternati

Rose and hot porridge

Rich people to explore the spirit of innovation. Learning to seize the key, highlight the blind spots, but also extends the scope of the study, intake; we should not only learn from books, but also learn to practice; it is necessary to to the masses to learn, to learn from the leaders, experts and scholars, but also to the field, other provinces and foreign learning useful experience.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
32 college students read inspirational books recommended
« پاسخ #7 : 19 آوریل 2016، 03:09:22 am »

1, Liu Tong, "your loneliness, although the defeat of the glorious"
 3, also recommended a leisure book "happy to walk in a smile"
 introduction &middot; &middot; &middot; &middot;
 Liu Tong, vice president, light media and television business unit, young author. Served as the "Chinese entertainment report" "the best scene" and many other file trump entertainment director. Has published a million - grade best-selling book, "who is not lost youth", was the 2013 eighth Chinese writers list of the best inspirational book. Since 2012,hogan sito ufficiale, Liu Tongzai Tsinghua University, Peking University, in, Wu3 Da4, one hundred colleges on campus lectures, every game full, hard to get a vote. China is concerned about the next generation Committee hired as a youth model&quot,hogan sito ufficiale;.
< p > Books Introduction: on graduation day pretend to be clear and decisive, picked up the suitcase turned the moment a certain emotion spewing out; in the complexity of the workplace, both adhere to and compromise over and over again ask himself, "what I want"; in the complex social,air max one pas cher, put on the mask, to a low profile, but also don't forget in another parallel world, the playfully stubborn yourself... This is a gift for you, always stand in the good time of you, each look forward to the future of you.
32 college students read inspirational books recommended
< p > ten years to grow witness who he Jiong warm sympathy moved to share a hope in the process of reading, can you kindly smile to see those who do not know the so-called past,hogan outlet online, as dark confused crashed through the head of adolescence, a few not the result of love, and he to show the true. "
 this is our class to take an examination of the first students recommended, this series of books are very good, to a lot of life, like the thought of prose to see more feeling.
 college students, youth, it seems that the relationship between the three are always inseparable,hogan outlet. So the following YJBYS inspirational network for you to collect a small collection of 32 inspirational books for college students to read,montblanc plume pas cher, recommended to you. Go and have a look at it!
 2, strongly recommend a short book "my suffering my university"
< p > struggle young Liu ten years time to create from the employee to the vice president of miracle, enlight media enterprise planning origin, he, decade counter attack life, to urban restless confused young people full of positive energy. A person, ten years time; a city, fast changing, if not to let you enlightening thoughts and then try to make you knowing smile,hogan outlet, 150 words drift records span ten years self talk.
< p > put it to your phone,hogan outlet, lying in bed when you can look at look so unhappy children are like to fight, so many ups and downs so much frustration she is still so persistent, wins the day, the life has too many miracles, you are so difficult to count what??,
 4, "whose youth is not lost"
Related Articles:

Silly and

The eagle

Gentleman responsibility has, the person responsible person

At that time, which the adults will have leisure psychological children. These things. In those days, every day to see she will find her trouble. The little girl where the money to pay for my toys; my mother said to me: let her, forget it, I'll take you to my grandma's house to play tomorrow. At that time did not feel what. After so many years think of them, I think this is probably my attitude to life.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Forget you, forget to miss
« پاسخ #8 : 19 آوریل 2016، 09:15:42 am »

< p > I don't want to write anything, because finger play is full of sad words, I can't read write their own things, because every time broke down in tears! Miss you like grass and wild,hogan outlet, and where?
< p > you leave, quietly, years later I understand: you in this way tell me I lost you forever, like the together through the years!
 in my broken heart, I let you help me find a man to marry out, you volunteered for? Said I could, so we pretend a pair of lovers,mont blanc pas cher, you every day to send me ambiguous information,hogan outlet online, and I always hide not return information, then did not dare to boot,scarpe hogan outlet, you make a phone call to me laugh, said why not return information, I said too familiar, we do not fit a lover ----
 I still don't understand, why didn't you think you will suddenly leave, and leave so completely! I really never thought about this problem, always feel that no matter what time you always look at me,hogan scarpe outlet, when I need you,hogan roma online, you will appear, but you disappeared, without a trace!
When
 we are not lovers,goyard paris, I told myself again!
 I often wake up from the dream, watching you leave the back! In fact, when you leave, so silent and soundless, I did not even see the back of you! When I desperately began to think of you, I can't recall your words and deeds,scarpe hogan outlet, every expression let me heartache, every little thing let me burst into tears! But I remember clearly: we are not lovers!
 for a long time did not dare to come here, because I did not dare to touch the nerve! Are you all right?
 we are not lovers, I told myself again and again!
Related Articles:

Skimming over the surface, cl

ties carried over from the previous life

Recall tho

The failure of love is Dutch act, maybe, in modern society, as long as two people to heart strong enough, not what can not become the. It involves material, housing and food. Although housing prices remain high, but borrow some Shoufu housing loans are generally not a problem. Now is the only son, more be nothing difficult.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
punishment is the main status of the establishment of
« پاسخ #9 : 19 آوریل 2016، 10:35:41 am »

the person in charge of providing a set of data: 2012, the country's only about 3 million units POS; in 2014, jumped to 10 million units, an increase of as much as 3 times. "We can not only see the cup are pointed out the illegal phenomenon, should see the third party payment received single acceptance environment plays an important role in,hogan outlet, the responsible person said,hogan sito ufficiale, the state has to vigorously promote the popularization and trial of bank card, but a most important premise is to accept the environment improve. Illegal deposit dispute
The third party payment institutions and constraint violations: no punishment over UnionPay UnionPay
 "we have received this document, but some of the issues raised, there is still a question to be discussed." A North China area payment business institutions responsible person said, UnionPay issued a document pointed out that the "illegal", indeed in the industry exists, but from the cup positioning and payment market market of two angles of view,hogan scarpe outlet, UnionPay some idea and practice unreasonable.
< p > "we consulted the legal profession, they say, at home,air max pas cher, only the state administrative organs and state law enforcement agencies to the company commercial exercise punishment", the central region of a third-party payment responsible person said,hogan sito ufficiale, regardless of whether the Unionpay's explanation is "the constraint violations", or other reasons, this approach do not have legal significance.
 Securities Times reporter Liu Xiaoyou Mei Wan
 punishment is the main status of the establishment of
< p > recently, circulating in the industry of China UnionPay business management committee the 2014 6 months bank card acceptance market norms work bulletin, UnionPay breath lists the payment acceptance market 3 categories with nine violations,hogan outlet online, involving hundreds of banks and more than 40 Payment institutions.
< p > "UnionPay so-called 'constraint violations' file,air max femme pas cher, each quarter, and each half year will send a, conventional industry internal documents and the payment agency business responsible person said,hogan outlet, this year first half violation mechanism and constraint amount increased significantly, the main reason is the rapid development of POS (point of sale terminals) market.
 cup as the only card organization and clearing transit platform, there is no doubt that a commercial company. UnionPay are eligible for penalties for other commercial company, paycircle rankled.
 file UnionPay in 3 categories of 9 violations, the first is a list of illegal deduction rate to apply low and false merchant network.
< p > is the third party payment mechanism of UnionPay "constraint violations" Tucao, union official in accept the Securities Times reporter the interview said "the constraint violations" is business institutions to join UnionPay network and China UnionPay reached agreement and standard rate is national development and Reform Commission proposed, UnionPay is the parties deserve fee reduction.
 the former is the industry commonly known as the "set of code". But the industry said that the business scope of a business may be more than one class of goods, this time how to define the standard fee standard has become a problem. For example, hotels generally sell tickets at the same time, the former applies to the highest rates >
Related Articles:

in accordance with the law to

10 meeting

Explore the negative list of market access system, to carry out the relevant reform pilot. Docking international high standard economic and trade rules, to explore the financial services industry to implement access to foreign national treatment plus a negative list management model.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
50 youth inspirational micro movie recommendation
« پاسخ #10 : 21 آوریل 2016، 11:01:15 pm »

6, micro movie "buy a house,sca goyard pas cher? Start a business?" the meaning of life does not care about gains and losses
 4, fresh inspirational micro movie "girl"
50 youth inspirational micro movie recommendation
< p > 2013 he Suiwei film "glory years&quot,hogan outlet online; tribute youth: tells the story of four people living in the bottom of society young people, ten years ago because I like beyond's songs and walk to arrive together, after ten years while living in the bottom, still life is full of stories of hope to arouse the contemporary young people's positive attitude towards life. Have a dream day, every day is glorious years.
 youth has been said rotten, but still young. Every kind of youth is wrapped with a dream. But how much youth can stand the test of time and the world. To the final results in fact everyone knows, maybe you are looking at a result. On the ground of heart, every day is a regular work home such infinite loops. It is the old in this cycle, the dream is down in this cycle of.
 how many people dare to dream to
< p > remember your dreams?? ever because the pressure of reality let you lose yourself? Had little dream, a common design students, during the university once lost myself, she is how to get rid of the trouble? Because of the dream, let her to find their own, found the courage to persist.
 story mainly about the university girl Jiang Xiaoxia after entering the University, the experience of employment and unemployment,nike air max pas cher, love and romance,chaussure louboutin pas cher, and the mother's death. She slowly become mature strong,air max one pas cher, understand the meaning of the United states. Faded when young and young spirit. Gained growth. This only 9 minutes of the micro film in a short period of time to the development of the history of Peking University, thick and cultural heritage is a perfect place to show up. At the same time, from the perspective of an ordinary female college students, tells the story of a girl in the art school of the growth of the story. Fresh and beautiful picture of the film, the plot is delicate and moving. Touched many students and young people in school.
 business for dream drift north,tn pas cher, is one of the goals of the. Long Jian, North drifters, in order to self >
 5, campus inspirational micro movie "forgotten dream"
After graduation,
 tells the story of a teenager in the hard environment of the tireless pursuit of the dream of the course,hogan outlet. To encourage young people to dream of flying wings, adhere to the dream, the film to Zhuojun for the prototype,hogan sito ufficiale, the Guangxi Nanning suburb village boy from, without instructions from the person, oneself fumble hip-hop, become nationally renowned for its "street dance talent.
 3 micro film "graduation that year", but people impetuous society
 graduation, the course of what to do, especially female college students, to withstand the temptation ~~
 1, micro film on the ridge of the "dream"
 2, 2013, Suiwei movie "glory days" salute the youth
Related Articles:

Break thro

No adventu

Classic so

We are in the interaction of external relations and in the quiet inner solitude, body sense the value of their own sense of presence, the one and only lived your life. If not active, not passive, whether you are willing or not willing, we used to deep and external relations or interactions or kink or investment or payable in, to the maximum tension and elasticity show that both strange and familiar with your own, embodies the contradictory and harmonious self existence, aware of the high spirited and low self pulsation.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
How much life in the spring and autumn rain
« پاسخ #11 : 22 آوریل 2016، 09:28:17 pm »

HTML template life how many spring and autumn rain
,hogan sito ufficiale
 spring
 lonely rain lightly to the ground  &gt,tn requin pas cher;  but not  endless fall over a year  can not tolerate the slightest breath play down and  out with the hero  &gt,sac goyard pas cher; is a dusty  a autumn equinox with choice of  falling leaf,hogan rebel outlet, roots  winter horizon is dry as if the ground is  ten wax : smooth < br / > this is unusual < br / > sparse lights shining quiet sob tree < br / > there are outliers < br / > even the wind also obedient to world Invitatory < br / > that year winter < br / > the enjoyable < br / > < br / > in < br / > the horizon I do not know when < br / > and the rain < br / > which is when the < br / > on the way through my life < br / > through the year < br / > the spring,goyard pas cher, the summer,scarpe hogan outlet, the autumn,spaccio hogan outlet, the winter!
Related Articles:

Looking up at the dark night

Believe that life is evil

Amazon.

Rain is too difficult, presumably there is no water. To go halfway, rain again, small, sparse, fell upon the little mud. Thought, this may be under a while. But the ground was wet, and the rain stopped. The sky is still overcast, the sun slowly come out through the clouds, a glance, and pulled back by clouds. Misty sky, no light and no rain.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Always grateful
« پاسخ #12 : 23 آوریل 2016، 08:14:37 pm »

thanks to life for my good, thanks to appear in every one of my life,hogan outlet online, whether it is ridicule, contempt or support and encouragement,hogan outlet online, you let me grow up!
 Thanksgiving is a good feeling, is a healthy state of mind, is a kind of conscience, is a kind of power.
 today is Thanksgiving Day, in fact this is not just a holiday, more in life should always have a grateful heart,scarpe hogan outlet, life will be better.
 thanks to my friends, you help me get rid of loneliness, accompany me cry together,goyard pas cher, laugh together! Share with each other the passions. Nice to have you.
 people have gratitude, life will be moist, and always shining pure light.
 thank you, always support me, pay so much, that the more thank you is so small,chaussure air jordan pas cher, and strive to honor all commitments.
 a gratitude and gratitude of the people, is the basic moral of every man.
The HTML template always grateful
 always grateful,ugg soldes, often gratitude. Have a heart of Thanksgiving, can help me find hope in the face of adversity,scarpe hogan outlet, to seek happiness in pessimism.
 thanks to my family,hogan outlet, you taught me a lot of things in life truth, helpless in my frustration when lift me, encouraged me to go on!
 finally thank all the people who love me and I love the people, you are the most important person in my life!
Related Articles:

Meet, as M

To survive

Lin on

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Life to do, decide on what path to follow
« پاسخ #13 : 24 آوریل 2016، 12:17:09 pm »

: the passing of the years! Sing for you, "warm" began to pick up all the pieces of my heart. The memory of the white boiling water, from the fingers dripping, disappointed, sad...
The little
 and them,hogan outlet online, there are old and small,tn requin pas cher, and he agreed to go slowly old, the other half, how willing to go through thick and thin together, how can let go, why life is so unfair, but has gone as far as...
The HTML template to do life, decide on what path to follow
: how much will feel life miracle, we all want to see a miracle, but the miracle is so far away.
 of the journey of life, with the seed of life. The world's fireworks brilliant, but fleeting. The next spring, life is back to life, spring Yang ran. But tomorrow will be better, life is evergreen!
 and they worked hard life, watching the children have grown up, but everything is too late. Just ask what is life? Without words, distance, blurred. When the number of people are endless, it shall be, in this life, the afterlife!
 life is short, the road twists and turns. We go and cherish every scenery, we walked,hogan olympia outlet, we kept walking becomes the scenery. Long years, the growth of the US face each tomorrow, how many expect,
 recently, should be the new year during that time, there are too many accidents, which I also tangled numbness, occurred in his head on what will be the gas, I also experience this unfortunate.
 everyone's life cannot be predicted, but destined to life. Grief at separation and joy in union between life and death, but that can not be measured. The hearts of the beautiful paradise, there is someone. No, it's just a beautiful myth, never reach!
 moment, this second cannot predict the next second. A rich or poor people may have different accident! An unexpected surprise.
There are security risks
 fate, daily transfer. The destiny is fun. However, fate tease people, seek people of hope in life in suffering, how many bitter, helpless.
 "I walked lightly, as quietly as I came here; I gently waved,chaussure nike tn, the rosy clouds in the western sky...... Quiet,hogan outlet online, enron!
 said: when the doctor patient days are few, we have tried our best. Which is more cruel. Then,hogan outlet, with the disease people not only have to bear the pain of the disease but also to comfort the family, laugh at the world? Facing the high cost of the operations of about one hundred thousand, and the probability of success per cent, many families just cry, just at a loss what to do,hogan outlet online, but not willing to choke. However, life is so, life is so, only accept. Just look at the Confidante, the flower of life, yet in bloom early wither. She dreams of the future, the pursuit of life, have all been shattered reality! Leaving only the desire for health, leaving only the endless regret.
Miss
 everything is always so suddenly, I don't want to know. But it happened,air max 95 france, no one can stop, but also what I never had...
Related Articles:

Life is wo

Already not love

Beautiful

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Maple leaf _1
« پاسخ #14 : 24 آوریل 2016، 01:37:43 pm »

< p > not lived in vain alone reward maple leaf red, bright like your cheek smile,goyard paris, green grass green breeze blowing,chaussure nike tn, I know you are out of the ordinary.
 if you are maple leaf, can leave a dream for me,hogan outlet, leave a dream.
 often recall your warmth,hogan interactive outlet, gave me time and time again moved, your shadow always appeared in front of me,hogan outlet online, with my trip.
 I have a collection of maple leaf in my mind,converse femme pas cher, no matter whether you come and go in a hurry,hogan outlet online, I do not know the whereabouts of your future floating, I do not know the future of the dream will be able to meet with you.
 do not want to let you go away to become ever, just want to be with my life to eternity,tn homme pas cher, you are the most beautiful in my heart, you are my non-stop chasing the dream.
HTML template maple leaf
Related Articles:

Old longan tree

Alone catch the Castle Peak

Bit memory

A year, tomorrow you must go abroad game, I know you expect this has for a long time, this is the game for the first time since you hurt, I miss the time you are not injured, perhaps we still have the opportunity to see many, maybe the situation will better than it is now a little. But I am very satisfied, although you are not particularly able to understand me, even when I was angry, you never coax me.
خارج شده است

این صفحه در 0.089 ثانیه 21 نمایش داده شد.