انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به مردم كمك كن طبيعي باشند . به مردم كمك كن آزاد باشند. به مردم كمك كن خودشان باشند . هرگز سعي نكن كسي را به زور وادار به كاري كني , به زور بكشي و به زور هل بدهي و تحت كنترل خودت در اوري . اينها همه ترفند هاي نفس هستند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 2 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3081 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 2 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:10:14 pm »

چه چیزی به من اجازه میدهد تا تصور خود را نسبت به قدرت برتر خود تغییر دهم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 2 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 10 فوریه 2012، 06:50:08 pm »

شناخت و آگاهي از خودم ...نگاهي به تجربيات گذشته و ديدن واقعيت ها به كمك كسانيكه قبل از من به انجمن آمده اند . به كمك آنها توانستم باورها و ديدگاهم را تغيير بدهم و باورهاي قبلي و خودمحوري كه بكارگيري آنها هيچ كمكي بمن نكرده ...را كنار بگذارم ...اعتماد كنم ..
 توانستم با روشن بيني و با ديد مثبت همراهي ..كمكها و معجزات خداوند را ببينم ..و به خوب بودنش ايمان بياورم و اعتماد كنم ..
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 16 فوریه 2012، 08:57:46 pm »

آرامشی که امروز از دوست شدن با نیروی برترم بدست آورده ام.از تجربیاتی که دوستان بهبودی در قالب مشارکتشان بیان می کنند.از معجزاتی که تو زندگی ام رخ داده است.ذهن بازی که از حضور در جلسات،مشارکت کردن،خواندن نشریات الانان،تماس با راهنما و دوستان بهبودی به من این اجازه را می دهد که درک و فهم بهتری نسبت به نیروی برترم داشته باشم
من با کارکرد قدم اول  و اقرار به عاجز بودن در مقابل دیگران به این باور رسیدم که خدایی توانا و قدرتمند هست که می تواند غیرممکن ها را انجام دهد
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 28 اوت 2012، 02:07:25 pm »

وقتی خودم را در برابر مشکلات و اطرافیان بیمارم
عاجز و ناتوان دیدم پذیرفتم که نمیتوانم
آنها را تغییر بدهم گام اول را برداشته ام
و حال باید رها کنم و فقط سهم ونقش خودمو انجام بدم
نباید انتظار داشته باشم
باید برای آن چیزی که خدا بر سر راهم قرار میدهد
شکر گزار باشم
نباید به جای خدا تصمیم بگیرم
بودن در جلسه و پذیرفتن ناتوانایی هایم
تصور مرا به قدرت برترم تغییر میدهد
و به سمت بهترینها هدایت میکند
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • jkl782
College entrance inspirational article six days of
« پاسخ #4 : 14 مه 2016، 01:56:48 am »

college entrance inspirational article: six days of transformation
< p > < br / > six days, we seem to have felt the college entrance examination battle drum sound, as if to see people shouting in the battle flag fluttering, as if we had been draped tidy, ready to go... Indeed, before the entrance of the six days of valuable time, I believe every high school students will leave the deepest impression, in this process, we will further combing ideas and knowledge, so that their baptism in a new height to meet the college entrance examination station, &quot,tn requin pas cher;would be extremely Ling" to complete the transformation of six days, the achievement of their dream! < br / > the six heavenly stems what < br / > under normal circumstances, the six days of time in school will arrange a pre exam training. According to the time and mode of college entrance examination to organize,scarpe hogan outlet, let us experience a quasi college entrance examination atmosphere,chaussure air jordan pas cher. Proposition will tendency of college entrance examination proposition to easy collocation, full coverage of the knowledge, even part of the subject and to make educated guesses the nature,scarpe hogan outlet. Meanwhile, it is also on the last test you should have the ability, including preparing and using a stationery, the proposed to their college entrance examination to the stationery, prevent new stationery Shousheng. Each finished, according to the requirements of the teacher cut before "and" after thinking ", is not to consider the exam, focus on preparing for the next game, as far as possible to make a emotions do not transfer to a test, each with a calm and indifferent attitude to deal with. &lt,hogan sito ufficiale; br / > exam training before the time with his plan and foundation, objective textbooks rebate work, for some ambiguous, fuzzy knowledge to control textbooks and teacher's explanation, careful proofreading. This process is no longer a comprehensive review of knowledge points, so don't eyebrows beard grabbed, to have their own focus, this focus is the knowledge of their own blind spot and syllabus will check the content, preferably in the carding system based on the knowledge of their own, have a definite object in view. It can also prevent their loss in free Zixi, wasted time, disrupt the mind. < br / > training teachers will certainly be commenting, teacher's comment on the will of a certain class, overall knowledge, exam pay attention to matters such as interspersed with comments, especially the subject exam notes, and exam skills, but also to ears listen carefully, and these should be told the teacher soon before exams,golden goose outlet, the nature is the essence.
 in addition,hogan interactive outlet, but also pay attention to adjust their biological clock and make material preparation. College entrance examination time is nine am to eleven PM,adidas yeezy pas cher, three pm to five pm, in these time periods, to adjust their corresponding subjects of the excitement, but also to avoid the psychological and physiological period of their own. Especially the students who are good at "the midnight oil", "early" and those likely to feed the poor and in these periods to nap students, should be paid enough attention. (inspirational & nbsp; to remember, knowledge has mastered the confidence, adequate rest and supporting the biological clock is a kind of protection, a spiritual protection.
Related Articles:

Pippi Long

Wash cloth

Rabbit mushroom

Near Cao kiosk, Zhu Geliang ordered the ship to be double arrow, and let the soldiers side beat, while shouting. The fog all over the sky, can not see the actual situation, plus Cao Cao is cautious and suspicious, not easily dispatched, called Gong nushou towards the ship archery. At this time, both sides of the ship are filled with an arrow.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Sunflower _9
« پاسخ #5 : 24 مه 2016، 12:48:34 am »

,nike tn pas cher
 the things in the world are wonderful. I have to look carefully.
 sunflower
 sunflower
 we come to the place where the flowers grow, and the sunflower is growing toward the sun! "Why do you want to grow toward the sun?" I asked my father. Dad said: "this...... I don't know, home to check."
 one day,nike tn pas cher, Dad took me to the park. Here is beautiful! With the soft grass, flowers, in different poses and with different expressions,hogan outlet online, yellow green and white...... There are trees with luxuriant foliage,veste barbour pas cher, The grass is green and luxuriant.
Sunflower
< p > back home, I found my "plant" the book and began to read: sunflower stalks with a big golden disk, disk center has thousands of single tubular flowers,golden goose saldi, the edge of the disk with a couple of laps ligulate flower. When each flower is ripe, it will produce a sunflower seeds. Disc large stem below the Ministry contains a "plant auxin, it is afraid of the light, confronted with the light irradiation, can hide to the backlight side,hogan outlet, while also stimulating the backlight side of the cell to reproduce rapidly, so, the backlight side than to the light side of the rapid growth, sunflower produced bend toward the light. As the sun moves, the plant auxin is constantly moving back in the stem. In this way,scarpe hogan online, the sunflower disk always follow the sun. When the seed, sunflower disc is too heavy, it will no longer bow,sac goyard pas cher, with the sun.
Related Articles:

Economic Development Bureau in 2015 industrial work

The first

Street community work in 2015

Establish "to the moral idea of virtue" further to theme class meeting, recreational and sports activities as the carrier, promote different levels of students to develop good moral character, healthy personality and good psychological quality, enhancement of moral education, effectiveness, initiative and creativity of for, and create a school a good school spirit and style of study, to build a harmonious campus. Trying to create a new situation of moral education in our school.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
National secondary school teachers to declare the title assessment conditions
« پاسخ #6 : 09 ژوئن 2016، 02:27:32 am »

national secondary school teachers to declare the title assessment conditions
 2, any two teachers,hogan outlet online, each school year to complete the teaching workload and workload of teachers, and the completion of the Provincial Education Commission or the ground (city), the total amount of teaching hours and the total amount of teachers work requirements.
< p > 5, since any secondary teacher job, bear and qualified teacher (including the Communist Youth League deputy secretary, in counselor, young pioneers counselors, teachers of three or more research group leader,hogan outlet, more than 100 boarding students life administrator, organized interest groups normal development extracurricular activities of sports, music, fine arts teacher, engaged in audio-visual, experiment, labor and technology lessons teachers) or teaching and education management work for more than two years.
< p > 8, teaching workload requirements qualifications four year third year of teaching for the total number of classes: high school full-time teacher of not less than 960 hours, school middle-level leading cadres not less than 360 hours.
 1, college degree or above, four years of secondary school teachers to assume more than two years.
 implementation of the Ministry of Education issued "on the implementation of the opinions of the secondary school teachers in the implementation of the opinions", the spirit of "[1998]020". Specific requirements are as follows:
< p > 6,zapatillas new balance baratas, since any secondary teachers' post, writing an article above (including an article and limit the independent writing or the first author) valuable teaching subject of thesis teaching or teaching experience summary, in the University (including Colonel) or professional or Research Conference on communication,hogan outlet, and send the money article.
 national secondary school teachers to declare the title assessment conditions
National secondary school teachers to declare the title assessment conditions
< p > 7,louboutin prix, since any secondary teachers' post, made remarkable achievements in the teaching,hogan outlet, moral education, laboratory construction, Colonel or above comprehensive recognition of outstanding teachers, outstanding teacher, advanced education workers,sac goyard pas cher, advanced workers of moral education, outstanding young teachers, outstanding communist party member, or superior departments in charge of education, teaching individual awards.
 4, during the examination results qualified more than.
 3,hogan outlet, bear the middle school more than one course teaching, peer review, teaching experience is rich, higher education and teaching level, the effect is good. Any class two teacher during the class, the demonstration class, teaching level and ability to get peer recognition.
Related Articles:

Food sales

Celebrating teachers' Day poe

Eager to learn and improve skills. Be responsible for the enterprise, responsible for the consumer. With good professional quality, take the initiative and enthusiasm, patience and thoughtful service concept, harmonious and friendly service attitude, rich professional knowledge, skilled operation skills, to serve every customer, at the same time to consciously abide by the rules and regulations of the company and the position of the discipline required.
خارج شده است

این صفحه در 0.057 ثانیه 22 نمایش داده شد.