انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بهترین شکل نشان دادن خیر خواهی خدمت است . خدمت واقعی انجام کار درست با انگیزه درست است .وقتی خیرخواهی ، پشتوانه و انگیزه عضو و انجمن باشد ، ما در حد اعلای تکامل و آزادی خود هستیم . احتمالا ، آخرین چیزی که از آن رها می شویم ، لکه ننگ اعتیاد است.
"کتاب پایه - مقدمه"

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 3 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 2896 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 3 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:12:54 pm »

آیا تجربیات گذشته اثری روی من نسبت به قدرت برتر داشته ؟ اکر داشته چگونه ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
پاسخ : سوال 3 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 16 فوریه 2012، 09:07:37 pm »

بله
من از نیروی برترم در گذشته ترس و واهمه داشتم و یه جورایی از او بیزار بودم چون او را مسبب تمامی اتفاقات بد و ناگوار زندگیم می دانستم و فکر می کردم که او مرا آفریده تا رنج و عذاب دهد و از این رنج و عذاب من لذت می برد.او را خدایی می دانستم مجازات کننده و جبار و زورگو.خانواده و اجتماع نیز روی دید من از نیروی برترم تأثیرات منفی گذاشته بودند و ترس من از خدا روز به روز بیشتر میشد.هرگاه  به خواسته ام نمی رسیدم خدا را مقصر میدانستم.
امروز وقتی به گذشته نگاه می کنم می بینم که خدا در همه شرایط زندگی من حواسش به من بوده است و. یکی از این حمایت هایش پاک شدن بیمارم بود
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 3 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #2 : 28 اوت 2012، 02:01:21 pm »

در گذشته اگر خدا چیزی را که میخواستم به من
نمیداد اعتمادم به او را از دست میدادم
با اینکه به وجودش اعتقاد داشتم ولی اعتماد نداشتم
و همش میگفتم اگر خداست چرا به من آنچه میخوام نمیده
ولی الان به اشتباه خودم اقرار میکنم چون حتما
آنچه میخواستم به صلاحم نبوده
اگر رها کنم و بسپارم نباید توقع داشته باشم
خدا منو دوست داره و به من
در راه رسیدن به آرامش کمک میکند
آن هم یک کمک واقعی
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
Graceful flowers, many souls drunk
« پاسخ #3 : 12 آوریل 2016، 09:27:19 am »

who was twisting Jin string DiCui, swift ripples Chu jiang.
 moon Guanshan, Joan Xuan color window spring
 cold sound airy penetration window gap, the residual lights, only to hear Xiao Ling frequency lose order, hold the dream pillow rest. Suddenly, a loud static far sob withhold my souls, dreamy vaguely fresh curtains, ears sweet whispers. "Angel, I want to tell you, I am glad we met, and after meeting, I put this love, complete to you, and no one else. I love you. You are my Youth passes as a fleeting wave. sing. I am your pen, you are my flower." My happiness by on your shoulder,air max pas cher, close my eyes,golden goose outlet, and feel your unique body fragrance, crush to Montreal lonely sad, and you sing >
 night, listening to the fall in red...
< p > GU Shou wanes to the close, fog vine luxuriant, flocs chaos have been chasing streamer, sleeping corner elves slowly opened his eyes, counting from Planktonema Shuo, light comb Lane charming, light Tian meaning diffuse aromatic pool, then dressed in a lonely gradually cordifolia, just like the butterfly inciting the wings, in sac wave pool swimming, ripples the interlocking ripples, showing no silently turning season rhyme flow.
< p > maybe you heard I miss the heart, the dazzling crystal inlaid into a canoe, cloak hold month through innumerable mountains and valleys, limbo of the creek, carrying through the ages, the romantic, hides a deep fried you Jiong anonymous scheming, holding a red red rose, quietly beside me, and somewhat mysterious, a bit positions, agreed to our season, light and carefree, dependent phase cuddle swing swing, drunk in the blue moon Whalley far Potaninia profound...
 signature: flower fly Mo twigs red, many Yinhuai Zuimeng,
 Tiao dance< p > relies on the window, a wandering wandering with no night Weiyang,scarpe hogan outlet, through Kirin feathers woven Cang wild, swaying a pruning kapok, patches of Ryoka wanton dancing, rolled up heavy curtain white, lightly in the jade like stone wind curtain. Overlooking the dust, a cigarette from the furnace out, still chasing the gossamer cyclotron. Thousands of busy red dust,hogan outlet, is lonely beautiful phagocytic feelings, see colorful sky, misty haze brume bath in the light of the MI, I was silent, borrow beautiful instant Miaoman, gently read familiar name, the song regret fibrillation of the heart song crooning, soft and melodious.
 bells jingle bursts,bottes ugg pas cher, tease beautiful soul...
 night quiet breeze, the condensate eyebrow flower fly
 ripples lingering, long Xin
 have fallen, dance alone Ling Yu world, and a leisurely melody sounds. Ice mirror pool water surging murmur, quietly melted, dark Yun passion desire breaking cold the manacles of blockade,air max femme pas cher, stepping on the fragments of the autumn mottled, seeking to Mo early winter Ding Dong sound...
< p > Langan deep, clear sound sway in the wind,tn homme pas cher, flush the sky light Joan Dan Hui, a touch of Clear Gem blue microwave brushed, softly playing Lue Fang Yan...
Graceful flowers, many souls drunk
< p > graceful flowers, the soul drunk how many, sometimes an article, a story can let life change, hope to have a graceful flowers, the soul drunk how many,sac goyard pas cher, graceful flowers, the soul drunk many
Related Articles:

The kapok

Enron to w

Social cor

Willow green like dense slender hair like hanging, good to have such a full head of hair, like a willow graceful. Willow as if wearing a green dress, dress in the wind sway gently, willow, like a dancing woman as a carefree, sometimes quiet contemplation, and sometimes sway their dress face laugh.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
In Dongli _9
« پاسخ #4 : 23 آوریل 2016، 09:37:59 pm »

?" Spend Qian months with the right hand pinch pinch the nose, they manage the thick nasal replied: "you put the clothes come talk to me...... Otherwise I'll be anemia to death, can you murder." With the remark, Guizhou flower month immediately is leaning on the retreat to the wall the outside the bathroom,hogan sito ufficiale, he sat in cane rocking chair, leaning back head and closed eyes asked: "you look good clothes?" Chrysanthemum Spring is waning. to put on a robe after Yu, he went to the front of the flower Guizhou month should be: "wear well!" Take Guizhou June opened his eyes and looked more charming than the wear do not wear a chrysanthemum,scarpe hogan outlet, is not a blood rainbow sky fly. He covered his nose and complained,hogan outlet online, "are you wearing it?" Chrysanthemum to be filled with grievances: "really is wearing! What's the matter with you so late? Will not be the "glorious blood donation", right? Nosebleed words, hospitals may not necessarily collected oh!" When a heap of black whistling over the flower of Guizhou, he simply closed his eyes, he said: "I am want to ask you this mansion housekeeper and nanny what is evil or not?" "Ha ha...... Of course it's a man! The old housekeeper ", Li Ju" (Dong Liju), "nanny Li baidongju '(Li Dongju) are all human genuine goods at a fair price. Where are they like people?" "The old housekeeper......... Although old, but manner is like is young, feel very strange...... The nanny...... Some ridiculously glamorous, not like human...... How to look like a 'demon' a monster change. You why people are so strange?" Chrysanthemum jade light flick, caressed the spend months Guizhou's cheek, his sensual ambiguous asked: "because my master is very strange, so I use the talent will blame ah! Oh...... Don't you think I like it more monster than they?" Flowers with arm brushed aside the chrysanthemum fingers,nike tn pas cher, should go to Guizhou month: "your breath is indeed person is beyond doubt, but the degree of beauty is better than the devil... It also demon...... It is a freak? Wrong...... Can not be said to simon...... Is it great? It's also wrong!" Listen to spend months Guizhou rebuttal speech,hogan outlet online, chrysanthemum inevitably mask lip laughing to: I take his word as praise good? Or take his words as ridicule? Also Simon? I but the standard handsome man, but is a little long hair, red lips, a little, a little bit of smooth skin. Chrysanthemum flicked after you spend months Guizhou's forehead to said with a smile: "if nothing else, I can to rest. You can quickly go back to your room. Or say...... You can't sleep? And I do not want to sleep together? Oh......" "What?" Heard the remark, Guizhou flower month immediately jumping up,scarpe hogan uomo, he walked to the door of the retreat,hogan outlet, while speech: "I would rather be eating monster, did not want to because of the excessive loss of blood for the blood machine and painfully. Although the long beauty is not your fault,hogan outlet, but you so openly to let others see that you are wrong! Puff......" Chrysanthemum watched "nosebleed handsome" from his room faded away, can not help laughing to: others even led?Related Articles:

Beautiful black mountain vall

A letter to Chen Moumou

read this article also read

He said that in the face of the current situation of economic development, but also to send hope to loose monetary and fiscal policies to boosting economic growth is impossible. The world economy, including China economic growth prospects, depends more on structural reform.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Looking for, that a sweet
« پاسخ #5 : 28 آوریل 2016، 10:14:22 am »

flower has opened, the green season, in the north, in the distant distant. The story continues the story, people have been there.
 winter, that's it.
 remember,hogan interactive outlet, investigation of soft and cold shrimp,
 over all of the memories, the fetters of the green years, is a text.
< p > the flowers, holding hands, in diffuse such as wilderness of Sakhalin Island, looking with all the bright, gorgeous blooming, between the blue grass,bottes ugg france, pick a flower a flower flowers, far looked,air max pas cher, if the flowers and they reflect people, different kind of scenery agitation in different kind of mood, staring eyes,goyard soldes, soaked with look forward to such a move.
 a tic, aphasia, tone, and how to extract the attachment and the intersection of the past.
 time I lost it in a hurry, I put the time lost, could not find the bustling entrance.
 remember, Siberia snow cold,
 but no confession turned away a lonely life with larvae.
< p > whistling of the north wind mixed with snowflakes, infecting the a dusty, step on the foot of the ice's creaking, roadside tree trunks in the grottoes, was also snow pressure distortion, the bleak icy originally clever picture, filled with dead like ethereal.
The HTML template search, that a sweet
< p > and the snow season, that a piece of a piece of crystal clear snow, if Mazumdar fragrant bloom, strung wander in the life.
 remember, hut the elegant villa,
< p > to the cool autumn season, reflected on the Ob River Yacht ripples in the twilight of brilliant, a gust of wind swept the bow, lean on a railing overlooking, if you lotus blooming in the sparkling blue waves, Su Qing elegant, a wisp of fragrance hit, only to find Dianran you in this beautiful scenery, increasingly blurred the romantic, charming with the colors of the sunset,hogan scarpe outlet, charming fragrance of a valve.
< p > when that cold, in the coffee shop, Haba, had wanted to, to see Mt. Lenin in Moscow, to the range rover street Barr Butt, to...... You faint smile, hesitant, quietly put coffee refill, chilling snow out of the window, Wang thoroughly relaxed,goyard pas cher, choking sorrow frets.
< p > know, you go a long way, know that you in the side, love story to a sudden halt,golden goose saldi, but only over and over again speaking to yourself, silently chant you >
 remember, Su Bo warm spicy soup.
< p > Snow Festival, lingering a lonely sad, watched gradually go far the lush, want to seek, the valve after the fragrance.
< p > encounter in a warm spring, Amur Bay golden beach, step out of the two lines of clear footprints, through Che blue seawater, the shade of a red skirt you elegant,nike air max pas cher, dancing long hair with a few seagulls whipped up and down, the sunshine shines in your charming cheeks, graceful gentle sea breeze blowing over the picture, intoxicated, and fans of the season of brilliant.
Related Articles:

I'm waiting here for you (four)

If the hea

Fog lock hill mountain fog

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Laughter on the playground 400
« پاسخ #6 : 12 مه 2016، 09:35:26 am »

Laughter on the playground 400
 composition 400 words: the playground of laughter

"lost, lost, diushou juan......" In the songs of joy we went to the playground was a prelude to the game - throw handkerchief.           

we dozen students in a circle squat, carefully selected, he chose me,air max femme pas cher, I was excited. So I took the handkerchief and sing around. I ran sometimes fast,hogan outlet, sometimes slow,scarpe hogan outlet, the students each taut nerves, some students from time to time to look back, some students directly by hand in the back touch,scarpe hogan outlet, the students frightened look, in the middle I heaz. So I to Chen Lin made a feint,hogan outlet, the handkerchief in the Gu Jiaofan behind,scarpe hogan outlet, I hastened to escape, or caught to be punished performances of. I look at him,hogan outlet online, but he still did not reflect,air max 95 soldes, as I was happy when a classmate told.
Related Articles:

Care about

On the party's reading books

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
The flowers are sleeping, people.
« پاسخ #7 : 18 مه 2016، 04:25:47 pm »

yes I belong here, the flowers are sleeping,air max pas cher, people!
 light wind swept the ears,scarpe hogan outlet, silk flowers, flowers have withered, turned left, to the remnants of a yellow flower trace.
< p > everything is so natural, spring and autumn, Huakaihuaxie, anything that could stop time walk.
 stands in the life, I cried, looked at the heaven, there is full of beautiful without pain, oh no. It's just a false belief,hogan rebel outlet. Looked at the foot of the land, I understand that I was standing on the ground, I want to find let me stand here forever pillar, I have to keep running,hogan outlet, everything in the world are worth me to experience -- it was a true religion, some fantasy not yourself to experience profound to true.
 soul came to the so-called heaven, here is what I do not know, I am here to do what I do not know,hogan outlet online. Only know that I am from the world, so I have to look at the world, to see if there is anyone like me, looking for the shadow of the past, I was a proof of existence. I smiled, the so-called heaven as early as the soul of their own, without relying on it.
The flowers are sleeping, people,goyard pas cher.
 shuttle in the attitudes of the world, to see things change -- or impermanence, or have rules to follow. One day to find their own old, can not move, the scenery has seen too much, just like can not be called the scenery,air max homme pas cher. Close your eyes,sac goyard pas cher, I want to say goodbye to the world - so I have been to.
Related Articles:

Liao templ

Bao Jianfeng from sharpening out

Uncle Wang has this year old, deaf children, live far away, every time I come back to my parents about how to use the cooker, but they always remember the old two. The pony on the patience to Uncle Wang, every time the key is pressed, steamed to Steamed Rice. I then Uncle Wang and chatted a few words, Uncle Wang has to live in the new building have concerns, said there are many do not understand, feel shy to me.
خارج شده است

این صفحه در 0.073 ثانیه 22 نمایش داده شد.