کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دوستان خوب مثل گندم اند ، یعنی یک دنیا برکت و نعمت !!
و
من چه خوشبختم که زر ناب خوشه های گندم در اطرافم موج میزند .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتم  (دفعات بازدید: 10544 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

تعریف الکلی های گمنام
            الکلی های گمنام ، انجمن زنان و مردانی است که با بهره گیری از تجربه و امید و اتکا به یکیگر برآنند تا مشکل مشترکشان را حل کنند و دیگر مبتلایان را نیز در بهبودی از بیماری الکلیسم(Alcoholismاعتیاد به الکل) یاری دهد.
تنها لازمه عضویت تمایل به ترک الکل است . در الکلی های گمنام حق عضویتی وجود ندارد و ما از طریق شرکت داوطلبانه در مخارج انجمن ، خودکفا هستیم . الکلی های گمنام با هیچ انجمن سیاسی ، دینی و یا اجتماعی پیوستگی ندارد و مایل به موضع گیری در مسائل اجتماعی نیست و هیچ اصولی را رد و یا قبول نمی کند ، هدف اصلی ما "هوشیاری(Sobrityدر این کتاب به کسی گفته می شود که افکار و احساساتش تحت تاثیر الکل و یا هر عنصری که مشاعر و احساسات را از حالت طبیعی خارج کند ، نباشد. مترجم)" و کمک به دیگر الکلی ها است تا به ترک الکل موفق شوند.
.
.
.(7)
.
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

فرید

• مدیر انجمن
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 603
  • زندگي سعادتمند تنها در عشق حقيقي خلاصه مي شود
پاسخ : کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه هفتم
« پاسخ #1 : 11 دسامبر 2010، 02:16:30 pm »

تعریف الکلی های گمنام
            الکلی های گمنام ، انجمن زنان و مردانی است که با بهره گیری از تجربه و امید و اتکا به یکیگر برآنند تا مشکل مشترکشان را حل کنند و دیگر مبتلایان را نیز در بهبودی از بیماری الکلیسم(Alcoholismاعتیاد به الکل) یاری دهد.
تنها لازمه عضویت تمایل به ترک الکل است . در الکلی های گمنام حق عضویتی وجود ندارد و ما از طریق شرکت داوطلبانه در مخارج انجمن ، خودکفا هستیم . الکلی های گمنام با هیچ انجمن سیاسی ، دینی و یا اجتماعی پیوستگی ندارد و مایل به موضع گیری در مسائل اجتماعی نیست و هیچ اصولی را رد و یا قبول نمی کند ، هدف اصلی ما "هوشیاری(Sobrityدر این کتاب به کسی گفته می شود که افکار و احساساتش تحت تاثیر الکل و یا هر عنصری که مشاعر و احساسات را از حالت طبیعی خارج کند ، نباشد. مترجم)" و کمک به دیگر الکلی ها است تا به ترک الکل موفق شوند.
.
.
.(7)
.
.
.
یکی از مطالب جالبی که در ابتدای کتاب بزرگ الکلی های گمنام بدان برخورد کردم این بود که در اینجا مردان و زنان با استفاده از سه عامل تجربه، امید و اتکاء به یکدیگر بر آنند که مشکل مشترکشان را حل کنند و دیگر مبتلایان را نیز در  بهبودی از بیماری الکلیسم یاری دهند، جالب بود یعنی آنگاه که ما در این انجمن سخن می گوئیم از روی تجاربمان صحبت می کنیم نه لزوما راجع به آنچه فکر می کنم درست است، بلکه دقیقا آن چیزیست که یا برای خودمان اتفاق افتاده و یا از دیگران شنیده ایم که برایشان اتفاق افتاده، بسیاری از اوقات دوستانی از من سوالی  را می پر سند و می گو یند راهکار می خواهیم، من حقیقتا اهل دادن هیچگونه راهکاری نیستم و فقط با تکیه به تجارب خود و دیگر دوستانم بر اساس درک خود در موردی که به کار همدردی بیاید انتقال تجارب را انجام می دم. اما شگفت زده شدم از اینکه می شنوم برخی به راحتی راهکار می دهند، مسلما راهکار برخواسته از فکر ماست و این فکر تحت تسلط اراده ای آشوبگر است اگر در بهترین شرایط خود و در درابطه مداوم با نیروی برتر باشد شاید بتواند خواست خدا را درک کند و به دیگری بگوید. پس براستی این راهکارها از کجا می آیند. بگذریم یکی از جذابیت های این برنامه این بود که دیدم اعضای آن دقیقا می دانند راجع به چه صحبت می کنند و از بطن حادثه آمده اند و خود به دریا رفته اند. ضلع دیگر این مثلث امید است، همان حلقه مفقوده زندگی من در گذشته، چیزی که با آن بیگانه شده بودم بزرگترین دلیلش خودکشی هایی بود که انجام دادم، اما همان شنیدن تجارب این اعضاء به من نشان داد که راهی که در آن قدم نهادم راهیست که افرادی چون من و یا حتی بسیار بدتر از من به آن گام گذاشته و بهبود یافته اند، در طول مسیر برنامه هر چه به پیش رفتم و مشکلاتم بیشتر شد و باز هم هوشیار ماندم امیدم بیشتر شد . دریافتم که این قابلیت را یافته ام که با بودن در برنامه مشکلات مختلف را شت سر بگذارم و بهترین شرایط زمانی برایم به وجود آمد که خود شروع به دادن امید به دیگران کردم و اما شاید بهترین بخش برنامه برای من همین اتکا به یکدیگر بود تا یاد دارم یا به نفس خود تکیه کردم که بسایر شکننده و لزران بود و یا به افرادی تکیه کردم که در انتخاب آنها اشتباه کرده بودم اما اینجا به کسانی تکیه کردم که در نهایت و بدون اینکه گاه خودشان بخواهند و آگاه باشند به نیروی الهی تکیه زده اند و این بود آنچه رمز بیرون آمدن من از آن بحران سهمگین زندگی گذشته ام بود، اکنون نه تنها از آن درد بی درمان رهائی یافته ام بلکه خود از خیل همین مردان و زنان شده ام و این تجربه را به دیگران انتقال می دهم. خدا را شکر
.
در پناه حق باشید
خارج شده است
موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتكار، پشتكار و بيان روشن عشق و محبت ژرف قلبي است.((آنتوني رابينز)) .

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
The daughter of the sea
« پاسخ #2 : 02 آوریل 2016، 10:46:15 pm »

Yu had said in the cultural Pilgrimage: deep in the sea, the navy blue,hogan outlet, blue like the most beautiful chrysanthemum petals, and so clear, the Qing like most translucent crystal, it is so deep, deep any vessel of the anchor are not enough in the end, to reach the sponge from the bottom of the sea, you have to the world and all the church steeples one after a all pile up - - the daughter of the sea,hogan outlet, lived there... This fairy tale at the beginning is one of the most beautiful in the history of literature written languages in the world.     < br / > to get close to the prince and the little mermaid must give her voice,goyard prix, that is to say, fate already arranged her goblin. She could never tell the prince that she had saved his life. If she hadn't lost voice, we can also put her hide is to blame -- who let her put self-esteem was more important than love?     

I had only read Andersen's biography, which did not involve his love. I can not help thinking, how to despair,air max femme pas cher, to interpret the "daughter of the sea" in the almost ineffable sadness? Today, I noticed a detail: the little mermaid took over with his sisters long hair trades the knife, her first thought is not to refuse,spaccio hogan outlet, but instinctively entered the prince's new home.     

I read the comic book, the little mermaid is a beautiful fairy tale, is also very beautiful, but no reunion.     < br / > Yu once in the contest of young singers out a topic is: please tell British dramatist Shakespeare's Juliet and Hamlet are where?     

given comment is: can you answer half Chinese do not know Italy,scarpe hogan outlet, already very rare. If you've been to Juliet's hometown of Verona that town should know that there is now a place packed, everyone to touch the statue of Juliet, and felt very impolite.     

Related Articles:

review

Off the floor reverie

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Old (two)
« پاسخ #3 : 05 آوریل 2016، 08:50:48 pm »

HTML template, (two)
 my youth not sorrow taste the happy time in about fifteen years old when he announced the end of. Confucius, in looking back on his life said: my ten five and willing to learn, thirty, forty and perplexed and, of course, is that the great sage and nonself vulgar generation dare looking up. Although many years ago, but it is the heart of regret and reluctantly,chaussure tn pas cher, now also remember clearly. Don't, my childhood playmates, farewell, my hand of sword stick their, farewell, home of all let me miss something. If the happy time in my life really have the self righteous, that day is a dividing line, will I and from them to isolate, then to recall, also like trance dream Geshi, teach me may not close. One village a few years ago in Guangzhou put a few stalls selling newspapers, legend is to earn some money, then he is missing. Because the age is not large,tn requin pas cher, is to find somewhere else to go for a long time did not, then let me go to his parents. Every day I work from dawn to night in seven or eight, during which to ride many road, three district. To locations on the stall,nike tn pas cher, from half a mile from the yard to push the car, board and many books out into the road, and planking, umbrella, to close the newspaper, newspaper, eat breakfast, with Piquet stall plates watering, city tube representations, with a few familiar with the customers and security Tanxiantian, the later is the rub, book send lunch to days on such a day in the past. Although it is in fact to sell newspaper, pirated books,golden goose outlet, also sell phone cards, water is not for sale, because it is difficult to take care of. Originally, a cart with three plates, plus a broken table, already covers an area of 10 square. Hawking things are very many, but also to take care of business and anti stealing kidnapping, a person is very difficult to take care of the. Although the day close to the book, but it is not to meet with them without edge opposite. There is no good, and are not allowed to see, do not want to see. Just escaped from the school, the book is tired of seeing for a long time. The fate of this thing, I always Wusuorongxin in the meantime. The so-called fate, that is invisible to a link between man and man, there is a certain opportunity to meet and may. But fate is the secret, is wise after the event. Until someone meet with and you unluckily some unsettled, and said,goyard pas cher, this clearly is the fate, think oneself clever, in fact, but the chance when necessary, the disgusting interesting. Its purpose is nothing more than rendering,hogan sito ufficiale, is nothing more than hold hold. Have seen a sublime story: an obsession to ask the priest, what is the fate,golden goose saldi? Taoist thought, said: the mystery of the edge is life, life is the edge. The man was confused. Then asked the monk, monk said: eyes closed edge is pre practice. This people do not understand how their life, I asked the buddha,air jordan pas cher. The Buddha is not language, by pointing to the horizon, and he looked from the clouds fall, wind, and epiphany: margin not seek. Edge of wind, wind. Cloud is the edge, the edge is. Feelings are like clouds, myriad changes, what is surging, cloud falls lonely soothing. The feelings of the clouds gather, but fate can not be met for the wind. Thanks to this gentleman has such high understanding, the Buddha is only a littleRelated Articles:

Lonely lonely night

Years so

Leaves no

As if it was on a second, reading your babbling in the brain of cute, when they have a warm and happy home, intimate care to have a father, accompanied by his mother, a happy boy. Well. May be choose to fail, and perhaps is the lack of care, my youth to the opposite s..e..x desire is very strong, now also think incredible can said that when the in a daze walking only on their brain in YY, I have really loved a person, until the back well uprooted by aircraft at the moment I'm still in love with her.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
The world, look at your jokes on people, care about you more than ever.
« پاسخ #4 : 07 آوریل 2016، 04:33:47 am »

The HTML template of the world,louboutin pas cher, look at your jokes on people, care about you more than ever.
 the world, look at your jokes on people, care about you more than ever. 1, the world, look at your jokes on people, care about you more than ever. 2,scarpe hogan online, the so-called growth, is forcing a person you, stumbled injured, stumbled strong. 3, love a person's mood, is like a seed in bottle not sure whether the future will be beautiful, stillwaiting it earnestly and eagerly. 4, as long as a reason to move forward, but there are one hundred reasons. Many people who find one hundred reasons to prove that he is not a coward, but never a reason to prove that he is a warrior. 5, maturity is a bright but not dazzling brilliance, a smooth but not greasy ear sound, a people no longer need to watch the step calmly, a last stop to appeal on the surrounding atmosphere,golden goose saldi, a kind of ignore hongnao smile, a wash of extreme indifference, not a quiet the thick, not a steep height. 6, a person from the external noise, faded camouflage smile, really quiet to see the real you, thank this time alone. 7, when you are Confidante, blue, don't try to pry one meter in secret, because it is not you should ask the friend on this road,hogan outlet, and cherish. Ambiguous as the perfect paintings -- a pen, not only destroy aesthetic, and there is no turning back. 8, time will tell you the truth. Some things, until you sober up, that it was a mistake. 9, your highest ideal is a pure and highly provocative woman. Pure,sac goyard pas cher, is for others. Flirting with yourself. If I were a good woman completely, you don't notice me. 10, do a good woman, no resentment, beautiful heart, forgiveness is holy. 11 people,louboutin soldes, only one, don't think of it too big. Hold is, it could not hold. Every day a lot of people bustling about, without a single success, that is trivial for all the minor details too much attention. Eat rice,converse blanche, Shakegai house, but the two mixed together, no value. A pure point, they can quickly. 12, hit a lot of things to bring you down, but can really bring you down is your attitude. 13, to do such a woman: face if the peach, like the deep sea, lengnuanzizhi, sincere kindness, sensitive, emotional, independence, perseverance in. Keep reading, writing,hogan outlet, listening to music, travel, Internet, photography, singing, dancing, sometimes cleaning, cooking, dating, carnival. 14, happiness is not tomorrow, not yesterday, it does not remember the past, do not want the future, it is only now. 15, do you think hard, dark, dull is the true nature of life, also hate their jobs, where no achievement, no money granted. You even lost in.Related Articles:

http://www.ayfazhan.cn/GuestBook.Asp

http://www.elllo.org/graphics/

https://www.coe.unt.edu/news/E_GuestBook.asp

However, Canadian scientists have got the answer, the answer to this question from the discovery of a rare small carnivorous dinosaur nest began. The nest in 7 thousand and 700 years ago, when the sea level rises, the mother dinosaur to abandon nest inside the dinosaur eggs, and to their escape.
خارج شده است

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
    • pqr307
Spring scene composition 800 words _3
« پاسخ #5 : 08 آوریل 2016، 02:09:16 pm »

"a year in spring, a day in the morning,sac goyard pas cher, we have a dynamic charm of the land now it began to bloom.
 where is spring? Spring is on the willow. Thin thick wicker hanging, like water, the water curtain cave of course, should be said to be "green curtain". At this time, I can not help but think of the ancient poem: "Jasper makeup into a tree, 10000 dropped the green silk sash. I do not know who is cut out of Verbena? February spring like scissors".
 four: spring
 day, dad and I go to the park to find traces of the spring, "where is the spring ah, where is the spring......?" Humming a tune for having heard it many times my father and I went to the park.
.
 where is spring? In the garden. The flowers can be! Look, "headed Huadan" winter jasmine flower has opened up smiling face, four small petals, several flower connected together, clumps, clusters, open on the branches of a tall and straight. White apricot also not to be outdone,air max homme pas cher, don't see they are small, open, can be more, under the background of black branches is extraordinarily beautiful, subtle plum can be beautiful! In the spring breeze blowing, flowers shake gently in the branches, like dancing! There are a wide variety of peony flowers, a lovely rose,hogan sito ufficiale, chrysanthemum one one are in different poses and with different expressions show in your eyes.
. < p > in the flowers in the spring, the home has two pear tree, everyone loves a tree flowers in full bloom, gaogaodidi Zhuiman white and flawless plow tree flowers, like a rolling white snow capped mountains, very beautiful. Another pear tree cut fuel, although not next to it & quot; a towering snow capped mountains & quot; as charming, but it leaves thick, surrounded by the stretch, the longer the higher and higher, and finally form a covered the earth parasol, and produce many pears, home of the spring scenery lovely ah! It is colorful, angry neck Bo. As time passes, park will be a refreshing home
< p > in the entrance to the park, I found the spring,tn pas cher, look, spring in the delicate lovely peach,nike tn requin soldes, in the red petals, with a few pieces of red bud. Can be beautiful!
 where is spring? In the woods. Look, cypress canopy below, above a small, pointed at the top of the tree, green like a pagoda, far see like a furled green umbrella. From far away, like.
< p > look out through my window, a row row, like a soldier of the tree has leaves bitter pride a severe winter, once again on the leaves grow on the, like a perfect uniform, to send soldiers survived them slow long winter warm. The birds are sulk in the bird's nest enough, their fresh air, a trace of spring brings them very cool, birds sing fair sounding song, singing their proud. Every corner are changed into than winter and autumn, different than the summer garden.
< p > quietly, spring girl with life and hope, with flowers and grass came to earth, she jump over the mountain, across the river,scarpe hogan outlet, thousands of miles away came, hard! In the fields,scarpe hogan outlet, on the grass, everywhere left traces of her,scarpe hogan online, full of vigor.
Related Articles:

The 800 wo

Sunny day writing 600 words _

You Yulong snow mountain comp

This year summer vacation, I cherish excited mood and my mother and I went to the treasure island of China - Taiwan, on a day trip, we followed the tour guide came to the Taipei 101 building, 101 why is 101. The original 101 has one hundred and one floors.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • nop773
Emperor _259 + chronicle flourish
« پاسخ #6 : 10 آوریل 2016، 07:23:23 pm »

"The emperor gazed at the temple of the screen lightly openings. He knows what is more Shaw full of worries, but he does not want Xiao Yue to guarantee. "Chen zunzhi." Yue Xiao heard the words of the emperor's first, suddenly wake up this perhaps the emperor's trial, the emperor is under test at present to the emperor is not very favorable situation his henchmen ministers loyalty to him in the end how much, quickly set the mind set, kneeling next to decree. People moving in the hall, involuntarily, he had no choice, can only make a bet,air max pas cher, bet emperor someday not be ungrateful, for this he took the knife. To this, the emperor finally nodded with satisfaction. At the beginning of the Apocalypse eight years in February Youzhou state Shen Yong Ning Hou Sizong Youwang the remnants of case menacing, after more than half a month of the contest, the outcome was beyond all expectations. Yongning Hou are arrested in court from first to last, not taken to the Department of criminal interrogation arraigned. Division three methods of concerted effort, while moving in the classroom forced emperor toward the several days, or can't reach the Hou Yongning imprisoned. Later, the palace will finally come, make a comment on the case verdict. Xing Department finally closed a Chen, delete the charges of "conspiracy against", in exchange for Yongning Hou "by a schemer blinded, but unintentionally. However, serious crimes,hogan outlet, accountability to exile," such a conclusion. When jiuzu invited charges. In the end they can in order to Yongning Hou was sentenced to exile and demotion in the family cut Jue can able to settle. Discerning eye to see that this is the emperor, the empress,chaussure air jordan pas cher, empress finally on the case reached a compromise, as for the emperor paid how much cost to the satisfaction of the dowager queen, outsiders is unknown. "Wei Yan, I come back alive." Wei Yan of tomorrow will be escorted out of Beijing, barren hills and exiled to Youzhou Arctic mines to penal servitude, last night, the emperor holding he whispered metasomatism. "I know you wronged. But if you don't come back, I will soon forget you, will help you to revenge, you wronged only by white." "Wei Yan, if you're really not coming back, you can rest assured, you are not alone,tn requin pas cher, I guarantee will send your family down to accompany you." The emperor's words although it sounds very like crazy, Wei Yan was very aware of the emperor now quite serious. If he did not come back,hogan outlet online, the emperor is likely to do crazy things. "I will come back." Wei Yan swear that in fact he did not mind the end. Thousands of miles of exile penalty, since ancient times to come back a few, died on the road countless, as died in exile is commonplace, not to mention the Empress Dowager and the queen may not be able to let him for the safe arrival of exile, he guaranteed at this time finally to cannot cash is really a big problem,hogan sito ufficiale. However, in order to appease the emperor, the emperor would not let go crazy now, so he can only guarantee. Perhaps, really at that day he's death came,goyard paris, the emperor had forgotten he didn't know. 71 "I will hand him over to you, take care of him in the next few years, Beijing had calmed down,sac goyard pas cher, I will.Related Articles:

The night

Memory of poverty

Border tow

Happiness is not so difficult, but who can say that it is simple. In the ambiguous bubble too long, finally you really don't know love or friendship or the composition of a little more, is locked in a stalemate seesaw situation. I don't want to go, you don't recognize.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
to ensure that the unemployed have industry
« پاسخ #7 : 15 آوریل 2016، 01:05:18 am »

"
< p > according to last year's figures, Beijing by the civil service exam, college students recruiting village, research assistants channels, talent is not the total amount, about 2000 people,hogan outlet, accounting for all of the introduction of talent about 10%. "This number will be even less next year." Zhang Zude said.
 Beijing News (reporter Wu Wei) Beijing Talent Index, the overall trend is reduced. The introduction of the number of the normal year by year. Through the civil service exam, college graduate Village officials and other special plans to introduce the talent will be reduced year by year in Beijing." Yesterday afternoon,scarpe hogan outlet, the Beijing municipal human resources and Social Security Bureau Zhang Zude said.
" urban registered unemployment rate, now the government has to control us must be controlled within 3%, we are now the point of time data is 1.46%. The overall shape is still relatively stable." Zhang Zude introduction.
  -

< p > Beijing Municipal Human Resources and Social Security Bureau Labor Service Management Center, deputy director of the Jiangsu education introduced,hogan outlet, Beijing will in accordance with the requirements of the central authorities, the entrepreneurship and employment under the new situation of the work of employment and entrepreneurship,hogan sito ufficiale, continue to increase efforts to support entrepreneurship. Unemployed,hogan roma outlet, college graduates and other key groups of entrepreneurs, can get financing support.
 to control the implementation of the industry at the same time the introduction of high-quality talent
 Zhang Zude introduced, as of now, in 2015 the town of new jobs is the new people, the registration of unemployed persons and rural labor transfer employment, helping people, helping the employment of disadvantaged groups.
< p > he introduced, currently Beijing has with the relevant provinces established labor input and output base,goyard paris, in ease the population and the protection of high-quality talent input. "Beijing controls the population, but does not limit the talent. For high quality talent,hogan outlet, our doors are open."
 in accordance with the different circumstances of entrepreneurs, the maximum can get 2 million yuan of small loans. Meet the conditions can also get a certain percentage of discount support."
 yesterday, Zhang Zude introduction, the future of Beijing with the adjustment of urban functions,hogan outlet online, industrial structure >
 entrepreneurs small secured loans up to 2 million
< p > zhangzude introduction, due to the implementation of the Beijing city adjustment function, industry positioning structure and ease of non core functions of the capital strategy, Beijing will strictly control the total population, the conventional introduction of talent in Beijing the number will be reduced year by year.

interruptedFor ease of
Beijing people club Bureau: Beijing will gradually compress the talent index
 to ensure that the unemployed have industry
 Zhang Zude said at the same time, but also to ensure the quality of population ease capital supply of human resources. "Quality talent is a dynamic development of the concept of what kind of talent, the right to order in the employing units."
Related Articls:

"on the w

municipal CPPCC members informed political consultation consultation services held the traffic problem into hot

there is n

That is in the eight grade, I was proud to be a soldier and Jie of the table, when they are very powerful, the most admire them is the complexity of the physical knowledge they can always answer for me. Jay is a small boy, I always love to laugh at his height, in fact, he is not too high.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Flower ferry
« پاسخ #8 : 15 آوریل 2016، 04:43:53 pm »

good. I love this one no feeling, just like the love met a man. Heart, the moment will become soft, the vines that in every cell of systemic and leaves twisted, indistinct feeling usually lonely time will become moist, more, also not too extravagant, not too much. Who happens to like them, if they are a single soft small colourful flower care and Guaqian, such illusion, think of will be distressed, and indisputable tears.
 some love dearly, and with joy. She is so simple,air max pas cher, not good-looking, but efforts to open, in order to cater to the tenderness of breeze swept the heart, has been to open, semi lamp Qingge swagger, wanton verdant. And I happened to pass by. Then,hogan outlet, like the meaning of Ying Ying's life, with unusual warmth and simplicity,goyard pas cher, the heart, dyed the wet green,golden goose scarpe, vibrant, thousands of clues.
Flower ferry
The
 season coincides with a falling flower. Clear eyes fall in, a blossoming weak posture frivolous surface lightly Sag Harbor, there is no charming, no fragrance, only sun flashed across her cheeks, light, slightly smile. Zheng is in the sight of God, like at a gallop streamer, encounter a repeat of their.
 feeling of love. In this way,hogan outlet, deeply attached. Tenderness to the good, the heart dark knot, kind of abundant in a flower, bud silk soft, sweet chuckle, light rope miss, to reveal a blush of mind, in Qianqiu branches, verdant palm a beautiful, in a slightly melancholy, swaying a touch of shallow joy. So good, will truly, drunk the shore write, in the hazy, far and near,hogan sito ufficiale, shallow way treasure.
 inch lovesickness have drunk,hogan outlet online, a song of love was light. A cherished heart, is not it really will be less lonely and sad? But now I lost, really lost, I lost myself. A silent quiet every word and action, lost in a quiet warm water the flowers. A florid, dream dust sound, just for you to find incense, flowers to stop. Although there are disappointed to tears, because I know, flowers again good, also the final hundred days of red pigment......
 (light heart if water)
 dream has always been a kind of sound. You said, my happiness and sadness will affect you, such as silk thread like the ray of comfort and pain, no matter how far I go, you will always silently about, will I,hogan interactive outlet, collection in the chest. Only the one with joy, the bright heart of every tree and bush. Slightly heart lake ripples, bypassing the fleeting clear. In a season full of variables sow wipe green and look forward to a piece of shade, and then gently naughty, with delicate fragrance, attack your dream.
Related Articles:

I called it that qibao.

When I to the husband of the assurance I can not to have any more children, will be good for the Zhuangzhuang, and despite family opposition, marry the husband, because I really love my husband.Our married life is very good, very happy family life, I to Zhuangzhuang than mom also pro, Zhuangzhuang and her husband's parents accept me. I am 28, Zhuangzhuang will soon be on the junior high school.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
100 words English award _ Award
« پاسخ #9 : 17 آوریل 2016، 12:18:53 am »

English 100 word speech ,mont blanc porte mine
 I would like to thank you for all the help you gave me during this past semester. You were alway so patient when I asked you questions. You listened to them carefully and explained everything so thoroughly. You showed me different ways to practice and remember new words and usage. I felt so encouraged and became more comfortable in speaking English. You made the excercise so interesting that I was always very eager to participate and practice. My English has improved so much. How could I thank you enough I cannot wait?! to take your class next semester and keep working on my English. Sincerely yours,chaussure louboutin pas cher,
Time: 2012-03-17 00:46 source: network editor: click on the network reproduced:
Related Articles:

A person, not lack of love

Grassland, I dream of the sou

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
All the flowers in the depths of soul
« پاسخ #10 : 17 آوریل 2016، 04:28:40 pm »

< p > calf also often take poke his nose in the peach blossom clusters, looking for the secret; a butterfly, in rotation within the dance; a wandering bees, as the village, began to carry his fiery nectar.
< p > so, I think the country pick tree, calves under the banner of the impulse of the snort near her mother, and a cow still light licking the reins of happiness.
< p > because rape flowers such as the sea, the sound waves through the ages,hogan interactive outlet, hanging by a thread - is very difficult to copy your flirtatious and hope, especially the color, smell, words and sound are people so love and attachment of the beauty Oh!
< p > you must have seen the wind knocked out of a golden, there must be a my heart yellow flap wings, they quietly fell on the ground... One of my words haven't spoken, there is a little bee has been standing in the rape, he with the mouth pecked I last spring left powder on a flower. As a victim, I never imagined the messy bear. I've heard their blood, bentu in the golden touch; hear their bones, in the echo of life elongation.
 and home of the clouds told me, rape past form can be copied, but it is very difficult to copy the heart, love and beauty!
 good rape, always let love beautiful villages and tangled woman.
 peach is still open in the country
< p > how many years later, those sentimental peach,air max pas cher, such as mother's warmth, than a dream deep, than the bonus,louboutin soldes, still in a field rain prosperous, bright and wither, scattered, let me living in a foreign land, endless dream of peach blossom.
< p > in the countryside and village girl barefoot,hogan outlet, along the path or terrace walked slowly, in heart boil penis,scarpe hogan outlet, accidentally splashed in the dream of flowers were, her cheek would send hot poured out of the peach blossom.
 while holding to rape me, many in the last year.
 it is difficult to replicate the canola flower
< p > has repeatedly idea let clouds in the sky with the flame of the lyric, to copy, moist and beautiful villages all over the mountains and plains of the rape of heroic and passion, spirit and strength of character, and Xi butterfly lovers and bees singing...
< p > I never like now, eager to melt into your blood, of your own flesh and blood,tn homme pas cher, may village shoulder the rape and golden skirt lingering wave flower.
< p > so far, I still know, the village must have countless lamp eager seems to only have a peach blossom to understand rain affectionately call. When the crops are up and up again, I think, the whole village is no longer quiet.
All the flowers in the depths of soul
< p > Yaner the new nest is not built, a blossoming pink, pure peach opened, crowded crowded shoving shove, occupies a my happiness.
 in the dream,golden goose scarpe donna, the birds always grow in different seasons of flowers open in the thick branches. The scene of debauchery, birds have tired of watching. But the real peach, far from the madding crowd,hogan outlet, opened in the country......
Related Articles:

Do not lov

Who is you

District U

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
theory up to the release of 800 billion yuan
« پاسخ #11 : 19 آوریل 2016، 02:37:00 pm »

< p > the to deduct three include: residual maturity of less than one year issued by commercial banks, and the creditor does not have the right to request banks to prepay for other types of bonds corresponding to the loans; loans to support small and then corresponding to the small micro enterprise loans; bank using loans from international financial organizations or foreign government lending funds issued. China Banking Regulatory Commission believes that the loan has a clear and stable source of funds,converse blanche, without the corresponding deposit funds to match.
 CBRC also said, to calculate the adjustment loan ratio >.
< p > I in 1995 promulgated "commercial bank law" stipulates that the balance of loans and deposits ratio (i.e.,goyard pas cher, loan to deposit ratio should not exceed 75%. Analysts believe that the CBRC overwhelmed to deposit ratio elements do subtraction denominator addition ",scarpe golden goose, will help ease the bank loan ratio standard pressure,nike tn pas cher, contribute to the bank to more credit resources into the real economy,hogan outlet online, especially agriculture and small and micro enterprises in the field.
Deposit ratio caliber six minus two additional up to the release of funds 800 billion
6 30 July, the CBRC announced the adjustment of commercial bank loan ratio is calculated diameter. Six since July 1, 2014, agriculture loans, loans to support small and then the corresponding loan and the "three rural" special financial bonds corresponding to the agriculture related loans will not be included in the loan to deposit ratio (loans) were calculated by molecular, and banks to individuals or enterprises issued in large negotiable certificates of deposit (CD), both are included in the denominator (deposit).
< p > according to Yang Chi statistics, as of the end of May 2014, commercial banks to issue term 12531 billion yuan in 1 year more than the total amount of the bonds, basically had no prepayment provisions, net of the nearly 5000 billion yuan of small and micro special financial bonds, in line with the conditions of the commercial bank debt of about 750 billion yuan. 2014, the people's Bank issued a small loan amount of 50 billion yuan. China's commercial banks by international financial organizations or foreign government lending funds issued loans in recent years stable at around $30 billion.
 of Huaxia Bank, the adjustment loan ratio calculation caliber. Help to reduce banks to take advantage of the industry and other business escape loan to deposit ratio and the size of credit limit,tn pas cher, regulatory arbitrage impulse,scarpe hogan outlet, funds the guide from the table gradually returning to the table.
 data figure
Analysis of development research department researcher Yang Chi
 theory up to the release of 800 billion yuan
< p > in fact, loan than molecular formula deduction of agriculture loans,golden goose outlet, loans to small and micro enterprises special financial bonds, "three rural" special financial bonds corresponding to the loan, and rural banks use main line store launched disbursement of farmers and small micro enterprise loans and other three, in recent years has been implemented.
< p > "based on estimates, the adjustment loan ratio calculation caliber, the theory of the commercial bank release liquidity up more than 800 billion yuan. But considering the size of each loan and the capital adequacy ratio, the actual release of funds will be lower than the theoretical value." Yang Chi told reporters on the twenty-first Century economic report.
Related Articles:

The property of high inventor

Petunia _8

Explore the negative list of market access system, to carry out the relevant reform pilot. Docking international high standard economic and trade rules, to explore the financial services industry to implement access to foreign national treatment plus a negative list management model.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • nop773
Second semester junior high school deputy head teacher work summary
« پاسخ #12 : 20 آوریل 2016، 07:42:37 pm »

first of all, continue to do a good job in the daily habits of students to develop education, timely grasp of the student's emotional changes in time to solve the problem.
< p > according to the stage of middle school students, timely seize problems existing in students, carry out various forms of class discussions, lectures, reading report meeting and other activities, or with some students to talk more, and the combination of the characteristics of Chinese subject timely so that students write a person's short-term and long-term goals, establish correct life outlook and world outlook.
 third, actively cooperate with each subject teachers actively prepare students, explore the way to educate students,hogan outlet online, using our wisdom to solve the problem. This semester the use of spare time with other teachers often discussed in class management, class existence question and how education and management of students,nike tn pas cher, active to each teacher learning advanced class management and student education experience, and achieved good results.
 blink of an eye, the end of a semester of work. This semester, I served as the third day &middot; class five class teacher work. In order to be able to better work in the new semester, in a timely manner to sum up experience, lessons learned, a summary of the previous work is as follows:
< p > as a third term, many students began there have been great changes in thought, especially many students have entered the period of "rebellion", often think they have grown up,hogan outlet online, no longer need to these rules constraint, and in the mind has a lot of attack,hogan outlet, relax. As a teacher, I in a timely manner in at the beginning of the term the occasion, meeting to let the students to learn, and abide by the norms of the important, from the ideological to students with profound understanding. In practical work, seize the daily study and life does not comply with the classroom discipline, classroom sleeping, don't finish the homework and even the emergence of teacher talk back with the behavior, &quot,scarpe hogan outlet;transposition" thinking of the students, and carries on the positive education, to educate students in the reflection, really know, bound by their own,hogan outlet, develop their good habits.
Second semester junior high school deputy head teacher work summary
< p > at the same time, in the classroom questioning, dictation, unit testing and other learning activities and other types of activities, competition will be the student's performance by addition and subtraction in the form of specific, stimulate the their interest in learning. At the same time, enhance the students' personal competition, but also the ability of the students to exercise.
>
< p > especially for junior high school students in complex ideas,hogan sito ufficiale, extreme, emotional instability,golden goose saldi, changing characteristics, timely find problems, with the students to talk to, and timely solve the problems. At the same time, actively carry out cultural and sports activities, enrich students' leisure life, and guide students to vent their emotions, as much as possible to adjust their mentality, and actively participate in various activities in the class.
< p > secondly, actively cultivate the students' correct outlook on life, values and in conjunction with the teachers of all subjects, multi angle to stimulate students' interest in learning, master scientific learning methods, to improve the learning achievement.
Related Articles:

You are no

Complaint is a hidden tool to escape the reality.

Life is a

Love and pain are the soul, love is also rich, pain is also wonderful, because that is the most precious life with human emotions! Love and pain are twin, inseparable, so even if sometimes painful, or willing to stick to love in pain, love to pain.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The unforgettable day
« پاسخ #13 : 21 آوریل 2016، 09:56:49 am »

I like autumn, but the most memorable season, or summer,scarpe hogan outlet, accurate, memorable is a day in the summer. I vaguely remember that day,mont blanc plume pas cher, many people embrace together cry; I remember,hogan outlet online, that day, little speech you, and I said that sentence; I remember is you that sentence,goyard prix, let that become my most memorable day. & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp;,air max pas cher,
The unforgettable day
 <
&nbsp,hogan roma outlet;   &nbsp,scarpe hogan outlet; &nbsp,nike tn pas cher; Shandong Linyi Pingyi County outside the third grade: Li Shuhan
Related Articles:

Giraffe Labs

The Great

Overall, virtualization degree more and more high international financial market, its resource allocation function is weakening, gradually become developed countries leading an important place for global redistribution of interests pattern and a few countries to maintain the global governance dominance in contested locations.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Forever love
« پاسخ #14 : 21 آوریل 2016، 01:15:36 pm »

maybe his loyalty to friends, you can not recover.
 maybe you each other's heart in, and not a line.
 maybe to go abroad to study, he did not want you waiting for him.
 maybe you look back too late, the other side is no longer waiting.
 do you prefer to care for him, better than you together and have a day will break up.
 you may meet too early, do not know how to cherish each other.
 because this is like a gamble, not to declare after men and women became friends,scarpe hogan outlet, or even when not become friends. There are some things you can not predict, perhaps the other side does not care, you can be friends, but have not had the good. Is a pity, but also regret! But there may be another situation, you may never willingly just friends.....
 perhaps in order to take into account the views of the family, not with you.
 is such a person in your mind?
< p > a lot of affection, because wishful thinking. Finally, friends and even when no,hogan outlet, often feel sorry, but some originally very good friendship, but at the end of because each other a sentence like you. If you do not respond, this friendship seems to be difficult to sustain,hogan roma outlet, it is no wonder that some people will refuse to take this step.
 especially like this, you know, he will always care about you. Do men and women friends, especially when a friend of his, what is wrong? This special friend... Your heart? Who is it?
 maybe you met too late, you have another person.
 you may fall in love before, you may love each other,
 you would rather do his friends are not jealous, just can really talk.
 but, for what reason you could not be together?
 when he is in trouble, you will do everything you can to help him, not to care who owes whom. Male and female friends jealous, you said you would pacify them and his only friend, but you will have a heart of uncertainty. Each person this life,goyard prix, in the heart has had such a special friend, very contradictory behavior. At first you can't be a friend, but for a long time,hogan outlet, it's the best way to find out.
 but even if you're not together,air jordan homme, you still have a friend. But you know, in the bottom of my heart, you're more than a friend. Even with his right and proper holding the shopping, you can do anything. He has a love of people,nike tn requin soldes, you promise to help him,golden goose scarpe, the heart is not very clear if you really want to catch up with him.
Related Articles:

Can only t

On time, the dye ink

And then d

There is only one answer - love. The little prince in order to help the poor, he gave up his sword on the gem, gave the gold piece, also gave his eyes. But he has nothing to fear and to know what is real happiness! I not only to help those poor and happy, but also for my dedication of the prince and the little swallow and sad. I also understand a truth, there is love will be truly happy!
خارج شده است

این صفحه در 0.097 ثانیه 20 نمایش داده شد.