انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هيچكــس ، هيچكـــسي نـــيست ، چـــرا كه در شمــا ، بودن هيـــچكسي ،بهتر از شما نيست.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یازدهم  (دفعات بازدید: 6277 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

دیباچه
            این ترجمه سومین چاپ کتاب الکلی های گمنام است . چاپ اول در آوریل سال 1939 به بازار آمد و ظرف شانزه سال 300000 جلد از آن بدست مردم رسید . در سال 1995 چاپ دوم این کتاب بطبع رسید و بیش از 1150000 نسخه از آن وارد بازار شد .
            از آنجا که این کتاب به صورت مرجع و راهنمای جمعیت ما درآمده است و به مردان و زنان الکلی زیادی برای بهبودی کمک کرده است بنابر این احساس می کنیم که نباید تغییرات اساسی در آن داده شود . بدین جهت قسمت اول کتاب که برنامه بهبودی الکلی های گمنام را توصیف می کند در جریان تجدید چاپ دوم و سوم همچنان دست نخورده باقی مانده است . قسمت "نظریه یک پزشک" نیز دقیقا بهمان صورتی که در چاپ اول بوسیله بانی بزرگ ما ، دکتر سیلک ورث فقید در سال 1939 نوشته شد بجا مانده است . در چاپ دوم ، تبصره های آخر کتاب ، سنت های دوازده گانه و راهنمای چگونگی تماس با الکلی های گمنام به کتاب اضافه شده است .
.
.
.(11)
.
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
Energy-saving _104
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 02:09:06 am »

"A pity, but I didn't catch the guy." Angus sighed. "Carat Er, who is carat Er is who?" Du Lan is not asking. "Is the red haired man, head of the violent bear mercenary soldier regiment, the archer who is deputy head of the fern,sca goyard pas cher, young warriors called Stuart, Teluo and are violent bear mercenary soldier regiment, at the same time they are also bear the rogue group of people." Kelly's simple way. "They are part of the empire." Although not ready to tell the specific situation, Duran or the said the identity of a group of people out, after all, his body or campese Empire, although no matter,golden goose mid star, Sylar. Campese hostile countries he knows. "You sure!" Angus facial expression change to change, not only the Angus, several other people's face changed, who all know,louboutin pas cher soldes, Seiler Empire and campese is what kind of relationship, although the two countries have also had some time before the war the, but still does not have stupid people who think they are friends. "I just overheard them to climb mountains Tomiya, made a noise, it is their pursuit." Du Lan didn't say lies, simply omit the important part. "You send Duran to the hotel, Gina, and I went to the head of frendo go there." Angus pensively. People don't know what Sylar people here to do, he is know some, such a big thing, he dare not joking. "Oh, I left that place." Out of the church, Phoebe has an atmosphere like mouth. "Thank you!" Duran know, but this group of people are to the papacy not cold, should not hurt yourself, I am afraid it is how not to the Vatican. "Ha ha, what thanks, want to be not you all the way, we still don't know to look for those guys how many." Phoebe laughed and laughed. "Yes, Wizard of treatment are almost to solicit the damn church, Empire treatment magician almost all in the army, local is almost no treatment magician." Flag agrees with the nod. "Well, don't say, let's see what these guys have." Into the hotel, Du Lan took out their burden. "Clothes, food, and others seem to have nothing." Flag shall open a package. "There are others, have opened a closer look at." From a few people in the dialogue, Du Lan always feel the burden should have what is right. Du Lan himself also opened a burden, carefully looked up, several other people also carefully search up, clothes were thrown out of the ground. This coat is so heavy." Phoebe picked up a piece of clothing, it is a winter wear double leather. Kelly took the past,louboutin pas cher, took out a knife cut, suddenly, and a few layers of folded skin roll out, Kelly quickly pulled out. "Is a map!" Once opened, Kelly's face is slightly changed,scarpe hogan outlet, voice trembling. "Sweet, Harry,chaussure tn pas cher, and York three provinces map." Flag's voice was trembling slightly. "This is who drew the map, even more than the military map of the Empire in detail." Dreiser's face became very ugly. "No wonder these guys to venture into the woods to hunt me, this is actually the original.Related Articles:

Air Galaxy _308

Nine _2523 will turn golden

Nine _1415 will turn golden

This two people, is to find the Qishan god baby fruit?" Thought of here, I was a bit worried about Qin warriors, but also expect a little more. If that's the case, it's a good thing. If the branch of Qi Mountain, to the two people killed, unnoticed, but can be a temporary master for his.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
The moon for love
« پاسخ #2 : 08 آوریل 2016، 11:22:24 am »

/>    &nbsp,scarpe hogan outlet;     &nbsp,hogan outlet;                       &nbsp,hogan outlet online; &nbsp,tn homme pas cher;   &nbsp,hogan sito ufficiale;         &nbsp,golden goose;
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; liulaotai Waist Apron,hogan roma outlet, a head of white hair shining, benign, although it was almost 60 years old the, but heroic bearing. Still, a look at those eyes, then know youth is a beautiful girl./>   

&nbsp,hogan outlet online;

& nbsp; & nbsp; & nbsp; sister-in-law has a strong personality, and pure feelings, like a snowdrop only allowed in the silver in the world open for thousand of years, don't stay in the grey of the land for a second. This girl is very rare."/>   
>Related Articls:

Tell the l

Yi Zi

Hometown tractor

I grew up the small village is in the mountain, the mountain, the mountain's elevation should at least have more than 1000 meters, because each reinstated to go to the market to go 30 in the downhill. There is a place where the mountains surround, and all around the mountain, high and short distance.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Cheng Hua fourteen years _544
« پاسخ #3 : 09 آوریل 2016، 03:37:34 pm »

He long tone, see Tang pan was not in any hurry to continue: "looking for Wei Zhuniang's killer." Tang pan pick eyebrow: "is Chai Ze?" Money three son depressed: "ah? You know, that's what I'm talking about!" Don shook his head. "I'm just guessing. Chai Ze, Wang Da, Bao Yi these three people, only the wood Ze most suspicious." Money three forgot to show off the original intention of the news, but curious to ask: "why?" But he obviously Weeze said that Wang Dacai told him there, and his best ah Chai ze!" Tang Pan said: "don't forget, I have said before, can be in so short time to find Wei Zhuniang and kill her, and do not disturb others, only quite familiar with Wei Jia's people can do,hogan outlet online, for this, only wood Ze with." Money three son clap a forehead: "be, I almost put this to forget! Yes, Weng also ask the magistrate, it alone can't do personal Ze chai. Is said to be Chai Ze's cousin, also is Schweitzer Zhengshi, especially the idea makes people will heat the pot of soup, and sent up, and Chai Ze of Bowie said,hogan scarpe, his cousin's husband hated king of the people, want to let him in public ugly, with Bao Yi about good, let him in the audience,scarpe hogan outlet, knock down the pot of soup, and promised to reward, let him help Yuanhuang, the result let Weng magistrate a trial on the trial out. " Tang Fanwen: "why do you have to kill the wood Ze Wei Zhu Niang? A little girl had any enmity with him?" Money three son: "because Chai Ze and Chai's seeing Wei Cesheng son and give everything to him, heart displeased to conspiracy to Schweitzer adverse to seek deprived of his property, the result was unfortunately Wei Zhu Niang after two life afraid braved plot ahead of schedule, let start first for strong." Tang Fanyao shook his head: "only afraid that is just their own guilty conscience bale, Zhu Wei Niangruo really heard their words,tn homme pas cher, early will shout up the, Schweitzer how can know?" Money three children: "yes, you are wise,scarpe hogan outlet, is the reason! Afterwards Weng magistrate also ask a mother Schweitzer and Wei Zhuniang,bottes ugg pas cher, found Wei Zhu Niang didn't and they mentioned this matter,hogan outlet, we can see this is totally Chai Zebiao siblings guilty, the result actually moving up a rock only to drop it on their own feet! " This case is not complicated, so many clues placed there, the case is only a matter of time, Tang pan is concerned about another pile. "Home of indinavir die, what progress?" Money three son way: "this matter, Schweitzer is anathema to the wood's brother and sister, contended the son and kill them, but the two men do not recognize, now like there is no conclusion yet!" "I don't think they did it," said Tang. Since Schweitzer can give birth to a son, the dead one,scarpe hogan outlet, another one, do nothing, since they all want to murder Schweitzer himself out, killing the children, in fact, and there is no difference. " Money three slanting slanting head: but they are capable of murder Wei Zhuniang such a stupid thing the, want to kill Wei children and for good reason. "Related Articles:

The weddin

Cheng Hua fourteen years _723

Empress co

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Perhaps, some day will lose the most loving person
« پاسخ #4 : 11 آوریل 2016، 08:54:16 am »

when I was young,golden goose outlet, I lost a book. My father said no matter, buy to you, my crying face immediately on the flowering.
 [just]
 youth, lost the love. Friends say no matter, I'll find you. I shook my head and smiled, and it wasn't a must.
 in the eyes of others so very good, they say at last is not a wayward child. But in my heart, this is a great tragedy. All is to have a price, but growth, the price is the most.
 does not. In fact, I do not know who said, the mood is not in any fluctuations. Even if I always want to, even if lost has been very love. Even if people see me even if I don't like me to compromise, who is. Got to just give a hug, lost is just a smile. No one had to rely on compromise, not accustomed to watching simply close your eyes. The sad, not in the young passion, forgive me, is not in the young.
 no one who is always the most love,scarpe hogan online, no one to lose who really can not live. We can not face is not separated, only afraid of the emptiness of a person. In fact, I am afraid that I have been used to not you,stylo mont blanc pas cher, you suddenly said to come back. I'm glad to meet you, you gave me an apple of sodom.
 I've always felt that this word really hurt people. It's like watching a favorite candy melt,golden goose outlet, but you can do nothing. And tell other kids, it's OK,chaussure jordan pas cher, I have other sugar. In fact, can not replace the, is not it.
 [quiet]
 that day I said,hogan roma outlet, if you go this time, you do not have to go back. As a result, you still don't stay.
Perhaps, some day will lose the most loving person
 one day, lost the love of the people. Don't tell anyone,hogan outlet online, not to comfort. Just tell yourself to put in the bottom of my heart. Because this time, no one can replace.
 [clutch]
 [emotion]
 we haven't seen it for a long time, even if it's far from the break up. Clearly reluctant, but how also can not say to retain,golden goose outlet, obviously very sad, but no way to burst out crying. Life is always particularly vulnerable to the disease, I took the map read it again and again, we do not cross the distance, obviously only a few centimeters, only a few.

[distance]
 [lost]
Related Articls:

Home, the

A small episode at the end of 2011

Warm memories in a painting

When we want to praise a dress fashionable, we can use good, stylish or becoming to describe. Good is a simple look, stylish is also very good outside of fashion, while becoming means after wearing very appropriate good-looking.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
You just walk on the road in the world, and the world gives you all the sky.
« پاسخ #5 : 11 آوریل 2016، 02:26:54 pm »

HTML template you just walk on the road in the world, and the world has given you all the sky.< br />1 from our becomes require the same,hogan rebel outlet, like clothing, hair in the same way, even the dream of life also to be exactly the same, a decent school exam, to find a decent job, rent a decent house, live a decent life. 2,stylo mont blanc pas cher. Once had a dream, the heartbeat is very persistent, which has a their favorite things, even if no one understand there is no relationship, finally one day, the most popular music you listen to, the highest grossing movie, to the most popular website, read the best-selling book, when is who put me into me now? 3. One day, your edges will be worn smooth by the world, you will pull out the thorn,louboutin pas cher soldes, you will learn to hate people smile, you will become a quietly. 4. Always think he wasn't ready , has grown up and have so many dictionaries cannot be explained by words, there are so many had to do a good job, it will not be like all the things, slowly for those who hurt me, I hurt the habit of silence, do not excuse not to refute, one day a friend pointing to your sore laughed,air jordan pas cher, but you can only smile apologetically, afraid of is that they can't take a joke, clearly the most sad is you, you are the first to apologize. 5. Once upon a time seems to have a lot of dreams, always feel one day they will realize, around a group of chat with silly x friends, always feel that they will always accompany in the side, toward the dream to go forward,hogan outlet, then the dreams lost,hogan scarpe outlet, those friends also can not find, the less it seems something, as if one will grow up to those lost,air max pas cher. 6. Began to feel more and more, but can not proceed without hesitation nor because only love,golden goose, and with the people together, not say those even if the world wants us to separate, we wouldn't be separated like words, do not even understand what you really believe I love you this sentence, or just want to have a person to tell you that I love you such words, and deep inside is not necessarily really believe it, finally began to grow is not necessary fester, is not convergence a conformist, life will be better? Is not even if two people fall in love is also can separate? Is not the youth of this thing is not so? Is not growth is the world's most painful the most depressing thing?Related Articles:

Love is only a drop of tears,

Hidden in the sleeve of love

Inexplicable loss, nameless fear, let me feel very confused. Do not know when to start, suddenly feel am I what a lot of problems hobbling around, sometimes pressed suffocatively come. I do not complain, because I know that this is only a part of the growth, there will be more such setbacks in the future? You can't throw in the towel. I'm going to look forward.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Know how to live
« پاسخ #6 : 12 آوریل 2016، 04:13:16 am »

HTML template to understand life&lt,scarpe hogan outlet; br / &gt,hogan scarpe; cream white earth needy morning more than cold autumn grass is cold people just still fresh young heart cold nothing as long as not indifferent life itself is a bitter and music born to live floating twists and turns of heart through life you really want to thank this period of time the static under heart to understand many life is the merits and demerits of own comment to when multi line charity is not only figure heart wide Renkuo peace of mind to Gengyin in winterRelated Articles:

Childhood, the most beautiful moonlight

Six o'clock wind

Vens

Djibouti came only to find out that they should look back up, walked to the edge of the forest. Here is a lone bamboo, compared with other bamboo, he is short and a little bent, and leaves are sparse. In the middle part of the bamboo, with a small nest.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
The essay dialogue on Fu
« پاسخ #7 : 12 آوریل 2016، 11:27:09 am »

person pengtou not conceal his dirty face, broken shirt proud; the amount of wide and color black,hogan sito ufficiale, long is more superior. Appearance of thin Xi,scarpe hogan outlet, like rinpu Yushu; eyes blurred Xi, but also dream of the butterfly johnson. Or the sky chosho, or pick up to now. To sing the sound loud; Xi, Xi Yi paint brush, bone clank.           
 yesterday afternoon, we attended the annual meeting of Zigong city of Li Zongwu, a few friends came to the Tea Kettle Creek River teahouse. In with the famous redologist Deng Suifu, the famous poet Li Jiajian, famous critic Wang Faqing, a famous writer Zhao should Deng Pengyou chatting in the, I found out that Deng Suifu not only is a famous redologist, and, still a very knowledgeable of the Fu family. He spoke with a famous dramatist and my old friend Wei Minglun's poetry, inadvertently talked about the problems in the creation of poetry. He especially for rhyme and Fu Fu genre of story. He wrote a song about "a dream of Red Mansions" Fu, and its content to me was to recite. I hear, feel his song "Cao Xueqin Fu" written in the very place, and have very high attainments. (attached & nbsp & nbsp; & nbsp; Mr. Deng Suifu "Cao Fu": & nbsp; & nbsp; a poem: "half" a dream of Red Mansions ", shine a light on ancient and modern; moliu becomes the famous doctrine, China alone,." Who is this? Our novel master Cao Qin get word garden, Xue Qin,golden goose outlet, Qin Xi, Ruan also dream. I have also witnessed its style. Or said: "answered too late, how can know Jing?" Cover the yuan Xishan shoe marks the heavy practice, Tso birthday will be temporary; conative and God shake Xi, Huangruo Handan guest; soul Chi and soul Dang Xi, like falling Wushan cloud,hogan outlet online, waving to the green LED, like to meet desolate thin students!   
  &amp,golden goose outlet; nbsp,hogan outlet online; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp,chaussure tn pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Author: He Zhaodong & nbsp; & nbsp; pen Name: Donghong
Time: 2013-02-08 20:49: network editor: click on the network reproduced: Essays & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Fu on the dialogue
 Yu Long Yi and told said: "if the reckless epigenetic, the ancestors of the sleep disturbance! Because of doubts long, Hebei is to say. To Prince leaves Village cottage, Mao Chuanpeng window,hogan outlet, tile stove trampolines; Ren Fengchen Yuexi, and peruse twenty load; although infinite pains, but opus Liufang. Cherish.Related Articles:

The moment, the moment

I write to you in a distant place 28

Excellent

Spring City fly everywhere, cold fooddongfeng Liu." Desolate tomb filled with shame pain, I have repeatedly told myself not to think, this is not my character, I from the thinking of a normal person to think about things, can be the tomb of the mourning pain, has broken all my insistence.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Wanda Group, Wang Jianlin, the richest man in China
« پاسخ #8 : 13 آوریل 2016، 03:07:01 am »

Founder1 of The property developer Dalian Wanda has topped an annual ranking of China's richest people for the first time,christian louboutin pas cher.
Related Articls:

2012----5--11

Unfriend e

Drinks For Everybody Free

A man who had been married for ten years was consulting a marriage counselor1.when I was first married, I was very happy. I'd come home from a hard day down at the shop, and my little dog would race around barking, and my wife would bring me my slippers2. now everything's changed.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
the latest news: MITSUBISHI responded to China labor settlement have not yet con
« پاسخ #9 : 14 آوریل 2016، 01:01:49 pm »

Xinhua News Agency reporters in Tokyo on 24 June Japan MITSUBISHI Material Corporation,golden goose sneakers, the agency reported Department official said, because the case is being processed, it is not easy to comment. The official stressed that the Kyodo News Agency reported the news source is not from MITSUBISHI.
The 3 group
This report
Japanese media: Japanese MITSUBISHI will pay more than 3 per 100 thousand workers Chinese
 MITSUBISHI is willing to apologize Chinese labor forward and backward
 Kyodo news from Beijing, reported that MITSUBISHI will formally apologize to injured workers and their families, each of the victims compensation 100 thousand yuan, while paying 300 million yen for the construction of the monument and investigation for other victims. The two sides will sign a settlement agreement in Beijing recently.
 [global network reporter Wang Huan reported Kyodo news agency quoted July 24th] sources said, second times around the world war Chinese a compulsory acquisition of labour, Mitsubishi Material Corp and the Chinese victims negotiating team basically decided to reach a comprehensive agreement, the main contents of MITSUBISHI said "apology", and by means of funds to pay 100 thousand yuan each victim. Pay a total of 3765 people. This is a Japanese postwar compensation the largest number of enterprises. Allegedly,air max femme pas cher, the two sides are ready in the near future in Beijing signed a settlement agreement book.
  the latest news: MITSUBISHI responded to China labor settlement have not yet confirmed
According to
 reports, the object of this compensation includes all 3765 of the injured workers, but because 1500 of the victims have not yet mastered the whereabouts, MITSUBISHI will invest 200 million yen on materials
 negotiating group by the 4 victim groups accounted for the majority of. According to relevant sources, MITSUBISHI acknowledged in the settlement scheme, "World War II" according to the Japanese government cabinet resolution forcibly taken to Japan 39 thousand name China workers, 3765 were formerly enterprises and contract firms MITSUBISHI material receiving, forced labor constitutes a violation of human rights "historical facts".
 on the basis of this,hogan outlet online, MITSUBISHI materials will express "pain reflection" and "sincere apologies to the victims and their families". In addition to the payment of the cost of materials,scarpe hogan outlet, MITSUBISHI will also pay fee 100 million yen for the construction of the monument, investigating the disappearance of labor investigation costs 200 million yen. 3765 people currently have the victim or survivors of information about 1500 people in the future will use the survey fee for other victims and survivors. If the final find full of information,chaussure air jordan soldes, the total payment will reach 8 billion yen.
 during World War II, nearly 40 thousand Chinese workers were forced to Japan,mont blanc pas cher, including 3765 in MITSUBISHI (MITSUBISHI mining) and its subordinate units forced forced labor,tn requin pas cher, 722 deaths.
,hogan sito ufficiale, Kyodo news agency said, this will be the first Japanese company to be Japan's Supreme Court rejected the claim of the Chinese victims proposed to apologize, and provide comprehensive economic compensation.
Related Articls:

foreign minister Wang Yi talked to President Xi Jinping's state visit to the United States and attended the 70 anniversary of the founding of the Uni

Our two cu

That is in the eight grade, I was proud to be a soldier and Jie of the table, when they are very powerful, the most admire them is the complexity of the physical knowledge they can always answer for me. Jay is a small boy, I always love to laugh at his height, in fact, he is not too high.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
years of work summary model essay topic
« پاسخ #10 : 15 آوریل 2016، 11:23:01 pm »

year-end summary of how to write the beginning of
2014
 years of work summary model essay topic
 now I have been in the company as a salesman for four years. Can be said that one of my company is the number of the old salesman, but also to the development of the company has a certain contribution. Now 2012 is coming to an end, I want to in the year-end on my work for a year make a summary, also to his work in 2012 in advance to write a work plan,scarpe hogan uomo, let themselves during the holidays can be a smooth spend, also let oneself can timely understanding to the current situation, I hope will not let myself down!,tn requin pas cher,
 2014 work plan beginning
 2013 fall semester six (1) squadron work summary
 tax work summary template
 Bank of China Internship summary 2
 in the blink of an eye and enter the new year in 2014,nike tn pas cher, the new year is full of challenges and opportunities and pressure of the start of the year is a very important year for me. It has been over 4 years, family,hogan sito ufficiale, life and work pressure drove me to work hard and seriously study. Here, I made the annual work plan, in order to make myself more progress and achievements in the new year.
,golden goose saldi, a company familiar with the new regulations and business work. The company continues to reform a new regulations,golden goose outlet, especially in litigation arranged for professional personnel to assist in legal affairs. As an old business personnel,stylo mont blanc pas cher, must be responsible for the body,christian louboutin pas cher, to carry out business in compliance with the provisions of the company.
 Credit Union 2014 annual summary
The  in 2014 sales work plan at the beginning
Related Articles:

Living is really happy

Love you _

We are dating for two months, the morning with my little time, every time I see him and the other girls from my side passing, my heart is really hurt, but I did not say a person endure, the night crying, slowly I'm accustomed.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Thirty sentences to make you sober!!! (life 18 Lov
« پاسخ #11 : 17 آوریل 2016، 04:54:09 am »

14. there is no need to envy others' achievements, popularity, status,hogan outlet online, such as scholarship. There are five reasons: 1, others may really pay more than you, but you did not see. 2, these things can only >
Thirty sentences to make you sober!!! (life 18 Love 12 don't see you will regret)
The essence of
2. to deal with the hypocrisy of people, not scold her,hogan outlet, not to expose her, but to let her continue to sadly hypocritical,hogan outlet, then pretend to know nothing. So slowly, a lot of people will take the initiative to tell you how hypocritical she is.
9. other people and what you say, no matter what the original intention,tn requin pas cher, can believe but not the whole letter. However, others say, as far as possible to listen carefully, carefully response, this is the respect for the people.
7. sick, they should pay attention to their own, can not wait for which who will pay attention to you. By that time, you will find yourself both physically and spiritually.
10. do not try to test your good friends,hogan sito ufficiale, or you are not very disappointed, is more than a "neuropathy + think too much" of the hat.
1. is to make your patience, you will earn you want cheap, you shameless shameless, casually. I can give to you,hogan outlet online, I give; I can not give, you find someone else to go. As for others, it is your business.
8. alone in a distance learning, to learn more and their parents to communicate, to learn more to listen to their elders. To learn patience, not what you can't stand, others again wrong, don't need to take someone else's mistake to punish oneself.
6. a person's life is very difficult, but also must learn a person, don't rely on others easily. This is to prevent the people around you are leaving, you can also live well.
4. never a person is you can not do without, and now can not be separated from, do not always can not be separated from. There is nothing you can not give up, you do not give up may be the first to give up you.
13. Do not rush to the interests of others, but can not indulge others to grab their own. This is the principle.
5. in addition to parents, there is no one who is not in return for. Lovers love harmony is the premise of a friend, a friend is to the common interests and the elimination of loneliness as the premise. In addition to the people, not to mention the.
3. to deal with selfish people,hogan sito ufficiale, not hate her,scarpe hogan outlet, not ignore her, but gradually away from her, from the bottom of my heart away from her, and then pretended to know nothing. If she finds someone else, then you will find that a lot of people are far away from her.
11. don't make people even if you are really always melancholy and moody, always melancholy and moody. Others may not understand your always melancholy and moody nor the obligation and responsibility. So, you want to vent into humiliation and deepen the pain.
12. in any situation, can not play with other people, playing people will be played. Do you have eyes, that is not the most powerful.
Related Articls:

China's ex

tiger, fairy of the magpie bridge, Eli moon, he fled to the mountains, at their

Profile Low low-key image

Because of this, the imperial court transferred him to the central government from being the perfect of the Donghai Prefectu Re to being a commander in charge of the appointment and dismissal of the local officials.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Husband, you are still a child
« پاسخ #12 : 18 آوریل 2016، 04:37:32 pm »

my future husband you are a good man, I also believe that you will be a good husband, a good son, and even later will be a good father. Just give you time, I believe you will. You have to learn to grow up slowly,hogan sito ufficiale, I know you now have too much pressure. But I also have ah! We are all for the children,scarpe hogan outlet, we are the protection of their parents, to maintain their own family. I hope you will understand later!

my future husband you are a child, when you can learn how to change the thinking of the problem ah! When you can encounter problems can not quarrel with me,tn pas cher, rational solution ah! I also want to let you live a carefree life, but we live in such a society,hogan outlet online, we can put all the responsibility behind it? I can understand that you are not easy,supra pas cher, but do you understand me? My parents are so they are good for me, as my parents, they are wrong? I am married and your sister later married is the same, I just become her exercises in advance. When your sister married your parents would like my mom and dad. They are not wrong,hogan sito ufficiale, they are good for their daughter,hogan outlet online, that is wrong?

Husband,air max pas cher, you are still a child?

Memory of forgetting

Do you lov

free

I had no father when I was 13 years old. Father died away his discipline to me and my interest in the lesson, I was 16 years old into the factory, before me two years of school, but did not graduate, I due to fight was expelled. I like working night shift, because I and my friends are used to sleep during the day; I like to play cards to fall in love, because I have nothing else to do.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Dream show player Luo Yan identity suspected fraud response not take family spec
« پاسخ #13 : 19 آوریل 2016، 01:37:54 am »

,scarpe hogan online
 Luo Yan
 recently,scarpe hogan outlet, Luo Yan responded to identity fraud. According to the Luo Yancheng,golden goose saldi, so-called "daughter of the moon" draft, actually hometown Liangshan annual session of the tourism promotion activities, using the iPhone is pure fabrication, due to the "dream show" online registration to participate in,tn femme pas cher, to borrow students mobile phone upload a video,supra pas cher, and might thus lead to misunderstandings. She said he and his brother on the stage of the performance is true,goyard pas cher, no one will take their loved ones to the hype".
< p > last week "China dream show" on stage, from Sichuan Liangshan Yi girl Luo tells the story of his brother out of school to help the story of her college,nike air max pas cher, affectionate siblings move people. However, after the broadcast, the network they emerge in the a piece of voices of doubt, a entitled "the idea that the story fabricated post person Luo Yan" put forward a series of questions, including "poverty persist in readings expensive art class in College", "College of music why not part-time",hogan rebel outlet, more informed people broke: "in those days when the daughter of the moon draft Luo Yan has been with the iPhone, poorness is ridiculous."
"Dream show" player Luo Yan identity response: suspected fraud did not take the affection of speculation
Related Articls:

Erickson Hong Kong made no secret to rush AFC Champions League Asian Club - Erickson - Hong Kong Gro

engagement

event: tra

For a newly formed team, losing, losing the ball is a very normal thing. However, we can not only see the hope of victory, but in the process of losing the ball in a row in the process of suffering from the pain of failure, we can only say that the Chinese football is a big misfortune.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
The scarlet letter - Chapter 02 market _8
« پاسخ #14 : 20 آوریل 2016، 02:29:19 am »

Yet there were intervals126 when the whole scene,air max pas cher, in which she was the most conspicuous127 object, seemed to vanish from her eyes, or at least, glimmered128 indistinctly before them, like a mass of imperfectly shaped and spectral129 images. Her mind,tn requin pas cher, and especially her memory. was preternaturally active, and kept bringing up other scenes than this roughly hewn street of a little town,goyard paris, on the edge of the Western wilderness130 other faces than were lowering; upon her from beneath the brims of those steeple-crowned hats. Reminiscences,tn requin pas cher, the most trifling131 and immaterial, passages of infancy132 and school-days,louboutin soldes, sports,hogan outlet, childish quarrels,hogan outlet, and the little domestic traits of her maiden25 years, came swarming133 back upon her. Intermingled with Recollections of whatever was gravest in her subsequent life; one picture precisely134 as vivid as another; as if all were of similar importance,air max pas cher, or all alike a play with, it was an instinctive135 device of her spirit, to relieve itself, by the>
Related Articls:

Measures f

People are

Seven small Arhats.

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

این صفحه در 0.337 ثانیه 19 نمایش داده شد.