انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

(بیاندیش) ، چه چیزی بهتر از این است ، همان را برایت آرزو دارم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مسائلی که باعث لغزش معتادان میشودچیست؟  (دفعات بازدید: 3619 بار)

حسین فردین

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

مسايلي كه باعث لغزش معتاد ميشودچیست؟

1 ترس وعدم اطمینان ازاینکه آیا قادر خواهم بود پاکی خود راهمچنان حفظ کنم.

2 انکار جدی بودن اعتیادمان

3 قانع کردن خود وباور اینکه دیگر هرگز مصرف نخواهم کرد

4 سعی افراطی درتحمیل پاکی خود به دیگران

5 درحاشیه قرارگرفتن واظهار نظر ودخالت در موردکیفیتبهبودی دیگران

6 حا لت دفاعی به خود گرفتن وقتی راجع به خودتان انتقاد میکنند

7 رفتار افراطی وعدم انعطاف پذیری.رفتار تکراری وتکراردر روشمقابله با زندگی

8عکس العمل های لحظه ای استرس وفشار روحی

9 انزوا طلبی وگوشه گیری، دورشدن از دیگران

10 دیدتونلی،توجه افراطی به مسایل کم اهمیت،مشغولیتفکری تمرکز روی قسمت کوچکی از زندگی

11 خالی بودن وقت وباری به هرجهت زندگی کردن

12 ازدست دادن قابلیت برنامه ریزی

13 غفلت ونا امیدی واحساس شکست

14 خیال پردازی وتفکر آرمان گرایانه

15 احساس درماندگی یاس ونا میدی

16 انتظار اینکه اوضاع بطور معجزه آسایی تغییر خواهد کردوهمه چیزدرست خواهد شد

17 سردرگمی واختشاش فکری بیش از اندازه

18 عصبانیت وتحریک پذیری درهنگام صحبت کردن با دیگران

19به سادگی عصبانی شدن وبروز عکس العمل شدید

20 بهم خوردن عادات تغذیه زمان ودفعات ومقدار

21بلا تکلیفی وبدونه هد ف زندگی کردن

22 بهم خوردن خواب کم خوابی پرخوابی

23کار نکردن قدمهای دوازده گانه بصورت منظم

24 حضور نامرتب در جلسات بهبودی به بهانه های مختلف

25 دریافت نکردن کمک از دیگران در رابطه با بهبودی

26 ناراضی شدن از زندگی و با این فکر که اگر مصرف هم کنمفرقی نخواهدکرد

27 رنجش غیر منطقی تقصیر رابه گردن دیگران انداختن

28 احساس شدید تنهایی

29 پر کردن خلع با رابطه های احساسی عاطفی

30 لغزشهای روحانی...

:rose: :pray:
خارج شده است

sajjad.k

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 247
  • خدایا آنم ده که آنم به.....

نکات جالبی بود فردین جان
تجربه من راجب بهبودی و لغزش اینطوره که هیچوقت لغزش به یکباره اتفاق نمی افته
انجمن و اصولش برام صد هایی ایجاد میکنه که من با شکستنه اولی سراغ بقیه میرم
و توهم اینکه میدونم ومیتونم باعث دور شدنم از اصول میشم و نا خواسته به سمت لغزش حرکت میکنم
وقتی صبح لغزشم یادم میاد از ترس به خودم می لرزم یه دلسردی و هراس مرگ گونه انگار که دنیا هیچ زیبایی
و جذابیتی نداره همه ی امید ها تبدیل به نا امیدی میشه و همه ی چیز هایی که یک روز یک روز یاد گرفته بودم
به یکباره و در یک روز از دست دادم و دوباره خود محوری و رفتارهای معتاد گونه و الگوهای رفتاری قدیم در برابرم قد
علم کردن و من ناتوان ناتوان در برابرشون چاره ای جز تسلیم نداشتم ولی لذت روز های پاک و بهبودی باعث شد که دوباره
استارت بزنم.خدارو شکر :pray:
« آخرين ويرايش: 12 اوت 2012، 01:06:01 pm توسط sajjad.k »
خارج شده است

shantiya

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 400
  • دوست داشتن یک نفر یعنی دیدن او به همان شکلی که خدا
پاسخ : مسائلی که باعث لغزش معتادان میشودچیست؟
« پاسخ #2 : 04 دسامبر 2012، 07:18:33 pm »

پرهیزکاران هنگامی که گرفتار وسوسه های شیطان شوند به یاد [خدا و پاداش وکیفر او] می افتند و [در پرتو یاد او ، راه حق را می بینند و ] ناگهان بینا می گردند(الأعراف\201)
برداشت شخصی: کسانی که از مصرف مواد پرهیز کرده اند و پاک هستند، اگر دچار وسوسه لغزش بشوند اگر به یاد [دردها و خفتّهای زمان مصرف و معجزات و خوشیهای زمان پاکی] بیفتند[ در پرتو نیروی برتر راه فرار از وسوسه را پیدا می کنند]وبر آن پیروز می شوند
خارج شده است

اسماعیل

• بازوی N.A
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 77
  • قطار نباش که از ریل پیروی کنی ؛ کشتی باش که عظمت ا
« پاسخ #3 : 23 فوریه 2013، 10:52:24 am »

o   بهبودیمان را اولویت اول زندگی خود قرار نمی دهیم و اجازه می دهیم مسائل دیگر از اهمیت بیشتری برایمان برخوردار شوند و وقت و انرژی ما بگیرند.
o   موقعی که اصول " فقط برای امروز " را در در زندگیمان رعایت نمی کنیم و وقت مان را با افسوس به حال گذشته خوردن و نگراني از آینده صرف می کنیم.
o   مواقعی که زندگی در حال بهبودیمان را نمی پذیریم و با آن کنار نمی آئیم و می گذاریم تا رنجش ها ذهنمان را مشغول کند.
o   مواقعی که به اصول و شعارهای بهبودی در زندگی روزمره خود عمل نمی کنیم
o   مواقعی که مشکلات زندگیمان را نادیده می گیریم و می گذاریم آن ها روی هم جمع شده و بزرگ تر شوند.
o   با خود فکر می کنیم که هیچ کس در بهبودی ما را درک نمی کند و نمی تواند به ما کمک کند
o   با خود فکر می کنیم که مشکلاتمان بسیار بزرگ است و ما هرگز نمی توانیم از پس آنها بر بیائیم
o   با خود فکر می کنیم که مشکلاتمان با دیگران در انجمن فرق می کند و اینکه نمی توانیم با همديگر همسان باشيم واز حمایتشان استفاده بکنیم
o   فکر می کنیم که برنامه ۱۲ قدم در مورد ما موثر نیست و کاربردی ندارد
o   انتظار داریم چون در بهبودی هستیم دیگران از جمله اعضای خانواده و دوستانمان به ما جایزه بدهند
o   دروغ گفتن در باره احساسات واقعی خودمان
o   وانمود کردن اینکه در زندگی و برنامه بهبودیمان هیچ اشکالی وجود ندارد
o   کمک نخواستن از دیگران
o   شراکت نکردن صادقانه در جلسات و نگفتن حقیقت درباره اوضاع و احوالمان به راهنماي خود
o   دو روئی- صرف کردن وقت مان برای راضی نگه داشتن دیگران به جای صادق بودن با احساسات خودمان
o   یادآوری خاطرات خوش مصرف مواد مخدر و انکار بلاهائی که مصرف مواد به سرمان آورده است.
o   انکار کردن میزان اعتیادمان و اینکه بیماری اعتياد در زندگی چقدر به ما آسیب رسانده است
o   از دریافت حمایت و کمک های انجمن خودداری می کنیم و برای حل مشکلات به خودمان تکیه می کنیم.
o   نرفتن به جلسات ، نديدن راهنما وكار نكردن قدم ها
o   رنجيده خاطر و عصباني شدن از از دست هر کسی که می خواهد به ما کمک کند
o   خود را منزوی كردن
o   خانواده ، کارم و انجمن را مسئول مشکلات خود دانستن تا بهانه ای برای مصرف دوباره مواد مخدر به دست بیاورید
o   به خودمان می گوئیم که مشکل من اعتیاد نیست بلکه مشکلات مهمتری در زندگی دارم که باید اول به آنها رسیدگی کنم
o   هر احساسی را بد می دانیم و می خواهیم از آن فرار کنیم
o   دیدگاه و نگرشی منفی و سیاه نسبت به زندگی و برنامه بهبودی خوديمان پيدا مي كنيم. همه امید خود را از دست می دهیم و نمی توانیم زندگي خوبي را براي خودمان تصور كنيم
o   انتظارات غیر واقعی و بلند پروازانه درباره بهبودیمان پیدا می کنیم و می خواهیم که فوراً معجزه اي اتفاق بیفتد و همه مشکلاتمان حل شود
o   توقع داريم كه زندگیمان در بهبودي هميشه خوب باشد و هيچ برنامه و راهكاري براي كنار آمدن با رويدادهاي احتمالي بد در زندگي نداريم
o   به رفتارهای معتادگونه دیگر همچون روابط جنسی، کار یا قمار روی می آوریم تا از مشکلات فرار کنیم و زندگی را برای خودمان قابل تحمل کنیم
o   تلاش می کنیم تا دیگران را تحت کنترل خود در آوریم تا بتوانیم از این طریق احساسات و مشکلات خود را مهار و کنترل کنیم. اما این گونه كارها در واقعي تلاشي بيهوده براي منحرف كردن و ناديده گرفتن واقعيت هاي زندگيمان است.
o   سوء استفاده از داروهاي تجويزي براي به دست آوردن كمي نشئگي – در اين مواقع طرز فكرمان ما را متقاعد مي كند كه چون اين داروها به تجويزيا با نسخه پزشك هستند مصرف كردن آنها اشكالي ندارد
o   به دیدن دوستان معتاد قدیمی خود یا مکان هائی می روید که در آنجا مواد مصرف کرده اید
o   با يادآوري و خيالپردازي درباره مصرف مواد احساس نشئگي به ما دست مي دهد
o   خودمان را قانع مي كنيم كه فقط با يك نوع خاص از مواد مشكل داريم تا بتوانيم به سراغ ماده مخدر ديگري برويم.
o   خود را متقاعد می کنیم که علاج پيدا كرده ايم و از اين به بعد ديگر مي توانيم مواد مصرف كنيم.
o   به خودمان وعده مي دهيم كه اگر اتفاق بدي در زندگيمان بيافتد مواد مصرف خواهيم كرد، مثلاً در مواقعي كه یکی از اعضای خانواده مان فوت شود ، کارمان را از دست بدهیم یا همسرمان ما را ترک کند چون معتقديم مصرف مواد در اين گونه مواقع اشکالی ندارد.
o   احساس حسادت و حسرت خوردن به حال كساني كه بدون اينكه مشكلات جدي برايشان پيدا شود میتوانند مواد مصرف كنند.
o   پيدا كردن بهانه براي مصرف دوباره مواد از جمله تقصير را به گردن ديگران انداختن و ادعا كردن كه ديگران ما را به مصرف مواد وادار كرده اند
خارج شده است
تادرون خويش را نسازي آبادي هاي بيرون افسانه است.

omid20

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 10
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #4 : 05 آوریل 2013، 01:55:14 am »

جدی نگرفتن اصول برنامه باعث بوجود آمدن زمینه لغزش میشود
خارج شده است
ما نمیتوانیم مصرف مواد یا رفتارهای اجباری خود را معتدل یا کنترل کنیم حتی وقتی که باعث میشوند چیزهایی را که برایمان مهم هستند از دست بدهیم اما نیروی برتر میتواند.

rasool

• بازوی N.A
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 461
« پاسخ #5 : 04 ژوئیه 2013، 02:16:43 pm »

دور شدن از جلسات
قرار گرفتن در موقعیت خرید و یا مصرف مواد
تماس نداشتن با دوستان بهبودی و راهنما
اجراء نکردن قدمها در بهبودی
ارتباط نا سالم
نا صادقی
خارج شده است
دوست داشتن دل می خواهد نه دلیل

janan

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
  • عشق يعني گم شدن در لحظه‌ها
« پاسخ #6 : 28 نوامبر 2013، 12:22:18 am »

دیروز یک دوست تازه وارد با 27 روز پاکی بدلیل لغزش جان خودشو از دست داد  تو خواب انگار خفه شده
چه خبر تلخی بود واسه من ،چه رابطه خوبی باهاش برقرار کرده بودم تو این مدت بعد از دعای آرامش هر شب اولین نفری بود که میومد تو آغوشم خیلی درگیرم کرد  دیشب  نمیدونم تو دلم به خدا گفتم خدایا یعنی چی چرا آخه این طفلک که می خواست پاک باشه چرا بهش مهلت بیشتری ندادی گاهی بعض از این لغزشیهای مزمن می بینم شاید بارها وبارها در طول سالیان لغزش کردن رفتن و باز برگشتن اما این یکی اصلا مهلت نداشت نمیدونم چیه حکایت  نمیدنم چیه منظورت خدای من؟
   خوب میدونی افکارم بردم تو سه ماه اول پاکی خودم چی بود که منو نگه داشت وتونستم امروزم را  ببینم ؟
وقتی خوب فکر کردم دیدم من تو اون اوایل خیلی مورد محبتهای دوستان بهبودی قرار گرفتم شاید تا 40 روز دوستان کاملا منو حمایت می کردن و به روشهای مختلف پیام عشق و امید رو به من منتقل کردند
و این بو د که من تونستم دست از غرور و خودخواهی هام بردارم وترسهامو بریزم بیرون دیگه این حس انتقام رو وحشت زدگی رو که داشتم کمرنگ بشه و کمتر بهش بپردازم و....
از دست دادن این دوست تازه وارد  پیامی بود از سوی خداوند  برای من و خیلی چیزها رو به من یاد آوری کرد اینکه اون روزها اول برنامه رو  فراموش نکنم  که چقدر دوستام سرد بود چقدر سست بودم وبا یک دنیای غم و حزن اندوه پا به این برنامه گذاشتم و این محبتهای دوستان  بود که منو امید داد و من امروز واقعا چقدر وظیفه مو در قبال یه تازه وارد درست انجام دادم،آیا همه ما این دینی که به گردنمان هست رو بدرستی منتقل می کنیم که یه تازه وارد احساس امنیت کنه؟
 :pray:خدای من :خود را تقدیم تو میدارم با من کن و از من ساز آنچه خود اراده کنی از اسارت نفس رهایم کن تا انجام اراده ات را بهتر توانم مشکلاتم را بگیر تا پیروزی بر آنها شاهدی باشد برای کسانی که با قدرت تو ،عشتو و راه تو یاریشان خواهم داد باشد که همیشه بر اراده ات گردن نهم .آمین
خارج شده است
جائي كه عشق هست ، خدا هست ....   هنگامی که عشق دامن می گسترد،کلام خاموش می شود

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!
« پاسخ #7 : 29 نوامبر 2013، 01:52:49 pm »

دوست خوبم به نکته خوبی اشاره کردی ایا همه ما در این برنامه بدرستی خدمت میکنیم.... ماه گذشته در جشن شکرگزاری که شرکت کرده بودم یکی از بچه های بهبودی مطلب خوبی رو گفت از دوستان بهبودی خواست که در این برنامه با نیت خیر و صادقانه و با اخلاق پاک خدمت کنند شاید یک روز بچه خودمون روی یکی از این صندلی ها نشسته باشه .صداقت اعتماد و نیت خیر زیر بنای کو ششهای خدماتی ماست که خود متکی است بر راهنمای نیروی برتر و مهربان ای کاش همه دوستانی که وارد این برنامه میشوند این اصول رو رعایت کنند ......که دینی رو که به گردن دارند بدرستی ادا کنند تا در برابر خدا خودشون و وجدانشون شرمنده نباشند. :pray: :pray: :pray:
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

این صفحه در 0.062 ثانیه 20 نمایش داده شد.