انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بـــلوغ ، دانـــستن آن است كه چه وقت براي كمك گرفتن اقدام كني.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: شما از چه چیزهایی شاکر هستید؟  (دفعات بازدید: 39003 بار)

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • uvw144
Gansu ten enterprises sewage environmental protection department accused of dere
« پاسخ #150 : 10 ژوئن 2016، 07:09:55 am »

< p > September 2014,golden goose saldi, Inner Mongolia Tengger Desert pollution incident occurred shortly after, Gansu is activated near the sand area, Gobi area environment protection inspection action, requirements and resolutely prevent the occurrence of an event of major environmental pollution. Authorities announced the results of the investigation is: the province is not found in the desert like a desert sewage phenomenon, only in the Gobi area of Dunhuang found a similar risk.
< p > early in 2003, Ronghua company as the largest shareholder of Ronghua Industrial (Group) Co., Ltd. is because of monosodium glutamate production and construction project fails to carry out the EIA and the "three simultaneous" system, pollution control facilities, excessive emissions and other issues were ordered to suspend production for rectification. In April 2008, the Ministry of environmental protection inspection found, Ronghua Industrial Company pollution control in the second phase of the project unfinished, the discharge of wastewater chemical oxygen demand of 2.39 times more than the standard, still can not achieve emissions compliance, Ronghua Industrial Company therefore is to supervise the handling.
Gansu ten enterprises sewage environmental protection department accused of dereliction of the Tengger Desert | Tengger Desert | sewage
< p > according to Xinhua News Agency March 27 (Xinhua) recently, Gansu Wuwei Ronghua Industrial & Trade Co., Ltd. due to the Tengger Desert illegal sewage punished, at present investigation and accountability work is underway. Reporter survey found that the company can be a long time wind splendor sewage,zapatillas air max baratas, especially the local government environmental protection departments suspected of dereliction of duty.
< p > in August 2011, Wuwei City in accordance with the overall planning requirements, Ronghua company from Liangzhou District moved to East 11 km issue town sand ditch, implementation easy to move and to technological transformation expansion. In May 2014,guess soldes, the main project of the project was basically completed,hogan outlet, but the pollution control facilities were not completed. In this case, Ronghua company without investment adjustment and production, to the Tengger Desert kangaroo underground pipe emissions production wastewater.
< p > according to the preliminary investigation departments, 2014 May 28 to 2015 March 6, Ronghua company average daily discharge of substandard water nearly 1000 tons, cumulative emissions more than 270000 tons,scarpe hogan outlet, of which nearly 19 million tons with built in Ronghua company investment Rongsheng desert trees along the both sides of road greening irrigation,air max femme pas cher, more than 80000 tons by laying underground pipe discharged directly into the hinterland of the desert. The UAV aerial and GPS positioning, determine the total size of 23 sewage ponds, pollution area of 266 acres.
 star enterprise more than ten years of continuous sewage
's survey found that the company sewage splendor to the Tengger Desert behavior during the inspection of environmental protection in Gansu. Ronghua company for the sewage problem, people had to the environmental protection department report,hogan outlet, but the provincial Environmental Protection Department of the masses of letters only approved without thorough investigation and inspection, the local >
< p > the accident enterprises ronghua company is private enterprises, Liangzhou District, Wuwei City,air max femme pas cher, a large-scale enterprise group to the set of agriculture, mining, medical is equal to one or the first 151 agricultural industrialization leading enterprises, Gansu Province of circular economy pilot enterprises. Is such a star enterprise, in the past ten years, the continuous occurrence of illegal sewage incidents.
 two environmental protection after the report did not seriously check
Related Articls:

On behalf

Hebei Ningjin County gas station fire explosion fierce fire - liquefied gas station explosion

I will be

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

d0ouksg5m

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 119
    • fgh388
Ministry of Civil Affairs China's social work professionals gap larger - Social
« پاسخ #151 : 11 ژوئن 2016، 01:39:17 am »

he pointed out that the quantity, the structure is reasonable, the quality is the basic request of the social work professional talented person troop construction. But China not only has the problem of insufficient amount of social work professionals, also faces talent structure is unreasonable,hogan sito ufficiale, the high-level applied talents lack of "short board", is still unable to meet the people's growing demand for specialized social services.
< p > according to reports,zapatillas air max outlet, next step, the Ministry of civil affairs will also combined the central authorities formulated job in the society development and professional personnel salary special policy, further expanding the social work service platform, strengthen the social job security, for social work services continued deep into the development lay the foundation.
 Miya Kako said that the community, social organizations and social service institutions are the main platform for the development of social work services. In recent years, civil affairs departments at all levels actively promote the development of civil affairs units and urban and rural community social work post settings, and actively support the development of private social work services,goyard prix, actively promote the purchase of social work services, in social work services platform construction and professional personnel use and achieved remarkable results.
 it is reported that in September 2009,hogan sito ufficiale, the State Council, the Ministry of education to promote the establishment of a national social work master's professional degree education steering committee. After many years of development, the national social work master education and training units from the initial 33 to 104, there are three graduates embarked on the job.
< p > it is understood that the social work professional talent team construction in long-term planning (2011-2020) ",golden goose outlet, by 2020, the total amount of social work professionals to reach 145 million people,goyard pas cher, social work graduate students to cultivate and introduce 30000.
Ministry of Civil Affairs: China's social work professional talent gap larger social work
< p > Xinhua net Beijing on September 20 (reporter Huang Xiaoxi) "at present, China social work professionals total just over 40 million people, accounting for only the country's total population of 1000 0.29, social work professionals in more developed countries and regions accounted for the total population of about three thousands of a large proportion of the gap." Deputy Minister of the Ministry of Civil Affairs Gong Pu said.
 palace Pu light is held in Beijing in 20, the national social work professional degree graduate education steering committee and social work master education director of the meeting made the above statement.
< p > "compared with the goal, China master of social work training unit number is still relatively small, the scale is still relatively small, at the same time, the training unit personnel quality is uneven phenomenon is quite serious, there is an urgent need to scale the quality of both hands, two hands are hard, so as soon as possible filled the professional social work personnel,hogan outlet, especially high-level talent gap." Gong Pu ray said.
< p > the reporter also learned and professional level is low due to the social work development in China is not a long time, social work services platform still has the post is not sufficient, the responsibility is not clear,hogan outlet, attract and absorb ability is insufficient.
Related Articls:

Beijing af

National t

Taiwan to do a good job in Fujian airliner crash emergency handling work - plane crash

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Guangdong section of Beijing Guangzhou railway has
« پاسخ #152 : 12 ژوئن 2016، 06:17:33 am »

< p > the rainstorm induced debris flow caused by Jing Guang Railroad after the interruption of the Guangdong section of the line, the Guangzhou Railway Group quickly start emergency plans,hogan outlet, along organization of more than ten thousand railway workers on-line rescue, from 16 to 18 36 points, between Beijing Guangzhou railway in Guangdong Duan Lechang to Pingshi multiple due to shatter the rainstorm induced debris flow area has robbed pass to resume operation.
 Guangzhou Railway Group reminded passengers to pay attention to the station announcement, proper arrangements for travel.
 it is understood that at present, the Beijing Guangzhou high-speed rail line including the Wuhan Guangzhou high-speed railway,hogan sito ufficiale, not affected by the impact of disasters. To increase high-speed rail transport capacity, fast transportation passenger,sac goyard pas cher, railway sector has from Wuhan,scarpe hogan outlet, emergency mobilization column 4 EMU rush to the rescue in Guangzhou,scarpe hogan outlet, additional 18 times for high-speed trains and stations were not stranded passengers.
Guangdong section of Beijing Guangzhou railway has reopened part of the train is still | Beijing Guangzhou | outage section of Guangdong | reopened
< p > New Network Changsha on August 18 (reporter Lu Yi) reporters learned from the Guangzhou Railway Group the latest, 16 through 18 36 points, after the railway sector for 20 consecutive hours of emergency repairs,golden goose outlet, Guangdong section of Beijing Guangzhou railway,cheap mac makeup, has robbed pass recovery operation, but the Guangzhou railway station north of the Jing Guang Railroad Train still outage.
< p > the Guangzhou Railway Group said that although the Guangdong section of Beijing Guangzhou railway has been reopened, but by the local still rains,scarpe hogan outlet, multiple speed limits and some of the bus line vehicles need to transport and other factors, tonight the Guangzhou railway station north of the Jing Guang Railroad Train still outage.
 (original title: Beijing Guangzhou line has been reopened to resume operation is still part of the train outage)
Related Articls:

Beijing custom bus next month to add two lines - B

Experts th

Last year, 82 central departments three expenditur

To be able to grasp war, and win this should be a strong army, to strengthen the army officers and soldier war, troops in war, war thought training, firmly establish fighting the only fundamental standards, in accordance with the requirements of the war to engage in construction, grasping preparation.
خارج شده است

این صفحه در 0.113 ثانیه 20 نمایش داده شد.