انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دریای انجمن های دوازده قدمی برای مرغابی تفریحی بیش نیست ، اما برای ماهی زندگی است .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 12 قدم3  (دفعات بازدید: 1317 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 12 قدم3
« : 29 سپتامبر 2012، 10:30:24 am »

12- ایا برداشت این قدم برایتان مشکل است؟چرا؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 12 قدم3
« پاسخ #1 : 08 اكتبر 2012، 10:10:15 am »

برداشت قدم خیر .
چون فکر میکنم راهی به جز سپردن ندارم ولی
به اجرا گذاشتن ان برایم کمی مشکل است زیرا من تمام امرم با خود محوری بوده
و ترس همیشه در کارهایم در کنار من بوده و امروز سپرن واقعی برایم مشکل است
ولی با کمک گرفتن دعا و تکرار و تمرین برایم امکان پذیر میشود :rose:
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
In the life of Yang Xiaojian
« پاسخ #2 : 10 آوریل 2016، 11:42:46 am »

The HTML template in the life of Yang Xiaojian"< br / > youth on the road,hogan outlet, always meet so weird, and around my reality, a bit like a lovelorn tavatimsa inside the base to Wang Xiaojian hypocritical general special presence of Yang Xiaojian & lt; & gt; signature did not see lovelorn tavatimsa before,hogan outlet, I always call him small fart child or small children, why? That is because he has a baby face that old, young, energetic, sometimes, when you see the smile on his face is bright and is qianbian, I really wanted to put his head is screwed down, and then placed in the bottom when a bench to sit as. But often so called him, he'll tit for tat I returned fire, he said, four eyed girl,golden goose mid star, look you this small body plank, look at you a childish face, which like a college student? Children, go home to your mother to go farming. , every time after hearing him these Ruoyouruowu stimulus words, I low-key walk side, in the heart silently will he cursed a thousand times. Gee, this two people how a meeting are the enemy. While many students see between us like friends between get along in harmony, there is always a question? Play games. At first heard this, I think I don't need to bother their speculation, but gradually, flow out from their mouth taste, I press to bear pulled his sleeve, then toward those who say, who do that between men and women there is no pure friendship? I do not believe it is true I heard clearly,hogan outlet online, I have never seen this guy put him as a man, he is a bitch. The results of what happened, you know? Then I tell you, results. As a result, this fellow is not afraid to die in the side in front of their pieces read, rest assured that I never see she when looking women, she is a violent pseudo male. Not to mention, she also not small Ye dishes, small ye like gentle, lovely Lolita, she, remittent not a place and a gentle detached, ha ha ha ha. Moment, my small outbreak of the universe, turn around,tn pas cher, grabbed his arm of meat, big growl, do you give the old Niang to shit, old Niang where not gentleness, you only the eyes which see, I tell you, you this small fart child, mother does not look. He very weak, small Ye didn't make you fancy, however,tn requin pas cher, girl,scarpe hogan outlet, to tell you the truth, if you can't find a boyfriend, brother to help you find. My skin smile looked at him and said, thank you, but I like to find their own because, I believe that fate, Amen, you don't understand. But he always told me the so-called fate ah, ah God destined words like sniff at. Later, defeated countless times in under our Wei nasi, I give him set a new name, that is Yang Xiaojian, cheap hypocritical base to Yin and yang to the enemy base was often makes you want to cry but no tears. May we love each other seemingly bickering,hogan outlet online, but still have to admit that we are good brothers or sisters. But one of the biggest differences between me and him. Although we are all enjoy the doctrine, but his enjoyment, it can be described as a high level of style, and I was vulgar. He said that he liked to go to the cafe, drinking thick hot coffee, listening to the most popular music, watching all kinds of coffee shopRelated Articles:

Daughter _

Slowly lure _81

Dear Socrates, _501

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Erickson 6 straight home court to play well enough in the AFC Champions League a
« پاسخ #3 : 18 آوریل 2016، 04:55:42 pm »

is currently decimating the 25 points, in the sixth row of the table, the distance AFC Champions League zone and 5 points. Ordinarily this gap is not large, but asked problems related to the AFC Champions League last night,hogan outlet, Sven Goran Eriksson,nike air max pas cher, actually no longer like took office at the beginning of that kind of confidence. "I don't know whether the AFC's goal is realistic, we only improve performance on the road, in order to be considered this matter. Away from Shanghai next week, is a good opportunity to test our ability."
 but Erickson did not want to be in front of us,golden goose scarpe donna, we often win at home, losing the game away, but it is not enough to win at home." Since May,air max tn pas cher, R & F home result is even better than the city team Guangzhou Hengda, home 6 wins. However, decimating the away game result is appalling season so far only on the road won a (2: 0 wins,hogan sito ufficiale, Wuhan Thatcher), the rest 8 3 flat 5 negative, nine on the road only get 6 points.
< p > the last round of the competition, R & F on the road to 0: 2 Wanbai in Shandong Luneng, Eriksson said this is after they came to China, for the first time feel is entirely caused by the strength of the incompetent lose. Until last night to win can, Sven Goran Eriksson still to lose to the Luneng brooding, "hit Shandong, the game was completely control the opponent, our performance is bad." In comparison,chaussure nike tn, last night against the game, Fuli play better the, "we only have three days time to rest players adjust very good,mont blanc plume pas cher, the pace of the game also holds well, we the match." Erickson said.
Erickson: 6 straight home court to play well enough in the AFC Champions League away
< p > Express News reporter Wang Di reported last night and in the 19th round of Super League match, returned to the Yuexiu Hill,hogan sito ufficiale, Guangzhou bodied immediately to restore the "dragon home" color, with 2: 0 victory over Qingdao, faliyasi after class, continue to maintain home victory. Of course, only by home court awesome, R & F is not sufficient to achieve the dream of AFC Champions League, Fuli boss Erickson said: "we must improve the road performance."
Related Articls:

My little

Imaginary snow

skateboard

For a newly formed team, losing, losing the ball is a very normal thing. However, we can not only see the hope of victory, but in the process of losing the ball in a row in the process of suffering from the pain of failure, we can only say that the Chinese football is a big misfortune.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
No problem, Shenhua wins rhetoric Farias predicted 2 than 1 wins
« پاسخ #4 : 26 آوریل 2016، 04:53:04 am »

< p > at present, decimating the confidence is enough, faliyasi believes that: "Shenhua although the introduction of big players,golden goose outlet, but the players does not necessarily too much, because I always thought football is a whole, the game from the opening is 11 against 11,tn pas cher, we to defeats Shenhua confidence." The prediction score,hogan outlet online, R & F vice chairman Lu Yi said: "more than 1 Shengshenhua R 2."
 in the first and second consecutive victory over the newly promoted Guangzhou R & F, tonight away Anelka has shenhua. Decimating the Brazil coach faliyasi not Anelka in the eyes: "there are one or two big useless,golden goose saldi, excluding road factors,goyard paris, bodied scored Shenhua completely no problem."
< p > although Shenhua 1 draw 1 negative record is not good, but Nicolas Anelka debut goal, Dage two consecutive scoring, and has shown Shenhua foreign aid. The first two rounds have defeated the national security,golden goose scarpe donna, Hengda, decimating the top state in better place after two wins. R & F consists of Zuma, Raphael, Damrey and Leonardo, four from the Brazil League for the high level of foreign aid striker attack very sharp, facing the Shenhua weak defence is undoubtedly the grab points tool.
No problem, Shenhua wins rhetoric Farias predicted 2 than 1 wins
 made it clear that the Shenhua coach Jean Tigana Anelka will start,scarpe hogan online, but he is very worried about the team's defense. "To the national security, we lost 3 balls, this is not only the defense question,hogan outlet online, the entire team defense has the question. R & F, the midfield must be less foul, increase defense effort."
Related Articls:

Internatio

(times She

contractor: the detachment of

The new board and the main board, small board and gem is an important part of China's securities market, the new board for listed companies to provide effective financing platform, is conducive to improve the stock liquidity, the shareholder assets securitization, improve financing ability of the enterprises and its anti risk ability, enhance the development potential of enterprises.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062
dug pits also manage atypical literary van
« پاسخ #5 : 13 مه 2016، 06:42:52 pm »

&quot,tn pas cher;Small fish eat big fish&quot,ugg soldes; staged workplace Style literary fan and passion Qi outbreak
< p > some people say, one of the main features of "art film" is like thinking life torturous life but is not responsible for solving life, for saying the words is digging management. It is precisely because of this reason, often read the audience are immersed in the literature and art of deep emotions and a short period of time is difficult to extricate themselves. Released at the end of the year to celebrate the new year file in the movie "big fish eat small fish",hogan sito ufficiale, and did not go so deep depressing route,golden goose outlet, but a reverse in the opposite direction to let all viewing fans "indulgence",golden goose deluxe brand, in the cinema to enjoy the crazy youth impulse and passion.
Has its own accent staged workplace style
" is about to eat small fish on December 7th officially visit the national cinema. The film brings together the strength of the drama actor Guo Jingfei, Qi Xi,tn pas cher, Kong Wei, as a story about the work of the boss in the workplace, the story of the city film, fish eat big fish, took up their own workplace Style".
.The movie "
< p > movie "big fish eat small fish" tells the story of the workplace people to break through the layers of obstacles finally defeated the cold-blooded boss's story,hogan sito ufficiale, in detail to restore the helpless of workplace life bit by bit: seemingly high-end jobs actually responsible for a cup of tea and bottled water, look at the boss's unreasonable blame was powerless to stop it, dressed in a suit and tie to work after work is preoccupied with the rent and the landlord... But even so, Bai Xiaoyu and summer dense the two "workplace fish" without losing their "tone",yeezy 350 pas cher, in the workplace oppression pursuit of freedom romanticism, and aggressive and cold-blooded monster boss confrontation. Seemingly wrote a light comedy movie, actually it is the art of a skeleton in which.
 "eat small fish" Qi Xi, Guo Jingfei

dug pits also manage atypical literary van
Related Articls:

Phoenix En

3D visual

Those year

As for the piece when the big screen again, respondents cinema said not clear, want to notice. Hollywood film news site eadline.com D interview with the film side of SONY Columbia vice president, the company spokesman SteveElzer, the other side said that the current negotiations with the Chinese authorities to determine when to re release.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Ferguson the number one goal to regain the Premier
« پاسخ #6 : 14 مه 2016، 11:13:01 am »

The
< p > Sir Alex's confidence in addition to his decades of Premier League fight accumulation,hogan outlet, but also from the team better, last season suffered injuries of Nemanja Vidic and Smalling recovering well, Sir Alex Ferguson has confirmed two people will be at the start of the season the top percentile hundred restoration to health. Stay away from injuries, is vital for the new season's Manchester United, Manchester clubs,chaussure tn pas cher, the new season will certainly more exciting.
 Manchester this club over the past 20 years of history,golden goose sneakers, we are not winning the league is second,nike tn pas cher, Ferguson said, this is very important. Lost a championship,scarpe hogan outlet, we will return to the back, this is something we often do,hogan sito ufficiale, our goal of the new season. Arsenal away from our 1998 Premier League champions, second years we will give back. Later, Chelsea won two times, we have done sufficient preparations in the subsequent season, then also won back the championship.
Ferguson: the number one goal to regain the Premier League title this season is the traditional Manchester
< p > Beijing time on July 17, Durban, South Africa, United's summer training camp stationed there,nike tn pas cher, the Red Devils prepare with local club A Zulu M summer warm-up match, this is their six games in the summer warm-up opener. Although preparations had only just begun,hogan outlet, but Manchester United boss Sir Alex Ferguson has according to bear in the heart of ambition, Sir Alex Ferguson when accepting media to interview bluntly: snatches the Premiership champions from the hands of the city is the primary goal of the new season!
< p > although Manchester United's neighbours Manchester City looks still strong, this summer they also in positive reinforcement team, but stubborn Ferguson how take defeat easily. The champion from their rivals recapture, which is the essential quality, Sir Alex Ferguson is confident, but it seems that this situation this year will once again in the US occurred.
 season was disappointing, but these have been in the past, Ferguson said, we will bounce back, will champion back. In the Premier League last season, the final round of regret losing the championship, Sir Alex Ferguson still bear a grudge. Today, it is high-profile shout out determined to win.
Related Articls:

Hagaoke intends to transfer a stake in Bank of Wen

China Sout

Dalian intends to bid for the

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842

,hogan outlet online
 but the adjusted plan is still no match for the share price decline. As of March 6th closing, the company's share price fell to 7.77 yuan / share, far below the issuance price of 9.486 yuan. The company said, because it does not have the conditions to start the issue,tn pas cher, and the validity of the approval of the 29 date of February 2012 is full. Therefore, the decision to terminate the non-public offering of shares. (Wang Rong)
 adjusted the number and price of shares issued by the company in June 2011 as a result of falling stock prices. Issue number never more than 4 million shares rose to no more than 5.4 billion shares increased 35%; while the additional price corresponding to substantially lower,nmd runner femme pas cher, according to the original issuance program to calculate the minimum issue price per share 12.726 yuan, the new scheme is reduced to $9.486,hogan outlet, at a discount about 25%.
2010 in November 16,louboutin pas cher,, double the rewiring announced first directional issuance plan, quasi - public offering is not more than 4 million shares, raising the total does not exceed 50.72 million yuan for large casting and forging products production of energy saving technological transformation projects, the third generation of nuclear forgings independent,scarpe hogan outlet, batch supporting the production technological transformation projects,hogan olympia outlet, major technologies and equipment to the sea base first phase construction project and major technical equipment to the sea base phase II construction projects and other four projects.
 due to the stock price significantly lower than the issuance price,yeezy boost 350 pas cher, double heavy (601268) decided to terminate the non-public offering of shares.
Price break two into two heavy equipment to terminate the private placement
Related Articls:

Housing pr

Sailing sh

Ci star shares the first layout computer knitting flat knitt

Since then, although the company said publicly, this brokerage research report inconsistent with the facts, but also further affirmation: company does launch price of up to 2000 yuan a box of high-end hot pickled mustard tuber, and there have been some time. Putting aside the brokerage research newspaper why go wrong, but at least it echoed each other let Fuling mustard 2000 yuan a box of high-end products known to the general public.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910

Donghua science and technology securities department, said the project is actually a listing Corporation and the group in the spring and the group completed the project,hogan outlet, the company is not directly in contact with the Canadian Corp. MagIndustries.
** owners actually for Chinese enterprises **
 according to the company announcement,sac goyard pas cher, the Canadian MagIndustriesCorp. headquarters is located in Toronto,tn requin pas cher, Ontario,hogan outlet online, canada. But the Canadian listing Corporation of the actual control of the Ningbo spring and Group Co., ltd..
 in fact, this is the first international project in Donghua science and technology signed a large contract. Expressed Securities Department of science and technology in the Donghua,tn requin pas cher, previously Tung Wah Group of science and technology major projects were in the domestic, overseas orders often only a few billion, and generally in the several years implementation,adidas yeezy pas cher, so each year to overseas income are only tens of millions.
 according to the company's annual report, in 2012, the company's foreign income was 96 million 740 thousand yuan, accounting for the proportion of the total income of only 3.2%. And 2011 foreign income is only 1.7% of the total revenue.
 the total contract price of the contract is $. Performance period of about 36 months, with an average annual contract price of 2012 of the company's annual revenue of 34.97%.
 project< p > on Thursday, Donghua technology announced that, company and the Canadian MagIndustriesCorp. and in the Democratic Republic of the Congo holding subsidiaries MagMinderalsPotasses Congo S.A. in Beijing jointly signed the "Congo (Brazzaville), Montgomery 1.2 million tons / year of potash project" construction of the EPC contract.
< p > Donghua technology formerly is the Ministry of Chemical Industry Design Institute Third, was formerly the Department of the State Council, the SASAC directly under the management of the China Chemical Engineering Group Corporation, a wholly owned subsidiary, now listed companies China national chemical design sector's company.
 Donghua science and technology Securities Department on Thursday confirmed that this order is the Department of the company and the group in the spring and the completion of the negotiations in the country,scarpe hogan outlet.
< p > for real overseas market development, the sources said, although the division of China Chemical (601117.SH) of parent company and listed companies,hogan sito ufficiale, but expand overseas project is still relatively difficult.
** is the first international single **
< p > spring and group is located in the high-tech zone of Ningbo City, a large-scale private enterprises, to ships, marine engineering, resources and logistics industry into four main business, strive to be based on the local and the layout of the world industrial investment holding group. Well known enterprises in Jiangsu Pacific >
Donghua science and technology huge amount of overseas projects is actually made overseas expansion is still difficult
< p > great wisdom aastocks agency July 12 hearing, Tung Wah Group of science and Technology (002140.SZ) signed a 3.2 billion yuan in overseas engineering large, annual contract prices accounted for the 2012 annual income 34.97%, but the project owner actual domestic private enterprises spring and group.
Related Articles:

Structural losses ZTE 4G era

CLOU intends to cast 75 billion to build Luoyang project to expand energy ecological chain - CLOU -

The river

With the continuous development of China's securities market matures, the listing Corporation delisting phenomenon will become increasingly common, normalization. The responsible person said, China's stock market started at the beginning of this century, the implementation of the delisting system of listing Corporation.
خارج شده است

این صفحه در 0.073 ثانیه 25 نمایش داده شد.