انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی را قدر بدان، حرتمش را نگهدار. هیچ چیز مقدس تر از آن نیست، هیچ چیز ملکوتی تر از آن نیست

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: دلایل فوری برای ترک سیگار چيست؟  (دفعات بازدید: 1894 بار)

حبیب h.a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 15
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • عاشقانه های یک گمنام
دلایل فوری برای ترک سیگار چيست؟
« : 18 اكتبر 2012، 11:48:37 am »

بوی بد دهان و لك شدن دندان‌ها

بوی نامطبوع در لباس، مو و پوست

كم شدن توانایی ورزشی

سرفه و گلودرد

ضربان سریع قلب و افزایش فشار خون

خطر دود سیگار موجود در محیط برای بقیه افراد

هزینه مالی سیگار کشیدن

دلایل بلند مدت برای ترک سیگار:

وجود مواد شیمیایی سمی در دود سیگار

خطر سرطان ریه و انواع دیگر سرطان‌ها

خطر بیماری قلبی

مشكلات وخیم تنفسی

از دست دادن زمان كاری یا سرگرمی به دلیل بیماری

خطر زخم معده و بازگشت اسید معده

خطر بیماری لثه

چین و چروک پوست

خطر آسیب‌رسیدن به جنین در زنان باردار سیگاری

الگوی بدی برای كودكان

--------------------------------------------------------------------------------
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
The ending is doomed, the years are passing by.
« پاسخ #1 : 17 آوریل 2016، 11:12:49 pm »

HTML template is doomed to end, the passage of time< br / > said: some people say some things are meant to be, it though, but I do not know whether the correct the name flash and is representative of too many helpless. Sometimes people have a story about some words I do not know where to talk about the past years like the rain passed never stay in the depths of memory had sometimes contradictory when many things want to forget but to remember know people no matter what you are not yet informed and they care about people say about that it's difficult to understand a lot of things will know the answer but no matter what want to find answers to their own although the outcome is doomed but there are a lot of people want to change it a boy and a girl,golden goose, know love is only just a few months time but who did not think they will get married in a few months, married life is not as perfect as they imagined, for their houses and cars,mont blanc pas cher, are quarrelling every day,scarpe hogan outlet, sometimes large Fight, no matter how boys treat girls, girls to boys never abandon. Soon they passed the year after year, and the girl was good to the boy. The boy just took it for granted. One day, however, the girl left the book. When the boy saw the girl writing. Just know how much I'm sorry girl. The boy decided to look for a girl,tn pas cher, the boy looked all over the girl's all friends do not know, the girl's whereabouts. The boy sat on the sofa decadent,golden goose outlet, with alcohol to paralysis of their own, do not know the boy so long, the boy saw the girl in the dream of his smile, you do not like this. The second day,hogan outlet, the boy returned to the past. After a long time,hogan outlet online, a long time to forget the boy is a few months. One day the boy heard the girl friend say: "the girl has passed away for a long time.". When the boy heard the words, the tears flowed down. The boy asked the girl's friend,air max femme pas cher, where the girl was buried. Second days before the girl's grave, a boy's body was more than a boy's body. And the boy's suicide note. Let them bury him and the girl's body.Related Articles:

How a case

Lijiang overnight

Long haired uncle listened impatiently with his furry paw playing elephant.
but all this does not influence the baby's curiosity. No matter what, what it saw and heard, immediately ask what smell. But get all of their uncles and aunts of the cuff and kick. such a thing happens on the day: in a sunny morning is the elephant asked one thing, this thing, others. It never dare to ask.
خارج شده است

fns4565

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 32
پاسخ : دلایل فوری برای ترک سیگار چيست؟
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 11:03:45 am »

جک درب اتوماتیک

درب اتوماتیک و کاربرد و ضرورت استفاده از آن
 در دنیای جدید و مدرن ساخت و ساز، زیبایی و سهولت از یک طرف و بهینه  سازی در مصرف انرژی از طرف دیگر موجب گردیده تا طراحان المان های یک  ساختمان تغییراتی را در کار خود ایجاد نمایند.

یکی از این تغییرات بسیار مهم در این زمینه ساخت و تولید درب اتوماتیک میباشد که در دهه اخیر استفاده از آن بسیار متداول بوده و بیشتر برج های مسکونی، بانک ها، بیمارستان ها و ... به درب اتوماتیک مجهز شده اند. شکل و نوع پیاده سازی جک درب اتوماتیک پارکینگی با توجه به کاربری آن ها متفاوت است اما در نهایت این تکنولوژی یعنی درب اتوماتیک امروزه مورد استقبال عموم قرار گرفته است. در حال حاضر انواع این درب ها بر اساس نیاز و درخواست مشتریان موجود و قابل ارائه می باشد. برای اطلاع بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه در سی ای کالا درباره درب اتوماتیک تماس بگیرید و مشخصات ساختمان یا محل مورد نظر جهت نصب درب را مطرح نمایید. کارشناسان ما با توجه به تعدد پروژه ها و تجربه و علم  کافی در این زمینه بهترین پیشنهاد را به شما تقدیم خواهند کرد.

چگونگی کارکرد درب اتوماتیک - جک پارکینگی
 درب اتوماتیک جزء درب هایی هستند که به صورت هوشمند باز و بسته می شوند. جک درب اتوماتیک پارکینگی به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرند: استفاده از ریموت دستی و یا استفاده از حسگر چشمی. درب های جک دار (هیدرولیکی، پنوماتیک و گیربکسی)  که در دسته درب اتوماتیک قرار دارد، با بهره گیری از سیستم هیدرولیکی و  الکترومکانیکی، با استفاده از یک ریموت دستی در مواقع لازم باز و بسته می  شوند. از این درب ها برای سهولت تردد و امنیت در پارکینگ ها استفاده می  شود. درب های کشویی شیشه ای، از حسگری استفاده می کنند که با تشخیص حرکت در  مقابل درب، به طور اتوماتیک باز می شوند، این درب ها در مکان هایی مانند  بیمارستان ها، فروشگاه ها، بانک ها و... کاربرد دارند.

انواع درب اتوماتیک - جک پارکینگی
 درب اتوماتیک همانند سایر محصولات فروشگاه دی سی ای کالا از چند نوع  تشکیل شده است که در این بخش به معرفی هر یک از این محصول پرداخته ایم.  انواع جک پارکینگی شامل درب اتوماتیک هیدرولیکی - درب اتوماتیک پنوماتیک -  درب اتوماتیک گیربکسی می شود که هر کدام از این محصول دارای خاصیت های  متفاوت می باشد.

درب اتوماتیک هیدرولیکی - جک پارکینگی هیدرولیکی
 در درب اتوماتیک هیدرولیکی، از نیروی تحت فشار سیالات (عموماً روغن  غلیظ غیر قابل تراکم) استفاده می شود. مزیت عمده استفاده از درب اتوماتیک هیدرولیکی، قدرت بسیار بالای آن و امکان وجود نیرو، فشار، گشتاور و حرکت یکنواخت آن است که کار را برای به حرکت درآوردن درب های سنگین، راحت می کند، به علاوه باعث می شود حرکت درب آرام و بدون لرزش باشد. در حالی که این سیستم یعنی جک پارکینگی هیدرولیکی استهلاک بسیار پایینی دارد، اما باید به  سرویس و نگهداری پرهزینه آن توجه نمود. درب اتوماتیک هیدرولیکی برای مکان  هایی که تردد بسیار زیاد و وزن درب بسیار بالاست، استفاده می شود؛ مانند  درب کارخانه ها، مجتمع های مسکونی بزرگ و... .

درب اتوماتیک پنوماتیک - جک پارکینگی پنوماتیک
 در درب اتوماتیک پنوماتیک، نیروی تحت فشار باد، تامین کننده انرژی مورد نیاز جک ها برای به حرکت در آوردن درب ها ست. مصرف انرژی در جک پارکینگی پنوماتیک پایین می باشد و چون با سیستم های بادی کار می کنند، قابل اعتماد هستند؛ به این خاطر که در مکان های خطرناکی که امکان سیم کشی دور تا دور قابِ در وجود ندارد، می توان از درب اتوماتیک پنوماتیک استفاده کرد. همچنین جعبه کنترل که شامل دریچه و مدار زمانبندی است، در خارج از محل تنظیم می گردد. از دیگر مزایای آن می توان به حرکات آرام و بی صدا و نصب و تنظیم ساده آن اشاره نمود.

درب اتوماتیک گیربکسی
 این نوع از درب اتوماتیک، با نیروی موتور برقی کوچکی که داخل جک به کار گرفته شده است کار می کنند، این نیرو از جک درب اتوماتیک به گیربکس منتقل شده و نهایتا باعث حرکت درب می شود. از بزرگترین مزایای درب اتوماتیک گیربکسی جدا بودن بخش مکانیکی و الکترونیکی، تابلو فرمان کوچک  و نیاز کم به سرویس و نگهداری می باشد. به دلیل کارکرد چرخ دنده ها، استهلاک سیستم نسبت به سیستم های هیدرولیکی بالاتر بوده و آسیب پذیری آن در  برابر فشار بیشتر است.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
want to harm me you do not hurry to sweep yards!
« پاسخ #3 : 27 آوریل 2016، 07:10:26 pm »

let love sports of you, no longer is a person! Pay attention to WeChat account [zebra movement] or [banmarunning]

Adriano
 addition, Adriano's agent also said in an interview: this kind of thing in the negotiations often happen,hogan outlet, is very normal, and now the only thing is sure that Adriano is a member of Milan AC."
 the media broke the news said,air max femme pas cher, Suning changed the originally agreed upon 600 million euros salary payment,air max pas cher, the new scheme is 300 million euros as salary paid directly to Adriano,hogan outlet online, another 300 million euros is covers personal portrait of income and will be paid by the third party company. In the face of such changes, Adriano chose to refuse.
Italian media exposure A De Su Ning collapse Insider: annual salary of 6 million euro said only 3 million | Adriano | Suning _ Phoenix Sports
 want to harm me you do not hurry to sweep yards,mont blanc pas cher!
< p > Phoenix sports news recently,hogan outlet, Luis Adriano and Su Ning of the negotiations at the last moment fizzled attracted widely discussed, returned to Italy, Adriano and his team to the Gazzetta dello Sport revealed the real reason for the breakdown in negotiations between the two sides.
< p > the media said that Suning club first commitment to Adriano is the annual salary of 600 million euros,scarpe hogan outlet, plus and team performance linked 200 million euros in prize money,golden goose uomo saldi, but the two sides at the end of the examination in the final negotiations from the differences.
Related Articls:

sac goyard pas cher

Administra

youth soccer fertile soil

We don't want the children so disgusting, their first normal point, not sensational not hypocritical. Convey the newspaper radio and television film and other public media content, adults should also think, the children will also receive all of this. This is the education should have a ring, belong to the category of social education.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
10 people were in the 1-5 defeat the Orangemen fro
« پاسخ #4 : 09 مه 2016، 04:45:28 am »

,hogan sito ufficiale
10 people were in the 1-5 defeat the Orangemen from card leads the back line to be replaced
< p > in view of the battle of China and Thailand's 5-1 defeat,hogan sito ufficiale, for a list of the new country full, defeated than selected attracted more and more attention: in the end what "player" was cleaned?
 indeed, fresh out of the list of 23 people yesterday confirmed the previous speculation, but also far more than 4 people. Battle of China and Thailand 17 players on the field,nike tn pas cher, as many as 10 people have disappeared in the new list. Especially four starters back Zhou Yun,hogan sito ufficiale, Feng Xiaoting, Zhao Peng,scarpe hogan olympia, Zheng Zheng all out and controversial of the two waist Qinsheng, Zhao Xuri are unsuccessful. In addition, the performance of general Lang Zheng, Yu Hanchao,air max pas cher, Yu Hai and Liu Jian leave together. "The card Jiajun" the whole line re shuffle, the Football Association for the game with visible line players.
< p >, in spite of the football association did not official views on these players are unsuccessful, the 10 also grievances, but in any case, there must be people defeat the bill, the coach is the player.
< p > acting coach Fu Bo when accepting a reporter to interview, said "6&middot; 15 after the event, the top priority of the national team is the remodeling of the spirit:" I headed to the East four match a very important goal is to reshape the country foot style, to rescue his country people on our confidence in our performance. Regardless of the final results, we must play our technical and tactical style, but also to show a good mental outlook."
< p > the new country full will from July 15, preparing for the East Asia semi-final game at the end of the opener against Japan, South Korea, Australia 3 branch has obtained the 2014 Brazil World Cup qualifying team. The lineup of new training to prepare more hasty,hogan outlet online, the defending champion Chinese team in this game is beg "bottom", are struggling to cope with Camacho termination issue of Chinese Football Association said. Newspaper reporter Guan Yin
6 15 is a Thailand team humiliated after, the Football Association vice president Yu Hongchen will be characterized as a "normal", the country foot will carry out a rectification,ugg pas cher, the individual players will have been removed from the team. It is widely speculated that several people including 4 players, Hengda will miss the East Asian Football championship.
Related Articls:

Jay Chou Sisi Chen will sing

Siqin Gaowa was one of the ten big bully response

Need to clean key parts including: the mouth and teeth, before s..e..x to brushing mouthwash, breath; axillary, some people under your armpit sweat gland secretion is more, the smell is heavy to use soap or bath careful cleaning, after the bath also can be sprayed some perfume; genital, men's focus on clean the dirt inside wrapping, and women to wash the vulva secretion.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
time bar
« پاسخ #5 : 16 مه 2016، 11:40:53 pm »

< p > in the evening, I occasionally meet with here a Taiwanese accent hair girl, valiant, ably neat to know beauty is God's blessing, but girl is not only beautiful and heroic spirit,adidas yeezy boost 350, it must be God's favor, for two consecutive years I have here to meet her, maybe she love drama, perhaps, she is deeply in love with love drama. What is the answer really important? We are not the people, is a traveler. I secretly filmed her a lot of photos (not share), from her expression can be seen she know people in our her, at the same time, also can read my way in the expression, middle-aged metamorphosis photos, wretched man.
 following the introduction of a few beautiful places often appear, it is recommended that you have Wi-Fi in place to read,sca goyard pas cher, because you may need to navigate and locate.
Wuzhen Drama Festival Guide affair
 time bar
 time bar
< p > this abuse is the beauty gathered slightly far fetched is accurate to say that here is the beauty of the heavy disaster area, serious damage to normal male (decimating the strong especially casually walked over, hormones will be issued a red alert, or whether the gentleman gentleman,hogan outlet, afraid will laments the lofty red dust of various customs.
< p > what kind of abuse to attract what kind of tourist, this sentence in today has absolutely no longer. Instead, it is what visitors can explain this is what kind of abuse, through these beauties, you should be able to understand the Wuzhen temperament, those old Jiangnan scholarly, romantic, love and hate, and panlongfufeng are in this piece of gentle town of Fairview has inherited and reproduce.
< p > and I'm trying to find a precise rhetoric to describe her, but eventually give up. Any words are not exhaustive, and therefore no longer tautology so laughable. When she appeared, she was with her friends.
< p > this abuse is the master Huang Lei, bar name from when he the red through north and south of the drama, when TV framing is in Wuzhen, the bar is not the past that stretches. Almost every night,sac goyard pas cher, here are carrying countless friendship and desire, a variety of Party overwhelmed, theatrical celebrities and grassroots visitors up to a few tables across, chaos into not embarrassed,golden goose outlet, go wrong without shame, a greeting or drained, rapid dilution of strangeness, you only need to a little bit of courage, you can in the future with friends said, in the bar, I've been here,scarpe golden goose, drink, chat, and even loved,hogan outlet online, lived and reminisce.
< p > probably no where as Wuzhen, can let the country (including Hong Kong, Macao and Taiwan regions) non nightclub beauty short-term spontaneously gathered in one place. They usually carry a high purity of goodwill, and no invasion of beauty, in a most yutie placement of their day of youth and night dream, it seems that you don't have to say hello on and they established contact, this kind of tacit understanding often let me tell yourself not to be deliberately looking for,hogan sito ufficiale, only in the quiet time and space to identify.
Related Articls:

Star nanny lie secretly watch the ball was caught in the camera (Figure)

gossip Liy

Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Chrysanthemum _11112
« پاسخ #6 : 29 مه 2016، 02:52:17 pm »

heavy wind evil.
 and the how,adidas nmd runner pas cher.
 I like flowers, especially the chrysanthemum.
Chrysanthemum
 I not only like the beauty of the chrysanthemum, but also like the spirit of its pride. In the fall, the other flowers withered, alone chrysanthemum open vigorous, in the bleak autumn wind, heads held high to challenge the autumn wind. Grandpa Chen Yi once wrote a poem praising the:
 plain park every year in the fall to be held Chrysanthemum Exhibition, the exhibition period is just like the sea of flowers.
< p > indeed, chrysanthemum although there is no peony Yongronghuagui, no roses beautiful charming, there is no Lily elegant and noble, but her Aoshuang spirit, indeed it is love. We are a man,air jordan pas cher, like chrysanthemum as,hogan sito ufficiale, not afraid of difficulties, overcome difficulties, strive to climb the peak of science and culture.
 nature can hardy,
 look! That a single pink chrysanthemum heads held high, bean sprouts like petals tightly surrounded by together, from afar, is like a small pompon, like a large family sitting together to discuss something. Look there,hogan outlet online, clusters of chrysanthemums piled together, listening to the teacher for their autumn story! They see a young head,scarpe hogan outlet, quite the chest, sitting upright,air max pas cher, probably want to get the teacher praise! Beautiful chrysanthemum exudes seductive fragrance, everyone here should be bent down to smell, as if ceiling enough oxygen, stand up and feel relaxed and happy, walk along a road to look so spirit.
 can Aoshuang chrysanthemum,
< p > summer sister walked with light footsteps quietly left, autumn girl came to our side, she with a beautiful pen,hogan roma outlet, red maple, and the grass stained yellow; she cast her magic mana the chrysanthemum in autumn bloom a beautiful smile.
< p > landed on the clock Zishan, aloft looked down, saw the garden chrysanthemum, red like fire,air max homme pas cher, yellow like gold, white like snow, powder like Xia...... In the backdrop of greenery, is more charming. On the whole, it's like a flower rug.
 chrysanthemum
Related Articles:

hogan outlet

Winning fe

Hometown autumn 500 words

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

این صفحه در 0.073 ثانیه 20 نمایش داده شد.