انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بهترین آرزوها را برایت به دست فرشتگان میسپارم ،
نگاهت به آسمان باشد ....

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: جدی بگیرید...  (دفعات بازدید: 6144 بار)

مدیر کل سایت

• مدیر کل
  • مدیر سایت
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 17
    • بهبودی
جدی بگیرید...
« : 29 سپتامبر 2010، 08:06:23 am »

درود بر شما

بعضی افراد از این سایت قصد سوء استفاده دارند. خطاب به این دسته از افراد باید بگوییم که مدیریت سایت میتواند کلیه ی اطلاعات سایت را چک کند. در صورت مشاهده تخلف و پیشنهادات غیر اصولی و اخلاقی، نام کاربری این افراد حذف خواهد شد.
خطاب به این افراد میگوییم که: این سایت و اعضای آن بر پاکی و اصول روحانی این انجمن تکیه دارند. لطفا  با حفظ حریم اعضا و نگه داشتن حرمت خود، اگر برای کاری غیر از پاکی در این سایت عضو شده اید لطفا سایت را ترک کنید و به جایی دیگر برای مقاصد خود بروید.
ما برای شما دعا می کنیم که به عجز رسیده و درک کنید که هیچ ارمغانی جز نابودی زندگی خود و اطرافیان ندارد.

دوستان تازه وارد نیز توجه داشته باشند که ما نمیتوانیم مدام در حال چک کردن سایت و اطلاعات آن باشیم مگر با همکاری شما. ما امیدواریم که حتی کسانی که برای مقاصدی جز پاکی در اینجا هستند، در جریان زلال پاکی که در این انجمن وجود دارد جاری شوند و به ما بپیوندند.
و از دوستان عزیز خواهش میکنیم در صورت مشاهده هر گونه تخلف در سایت و دریافت پیشنهادات و پیامهای غیر اخلاقی و یا حتی درخواستهای دوستی خارج از انجمن، آی دی و ایمل فرد را گزارش دهند تا روند انجمن در سایت ادامه داشته باشد و مجبور به محدود کردن نباشیم.
و همچنین با سپاس از کسانی که پاکی را با هیچ چیز عوض نمیکنند…

خارج شده است

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 85
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • معتادان گمنام
پاسخ : جدی بگیرید...
« پاسخ #1 : 02 اوت 2012، 02:24:07 am »

با سلام و تشکر
موضوعی تحت عنوان : (اصطلاحات رایج مغایر با اصول) ایجاد کرده ام. یکی از دوستان تجربه داده اند" باعث شکستن گمنامی میشود. اگر چنین است خواهش میکنم راهنماییم کنید و اگر لازم است حذف شود.   با تشکر
خارج شده است

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
« پاسخ #2 : 11 اوت 2012، 12:27:57 pm »

با سلام و تشکر
موضوعی تحت عنوان : (اصطلاحات رایج مغایر با اصول) ایجاد کرده ام. یکی از دوستان تجربه داده اند" باعث شکستن گمنامی میشود. اگر چنین است خواهش میکنم راهنماییم کنید و اگر لازم است حذف شود.   با تشکر
.
.
.
دوست عزیز
با درود
.
شما مطالب خود را ادامه دهید
در صورت هرگونه مغایرت در راستای سنت ها و مفاهیم دوازده گانه انجمن ، مطمئن باشید که در ابتدا به شما تذکر داده خواهد شد بعد اقدام خواهد گردید
.
شما در قرار دادن مطالب در سایت آزادید ، مگر آنکه خلاف بندهای متذکر شده در هنگام ثبت نام و یا مخالف اصول روحانی جاری در قدم ها و سنت ها و مفاهیم دوازده گانه انجمن های دوازده قدمی باشد
.
با تشکر
.
رضا - بیل
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 12 اوت 2012، 04:50:37 pm »

اگر امکان داری توضیحی در مورد نحوه امتیاز دادن به اعضا بیان کنید.
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

افق

• عضو انجمن هموابستگان گمنام (CODA)
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,244
« پاسخ #4 : 12 اوت 2012، 06:24:13 pm »

وقتی شما متنی را از کاربر خاصی می خوانید
می توانید متناسب با اینکه اون متن براتون جالب بوده یا نه، باهاش موافق هستید یا نه، به فرد نمره منفی و مثبت بدهید
حتی شما می توانید متناسب با فعالیت کاربر در یک روز و تلاشی که در سایت می کند به او نمره دهید
برای این کار
زیر اسم کاربر در کنار متنی که قرار داده است دو گزینه دیده می شود
(با این مطلب موافقم)
(با این مطلب مخالفم)
اگر گزینه موافقم کلیک شود کاربر مورد نظر یک امتیاز مثبت می گیرد
و اگر گزینه مخالفم کلیک شود یک نمره منفی دریافت می کند
.
امکان این وجود ندارد که شما به یک کاربر بیش از یک نمره در روز بدهید
« آخرين ويرايش: 12 اوت 2012، 06:27:34 pm توسط افق »
خارج شده است
خداوند را سپاس باد. وقتی من در محاصره بودم، او محبتش را بطرز شگفت انگیزی به من نشان داد. من ترسیده بودم و فکر می کردم که دیگر از نظر خداوند افتاده ام، اما وقتی نزد او فریاد برآوردم او دعای مرا شنید و مرا اجابت فرمود

مدیر کل سایت

• مدیر کل
  • مدیر سایت
  • تازه وارد
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 17
    • بهبودی
« پاسخ #5 : 14 اوت 2012، 11:09:01 am »

وقتی شما متنی را از کاربر خاصی می خوانید
می توانید متناسب با اینکه اون متن براتون جالب بوده یا نه، باهاش موافق هستید یا نه، به فرد نمره منفی و مثبت بدهید
حتی شما می توانید متناسب با فعالیت کاربر در یک روز و تلاشی که در سایت می کند به او نمره دهید
برای این کار
زیر اسم کاربر در کنار متنی که قرار داده است دو گزینه دیده می شود
(با این مطلب موافقم)
(با این مطلب مخالفم)
اگر گزینه موافقم کلیک شود کاربر مورد نظر یک امتیاز مثبت می گیرد
و اگر گزینه مخالفم کلیک شود یک نمره منفی دریافت می کند
.
امکان این وجود ندارد که شما به یک کاربر بیش از یک نمره در روز بدهید
.
.
با تشکر از توضیحات ناظر محترم سایت
این مطلب را هم در انتهای کار باید اضافه کرد که صحت و سغم مطالب قرار داده شده در هر قسمت توسط خود نگارنده است و هیچکدام از آنها نقض کننده قوانین بهبودی نمی شوند و دلیل موجه برای مرجعیت طرف مقابل ما نمی باشد
خارج شده است

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #6 : 14 اوت 2012، 12:16:35 pm »

از راهنماییتون متشکرم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
polite
« پاسخ #7 : 07 آوریل 2016، 12:11:20 am »

HTML template to speak politely< br / > in the world, politeness is very important, if not polite,chaussure jordan pas cher, will give the other party to leave a bad impression, and may cause unnecessary trouble. As a child, I was not polite, and let me suffer. When I was in grade three, I had just finished my final exam. I was in the summer holiday. I watched TV at home. At this time,chaussure louboutin pas cher, the door bell rang. I am in a bad mood today,hogan outlet online, so I am very upset. When I opened the door, I saw the students understand Leping. I don't know why, when I saw him,louboutin pas cher soldes, he was in a bad mood. So I said impatiently, "Hey, it's you."! What are you doing? I have something to tell you. I'm busy with my fart! No time to accompany you. Understand Leping heard my words, it seems a bit uncomfortable, and his face just black down. He said to me: Qin Conghai, would you please pay attention to the politeness, at least you are my guest,ugg pas cher, not your enemy! At least you have to say hello to me! Which is so much nonsense, in the end what is the matter, I will close the door without speaking. Know Leping to see I have to close, they say to me: even if there are important things, do not want to tell you, do not speak polite guy. As soon as he was in the voice, he was riding his bicycle. I didn't care. The second day, I feel very good, the weather is good, I will go to the students at home to play. As a result, just to the classmate's house, knocked on the door,goyard paris, the students to open the door to see me say: Yo, this is not Qin Conghai? How come you are here, what's the matter? Of course, I came to your house to play, how not welcome ah? I had thought that he would let me in,spaccio hogan outlet, but I did not think his next words out of my expectation. He said: I am sorry, I do not welcome, is not available right now,air max pas cher, please! Finish saying and then the door touch of a closed. I saw him like this, in the heart very angry, at this time, I remembered yesterday morning I to understand Leping's attitude, this just know I said to him, to his heart damage is how big. Later, I learned that the day I know Leping is to say to me during the summer job in the copying homework not to write. I asked for it and wrote so many white! Politeness is very important, if you do not speak politeness will incur unnecessary trouble, but also to others caused great psychological damage. Politeness is very important! The first "people": Qin Conghai junior middle school 4 class martial guiseRelated Articles:

One day a little love

If I could

Future garbage bins

You are not the letter, the letter is that people in the thousands of years ago in love with smile, no one can replace him. Thank you, is the most I say to you a word, because you are the person that I really like. I'm sorry, you said to me the most words, each time let me heartache, so afraid of anyone who told me that I'm sorry.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
If love can be five to four homes
« پاسخ #8 : 22 آوریل 2016، 02:33:55 pm »

think you have been my downfall or my true guardian? Always ask yourself to me so what magic spells,tn requin pas cher, let I Yuandufushu fall in love with you the moment paid my all, love to the deep-rooted love to the depths, the original love is so strong let me did not retreat. You and I have already said that is not clear who is who?
 if love can be four to five homes is not I can recover my pay for you all? If love can be four to five homes is not I can smile and say I did not lose you? If love can be four to five homes is not I will cry for you at night? But love is not a add, subtract, multiply and divide? You I was heartless grass? How can love heart to let you cry for me?
This article by &quot,hogan sito ufficiale;
 www,scarpe hogan outlet.vipyl.com&quot,tn pas cher; net rain in charge of starting
< p > love journey because you than become fragrance all the way, the depths of the love because tenderness of you let me know what is my pursuit,hogan outlet online, accompanied by you again painstakingly,hogan outlet, is also a kind of happiness, meet you is my life, can not escape unscathed, for your smile I completely defeat, not to retreat don't want to see you cry, fell in love with you and I paid in full.
< p > love is a kind of instinct to pay, love is a love your lonely,nike tn pas cher, is you let me in the night has tasted the sweets and bitters of Miss bitter, is you let me know care a person even in pain is also a kind of happiness,golden goose outlet, is you let me know you love me no retreat, only in the tenderness you sink become sink completely defeat!
 if love can be four to five homes are not have so many people feel the pain? If love can be four to five homes is not able to say to let go let go? Love the pain of a few people can say clearly, the feeling of loneliness is not already numb in my heart? I thought you would meet the happiness of my life? I did not expect you to just the pain to the bone, may choose to let go is a kind of happiness!
Related Articles:

Again is a

If you don't know you in this life

That love was killed by me.

Our social thought and not to earn their own proud but with the rich, an official for Rong, regardless of your money from what ways, regardless of your officer is obtained by what kind of way. If our educators, parents and teachers, in itself is such a concept, our society, but also the concept of college students learned, it can only be such a concept.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Death message _2109
« پاسخ #9 : 28 آوریل 2016، 01:11:29 am »

"I am unwilling to say:" Yang Bin has a problem, personality split, which is not controlled to switch freely, at least there is no precedent. His background is extreme fans, these details can not be ignored, the future can come in handy, then is that I have to do a new mobile phone, specifically linked Qingqing, avoid again missed case. " "My dear, only big boss and flower heart only have two and above of mobile phone.&quot,hogan sito ufficiale; Ling Xinghuo envy envy hate way: I want to buy,hogan outlet online, the old man would dare to take two phones to break my leg." Jiang Tianci naive said: "the big nephew, you can calculate the brush sense of presence." "Jiang Shu, oh, uncle aunt before the big man exchanges for a long time, I didn't understand, so bad soon." Ling Xinghuo said the head feel shy. I find him very funny than, initially like solitary cold aura of the Wulin. However, acquainted as natural funny than, as if a heavy atmosphere to the swap, listening to his funny accent we couldn't bear the thought of music. Pei Xizhen, I, Lin Muxia were driving to d.i.e,scarpe hogan outlet, took twenty minutes, we gathered at the table. Pei Xizhen contacted the intelligence department, can query range the hospital city south,hogan sito ufficiale. A cigarette Kung Fu, bu notepaper Tansu phoned said, large and small, have a total of 25, she had sent to the public d.i.e email contact with the hospital. Spent the whole afternoon time, to contact us on the 25 hospitals, found the wrong place, the hospital can be roughly divided into two categories, Tiannan six major hospitals and nine medium-sized hospital is a, and ten small hospital B. This has nothing to do with the scale, until now we didn't know, large hospitals, finished X-rays have electronic filing,tn requin pas cher, and small hospital no such conditions, deduction only patients negative for backup. Ultimately, the ten small hospital, warehouse storage film, half a month ago is broken into and rummaged, because there is no missing, the hospital too lazy to alarm, only that is internal staff accidentally messed up. It seems, Yang Bin early in the morning and a half months ago to start preparing for the people who have a triangle bone in the body,hogan outlet." Pei Xizhen eyebrows twisted into a knot in one's heart, he punched in a hard surface, "Lingyu, contact technical department, the check the Tiannan six major hospitals and nine medium-sized hospital system, and a half ago have no been hacking." I grabbed the phone line, press the PUC handheld microphone technology department number, terminal is the elephant technician. It is not the nickname of the technical department of the egg pain, work involves * * and confidentiality, are using code. I put Pei Xizhen orders sent to the elephant and asked him about how long have the result, says the elephant,goyard soldes, "a mere 15 hospitals system,golden goose, if it is ant, half an hour, if it is me, 20 minutes tops." The elephant seems to have two down son, really only nineteen minutes feedback message, he said in the report: "Tiannan hospital system is tight, there is no attacked traces. The remaining 14 hospitals, in twenty days to between ten days ago, by the hacker's invasion, respectively, were each other to visit the X-ray archive. In addition, we implanted a JM type 'stubborn Trojan, kept will copy the new storage of electronic archives to encrypt space. " J.Related Articles:

Death mess

Death message _1270

To learn the spirit of povert

Beijing Guangzhou railway, Beijing Zhuhai, Daguang Expressway and 107, 106 National Road runs through the north and the south, Xinyang Expressway across the East and West, Wu high speed and Jiao Tong Highway through the territory and, provincial roads, county roads criss crossing, forming a transportation network extending in all directions. Zhumadian has a long history, outstanding people, beautiful natural scenery and many places of historic interest and scenic beauty.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Ancient town, story, hometown
« پاسخ #10 : 01 مه 2016، 12:52:19 pm »

in the street when the flagstone, with no well documented. Anyway, I grew up in the stone in the rolling stones. For childhood memories, have been formatted. Only a few slabs of this thing, it seems to be a file. "How many blocks of stone in the street?" This is an often discussed topic, but in the end there is no one can tell the exact number. In order to find a correct answer, there are many people (including, of course,nike tn femme pas cher, I) from walking on the street to Xia Jie, a piece of the number, in fact, there is no which can adhere to the finish. Think about it, the slate is big and small, there are wide and narrow, the middle of those large number of good, while those small on the nerve of the brain. So, come to the conclusion that there are different. So we have to agree that the big people say that figure, fourteen thousand nine hundred and ninety-nine". At that time we all thought it was our own incompetence. Slightly larger after that, which is calculated in order to show the authenticity of the intent is not an integer.
 with the hardening of the door of the door, the town's only remaining stone road has become history. Small town is actually not small, of course, and the same level (township) compared to it in the country or ranked in the top three, saying that it is not large, the town center is only five square kilometers. But she has a history of more than 200 years, become the town this year just a hundred years.
Ancient town, story, hometown
 get along with each other every day, it is difficult to find each other's changes. Just like other people's children, a few years will not see a lot of tall, amazing years of magic. Therefore, many years of people in the town, always said that the town has no change. And for a passenger, the town's change is enormous. I was born in a small town,scarpe hogan outlet, grew up in a small town, fifty years of time (remove 75 - 69 years of rural), are in the small town. So,hogan sito ufficiale, what is the change of the town?
< p > town first is a thing to, covered with a green stone street, bending degree, a total length of about one kilometer,hogan sito ufficiale, listen to the elders say, Aoki is indeed a small flat,hogan sito ufficiale, because is Shaoyang to Xiangxiang channel, savvy businessmen took the lead in establishing the post, slowly increased all business people, especially to bless the house of the building,tn femme pas cher, attracted tens of miles radius of the pilgrims, popularity Wang gas, so around the business pitch a camp here the.
 ancient town is also very special terrain. 320 State Road and Town Road (the original Tam Po >
< p > town government resident Qing Shu Ping, since ancient times for the post fort, 19 km away from the county seat of permanent Fengzhen, early in the Qing emperor Xianfeng, here has merchants gathered, commercial trade is very active. The town built in 1912,air max pas cher, has a long history, although several regional administrative and institutional change, but Qing Shu Ping Zhen's name has been in use so far, so it is called "in the history of the town".
As for the
 that time, the gap between urban and rural areas is still very great, the town's youth finished high school,goyard paris, at home waiting for recruitment. Parents have a work unit, the very short duration of unemployment, and parents would have no units, or units of poor, unemployed time is long, even haven't been into the unit. People unemployed this time is the number of stone". "Slate" became our pet phrase.
Related Articles:

High schoo

For the gi

Market frontline staff stand out of the six shortc

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Pick Shakira married this summer Jie Dilian final fruition (Figure)
« پاسخ #11 : 16 مه 2016، 02:22:07 pm »

Beijing time on April 20th, according to the Spanish news agency quoted the "Tvynovelas" the news that Barcelona defender Peake and Latin queen Shakira is expected in August this year, officially entered the marriage hall. It is worth mentioning that,hogan outlet, Peake was born in 1987,scarpe hogan outlet, a full 10 year old Shakira Pepo was born in 1977.
Pick Shakira married this summer Jie Dilian final fruition (Figure)
 this summer,chaussure jordan pas cher, Peake will be with Spain to participate in the League Cup match,hogan sito ufficiale, the preparations for the wedding is likely to start immediately after the end of the game.
< p > according to informed sources revealed to them. Shakira also hope to their son Milan completed baptism,goyard prix, and is ready to get married in Barranquilla, Colombia, that is the birthplace of Shakira,scarpe hogan outlet, baptism may also in the local church. Shakira said the wedding will be more private,nike tn pas cher, direct the invitation of their families and better friends. At the same time insider also revealed a detail: Peake before Shakira to marry him was rejected,air max pas cher, but in the end because of his parents urged Shakira finally agreed to this thing.
Related Articls:

Huang Xiaolei Park Hae Jin and Chinese from 2

Taiwan media: 46 year old Joey Wong of his comeback after 11 years was 3 million

Li Qi in t

Last month, the French media exposed the former France international Cisse together with 3 other people use s..e..x video blackmail Valbuena. But the former Liverpool striker has not been involved in the case of a French prosecutor's investigation. But in the end, Cisse racketeering was released, I do not know whether it is affected by this, Cisse shortly after tearfully announced his retirement.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
Energy-saving _ classic classic lines
« پاسخ #12 : 18 مه 2016، 12:45:08 am »

Energy-saving _ classic classic lines
 energy-saving classic lines , mistress of a eunuch in the bow with you right. < br / > < br / > 2,tn pas cher, the third night fell chamber, sit in the seat of the emperor said: all the chamber pot stand up and say thank long live ah! , a eunuch of Mistress: your urinal brush enough? Call us a happy ye God let you go to brush a bowl. < br / > P3: Dele,hogan outlet online, two elder sisters, you see here (pointing to his mouth), bah ~
 < br / >, of small day: to eat, not eat right to brother feed you. ,hogan olympia outlet, on the small day: here, in order to relieve my embarrassment,hogan roma online, hug kazakhstan! , (say Yunying) people are like this? Far see near the green mountains and rivers, bare teeth, do not let her kiss a night nightmare! , mistress of the eunuchs: drink cat urine? Happy what you do. , mistress of the eunuch: you give me a girl, I can create a nation for you, can you? , bosom just like pregnancy, a long time can see. , I was his colleague, named Zhang Zhesan, male, female. , Mistress: I think the idea of how to avoid this, ah, your talent is submerged.

P3: your brain concussion pig is as clever as < br / > < br / > 2,hogan outlet online, small day to the Emperor: don't always with a serious face, relax, and give yourself too much pressure,nike tn soldes, it is easy to get angry brain injury.
   < br / > and the small, small day: Hey, I'm your sworn brother ah, speak to my brother, not so no big not small.
   P3: somehow call brother or,hogan outlet online, let brother hug < br / > < br / > and small of Xiang Ning: you a who you are ah? Speech than thunder are < br / > Xiang Ning: Oh, who are you ah, we human beings in the dialogue,ugg soldes, you this onion root tube you, you live by the sea ah, tube so wide < br / > P3: said my onions? Who do you think you are, you
   >

Related Articles:

Huang Biyu

A poetic s

Good book

Eyes against the street lights dim, there is full of confusion on the future road. Just like this dark night in how the bright lights are not separated from the fog around. Is forward or indulge in the moment, she did not dare not to decide. There is a breeze, but inadvertently the girl's eyes on the Pearl to the ground, out of the gorgeous flowers.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Winbond Pharmaceutical Holdings executives took tu
« پاسخ #13 : 20 مه 2016، 08:13:58 am »

Winbond Pharmaceutical Holdings executives took turns
,chaussure louboutin pas cher
Convertible merger plan approved by the SFC through,hogan roma outlet, Huabang pharmaceutical frequently by company executives "abandoned": in less than half the time, cumulative emergence of 26 pen underweight executives, reduction of the total number of 57.53 million shares, a total of cash 2606.16 million yuan < p >.
< p > the Shenzhen Stock Exchange, according to public information, December 19, Huabang pharmaceutical executive Lee to, Tian Songmin, Wu Bizhong through the auction system, respectively to 39.59 yuan per share,hogan roma online, 39.02 yuan, 39.6 yuan, reducing holds 2.4 million shares,chaussure louboutin pas cher, shares of 500 and 1 million shares of company shares.
< p > from the time point of view, the first reduction to date is July 8,hogan sito ufficiale, it is Huabang pharmaceutical announced convertible absorption merger Beijing Yingtai Jiahe matters SFC after the adoption of the conditions on the third day. Winbond shares by the end of 2009 release plan, the company intends to private placement 3549.3 million shares to sell limited conditions of shares in circulation,hogan outlet, for absorption with Li Shengxue 18 natural person shareholders together holding the original Beijing Ying joyharvest 77.256% equity. The announcement in July 6th, the program was approved in July 5th, and the company's shares resume trading on July 6th.
 Huabang pharmacy to resume trading after the stock soared, and hit the highest price of 50.11 yuan in July 18th this year.
 this is not the first time Chinese pharmaceutical executives holdings of shares. From July 8th to December 19th, 5 Li Zhi, Wu Bizhong and other executives a total of 26 times through the auction trading system holdings of shares of 575 thousand and 300 shares,hogan outlet online, representing 0.34% of total share capital. The reduction of the number of the most, the maximum number of when the number of the board of directors of the company Wu Bizhong, to 39.44 yuan / shares to 49.5 yuan / share price has 14 times reduced to 3.207 million shares, cash 1438.81 million yuan; in addition,hogan outlet online, company directors and executives Lv Liming, Lee to also respectively through auction trading system holdings of 12 million shares and 10.34 million shares.
Related Articles:

Chinese bu

SAIC net profit up by 23.38% last year, will promo

4 express company

China Eastern Airlines Corporation Service Director Dong Bo said, the China Eastern Airlines flight attendants recruitment has the characteristics of "low". "Polyhedral although recruiting examiners to increase the workload of several times, but around the recruitment of the crew after training, will try to distribution according to apanage posts, which will greatly reduce the staff of liquidity.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Tianye acquired 10% stake in 152 million quasi Tia
« پاسخ #14 : 29 مه 2016، 12:20:30 pm »

Tianye acquired 10% stake in 152 million quasi Tianye gold
< p > Tianye shares 600807 yesterday, the evening bulletin, the company and controlling shareholder of the company of Shandong Tianye Real Estate Development Group Co., Ltd. signed the "equity transfer agreement", intends to 152 million yuan acquisition of Tianye Group Holdings, a wholly owned subsidiary of Shandong Tianye Gold Mining Co.,hogan sito ufficiale, Ltd. our 10% stake. Indirect holdings of the Ming Garr gold mine. The company said the expectations by the acquisition of resources and mining companies, and further optimize the industrial structure, develop new profit growth point, reduce the influence of the real estate industry regulation and the periodic fluctuation on the performance of the company, listed companies to achieve the sustainable and healthy development.
< p > announcement said that the board of directors of the company based on the Ming Jiaer area ore-forming geological conditions, mining prospects and the outlook for the gold market analysis think, although the trading for a period of time not to produce economic benefits, not on the company's profit or loss impact, but with gradual release of Ming Jiaer company production recovery and productivity, the mining companies investment >
 is a comprehensive exploration work continues to carry out, so that the amount of gold Garr company resources to be a greater growth. At present, the proven,scarpe hogan outlet, directed and inferred gold metals in the Garr mining area are about 27.22 tons,sac goyard pas cher, more than twice as many as in 2009. With the increase of exploration expenditures, Ming Jiaer company appeared temporary loss, said the company, as the project to resume production,golden goose sneakers, will gradually Tianye gold brought considerable economic benefits.
< p > it is reported that minjar mining area is located in Western Australia state capital northeast of Perth, distance from the PaynesFind to highway of ylg approximately 6km, traffic is convenient. Ended June 30, 2012,golden goose outlet, the mine gold metal quantity is 27.22 tons, the data is Tianye gold acquired Ming Jiaer 51% stake in the company at more than double, wound Ming Jiaer area of gold metal quantity is only 12.5 tons. Announcement shows, since 2009 August Tianye gold acquired Ming Jiaer 51% stake in the company, the gold horse company Tianye with drawn up between the production plan according to the arrangement of the, Ming Jiaer company at the end of September 2009 began to restore its in Ming Jiaer area of production and business activities, mainly in the mining right production drilling, selected plant equipment maintenance and production and operation of the other preparations,air max 95 soldes, and in 2009 by the end of December start recovery of pre production work. After the completion of all test objectives, Tianye gold of Ming Jiaer production and management strategy adjusted by edge edge exploration production changes led to the comprehensive exploration work.
 at the same time, the announcement also disclosed that the existing ore bodies of the Ming Garr gold ore resources are in the shallow area of 100 meters, the depth of the primary ore has not yet carried out a large area of exploration and development. According to the current survey data show that the ore body to the depth of the thickness increases,scarpe hogan outlet, the quality of the trend, after drilling, geochemical exploration and other technical means, the initial inference in the known ore deposits in the amount of gold is considerable. In addition, a large number of gold mineralization points and a large number of abnormal bands were found in the periphery of the existing mining area,scarpe hogan outlet, which indicates that the ore prospecting in this area is very broad.
Related Articles:

Shanghai a

Sainty ship owner suffered no overdue payment to a

In two days, four oil executives checked the compa

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

این صفحه در 0.084 ثانیه 20 نمایش داده شد.