انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به هم رسيدن يعني آغاز ، با هم ماندن يعني بهبودي ، با هم كار كردن يعني كاميابي.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: man hamin alan ozv shodam va komak mikham nemidunam bayad chikar konam  (دفعات بازدید: 5126 بار)

donya

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

man hamin alan ozv shodam va komak mikham aslan nemidunam chikar konam :pray:
خارج شده است

رامک

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +12/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 67
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

سلام دوست عزیز
حقیقتش من تازه کارم زیاد نمیدونم چی بهت بگم که کمکت کنه فقط برات ازته دلم دعا میکنم که خداوند کمکت کنه  به نظر من بهترین کار اینه که دعا کنی و از خداوند کمک بخوای و سعی کنی پاک بمونی  :pray: :pray: :pray:

گاهی وقتا از نردبان بالا می رویم تا دستان خدا را بگیریم ، غافل از اینکه خدا پایین ایستاده و نردبان را محکم گرفته که ما نیفتیم
خارج شده است
اقیانوسی بزرگ باشی یا برکه ای کوچک مهم نیست زلال که باشی اسمان در تو پیداست!

sedighe

 • منشی(مدیر)انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +348/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما

 سلام دنيا جان : به تالار بهبودي خوش آمدي  :rose: :rose:. اميدوارم دقايق خوب و خوشي اينجا داشته باشي . خوشحالم كه ميتونيم نيرو تجربه و اميدمان را با يكديگر تقسيم كنيم  و در كنار همديگه با تبادل تجربه رشد كنيم . نياز نيست كار بخصوصي انجام بدهي اگه تمايل داري اينجا حضور داشته  باش اگر يك  جلسه  پيدا كني  و  جلسه بروي خيلي بهت كمك ميكنه اونجا شماره تلفن و راهنما ميگيري و كمكهاي لازم را دريافت ميكني
 موفق باشي دوست من .  :love:
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

A.B

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +4/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 34
 • آبی به رنگ آسمان

ارسال شده توسط: donya
« : 22 اسفند 1390، 03:16:10 ب.ظ »
man hamin alan ozv shodam va komak mikham aslan nemidunam chikar konam

سلام donya عزیز دلم :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :hurrah: :hurrah: :hurrah: :hurrah:
به محفل دوستانه ما خوش آمدید...
عزیز دلم راجع به چی نمی دونی چکار باید بکنی؟ اول مشکلت را بگو  :love: O:-) O:-) O:-)
تنها چیزی که برای ما اهمیت دارد اینست که شما چه مشکلی داربد. و ما چطور می توانبم به شما کمک بکنیم (کتاب پایه معتادان گمنام)
هدف اصلی و کلی الانان اینست که به ما کمک می کند تا لحظه های سخت و ناهموار زندگی مان را  از میان برداریم که اینکار فقط با یک روز زندگی با الانان  می توانیم انجام دهیم   
دوستدارت : آبی

خارج شده است
چقدر شعر نوشتیم برای باران
غافل از آن دل دیوانه که بارانی بود
کاش دنیای دل ما شبی از این شبها
غرق هر چیز که کی خواهی و می دانی بود
دل اگر رفت شبی کاش دعایی بکنیم
راز این شعر همین مصرع پایانی بود

hdfg0z2ter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 276
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def238
I'm in that beautiful mining area.
« پاسخ #4 : 13 آوریل 2016، 01:48:31 pm »

I into the beautiful mining area
< p > I grew up growth in North China Plain, did not see the mountain is what appearance, occasionally see mound like mountains, remember with summer camp held a school, home to a few miles of the reservoir dam on the treasure hunt,bottes ugg pas cher, feel reservoir dam like mountains, at that time I,chaussure tn pas cher, really a sense of immersive, feel to the side of the dam so high, it is not often said of the mountains.
 I remember the first time in the transformation of the locomotive braking system when I encountered obstruction. The original design and renovation of all, are being replaced,hogan outlet, instead of my design as his design, I have hitherto unknown hit, but.
< p > maybe fate is so to play tricks on people, in I was fifteen years old when, I really into the mountains embrace, come away from more than 1000 in the mining area. Here, really let I suddenly see the light,hogan rebel outlet, where the grass are so strange and kind, strange not to know, kindly let me say a word. Just arrived at here,converse blanche, really feel the mountains of beautiful, I is also the first time see Dashan, love in the stack of undulating mountains, in the shade of the coverage is so beautiful and magical. May the beauty here, contains a kind of vitality. As I saw the mountain of Meishan, really worthy.
 mountains of love, people have feelings. I really into the beautiful mountains, into the atmosphere of the mining area.
 every time I see that the electric locomotive from the city's Rainbow Bridge over, I have a kind of excitement that does not come out. Because we are mining electric locomotive, after an overhaul of our hand, we like them full-time doctors, for their security escort.
 said to come also, after graduation, also be assigned to work here. So I was impress the spirit of the miners. In the work always in their spirit as an example, in the work not to take dirty, do not shoot tired, there was bitter, I rushed to where, I've never felt complaints, the obscurity of such does not have complain and regret.
 today, I was a car in the mining areas, I can use my hands to mine, I feel very honored. I didn't forget our mission, I will never fail to live up to mine for my cultivation,tn requin pas cher, I want to with my youth and enthusiasm for the mine service, do a qualified mining inspection car industry and trade.
 I had only a short while ago, back, also have anguish, but all teeth survived. Speaking at sour, sweet, bitter, hot,hogan outlet online, it is really a long story. The difficulty is, but how are you going to face the difficulties, how to struggle with difficulties, this is your stamina and endurance test, isn't it?
< p > in my early yesterday to, did not feel it,hogan interactive outlet, but with the passage of time, I would feel to I blended in among them, around me are those plain miners, in their body is always shining with a spirit, so let me with respect. I was their fighting spirit and moved, see their daytime, and selfless work, I vote for their to laid eyes.
Related Articles:
 
 
   Rainy June
 
   Perception, our log
 
   Boyfriend before graduation a
 
 
   I climbed mountains, turned over several hills, trees ripped clothes, was raised on the mountain stone tripping feet, it seems that this blind and sentimental attachment, only to meet you, Gesang flower. See you in the desolate expanse of heaven and earth, bloom soft loess ground.
خارج شده است

bfh5i2ert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 281
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn538
The world has no Taoyuan mountain diffuse cloud
« پاسخ #5 : 17 آوریل 2016، 03:29:12 pm »

&nbspThis desire has
;
 < p > the happy lightning tell me,hogan outlet, I will tell everyone < br / > to Jingmen every river every hill and mountain take a warm name,
 
 to diffuse clouds, when Yunjuanyunshu diffuse clouds tell you there is no mobile phone signal, is far from!
 is the insistence of Iraqis,air max pas cher, only the "numerous in search her degreeses,hogan sito ufficiale, suddenly look back, that person but in the lights dim" aftertaste Youtong long.
 
 is in the world, and we often have a hard time knowing what it is.
 
< p > and as a "at sitting alone, climb a bit lonely on the heart" the ancient melody rang gently, that through the Millennium thoughts,stylo mont blanc pas cher, in the middle of the night to float, the the sink the past thin aftertaste, watching as the depth of the night. The door opened and closed the door, I will heart tightly. I am in the desolate and lonely diffuse clouds, drink that makes me sober Ma Liang cloud camellia. Feel the time flies, life has gone through a period of time. Young life has lost a lot of color and joy, stop to look back, look in the eyes. The scene of the sweet and sad scene has just a dream in the aftertaste. I give the pain to the time, let the dance of life through the moonlight,scarpe hogan outlet, bloom in the dawn.
 from tomorrow on, be a happy person
;
< p > is holding the eventful years, only the "East billowing Yangtze River passes the water, the spray hero is non success or failure of Zhuantou air, see the mountains still in several sunset red" vigorous and magnificent.
;
;
 is stick to the fragrance, only the "shuyinghengxie Qingqian water, floating on the evening Anxiang" pingting gentle.
 cares about customs and plant
 
 
 adhere to unknowingly has been immersed in the depths of my heart......
 life, fleeting, suddenly died. Only to persevere in this life, to enjoy life Chu ink between their own peerless elegance. Insist, let us have the right to rewrite history,scarpe hogan outlet, clinging to his career, the pursuit of their ideals, trace to its source to put into action, however, perseverance, adhere to is downstream of the boat, climb the ladder, in the invisible highlighting the indelible value.
 
&nbsp,golden goose saldi;
,scarpe golden goose;
;
Time: 18:18 2012-08-11 source: network editor: network reprint Click: Second
;
;
 savings for a long time, until the year of fate. In fact, to diffuse clouds, the heart is tired, people are tired, and physical and mental fatigue of me.
Related Articles:
 
 
   
 
   Child - I want to say to you
 
   sexually]Yi three
 
 
  You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

hgsdrt13ser

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 163
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn171
Madeleine Albright
« پاسخ #6 : 02 مه 2016، 07:32:25 am »

Madeleine Albright ,hogan outlet
Madeleine &middot,hogan outlet online; Albright
 
 &middot; Barbara; Walter: facing many different challenges,hogan outlet, if you can accomplish one thing as secretary of state,hogan roma outlet, that is what you want?
Barbara Walters: With all the different challenges facing you 1),louboutin pas cher, if you could accomplish ONE thing as Secretary 2) of State,hogan rebel outlet, what would you like it to be
&nbsp,scarpe hogan outlet;
,scarpe hogan outlet?
 
Related Articles:
 
 
   From men t
 
   That's just what I want to know.
 
   Take up Key Duplication Service
 
 
  International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

huzwag39t

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 216
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq113
The 2014 National Women's volleyball team training
« پاسخ #7 : 08 مه 2016، 04:41:05 am »

.
 quiet thinking position
 the first two Olympic cycles,scarpe hogan olympia, Xu Yunli has been selected to the national team. A year of international competition to fight down, fatigue, injury is inevitable. 2013 - 2014 season of the National Women's Volleyball League, Team Fujian hope to escape the fate of every year to avoid relegation, the introduction of two foreign aid and Xu Yunli also duty bound to play every match. Unfortunately,scarpe hogan outlet, the Fujian team still could not into the top eight, Xu Yunli into injured, her waist and leg injuries need recovery time.
 list, from sand row into indoor volleyball league Jiangsu player Zhang Changning, the outstanding Li Jing new more eye-catching. Coaching and former national champion volleyball, incumbent Shandong women's volleyball coach an Jiajie received call recorded previously served as women's volleyball team leader and coach Hu Jin did not occur.
: Ceng Chunlei, Yang Fangxu, Zhang Changning - Li Ying, *
 "for a while, it was much better." Yesterday, Xu Yunli on the phone said,sac goyard pas cher, today she will go to Shanghai to heal, 23 directly to Beijing training.
 Xu Yunli: it's a lot better
 Zhang Xian was normal
< p > in recent years, Zhangxian has been affected by neck injury plagued, and with the growth of new single Donna and the last year has been wife Zhangxian, defeat is expected. In addition, last year overseas "gold rush" of Wang Yimei, Ma Yunwen and Zhang Lei this is not selected.
 last year, Wei Qiuyue second defeat caused no small controversy. At the same time, Shen Jingsi's performance is to make the fans mixed. And the moon since the Azerbaijan's return to Tianjin, become a key figure in the team to reverse the decline of the,nike tn pas cher, hence again into Lang Ping's line of sight. With the return of Wei Qiuyue, Shen Jingsi is likely to be back on the bench and from the main position. "She will certainly do my best, if you work hard or not, it doesn't regret what." Mother Shen Jingsi said.
: Wei Qiuyue,goyard pas cher, Yao Di, Ding Xia II, Shen Jingsi, Wang Na *
: Chen Zhan, Dan Danna, Huang Liuyan, Wang Qian *
 Shen Jingsi passes to Xu Yunli
: Chen Liyi, Hui Ruoqi, Li Jing main, Zhu Ting, Liu Xiaotong,hogan outlet online, Yin Na *, Liu Yan *, Wang Qi containing *
 with * temporarily to attend training (the network reporter Huang Xuanxuan.
< p > Taiwanese Network hearing on March 19 last year, we can often see Xu Yunli, quiet thinking and Zhangxian three Fujian to main identity also appears in the National Women's volleyball team game. But this year, the "scenery" is no longer a! Yesterday, the national exhaust pipe center announced the list of 27 people's Congress this year, the National Women's volleyball team training, selected font Xu Yunli; setter position with the return of the Team Tianjin Wei Qiuyue, quiet thinking estimation and "reduced" to substitute; free man Zhang Xian is not accepted.
 training list
 font: Xu Yunli,sac goyard pas cher, Yang Junjing, Liu Congcong,hogan outlet online, Yuan Xinyue, Yang Zhou, Wang Ning *
Related Articls:
 
 
   
 
   Japanese a
 
   The emperor was awarded the fourth day spell beaut
 
 
  During the Long March 1 Red Army in front of the open, when he was Secretary of the army reconnaissance Department staff Su Jing, one of the daily work is rendering the marching line graph. Break through Lazikou, Mao Zedong personally to 1 Corps commanding troops northward, Su Jing every morning to Mao Zedong's report on the day of the line of March.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 129
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl782
Diamond wish 10 - 11
« پاسخ #8 : 17 مه 2016، 10:23:28 pm »

&lt,golden goose outlet; p > all is calm, everything seems to have happened, AI LAN inside the heart of the evil and good contest,sac goyard pas cher, in the end is good won by a narrow margin, draw a small period.
 Allen's heart good, she did not disturb their love,tn requin pas cher, step from them out of sight grazed, gradually left.
 think? The AI orchid come.
What does
 footsteps near the six three classroom, the classroom are quietly sat to answer the rustle of papers, Allen know, today she is late again. She did not know exactly how many minutes late.
< p > whether it is a blessing or a curse, AI LAN in vivo happened great changes, she has not only that she was, she has even said is not white Ming magical force. But is this magical force, she is also very difficult to control the live.
< p > Qieqie footsteps or near the door of the classroom, gently report, could not hear the voice of her own ears, DB low enough.
< p > and that alone a car accident, AI LAN unharmed, should be fudamingda; take in the heart of the black monsters forced hiding in the black cracks, looking for a chance, should it never rains but it pours.
< p &gt,nike tn pas cher; the following day, AI LAN came to the school, on the playground Ann quietly, empty, the red, green and white carpet and potholes in the traces of water, has just been under the rain for a long time. Two birds in the soft carpet fluttering, frolicking, rotation, this is a lovely couple sparrow. AI Lan's footsteps approached them, they are still immersed in the loving,adidas yeezy boost 350, to unexpected visitors coming, even without any notice, intoxicated.
The wish of the 10 -- 11 diamond
 fourth day, Lancai appear to be in the car hit the identity in the hospital, then do not know. For a week, AI LAN did not appear. Dragon teacher out of the face,tn pas cher, and he didn't visit the island, he must wait iraan appear in person, and later a good criticized, was at the heart of hate.
 wounded dragon teacher
 calm face, but the heart is not calm. In his heart, he always had a knot in one's heart. That was the one thing that would have driven the classroom out of the classroom one week ago. His regret the intestines are green, even for three days did not find one, not death? The three day of the period,scarpe hogan outlet, he is almost tea do not think of rice do not want to, what is wrong? Why will AI LAN run away from home? Ten thousand would like to do not understand.
 who do not know, the heart of the island is a blessing or a curse? Lao Tzu once said, Fu's misfortune underlies the disaster of the blessing of the hill. A blessing and rely on each other, how to judge is a blessing or a curse,golden goose outlet?
 teacher long buried his head at a book, it is about the teaching of the magazine. As the Dragon elite primary school teacher, his teaching philosophy is ahead of time, the number of his first second open teaching. A powerful aura. In the ring, he must stop charging, otherwise sorry this teaching elite of this title.
Related Articles:
 
 
   
 
   The first chapter the night of the Mekong River
 
   God is a m
 
 
  This is the way we intermittently, not for lack of a better, but insisted the first only, time flies, Wushirenfei, who would remember love in ambiguous in the dim light to the to the air to leave a city, a lifetime love. However, when I really wake up, only when it is a dream, dream of you, I have, hometown, there is a bright moon, joy and happiness.
خارج شده است

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 226
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
Rice straw memory
« پاسخ #9 : 19 مه 2016، 02:51:43 am »

Rice straw memory
autumn is harvested
season , for
South
farmers , the harvest is the most rice. In the home,hogan sito ufficiale, the rice harvest of traditional tools is wooden stirring barrel, three in a two meter high with Zhumie weave retaining cover sub, side to rice, in which obliquely placed on wooden shelves. Cut rice in front of the one to put into a road, rice take up with both hands clenched, lift the top of the head, forced thrown up, hit on a wooden frame. On both sides of the station, you look at me, Bang Bang's rhythm. A lot of rice to rice on the millet to clean off. Href='http://wenxuefan.com/sanwenzhuanti/2/2/.html'target='_blank'> a in a bucket of rice;Mr. like / playing system perch Kui Chouzheng winch permanent countersink Lang Geng a href='http://wenxuefan.com/plus/search.php? Kwtype=& keyword=%C%C%'Target='_blank'> Target='_blank'>Mr,tn requin pas cher. those / straw placed beside the stirring barrel and played a few hands,louboutin pas cher, with a few straws in the rice at the bottom of the powder of straw tied up, next to a rejection is a aspartate straight vertical in the field. Aspartate sun dry and back shelf back to the edge of the ridge on the edge of the big cypress, in one or two meters from the ground with bamboo sticks will stick a cross banding in cypress as a scaffold, to a aspartate along the circumference of the cypress stepped solid, grass toward the point, a layer of a layer of solidly codes. At the top into cones, then bamboo to top tied up, this is called xanthorrhoea.The use of
 feed cattle in winter . In the long coldMr. winter / snow days, frozen days, mountain grass has long been mown, it would have to pulled straw of from xanthorrhoea back
home used as cattle grass,chaussure air jordan pas cher, cattle after eating straw,hogan outlet online, but also to bring it to the winter paddy field to drink water. The straw can build a house, we lived for many years in the early eighty cottage, cattle circle or grass house. The house every year to cover, to get rid of rotten rotten straw, add new straw. Straw is the winter firewood, cooking, cooking food, fire, all want to use,hogan outlet online. Remember the small, roasted in the fire of Cuan corner, I think small fire, the straw can support very high, then a fire burning, the flames jump straight to the roof, the roof a few float grass lit. Fortunately no ignition grass house. Still scared,hogan outlet online, then did not dare to play with fire.
 everyMr. / during the Spring Festival, to push the Chenopodium album (konjac), alkaline steamed bun (rice tofu), with good straw burning a pile of ash, put the ashes in Shau Kei, through the water,mont blanc porte mine, clarification, is alkaline. The water poured into the rice milk Riga Huoao pulp, Chenopodium album, you can create a fat hen, alkaline finished bun. Straw matRelated Articles:
 
 
   Spring
 
   Let spring
 
   
 
 
  Uncle Wang has this year old, deaf children, live far away, every time I come back to my parents about how to use the cooker, but they always remember the old two. The pony on the patience to Uncle Wang, every time the key is pressed, steamed to Steamed Rice. I then Uncle Wang and chatted a few words, Uncle Wang has to live in the new building have concerns, said there are many do not understand, feel shy to me.
خارج شده است

fgh36h7wrd

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 107
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn070
Thorn Birds
« پاسخ #10 : 22 مه 2016، 03:52:51 am »

novel is a classic love story, the reason is classic, perhaps because it is a love tragedy -- from two people (Ralph and Mei Ji) meet the moment, it has been doomed to tragedy. In my opinion, the thorn birds, the book's biggest bright spot is vivid character portrayal. From the Philippines to Meggie,louboutin pas cher, Justine, the author in front of the reader show women or tragic or bumpy fate, and pain in the hearts of the struggle; from paddy to Ralph, then to Rennes,goyard soldes, show the three generations of men love to different interpretations; from Frank to Dane, the most favored child is mother tried to retain but God fool... Touching love from parentage, extending to the religion, broke out in the city. I have to admire the author portrayed in the conception of time.
Thorn Birds
 gladly teach study diligently. Whenever we see a good book, the heart will always couldn't help record inner inspiration and thoughts, those from the writings of meditation of shocking words, those from the works that touch the soul of text, we can pass out. Love to learn, love to share, as far as possible in the literature. Literary fan section for the careful to provide all kinds of works of excellence,nike tn pas cher, to share the joy!
< p > God created human beings, human derived good and evil, God also released a Pandora's box of make people be subjected to multiple challenges, as though he clearly told Adam and Eve don't eating the forbidden fruit,nike tn pas cher, but still very kind to the left to the right to choose as,tn pas cher, never faced with many choices will make a lot of mistakes,air max 95 pas cher, and correct the,adidas yeezy soldes, so the salvation of God should is in action, in order to achieve a relatively perfect realm.
< p > in fact the pain we from the author of the book language can deeply understand, "there is a legend, that is there are so a bird, which lives only sing a song that the than any other creature on the face of the earth of the songs are more beautiful sounding. From the moment it leaves the nest, it is searching for a thorn tree, and it is not until it has found one that has got it. Then, it put her body into the longest and most of the sharp thorns, the savage branches of tune up. Dying, it rises above its own agony to outcarol the lark and the Nightingale will be cast into the shade. This is a very good song, the song is the end of life. However, the whole world stills to listen, and God in his heaven smile. Because the most beautiful things can only be used in a deep pain, a huge hit in exchange for...... Anyway that's what the legend says." I finish this passage,golden goose saldi, always unable to restrain the emotions into it, inextricably bogged down in.
 classic recommendation: a dream of Red Mansions classic recommendation: Water Margin classic recommendation: the journey to the west classic recommendation: the romance of the Three Kingdoms
Related Articles:
 
 
   The good description of Xingh
 
   Classic dialysis life is a feeling of quotations
 
   Love is a
 
 
   Do not complain, do not complain, do not blame, and constantly strive to climb, will eventually be in the dark night, looking to the beautiful flowers in full bloom. Some of life and self, can be used to overcome, but also used to get along. The fate of the wonderful, not only in imposing between those dull and quiet, is another kind of spiritual strength.
خارج شده است

alwxbz0ws

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 286
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def870

< p > training, make relevant person in charge pointed out that the Shanghai train introduced conform to the securities market development trend, reflects the deregulation,golden goose outlet, strengthen the supervision of the general idea,goyard pas cher, to promote public supervision,nmd runner femme pas cher, improve the efficiency of supervision.
Shanghai Shanghai Express train business training courses held on the Shanghai Stock Exchange
 Shanghai stock exchange recently held the first phase of the Shanghai Express train business training,ugg soldes.
< p > it is reported that in July 1, the Shanghai train formally implemented before, on the Shanghai Stock Exchange will also carry out a series of training, training will cover all the listed companies in Shanghai stock market,scarpe hogan outlet, so as to ensure that the information disclosure of listed companies work successfully completed to pass through the change of car model and in the process of ensuring information disclosure regulation of smooth transition, protect the legitimate rights and interests of investors. (Xu Jingjing)
< p > the relevant responsible person also stressed, information disclosure of listed companies is an important duty of the, in the Shanghai train launched,scarpe hogan outlet, the listed companies should be the information disclosure work put in a more important position,hogan outlet, strengthen information disclosure rule of law awareness and sense of responsibility, as soon as possible to be familiar with the relevant rules,golden goose outlet, provided high in the company's information disclosure level.
Related Articls:
 
 
   The female
 
   The first
 
   Golden Wee
 
 
   In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 161
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc659
Six one section of forest _1
« پاسخ #12 : 30 مه 2016، 05:15:10 pm »

Children's Day to the woods, bursting with happiness! You see,scarpe hogan outlet, every tree hung with red lanterns and streamers, various small shops decorated, attracted many small customers. Small animal are gathered in the amusement park, waiting for the party start.
 packed with small animal in Fresh Fruit Platter competition game zone. You see,hogan outlet online, all of them do sweatingly. And then look at the disk,nike air max pas cher, some place like a flower colorful peony flowers, some place like a proud rooster,nmd runner femme pas cher, and was placed like a Chengfengpolang sailing... Beyond count!
Six one section of forest
 forest six one section
 "quiet!" The radio came the lion's voice. Suddenly,yeezy 350 pas cher, the amusement park in perfect silence. I declare that the six one children's garden will begin now!" The voice just fell,hogan outlet, the square is boiling. The little animals went to their favorite games area happily.
 finish the Games a small animal are flocking to the podium,zapatillas air max outlet, the award of the team have a long line.
's Fresh Fruit Platter competition, small animal went to the devil cake. Here, small animal not only have a meal that can stimulate! And,hogan outlet, the score is five times higher than the other games!......
Related Articles:
 
 
   Who is bea
 
   Unforgetta
 
   Ming Xiaoling Mausoleum Museum
 
 
   A twelve year old girl naughty, stubborn, white and ruddy face inlaid with a delicate nose, and usually love to sip a small mouth, very cute -- this is who I am. In a corner of a bookstore, you will meet a is there holding the book with relish looking at her for a moment with a smile on his face, seemed to hear the cheers of the winner, while they frown on his face, as if encountered problems in deep thought. She, that's me, a small frequent visitor to the bookstore.
خارج شده است

hfgh6p5ess

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 259
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop792
District Agricultural Committee Director, Party Se
« پاسخ #13 : 13 ژوئن 2016، 12:50:23 am »

director, Party Secretary of agriculture in 2015 anti-corruption report
5, strengthen the supervision of rural financial management, improve the level of rural financial management. First, regular supervision of the streets, the village in accordance with the requirements of the financial management of the standardization of democratic finance, financial disclosure, accept the supervision of the masses. The two is to carry out the work of computerized self-examination. Through inspection guidance, the streets are set up operators, auditors,adidas nmd runing pas cher, and equipped with computers, printers and other equipment, all carried out the rural financial computerization, and further enhance the efficiency of the accounting work. Three is the organization of the village accounting and financial management personnel training. In July, carried out a village accountant and democratic financial management financial management personnel training, the trainees of 50 people,louboutin pas cher, and comprehensively improve the business management level of the region at the village level accounting personnel.
 fellow leaders, fellow comrades:
District Agricultural Committee Director, Party Secretary of the 2015 anti-corruption Report
4, actively carry out the reform of the village collective economic joint stock system, and strive to explore the new road of rural economic development. To ensure that our region in the process of rural urbanization of rural collective assets loss, and properly solve the worries of landless peasants, in field experience based learning,hogan outlet, we take the lead in the city carried out rural collective economic cooperative shares system reform work. This year,cheap pandora jewelry, we on the basis of summary of prosperity, the prosperity and strength of a village shares system reform experience, in accordance with the requirements of the work of fanning out from point to area, and actively guide other villages to carry out restructuring work,golden goose deluxe brand, to further explore the new ways and method of rural reform in the process of urbanization in rural areas.
< p > this year,hogan outlet online, himself and the other members of the leadership, around the District, district government center and the objectives and tasks throughout the year, clutching the quick drying, striving for excellence and achieved certain results.
 in accordance with the division leadership, I presided over the overall work of agriculture. Will be one year I perform their duties,goyard paris, the construction of a clean and honest administration, according to the law, the study is as follows, welcome to the leadership and comrades more valuable advice.
 one, to perform their duties
1, actively implement preferential agricultural policies. Is a complete agricultural subsidies. Throughout the year to complete the rice subsidy 524 acres, 1.05 million yuan of funds; completed thoroughbred allowance area 1333.6 acres,veste barbour pas cher, 1.34 million yuan of funds; issuing agricultural subsidy funds 980 million yuan. Two is to carefully organize agricultural training. Smoothly through the provincial food safety demonstration zone acceptance.
Related Articles:
 
 
   Summary of
 
   Youth and struggle speech
 
   Car rental
 
 
   Our team has four members of the team, in the face of heavy production tasks, we know that "blacksmith must own hard truth, since the development of" four base "construction work, we in the party's guidance and help, actively fully serviced with a strong team members, establish and improve the work system, strengthen professional knowledge learning, to further enhance the team's cohesion and combat effectiveness.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.094 ثانیه 18 نمایش داده شد.