سوال 18 قدم دوم الانان . آخرین سوال

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

و خداوند فرمود :
تو ای زیباتر از خورسید زیبایم
تو ای والاترین مهمان دنیایم
بدان ، آغوش من باز است
شروع کن ،
یک قدم با تو
تمام گامهای مانده اش با من .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 18 قدم دوم الانان . آخرین سوال  (دفعات بازدید: 3797 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما

آیا وقتی من همان کارها را بار ها و بارها انجام میدهم ، هنوز انتظار بدست آوردن نتائج مختلف را دارم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 18 قدم دوم الانان . آخرین سوال
« پاسخ #1 : 09 اوت 2011، 07:11:19 pm »

در گذشته و قبل از اشنایی با برنامه بله ولی امروز با کارکرد قدمها،راهنمایی راهنما،خواندن نشریات و شنیدن تجربیات دوستان بهبودیم
نه دیگه میدونم که در صورت اشتباه بودن کارهام نتیچه همان میشود که بار اول بدست اوردم
امروز میدانم که به خاطر نداشتن سلامت عقل کارهای بیهوده زیاد انجام میدادم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 18 قدم دوم الانان . آخرین سوال
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 12:24:02 pm »

من با انجام کارای اشتباه تجربه کسب میکنم
اگر با رسیدن همان کار دوباره بخوام
اشتباه گذشته (تجربه قبلی) را
تکرار کنم حتما جوابی نمیگیرم
پس نباید تجربه را دوباره تجربه کرد
چون نتیجه عوض نمیشه و فقط گذر وقت و نیرو
می باشد
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def238
You are my happiness composition _1
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 01:25:52 am »

< p > suddenly miss childhood, so in potato net flowers fairy,goyard prix, when hope he has the key, and then carries a dream then find belongs to own seven color flowers. Now grow up do not know how much of that time has been realized, or that is only a dream, said there is a dream
 just because you are my happiness,tn requin pas cher.
 wind blowing, I wrapped in the clothes, back overlooking this great city, a little sad heart.
 "bang",hogan outlet, the door was my heavy shut, I just want her to shut up and enjoy the hard-earned quiet.
 in a row for a few days of snow, I hate snow, because of fear of falling. I seem to understand why I always learn not to skate, in fact, I am afraid of the subconscious fell down. Today, sitting in the car watching the snow outside the window, suddenly thought that if a group of friends to take pictures will be very good, that feeling should be very happy.
 is you, let me grow out of the spine and strong, the formation of the brain and mind, heart and courage to bear. You are good to me, but I can't feel it. Know now, I just feel the existence of love, in my side again and again staged.
< p > I love my way, I press my way to go, but my mother insists on me according to his ways to learn. I like English. But I read English is not to learn, but mother to me the results reflected in the scores; I love my spare life, but my mother said Xing interest cannot eat when the meal, learning is the main.
 you are my happiness. You are my happiness
This causes
 where is happiness ah, where is happiness?
 a person walking on the road. How big is the wind, there is a long way to go,air max pas cher, I don't know. But I know, since I grew up since, in life there is always a person with me is my mother. I have lost count of how many times it is. Just remember that every time after quarrelling, there is always a bleak belong to me.
 you are my happiness composition two: you are my happiness
 is you, it's you, mom.
 is obviously a walk the road, but was split into two. Looking at the sky, the stars,louboutin pas cher, I don't know where I should go.
 to quarrel with her mother, mainly because of the exam. Everyone has to bear. This was our home, is my grades. For this matter, my mother always worried,tn requin pas cher, turned out to the point of "supervision". I really can't stand in front of a living person had her feelings when the air. Why couldn't Mother I can trust in their own way to go. Intolerable, and launched an assault battle". So,scarpe hogan outlet, to leave their homes.
 but I forget, forget time,hogan scarpe, forget the way home. Forget is just learning to write it is who is I get full hand ink, but silent again times taught me; forgot just entrance, is who shuttled between between teachers and principals, lost a great circle; forget who I was sick all night to accompany me, coax me to sleep.
Related Articles:

After midn

The new term intends to composition 300 words _1

Beauty of

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
The most valuable asset in the work
« پاسخ #4 : 15 آوریل 2016، 06:00:58 am »

The most valuable asset in the work
,chaussure air jordan soldes< br / > work and life, money is not the most valuable wealth, money is important, of course, but more important than money,hogan scarpe outlet, there are many, when you go to a company, you first have to consider the should not be to take the number of wage, the future can get salary. All of these are actually wrong,air max pas cher, when you go to a company,golden goose sneakers, should first consider, you in this company can learn what to learn what you now also not things,hogan outlet online, since there is no development in the future. This is what you should consider the most,spaccio hogan outlet, people must not only look at the eyes, to see far, to look at the distance. When you learn these things,tn femme pas cher, then you are the most important thing in this. Take a few more important than many yuan.

also, a person's strength is strong,hogan outlet online, but also in many ways can not only rely on the power of one person can do. As the saying goes, one person's strength is small, the unity power is big. So it's going to be a team. The interpersonal relationship among colleagues at work is also very important. So many exchanges between colleagues, so that in the work of colleagues in the relationship between colleagues is also very important.

< br / > at work, their work experience is also very important, their work experience can also say that there is a lot of their work experience, the experience that the more general and overview of the, is in your work learning everything can be your work experience, in work saw also is a part of a work experience.

< br / > work actually the main or source to your love to work. Do you like this job, you are sure to do the job very well.
Related Articls:

There is n

Seven whit

Bao did not you in the side of happiness has chang

The man was being treated as a tuberculosis1 patient. Earlier, doctors in Sierra Leone had diagnosed his illness as pneumonia2.   A death from Ebola was; confirmed in Sierra Leone on Jan. 15 hours after the World, Health Organization declared an end to the deadly virus in West Africa.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Because I was afraid, so wandering
« پاسخ #5 : 15 آوریل 2016، 08:00:58 am »

at that time, I was a rebellious young frivolous,hogan outlet online, always want to conquer all, or through the numerous hills and streams. There has always been an unrealistic dream: wandering,sac goyard pas cher, going to the distance, or a person, or two or three, anyway, not too much. Do not know why, when the distance was so obsessed,hogan outlet, and even a little crazy.
 sitting in front of the computer to write something, but also can not write out. He stood up and walked to the balcony, looking out at the rain, thoughts flew to the distant past.
 some people wandering,hogan outlet, he couldn't find the direction at the intersection of the ten, while others have been lost in the materialistic abyss. So when we look back and look back, we will find ourselves through the road is so beautiful.
 now, finally understand that at the time of their own is so naive and ignorant.
 and I seem to think I'm too romantic to be too romantic. I only saw it free and uninhibited, but did not realize that the last ditch the helpless and sad. That can not bear their own responsibility of sorrow, soul tremble,chaussure louboutin pas cher, let wanderer is full of hesitation and confusion.
 finally understand, I just want to leave the hustle and bustle of life, to escape from the reality of the trouble. Because of fear, fear of life has not yet happened, so you want to escape, want to leave, and wandering, they find a very reason for the literature and art.
 indeed, this is indeed a kind of wandering, for people like us, this is indeed a kind of wandering. But this is not the definition of wandering too simple? I think it should be too simple. Because the Rangers,hogan outlet, not only the body in the wandering, even his soul is wandering.
 in the noisy and helpless like, a lot of people want to be quiet, want to rest. We have walked a long way away even do not recognize their own.
 in the evening, the rain is still under. Autumn rain, the ancient city of Changan into a winter rain.
 once thought, riding a bicycle, walking in the long way to see the end of the long road,tn pas cher, this is wandering.
Because I was afraid, so wandering
< p > I always think of wandering, always want to went to a distant country, the full brain is taste in the way, but never thought I will bring what kind of consequences. I don't know why they wanted to go, but also to where,hogan outlet online, want what to look for.
 that is how the pain and helplessness, to allow a person to leave home, came to a strange place, and even their own do not know the life.
 turned to look, eyeful is we miss the scenery. And when we have to continue to move forward, but found that in front of
 until one day, I saw such a sentence: because of fear, so stray!
< p > once thought that a backpack and came to a strange place, it is best to that the vast expanse of the Gobi desert, and then support a tent, light a campfire, this is a stray.
Related Articles:

Pond in my

Boyfriend and he uses a lottery to decide whether

He found the degreeses, only for the snow plum to open! Jealous of beauty, talent occupy! Zhuojiu poems, are dancing together, Mo, a foil rain, drunk again outside the sky! A song, a marriage of water, Fu, Lanting Pavilion sequence! The Xiao sound gently a few people together, Handan shame Yanrui wire cut! Speechless to bloom, the feelings wind, rain late in silence! Liu Chun Nong Xu, water cloud music worry!
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Ocean Pavilion Day Tour
« پاسخ #6 : 20 آوریل 2016، 04:52:11 pm »

ha ha, to the free time at noon! There is a wonderful animal show here. Then we came to the venue in knots. The program is brilliant,hogan outlet online, dazzling. Among them, I love the most is the sea lion show. They are free to play on the water. Suddenly, a whistle let them swim to the stage. Show began, the first play is sister of sea lions,scarpe hogan outlet, it shows sea header and saw it flexibly hold trainer to throw the ball, firmly in the top of the head, also walked up and down, really great! Then the rolling sea lions sister show, because of its body fat and walked awkwardly, charmingly naive,hogan outlet online, provoked the audience laugh, in the applause and laughter, sister also performed difficult "ring on the sea. My sister also took out her unique skills not resigned to playing second fiddle, "water ballet".
        Nantong City, Tongzhou District ten of the total three primary school 1 class of the third grade:
 Saturday,hogan outlet online, the sun was shining, our little reporters in the teachers led the Nantong to visit the Museum of the ocean.
 aquarium not only has a variety of fish, and coral, beautiful! Coral like flowers, like the branches. The fish just like a butterfly in the flowers, beautiful jellyfish embellished, the underwater world is really beautiful.
Ocean Pavilion Day Tour
 Xavier and ginger <

in the ocean,nike tn pas cher, I was attracted by everything that was there. Oh, how pretty little fish! White, red, yellow and black...... Really colorful. You see, they sometimes in the water rotation, and race each other,jordan pas cher, sometimes really happy gathering in crowds and groups. Suddenly, a great white shark swam to rampage. Suddenly, all the fish frighten flee, quitting. At this time, a fierce war opened the begins: ferocious jaws rushed forward to bite the turtles, see turtles into the shark's mouth, said that when the late, then fast, it clever to her head and limbs of the indentation of the shell of a turtle,scarpe hogan outlet, face stiff shell, sharks attack several times, but no economic,hogan outlet online, apparently sharks lost interest, can not succeed, had no choice but to crestfallen walk.
 happy time is always short. We have to set imperceptibly, go back in time, from time to time I looked back into the aquarium, want to come again next time!
Related Articles:

Rain _111118

Maternal l

A letter to mother

Do some black business, but the black hearted fox business is not booming, and expensive, the quality is not very good, so, we choose go pony with the shopping. Beaver to a day later, pony a day than a day off, fox one day than a day poverty, Fox and hate and jealousy, at this time, the heart have a evil in its mind flashed.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Flying past the dove of peace
« پاسخ #7 : 16 مه 2016، 03:40:53 am »

Flying past the dove of peace
 flapping wings flying dove of peace, ling. Our past, but also flying......
            - I said, we are friends forever. But promises can not stand the test of time,air max pas cher, about the only he and they left, I suddenly found that, and they together, and you...... I quietly forgotten,hogan sito ufficiale, can not say the bitterness, but little by little fell on the heart. Our past, in a little time,scarpe hogan outlet, you said you were her pigtails are wings. Every time he returned home, he ran to the balcony, opposite your house, shouting: "dove......" Sometimes,hogan outlet, delighted to found your little head drilled out from the dark green glass, and more just your mother a sound dull answers: "pigeon is not home." We are just playmates, bleak only know each other nicknames, but claimed to remember each other./>   
&nbsp,nmd runner femme pas cher;   
  &nbsp,hogan roma online;
  &nbsp,scarpe hogan outlet;     &nbsp,hogan outlet;  Related Articles:

When love

That cloud

Across tim

The car finally to meet us each of us, no lingering on the bus, up to now, it is heartless. Sunlight scattered into the window, we each feel like sunshine, but the teacher must give this piece of sunshine and some shadow - announced the results of the examination, our good although the mood has been hit, but immediately perk up!
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028

clear division research center analyst Zhu Yijie in an interview with the Securities Daily reporters, said the capital market is not only for the listing Corporation to provide financing channels for mergers and acquisitions, but also provides a way for mergers and acquisitions. Moreover, the stock market information disclosure system can help to reduce the degree of information asymmetry in the business environment,hogan outlet, which is conducive to the search for potential trading parties. For listing Corporation, the most basic way to understand it and its industry is to read the company's annual report, which helps companies to find and evaluate potential acquisitions and mergers and acquisitions.
 cancel backdoor listing
The "Lane audit" or start listing Corporation mergers and acquisitions boom lift
 however, the current capital market still needs to be improved, in order to better for the listing Corporation
 the development of multi-level capital market
 according to the research center statistics show that in 2012, the listing Corporation launched a total of 641 mergers and acquisitions, which disclosed the amount of 603, the total amount of the transaction is about $. The number of energy and mineral resources and machinery manufacturing are the same, are 76. But there is a big gap in the scale of capital in M & A transactions. The total amount of energy and mineral M & A transactions is about $, accounting for 51.1% of the total amount of M & A transactions, while the total amount of machinery manufacturing M & A transactions is about $7.2%, accounting for the total size of the transaction.
< p > recently,hogan outlet online, the Commission Vice Chairman Zhuang Xinyi said that mergers and acquisitions of listed companies Lane audit this year will start the trial, M & a market efficiency will be further improved.
< p > "Lane audit" of mergers and acquisitions of listed companies to apply for different channel audit, simply said, is for mergers and acquisitions application according to the set of open standards in automatic classification, distinction, conditionally simplified audit procedures,scarpe golden goose, reduce examination and approval items. Therefore,chaussure air jordan pas cher, the industry is expected in 2013,chaussure jordan pas cher, the company and the restructuring of the scale of transactions or will be innovative, which will set off a wave of mergers and acquisitions listing Corporation.
- newspaper reporter Xia Qing
 CPPCC National Committee, vice mayor of Ningbo Zhang Minghua recently said, to cancel the backdoor listing, to encourage the company to grow through the acquisition of mergers and acquisitions. Backdoor listing not only did not create economic value, but also easily lead to insider trading, it must be canceled. In the full circulation of the market conditions, should accelerate the pace of building a favorable external environment for mergers and acquisitions of listed companies, for listed companies to make full use of the capital market and commodity markets and resources, through a variety of horizontal, vertical and mixed merger and acquisition (M & A) joint and reorganization, and enhance the intrinsic value of the capital investment goods market,nike tn pas cher, enhance the attractiveness of the capital market.
 purification of M & A environment
 addition,goyard prix, he also said that the stock price performance of the company to promote mergers and acquisitions. If the performance of the company's share price low, its market capitalization is therefore decreased, increasing the probability of M & A; and the good performance of the company's share price high,barbour paris, financing capability is stronger, so the cash abundant, conditions of M & A is better.
 reduce restructuring costs and risks
Related Articls:

Chinese ship hit a new high -

Manzawa shares 50% equity transfer 420 million xihongye - manzawa - equity transfer

14, compan

In order to map the data content of the core business, the company will make full use of Internet technology and resources to improve the map products, create diverse forms of expression, full coverage, comprehensive detailed navigation map database, improve the timeliness and accuracy of data; the car business network, will also be combined with Tencent content resources, enhance market competitiveness.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
The government office staff to join the party thou
« پاسخ #9 : 29 مه 2016، 10:22:20 am »

from the time to participate in the work, I always remind myself, we must correctly understand themselves, strict requirements of their own. In particular, to the district government office work, the personal ideological and political quality, theoretical knowledge and practical work ability are put forward higher requirements. To quickly complete the work role conversion, make achievements in the new job, do not live up to the trust and expectations of the organization, we must more efforts to study, pay close attention to all the time and opportunity, learning of his work useful things. Therefore, in work and in life I insist to do: conscientiously study Jiang Zemin, general secretary of the important thought of "Three Represents" and the party's line, principles and policies, the reports of the 16th National Congress of the CPC and the regional related learning experience and other theoretical knowledge, from the thought, action positive to the party organization by rope, to do a good job in the work to lay a solid theoretical foundation. Two is combined with the government office of a wide range of work, work content and more features, extensive study of various related knowledge, efforts to broaden the knowledge, optimize the structure of knowledge, to lay a solid foundation of knowledge for the work. Third is to use their good work environment, learn to the leadership in the practical work,scarpe golden goose, learning to colleagues, summing up the successful experience in their work and draw a lesson from the mistakes in the work, continuously improve the ability of their actual work, to do a good job in the work to lay a solid practical foundation.
 one, to strengthen the study, and strive to improve the ability and level of work

two, hard work, and strive to make information on the work of the steps
The government office staff to join the party thought report
< p > since September last year transferred to the district government office since, I always pay attention to conscientiously study and hard work,golden goose mid star, respect for leadership, solidarity comrades, fully perform their duties,adidas yeezy pas cher, better to information mainly completed the work task. The thought and the work situation report as follows:
 thought report party government office staff
 respected Party Organizations:
 office as a district government offices,tn requin pas cher, assume the complex integrated functions, to provide information for the leadership decision-making basis,hogan outlet online, it is an important work of the office of the government. In information work, I have the sense to highlight the "five effort", that is,scarpe hogan outlet, pay attention to in the "source of information on strive to wide,air max pas cher, information quality and strive to high, the information content on strength refinement, the information submitted to strive to quickly, characteristic information novelty; grasping the" four ", namely in the actual work" bright spot ", the reform and development in the" hot spots ". Local" difficulty "and work arrangements and policy implementation in the" blind spots. " Through rigorous science to deal with all kinds of government information, leading to the master Xiaqing, grass-roots units to understand the situation, each unit each other study to provide reference and maximize play the benefit of information work. At the same time, under the joint efforts of the office of the leadership and comrades, adjust the information work incentives,ugg soldes, adjustment information publications published focus, adjust the information editing submitted ideas, information competition activities etc. a series of initiatives to my area information work in one fell swoop leap to a new stage, XX of a comprehensive assessment of the information work of the year the city's second good grades this year in the city >
Related Articles:

Mood 100 s

However, losing the integrity of the shadow is like a ghost in general with me, make me depressed. At this time, I accidentally read a quote from Tagore: "if you shed tears when you miss the sun, you also miss the stars." Suddenly, I understand such a truth: miss the sun can enjoy the stars, green is the harvest to lose, lost without sorrow, childish, we entered the mature.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Thanksgiving with my growth composition 300 words
« پاسخ #10 : 29 مه 2016، 08:34:18 pm »

< p > washs a foot,hogan outlet, I made dinner for my mom, I'll do the a poached egg, boil a pot of porridge, although not as my mother to prepare rich, but this is a piece of my heart. At this time,chaussure air jordan soldes, my mother woke up from a dream and saw me doing dinner,chaussure louboutin pas cher, it was very surprised. I looked at the sweating, the mother walked over, he touched my head, she said to me: "my child, you grow up.
 today, I finished my homework by sitting on the sofa, leisurely watching tv. At this time the mother came back, usually, she came back to cook, but today she is very tired of the appearance, decadent sitting on the sofa and soon fell asleep. I looked at my mother like the tired, the heart is very painful, think: Mom,bottes ugg pas cher, rushing to worry about me. I'm ten years old,scarpe hogan outlet, the mother to do something, listen to people say that feet can eliminate fatigue, I haven't to my mother washed a foot,pandora charms outlet, let me give her to wash it.
< p > I hurriedly came to the bathroom a mother looks like a basin of water, I place my hand stretch into a look at the cold or hot,hogan olympia outlet, until transferred to the proper temperature. I put water on my mother's feet, and she's already asleep. I gently put my mother's shoes and socks off and put my mother's feet in the water. Then my mother foot shaking, sleepily said: "what do you want?" "I give you my feet." Mother did not say what, just good will toward the basin, sitting on the sofa, enjoy the happiness of a family union feet. Mother's original thin feet, but now it has become very rough. My mother running, four times a day, foot is almost worn out. Thought of this I could not help but shed tears of gratitude. I picked up a towel to the mother gently wash, I use my hands to mother's feet on the earth to wash clean,nmd runner pas cher, then the mother's feet start to be suffused with white all torn away, and the utmost effort in the mother of the soles of the feet start massage, last with a towel to wipe your feet.
Related Articles:

About Fami

Cute little animal _2

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

این صفحه در 0.09 ثانیه 27 نمایش داده شد.