انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي مانند كودكي است كه اگر مي خواهيد به خواب نرود ، پيوسته بايد او را سرگرم كنيد.
؛ولتر؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 14 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3138 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 14 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 04:06:57 pm »

آیا من به موقعیت الکلی اجازه داده ام که قدرت برتر من باشد ؟ چگونه ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 14 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2012، 05:56:30 pm »

بله.
وقتی که او خمار بود من دچار حال بدی عصبانیت و پرخاشگر می شدم و برعکس هرگاه او شاد و شنگول یل به قولی نئشه بود من هم شاد و خوشحال بودم. از رفتارها و. کردارهی او در جمع خانئپوادگی و دوستان احساس شرم می کردم.خلاصه اینکه همه زندگی و حال و احساس من از او و حال واحساس او نشأت می گرفت.هرگاه برای مسافرت و یا تفریح از خانه بیرون می رفتیم تمامی تصمیمات را او میگرفت و من هیچ گونه ابراز نظری نمی کردم.او خدای من بود چون بیماری و اعتیاد او بر روی من هم تأثیرات منفی گذاشته بود و من چز او کسی و چیزی را نمی دیدم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 12:51:23 pm »

وقتی با خوب بودن حال معتادم حال من خوب است
و با حال بدی اون حال من بد میشود و
حتی نگرانیها. بی حوصلگیها. شادی و غم او
در من تاثیر مستقیم داشته است
نشان میدهد تبعیت من از او . مرا از قدرت مافوق
که خدای من است دور کرده است
و ایمان مرا سست کرده است که همان ترس است
با داشتن این مطلب که ترس مخالف ایمان است
ترس خود را کنار گذاشته و ایمان به قدرت مافوق را بدست
می آورم
ترس باعث خشکیده شدن درخت زندگی من
و ایمان باعث شکوفایی و بارور شدن درخت زندگیم است
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 28 اوت 2012، 12:54:56 pm »

وقتی با خوب بودن حال معتادم حال من خوب است
و با حال بدی اون حال من بد میشود و
حتی نگرانیها. بی حوصلگیها. شادی و غم او
در من تاثیر مستقیم داشته است
نشان میدهد تبعیت من از او . مرا از قدرت مافوق
که خدای من است دور کرده است
و ایمان مرا سست کرده است که همان ترس است
با داشتن این مطلب که ترس مخالف ایمان است
ترس خود را کنار گذاشته و ایمان به قدرت مافوق را بدست
می آورم
ترس باعث خشکیده شدن درخت زندگی من
و ایمان باعث شکوفایی و بارور شدن درخت زندگیم است
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn842
has improved, this time only lost one ball
« پاسخ #4 : 21 آوریل 2016، 04:19:45 am »

has improved, this time only lost one ball
< p > the first 37 minutes, Yu Hanchao scored the second goal, with teammate Wai together both hands toward the sky,hogan outlet online, of 7&middot; 23 car accident victims condolences expressed by this action. After the game, the former striker Xu Yang published on this action views on micro-blog. He wrote: "Chinese football is very bad, Chinese football can be abused, but the conscience and morality of Chinese football people are still in the game! This is the China team at Laos after the goal, the players hands that day, for 7&middot; 23 car accident victims compatriots...... At this time, despite the Chinese football is still
 love, after scoring day mourning
< p > opening the second half soon, Laos team on the use of a free kick opportunity, ferry heading to the point after, unmarked 9 Prabhu Vanin volley achieved goal! The score became 2:1. The 56th minute, Feng Renliang reached was closed down, the referee awarded a penalty, Yang Hao kick the scoop the ball but was goalkeeper confiscated. Sixty-sixth minutes and eighty-first minutes, Deng Zhuoxiang scored twice, will expand the score to 4:1. Eighty-sixth minutes, in the Chinese super country foot break, leading 5:1. Injury time to stop the stoppage time, Yang Xu's goal to score the final freeze in the 6:1.
7 April 23,hogan outlet, preliminary world premiere of the Chinese team in the face of Laos consisting essentially of amateur players in Southeast Asia the underdog team, the first 30 minutes of the Chinese team lost two balls, let fans in the audience stunned to see. Visit Laos,scarpe hogan outlet, people are concerned about the Chinese team can play what?
In full progress conceding just one goal after the day of mourning for victims of EMU
< p > after a goal is scored, no celebration, everyone gathered together, with your fingers to the sky, the national football players in the evening of July 28, the World Cup qualifying match race with comfort in such a way that in the 7&middot; 23 car accident victims compatriots. Their 6:1 victory over Laos team,air max tn pas cher, with a total score of 13:3 to qualify for the world cup 20 qualifying match. Beijing early morning of July 31st,mont blanc pas cher, the World Cup qualifying tournament in Asia, the 20 draw ceremony will be held in Brazil, ranked No. fifth in the seed of the Chinese team will encounter a few teams, we will wait and see.
Tuo Stadium East of Kunming
 after the start of the game, the Orangemen still slow opening 20 minutes, not a shot. In contrast, the home court Laos team is very excited, constantly closing down Chinese players. Gradually adapt to the rhythm of the field, the strength of the country began to take the initiative to occupy the active. Twenty-fourth minutes, the country is the first to break the deadlock on the field,hogan sito ufficiale, for the first time to shoot that goal! In an attack on the attack, Yang Xu and Qu Bo quickly inserted into the formation of a two hit a situation, Qu Bo Yang Xu's passing calmly into the ball,spaccio hogan outlet, the country's enough away 1:0 lead in laos. Thirty-fifth minutes to expand the country's leading edge. Qu Bo on the right side of the area with the ball back, the bottom line in the vicinity to knock, in the Chinese Super middle outflank place the ball easily scored,chaussure jordan pas cher, 2:0.
Related Articls:

A hot shot

Yatai Lune

I'm a little _4.

Because of the many clubs involved, how to punish the wisdom of the Chinese Football Association will be punished. The responsible person said: "through this two years of governance, professional league has improved markedly, and and many of the club body changed greatly, let the couple bear the blame for a number of years ago is not appropriate."
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
He's powerful and conscientious
« پاسخ #5 : 04 مه 2016، 02:28:54 am »

He's powerful and conscientious< br / &gt,hogan outlet; he infinite power, refers to a hand, and a foot pedal and a loud roar, the students shake three shake,scarpe hogan outlet; saw the eyebrows wrinkly knit a fear to accompany the students.
            "tingtingtingting..." "... The melodious bell,hogan sito ufficiale, dancing in the air of happiness, happy jumping. The students immediately "intoxicated", cheerful jumped out. I saw the classroom such as the battlefield, some people to flee to go to the toilet; some stick to their positions, continue to speak; and some transfer information, running around. That is a "noisy" word ah!< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; when a walk, such as feathers fell to the ground, hands on her hips, sombre, but splay eyebrow, chief executive to the./>   
&nbsp,goyard paris; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; have a, I talk about speculation not found him, see the classmates are quiet, my head emerged out of the bean big sweat, think in the heart Murphy is he, I with 0.1% of eyes glanced at him, really is him.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; I plucked up the courage to say now, class is over, but head, he down eight eyebrow a wrinkly, in the blink of an eye, suddenly shot a thousand thorns, million needle, the balloon of my confidence at once into a beehive. He roared loudly: "sun is, you are to do this before the lesson preparation of thing!? To stand behind me!&quot,golden goose;< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; my trembling hand had refuses, but I but must be pretending to be calm, I slowly picked up a book, lifted his foot steps, each step like walking down the abyss,hogan outlet. In class,chaussure jordan pas cher, as if he were looking at me in every second. A class down, I was exhausted, and finally he had to go but he seemed to move every step, and finally he left!< br />  & nbsp; & nbsp; &amp,air max pas cher; nbsp; & nbsp; & nbsp; he flickering, elusive, class silent on standing in the window. But this is where he is responsible!/>   
   Related Articles:

Cheer up, Sichuan.

Ten inters

Motorcycle record

My front desk said that we were sitting together like people from two continents. He is willing to help others, some people bully girls he will roar at the sight of injustice. This is very much appreciated. Ahout Jiao Jia Geng: when I sit in the seat but who are envy, I class the commission I is early on the "experience", because my best friend had with him the table too, said he is very annoying.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
My teacher's name is A Lian.
« پاسخ #6 : 05 مه 2016، 01:17:26 am »

lotus, is the first teacher in my life,hogan outlet, she let me unforgettable. That summer village for school-age children, I and a dozen almost as large as the children, came to the village primary school school.
 are care for us. Remember that summer, the rain especially frequently, always endless underground. On that day, near noon, school time has been over for a long time, everyone is hungry, still rain huahuahua next stop. Look at everybody hungry listless,golden goose uomo saldi, lotus teacher decisive, the village students are arranged to the students in the village home to eat lunch,goyard soldes, a arranged one or two, the remaining seven or eight children all go to the teacher's home.
< p > teach us is lotus teacher, twenty years of age, wearing two shoulder twist braid, everybody praises she was handsome. Although she never corporal punishment on students,hogan outlet online, but we all have a sense of reverence for her.
The teacher is so meticulous
 every day at half past one in the afternoon after school, she let everyone to take a nap. This day, lunch break, when I was a thirsty awakened, and the and can't raise call report, afraid to disturb the other students, from time to time the rise of looking toward the podium. Lotus teacher finally noticed me, her light step walked over to me, bow body touch my hair softly asked: "what's the matter with you?" I was a bit shy to say that I was thirsty and wanted to drink. She says you go. I said I don't know where to go for a drink of water. She looked at me and said,tn requin pas cher, "come with me.". I followed behind her, how far do not go into a yard, near the door of the house of a large tank stopped, she copied from tank along the Dan with wood flood scoop scoop the most gourd of water and handed it to me,nike tn requin soldes, and I took the bailer quaff, feels really sweet ah. She asked if I was still thirsty, I actually wanted to drink half a dipper, but did not dare to say,nike tn pas cher, I only said a good drink.
 a door, the teacher told the sister to lotus and fire, he deftly busy Zecai vegetable cutting and washing dishes...... Tinkling pots and pans a noise, the food was soon on the table. Lunch is noodles, green onion pancake, fried egg and fried Toona garlic. At that time, usually rarely eat good meals. Estimated to be hungry, a table, we will not hesitate to gobble up a good meal, The wind puffs the clouds away. Later,hogan outlet, we know that, in fact, this is not that much flour left her sick old father to eat.
 life on the road will encounter a lot of teachers, but not really remember how much. Middle-aged I often think of that beautiful and kind teacher lotus. Until graduation, until now, she didn't go to any students eat a meal drink a mouthful of water, she's like a mother, quiet dedication of their, she like the sun, like rain, warm moist we thrive in the life of the road.
Related Articles:

My private

That is th

Who should be born to you

The walls there poplar stretched out, eager enough flowering temperature, shook his head and refused to withdraw the arm. By twos and threes pedestrians, with the time passed by, you don't say, I'm not language, only the wind. Except the city also heavy makeup, face and body are colorful description of wiping, ostentatious people into glitz, ingratiating smile a fumbled for the world's purse.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
A Senna signed the agreement Qieheda exposure wind
« پاسخ #7 : 08 مه 2016، 06:58:07 pm »

A Senna signed the agreement Qieheda exposure window winter blues keeper &amp,bottes ugg france; 7 million cast | Cech A Senna | gunmen

Capello to

From the t

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884

mother Guo Aiyun: if the Spring Festival after the success of kidney transplantation, just like 21 years ago to his son for the first time in life, I will use their own organs, to give his son a second life.
 mother decided to donate a kidney to save the patients
 in order to enable his son to get treatment in time, Guo Aiyun immediately took his son back to the hospital in Anqing, blood dialysis treatment. Lying on the bed of the ancestral transport, while with the doctor's treatment, while still not forget the fall of the class, please fill up the students. In late December 2011, Ai Yun Guo at home to raise money period, forestry and other eight students not only for the ancestral shipped to make up a missed lesson, also turns out all night in the ward to take care of him.
 maternal love is a circle,nike tn pas cher, there is no beginning and no end. Their blood and renal function and son after matching, decided to donate a kidney to the Anqing Wangjiang County peasant Ai Yun Guo relief claims, continuation of son in such a way of life that, again painstakingly again pain well worth it! "
 is currently reading a large three of the progenitor, academic performance has been among the best in the class. Last fall, he also decided to enter oneself for an examination of graduate students, and for the preparation of the previous. In addition to pro forma, progenitor transport to reduce the financial burden of parents, but also the use of the weekend tutor. However, from the beginning of November 2011, Zu Yun found his face some swelling. At first, he thought it was a little fat, and no more. Can be in December 8th when the class,occhiali ray ban outlet, Zu Yun suddenly feel abdominal pain,golden goose outlet, so leave came to a hospital in Anqing City, the examination results are suspected of suffering from renal failure. See the results of the inspection, the father did not dare to believe his eyes, so will the situation by telephone told the parents.
 a piece of paper to break the quiet life of the book
The woman was seriously ill son called to donate a kidney to want to give children a life,tn pas cher.
 eldest son Zu celebrates after getting married, Zu Changyou couples will all the energy in the training of the young son of the physical. Farm life is impoverished, but small son Zu good luck to learn, motivated, in September 2009 to excellent achievement was admitted to Anqing Teachers College of chemical engineering and technology specialty. This is not how to read the Guo Aiyun couple feel very happy.
 mother Guo Aiyun came to Anqing immediately after the news,hogan sito ufficiale, and decided to take a review of his son to Nanjing. But the results of the review are: the patient is suffering from severe renal failure, the condition is very serious. After the news that his son suffering from uremia, Guo Aiyun almost collapsed.
 learned that in just one month's time, the family to give him medical treatment after borrow all around twenty thousand yuan. Lying on the bed in the heart is very not the taste of the heart. One night, Zu Yun and his mother to discuss, decided to give up treatment. Hear the words of his son, Guo Aiyun snapped stop crying and said: "as long as it can save you,hogan outlet, are willing to pay more:
 is the 45 year old Guo Aiyun Bai Sha Cun,ray ban aviator outlet, Wangjiang County Huayang Town, an ordinary peasant woman. The local cotton producing areas, Guo Aiyun and her husband Zu Changyou lived a sunrise and sunset of the quiet life.
 before the transplant,hogan outlet, the mother and son often speak some words of encouragement.
Related Articls:

The war po

sac guess pas cher

. Exit key counties, submit an application to the county, city (the ground) trial, provincial approval and submitted to the State Council for the leading group for poverty alleviation and development record. After the exit of key counties, in tackling the country's original poverty alleviation policy remains unchanged, pay close attention to the development of national policies to tackle tough.
خارج شده است

این صفحه در 0.068 ثانیه 22 نمایش داده شد.