انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نخست راه را برو، سپس با تمام وجود خود را در آن دریاب - فقط بعد از آن است که میتوانی دستان دیگری را بگیری و راه را به آن نشان دهیایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: داروهایی که موجب پر خوری می شوند  (دفعات بازدید: 1811 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

همان طور که می‌دانیم، داروها یک سری عوارض جانبی دارند. در میان این عوارض ناخوشایند، گاهی اوقات افزایش وزن هم به چشم می‌خورد. چرا این اتفاق می‌افتد؟
دکتر شارل هاژِژ دربارۀ این موضوع برای ما توضیح می‌دهد...

چرا برخی داروها باعث افزایش وزن می‌شوند؟
دکتر هاژژ: داروها به 5 دلیل ممکن است وزن را افزایش دهند:
1) دهان را خشک کرده و موجب تشنگی ‌شوند، و به دلیل نوشیدن سودا و نوشیدنی‌های شیرین کالری اضافی وارد بدن می‌شود.

2) تحریک اشتها.

3) کاهش مصرف انرژی به دلیل کاهش فعالیت جسمی و ورزش.

4) افزایش توده‌های چربی به واسطۀ فعالیت تحریک ذخیره سازی چربی.

5) احتباس آب. شاید بتوان علت ششمی هم ذکر کرد که آن تغییر ذائقه است و غالباً در اثر مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها پدید می‌آید؛ به این ترتیب که فرد سعی می‌کند با خوردن بیش از اندازه حس ناخوشایندی را که دارد، پنهان کند. ولی از آنجایی که این نوع دارو برای مدت خیلی طولانی تجویز نمی‌شوند، تأثیرشان هم بر روی افزایش وزن موقتی است نه همیشگی.

اصلی ترین داروهایی که در این رابطه کدامند؟
دکتر هاژژ: داروهایی که باعث تشنگی و خشکی لب‌ها می‌شوند، داروهایی هستند که تأثیرات آنتی کولینرژیک دارند، مانند:
بسیاری از داروهای ضد افسردگی،
داروهای ضد روان پریشی،
برخی داروهای ضد فشار خون مانند کلونیدین،
برخی تثبیت حالت کننده‌ها مانند لیتیم،
تمام آنتی کولینرژیک‌ها ...

راه حل چیست؟
دکتر هاژژ: این افزایش وزن نه تنها خودش مشکلی به عنوان اضافه وزن را ایجاد می‌کند، بلکه ممکن است باعث ترک درمان توسط بیمار شود. از آنجایی که بازگشت به وزن نرمال مشکل است، بهتر است که از بروز این تأثیر ناخوشایند در بین بیمارانی که سابقۀ اضافه وزن در خودشان یا افراد خانواده شان وجود داشته پیشگیری شود؛ این پیشگیری می‌تواند به وسیلۀ استفاده از رژیم غذایی مناسب با درمان یا انتخاب داروهایی که ضرر کمتری دارند باشد.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gdf8e7nert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 243
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • fgh902
March forward, let life without regret
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 08:33:06 pm »

needs to seize the "now".If time is like a sandglass, quietly flow away the sand, always irreparable, we must grasp today, good in "battlefield" gallop back, do not let the success in our noses away, as long as we worked hard and move forward, our life will not leave regret, at least enterprising, we are like the wind live natural and unrestrained,hogan outlet, like water as calm.If life is so fragile, the time is so short,hogan sito ufficiale, wait until our bristles between pull a wisp of hair, slender crow's feet in volume waves, then you will find original enterprising is so important, it brings you joy, bring you success, more important is to let you have no reason to regret came to this world, this life is enough.If someone said,scarpe hogan outlet, in the face of setbacks, did not choose to back the people is foolish,chaussure louboutin pas cher, and I have to say,hogan outlet online, if each setbacks are not forward, then there is no "Yugongyishan" feat, no red afraid expedition to the spirit. Choose onward in the face of difficulties, his life is immortal legend.If ahead let we learned the hard, hard, let our life without regret, I want to say: ", why not do it?"
Forward, let life no regrets< br / > life process there are always advance and retreat, in the process is inevitable setbacks, the setbacks is actually a success should pay tuition fees. And the sow in tears harvest. Obviously, the courage to forge ahead for their own benefit a lot, so we have to be in the!
 need firm faith and perseverance. Everyone is eager for success, looking forward to success. The road of life is long, because the heart of the hope that the success of the belief that we continue to move forward. Life is like a ship sailing in the sea, the advance of the faith is the hand of a compass,goyard soldes, it allows us to move forward along the shortcut. We want to continue to forge ahead,tn requin pas cher, strive, strive for their own goals, that a firm belief that enable us to move forward, breaking the front of many dangerous shoals. Who says it will be difficult to get back in the face of difficulties, it is difficult to get a strong willed person. In this,hogan outlet, thanks to the firm belief that let us go.
Related Articles:
 
 
   Life is no
 
   Into the h
 
   Cool overnight
 
 
  Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

gqg8eob9g

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 285
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • efg174
super spare flash Stade Gerland
« پاسخ #2 : 21 مه 2016، 04:00:59 am »

Leon super demon star shine gers waves the biggest dark horse after three weeks jiemiansha
< p > Phoenix sports news Beijing time on February 15, at three o'clock in the morning and 45 minutes,tn requin pas cher, the 2011-12 season Champions League 1 / 8 final first leg a focus of the war at the Stade Gerland in battle, the French giants Lyon at home against Cyprus Greek powerhouse athletic and results with the 20-year-old Lacazette goal, Lyon home 1-0 win. Although away than 0 1 defeat, but strong Cypriot defense or to the people left deep impression, after three weeks in Nicosia on both sides of the second leg of the race will be the moment of this dark horse fineness test, the black horse can a black in the end? We will wait and see.
< p > was born in Lacazette May 28, 1991 present superior position of striker, the season has just won the regular first-team action, but has been as a replacement for Lisandro Lopez and Gomi, but the youngster but with a field and a good performance to win the trust of coach. The season Lacazette total tactics a 16 games, in 9 games as a starter and scored 3 goals, the Champions League play four games, but the basic are play as a substitute, only the final round of competition,tn requin pas cher, with Dinamo Zagreb in the starting line-up, and he sent in the Champions League in only 1 assists. Such data is not color, but the battle between a dark horse is he really shining moment, after the 90 young audience active, while also creating the several good opportunities to score. The goal is to a praise of him throughout the game. The grain of gold goal or Xu can change the fate of the demon star. We will see what happens.
 road losses difficult to block the biggest dark horse night of Cyprus will display "
 super spare flash Stade Gerland
 crazy for him tonight< p > in the audience occupy an overwhelming advantage, quasi giants Lyon with a hard fought victory from the Cypriot team Apoel. This result may not a surprise,scarpe hogan outlet, but you never may think of goals be him, right, is is Lyon in 90 after the teenager Lacazette. After 55 minutes of the game, Lyon captain Chris restricted area before the ball points on the left side, Lakazete restricted Neineiqie shot, the ball met if hot leg after the change to flying into the door, the final by virtue of this grain lucky to goal Lyon at home against Apoel. Coincidence is, the less than 1 minute after the 90 Yaoxing goals,nike tn requin soldes, coach will change its,golden goose sneakers, it is clear that this is pre arranged, thanks to the Lyon boss did not advance to the replaced,hogan rebel outlet, otherwise the Stade Gerland may be a dull 0-0. In this season, just to get some playing opportunities teenager was replaced, the Stade Gerland boiling, the fans in the audience got up applause for the Lyon star of the future,goyard prix, you know, this is Gourcuff,golden goose mid star, Lopez, Gomi, can enjoy the treatment, this is a night to remember.
 as the season's biggest dark horse, from the Pu >
Related Articls:
 
 
   court finds that the two per capita
 
   The warm-up match - Boldi sco
 
   Poland Fen
 
 
    Before the Italian team's Marchisio Gon is directly ejected from the game, he thought the bitten, Suarez is the red card down. The results from the Mexico referee ignored, waved his hand and signaled the game continues. The Uruguay team to help Ramirez Chiellini clothes put up, like saying: don't play now, quickly.
خارج شده است

idh9bhe4u

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs631
Cottage express frequently appeared high price to
« پاسخ #3 : 06 ژوئن 2016، 01:46:04 am »

in April 2nd this year, Ms. Chen to help a friend to the United States in the United States to express a few eye ointment. Enter the Fedex keyword search on Baidu web site, search to a 400 phone. The company said he is a Fedex collection center, when the service staff to carry the delivery list also has Fedex. Ms. Chen put a few eye ointment and 718 dollars to the clerk. Clerk opened the receipt, said to go back after the invoice in the mail. 7 days later,golden goose outlet, Ms. Chen on the Fedex website for delivery, the results show that there is no tracking number. FedEx website staff told Ms. Chen: might be fooled. They have no such express odd numbers, suggest the again and then search to the 400 telephone contact, to see whether the shipment to recover.
 in order to deliver express delivery, Miss Li in the Baidu web site to retrieve UPS China, in the promotion of links to show that there is a website. Soon, a man claiming to be surnamed Wei,tn requin pas cher, called the UPS total Proxy Companies,air max pas cher, second days on a cargo plane to the United States, express can take this flight. After charging 295 yuan,occhiali ray ban outlet, Mr. Wei opened a document with a clear UPS words. However, Miss Li 7 in the online UPS tracking number H930 * * * 3189, follow-up results showed that there was no such number. Wei explained that the United States in the United States on a holiday so the system does not show. On the second day, he informed Miss Li,scarpe hogan online, the delivery company changed to DHL. Miss Lee contact the United States School of the recipient, found that the package was not sent to.
 cottage express forged documents
< p > Miss Lee said: because I is an important dispatches, pieces of the cost of $295 than other mail company high, in order to be able to arrive in time, the cost we are willing to bear. But without the knowledge of the company, the company changed the mail and delayed the delivery date. In our communication with Mr. Wei, he constantly lie perfunctory and prevarication.
>
< p > a Mr. Li told reporters, their company is ready to send more than 10 million of goods from Shanghai to Guangdong,hogan outlet online, Mr. Li Internet search Debon, see the Nadu page ranked first point into the. Home delivery staff claimed to be logistics, take the logistics single number is Debon, and documents. Go express goods 3 days will come,pandora outlet online, but Guangdong said there did not receive the goods.
 cottage express is a regular agent UPS
 after several contact tracing, Ms. Chen found that the parcel is a freight forwarding company in Beijing, Beijing, the bulk of the post office issued a tariff only 141.75 yuan.
Cottage express frequently appeared: high price to get a piece after the delivery of cheap courier
< p > in search website posing as well-known courier company,nmd running pas cher, buy competitors keywords in web search advertising, search engines on the website of the chaos caused by the resonance of many readers. Many readers and Beijing evening news, saying that he had been on the Internet to retrieve a fake well-known courier companies after being cheated.
 fake FedEx cheat 500 yuan
Related Articls:
 
 
   Psychologi
 
   Li Shanyou
 
   Potato net
 
 
   One year later, Dangdang once again pushed its own clothing brand, Li Guoqing today given the reason is that Western clothing sales reached 6 billion, they can do its own brand. Dangdang has not reached the size of the sales this year, but in the preparation for next year. That, in the next year Dangdang clothing sales volume will reach 6 billion.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.329 ثانیه 20 نمایش داده شد.