سوال 15 _ قدم دوم الانان

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

وقتی که فکر می کنی که به تو چطور می گذرد ، تو واقعا در کثافت غرق شده است
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 15 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3543 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 15 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 04:09:32 pm »

چگونه وقتی که افکار من آشفته شده است سعی میکنم رفتار الکلی را کنترل نمایم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 15 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2012، 05:41:47 pm »

وقتی که من دچار پریشان حالی و افکار مبهم و گیج کننده می شوم دیگه کنترلی روی خودم و رفتارم ندارم و به بیماری اجازه  میدهم که مرا تحت تسلط خود بگیرد و اولین نشانه بیماری من کنترل کردن دیگران بخصوص بیمار زندگیم است.من او را کنترل میکنم چون فکر میکنم که ابنکار به من آرامش میدهد.در هنگام آشفتگی افکار منفی من نیز پررنگتر می شود و من به این تصور باطل میرسم که می توانم با کنترل کردن بیمار و دیگران از بروز آن افکار منفی جلوگیری کنم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 15 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 12:43:50 pm »

همه چیز ساخته افکار ماست
با فکر کردن به مثبتها همه چیز زیبا میشود
آشفتگی من از فکر منفی من سرچشمه میگیرد
ذهن منفی مرا به سمت مخالف آب رودخانه میبرد
که جز تلاش بیهوده چیز دیگری نیست
 من باید خودم را مطابق آب رودخانه رها کنم
و طبق حرکت آب تغییر مثبت داشته باشم
و همه اینها با ایمان قوی به خداوند و
اعتماد به او شکل میگیرد
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
Ghost experimental building _3
« پاسخ #3 : 01 آوریل 2016، 04:52:09 pm »

. Strange, he rushed into the room only for a few seconds, the house people can hide where go to?? then she noticed something on the being kicked the door and went over to pick up a look, turned out to be a map pen (Note: dedicated to one of the drawing pen draw a thin line). Did the prisoner escaped when the left, Estella twips wondering, inadvertently looked up, in an instant, she finally realized the terror is a taste of what the president's office -- ready yet? You fool! Just fine, you don't push me! This lock has little trouble two black pieces of cloth face man crouching in the corner of the safe with, one with be covered with a layer of white flashlight, in efforts to open the cabinet door of the safe. They are struggling to work, and suddenly listen to the back of a humane: do you want to help ah? Even if it is safe in the police station, I can open yo,golden goose outlet. With voice, two guys to react,hogan outlet, after the collar was picked up,air max tn pas cher, two person's head like touch the ball like, ruthlessly hit together. After 5 seconds, the two of them have been locked in handcuffs hands together, move. Can have such a smooth and clean skill, but Camus, who else? Actually, to accompany Estella twips Dunshou, Camus is one Shan in the teaching building and light attracted,chaussure tn pas cher, by dint of investigators for years of intuition, he finds that never is the study of the campus security guards. Therefore, he didn't say hello to Esther, quietly followed, and she will be the two unlucky guy was caught. Camus is pondering how to deal with these two guys, suddenly felt behind a movement, a look back, see a man with the same black pieces of cloth face in the doorway of flash, fled to escape. And one more? Camus quickly after go out, he to St. Paul's college teaching building in the maze of corridors is very familiar with, in only a few minutes, the black masked man is in a T-shaped aisle disappeared. Hateful,hogan outlet! Where did you go? Camus's voice just fell, he was surprised to find that the person has fled back! But,hogan outlet online, he not go back, but was a burly, ferocious man holding back. Such as a small sparrow and in side of the moxa silk Ti towards Camus made a V gesture, satisfiedly smile: it seems that tonight is a worthwhile trip ah! A class - it's so funny! Would you want to catch a ghost, but did not expect to catch a strange combination of circumstances to a gang of thieves! Jieni like listening to the Arabian Nights, so to speak, every night hiding in the laboratory, is the teacher Peter the? Yeah, thanks to his help, or else we'll be in trouble. Ai Siti said, however, I was really scared, I can not think of Peter's huge body can be hidden behind the door of the laboratory, no wonder that the day you and the guard did not find him! But what does he do in the lab every night? Why in a sneaky way to hide? Jieni asked. The moxa silk jacquard hesitate, I do not know whether we should tell Jieni, in fact Peter teacher is the popular comics "Aliyev persona, the author noRelated Articles:

Love until

_745 Golden fate God bestows.

Cutting love _1

In her mind, there were pictures of two people riding motorcycles. Just Han Shen, actually make her feel the gentle. But then I thought, she is more like. Colleagues ride only, say to Zhou Xiaozhuan every time around her waist, the fear of death when she refused to let go around. Want to think much more.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Merger and reorganization of the public for the fi
« پاسخ #4 : 06 مه 2016، 01:32:07 am »

< p > during the investigation, Ouyang has with Shanghai Pudong Development Bank and other 11 listed companies and discussion related to the responsible and blockbuster,hogan rebel outlet, believe the accounting firm,louboutin pas cher soldes, the sea Fortis fund and other nine units of personnel, respectively, around how to improve listed company supervision concept, improve the information disclosure effectiveness and through mergers and acquisitions to promote enterprise and stronger, and better development of the real economy for exchange and discussion.
The merger and reorganization of the audit for the first half of the public
< br / > the China Securities Regulatory Commission listed the Department in charge of Ouyang Zehua recently in Shanghai Research listed company said that to fight in the first half of merger and reorganization of the audit process open. At the same time from a financial adviser evaluation system starts,hogan outlet online, promote the merger and reorganization of the audit lane system.
< p > Ouyang Zehua listened to the participants about the advice and suggestions, from the market situation, information disclosure, corporate governance and regulatory philosophy, intermediary agencies and financial media management, mergers and acquisitions reorganization of the audit system one responded, and the Commission introduced the listing of men of regulatory reform ideas.
 Ouyang Zehua also went to the SAIC production base in Jinqiao field research. In the investigation, Ouyang Zehua pointed out that in the history of the world's top 500, is a history of mergers and acquisitions. The Commission will support and standardize the listing Corporation through mergers and acquisitions, promote the integration of resources and effective configuration, in order to improve the market concentration,hogan sito ufficiale, extend the industrial chain. He encouraged the SAIC "pacesetter in the management of the company,sac goyard pas cher, the merger and reorganization of the vanguard", through mergers and acquisitions to accelerate development, improve the international competitiveness.
 Ouyang Zehua pointed out that the concept of listing Corporation supervision must be closely integrated with the service of the real economy. Disclosure of information to the public as a guide, to improve transparency as the goal,nike tn soldes, to do a good job monitoring. One is through the revision of the annual report standards,scarpe golden goose, improve the letter phi of the authenticity, validity; the second is that supports building, promotion of an interactive platform for listed companies and investors,air max homme pas cher, urge the listed company responsible, timely answer questions from investors. Mergers and acquisitions, in order to market-oriented, improve the effect of mergers and acquisitions.
Related Articles:

Sisley Sisley January 2011 national honor to enjoy

Goldman Sachs China is the wo

release fu

You can see the fund which stocks to buy, whether or not you caught it off, followed by buy a little. Because the analysis ability of people certainly better than you ah, if you are in the second session, occupation investors, you look at the money, where a plate flow it is hot. People with a silent language to tell you, you have to be good at observing in the middle."
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Popcorn City notes
« پاسخ #5 : 06 مه 2016، 04:56:36 pm »

Popcorn City notes< br / > the city depressed for a long time,hogan sito ufficiale, the haze ruled this piece of the sky, heavy popcorn machine glass rear drive a loud singing, is reflected not a bird in the shadow. As the city's cement forest tone,tn pas cher, with pauses in the perfunctory groan from the heart of each one question./>   

thick glass after a bird,scarpe hogan online, but could not reflect the shadow of a bird.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; he with his pair of empty eyes,hogan rebel outlet, like two deep eel hole, but which seems to really have a little bit of light. He was staring at me,hogan sito ufficiale, and later found out that he was asleep.
            and hurried footsteps, the sound of the door, open book. When his stroke to "happy" when stopped.
      &nbsp,nike tn pas cher;     "what brand of imported broken pen!?&quot,hogan sito ufficiale;/>&nbsp,scarpe hogan outlet;  Related Articles:

L.Y.T [notes]

Every one of us is a small node in the net. Throughout this network into a major event has a unique feature, that is, "mind" carefully. They are good at "insight to" make of his big advantage, they are good at cooperate with others and eventually reach their purpose, they also cutong social way, easy to get someone else's tripartite balance of forces to help.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174

"Uncle, I love you." Julian Cheung and soulful character Poster
< p > the uncle, I love you "before the announcement of the schedule, Julian and dream Ni in personal micro blog interaction, to the outside world that two people also cooperate, sang the theme song of the movie. Do do, "not only that, they in the film there are a few vocal solo play,goyard pas cher, but the specific sing what song, now temporarily can not say", the director has retained more broke the news, "Julian singing skill is beyond doubt, dream Ni is the last 'super girl' eight Guo Meizi is this year 'acoustic Asia' reds, one of the two of them are single,hogan sito ufficiale, album, Sun Bin privately called" black new new 'band for many years, the film six sub Shenqi small instruments, all is his real small invention, they are very not easy to gather to a son of professional music cafe. " What about Dong Wenjun? "Dong Wenjun is the only non music cafe, he is responsible for funny, haha"!
 pay< p > will in 2013 January 4 "love you all my life," the release of the romantic comedy "uncle,chaussure jordan pas cher, I love you", published on the 16th, a group of musical version of the character posters, and the first exposure of the film five main characters, Julian, dream Ni, Guo Meizi,hogan outlet online, Wen Jun Dong, Sun Bin,scarpe hogan outlet, the relationship between. The film director Hu Chongxi revealed that this group of posters is a well-known bar in Shanghai shooting,hogan outlet, the five starring or playing a musical instrument, or the singing of the wheat, the musical elements in the film can be seen.
< p > Julian in the uncle, I love you "play the Fang. Twenty years ago is Shanghai dominated the band" Red Star Club singer, due to an accident, give up the band playing, South to work in Hong Kong. In his return to the hometown of Shanghai, met the "Red Star Club two generation" singer Shen Qi (Fu Mengni). Fu Mengni to Julian Cheung a glance, launched some childish and funny offensive. And Guo Meizi, Dong Wenjun, Sun Bin played the role of Fu Mengni from the band's two generation of red star". The director said: "they have a few people, both friendship and love. Dong Wenjun played in Daqing, and Guo Meizi played a couple of small li. Six Sun Bin played hard, but only unrequited love Fu Mengni,hogan outlet online, Fu Mengni's uncle Julian Cheung. As to who is the heart of Julian Cheung, first secrecy ".
 Julian Cheung version character poster
 gathered various professional "music cafe", Dong Wenjun is responsible for the funny   
 has a complicated relationship: he loves her, she loves him, and he loves her. &nbsp,hogan outlet online;
 dream character poster version
Related Articls:

"this is a

Tim Burton scientific blame d

Classic remake has also lost

Angelababy white lace skirt, Chao white suit, Tahara white X-ray trousers have unveiled the conference site, interactive sessions, Tahara will represent their first love feeling rose flowers, live media gave as a Christmas gift. Tahara Emiyan: "go to school, when close to male students send flowers do not dare to take home, again afraid teacher found hidden in a drawer, a long time becomes dried the." First, ignorant shy feeling caused by resonance field.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
2014 Volunteer League junior 200 word book
« پاسخ #7 : 05 ژوئن 2016، 05:17:43 am »

2014 Volunteer League junior 200 word book
 joined the Communist Youth League is my long cherished wish. Before, I always wanted to join the Communist Youth League, but I will compare themselves with those excellent League member, feel their own shortcomings many differ very far, so there is no courage to make a request. In recent years, due to the Youth League branch of hot finishing help, I gradually understand the yourself lack of perseverance,sac goyard saint louis, not criticism,hogan outlet online, not wronged and other shortcomings, has begun to progress,occhiali ray ban outlet, I would like to sincerely thank League organization to my care and help. My school grades are good, good performance, after joined the Communist Youth League, in the teachings of the Communist Youth League school will study hard, strict demands on themselves, assiduously,ray ban outlet, and constantly improve the learning outcomes and the political and ideological consciousness, improve their self-control, discipline in the classroom, seriously listen to the teacher, not desertion, don't say little words, to comply with the rules and regulations of the school, and earnestly fulfill the teacher assigned homework,scarpe hogan outlet, the teacher assigned task. In the spare time to read some useful books and magazines, to cultivate their noble sentiments, so that Germany, Chile, body, the United States, the comprehensive development of the socialist new generation of successors.
< p > I was determined after joining the League organizations, with members of the co responsibility standard strict demands on themselves,scarpe hogan outlet, with excellent League member for example, study hard, and constantly improve the their ideological level and the level of awareness, and strive to do a qualified member of the Communist Youth League.
 please: Volunteer League
 dear League branch:
2014 League volunteer Book junior 200 word
 the Communist Youth League is the party's loyal assistant, is a Marx School of the University of. In this great melting pot of communism, there have been a number of advanced young people, the builders and defenders of the great motherland, and have cast a generation after generation of Communist fighters. The Communist Youth League of China resolutely support the program of the Communist Party of China (CPC),hogan outlet online, Marx Lie Ning Marxism and Mao Zedong Thought as the guide to action, with the construction has the Chinese characteristic socialism theory to arm the whole regiment,hogan sito ufficiale, emancipating the mind, pragmatic, united the young people of all ethnic groups in China, the construction of China into a prosperous, strong, democratic, civilized and modern socialist country, strive for the ultimate realization of the Communist social system. She is under the leadership of the Communist Party of China, the development and growth, and always stand in the forefront of the revolutionary struggle, has a glorious history. In the establishment of new China, to establish and consolidate the socialist system, in the process of the development of socialist economy, politics and culture, and play the role of force and commando.
Related Articles:

Rural fami

General ma

A summary

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Teachers to join the party application
« پاسخ #8 : 11 ژوئن 2016، 09:34:16 am »

1. need more timely and more profound learning and understanding of the important thought and theory of the party;
2. theory with practice is not enough, need to be further improved;
 good relationship between colleagues, to create a pleasant and harmonious working environment, so that they can be a relaxed and pleasant attitude to work. Strict with oneself, broad-minded toward others, prudent, modest and prudent. Who do their own work, to complete the task of leadership to take a positive attitude. Have a good team spirit, as soon as possible into the collective, and play a positive role in them.
Teachers to join the party application
Application of
3. in the daily life, the vanguard and exemplary role should be further developed;
 three, life
 I think: service for the people not only can be reflected in the event, more is reflected in some of the details of the ordinary. As a boot on the education front, I have a lot of things to learn,scarpe hogan outlet, not only to learn from books,hogan outlet online, more important is to old teachers learning because they experience more directly and more effectively, it is necessary to study their business knowledge, to learn their Gan human ladder, hard-working spirit. I know that in front of the students I was a teacher, but in front of the teachers I still a student, what I need to do is learned, ask more, do more, think more, humbly accept criticism and help, in reference to the successful experience of the others based on, as soon as possible to find a suitable and the course of teaching ideas and methods.
4. business level needs more research, more learning,adidas yeezy boost 350, fast improve;
< p > in the coming days, I will continue to strengthen theoretical knowledge of the study, with scientific thought to arm themselves with loyalty and responsibility for the country and the people to spur their own,spaccio golden goose, loyalty to the party's education, to work twice as hard,saldi golden goose, serious and responsible, to further strengthen the head with members of the vanguard and exemplary, trying to emulate advanced Party member comrade, constantly improve themselves, pay attention to the cultivation of daily life style, consciously in politics, ideology and action with the Party Central Committee to keep highly consistent, make oneself become a perseverance, seeking truth from facts,golden goose outlet, optimistic self-confidence, annals meaning strong communist fighter! Please consider my party application, because if my own reason cannot.
< p > as a just to take the job in the new comrade, need I learn a lot of things, to prepare a lesson, teach a lesson as a starting point, learning professional knowledge, acquired practical skills, study the education theory, research teaching rule, improve the level of business, as soon as possible to grow a qualified teacher of the people!
< p > a year, in the party organization's care and training, I earnestly study,scarpe hogan outlet, hard work, ideological and political consciousness and the overall quality of the individual have greatly improved, but I there is some distance away from the standards and requirements of a outstanding communist party member, there is also a certain shortcomings,golden goose, such as,
 teachers to join the party
 in order to better adapt to the requirements of the job, I participated in the numerical control process.

Related Articles:

Simple military training expe

The teacher's Day speech - life as a teacher, infa

Along with the school transferred the management of the Ministry of education, and the establishment of composed of countries Power Grid Corporation, China Southern Power Grid Company and each Power Group Corporation of the Council, and the Ministry of education, has brought new opportunities and challenges to the development and construction of the school.
خارج شده است

این صفحه در 0.071 ثانیه 20 نمایش داده شد.