انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی آزاد از تضاد هاست. تمامی تضاد ها مکمل یکدیگرند. راست بدان که روز و شب مکمل یکدیگرند، زندگی و مرگ نیز چنین اند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه نهم  (دفعات بازدید: 6680 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه نهم
« : 09 اكتبر 2010، 07:15:47 am »

پیشگفتار چاپ اول به زبان فارسی
            کتابی که در دست شما است برای اولین بار در سال 1939 به چاپ رسید . در آن دوران تعداد اعضاء انجمن الکلی های گمنام در حدود 100 نفر بود . از آن زمان تا بحال این کتاب به 25 زبان مختلف ترجمه شده است . در تاریخ چاپ این کتاب (زمستان1992-93) تعداد کل الکلی های گمنام در سطح دنیا به بیش از دو میلیون نفر رسیده است که تخمین بسیار محافظه کارانه ای است . این عده در 196000 گروه که در 133 کشور مختلف تشکیل می شود گرد هم می آیند.
            این ترجمه محتوی متن اصلی برنامه الکلی های گمنام برای بهبودی از بیماری الکلیسم است . پیام این برنامه طی پنجاه سال گذشته همچنان دست نخورده باقی مانده است . با آنکه بعضی از مطالب و مثالهای کتاب ، منعکس کننده واقعیات اجتماعی و تاریخی پنجاه سال قبل آمریکاست ، با این حال به نظر می رسد که پیام اصلی برنامه الکلی ها بسادگی قابل انتقال است . اصول اصلی این برنامه ، بدون در نظر گرفتن اینکه به چه زبانی ترجمه شده باشد ، در سراسر جهان با موفقیت روبرو شده است و افراد مختلف ، در سنین مختلف و با ملیت های مختلف آنرا مورد استفاده قرار داده اند . اختلاف زبانی ، سنتی ، اجتماعی ، طبقاتی ، جنسی و نژادی که معمولا در راه فعالیت های بشری موانع بزرگی ایجاد کرده اند ، بنظر نمی رسد در راه انتقال موثر پیام ما خللی ایجاد کرده باشند . پیامیکه اساسش اشتراک در تجربیات دردناک گذشته است و ریشه در قلب انجمن پر عشقی دارد که ماورای شرایط سنی و موقعیت اجتماعی افراد است .
.
.
.(9)
.
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def870
Not everything
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 10:29:42 am »

< p > is not < br / > from your so-called thin lips spit < br / > the cold breath of my heart solidify < br / > flow into ice,hogan outlet online, pulse jump to static < br / > hand in the slight jitter and jitter < br / > gently luggage is so heavy < br / > fragmentary action, mites limp go! < br / > wanted to ask why you < br / > that strange smile stabbed eyes < br / > the pupil in the dark, you < br / > has been very far away,tn homme pas cher,Ignorance, hate, joy, joy to everything all < p > < br / > from the blue circle < br / > the wrong understanding and know you < br / > dream began in the air is condensed < br / > increasingly strong emotions are entangled with each other < br / > < br / > the warm season, optic sweet smile < br / > the vigor Angran deceitfully, ancient and modern,sac goyard pas cher, < br / > the cold snow,spaccio hogan outlet, playing the world happiness < br / > < br / > the time away, losing the dance heaven < br / > the thought of the complex, drop the pure word < br / > the grade idea, denied the day of pure smile < br / > left light trivial, cut then,< p > who is right and who is wrong < br / > is heart broken strings of fruit < br / > didn't go to dream of solidified alcohol, scattered < br / > likes and dislikes confusion < br / > just mouth real raving < br / > injury, not too deep < br / > want to forget the past,air jordan pas cher, accept the ruthless politicos,< p > a drop of rain is pursuing the earth from the sky, falls under < br / > his desire and longing, burdened with the body all struggle < br / > flatten all the ups and downs,hogan sito ufficiale, glittering and translucent, he become turbid < br / > and < br / > quietly landing, no ripples, not far from the Viiv < br / >, Jun saw < br / > desert oasis on the edge of a group, dry tears,
;

;

Related Articles:

air max 90 pas cher

The amorous sighs

In the end

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
&shyAfter
« پاسخ #2 : 07 آوریل 2016، 11:01:53 pm »

&shy;
   is not 90; after the child was all so crazy?   &nbsp,converse femme pas cher; &shy;
;
&shy; &gt,louboutin pas cher;
;
 is not           90; the child was all very sad.     &shy;
;

;
&shyAfter
;
90, love, hurt, pain, or heart broken
After
&shy;
 I have vociferously,tn homme pas cher,    ,   vertical   &shy;
&shy,scarpe hogan outlet;
&shy;
&nbsp,tn requin pas cher;
_9 0 after,mont blanc pas cher, I   they are too early to understand love love &shy;
_9 0, &shy;
;
_9 0, I am   they may never be the rationale for &shy;
_9 0 after,hogan rebel outlet, I   they too early step into the society &shy;
&shy;
,hogan sito ufficiale;
;
;
;
;
_9 0, we know what is what is called (SAD) decadent &shy;
;
;

;
&shy;
&shy;

Related Articls:

Love and love is in the detai

Love like beer flowers

Even cherish. What can I get

The boy don't know what consciousness asked: why don't you come!     girl: I came back home! My mom doesn't agree with me two! I was engaged to another man! My dear, but you don't worry I will always love you! I will not fall in love with someone else!
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Such a quiet _988
« پاسخ #3 : 08 آوریل 2016، 05:53:14 pm »

Said the man is the animal of the lower body thinking,bottes ugg france, Chu West is really all right? Close to the body, but also can feel the Chu Xi that did not retire hot, the body is tight, embrace her waist strength, no less. Weibi eyes, his eyes slowly rise, 'how well lucky can let me meet you, and you, is your sincere care, get your trust, I am very happy. Chu Xi tightly embrace arms, fundus passion retreat,golden goose, the remaining heavy love,chaussure supra pas cher, you accept me is? Although that's arms,hogan outlet online, still do not know what love is it? But after all, he can hear those three words from her mouth, for this, even if it is difficult to share with them. So cool, more than a few people stay beside her guardian,hogan outlet, resolve around her aches and lonely, is not an unacceptable thing. Because he would have made her sad. Bathe the breeze, do you also think so? So we are only allowed to...... The were 288 chapter peacock male [this section consists of just friends (love TXT hand play) for your making words: 2914 word] to, later will specifically receptionist, will you arrange. As for those of athletic time, unified by the main adult arrangements decided. Mani said to the crowd in the sight of the elegant, thick neck to month, flashed a gloomy. Then, sweep the block without its matter Chu Xi month thick waist. Said back, with the slightest irritation, complexion is not first calm. The original smile has become a cold wire. Because some distance away, so few people concentrated month did not pay much attention to Mani's face. The trainer will bring people to Houssay Lottie, he turned to the beast beast feeding flight shed ran. Geoff glared at Chu Xi hands, said: "the month concentrated hungry! I'll prepare the food. However, the concentration of the best from the Chu Xiyuan point, spring has not yet come, some people they can't wait for that disgusting appearance. " Whether he is concentrated on pet, or is the king of the west, he never used now such a piercing eyes seen in others, Chu Xi and asked Jeff to feel the crisis. Because of this reason, he can't wait to chased the Chu West from the strong side,nike tn requin soldes, however, facts are not as he would like. West Chu Tao embrace a strong month, ten fingers is ambiguous curly month concentrated vertical hair, not light not slow the scroll. "We should go!" Jeff adamant4 said: "just now, Manny has arranged our place, in Houssay Lottie Eastern District No. 334, explain our best not to arbitrarily stir up trouble, otherwise all consequences -- self." Free standing strong month, Chu west low head, stopped a month strong, have not put Geoff in the heart. Geoff deep sigh, expression becomes silk stiff,tn requin pas cher, twitching mouth, shortness of frequency is more. Rushed month concentration slightly Zhengkai Chu West, turn around and look askance at a flustered and Jeff, faint smile with tears, said: "let's go, Houssay Lottie Eastern District No. 334, hope is a lucky number." He no longer ignore her sudden smile to the town of Geoff,jordan pas cher, when they talk,.Related Articles:

http://bbs.cwdzx.com/home.php?mod=space&uid=62819

http://www.edterrymusic.com/sitebuilder/

http://www.jszjzx.net/wygkcn_GuestBook.asp

I was cloned Sharan r-r-ring ah, turn off the alarm clock, wake up. I am very quickly climbed down from my warm bed. I can see the quilt if there is a person, I am wrong? I rubbed rubbing my sleepy eyes dim, once again open, but the quilt a large group pile in there. What's under the? I gingerly to the a quilt, grabbed and pulled the quilt angle.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Tuberose, bloom quietly
« پاسخ #4 : 09 آوریل 2016، 04:10:18 am »

The HTML template of tuberose, bloom quietly< br / > summer on a moonlit night, in the yard of Tuberose quietly opened, a flower,chaussure jordan pas cher, two flowers, only two branches of the two flowers, flowers white matter greasy, elegant appearance, light incense floating, stemming the flow of light. This tree of Tuberose taller than 40 cm, shortly before my father just bought from the morning, planted in an old pot. I see very surprised: Lean branches wore two small bud, stifling soon withered like every day, catch the morning buy dishes for the elderly home how to buy it back? For colored flowers. I never had much interest, look at this tree cordate telosma, but suddenly a kind of sense, scared, nervous, eager to cut Internet search knowledge, tuberose flower is fantasy, the danger of pleasure. Many people will assume something from one to the other, I also so, over the flower trying to interpret what. Back to me this the medium speed, mother has no words, her mind pronouncing complaining I can give her a happy mood? More than a year ago, my mother much pain of torture torture, increasingly frail, this momentary like has been critical, I that thousands of prayer can liking rather than an idealistic? Think much, want to deep, fascinated, seems to see the evening primrose bloom like the: wind windy and rainy sorrow and swaying, like extremely the wear in white chest mourning,converse all star, so konghuang suddenly hit, word turned out: open yard of tuberose, mother to the kingdom of heaven to. Then, I use his attitude to hate his own energy and force make blind and disorderly conjectures, forget the words. Mama said not a word, lay desolate every day, I'm afraid speak for themselves too much against provoke her heart anxious, it silently she sat beside her and looked at her. Hope more, looking for a long time, fascinated, seemingly saw Tuberose flower like: white pususu flowers from the air and fell, have the mother's bed full, and the words, like a narrator, accompanied by the picture and unexpected, in my ears ringing,hogan outlet online, in front of me shaking: open yard of tuberose, mother to the kingdom of heaven. In this way, the more want to forget, the more remember, deeply engraved in can't erase sentimental thoughts. And after a few days, my mother suddenly can not swallow the meal, the infusion of the arm swelling more powerful. Didn't send her to the hospital, understand the doctor's hints at what the knew that she cannot afford any do sth over and over again, want to let her wait in their own home. Mom breathing heavy Twilight sleep, occasionally opened his eyes east look west,goyard prix, let we naively medicines fed and turn over, no conflict or a groan. Once upon a time, pain when she called her name she called and she said, now, her feelings were still keen mind is still clear,hogan outlet online, but unable to speak tell expression,hogan outlet, the silent state information for a living,scarpe hogan outlet, in fact, is the ultimate cruel, so I was indignant and tangled, n times the urge to mother suit under easy drug and helped her with such a cruel then say goodbye to. Life is like a candle. At the end of the life, like a candle burning to the end,hogan sito ufficiale, leaving all their eyes to look at weak candlelight bit by bit is consumed, but helpless. Finally, the mother, suffering from a hitherto unknown physical and mental torture, no one can save her was abandonedRelated Articles:

Third gold

Protect the heart _188

Third golden _14

Youth beautiful flower girl, some for forced by family circumstances, some natural worship character, with older than their own what the rich by hooking up with a piece of, is also a common thing. But Chen Li just is the kind of leader with the crowd. Just middle-aged, in the prime of life, dress, grade extraordinary and standing posture and facial expression also faint to revealing Zoran temperament, a look at knew pampered, of good family, non Fugicque.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
World cup composition 500 words _2
« پاسخ #5 : 10 آوریل 2016، 05:13:20 pm »

World Cup 500 words: four tragic world cup
 of France< p > maybe is because Zidane light, people ignore you. Perhaps it is because of the maturity of Patrick Vieira,golden goose uomo saldi, people forget you. Perhaps it's because Arsenal's failure, people forget you. However, at the moment,golden goose outlet, the man came back. That Henry is a sacred and inviolable power again in our eyes. I don't think he is the most handsome,hogan outlet, do not think that the most powerful Ronaldinho, in my heart, you are always the best. You have to prove to people that Arsenal is the best soldiers,ugg pas cher, French players are the best. Here, I also congratulate you, I wish you a happy voyage. Henry. Long live Henry!
 world cup composition 500 words three: I and the World Cup - my favorite
 I think the French hero is you. You gave your former teammates great stimulation, they want to use the world cup to exchange for you. Although in the shade on the field, I do not see your master dribbler, but see your assists,hogan outlet, your shot, your goal, I am satisfied. However, you have left me, your best memories in football field. Against Portugal, you have a penalty kick. Help France defeat portugal. You made second. First I will say the following. But your spirit would always France will not fade. You are the French hero, French pride. Here, I have to shout: "long live Zidane!"
 France long live - Zidane
 the world cup, I love the French team, so I have not been disappointed,stylo plume mont blanc solde, the French high morale to advance to the finals. Here, I cry - long live france!
10 is the final wish, France, wish Zidane, Henry, Vieira......
< p > Nedved is undoubtedly a lone hero, in the Czech Republic team he is 100 percent of the big brother, but also the spiritual leader 100 percent. As long as he was present on all the players like is the 14th general, now that he is gone, all the Czech player seemed like derailed trains don't know what to do. But I believe they will improve too, although it takes some time. I had loved Nedved, his body seemed to have a magnet, I was deeply attracted, he is gone, but this is football in the football field, no >
< p > the world cup to the sake,golden goose saldi, many players have been eliminated, however some of them and to participate in the world cup, but there are some people but and the world cup of farewell, the Czech Republic "iron soldiers" Nedved is one of them.

Long live Henry
 I love Nedved from seeing his golden long hair flowing at the beginning of the next few years I have been silently watching him and follow him. Although now that he is gone, forever out of the football field, I can not see the elegant long hair, no longer see the shock of long-range,golden goose outlet, but I did not particularly sad, because he went up there will certainly be more and more people. These people are better than he superb skills, stronger than he will.
Related Articles:

Introducti

I know a strong composition _1

The Enligh

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
ruthless
« پاسخ #6 : 10 آوریل 2016، 09:46:37 pm »

the thought that I was the most ruthless, do not want to have one more unfeeling than me./>   

Desert Castle,hogan outlet online, turned out to be the Star Palace headquarters. Star Palace is the assassination of snow city after imperial institutions. It has one of the most prominent features of the assassin - ruthless!< br / > because Star Palace assassin training, are looking for parents abandoned orphans, since they had on their loved ones full of hatred,louboutin pas cher soldes, not to mention the others.< br / > "you, from now to remember: your parents abandoned you,air jordan pas cher, Star House shelter you, so you start from now, loyal to the Star Palace. You can't sympathize with anyone, and you can't trust anyone's sympathy......!"

when into the Star Palace, every child must be taught this idea. Yes, their parents have abandoned them, but they want them to be ruthless, but because they will become the next generation of the stars.< br / > as one of the highly gifted children, smoke eyebrow is very lucky, because other kids don't know his name,chaussure tn pas cher, and smoke eyebrow and then abandoned,hogan sito ufficiale, a bracelet, above two words -- eyebrow smoke. Perhaps, this is her name,bottes ugg france, perhaps this is her mother's name.
  but smoke eyebrow to survive, only to forget these and learn ruthless, heartless than anyone, even more than her sword indifferent. Her sword had ripped through her nine companions, she became the only survivor that group. Therefore, she is Lord of appreciation, plus high talent, she soon became one of the twelve zodiac killer.

wells and Gongsun maleficent, killing many times did not kill her. Then, by the life of Lord of eyebrow smoke, before the snow will kill the male adult City Lu Fei xia.< br / > snow city is the Empire's most mysterious, the most terrible killer body, so far there is no one knows its headquarters in where,chaussure nike tn, snow city assassination of success rate is 80%, and Star Palace only six and a half. But here Lu Feixia is one of the ten major killers of snow city. Is the butterfly City Lu Jia three miss, because of runaway was forced to rogue to snow city, by dint of the divine power of the emerald sword,scarpe hogan outlet, who kills more than once snow city first master -- known as the dragon of death. But she has a soft heart, only to kill the evil people, and there are several times not to kill people on the back, is said to be because of those who have been touched by the confession.

eyebrow smoke that star palace to replace snow.

Related Articls:

Peace time _237

swallow

Time, please be gentle

Almost at the same time, the cold also withdrew sand trap, Lina also used a fireball to thaw wells. Unfortunately, Kaba's mother, this time is hard to struggle, suddenly the consequence is loose, she hadn't stopped, plunged into the water...... "Lina, give me a bamboo."
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Empress color _825
« پاسخ #7 : 10 آوریل 2016، 11:11:44 pm »

He sent a fierce howl,hogan sito ufficiale, could not help but bent down to cover the lower abdomen -- it really is a crucial position, but because Jing Hengbo control ability is abate, only three points can destroy man root. But it also has, he trembled, have hit at the nub of, Renzhaojutong, that things will be pulled out. Is a bloodshed stick,golden goose outlet, previously flew rescue scene from shear carriage, he was broken. Now he is inserted in the lower abdomen, pull out, still a few wooden thorn in the flesh. The injury is not heavy,golden goose saldi, but very important, he grinds teeth hangnail pulled out,scarpe hogan outlet, but the feeling or pain, or a spinule in meat, may have hurt the veins. He stared down at the cliff mountain front, it was dark, and LAN Qi, really do not see what. Did previously heard carriage falling to the bottom of the sound, but cautious nature, let him want to shun cliff down to see a lot of, but this time the pain of the wound badly,jordan pas cher, he was afraid to leave sequela. Is hesitant, suddenly heard a sound in the distance, there is a large crowd of people on the horizon, seems to be coming in this direction. He did not hesitate, stuffy hum a,hogan outlet online, turn around and go. Black figure, bird skimmed over the night, on a fresh blood. ...... Jing Hengbo in the fall. The sound of the wind, she closed her eyes, relax, imagine yourself to be reborn. To at the moment and what despair regret remorse does not exist, she finally the ability, control the stick a little revenge; immediately go to the palace Yin and death as a heap of, perhaps also reborn, say is not a bad thing. The only regret is not goodbye to three buddies...... Eyes closed, she thought this life all must be such as movie like rolling rapid flash across, she also can take advantage of this opportunity, good Za Za oneself this short, but wonderful two years through career, the book is said so. Who knows the mind a blank, nothing,hogan outlet online, only heard the sound of the huge, huge water, and the sky, the dark and fierce to drop down. Suddenly the sound, and whistled, what seems to fly out of the sound. Then she felt a tight ankle. Then she leaned over. After a meal, is a swing, and then again, and again...... She felt he seems to become a super large spiders. At the top of the cliff. With the help of cobweb, a bomb jump, remove the impact of falling. Finally,nike air max pas cher, "pa", she was finally stopped. This moment she did not know the ecstasy or sadness. Saved. But the house of Yin died. She wants to live face great torment to kill Yin palace...... That's dead! Digression...... Wood ticket. Or Shi just forget it! The ninth chapter is my little daisy.Related Articles:

Protect th

Empress color _2840

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Memory pocket composition
« پاسخ #8 : 11 آوریل 2016، 07:30:25 pm »

memory pocket is like a little angel, like a string of pearls,golden goose saldi, like a beautiful fairy tale,scarpe hogan outlet. These stories are interesting and unforgettable,air max 95 pas cher, it is these beautiful stories that accompany me to grow up and weave my happy childhood,sac goyard pas cher.

looked outside the school, how to see Grandpa figure,hogan outlet? My heart straight muttering: snow road is very slippery, not good,nike tn pas cher, come late,nike air max pas cher? But don't fall! It is cold outside, warm to the store to go,scarpe golden goose? A series of question marks in my mind. Far away, carrying the students of the school bus is leaving the school, students go home alone maybe have to warm and comfortable home! I sigh, side on tiptoe to look towards the school gate.

"my back, my back." How can I have the heart to add to the burden of my grandfather.

HTML template memory pocket composition
Related Articles:

Hi, my name is John.

Happy

I send my love and bright moon

Inexplicable loss, nameless fear, let me feel very confused. Do not know when to start, suddenly feel am I what a lot of problems hobbling around, sometimes pressed suffocatively come. I do not complain, because I know that this is only a part of the growth, there will be more such setbacks in the future? You can't throw in the towel. I'm going to look forward.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Before and after half, we are each other's shadow
« پاسخ #9 : 12 آوریل 2016، 04:41:19 am »

HTML template before and after the half, we are each other's shadow< br / > before and after half a lifetime, we each other each other's shadow is also called before and after half a lifetime, we each other each other's shadow, you can also use before and after half a lifetime, we each other each other's shadow as the title; a son is the spitting image of his father,hogan outlet online, the father to proud. There is a little of his own copy of the world,montblanc plume pas cher, from time to time to appreciate, such as the flower in the mirror, the water in the moon, this is no doubt than just a son of a more proud. Father wants his son just like a snake molting is always myself, but my son is often willing to like a cicada molting wildly fission. The Chinese tradition, the father and the mother said, so in early is being a parent can be about anything permissiveness, to his son but a harsh words, multi board face, frequently roar punched. In the youth, the son can not shout president's nickname, but dare not whispered his tuba. My neighbor called trial and his son never say fish to eat fish on the table, had to say eat frogs, so children accused the battle, just say the name of your father, even vicious cursed. But each person's experience, but in the depths of memory, remember a history of father's crackdown, tormented, to old age say still indignant,golden goose saldi. We always find that father to son of evaluation are not allowed, not say my son stayed, is to say him crazy, even son achievements in the cause or became a celebrity, he is apprehensive not letter. It can be said that the contradiction between the father and son is from the birth of a son of a,goyard pas cher, he first makes his father's wife love transfer, then you beg for food to please drink, even contrary to the views you angry, and finally personally bury father. There is an old saying, male when twelve for Fuzhi, from the 12 year old son, my father would slowly decline, so do the father from the crackdown son, this is probably Mingmingzhizhong a life source in envy consciousness. If this supposition, the woman is from the great (QQ sad article) in the contradiction between the father and the son of harmonic. Only in the son, the father of a family, he is the only one consciousness of his father, with his father on a bench to sit down, can cross your legs to, common to rank a smoke. However, the father has lost a man at home in real power, the son can cuxi talk attitude, but is a bit of pain, son of respect even from a genuine, father in the unconscious instincts still feel this is a shame, and he began to love from the art of the. Father's favorite grandson, grandson not seniority, frolic disorderly grandson can laugh at his favorite explosion beans but not teeth bite mouth, in the toilet competition who the urine far,converse blanche, nature is Grandpa wet shoe grandson pulling a beard to punish. Such scenes, often make the son feel sad, in improper grandson and grandfather banter, it is necessary to make his son, but his father doesn in this moment fierce such as wolf, utmost began to scold son,goyard prix, to accumulate in the stomach all grievances to scold,hogan outlet online, scold a duchy. I said, as a man's life, is the son is also a father. The first half of life, the son is the shadow of his father,hogan outlet online, the rest of his life, the father is the shadow of his son.Related Articles:

Out of the

Summary of the work of the advanced education mobilization stage of the Local Taxation Bureau

Waiting for you in the tunnel of time

Inexplicable loss, nameless fear, let me feel very confused. Do not know when to start, suddenly feel am I what a lot of problems hobbling around, sometimes pressed suffocatively come. I do not complain, because I know that this is only a part of the growth, there will be more such setbacks in the future? You can't throw in the towel. I'm going to look forward.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Fores I really don't want to see your face.
« پاسخ #10 : 12 آوریل 2016، 07:35:06 am »

Fores I really don't want to see that you are perfunctory in the face
,golden goose outlet,nike air max pas cher;
Related Articls:

April 12th

And I'm just like that.

H-----L

A man who had been married for ten years was consulting a marriage counselor1.when I was first married, I was very happy. I'd come home from a hard day down at the shop, and my little dog would race around barking, and my wife would bring me my slippers2. now everything's changed.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Po Qing
« پاسخ #11 : 14 آوریل 2016، 04:36:43 am »

father read before school, in the village of intellectuals. His life is very hard, if the "sunrise,hogan sito ufficiale, sunset and return", he would have been far less. Days without lightening he carrying a hoe out, he often say that the early dynasties Qin day laborers, according to calculate so, three dynasties of dry day live, his calendar year is the more than 480 days; sunset,hogan scarpe outlet, he still refused to return, often dressed in starlight drive that old cow back. He often humorously said eat late, when the meat. At night he also accompanied by such as beans lights with relish reading or writing lyrics. He is always dedicated to take care of the crops in the field,sac goyard pas cher, he kind of not a weed. He often said that water and fertilizer are the lifeblood of crops. He never use chemical fertilizers, especially love with sloping green fertilizer. Regardless of the twilight, regardless of noon Dangyang,scarpe hogan outlet, a free time, he went to slope cutting slope green, cut a ridge and ridge,tn homme pas cher, the sloping green dry stacked in the courtyard,louboutin soldes, sometimes piled like a hill. Wait for crops, the green slope down to the ground, crop is especially good and lasting growth, every year a good harvest, attracted numerous envy eyes.
 stood in the father's grave, I silently said, again a year, father, we see you.
 grew up, I also want to tell his father to cut the green slope slope. Once, I asked my father: "why the green slope grow so well?" My father said: "because of his diligence." My father looked puzzled. He bent down and pulled up a tree, to me, said: "you see, the root of it so much, so long, not so hard? How long the root absorption of water and fertilizer on." Then, he pulled up and handed me a grass said: "you see, the grass is lazy more, not a finger length, also don't starve it? The same is a piece of land, sloping green grass why other than HISTEP, flourish, because the sloping green tried to root to four >
 is a sloping green grass, I do not know the name of this name, the villagers called it the green slope. This grass is longer than the slope, a verdant, very eye-catching, so named. Sloping green vitality is extremely strong, regardless of the slope of barren,converse pas cher, regardless of the weather and dry it longer green and luxuriant,hogan outlet, than in the other grasses flourish. The slope leaves small and thick, the accumulation of many nutrients, is a good organic fertilizer. Slope green long fat, they cut, dried in the sun, next to the fields, rotten crop ceiling to its nutrients, then spit out green leaves, have grown very lush. Slope green four seasons are long, long fat will cut, cut and long, sloping land for farmers to provide a lot of good fertilizer.
 if I study my father after being apart a long time, the grave, like father looked at his face. I saw the cement surface crack on both sides of the grave in a few places, is not the father had increased a few wrinkles? The grass around the grave slope than last year strong, as if consciously encloses a jade ring. The children want to get the green slope off, I stopped him: don't pull your grandpa with sloping green to have deep feelings, let them stay with him. The child looked at me. I would put my grandpa with sloping green love tell the children.
Po Qing
 tomorrow, sunny, the air refreshing.
Related Articles:

When we are old _0

In a dream, you and I meet again

There is a story in my heart

Girls always do not understand, the boy's love is so deep. Once love will lose self-control. Hide so deep, don't bring you trouble! And they cry! & shy don't always think boys is thick skinned, fickleness, because everything he does is to allow you to pay more attention to him.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Looking back on the days take notes
« پاسخ #12 : 14 آوریل 2016، 04:56:28 am »

few people tread sky,scarpe hogan uomo, and in the night sky is plagiarism, life is really a similar interpretation? As a wanderer, in the traces of the arena I want to settle down, cold rain, sky is too high,chaussure louboutin pas cher, real life, often can not be separated from the fictitious plot to adorn, more often,hogan outlet, I solemnly in the 17th century in the middle of a poor scholar, every night with the sound of wind and rain Zuojiu, or grab the stars in the sky, is the mood sentences. Preface to youth.
 lights in the midnight, quiet gave birth to the idea of. I turned read on the desk of those on the amber color photos and photo voice has long been the world, turn to read a time, the face of old,nike tn pas cher, turn to read a broken a promise, turn to read a do not put together back yesterday, I know everything can not be repeated.
 some days not to write, since the media in this era is so advanced, I have been "assimilation" so thoroughly.
 a night deep in the days, I and street together insomnia; I also together with the moon tonight, incomplete to shadow; "
Looking back on the days take notes
 also wanted to give me the writing of a topic, and then in the framework of thinking, can be found in the heart of the complex is the best theme, but not good......
 whether you want me to come, or my own, anyway, I was involved in your eyes. You are in front of me. I don't know what to say what, we are faced with, without a word, consider, nor tears of a thousand lines, far across the sea in the heart; we are facing, separated by many shadow and the shadow of a cloud.
< p > like reading, read fresh poem, read the essay Qingli, don't want to write, my poetry began to become dry, the weak text becomes weak, always watch the four seasons of the tuyere. Perhaps he has not forgotten the diary of the story and the story of the absurd, but from the bottom of my heart as far as possible not to think about those days of a frame of the scene, a little bit of elements... I think that story is a well, I fall into, climb out,hogan outlet online, the world has become strange. Also wanted to write poetry, grazing soul, portray memory, continue to spend my days, fell on a piece of paper, some pale words. When I pick up a pen, the young days, on a piece of paper on walking, such as a fine tail snake crawling footprint......
< p > tonight rain, the mood be washed clean rain, I in the night and felt a lamp, listen to the attitude of close to the lamp, I was his shadow bite. The rain has gentle edge, light, not through the curtains at the windows reflected in the T-shirt on the bed.
 I have many reasons to miss, I have many reasons to miss. You have a thousand reasons to choose from, and I have only one reason to watch,hogan outlet online, I pity to intend to for you to wipe the vicissitudes of life, you a Waitoushan, hide from me,converse pas cher, I ask why, I cry to wait, to the persistent innocence... You come, I am calm; you go, I am pleased, but I know that the grounding of more than the distance! To see, and microscopic; difficult to continue, be difficult to continue, you choose as if I had to choose,hogan outlet, I to choose give up to liberate my mood.
Related Articles:

What set hundred years

Summary of

Originally your love and I missed

Girls always do not understand, the boy's love is so deep. Once love will lose self-control. Hide so deep, don't bring you trouble! And they cry! & shy don't always think boys is thick skinned, fickleness, because everything he does is to allow you to pay more attention to him.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Brother, I'm going to turn around.
« پاسخ #13 : 15 آوریل 2016، 12:57:03 am »

always wanted a brother, I have always loved the feelings of longing. A lot of people should have "brother complex". Only the "brother" of the word,louboutin pas cher, read out there is not the same feeling. There are memories, have hope, have you. I think, as a woman, probably all have a protection and their desires, whether it can achieve. From the time the cooked cardamom to charming,hogan outlet online, sentimental, this moment back,goyard paris, certainly is 100 johnson! Although the heart floating in the matter, such as snow,goyard prix, silent and distant. Could have read heart - Ling on the long blade of merlin.  back before I was twenty-four years old, back after only four years old. At the sight of you, I know I have old.

when young Liu Haizao and Yao bang. Once the time is in March the Orioles flying south, I heard sound of flapping wings to see, it was gone. I dare not think a long time,stylo mont blanc pas cher, but actually because of long grass,scarpe hogan outlet, but long hair.  clearly you still give me a comb pigtails yesterday, brother. Your movements are clumsy and pleasant, now think of pistachio minfigures. I suddenly want to poke the dust thick years,chaussure air jordan pas cher, leaned over to hug you,nike tn pas cher, then you have not Kaishan open water tender facial features. Www.5time.cn  I still remember the time you go to buy Tomatoes on sticks. Mancheng pear began to fall, some people like white snow, occasionally into your beautiful neck line.  the world cannot afford to. Because the best time I have a bite to eat, it will never return.
Time: 2014-06-27 21:15 source: network editor: click on the network reproduced:
Related Articles:

Meet people who know you, is the greatest happiness in life.

I know, I might have to stay here for a while until I get a job. When the heroic utterance attitude away from home, I know, you can never go back. Guanqiang made a bed on the floor, separated by a curtain, there is another interpretation of men and women. When he did this, he said, "I really appreciate it.". Downstairs, is still 108 steps, I can easily ignore the past, and the strong but can identify how many steps.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Summary of administrative personnel work
« پاسخ #14 : 15 آوریل 2016، 11:43:51 pm »

(a) as dealing directly with cash the cashier, I think the supermarket must comply with work discipline. The cashier in the business when the body with no cash, so as not to cause unnecessary misunderstanding and possible public funds for personal move phenomenon. Cashier in receiving silver work, not desertion charge the Bank of Taiwan, so as to avoid the loss of money,goyard soldes, or by waiting for the settlement of the customer dissatisfaction and complain. Cashiers not for their friends and family settlement receivables, so as not to cause unnecessary misunderstanding and cashier at the possible use of the convenience of silver positions, under the original collection log on to register and to the interest of the enterprise to map for others to gain,chaussure jordan pas cher, or possible internal and external hook knot "steal phenomenon. At the cashier,scarpe hogan outlet, the cashier should not place any personal belongings. < br / > because checkout at customer return goods,air jordan pas cher, or temporary decided not to buy the goods,chaussure jordan pas cher, if there is a personal belongings in the cashier, easy to be confused with these goods, cause misunderstanding. The cashier can not arbitrarily open the cash drawer and view digital cash. Open the drawer can trigger striking and unsafe factors,chaussure louboutin pas cher, can cause the cashier suspected embezzlement. Do not enable the cashier with a chain channel must be stopped, otherwise it will make the individual customers will not pay to merchandise from the supermarket. Cashier in business during the period of not reading the newspaper and laughing, should always pay attention to in front of the cashier and sight see stores to prevent and avoid the occurrence of abnormal phenomenon is not conducive to enterprise. The cashier should be familiar with the store of goods,air max one pas cher, especially the special offer goods, as well as the operating conditions,hogan outlet, so that the customer's question at any time to make the right answer.
The  of administrative personnel work summary
Related Articles:

Summary of the annual work in

Summary of the accounting audit and supervision of

We are dating for two months, the morning with my little time, every time I see him and the other girls from my side passing, my heart is really hurt, but I did not say a person endure, the night crying, slowly I'm accustomed.
خارج شده است

این صفحه در 0.14 ثانیه 18 نمایش داده شد.