انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به كساني كه حال تو را خراب ميكنند فكر نكن .
‹‹ ارسطو››

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 4 قدم 3  (دفعات بازدید: 1414 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 4 قدم 3
« : 08 سپتامبر 2012، 10:15:01 am »

4-در حال حاضر درک شما از خداوند چیست؟
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 4 قدم 3
« پاسخ #1 : 10 سپتامبر 2012، 11:38:14 am »

خداوند در وجود من است
من هر زمانی که از ارزشهای انسانی خود برای انجام هر کارخوبی استفاده کنم
خداوند را در وجود خود احساس میکنم :rose:
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Past tense, lover
« پاسخ #2 : 18 آوریل 2016، 10:44:34 am »

maybe I didn't like him for your family love, maybe I didn't like her let you worry. But I'm far more than she loves you and you don't know,hogan sito ufficiale, remember us,hogan sito ufficiale, when we are in love, seems to me and you in together time really there is no happy, has been thinking to accommodate you, you don't know me this a few months is how come? Every time I see you and the girls laugh, I really feel nausea. Look at your smile, I really want to hit you two in the face. You never have to go with me. A pair of bitter gourd face.
 how to spend the youth to be perfect? I really don't know what I was thinking! Is it really so hard to forget? I don't know what I have to bear the pain you give,goyard paris, so I choose to escape, or even to give up. I don't know whether I love you or not. Always strong, I really will cry for love. I don't know why people want to live so miserable. Sometimes I really despise myself. Oh, a fool baby wife, I really stupid oh! Now, what qualifications I have to cry, go downtown, go missing, but also go to sad what! Maybe, maybe we really don't know.
 sometimes you still cry,tn requin pas cher, my friend asked me still love you? Said as long as I love you, and you are willing to close, you really will be with me, I would like to forget it. Since all points, and why! Why do you want me to say, why don't you say? Is not losing me after you really just feel regret,scarpe hogan outlet, is not you say to and I together, you in front of your friend is not face. I don't know why you're so cold to me. I heard that you and I agree to the second days of school girls in the pursuit of. Oh,spaccio hogan outlet, what do I count in your eyes? Say throw away rubbish?
 is your birthday 6.30, last year and this year lunar calendar no 6.30, last year in your mother * * * I can't give you on your birthday. Last year, my birthday 7.9 you sent me a message at 12 in the morning to wish me a happy birthday, I was really happy. Even though you're not by my side, I still feel your warmth. But now you will remember these unimportant things? Your birthday this year,hogan scarpe outlet, I still can not with you, because we broke up, to 6.30 that day I still remember,air max pas cher, today is your birthday. This year my birthday, no one gave me a. Face the company a strange face to make me feel afraid. Because my birthday is the second day of my company.
 now understand that the rush to take away the lover is not a lover, said the export of grievances not wronged, said the export of injury is not hurt.
 on >
 remember the first time we ate? A meal you no head lift, I don't like too horrible to look at? I don't care what you don't see, I just want to be free, I want to let go of the burden of the pile under pressure for a long time.
 a section of feelings only, a person only, have been to or will come. I don't think so. After today and tomorrow, maybe the next ray of dawn is in front of you.
Related Articles:

I will wai

Respect is a virtue

Running the world, who is willing to alone on the glass

I had no father when I was 13 years old. Father died away his discipline to me and my interest in the lesson, I was 16 years old into the factory, before me two years of school, but did not graduate, I due to fight was expelled. I like working night shift, because I and my friends are used to sleep during the day; I like to play cards to fall in love, because I have nothing else to do.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174

SSE general manager Zhang Yujun: to promote the development of overseas international board index products
< p > Washington SSE to further promote international trading,hogan outlet, and steadily push forward the construction of the international board, attract overseas listed companies. " Zhang Yujun, general manager of the Shanghai stock exchange, 16, said at the 2009 Lujiazui forum. "
Since
2000, the internationalization process of Shanghai stock exchange has been accelerating. So far, it has signed the cooperation memorandum with the 35 exchanges with foreign countries. In 2006,air max pas cher, the SSE become a member of the WFE board, the organization plays an important role in international capital market.
< p > "but Shenzhen lies within, including the SSE, at present whole or in the local market as the core,scarpe hogan outlet, the sale of investment products are limited to the domestic market. The next step we need to further promote the internationalization of the trading products,hogan outlet online, and steadily promote international board construction,hogan sito ufficiale, to attract overseas enterprises listed, further research and development in overseas index based ETF products." Zhang Yujun said that in order to improve the asset allocation of SSE,hogan sito ufficiale, let investors here can buy products from all over the world,scarpe hogan outlet, gradually to Shanghai to become one of the global asset pricing center.
< p > Zhang Yujun,hogan scarpe, also said that the SSE in the future to further improve the internationalization of market participants, let outstanding foreign institutional investors will be able to enter to further the development of QFII products. (Yangling)
Related Articls:

allianzare

Insiders look forward to expa

There are two kinds of people, a wasted years, another kind of people live a meaningful life. In the eyes of the first kind of person, life is a sleep, if the sleep in his eyes, is to sleep in both soft and warm bed, he will be very satisfied. In the eyes of second people, it can be said that life is the establishment of merit. People in the achievement of this achievement to enjoy the happiness.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Mother's Day Introduction
« پاسخ #4 : 07 ژوئن 2016، 03:38:55 am »

Spain and Portugal's mother's day has a close relationship with the church. December 8th is the day of the Virgin Mary, the mother of Maria, and it is also a holiday for children to express their love for their mothers.
In
 Lebanon: mother's Day is celebrated on the first day of spring.
 Argentina: celebrate Mother's day on the second Sunday in October.
 Sweden celebrates mother's day on the last Sunday of May. On Mother's Day eve, the Swedish Red Cross will be held in plastic mother takes the bazaar,yeezy 350 pas cher, sale proceeds will serve as the sponsoring fathered many children of the mother's holiday funds.
 Yugoslavia: Serbia, Yugoslavia, said the mother's Day was Erice, Ma,hogan sito ufficiale, in the first two weeks of each year to celebrate the christmas. Custom of celebration is that children in the mother's day morning slipped into her mother's room, the mother tied to a bed, the mother woke up found himself to be bound, he begged the children let her go, and she pre hidden in a pillow under a small gift in exchange.
 mother's Day originated in Greece, the ancient Greeks in this day to the Greek mythology,scarpe golden goose, the mother of Hera, the mother of the gods. In the mid seventeenth Century, mother's day spread to Britain, the British on the fourth Sunday of Lent as a mother's day. In this day, the young people out of the house will come home, to their mother with some small gifts.
< p > Panama: also called immaculate conception, the effect is to let people pay attention to the family,hogan sito ufficiale, respect for the mother, so on May 11, 1924, Panama first mother's Day 1930 changed to December 8, do? Aherciliadearosemena first lady has signed, but this is only the online news,air max femme pas cher, I do not know is accurate, when many firms also in response to the mother's day to discount the mother, and as a national holiday,adidas nmd runner pas cher, holiday is very meaningful. Of Spanish
 mother's Day Introduction
 South Africa: mother's Day is scheduled for the first Sunday in May.
 originated in Greece
< p > modern mother's Day originated in the United States, sponsored by the amanm,hogan outlet, Jarvis (1864-1948), her unmarried life, has been accompanied by on her mother's side. In 19 in West Virginia and Pennsylvania, in the festival, Kang Naiqing was selected as a tribute to the mother's flowers,scarpe hogan outlet, and in order to spread down.
 Egypt: the last Friday of March is the mother's day in Egypt. This >
1913, the US Congress passed a bill that would serve as the legal mother's day on the second Sunday of May each year. Mother's Day is coming! Mother's Day is celebrated as a mother's day. The earliest celebrations took place in ancient Greece. In the United States, Canada and some other countries, the second Sunday of May is mother's day. Dates in other countries are not the same (see mother's day in the world).
 Norway: mother's Day is scheduled for the second Sunday in February.
Mother's Day Introduction
Related Articles:

Environmen

Teacher's day outstanding teachers in recognition of the General Assembly on behalf of the outstandi

Speech of

There is love in the heart, to drive away the cold winter. Changan II in the new campus built using is shines in the sunshine of 100 million Changan heart, is drenched in the second heart a wisp of sunlight, reflects the affection of the party and the government for the people of Changan, love of the second one. Here, let me on behalf of the Changan District Education Bureau, to the Changan II all teachers and students to express warm congratulations! To express my heartfelt thanks to the district government!
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Who told you to be my lover
« پاسخ #5 : 12 ژوئن 2016، 10:32:20 am »

who told you that you are the one I love
Who told you to be my lover
!
 to meet you,louboutin soldes, for me is the greatest happiness. With you, my life has become so wide, with you, the world has become so charming.
 you are the world,sneakers golden goose, the world is you. I would like to use their own heart, to accompany you,chaussure golden goose, love you. Accompany you to where you want to go, go through the rest of our lives. In the coming days, perhaps what is uncertain,hogan outlet, but the only certainty is, I love you, either now or in the future,sac goyard pas cher, I think I will be your most warm harbor,hogan outlet, shelter against the walls of the wind and rain for you. Regardless of the wind, rain or rain. I will accompany beside you, so you will not feel worried and fear. I will cherish every moment with you,hogan outlet, every minute, every second.
 who call you are my favorite people, who call you are second of the well-being of people (because you are in love with her,cheap mac makeup outlet, you are the most happy, ha ha). For you, I would like to use their hands to you a sunny
Related Articles:

Clothing c

Litigation

Classmate

Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
the vampire diaries season 8 dvd such as rice can eat brown rice
« پاسخ #6 : 25 اكتبر 2017، 05:34:43 pm »

rate is better replica jewelry cartier than the morning afternoon. and mutton replica van cleef & arpels bracelets soup, protein, please sign and send to mailbox: marketing@rjfittime. said with primary prep preschool emotion: "many people go to the gym to training. if the exercise intensity is large, but it doesn't mean that you have to spend a lot of money on breakfast. View full text > > 010512 Telecom No. Because of the different age groups of men's physical condition, pandora beads cheapest outlet making the taste can be adjusted freely.
   glycemic slow, conditions allow to eat coarse grains (such as rice can eat brown bvlgari replicas jewelry rice) 9. remove the ysh0525@qq. tomatoes or anything. you can see the color of broccoli is pandora charms on sale more green.

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22608&pid=85610&page=1&extra=page=1#pid85610

http://bbs.aratp.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1289506&pid=1427319&page=1&extra=page=1#pid1427319

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21081&pid=85609&page=49&extra=page=1#pid85609

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=1383.msg36090#msg36090

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22402&pid=85608&page=14&extra=page=1#pid85608

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=840.msg36089#msg36089

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22408&pid=85607&page=11&extra=page=1#pid85607

http://www.lucys-city.de/thread.php?sid=&postid=228633#post228633

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21850&pid=85606&page=41&extra=page=1#pid85606

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=181&pid=64212&page=30&extra=page=1#pid64212

http://www.lucys-city.de/thread.php?sid=&postid=228630#post228630

http://stuffaboutlondon.co.uk/#comment-112352

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22047&pid=85605&page=27&extra=page=1#pid85605

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=183&pid=64211&page=33&extra=page=1#pid64211

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=274&pid=64210&page=233&extra=page=1#pid64210
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 200
    • nop560
hermes jewelry replica after cleaning
« پاسخ #7 : 07 ژانویه 2018، 11:37:33 pm »

خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 24 نمایش داده شد.