انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

براي خلق كردن بايد از همه قيد و بندها رها شد‏‏، وگرنه خلاقيت تو چيزي جز تقليد و نسخه برداري نخواهد بود!  فقط يك نسخه ي بدل! تو فقط هنگامي ميتواني خلاق باشي كه فرديت خويشتن را دريابي

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 7 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 2966 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 7 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:23:39 pm »

"رها کن و به خدا بسپار" چه معنایی برای من دارد ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 7 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 04 مارس 2012، 11:32:18 pm »

یعنی خود را از زیر بار مسئولیت های غیرممکن و دیگران رها کنم
به این معنی است که از سر راه خدا بروم کنار و به او اعتماد کنم و دست از خدایی کردن بردارم.
رها کردن و به خدا سپردن برای من به معنی پذیرفتن واقعیات زندگیم ،قبول خواست واراده خدا در زندگیم است.
رها کردن برای من به معنی فراغ بال و راحتی خیال است و من وقت و زمانی برای خودم خواهم داشت چون دیگران و دنیا را رها کرده و به خدا میسپارم.
« آخرين ويرايش: 04 مارس 2012، 11:36:14 pm توسط somaye »
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 7 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 01:43:22 pm »

من باید فکر کردن در مورد مشکلاتم را کنار بگذارم
به گونه ای که سهم و نقش خود را به درستی انجام دهم
نباید رها کردی را با ول کردن اشتباه بگیرم
و باید بسپارم به گونه ای که منتظر جواب نباشم
تا خدا آنچه که صلاح میداند برای من انجام دهد
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def884
How far is the distance between heaven and earth
« پاسخ #3 : 14 آوریل 2016، 08:12:28 pm »

value"

< p > if the world is formed by the earth and sky, so love is so, you is the day, I was in such a manner,scarpe hogan outlet, every day I look at you, you are the clouds obscured, drifting clouds, you are concerned, they do not care about you.
  you answer me: "because I like the clouds will leave me and go" &lt,hogan roma outlet; br / > I endure the pain in the hearts of asked: &quot,golden goose outlet;is it worth it?"

you sad replied: "

I asked: "can I listen to a story"
 you dry my tears replied: "you can say"

not long ago in the sky of the world, then he is a lonely land, no flowers, no rivers, open eyes every day there is a blank screen, sometimes he doesn't want to open my eyes, but the eyes closed, he was more afraid of the dark, don't know why he came to this world, he did not know why do I only see black and white slow night, he began to get tired, tired of this world, tired of myself, he struggled to beg for alas alas, he did not know in what is begged, just read the mouth shouting, blame, anger, for thousands of years he lived also, slowly habit, suddenly one morning he did not open my eyes, ears came the laughter, he curiously opened his eyes and found that his eyes appeared a piece of blue sky. < br / > he surprised curious and asked: "you is who" < br / > only to hear she hee hee laugh answer to: "I am a day is your wonderful, you can call me the sky" < br / > he was particularly glad to answer to: "I am your stage, you can call me,stylo mont blanc pas cher, the earth" < br / > he was very happy, trying to make his body covered with flowers and plants were the sky to enjoy, at that time,chaussure air jordan soldes, the sky is also very happy dressed themselves with the colorful, bring happiness to the earth.

when the sky poured to the very beautiful clouds,chaussure jordan pas cher, the sky very curious also very like a long time to do a friend, when the sky will also introduce the clouds to the earth, the earth also recognized the clouds all the friends,hogan outlet, but for a long time the Earth found the sky in didn't look at him, but every day looking at that beautiful clouds, clouds like is what the red hot sun, although the sun will make them disappear, but they are also willing to go near, even if the loss of life, but do not know again and again hurt the sky. < br / > from then on earth can only look up to the sky, he looked at the sky again tears, again and again heartache sky, but do not know her tears dropped down in the earth, the earth will them from all sides together, named sea. < br / > the earth also asked the sky,hogan outlet online, but the sky is always answer, clouds are willing to give up life as the sun, they can I can, after earth will not asked, because he know to ask just giving him pain. Give yourself lost >

Related Articls:

A warm words 800 words

The disclosure of Henan former party secretary of

Shaodong

That is in the eight grade, I was proud to be a soldier and Jie of the table, when they are very powerful, the most admire them is the complexity of the physical knowledge they can always answer for me. Jay is a small boy, I always love to laugh at his height, in fact, he is not too high.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Problems in the team of College Counselors
« پاسخ #4 : 21 آوریل 2016، 12:29:30 am »

1, the team is not stable. The current system makes the instructor almost become a stage of education management in Colleges and universities, and the short-term thinking of the arrangement of the instructors. Under this system, quite number of counselors in after the expiration of the service, faced with either from the reorientation of student work to the work of the party and government, or changes in the field of professional academic choice, while the former post capacity is limited, the latter in professional and academic reserve requirements higher. Coupled with the school system of Counselor's career development lack of better solutions, counsellors work not to identity, social status and treatment can not be compared with professional teachers. Therefore, counselors cannot from peers and work to find the possible realization of self value, which resulted in many counselors is the current job as a springboard or temporary employment,hogan outlet online, they were unable to expand the occupation of space,hogan outlet, lack of professional identity, difficult to firm employment direction and clear goal to strive for.
< p > currently, of Kunming University full-time counselor survey found that counselors work met four of the main problems is: personal future and the way out, the educational background and professional title promotion, transactional work and professional theory enhance the contradictory,air max homme pas cher, pay to understanding and recognition. Can be seen, many instructors did not take this job as a lifelong career, can not find a sense of identity. This kind of non professional status, often leads to the development of the career development space, the staff of the non normal flow too fast,golden goose, short term, the ranks of serious instability.
 2, responsibilities are not clear. The colleges and universities generally felt in the front line in students' education and management work of the full-time counselors with inadequate, counselor with the proportion of difficult to achieve 1: 200,chaussure tn pas cher, such as existing registered undergraduate students from University of Kunming University of science and 2 to 49, while engaged in the number of counselors to 101, far less than the prescribed proportion. Therefore in the specific work often intentionally or unintentionally, the counselor as much face to use, only the ideological and political education includes the ideological education, political education, moral education, psychological education, career education, career counseling, competency development guidance; daily management work and includes students from school to school as a whole in the management of school affairs, such as school registration, file management, construction of the party and the Youth League, deal with discipline, the construction of style of study, student,hogan interactive outlet, tuition reminder, safety management, students' social practice activities to guide the and needy and so on. Broad responsibilities, complicated work, multiple leadership, long management, often to work into a low level of duplication,hogan scarpe outlet, auxiliary >
< p > in recent years, with all kinds of thoughts rushed into the campus, college students' Outlook on life and values have a strong impact, thoughts become more diversified and complicated, ideological problems of many and resulted from the expansion of employment pressure, making ideological education of college students and the stable work met the challenge, and the construction of college counselors team development is slow, it is difficult to adapt to the new educational situation,tn requin pas cher, coupled with the widespread a phenomenon: counselor is a non professional, practitioners life career technical professional, so seriously affect rang college counselor team construction and college students' Ideological and political education effect.
Related Articls:

Corpse maggot cup

You laugh comedy parents paralysis

Crystal coffin

His home in beams, columns, doors, windows and household furnishings are carved with dragons, even clothes quilt embroidered with dragons, house, the walls painted dragon, home of the Lord simply dragon in the world. The real dragon in heaven know, very touched, ye came to visit him.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
In this way, turn around
« پاسخ #5 : 24 آوریل 2016، 05:16:29 am »

this year's snow came a little late,converse blanche, but also really very beautiful, very beautiful!!!
 now I am a person,goyard prix, a person walking alone in the streets of Changan, but in the heart of a more calm, a deeply miss, a part of their own thoughts......
In this way, turn around
 also remember the day of spring, we hand in hand through the spring that belongs to us. Clearly remember that the grass is really very green in the spring, the flowers are really beautiful, the tree is really very tender buds. But in the winter of that year I learned to grow.
 now we would like a friend call, talking about the ideal home to talk with no reality whatever. But the kind of passion and had no change, and is more familiar with my. However, I will be very good in the face of life in all, because your mother said: is your is your, not your again how to demand is not used. Well, I will remember this sentence, and strive to pursue their own things. Well,hogan outlet, five years,scarpe hogan uomo, I would like to gently turn around, I wish you happiness!
 people say that I am a scheming, shrewd and deep girl. Sometimes I have to admit that I really is like that, in fact, I just do not want to let their own hurt,chaussure air jordan soldes, just want to muddle through the day just, just want to put that pain in the memory of the very painful. And you in the together day I don't know really is so happy, or are you only a can let me pay no regrets, or I haven't grown up. I think at that time, you are the only one for me. However, the youth is also happy, but also painful.So turn two years, you really from me and walked away, all of a sudden I support not to live, I found that may is sometimes oneself too did not know how to cherish, or say we met too early,hogan outlet, anyway, so you in my life living away, very quiet in the. Only a sound of sigh, regret, how can it can? Later, I just know, life is just the case.If the twinkling of an eye, in three years, I gradually from the unconscious to come out, serious boyfriend to talk about family,louboutin pas cher, but when I walk alone in Beijing at a corner of the time, I will desperately to think you,sca goyard pas cher, think of your girlfriend is not really to be better for you than me, because I'm not a good girl, is not a beautiful girl and a used countless lies to deceive you girl, you will not hate me?
Related Articles:

The world is so quiet, it's all over.

blow violently

A ray of miss who's waiting for the vicissitudes o

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Exposure to 21 year old Japanese actress TOYOTA Ai
« پاسخ #6 : 07 مه 2016، 11:54:18 pm »

reported screenshot
< p >, according to Taiwan media reports, this year 21 e Cup Japan portrait actress Toyota airy, after the debut of the unknown, by the end of April last year launched a photo DVD overnight board on Japan "Amazon" sales championship, quite make the public surprised. Today (18),goyard paris, Japanese media broke the news, Toyota airy in the fall of 2012 brutally the firm level of rape,hogan outlet, the process has also been candid and put them on the Internet, until Toyota airy please someone out "Joe", spent nearly 10 million Taiwan dollars "ransom" to restore freedom of the body, the fragment was deleted.
< p > and Toyota airy Plateau belongs to the firm recently just burst suspected of several senior and photographed women dressing, bad the film making money on the Internet, the people has been arrested by the police,hogan sito ufficiale, whether Toyota airy being spread of sexual assault incidents. Is unknown.
< p > Toyota airy last year to sexy photo DVD appeared on the sales list, she on DVD in a large-scale open, one lying in bed picture is private parts are all exposed,scarpe hogan outlet, attracted otaku fans snapped up, so that the original price $3800 yen (about NT $950 yuan) DVD,ugg pas cher, instant worth soared to $30, 000 yuan (about NT $7500 yuan) become spend a lot of money can not buy a dream Yat.
< p > according to "Tokyo sports" broke the news, refers to the Toyota airy in three years ago has been top of sexual assault, after paying for redemption contracts, delete the film, insiders revealed that Toyota airy has to return home to live a quiet life,hogan sito ufficiale, but she did not forget when the embarrassment,hogan outlet online, but do not intend to report to the police. Reported in the newspapers, Toyota airy also in pushing forward the, self deprecating to get a full page report layout, ease of mind, to fans don't worry,scarpe hogan outlet, they will say goodbye to the haze, hard working forward, without denying the positive reports.
Related Articls:

A shares continue to decline the stock index fell

Every day, the little brother Liu Haoran Ouyang Na

I want to

During the Long March 1 Red Army in front of the open, when he was Secretary of the army reconnaissance Department staff Su Jing, one of the daily work is rendering the marching line graph. Break through Lazikou, Mao Zedong personally to 1 Corps commanding troops northward, Su Jing every morning to Mao Zedong's report on the day of the line of March.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Autumn harvest (Uraguchi Mioroku (6) Zhao Chenyu)
« پاسخ #7 : 24 مه 2016، 12:09:54 am »

harvest autumn (Uraguchi Mioroku (6) class Zhao Chenyu) ,hogan outlet
 from afar,hogan outlet, the golden rice is like a golden sea. Snow? What is the thing that is in vain? oh! It turns out to be white cotton,sac goyard pas cher, look, they are beautiful! The orchard is lively. Hey,hogan outlet online, is there a lantern? Glowing red really good-looking, approached a look at the original on the left is red and big apple, and on the right is ripe persimmon, pomegranate alongside the open her red mouth is silly smiled at me,hogan outlet, yellow pear also gave me a grimace?! Where is the water ah,spaccio golden goose, ha ha I too slander,....
< p > autumn is a harvest season. The field is really lively and extraordinary, into a piece of soybean shook the pods,hogan sito ufficiale, as if saying: farmers uncle I mature! Straight up black and Red Sorghum face,tn pas cher, like the cheerful singing.
Autumn harvest (Uraguchi Mioroku (6) Zhao Chenyu)
...< p > of course garden is no defeat. I suddenly smelled a strands of fragrance, along this aroma walked on, saw the fragrance maker, turned out to be the beautiful chrysanthemum and lovely sweet scented osmanthus. Maple leaves turn red, red, like a mass of flame, the my heart to burn up the.
 harvest autumn
 Uraguchi Mioroku (6) Zhao Chenyu class
Related Articles:

Happy Mid

Claim for short weight (Shortweight For)

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Mid Autumn Festival _11118
« پاسخ #8 : 30 مه 2016، 04:14:49 pm »

today is mid autumn festival,chaussure tn pas cher, I hope stars hope the moon to look forward to every day: August fifteen mid autumn festival. Although the world is a drizzle, but I still got out of bed. Mom and dad have to go to the market to buy food. I cut "Hi" at home, on the wall,tn femme pas cher, to add festive home. Afternoon,nike tn pas cher, father and mother in the kitchen busy chickens, chopping, cooking... I was in room folding origami,hogan outlet, each of the eleven on a string, to welcome the arrival of the Mid Autumn Festival.
 in the evening, my father and mother to her grandmother's roof to play fireworks, eat moon cakes. We are all ready,nike tn pas cher, waiting for the moon girl.
 moon appeared indistinct. We wash hands, holding a plastic fork,pandora outlet online, I can't wait to the moon cake, bite, really delicious! Moon slowly, more and more circular, more and more bright, issued by the bright moonlight, splashing in our body, as if covered with a silver yarn dress, very beautiful. I swear by the Moon said: "look! Look quickly! The moon is beautiful!" Mom looked at the moon and said, "let's taste the moon cakes!" We do not eat moon cakes side while laughing.
The Mid Autumn Festival
 review: what is the most happy,scarpe hogan outlet? Can highlight eat family reunion dinner scene,hogan outlet online.
 this year's mid autumn festival really happy ah!
 mid autumn
Related Articles:

Hot summer

Friendship is heavy

Blue ocean

Even five minutes of lateness is inexcusable (unforgivable) on the first date. People are already anxious on these excursions (excursion), so making someone wait and think more about everything is pretty rude. Seems like the trend in NYC is to be late for things regularly.
خارج شده است

این صفحه در 0.076 ثانیه 22 نمایش داده شد.