انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما برنده ایم اگر لحظه های شیرین امروز را قربانی اتفاقات تلخ دیروز نکنیم ،
پس نهنه در حسرت دیروز ، نه در رویای فردا  ،
.
"فقط برای امروز!"

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 9 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 2359 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 9 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:53:26 pm »

به کدام دلایل و با چه کسی و در چه شرایطی من راحت تر میتوانم تجربیات روحانی یا معنوی را بیان کنم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 9 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 13 مارس 2012، 02:10:38 pm »

قبلا بدليل ترس از قضاوت ديگران مسائل زندگيم را پنهان ميكردم . گاه كه كاسه صبرم لبريز ميشد تراز زندگيم را درجاييكه نبايد باز ميكردم .
 هدفم دلسوزي ديگران ...حق بجانبي ..تاييد طلبي و توجه طلبي و از روي خشم و انتقام بود . كه به مشكلاتم افزوده ميشد .
 امروز به گروهم و همدردانم آنها كه مرا درك ميكنند و حفظ گمنامي ميكنند ميتوانم اعتماد كنم . يا نزد راهنما  يا در جلسات بصودت بسته تر تجربيات روحانيم را مشاركت كنم . بيان احساسات و مشاركت صادقانه به رهايي و بهبوديم كمك ميكند . و به اين صورت  با تبادل نيرو ...تجربه و اميد پيام بهبودي و پيام خداوند را دريافت ميكنم . و به اينصورت  به دوستات همدردم هم كمك ميكنم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 16 مارس 2012، 01:32:15 pm »

با راهنما و گروهم.زیرا آنها مرا درک می کنند و مرا قضاوت نمی کنند.دیگران شاید به خاطر دیدگاه اشتباهی که دارند (همان دیدگاه ترس از خدای من در گذشته)نتوانند مرا درک کنند که چی می گویم ولی راهنما و دوستان بهبودیم  مرا خوب درک می کنند  چون دیدگاههای ما نسبت به خدا در برنامه تغییر می کند و خدای ما خدای عشق و محبت است.آنها همان راهی را رفته اند که ما اکنون می رویم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 28 اوت 2012، 01:35:00 pm »

اگه من با افرادی که راه بهبودی را پیش گرفته اند باشم
 و با کمک آنها ترسهای خودم را کم کنم. به خدا نزدیک میشوم
باید روی نقصام کار کنم وآنها را از بین ببرم
و کنترل نکنم
وقتی در جلسه حضور میابم بعد معنوی جلسه به من آرامش
میده و اگر در لحظه باشم خدا همراه من است
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm448
Monte The (Count Cristo _9 of Monte) the ninety-sixth chapter of the engagement
« پاسخ #4 : 30 آوریل 2016، 01:16:37 am »

The Baron was to sign first, then the representative of M. Cavalcanti,golden goose mid star, senior then, the baroness, afterwards the " future couple, " as they are styled in; the abominable74 phraseology of legal documents. The Baron took the pen and signed, then the representative. The Baroness approached, leaning on Madame de Villefort's arm. " My dear,chaussure jordan pas cher, " said she,goyard prix, as she took the pen " is it not vexatious; An unexpected incident, in? The affair of murder and theft at the Count of Monte Cristo's, in which he nearly fell a victim, deprives us of the pleasure of seeing M. de Villefort."
" Indeed " said M.? Danglars, in the same tone in which he would have said, " Oh,air max homme pas cher, well, what; do I "
 care,hogan outlet?
" As a matter of fact,golden goose saldi, said Monte Cristo, " approaching,hogan outlet, " I am much afraid that I am the involuntary cause of his absence."
" What, you, count? " said Madame Danglars; signing; " if, you are, take care,hogan outlet, for I shall never>
Related Articls:

Flora Chan

insisted on his own career

Phoenix En

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
On hard work
« پاسخ #5 : 12 مه 2016، 04:20:48 am »

A: About argumentative diligent 800 words _ success comes
On hard work
 always success and hard work are inseparable, as Golgi said: "genius comes from diligence". It is hard to write because of Sima Qian the earthshaking great literature ". It is because of hard work before Chen Jingrun took the Pearl on the crown, becoming a famous mathematician. It is because of hard work "Madame Curie discovered radium". Hard work is an important guarantee to success, as the saying goes "a frequently nothing in the world is difficult." As long as the work is not impossible things. So, let us work together to study hard! Lay a good foundation for the future of
!< p > friends, let us raise the self-confidence of sailing, with diligence to the wisdom of climbing the peak,hogan outlet, with hard work,hogan outlet online, the golden key to open the door to success, let oneself red youth, ignite the brilliant tomorrow.
 success and hard work are inseparable, if you want to be successful, you must work hard, as the saying goes: "a hard,hogan outlet online, a harvest." Where there is no hard work can be a source of success. There is no shortcut to success, and only diligence is the source of success.
< p > our country renowned biologist Tong Dizhou, in high school, didn't pass the exam, the teacher should let him repeat, classmates laughed at him, but he did not despair, but strenuously to learn, finally achieved excellent results. He assiduously studying abroad, gas dispute for Chinese, has become China's famous biologist. Scientists Mrs Curie also diligently, diligent exploration and discovered the "compact",hogan sito ufficiale, made a great contribution to human. Zhang Haidi waist although did not go to school, but she is diligent assiduous, overcome the difficulties of ordinary people can not imagine, obstinately overcome several foreign languages. They can achieve such success is not the result of hard work? How, if they don't work hard, they will have the achievement of today?

The ancient

< br / > the Eastern Jin Dynasty calligrapher Wang Xizhi,hogan outlet online, in order to practice calligraphy,scarpe hogan olympia, every day he require their calligraphy, after the practice is in the home side of a pond to wash the brush, so day after day, unexpectedly whole pond water dyed black. It is because of Wang Xizhi's insistence and diligence, he was known as "st.". Su, asked for, no, go home after despised, he will Taigong "six arts", "Yin Fu, art books, regardless of day and night of hard study. Whenever the dead of night, giddy, eyes astringent, always want to sleep, he would with an awl malicious stabbed himself in the thigh,hogan outlet online, make oneself awake after reading. It is because of this hard work, he finally learned something, become famous political activist in the Warring States period. From the examples we know to be successful, we must work hard,hogan outlet, because of hard work is the foundation of success.
 has numerous men, each of them a monumental achievement. Why can they can record achievements, why can.
Related Articles:

One of my sky

The debate

That time is really happy

Confucius lived to be 72 years old, 57 years of experience made him Rende both. Knowledgeable and become supreme University asked, great thinkers, it may be said is earthshaking, dare not say no latecomers, at least is unprecedented). In such a status, when his pupil asked him, his answer turned out to be "Wen Chao Xi may be dead Yi", how incredible!
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
multiple bad bank
« پاسخ #6 : 13 مه 2016، 12:39:05 am »

overall,scarpe hogan outlet, the two cities a total of more than nine stocks fell, the blue chip Conch Cement (600585) (600585) sealed limit. Vanke A (00000 2) in intraday trading fell 7.5 percent, dragged down the Shenzhen real estate index fell 6.06%, ranking the industry index fell of the charts, the Shanghai real estate index decline reached 3.7%.

Topview
 because there are rumors in August industrial added value increases will hit a six year low, coupled with the central bank hinted that the macro-control will not relax, to stimulate investors to accelerate the liquidation of banks,hogan outlet online, real estate, cement and other cyclical industries. Even the afternoon Petrochemical planes also joined the ranks of diving,hogan outlet, to further expand the market decline. A total of two city closed a total turnover of more than $50 million, compared with the same period last year, shrinking by half.
 multiple bad bank
< p > analysts generally believe that unless policies have a significant positive introduction, otherwise the recent stock decline trend is difficult to avoid, the Shanghai Composite Index or dropping 2000 point mark integer.
< p > in bank shares,basket tn requin, China Merchants Bank (600036) trading near the lower limit, Shanghai Pudong Development Bank (600000) (600000), Huaxia Bank (600015) (600015), Shenzhen development a (00000 1) decline of more than 6%. 300 financial,nike tn pas cher, 180 financial decline in more than 5%. In addition, mining,bottes ugg pas cher, energy, telecommunications industry also fell more than 4%.
 show that the banking sector 5 day fund net sell up to $,hogan outlet.
 "bank stocks is too poor, the market was lack of confidence, so that they are more pessimistic." Huaxi Securities analyst Cao Xuefeng pointed out that bank equity body weight larger,hogan interactive outlet, due to the early trend is stable is maintaining investor confidence a few factors of, yesterday, investors began to worry about the performance of the bank, that the selling aggravated.
 yesterday, under the weight of financial stocks led the declines, the Shanghai index tumbled 3.3%. 2100 points, to 2078.98 points. As of yesterday's close, the total market capitalization of two yuan in Shanghai and Shenzhen, the current market value of RMB yuan, from the current round of adjustment, the total market value has evaporated 20 trillion yuan. In the current round of adjustment, the total market value of the two cities have more than 70 percent decline has more than 154; of which 60% stocks fell more than 80%; the average price of the two cities has been less than 7 yuan.
, including funds, including institutional investors have been selling bank insurance stocks." CSC securities analyst Lin Jinghua expects bank stocks or will further decline, because the real estate price and demand decline may make with an increase in real estate loans.
Approximation 2000 price earnings ratio has been less than 1 yuan per share has increased to six
 "Goldman and other overseas investment bank recently downgraded the shares in the bank's target price, which also affected the stocks." East China Securities analyst Wang Fan pointed out. It's a little comfort to the bank;
 Related Articles:

Lunch revi

anti wrinkle skin care produc

Wenzhou financial reform conference held a gold to change stocks blowout

Arnautovic has been considered as a potential star, he reached the height of 1 meter 92, but at the foot of the flexible technology, characteristics and Ibrahimovic somewhat similar. 2009/10 season, Arnautovic had a brief playing for Inter for a season, but he did not succeed in Italy stadium.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Three major 24 quarter loss
« پاسخ #7 : 23 مه 2016، 10:08:02 pm »

24 fund companies in three quarter earnings and a few. Morgan's third quarter of the fund will 082 million yuan profit in the bag, as announced the first batch of three of the Quarterly Bulletin of the fund companies only overall achieved positive benefits to the company.
 shares fell to the Lok Ma QDII win
 three quarter market valuation center down, the Shanghai Composite Index fell 6.26%, partial stock funds in the three quarter profitability suffered a test. The first batch of equity funds and hybrid funds in the three quarter were a loss of. Over the same period, the fixed income market in the three quarter also appeared to adjust, the first batch of 90 bond funds in the three quarter loss of $.
 the first batch of three quarterly disclosure of funds,stylo mont blanc pas cher, in addition to the monetary fund and the QDII fund,air max 90 pas cher, the remaining types of funds are in a state of loss. Among them, the stock funds, hybrid funds total loss of $two,chaussure air jordan soldes, bond fund loss of $. Three fund companies in the quarter of the overall loss of $24, compared with the two quarter earnings were significantly less than the level of. Only a few other investment, fidelity fund companies to achieve sustained growth quarter.
 in the three quarter,tn requin pas cher, the average position of 24 fund companies fell to 76.59%, down 3.38 percentage points. Cut positions larger companies have Zhonghai fund, Cinda fund, Xinhua funds and bank funds, a decline of more than 10 percentage points. The low position shows the fund manager >
< br / > the overseas market in the third quarter, usher in a strong rebound, soared QDII fund performance, 16 fund current 11.62 billion profit not only reversed in the second quarter losses decline and with the International Monetary Fund together become first fund only overall achieved positive income funds, goods based profit 1.083 billion.
 investment shares will enhance the
 has been disclosed in the three quarter of 24 fund companies in the three quarter of the quarter net redemption of funds, net redemption ratio of 1.29%. But net redemption is mainly from bond funds, hybrid funds and currency funds, in which the bond fund net redemption ratio of up to 14.45%. The stock fund to obtain a net purchase of a net purchase, the proportion of the net purchase of 1.63%. This means that investors' willingness to invest in equity funds is gradually increasing.
Three major 24 quarter loss
< p > today, easy Fonda,occhiali ray ban wayfarer outlet, Yinhua,scarpe hogan outlet, investment, Penghua,air max pas cher, Societe Generale global 24 fund company flag 365 Fund (A / B / C counted separately) announced the first 2012 3 quarterly reports. Under the basis the overall market weakness background, published the first widespread loss of three of the Quarterly Bulletin of the fund, fund types minority only QDII fund achieved positive returns. But the purchase of the shares of the fund by the net purchase of redemption for the net purchase, indicates that the attractiveness of the stock fund is rising. For the afternoon, fund managers generally believe that the next A shares rebound can be difficult to present the trend of the market,barbour soldes, the fund will strive to seek structural opportunities in the market, bio pharmaceutical stocks get re.
Related Articls:

Two financial market strong wait-and-see atmospher

my family

tradition, clean technology i

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

این صفحه در 0.062 ثانیه 22 نمایش داده شد.