انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

كسي را كه اميدوار است هيچگاه ناميد نكن ، شايد اميد تنها دارائي او باشد…

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 10 _قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3103 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 10 _قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:57:18 pm »

من چه بهره ای از اعتقادم نسبت به اینکه  قدرتی برتر ، از من حمایتم میکند و مرا دوست دارد می برم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 10 _قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 23 مارس 2012، 07:31:16 pm »

حالا ديگر مجبور نيستم به تنهايي با مشكلات بجنگم ......وقتي باور ميكنم كه قدرتي برتر از من حمايت ميكند  سعي ميكنم از او كمك بگيرم .و اموري را كه از توانم خارج است را رها كنم و به او بسپارم .قدري سبك ميشوم . بهره اي كه ميگيرم آرامش نسبي هست ..وقتي باور ميكنم كه من را دوست داره بطرفش گرايش پيدا ميكنم و كم كم ايمان و اعتمادم بيشتر ميشه  .  بجاي گله و شكايت دعا و شكرگذاري ميكنم . بهره ايكه مي برم اينست كه ترسها و نگراني ام كاهش مي يابد . 
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 11 آوریل 2012، 10:44:57 am »

دیگه مجبور به تحمل کردن بارهای سنگین مسئولیت های دیگران نیستم. من وقتی اعتقاد پیدا کنم می دانم که کسی هست که همه جا و همه حال همراه من وپشتیبان من است.کسی که من می توانم به او خواسته و نیازهایم و همینطور دلخوریها و خوشی هامو بگم.من با اعتقاد به نیروی می توانم همیشه او را کنارم احساس کنم و به حضور او دلگرم میشم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 28 اوت 2012، 01:29:27 pm »

اول احساس آرامش به من دست میده
و اعتماد به نفس من زیاد میشه
برای رسیدن به این آرامش باید هدف خودمان را
هدف خدا قرار بدهیم و از زندگی لذت ببریم
باید از خداوند بخواهم نه از بنده خدا
باید به خدا وصل شوم نه بنده خدا
چون فقط خدا کمال مطلق است
اگر خداوند را در جای جای زندگی و کارم قرار بدهم
به آرامش میرسم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr307
14 workers were killed in a fire at a workshop in Shantou, Guangdong
« پاسخ #4 : 14 آوریل 2016، 08:30:45 am »

Southern Daily News, according to the emergency office of Guangdong Province, in the afternoon of December 4th 3:30, Shantou City,hogan outlet online, a underwear factory in the southern city of fire. After all the fighting,scarpe hogan outlet, 4:00 pm, the fire was extinguished, killing 14 people were killed and 1 seriously injured. After receiving the report, Wang Yang, secretary, governor Zhu Xiaodan, Liang Wei,stylo mont blanc pas cher, Liu Kun, Liu Zhigeng, provincial leaders immediately given instructions required to treat the wounded,goyard soldes, to identify the cause of the accident,nike air max pas cher, replicability, to prevent similar incidents from happening again. At present, the rehabilitation work is being carried out.
. The work of caring for the wounded, the cause of the accident investigation and rehabilitation is still in progress.
< br / > the other according to the Southern Metropolis Daily, 4, 15 when Xu 30 points, near the city of Shantou tide South Chen Dian Zhen Xi Xi Xiang Government bra workshop burst fire, has caused 14 people were killed and one wounded. The dead were 18 to 20 year-old young girl. There are rumors, because the workshop workers wage arrears, angered a close arson. At present, the cause of the fire and property damage is under investigation.
 Guangdong provincial public security department, Provincial Safety Supervision Bureau, the provincial public security fire department and other departments responsible person have rushed to the scene to carry out disposal.
&nbsp,jordan pas cher;
When the fire was extinguished at 4
 the deceased were 18 to 20 year old female workers
Guangdong Shantou a bra workshop fire of 14 female victims
< p > Xinhua Guangzhou December 4 report (reporter Zhan Yijia) reporter on the evening of April from the Guangdong Provincial People's Government Emergency Management Office was informed that the 4 in the afternoon,golden goose outlet, Chaonan District, Shantou City, Guangdong Province, a lingerie factory fire,hogan roma outlet, killing 14 people were killed and one wounded.
Related Articles:

After the passion of her boyfriend and discuss the feelings of the Virgin

Because wa

Carry a wi

Lee lawyers said that Ms. Li's support people not in. She later in life will be very difficult, according to the general principles of the people's Republic of China Law and the relevant judicial interpretation, in the segmentation of the pension money should give her care. During the trial, Lee's daughter Miss Wang said, she and Wu Bing as a spouse, you should enjoy a certain share. The court will choose a sentencing date.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
The appointment of Zhang Jilong FIFA and will host the Olympic football tourname
« پاسخ #5 : 19 آوریل 2016، 11:30:08 pm »

FIFA said Zhang Jilong first need to get International Olympic Committee to confirm the identity of its Olympic committee. FIFA will in October 20-21, held 24 Executive Committee will,hogan outlet, Zhang Jilong will as a replacement for the former AFC president Mohamed bin Hammam. For the first time to attend the the meeting.
The appointment of Zhang Jilong FIFA and will host the Olympic football tournament organizing committee positions
< p > the Phoenix sports hearing on October 10 Beijing time, the Associated Press news,scarpe hogan outlet, FIFA appointed incumbent AFC acting president,hogan sito ufficiale, the FIFA Executive Committee Zhang Jilong presided over the next week the Olympic football tournament organizing committee meeting.
< p > due to former AFC president Mohamed bin Hammam due to the black scandal was banned for life to be a part of football. At present, Zhang Jilong succeeded Harman served as acting chairman of the Asian Football Confederation,chaussure tn pas cher, the FIFA Executive Committee. Previously,hogan outlet, Zhang Jilong had a successful organization and operation of the Beijing Olympic Games football tournament.
< p > FIFA in its official website announced the first appointed CAF president Issa Hayatou presided over the Olympic football tournament organizing committee meeting,air jordan homme, but subsequent corrections,scarpe golden goose, FIFA also condemned the the official website of the technical error. At present,hogan outlet, Hayatou, as a result of alleged bribery of the sponsor is being investigated by the International Olympic Committee ethics committee.
Related Articls:

to Saudi C

I read I am happy,  Pinocchio book

In Camacho

After watching the game, I think it is a pity. Although football is not if, but I still want to say, if we first 3 games competition to take two points rather than losing 3 games, now the situation will quite good, the Chinese team without prior almost lost a chance to qualify.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
There is a dream, there is hope, there is a dream to have the future
« پاسخ #6 : 26 آوریل 2016، 09:06:22 pm »

Hope to have a dream, dream the future< br / > childhood dream is: "grow up when a teacher -- there are a lot of students and teach them how to write and teach them to draw";
< br / &gt,tn pas cher; childhood dream is: "grow up as a world tour specially to the nation's leaders to explain scenery and customs in the world".
< br / > young dream is: "grow up as a diplomat, let people of the whole nation and the whole world know yourself".

......

< br / > the dream is beautiful, it is the expectations of the most beautiful heart, so dreams come true has become our long-standing belief.

< br / > dream is to have the power, it is the source of power forward in life; lofty dreams can stimulate the potential for all one's life.

< br / > dream is never abandoned, hard work of the spiritual pillar, is to adhere to the belief in the heart never admit defeat, as long as you are willing to work hard,hogan outlet, you are bound to succeed.

< br / > dream is the life of a pair of invisible wings, only the power of dreams to incentive and stimulate our life,hogan outlet online, get rid of the mediocre and vulgar,chaussure tn pas cher, overcome human weakness,goyard paris, to the best and brightest.

a man with a dream is happy,air max femme pas cher, a dream life is full of hope. May every child in their childhood, youth,hogan outlet online, adult can have their own dreams, no matter what the dream is, how much this dream,hogan sito ufficiale, this dream can be achieved. Because there is a dream, there is hope, there is a dream to have the future!

wish all friends can dream come true!

Related Articles:

The biggest flaw of Mengniu marketing history

37 days of purgatory experience into love

Don't know, what is love, do not know, what is love, do not know how, on the hand, do not know how, love your arms, has been quietly holding, Tianhuangdilao haikushilan. Love your arms, very warm, love your arms, faint smell of tobacco, love your arms, favored the moment the most stupid stupid, happiness. If you can hold your hand, I hope that we will always never abandon.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Chutian Metropolis Daily May 20 report < / strong > aspect screen for more than
« پاسخ #7 : 28 آوریل 2016، 05:32:21 pm »

Jackie Chan appeared
[
Jackie Chan Dean Guoli Zhang Xu Fan got a private jet to help peers (Figure)
 click into the picture: Jackie Chan Oolong death and a pile of foreign media fabricated died of heart disease
]
 star invited, they stand on the podium or leave the place, carefully taught? This is a large number of students and this year to apply for the professional college entrance examination students are concerned about the problem.
< p > Chutian Metropolis Daily reporter yesterday came to the campus that visit, in order to ensure the safety, opening ceremony is not open to the public,hogan rebel outlet, in addition to the school of professional film and television 800 students, only of the school issued more than 1300 gift certificates, and the Jackie Chan to Han will be aboard a private jet, for who wants to pursue the star outside of the fans, the airport is almost impossible, see the idol style is difficult.
 [] doubts why star music when the teacher
 singing star Taiwan experts say
 Chutian Metropolis Daily May 20 report < / strong > aspect screen for more than 40 years,sca goyard pas cher, showing a tough guy image of Jackie Chan, imparting knowledge and educating people is what trick? If you come to Wuhan design engineering college today (formerly Huazhong Agricultural University Chutian College),hogan rebel outlet, you can personally experience "".
 President Barack Jackie Chan
< p > reporter learned yesterday from the school, Jackie Chan School of film and television media, in addition to invited the group of stars coach, also hired a Beijing Film Academy,tn requin pas cher, Communication University of China, Hubei Academy of fine arts, such as school professor to assume the task of investigating teaching. Compared with other domestic TV universities, big stars to engage in talks on the platform,scarpe hogan olympia, Professor of normal teaching is a common mode.
< p > reporter yesterday noted,nike tn pas cher, Wuhan Institute of engineering design Jackie Chan movie and media,louboutin soldes, today unveiled, Jackie Chan as the first Dean of the school of film and television future Chinese assumed office. And Feng Xiaogang, Guoli Zhang, Xu Fan,hogan sito ufficiale, Li Bingbing, a star will form a "pattern Professor group", as a visiting professor at the school.
< p > from the earliest Shanghai Xie Jin Hengtong star schools to 2000 Zhang Guoli served as the director of Meishi Film Academy in Chongqing University, then to 2005 Zhang Tielin served as the director of Art College of Jinan University and now Jackie Chan is also among the field of education, it seems more and more star selection in reactive famous after join from teaching, what is the reason? Qu Dingqin believes that behind this is a star to get rid of the showbiz, return to the idea of pure campus and fame of fame consideration, "the teacher as a >
 "let the star class every day is not realistic, but they will give the students a better chance." China Normal University Institute of media, an associate professor of Qu Dingqin had in Shanghai Normal University, Xie Jin film arts attended graduate, she recalled his graduate school, actor Chern numbers in terms of play, is also involved in the TV series "the legend of the three" of the work of writers, as stars in publicity to schools and students meet face is home cooked meals the.
Related Articles:

William Chan and a Sa with zero exchange stressed the two feelings changed

Zou Shimin

The fugitive is a county in Shijiazhuang, Shijiazhuang Development Zone to rent the excavator, the above positioning equipment removed to about 300000 of the price to sell it, and then back to the home of a mine to work. Xiao Yun pretended to be a 24 year old girl with chat, let the other side to help find a job.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
I like them best
« پاسخ #8 : 07 مه 2016، 12:06:44 am »

They love me most< br / > in any ordinary person's life, there is always something in support of his progress, as an ordinary student, I am no exception. In all things I have ever seen, has lost count of how many things I love. I love football, but I do love them,air max femme pas cher. Perhaps speaking of any one of them,chaussure jordan pas cher, you will feel strange, but mentioning them, as long as you have a little knowledge of football, you will suddenly realize. Yes, they are three times World Cup champions,hogan outlet, Germany. They are the embodiment of the will. The German team won the three times world champion, the score would be pretty close: the ratio of three to two, two for one, than zero, so close to the score appears to be German team is very powerful, but in fact in the early 1980s to the late 1990s, the Germans across Europe, to dominate the world. They are not what a powerful combination of the attack,scarpe hogan outlet, in addition to 90 years of "3 drive carriage", the Germans had no any prominent frontal line combination, but they have a steely will, no matter how much score fall behind, not to pin the sound of the second, the Germans did not want to give up; before the whistle even if only for a second, Germans do not the ball easily to the opponent. This is what they will, so no iron will, the German football has already disappeared. Yes, will is a German the most shining. There is ice as light in their eyes. The 1978 World Cup final, the German tanks met Holland windmill. Someone joked, in addition to the bacon to fill Er outside,tn pas cher, the Germans is unable to withstand a strike, the final opening, "orange Legion" first attack, a ball lead. Germans immediately wake up in the spirit of the collar - Defender (known as football emperor) bacon full Er lead, the German tanks really angry, two degrees tore the Dutch defence,nike tn pas cher, victory. The Germans realized his promise: to use the ice like light penetrated the heart of Holland windmill. This is not my praise of the Germans, but exclaimed, whether we should learn from them? If the German spirit, 10000 meters,hogan outlet, learning process will only become non Mengjin daydreaming,louboutin soldes? Ah! I respect you, the Germans, a group of real steel fighters!Related Articles:

The best selling goods

Student cadres party

Chasing dreams _0

Now think of the scene, still can feel the strength of unity. Crowds of rioters overturned parked the car in the street, the hands of the stones as the murder weapon and smashed the glass shop grab light in the shop all the valuable things; glass smashed buses, will people dragged off and on the streets of innocent pedestrians together to beat.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
The spring semester students League application
« پاسخ #9 : 06 ژوئن 2016، 04:43:03 pm »

I will continue to go on, I will continue to study hard, and actively unite the students,chaussure tn pas cher, in the relationship between the students and I have maintained a good. I also want to help learning is not very good students to actively learn, in the case of helping students can also improve their own. At home to listen to their parents, the school also listen to the teacher's words. I believe I can do better.
< p > If I had the honor to join the Communist Youth League,hogan roma online, I will earnestly fulfill member obligations, so to propagate and implement the party's basic line, and strive to complete the tasks assigned by the League organization. In learning, labor, work and other social activities play an exemplary role. Consciously abide by the laws of the state and the mission of the group, the implementation of the resolution, to carry forward the new socialist style, to promote the Communist morality. In addition, I should also carry out criticism and self-criticism, the courage to correct shortcomings and mistakes, and consciously maintain unity. If I fail to admit and do not lose heart, it should be more stringent requirements in the actual action, so that they continue to progress. Continue to create conditions for.
< p > in the before,nmd runner homme pas cher, I have repeatedly applied to join the league, but failed to pass, but I did not lose confidence, on the contrary, which adds to the I joined the Communist Youth League's determination. It seems for an adult, applied to join the Communist Party is a challenge; when he joined,air max pas cher, will be to his greater challenge, applied to join the league and to me a challenge. I would like to meet the challenge in the future fight surfing!
 spring semester student league application
< p > if this time round organization once again not by my league application, I still won't lose confidence in the, only that I do not good enough,hogan outlet, if good enough, organizations will approve of me. I will continue to strive to do a good job,air max pas cher, I hope that one day be able to join the Chinese Communist Youth league.
 China's Communist Youth League is an organization of advanced youth, is a good helper of the party. Is a person only out of the organization, so that the emergence of a number of talented people. Communist Youth League of China is a mass organization of advanced youth under the leadership of the Communist Party of China,tn requin pas cher, and it is a reliable and effective reserve force of the party. It can lead us to a lot of meaningful practical activities. Grow slowly in practice.
 I volunteered to join the Chinese Communist Youth League, this is my wish for many years, and today I finally have the opportunity to achieve.
 salute!
 distinguished group organization:
 applicant: ***
 I, * * a middle school two days (three) class * *. Determined to participate in the Communist Youth League of China,hogan sito ufficiale, firmly support the leadership of the organization, and strictly abide by all the rules and regulations of the Communist Youth league.
,
 * * * * * may day
The spring semester students League application
Related Articles:

No great people around Zhou Enlai's eyes.

Junior League application tem

Our college graduation speech

Returned home, the setting sun lazily slanting, generously to leaves inlaid on the circle in Phnom Penh, stretch freely with his gentle posture, in the yard, leave it beautiful face. Mother likes to drink tea, holding a cup of green tea watching TV. My father likes to drink coffee, holding a cup of coffee, Nestle, reading a newspaper; I like to drink soda, while playing, sucking cool sprite. Ah, 1+1=1, a family with a warm, is a warm.
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 22 نمایش داده شد.