انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دلسوزی تنها هنگامی سر بر می آورد که بتوانی ببینی که همه با تو خویشاوندی دارند.دلسوزی تنها هنگامی پدید می آید که ببینی تو عضوی از همه و همه عضوی از تو هستند.هیچ کس جدا نیست.وقتی توهم جدایی کنار رفت دلسوزی سر بر می آورد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: شكر و سپاسگزاري از خداوند در سال 90  (دفعات بازدید: 5652 بار)

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • vwx572
The Shanghai Nanjing high-speed railway from Shanghai to Nanjing in 73 minutes
« پاسخ #15 : 09 ژوئن 2016، 03:00:00 am »

< p > today at 8 o'clock in the morning, high-speed Shanghai Hongqiao Railway Station to Nanjing station G5000 times,nmd runner pas cher, Nanjing railway station to Shanghai Hongqiao Station train G5001 opposite the same time grid. Voice of China connection is now Nanjing to Shanghai on the first train for an interview with the CCTV reporter Liu Yulei:
 I met a lot of passengers on the train today and asked them about their feelings. The most interesting is a 11 mouth of the youngest all to take a trip to the Shanghai Nanjing Intercity High Speed Railway, the male host says, the bus better, faster and more stable. On the train I met a few foreigners, passengers from France and Russia,yeezy 350 pas cher, a Russian passenger said, he said Shanghai Nanjing high-speed rail is indeed very smooth,hogan outlet online, very fast,scarpe hogan outlet, he from Nanjing to travel back to the will choose this trip to the high iron. And several children, their feelings may be more directly, they said very happy, very happy,air max baratas mujer, they have held this first train ticket to find the conductor,occhiali ray ban wayfarer, let her signature, we think this train ticket is very valuable,hogan outlet, must take the preserved.
The Shanghai Nanjing high-speed railway from Shanghai to Nanjing in 73 minutes
< p > extensive network Beijing News on July 1, according to Chinese sound "center wide news" 9 when 40 minutes reports,hogan scarpe outlet, Shanghai Nanjing high iron today (1) officially opened to traffic, railway is the mother of industry, railway and the mother of traffic. The rich and the poor countries, the railway can be ascertained; local interests, can railway distance meter." 100 years ago, Mr. Sun Zhongshan described his dream of railway power. Today, our country has a high-speed railway and Shanghai Nanjing high-speed railway comprehensive link. Starting today, 73 minutes by train from Nanjing to Shanghai.
 host: talk about your feelings on the first bus ride.
< p > reporter: early in the morning, I just completed in the Shanghai Hongqiao Station boarded the first train G5000, in the morning 8 point 03, full of 550 passengers of Shanghai Nanjing Intercity High Speed Train's first car sped toward the Nanjing. We arrived in Nanjing at 9:14, and took only 71 minutes.
Related Articles:

Guangzhou

Fudan University research gro

Shaoguan Guangdong 4 official

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Officials bribery 8 million jailed for 16 years fo
« پاسخ #16 : 11 ژوئن 2016، 04:44:36 pm »

< p > in Chen Guohai "protection", after Chen Dian a transport truck industry for road transport permits do not pay transportation management fees, not in accordance with the provisions of year vet, check the checkpoints, resulting in Chen Dian transportation enterprises operating and display "Rong Jie" Mark van unsupervised, no one would dare tube.
 2007, the son of Chen Guohai Chen Yan returned a, Chen Dian to Chen Guohai said Chen Yan will fund a home ownership and entrepreneurship. "On the first day of my study abroad, he came to my house." Chen Yan confessed his memories, when Chen Guohai and his father's face, a statement said Chen Dian to support his business and home. Chen Dian also said the statement, "as long as I need to support the economy, he (Chen Yan MOU) can directly call me." In this regard,hogan sito ufficiale, Chen Guohai also agreed to listen to. Subsequently, Chen Dian a through a bank, respectively,hogan outlet, in 2007 remittance 1 million yuan, 2009 has 2 times remittances total 350 million yuan,hogan outlet, in 2011 has 3 times remittances a total of 200 million yuan, 2012 transfer of 50 million yuan to a Chen Yan. The total amount of the above 7 million yuan. In addition, Chen Dian also by Chen Yan sent two sets a value of 120 yuan to the house of Chen Guohai.
 Chen Guohai understanding of the Jieyang transport entrepreneur Chen began in 1995. Second instance ruled that the book shows, from 1995 to 2011, Chen Guohai took advantage of his position to facilitate,hogan outlet online, in road transport business license management, venue rental,hogan outlet online, etc., repeatedly for Chen Dian a business of transportation enterprises help help them in for lack of materials and smoothly through the examination and approval, to get a license for the. From the amount of money involved, the biggest "black gold" for the son of Chen Guohai Chen Yan in Beijing housing.
 second instance verdict shows that more than a witness to know the company's illegal phenomenon,scarpe hogan olympia, but because of its relationship with Chen Guohai, are not afraid of the tube. Relying on the "umbrella",hogan outlet, Chen Dian a more loudly).
The son of
 bribery half vehicle without annual
< p > according to the evidence provided by the Bureau of traffic of Jieyang City, Chen Dian a freight company has 23 foreign truck, there are 10 trucks check related information, the rest of the truck were not regularly examined. After in May 2012 completing the formalities and renewal of road transport permits; and another two trucks respectively in November 2009 and 2011 March allotted road transport permits; the remaining eight car truck proprietary transport to the incident, not to the premises for annual renewal procedures.
 abuse led to a number of collective petitions
 bribes help approval
Officials bribery 8 million jailed for 16 years for the children to buy 7 million | bribery of officials | officials' children
< p > for many years, Chen Guohai using Jieyang traffic management office director's authority, condone illegal behavior, traffic transportation enterprises and bribes amounting to more than 800 million yuan, of which 700 million yuan to help son settled in Beijing to buy a house. Recently, the case of bribery,yeezy 350 pas cher, abuse of power by the Guangdong Provincial Higher People's court after the second trial made a criminal verdict: Chen Guohai sentenced to 16 years.
Related Articls:

From the end of Liu Yingxia's fund subscription un

Guangdong National People's C

Recently, the identification of Xinyang City Intermediate People's Court of second instance, like Liang as national staff, used the convenience of duty on the embezzlement of public funds 46030 yuan, his behavior constituted a crime of corruption. After the incident, like Liang relatives of the stolen money refunded.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Deputy director of the Guangdong Health Department
« پاسخ #17 : 11 ژوئن 2016، 05:00:07 pm »

support built!" Guangdong General Hospital,hogan outlet online, Cui Jianxing, deputy secretary of the party's attitude is very firm. She said that she has been concerned about the Yangcheng Evening News reported that these days, they are also for the five one section of a large-scale activities, the theme is to commemorate the ten anniversary of SARS and >
 monument to promote social positive energy
 Xu Hongfei, President of Guangzhou Sculpture Institute, also believes that there is a sculpture can also have a monument. "Although sculpture park has anti atypical statue of a man, but is unable for every one of the SARS outbreak in the statue, monument will be a comprehensive collective Memorial!"
 Liao Xinbo believes that the fight against SARS in such a large event in human history, more than a few things better. I also went to the sculpture park in the opening,hogan outlet, but because of the location of the reasons, a lot of people left the impression that very shallow." Liao Xinbo said, to this end he specifically asked a lot of people, they have no impression on this statue.
Deputy director of the Guangdong health department: the construction of a number of SARS better to commemorate the Liao Xinbo memorial of the monument
< br / > the Yangcheng Evening News reporter Yang Xia,air max homme pas cher, Zhang Luyao, Mr Lam kit reports: in recent days, the Yangcheng Evening News initiative for the fight against SARS vertical monument cause social attention, the vast majority praise the establishment of the monument,nike tn foot locker, the reader is referred to Guangzhou Sculpture Park has a large anti non urban sculpture, also need to set up a memorial? Liao Xinbo, deputy director of the Guangdong provincial health department,tn pas cher, said anti non as a major event in the history of mankind, there are a number of commemorative better. "And the location is very important, the sculpture park, how many people still remember?"
 coincidentally, President of Guangdong Province Traditional Chinese Medical Hospital Chen Dacan talked about anti - built, also referred to the Guangzhou liberation monument. "Guangzhou should be in such a striking position,new balance outlet, to establish such a striking anti non monument. Let us not forget this incident, but also to promote the spirit of anti non staff sheshengwangsi!"
 has also made a sculpture like?
< p > "the statues and monuments should in the streets of the city, we walk would look up and saw, and to suit both refined and popular tastes, everyone see can think of something." Liao Xinbo said that everyone of Haizhu Square, Guangzhou Liberation Monument very impressive. A PLA soldier holding a gun in hand took the flowers, vivid image, see won't forget.
< p > men very support for anti non legislative monument, especially now the social needs is energy, coincided with the SARS, the tenth anniversary of the, now anti non erected very meaningful. The monument is to commemorate the victims, but also to encourage people to live. Although medical personnel sacrifice their lives to save their own, but also need to social affirmation and recognition,scarpe hogan outlet, and SARS erected, it is positive energy to promote the harmonious doctor-patient! "
< p > Zhongshan University Affiliated third hospital management consultant, before Party Secretary Wang Rongxin see the Yangcheng Evening News reported hair to text messages, said in June 2006 Guangzhou Sculpture Park built a large anti non memorial statue,sac goyard pas cher, unveiled provinces had led to. He raised questions, have anti - non - memorial statue, also need not to stand against the non - Monument?
Related Articls:

The typhoon today landed in Vietnam or the Vietnam

Southern Z

He also stressed that in the process of promoting the project, to highlight the resource saving and environmentally friendly green investment oriented. Adhere to the investment selection, green investment, advocate green investment, vigorously the introduction of high technology content, low energy and material consumption, low pollution emissions.
خارج شده است

این صفحه در 0.061 ثانیه 20 نمایش داده شد.