انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جاي يك چيز را در زندگيت عوض كن تا زندگيت زيبا شود! بجاي ترس از خدا، عشق را جايگزين كن!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 6 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 2768 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 6 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:20:19 pm »

چگونه قدرت برتری که در ال _ انان پیدا کرده ام را توصیف میکنم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 6 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 04 مارس 2012، 11:20:55 pm »

الانان نیروی برتری را به من نشان داد که در همه جا و همه حال با من است و از من مراقبت و حمایت می کند.
نیروی برتر من امروز با من دوست است چون الانان دید و طرز فکر مرا در مورد او تغییر داد.
من در گذشته خدا را مجازات گر می دانستم ولی الانان خدایی به من نشان داد که خدای عشق و محبت است.
نیروی برتر من یا همان خدایی که در قدم دو شناختم   دوست داشتنی و مهربان است.من می توانم به او تکیه کنم و از او درخواست کمک کننم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 6 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 01:47:46 pm »

قدرت برتر من کسیست که مرا به خدا نزدیک میکند
قدرت برتر من راهنمای من است
چون با صحبت کردن در مورد مشکلاتم
مرا راهنمایی میکند
باید شادی و غم خود را با او در میان بگذارم
تا کمکم کند و مرا به سمت خدا سوق دهد
قدرت برتر (راهنما) است که مرا به
 قدرت مافوق که خداست میرساند
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi910
Sanpower Group invested 600 million in Nanjing
« پاسخ #3 : 17 مه 2016، 01:41:52 pm »

< p > the changes in equity after the completion of, "sanpower group will directly hold Nanjingxinbai 6091.62 million shares, accounting for 17% of the total share capital of the company, and become Nanjingxinbai the largest shareholder. Nanjing gorgeous Joint Marketing Management Co., Ltd. and Shanghai Jin Xin Industrial Co.,hogan outlet, Ltd. will hold 18 million 650 thousand shares and a total of shares, the total holdings of shares,ugg pas cher, representing 12.98% of the total share capital of the company. Nanjing Investment Holdings Limited, Nanjing Golden Eagle Ua International Group Limited will no longer hold shares in Nanjing. The share transfer is completed, will solve the long-standing influence and competition issues restricting the development of the new Nanjing.
< p > close sanpower group who revealed to reporters,tn requin pas cher, at present "sanpower group shares Nanjingxinbai is mainly with the investment strategy for the purpose, management still will mainly rely on Nanjingxinbai existing management team.
 announcement shows that sanpower group in Jiangsu province is one of the largest diversified private enterprises. At present, the total assets of sanpower group and the annual sales income of more than ten billion yuan.
 according to the announcement, the "Golden Eagle" together hold 29.98% stake in Nanjing,tn requin pas cher, the actual controller for the new Nanjing. Due to the Nanjingxinbai engaged in the chain of department stores and commercial real estate business, listed in Hong Kong and "Golden Eagle" under the flag of the Nanjing Golden Eagle International Group business form competition, influence and restrict the sustainable development of Nanjing Xinbai.
 of the equity transfer, marking the sanpower group involved in the merchandise retail. Sanpower group's and also a listed company,nike tn pas cher, HITEKER (600122). The move also means a sanpower group will add a platform for listed companies.
IT chain strong intervention in the retail industry
Sanpower Group invested 600 million in Nanjing
< p > Nanjingxinbai (600682) Notice, to solve the competition, the controlling shareholder of the company Nanjingxinbai Investment Holding Group Co., Ltd., Nanjing Golden Eagle International Group Co., Ltd,hogan outlet online, Nanjing Huamei Joint Marketing Management Co.,scarpe hogan outlet, Ltd. sanpower Group Co., Ltd. protocol to transfer its shares the Nanjing Xinbai held a total of 6091.62 million shares, the transfer price per share to $9.87, the transfer price amounted to 6.01 billion yuan. After the completion of the transfer of shares, sanpower group will become the largest shareholder of Nanjing Xinbai yuan Yafei will become the actual controller of the company. Before the suspension, the company's stock closed at 11.25 yuan.
 is reported to headquarters as the core, sanpower group consists of chain, manufacturing and other industries platform. Sanpower group, a subsidiary of hongtugaoke it the chain like industry, is China's largest IT products sales chain management enterprise; have Hongtu high technology manufacturing around optoelectronics, electronics and other high-tech industries,goyard paris, formed a set of raw material supply, product development and manufacturing in one complete industrial chain structure.
 to sell shares to solve the competition with the industry
< p > a retail industry, senior analyst believes that after the withdrawal of the golden eagle, painstaking business platform development; Nanjing municipal government and municipal state owned Assets Management (Holdings) Co., Ltd. is from Nanjing Xinbai >
The
Related Articles:

-ST Jinding warranty shell is expected to be the next six months staged Shengsishisu

Listing Corporation executive

TCL Group annual net profit increased by more than 2 times

And the sea in March of the real estate sales for HK $77.6 million, sales area of 58.1 million square meters, respectively, an annual increase of 13.2% and 19.7%; chain in February of 42.5 billion sales and 27.9 million square meters of sales area, respectively, an increase of 83% and 1.08 times.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Ma Yun, Columbia University business school speech record _5
« پاسخ #4 : 01 ژوئن 2016، 06:32:47 am »

the professional managers are always in favor of the boss, and ignore the customer. They should know why Google is so successful in the United States. Because Google has great entrepreneurs, they are very satisfied with the user. If they enter China, they should know how to make the user satisfied, but people are always complaining about the Chinese government's censorship and other censorship. I want to say is the total 95% of the favorable conditions,nike air max pas cher, 90% are very good, 5% is not very satisfactory,tn homme pas cher, why do you always have to be criticism of the 5%, if you can get the help of 90% good advice, then for a little flaw, you can improve.
< p > so, for multinational I don't have any advice, because a lot of international Internet companies to enter China,golden goose sneakers, have encountered problems,air max pas cher, I will give some advice is not to communicate with the central government. Don't go to Beijing. But to the city government, because the government machine >
 host: one thousand and one nights in the image of the Alibaba is what you want?
 Ma: who?
 Ma Yun: Google, my advice is to respect the market, respect for the government, respect for culture. In the United States, they say, I don't like what you say, but I will use my life to protect your right to say. I think as a enterprises to enter the Chinese this step difficult. This is to all businesses,scarpe hogan outlet, Alibaba in China to open up the market is also very difficult, but we respect you,hogan sito ufficiale, we respect the customer,christian louboutin pas cher, we respect the government and we respect the culture. Most of the multinational enterprises in China when they are looking for entrepreneurs, unfortunately, I found a lot of multinational Internet companies, to enter the development of China, are looking for professional managers.
< p > MA: No, Ali Baba and the forty thieves, well actually is the story, Ali Baba and the forty thieves, people always think Alibaba is a thief, and, in fact, is Ali Baba and the forty thieves, the Forty Thieves is bad, Alibaba is a good man.
 host: all right, we're glad we made it clear, sir.
 business makes all people feel a headache, change themselves will be a headache, if you can not change the world, then change your own to cater to this world, because you are doing business. I never know if I would now like to do business in China, I think now the idea, ability, influence and contribution of ten years ago compared should have more influence, I will a little bit to, respect people, a culture of respect,barbour paris, respect for customers and respect the government, like the government governance of a country was very difficult, I never thought of running their own companies is a headache thing, because now the company only 20000 people, and governing a country with a population of 1.3 billion, really is a headache.
 question: Mr. Ma, thank you for coming to the Columbia community today to speak, I have a question about your views on Google, if they want to succeed in China, then you have any good suggestions?
 questions: Google.
Related Articls:

The integr

Dialogue Y

Chengdu panda base on the lin

It is reported that Qiyi video using a variety of advanced P2P technology, built-in accelerator, the user after loading, whether it is through Qiyi video or directly through the web page viewing Qiyi video content, will receive the acceleration effect, in the same network environment to get better viewing effect.This feature is expected to be launched in the near future.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Final reviews
« پاسخ #5 : 08 ژوئن 2016، 01:24:42 am »

in the teacher's eyes, you are a very cute girl, your voice and your sweet, pretty neat. Watch you don't normally loquacious, class but you listen attentively,hogan outlet, finish the homework seriously, often by classmates and teachers appreciated and achieved remarkable results. If you can also hand in the classroom to lift HISTEP high, so that students listen to your unique insights, and that is even better! The teacher is looking forward to!
< p > reality is not a "this sentence in your body is the most appropriate, in you don't love talking appearance, hiding a hard to,hogan outlet, enterprising heart, together with your smart, intelligence, you learn something fast. Come on, you will be a very promising boy!
 you are a clever child, and very much like to use their brains, class is always rushing to speak, sound loud, quick thinking. I love the work, and the other students get along well, teachers all love you very much. But sometimes you do things not too seriously, although you can write a good word, but do not want to seriously write, the test will be careless and lose some points. Hope that in the future with the "careful" and "serious" to make friends, I believe you will be more excellent. Comment * little friends, Hello! You the math test score! Really amazing ah! My teachers and classmates are you proud! If you put the font to write more neat some better,zapatillas new balance baratas, isn't it?,
Final reviews
 your hard work and hard work is the name of the class. Class can always see you sit the correct figure,air max homme pas cher, you hear the correct answer. Study, you can always take a serious effort. Look at you, the handwriting is correct,scarpe hogan outlet, the result is excellent. Everyone likes you more. Keep on! You'll be even better.
< p > to tell you the truth, you are a clever student, but you are not willing to put wisdom in the study,zapatillas new balance mujer, and each time the students who were late for you, don't do homework students also have you, hope you in the new year, can correct these shortcomings, do a qualified secondary school students.
1. you are a child
 you are a teacher's little helper, a good cadre. Teacher really very love you! You're wonderful! Studious,scarpe hogan outlet, quick thinking, a wonderful answer in class, fluent style of conversation; a pretty good character, you high academic achievers, all-round development, teachers praise, classmates envy. I hope that in the future you will be able to play in the learning of their own ability, to make you more excellent.
< p > you like a happy bird, your eyes filled with smart, clever, clever...... teacher is so like you. Your neat, beautiful words and progress "
 you are a clever, clever, polite child. In school, you learn actively, respect teachers, classmates,scarpe hogan olympia, neat beautiful. In particular, your outstanding achievements in mathematics, the teacher is really proud of you. Finally, the teacher hope you not only good results, usually have to be bold, and actively exercise your organizational skills to help other students to progress together. Teachers believe that you will be more outstanding in the future!
 final reviews
Related Articles:

The seven

The applic

Annual wor

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

این صفحه در 0.109 ثانیه 22 نمایش داده شد.