انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

متدين واقعي به هيچ مذهبي، به هيچ ملتي، به هيچ نژادي و به هيچ رنگي تعلق ندارد! او به كل انسانيت تعلق دارد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 1 _ قدم دوم الانان  (دفعات بازدید: 3764 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 1 _ قدم دوم الانان
« : 29 ژوئن 2011، 03:07:45 pm »

در حال حاضر عقیده من (تصور من) نسبت به قدرت برتر چیست ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : سوال 1 _ قدم دوم الانان
« پاسخ #1 : 10 فوریه 2012، 06:08:03 pm »

من امروز بعنوان يك بيمار پر از ترس به تكيه گاهي نياز دارم تا در كنارش احساس امنيت و آرامش كنم و انرژي بگيرم ..امروز ..جلسات ..دوستان بهبودي... راهنما و نشريات بمن انرژي مثبت و  آرامش ميدهند .و ميتوانند نيروي برتر من باشند . تا زمانيكه من به  اين نيرو وصل باشم  . در مسير بهبوديم و ميتوانم تعادل از دست رفته ام را بدست بياورم و درست انتخاب كنم .. اما اگر بيماري غالب شود آن ميشود نيروي برتر من ...
 نيروي برتر من كاري را برايم انجام  ميدهد كه من قادر به انجامش نيستم ..و اين نيرو ميتواند در انجمن مرا به  خداوند نزديك و كم كم وصل كند  و من بعنوان حامي ..پشتيبان و پرورش دهنده دانا و توانا ميتوانم به او تكيه كنم . .   
« آخرين ويرايش: 10 فوریه 2012، 06:11:51 pm توسط narges »
خارج شده است

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 16 فوریه 2012، 08:36:23 pm »

من امروز تصورات باطل و مخرب گذشته ام را نسبت به نیروی برترم کم رنگ کرده امخدای من در گذشته خدای مجازات کننده و ظالم بود ولی امروز او را خدای عشق و محبت،خدای مهربانی و گذشت،خدای دوست داشتنی می دانم .تکیه گاهی که در همه شرایط زندگی من مرا تنها نمی گذارد و بهترین ها را برای من می خواهد.امروز او را حامی ای می دانم که خیلی راحت می توانم به اعتماد و تکیه کنم.حدای امروز من خدای بخشنده و پذیرنده است.نیرویی که قادری توانا و مطلق است و من با تکیه به او به آرامش،پذیرش،شادی و خوشحالی می رسم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 28 اوت 2012، 02:11:22 pm »

اوایل تصویر من از قدرت برترم کسی بود که
مدام مشکل میاره تا عذاب بده
ولی امروز دیدم تغییر کرده قدرت برتر من
راههای آرامش را برایم گذاشته
اگه از ته دل صداش بزنم مرا بی جواب نمیگذاره
قدرت برترم مرا راهنمایی میکند
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

morche

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #4 : 15 اكتبر 2012، 05:32:01 pm »

قدرت برتر من خدایی است که بسیار مهربان و دانا و توانمند است. من به خدا و به هر چیزی که برایم در نظر می گیرد اعتماد دارم زیرا می دانم مرا بسیار بیشتر از خودم دوست دارد، بسیار بیشتر از من دانا است و بسیار بیشتر از من قدرتمند است. تصور من از خدایم خدایی است مهربان و رئوف اما در گذشته وقتی مشکلی برایم پیش می آمد فکر می کردم خداوند قصد تنبیه مرا دارد و می خواهد به من چیزهایی را با تنبیه یاد دهد درصورتی که اینگونه نبود.
خارج شده است

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #5 : 18 اكتبر 2012، 06:24:23 am »

lمن امروز تغيير كرده ام .تصورات و باورهايم هم به نيروي برتر تغيير كرده . خودم را از او جدا و دور نمي بينم .. ميتوانم به نيروي برتر و نيروي برتر فوق (خداوند) وصل بشوم .خدايي كه قبلا از او مي ترسيدم امروز تصميم دارم با خواست و اراده و در جهت رضاي او زندگي كنم . ازش ميخواهم  كه هر لحظه من را راهنمايي كنه ..و اين بمن  آرامش خاطر  ، هدف و جهت ميده  . 
خارج شده است

rahaazad

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 11
« پاسخ #6 : 26 اكتبر 2013، 10:40:05 pm »

در گذشته های دور از قدرت برترم میترسیدم.تا اینکه این ترس مرا از او دور و دورتر کرد تا جایی که منکر او شدم . شرایط و آشناییم با برنامه مرا با او دوباره پیوند داد.

حالا هم از او میترسم اما اینبار نه برای مجازاتهایش و قهرو غضبش .
از این میترسم که مبادا لحظه ای بخود واگذارده شوم و کاری کنم که او از من برنجد
طاقت دوریش را ندارم.تمام زندگیم را بخودش سپرده ام.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Eight Tips for elegant women in the workplace
« پاسخ #7 : 29 آوریل 2016، 09:54:13 am »

Eight Tips for elegant women in the workplace< br / > early in thousands of years ago,golden goose mid star, we distinctly from generation to generation are in research and study, how to make a woman more beautiful, more elegant, more content. To appreciate,hogan sito ufficiale, eight saints trick how to help women in the workplace practice elegant temperament:
< br / > workplace elegant women walk calm and generous, walk slowly, can walk don't run,chaussure jordan pas cher, standing posture upright.
 2, every word, and not very fast, comfortable, not vague
He said,
 4,scarpe hogan outlet, clean your clothes, not on the place, Guihua, hereinafter referred to as home
 5, on diet,air max pas cher, not picky, food can not be.
< br / > workplace elegant women, meals with friends and colleagues, can't be choosy, dining to the appropriate section,nike tn pas cher, not excessive infinite
 7, all people are to be loved
< br / > the workplace elegant women, with the knowledge to enrich themselves,scarpe hogan outlet, after the busy work and family if there is excess energy and time would need to read more,louboutin pas cher, learn more knowledge, time to recharge your batteries. To be a woman of knowledge and meaning. (Cai Yu)Related Articles:

Yang a sno

Grandpa La

Perception

There are many kinds of edge, to be able to know who is a cherished and memorable edge. But love more is crowds in the pass, sometimes, rub shoulders in a hurry; sometimes, affectionate leisurely to you came. Under the eaves of it rains and shelter pedestrians, the faint light of the street waiting for the same road vehicles yeguiren. They are also a chance. Even under two birds, to meet in the air, but also because of the margin.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202

< p > Dortmund club general manager Hans Joaquim Alberto Silva - Watzke has publicly said that the club will not be in order to get the transfer fee and vacate Lewandowski team wanted to respect the contract between the two parties. But in the outside world,hogan outlet online, Watzke's comments,hogan outlet online, just to raise price and putting it on levandovski.
< p > Manchester United this season, the attack strength is very powerful, 19 matches in the Barclays Premier League zhanba, the Red Devils have scored 48 goals. But in Al Ittihad stadium Manchester City (micro blog data) and Borussia Dortmund in the Champions League,hogan sito ufficiale, watched Lewandowski, Sir Alex Ferguson still hope this European top scorer. In the eyes of Ferguson, Lewandowski will and Robin van Persie composition invincible striker partner and Wayne Rooney will be slightly by a little position in search space. In addition, Ferguson also hope that Lewandowski and Kagawa Shinji this pair of former partners to re collision sparks.
< p > according to the German "Bild", the British "Daily Mail" reported said that Sir Alex Ferguson is ready to pay 18 million pounds transfer fee for Lewandowski, consider to Poland striker and team of contract at the end of the season they will expire, Dortmund also willing to release. "Picture" pointed out that after joining Manchester United, Lewandowski's annual salary will reach 4 million 100 thousand pounds, which is two times his income in Dortmund.
< p > 24 year old levan in the last three months of the season in all competitions for the Dortmund played 115 times, scoring 53, the Bundesliga appearances of 16 times,scarpe hogan outlet, scoring 10. All along, the daily mail has been concerned about the transfer of Lewandowski,hogan outlet online, at the end of 11, the newspaper has reported in detail that the Poland striker has told his friends, he will leave Dortmund. "Daily Mail" pointed out that although Lewandowski is Dortmund's most lethal attack, but his personal treatment but not teammates Royce and Goetze: after two people's salary for 328 million pounds,hogan outlet online, and polish center is only 200 million pounds head son, this is probably one of the levan Boris goldovsky seeking a transfer.
 Beijing time on December 28th news, according to German, British media reports,nike tn requin soldes, Manchester United ready for Lewandowski out of the transfer fee of 18 million pounds,nike tn pas cher, Dortmund has been ready to put people. After the end of the season, the Poland striker will join the Reds, and will get a 5 year contract.

< p > Manchester United boss Sir Alex Ferguson has always been the most steadfast pursuer Lewandowski actually during this summer's European Cup, the Polish center about landing at Old Trafford rumors will be rampant. But Dortmund still retain the team's striker, and he marked 18 million pounds.
Related Articls:

The Asian Film Awards the great master won the 7 Z

Wenger adm

The Spurs have 0.6 seconds wi

This micro-blog exposure, users have a message like, one netizen joked: "looks like the original, who said looks like my mother a cake is really india!" Also the netizen says: "it seems that! Laugh Minzui when the mouth and chin was simply a hair like!" More users praise the mother and daughter like Sister Flowers two.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Little grass
« پاسخ #9 : 13 مه 2016، 09:28:50 am »

Little grass
,hogan outlet online  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & quot; small & quot; do not represent weak,scarpe hogan outlet, & quot; grass & quot; does not mean not beautiful,nmd runner femme pas cher, but just the opposite,hogan outlet online, they by themselves from the bottom of my heart burst of strength deck a spring that belongs to them.Related Articles:

2013 Qingd

The second

That day I QQ inadvertently added to him, so we got to know. Just because the evening is not used, the way I go home the night is very remote, so I often ask someone to send home, otherwise you will call the parents to pick me up, or they are afraid to go home. Because of this, the night he sent me home, he is certainly not a person, and one of his friends.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
Country garden announced the 08 annual report hold
« پاسخ #10 : 21 مه 2016، 10:14:50 pm »

country garden released 08 annual report,scarpe hogan online, although last year China's real estate market suffered winter,hogan sito ufficiale, but the results are still better than expected. Annual contract sales of about 17 billion 500 million yuan,scarpe hogan outlet, an increase of 07 year over the same period the amount of contract sales,tenis asics masculino outlet, an increase of 11.6%.
Country garden announced the 08 annual report holds 6 billion 700 million cash support 09 sales
< p > for cash flow sufficient reason, stakeholders pointed out: Biguiyuan has been working to maintain a stable financial situation, coupled with the high price products recognized by the market,hogan outlet online, sales of ideal,adidas yeezy 350 pas cher, capital returns in good condition, in the first quarter of 2009 achieve about 35.5 billion sales contract) strengthen sales at the same time, the company also adopted to strengthen internal controls,bottes ugg france, broaden sources of income and reduce expenditure to ensure the company's steady operation.
 according to country garden revealed that as of March 31, 2009, the country garden cash balance of about $. Bank line of credit for the amount of RMB yuan (there are no million yuan to enable. Need to repay bank loans within 2009 years of the yuan,yeezy 350 pas cher, from the current cash flow situation, the country garden fully able to repay the loan and take into account the normal operation of the enterprise.
Related Articls:

Yueyang Xi

China Merchants Bank financing has been approved b

Last year, Qinghai gelatin to produce transcripts too horrible to look at, operating profit and net profit both fell sharply. In 2009 the company achieved operating profit of -4645.32 million, down 183.71% over the same period last year, net profit of -1742 million, representing a decrease of 227.14% over the same period last year. Although the results of this year to enable the company to avoid the fate of being ST, but still not optimistic.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Teacher's day composition 400 words
« پاسخ #11 : 24 مه 2016، 04:00:01 am »

Teacher's day composition 400 words
 in the morning of September 10th, our class is sitting in the classroom to talk about the teacher's day to send what gift.
 teacher's day writing 400 words
 the teacher finished, monitor stand up to sing the beginning of "grateful heart", we also put the song to sing with. This is the teacher absolutely can not think of things,air max pas cher, in this moment, the teacher drops a small crystal tears, she went to the podium to go down, gave us a warm embrace......
 students read the words on the blackboard "teacher your pain!" This is the class of fourteen students in our class. The teacher from the four grade to our grade six, each teacher such as mother love us, education,golden goose outlet, we are the hard! But we know, the mouth said,golden goose outlet, "the teacher you hard" is useless, only with their own actions to say.
 at last, our class stood up and said, "teacher, I love you! You do not know the day and night to correct our homework, in the classroom by our gas,nike tn requin soldes, at home by the son of the gas,hogan outlet, we are sorry you! You work hard, really hard ah! Finally,tn requin pas cher, we send you a word,hogan sito ufficiale, teacher! Believe in us! We won't let you down!" This is one of the moving things that happened to our teachers' day.
 at this time, a familiar figure from the corridor on the way - the teacher. We at this time immediately in the mind number: "3... 2... 1......." When we all stand in unison said: "teacher, you have worked hard!" This sounds magnificent, using what we say a word. Finished,hogan outlet online, we have not handed over the work of the whole hand up, then the teacher smiled and ear to ear. The teacher said with a smile: "you have to work all the time I have seen the first time, this is you give me a best teacher's day gift!"
Related Articles:

Ocean World

Cute littl

Hometown T

Finally, the Chinese players out, he is not a bit like high jumpers, while scratching their heads, while jumping left and right jump, like a quick boxer, I really like the high jump of material. Suddenly, he quickly ran up and jumped into the cloud nine, after a long time before the fall. The foolish eye, do not know how to write the score, had to write "cannot be measured".
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
You are a flowering tree
« پاسخ #12 : 28 مه 2016، 07:43:43 pm »

You are a flowering tree, so I'm on my way to travel, in your most beautiful moment,hogan outlet online, blooming gorgeous pure and gentle life, from far and near,scarpe hogan outlet, from the near to the distant moment feelings in my heart has spread, want to stop each other, afraid to conceal his eyes for your love, life is a the end of the trajectory design, loneliness and sorrow had departed, not all dreams come and realize,goyard prix, not all words have come and tell, Dishou proud China slowly receded,pandora jewelry outlet, how many times dreaming of the moment forever, if the first encounter lovers,goyard paris, thoughts of life becomes short. If people can be reincarnated,timberland outlet, the world if there is reincarnation, I would like to devout Buddha for five hundred years,adidas nmd runner pas cher, only willing to let us to build a very good friendship,hogan outlet, -- Reading Xi Murong's poems, written in 2012.2.10Related Articles:

Flower but

Exhibition review

Welcome you, the Youth Olympic Games _0

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
2011 primary school teachers'morality learning experience
« پاسخ #13 : 01 ژوئن 2016، 07:34:30 am »

< p > as an ordinary people's teacher, carefully prepare each lesson,scarpe hogan outlet, earnest good each lesson, and constantly improve the level of their own business is the fundamental, but just do this also can not say that you are a qualified teacher. As a teacher, should also strengthen its own personality,nike tn soldes, to be a noble person, with good quality, and that the necessary role conversion, to escape from the traditional dignity of the teaching profession, freed from parents of majesty,pandora outlet, as a guide of students' growth and encouragement from the only correct teachers assume in the wake, learn to listen, learn to understand, learn tolerance, learn to appreciate, and know how to praise, good at communication become partners of the growth of students. For teachers,hogan outlet, the best return is to get students' true allegiance. A concrete manifestation of good ethics, maintain a personality equality between teachers and students is. Mutual learning and mutual respect. Teachers and students to learn and follow the examples and role models,hogan outlet online, teaching in language teaching, so humorous and witty conversation, decent dress, cordial and enthusiastic attitude, solid and profound knowledge, like warm sunlight into the students' mind so that they feel warm, Chang Shu, relaxed. The harmonious relationship between teachers and students can improve their learning efficiency, resulting in the teacher's sense of trust and respect. Hard work. As a teacher of imparting knowledge, only constantly update their knowledge, and constantly improve their own quality, and constantly improve themselves, to teach a good student. If its loose,hogan outlet, how can the students seriously. >
 "project, education oriented; education plans, teacher oriented; teachers' professional ethics is the plan." What is a virtue? The so-called morality, is the moral quality of the teachers with the most basic of teachers,hogan outlet, teachers in this industry; is the fashion trend. Ethics is the soul of education workers.
 for the ethics problem, many educators and leaders had discussed. Confucius: "bow from the thick and the thin responsibility to the people", "and paragon of virtue"; famous educator Mr. Ye Shengtao said: "all the work of the educators is the paragon of virtue. All must have the noble moral character and noble spirit." XX comrades said: "teachers as the engineer of the human soul, not only to teach good books, but also the good education, all want humanness a person of exemplary virtue." The people's teachers, shouldering the sacred mission of cultivating and shaping people. It is no exaggeration to say that the hopes of a nation, is supported by teachers. Teachers not only teach people to knowledge, make people from ignorance to civilization,air max pas cher, more important is to teach people to Germany, make people learn how to be a noble man. A nation's quality directly reflects the level of education, the national vice, to improve the quality of the nation must have a good education team. Set foot on the three feet of the podium, which means on the arduous and long journey of education.
 Shi Yuxia
2010 Experimental Primary School teachers'morality learning experience thirty-six
Related Articles:

2014 mother's Day Thanksgivin

2014 year-end assessment summary of selected graduates

2014-2015 academic year last

To be a party member is glorious, but it does not mean that it is glorious, but also that it is dedicated to the service, but also to withstand the test of the party organizations. A member of the Communist Party must always be set up for the cause of communism struggle life wholeheartedly serve the people, ready to sacrifice for the benefit of the party and the people all the ideals and beliefs and correct world outlook, outlook on life, value view.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
2012 - 2013 of the second semester of school Youth League work summary
« پاسخ #14 : 02 ژوئن 2016، 07:21:37 am »

one, the overall strengthening of the group's own construction, to guide students to learn theoretical study, play a role model and demonstration of the members of the
< p > this semester, to Deng Xiaoping Theory and the "XXXX" important thought and the scientific development concept as a guide, thoroughly implement the spirit of the big party XX, adhere to follow the "people-oriented and create a harmonious campus" school motto. To cultivate high-quality * * in man-made targets, from nature and members of the Communist Youth League to students' characteristics of combined with the actual situation of our school, around the focus of my school work, and actively cooperate with other departments, further strengthen ideological education,hogan outlet online, strengthen the organization construction, rich campus cultural life, and give full play to the role of grassroots organizations, creating a new situation in the work of the Communist Youth League in our school, greatly improving the school youth ideological and cultural qualities.
1,hogan outlet, to strengthen the training of cadres, to shape the students' elite. In student cadres to extend the theory of Deng Xiaoping, "XXXX" important thought learning and implement the spirit of the big party XX, learning the Central Committee of the Youth League,hogan sito ufficiale, League Committee, the Mission District of the spirit of the meeting and fully in the school youth corps committee carry out related work. Actively participate in the mission district cadres training and the Bureau of the Communist Youth League to carry out the various learning activities. Regular training to the student group cadres, rich training content,scarpe hogan outlet, innovative forms of training. At the beginning of the semester to carry out the group secretary of the group, the organization committee members, members of the committee to promote training and learning, the end of 4 and the group's knowledge education. A month to convene a meeting to listen to the report on the work of League cadres, cadres,hogan outlet, exchange of experience and practice. To understand the status of the league members, in time to grasp the situation, to play the role of the organization in the building, to support the guidance of the Student League branch around the building to carry out the work. Gradually improve Tuangan consciousness, initiative and enthusiasm to mobilize the cadres to work.
2, strengthen the ideological education, improve the overall quality of the members of the team, can better promote the moral education of the school. This semester, we asked the Secretary of the League regularly on the ideological education of the class members, organization learning team knowledge, raise awareness of group members, has received preliminary results. Also asked the Secretary of the League to supervise the words and deeds of the class members, found irregularities in the people and things to criticism and education,hogan outlet, in serious cases reported to the Communist Youth League, by the Communist Youth League to implement commandment free talk.
3, to further standardize the League program, strict League off. In developing its members, always adhere to the implementation of member development accept group and students supervision and appraisal system, joined the League must have four Guan: first class publicity accept investigation, class,scarpe hogan outlet, voting, teachers to sign an agreement. It's to improve member's quality adds to its appeal. < >
 build a good school team at all levels of organizations, so that the regular work of standardization, institutionalization. Play a role of League branch, to the members of the youth ideological and political education and cadre business training to strengthen the strict implementation of group discipline, publicity and recognition of advanced models,hogan outlet, serious specification to absorb the outstanding students to join the league, do a good job of propaganda.
Related Articles:

A survey of students' ideolog

2013 engin

2015 compu

According to the deployment of learning school science development view, these days, through learning and group discussions and other forms of learning, I to the scientific development concept spiritual essence and the scientific connotation have more profound understanding and the understanding. Conscious of my work and the actual requirements of Scientific Outlook on Development, found that there are some specific problems.
خارج شده است

این صفحه در 0.072 ثانیه 23 نمایش داده شد.