انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما نمی توانیم ماهیت معتاد و یا اعتیاد را تغییر دهیم ، اما می توانیم با تلاش خود در فراهم آوردن هر چه بیشتر زمینه بهبودی ؛ آن دروغ قدیمی که می گوید : " وقتی معتاد شدی تا ابد آلوده می مانی " را ، تغییر دهیم . خداوندا کمک کن که این تفاوت را همیشه به خاطر داشته باشیم.
"کتاب پایه معتادان گمنام "

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 17 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3286 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 17 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 04:18:58 pm »

در کار کردن این قدم ، آیا میتوانم تجربیات قدم دوم را به راهنمایم یا به گروه شرح دهم ؟ بصورت کتبی چطور ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 17 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 25 فوریه 2012، 12:48:33 am »

تجربه شخصی من این است که با راهنمام راحتترم.زیرا که او این راه رفته است و منو درک می کند در صورتی که اگه در گروه بازگو کنم شاید دیگران منو درک نکنند.البته گاهی نیز از این تجربیات به گروه می دهم تا آنها هم به آینده امیدوارانه تر نگاه کنند.همانطور که من با شنیدن تجربیات اعضاء به این امیدوار شدم که نیرویی برتر دارم که می تواند مرا به خواسته ها و نیازم برساند و خیلی راحت منو راهنمایی می کند . پیام خودش را به من میدهد به هر طریقی.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 17 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 12:26:48 pm »

بله میتوانم
البته تجربه هر کسی با هم متفاوت است
چرا که مشکلات باهم فرق میکند
در جایی که مشکلات مشابه باشه تجربیات به درد هم میخورد
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn842
I am a member of nature _0
« پاسخ #3 : 18 آوریل 2016، 11:55:13 am »

I was a member of the nature of the pagoda, I live in the beautiful city of Yinchuan Zhongshan Park. In order to bed between the garden type things, I was transplanted to take root here.
 in the winter, large tracts of Snow put in my body,tn requin pas cher, I become a princess.
 in the summer, people come to me to join in the fun. Because my hair all the children grow I became a wild profusion of vegetation,supra pas cher, a giant umbrella,hogan scarpe outlet, for people to shelter.
 cool, my tree hole also lived some small squirrels and small sparrow.
Because the
  &nbsp,scarpe hogan online; &nbsp,nike air max pas cher; &nbsp,hogan outlet; Chongqing District of Wanzhou road where the sixth grade: Huang Junxin
 <
I am a member of nature
 my hometown to my condition, I should be for the benefit of mankind.
 I could see thousands of miles in the park, because I am tall and large, stout body with brown brown. My skin is as smooth as willow, so many small animal to my natural community.
< p > to late spring and early summer when, my hair will open a blossoming pale pink flowers, a seductive fragrance, people put it down, made of Huai Hua Gao, people kua I is a useful tree,hogan outlet online, I'm flattered.
&nbsp,hogan outlet online;
Related Articls:

and mother

My teacher

a feeling

For a newly formed team, losing, losing the ball is a very normal thing. However, we can not only see the hope of victory, but in the process of losing the ball in a row in the process of suffering from the pain of failure, we can only say that the Chinese football is a big misfortune.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Business Negotiation prerequisites
« پاسخ #4 : 21 آوریل 2016، 03:46:26 am »

,hogan outlet
&nbsp,hogan rebel outlet;     It's no problem with the training. As for service support we usually pay a yearly fee pegged3 to total sales.<> M:.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; Robert that in marketing and technical foundation for the company, and finally gain the trust of the mark, also is the first step to the success of the negotiation stride. Prior to negotiating Commission and contract terms, Robert wants to determine a number of conditions,jordan pas cher, including the exclusive agency and the Bay Botany can provide assistance. What skills do you know about Robert that doesn't allow Mark to use this as a condition to threaten Robert concessions? We look at how Robert said:
  Business Negotiation: prerequisites
      We'd like you to give training to our technical staff also like you to we'd pay a fee for after-sales service,hogan outlet.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; R: Well, to begin with, we'd have to insist on sole agency in Taiwan. so that we believe we could spike1 (surge) sales by 30% to 40% in the first year. But certain conditions would have to be met.
  &nbsp,hogan sito ufficiale;   Could you explain what you mean by that M:?
  &nbsp,hogan sito ufficiale;   Mr. Liu M: what kinds of sales do you think you could get?
&nbsp,converse femme pas cher; &nbsp,chaussure jordan pas cher;   We'd need your full technical and marketing2 support.
 R:
      What kinds of conditions M:?
 R:
Related Articls:

To give up

All cards

An unforgettable word

The customs at the place of destination shall accept the electronic declaration in advance, and shall handle the formalities of transition, cancellation25 after verification, acceptance of documents, examination and release, etc. after the goods have been carried to the surveillan CE area of the Customs at the place of destination.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
Large group IPO issue price of 2 yuan per share discount
« پاسخ #5 : 30 مه 2016، 01:31:13 pm »

a market participants said that the reason why the large group to reduce the issue price, may be based on the current market environment is weak factor. A share market experienced a strong shock in the early, fell 58 points yesterday. But on the other hand, is being held at the Shanghai auto show is likely to boost the stock price of a large group, the auto show's most expensive Martin Aston, the Chinese agency is vested in the huge group." A brokerage analyst said.
< p > attracted the attention of a shares,golden goose scarpe donna, the first car dealers -- the huge automobile trade group limited group (large group, 601258. SH) seems intent on coarctation of the "huge" volume. Large group issued last night and pricing announcement,bottes ugg pas cher, the issue price will be set at 45 yuan / share,pandora outlet, compared with the previous inquiry range limit of 47 yuan / share discount to 2 yuan / share.
 morning news reporter,hogan outlet online,
< p > data show that large group in last 3 years auto sales were 22.2 million, 35.8 million and 47 million, respectively,hogan outlet online, accounting for about national car total sales of 2.4%,hogan outlet online, 2.6% and 2.6%; attributable to the parent company profits were 6 billion yuan, 10 billion yuan and 1.24 billion yuan.
Large group IPO issue price of 2 yuan per share discount
 thus, the total amount of the huge group of fund-raising will be reduced from the previous $to $6 billion 300 million.
 to 45 yuan / share issue price, the large group after the issue price earnings ratio of 39.64 times,guess pas cher, significantly lower than this year, the main board of the company's 60.19 times the average issue price earnings ratio. In accordance with the usual practice,adidas nmd runner pas cher, the main board companies will be priced at the ceiling price range.
Related Articls:

Digital TV advertising revenue of about 400 millio

Perfect world announces organ

According to his introduction, Mcglaughlin to clothing as the main commodity, 80% of revenue from online sales, and another 20% from the line under the store. Expansion of the line under the store led to a decline in gross profit Mcglaughlin, while relying entirely on online sales Dangdang does not exist this problem.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
European private equity fund acquisition of money leopard _0
« پاسخ #6 : 31 مه 2016، 02:28:15 am »

< p > the acquisition of leopard of Apax is one of the five global private equity fund, is one of Europe's largest private equity fund, the fund in 2009 in China, set up branch. Prior to the acquisition of leopard, Apax invested Soufang Wang, Tomi Figg.
< p > in addition to provide buffet. Leopard also provides wedding and business banquet service,adidas yeezy pas cher, according to the company official website describes that leopard average each store monthly traffic up to 10 million passengers per year is expected to about 100 million people.
 leopard (China) food and Beverage Group founder Yuan Changping is a Chinese Taiwanese, in Taiwan, the main business of the money leopard Hotel and entertainment industry. 2003 October leopard to enter the mainland, for the first time in the business model of the international food at Parkway landing in Shanghai food and beverage market and is thus transformed into a catering business.
< p > an baishen global partner and greater China president Zhang think, leopard has a unique attractive business model and excellent operating performance, "we believe,hogan sito ufficiale, in the next few years Leopard operating footprint will expand to all over the country, we are honored to in China's most vitality and potential in the area of consumer to complete this rare major acquisitions."
European private equity fund acquisition of money Leopard
 retail and consumer goods is one of the five major industries of Apax, and Apax in this area has a wealth of experience in investment. In recent years, Apax total investment in the global retail and consumer goods about 4 billion 300 million euros. Apax, said the company will use in the food and beverage industry rich investment experience, leopard management layer specialization operation support and continue to expand to the nationwide.
 - a total of 6 Beijing leopard branch financial concern
< p > the leopard performance in recent years has been growing, chain network expansion, when the company sold to Apax also caused the market speculation. Analysis of the industry,basket tn requin, the money leopard may want to accelerate the pace of listing by the introduction of fund companies.
 investor anpax deep among the world's five largest PE
 money leopard by the acquisition of "curve listed"?
 leopard in 2003 to enter the mainland
< p > in recent years, the leopard rapid business expansion,pandora sito ufficiale, regional business has covered Shanghai, Beijing, Shenzhen, Shenyang,mont blanc porte mine, Nanjing, Wuhan and other large and medium-sized cities,hogan outlet online, its core customer base is China is rapidly emerging middle class and upper class, the buffet provided from around the world more than 400 kinds of specialties, but the price is not cheap. In Beijing,nmd runner pas cher, for example, a total of 6 stores, the price of lunch and dinner at different times from 198 yuan / bit to 258 yuan / range.
< p > Europe the biggest private equity investment group Apax announced yesterday that the company's fund has been completed the acquisition and investment of Chinese restaurant chain leopard. However, Apax did not disclose leopard specific amount and the proportion of equity acquisition, prior to Apax in China has successively invested SouFun, Tomi Figg etc., and leopard also become little sheep after this year,charm pandora outlet, the second is foreign acquisitions of domestic catering enterprises.
Related Articls:

Market exp

Car home landing on the New York Stock Exchange opened up 77%

Dangdang f

According to his introduction, Mcglaughlin to clothing as the main commodity, 80% of revenue from online sales, and another 20% from the line under the store. Expansion of the line under the store led to a decline in gross profit Mcglaughlin, while relying entirely on online sales Dangdang does not exist this problem.
خارج شده است

این صفحه در 0.079 ثانیه 20 نمایش داده شد.