انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مکاشفه بخوانش، آگاهی یا چیز دیگر، اینها نام های بیش نیستند، اما سکوت محض است که ذات و جوهر است. هیچ چیز در تو تلاطم را باعث نمیشود،هیچ بادی در تو موج ایجاد نمیکند و در این حالت است که به ملکوت قدم میگذاری

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 12 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 2036 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 12 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 04:01:10 pm »

سلامت عقل چه معنایی برای من دارد ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 12 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2012، 06:17:09 pm »

سلامت عقل یعنی اینکه دست از تکرار اشتباهاتم بدارم و از اشتباهات گذشته ام درس و تجربه کسب کنم.سلامت عقل برای من به معنی دست از کنترل و تغییر دادن دیگران بردارم و زتدگی کنم و اجازه بدهم که آنها نیز زندگی کنند.سلامت عقل یعنی پذیرفتن واقعیات زندگی خودم و اینکه من هم یک انسان هستم و گاهی دچار اشتباه می شوم ولی به جای خودخوری یا تکرار آن از آن تجربه کسب کنم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 12 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 01:12:13 pm »

سلامت عقل یعنی خود را دیدن و باور کردن
روی خود تمرکز کردن. در لحظه بودن و پذیرفتن کارهای
غلط خود و دیگران
سلامت عقل یعنی رها کردن. کنترل نکردن و از درون با خدای خود ارتباط برقرار کردن
من باید روی بهبودی خودم کار کنم
من نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنم
تکرار نکردن اشتباهات گذشته یعنی داشتن سلامت عقل
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop792
Bra for women is bound or to help
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 05:30:23 pm »

bra itself is harmless, like wearing the same clothes, of course, I do not say that the kind of harmful materials to do the bra.  but not for your type of breast bra is harmful. The British Chiropractic Association (BCA) says that the dress is not suitable for breast bra will lead to a lot of physical discomfort, such as physical spine bending,hogan sito ufficiale, back pain, bad breath, breast and skin abrasions,air jordan homme, breast pain and so on. The situation is more serious for women with large breasts.  the Association survey found that the two error is the most important choice of the length of the cup and shoulder straps. < br / > now domestic a lot of girls like the shoulder straps make a short, behind the band made above is that it is better to lift the chest, in fact, easily causing the hunchback, will cause the trapezius muscle excessive tensile and headache, and back of the nerve affected may cause stomach discomfort and fatigue.
 sure many people heard of wearing uncomfortable bras will get cancer. The cup is too small will oppression lymph tube and interfere with the drainage of breast tissue,golden goose saldi, leads to too much water backlog in part of the breast, rims will also affect blood and water circulation, but the oppression will not lead to the normal cell cancerous. < br > < br / > the right bra on the chest nature is helpful, is mainly to help support the breasts, this is what Westerners, because Westerners chest is generally large, if there is no good to help support, will lead to the back waist discomfort and breasts sag, but also to prevent walking or jogging when chest shaking. Chinese did not invent this kind of thing, one is not the demand (because generally relatively small = =), blocking the small grapes on it, and there is no way to show the chest to others,golden goose saldi, to cover. < br / > < br / > had often seen online writing teach you choose the bra of the post, not reliable, for the majority of women's breast health,mont blanc porte mine, I go ahead regardless,hogan outlet, decided to spend time to the right bra method for sharing to everyone: < p
Bra for women is bound or to help,louboutin soldes?
 if the measurement results for an odd number, it will be up and down the two dimensions are to be tried, for example, if you measured is 31 inches (78.7cm), 30 and 32 of all have to try. General election 30. If the amount is 30, that is 30. Domestic seems to be in accordance with the 75, 70, 80, is cm, the choice of the same method. If your quantity is 77cm, try it on 75 and 80. If you put on the back of the body forward, if you feel a bit tight behind the belt, it is, if the tape does not feel tight, it shows that the belt selection.
 &nbsp,hogan olympia outlet;

Related Articles:

With the 4

Flower of the unknown

If you have piano music

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
JoliePitt in November has to do the wedding His ex
« پاسخ #4 : 05 مه 2016، 08:39:12 am »

Brad Pitt and Angelina Julie (data chart) ,tn pas cher
 according to Taiwan media reports, Brad Pitt (Pitt Brad) and Angelina Julie cohabitation for 5 years, 6 children,golden goose saldi, but not married. The United States a weekly reported, they should be sons,tn pas cher, November 20, in the Indian Ocean island beach quietly married, but is not legally binding,golden goose mid star, media ridiculed as do every wine.
< p > Peter from a marriage,tn requin pas cher, Julie divorced twice married, he said: "all Americans can legally married,hogan olympia outlet, I will walk on the red carpet." According to the gossip magazine revealed that their November 20th to India ocean Seychelles resort, held a secret wedding on the beach.
< p > they 6 years ago, CO production film "Smith" rumored, in the second year of Peter abandon his ex-wife Jennifer Aniston and Julie are nesting. 5 years to 2 female 1,ugg pas cher, adopt 2 children and 1 women, a family of 8 with two people around the film to travel around the world.
 Peter and Julie daughter Shiloh (left) and daughter Hara (data plan)
< p > source said: "the sons and daughters of the Pitt put on the best clothes,hogan rebel outlet, including Julie brother and other guests sharing coconut milk fish curry and rice mix." Because the wedding is not legally binding, they intend to pass outside in Hungary submit a formal wedding. Reportedly Pitt's ex-wife Jennifer Aniston hears once collapse. She was recently burst and Oscar winner Adrien Brody went very close, sweetheart of comfort, is expected to help her as soon as possible out of the divorced haze.
JoliePitt in November has to do the wedding? His ex-wife Aniston rushed to collapse
Related Articls:

JINGWAH times in January 4th reported that the end of last year, Carina Lau

Deng Chao accompanied or at home confinement

First, every day I have a different state reflected, secondly I think media reports out of things with their views and perspectives, at best, is the media in the eyes of Wu Xiubo, so with my little relationship. Many times you think of Wu Xiubo's literary or profound or act or that is your point of view.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028

report shows that from 3 to 12 by the end of last year,chaussure jordan pas cher, the number of shareholders at the end of the month, fell more than 1% to 66 thousand and 800 households. Compared to the three quarter, the top ten list of shareholders, Zheng Nanrong,hogan outlet, Ling Fengyuan, Liu Hua,golden goose saldi, a natural person who disappeared, the first Shanghai Securities Company Limited, Shanghai Hongkong Wanguo Securities also be replaced.
< p > from the point of view of today, the disclosure of the annual report, as of the end of last year,hogan outlet online, company to retail investors as shareholders of the main pattern has not changed, the overall number of shareholders also in the end of the third quarter of last year, the chain jumped three times increased again around 30%. However, as the second half of 2015 a massive counter attack monster, Bentley A shareholders have been much market attention. The last three quarterly that have shown that institutions and private investors withdraw into the Bureau,hogan outlet online, the shareholders of the company have the chain number at the end of the two quarter increased three times, up to 58 thousand and 200 households. And from the point of view of today, the disclosure of the annual report, retail oriented shareholder structure has not changed, as of the end of last year, company the number of shareholders is 7.68 million shares, compared to the third quarter growth 31.89%, display chip is still continue to spread.
< p > according to the annual report of the disclosure, until the end of March this year, Bentley a number of shareholders for 6.68 million households,tn femme pas cher, and more by the end of 2015 decreased slightly, but mainly in the retail pattern has yet to be broken.   
The
 Holdings
The former "monster" Bentley A annual report released retail together the number of shareholders continued by | Bentley | retail
< p >, one of the last ten Niugu "Lich King," Bentley a finally handed over 2015 transcripts and a quarterly notice, from the point of view of the data, these two reports quite good. Within the reporting period, the company achieved operating income of 3.04 billion yuan,tn requin pas cher, down 34.68%, net profit was 42.77 million yuan, the growth 313.42% Bentley a 2015 annual report shows. The company said the decline in operating income is mainly affected by vehicle purchase policy and its Huari company car sales revenue due to sharp decline,hogan outlet, and net profit increased significantly more than three times is due to termination of company related retired worker benefits plan, rushed back to a long-term deal with the employee salary and period expenses, rental income due to the increase. Bentley A is also expected to 2016 1-3 months attributable to shareholders of listed companies net profit of 500 million to 700 million yuan, an increase of 535 to 78.8%. The main benefit is in property rental income induced increase in the total profit increase and financial costs decrease compared to the same period. If you are not allowed to grasp the next market, not to catch the bull? Multitray master (fupan588) fast attention! Investors must read trading strategy here. Welcome to add QQ Phoenix securities exchange group. Participation: add replay Masters (fupan588) WeChat, reply "I want to get into the group, QQ group no..
 report: 2015 annual report of
Related Articls:

New hope six and hand in hand Jingdong electric shock - Jingdong - electricity suppliers

North Luqi

East China

And in more than a month today, St Societe Generale disclosure of annual report, the company not only magical losses, to the SSE submitted the application application for revocation of delisting risk warning. St Societe Generale can in a very short period of time occurrence such a reversal of the results, the reason is that actual control person will own gifts of assets of listed companies, completed a "blood type rescue.
خارج شده است

این صفحه در 0.103 ثانیه 22 نمایش داده شد.