صفحه هفدهم کتاب آبی- وابستگان و همبستگان متقابل ( کودا) - کتابی برای تازه وارد

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

واقعی تر زندگی کن. نقابها را کنار بگذار . آنها بر قلبت سنگینی میکنند. همه ی ریاکاریها را کنار بگذار .عریان باش البته خالی از دردسر نخواهد بود اما همین دردسر ارزش آن را دارد زیرا تنها پس از آن دردسر است که رشد پیدا میکنی وبالغ میشوی

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: صفحه هفدهم کتاب آبی- وابستگان و همبستگان متقابل ( کودا) - کتابی برای تازه وارد  (دفعات بازدید: 909 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

مفهوم خودمان از نیروي برتر
.
خیلی از ما به ادیان و مذاھب متشکل معتقدیم و اصول یا مبحثی را در مورد خدا یا نیروی برتر یاد گرفته ایم . برخی از ما امیدوارند که احساس شرمندگی خود را با انجام یک عمل درستکارانه منتفی و درست کنند . حتی یک رابطه تازه ، تحت کنترل ، آمیخته به عقاید مذھبی ، در حالیکه ھمه این اعمال برای این منظور کافی نیست . انگیزه ما ممکن است که از روی درستی و پاکدامنی باشد ، ولی ما ھنوز از نظر احساسی ، مقید افرادی ھستیم که با ما بدرفتاری کرده اند ، یا ما را مورد قضاوت قرار داده اند )اسارت و سواس فکری) خلاء ما عمیق تر از آنی ھست که به این راحتی ھا از آن خلاص شویم ! ھمه ما به آن افراد دوران کودکی مان وصل ھستیم . آنھا به مرور نیروی برتر از ما می شوند و فکر ما را به خودشان اختصاص خواھند داد ، بعضی از ما منکر وجود خدا شده ایم و یا بی دینی ھستیم . برای بعضی از ما مذاھب متشکل و مورد نظر ، شاید یاد آور یک خدای بدرفتار و مستبد برای ما باشند . بعضی از ما ممکن است از دست نیروی برتر خود برای تجارب منفی و بلاھایی که متحمل شده ایم عصبانی باشیم ، یا ممکن است که دریابیم که سالھاست از او عصبانی بوده ایم بدون اینکه خودمان بدانیم ارتباط درستی با او از روی عشق نداریم . برخی باور داریم که سزاوار عشق یا بخشش خداوند نیستیم .
با تمام اینھا ما باید از خود بپرسیم : " آیا من در حال کارکردن روی یک رابطه امن ، سالم ، و مبتنی بر عشق با نیروی برتر ، خودم ، و دیگران ھستم ؟ " اکثر اوقات جواب ھمه ما منفی است . ترس و شرمندگی ما ، ما را وادار می کند که بطریق غیر منصفانه ای با نیروی برترمان بصورت مخرب رفتار کنیم .
ھرجا که مسیر عادی زندگیمان توسط وابستگی ما بریده می شد ، می رفتیم ، ولی به مقصد و منظور خودمان که ھمان آرامش و امنیت باشد نمی رسیدیم ، تا جایی که در یافتیم که چاره ای جز این نداریم که یک نیروی برتر از خود را به کمک بگیریم ، یکی که بتواند سلامت عقل ما و اداره زندگی آشفته ما را به ما باز گرداند . برای رسیدن به این منظور و برای ادامه این بھبودی ما باید حاضر باشیم که در باب این اقدام مقداری منصفانه و غیر مغرضانه تفکر و رفتار کنیم .
اگر ما نیروی برتری را قبلا تجربه نکرده ایم ، مفھوم ما در مورد یک موجود مطمئن و مھربان است که می تواند در ما شروع به شکل گرفتن بکند . اگر در حال حاظر رابطه ای با خدا داریم ، می توانیم به تقویت آن کوشش کنیم . برخلاف باور ھای نادرست گذشته مان ، می توانیم به ساختن یک زیر بنای معنوی و روحانی در برنامه بھبودی خود بپردازیم .
.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde661
And I _3 you
« پاسخ #1 : 20 آوریل 2016، 09:41:43 pm »

Sometimes I will
,hogan outlet
 you see my beard thicker than before the  you see my eyes deeper than before the  you see my hair more than ever out of  if you just like me and
The HTML template for you and me
 to dawn

abnormal at a loss like crazy by No matter

my life is perfect  regardless of whether you and I know I want to 

Related Articles:

Cherish this happiness.

To commemorate once full of passion I

"Diary of Anne" on

Moon night and how many people want to see and do not want to see the night, would like to see is because the moon is too pure, it is a beautiful yearning, a lot of good looking forward to. Don't want to see, because the moon quiet such as Yihong clear water, the wind gave birth to many mood ripples, acts add much without resistance to sorrow.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
About _8
« پاسخ #2 : 22 آوریل 2016، 11:49:03 pm »

those years you meet ,chaussure jordan pas cher
 left happy youth,hogan scarpe outlet, I continue to miss the  those waving multicolored light during the rotation of the earth is  remember that  the playground swing on the grass that we hope the stars,sca goyard pas cher;  is still remember those laughter floating to the  can you tell where I seek memory
 when the planning blueprint under the lofty ideals and high aspirations are  I; many years later I was lonely,hogan sito ufficiale, afraid of  but will always remember once also known
 laugh
Recall the HTML template
Related Articles:

From now o

Our social thought and not to earn their own proud but with the rich, an official for Rong, regardless of your money from what ways, regardless of your officer is obtained by what kind of way. If our educators, parents and teachers, in itself is such a concept, our society, but also the concept of college students learned, it can only be such a concept.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Love a person, will eventually be a fall
« پاسخ #3 : 28 آوریل 2016، 06:10:57 pm »

the vision of the circulation, doomed, his warm will eventually melt her decadent. His warmth will burn her barren. To meet this, like the great stone engraved in the memory.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; the world end is no long grass Orioles legend, she wanted to be an enduring as the universe, he can give just a beautiful memories.
      he is like a dream, to wake up her deep lingering tenderness. Slowly melt the feeling of the heart, let her sink in that charming self bloom, the kind of hidden return after withering.
      finally, he and she had the last time to calm dialogue, simply and helpless. "We are best friends".
      some people meet,hogan outlet, the moment has been doomed to love. This may be called fate. No escape. Love is like fireworks,nike tn requin soldes, end will be attributed to dust. This may also be unable to escape the outcome. Fireworks easy cold, this is a love,nike tn pas cher, after all is a world.
      he treated her meticulous,hogan outlet online, he cherish her carefully. She knows their unspeakable love, is so clean and pure,scarpe hogan outlet, seemingly calm, but shocking.
      he is the sea, she is the waves in the sea. All the Yi ripple for him, she jumped to the sea.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; he is the touch of sunshine in winter, through thousands of miles of the barrier, with warm warm attitude went to come.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; she drunk in his gentle, he she lit the flame of love, the billowing world of mortals,scarpe hogan outlet, she will and he combustion together.
      she heard him run away, as she passed by.
      if he she is chasing the wind, the wind of March catkins. Light if clouds,air max pas cher, but again in the invisible, no retreat. With the footsteps of the remotest corners of the globe. Even if the soul flies the smoke to extinguish, also no regrets.
      love a person,hogan outlet online, will eventually be a fall. That has fallen, will be doomed eternally.
      so he and she, is the other side of this life looking for. Both meet, can not resist the foot of love, lingering.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; amidst the red world, she just wanted to silence safely in the sands of time, secretly barren, decadent proud state to static Hou life the end, without any desire.
Related Articles:

This season is flourishing, s

hogan outlet online

Your love

How long how long, everyday we're preoccupied with trivial matters, numbness of body in the busy mind the unexamined in the struggle, spring, summer, autumn and winter seems to to which we have no boundaries, even date also becomes no more important, so think of spring, only a memory of childhood fragment: Spring itch itch blowing over the cheek, ground was showing the grass such as furry meadow, occasionally a few yellow daisies to us Zhankai one cute smile, partners happy pace, accompanied by their songs sway in the green leaves.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Four grade class teacher work _2
« پاسخ #4 : 23 مه 2016، 05:45:35 pm »

Four grade teacher in charge work
 as a teacher in charge, I was a novice, there are still many deficiencies in the work. But when I wrote down this plan,golden goose, I made up my decision.
 to further implement the team management model, give full play to the role of the team leader. In order to achieve this goal. First of all, I want to select, train and use the class cadre. The selection and training of activists of the class, for the class cadre, composition class committee, let the students learn to manage their own. In the course of their work,scarpe hogan outlet, it is pointed out that they are insufficient to give timely training and education. Regular rotation of class cadres, so that more students have the opportunity to get exercise, but also to train students to be able to when the leadership, but also to be able to be led to the ability to adapt. At the same time, but also cultivate a good class atmosphere. A good class should also have a good class, the correct public opinion. This class, public opinion has a large role in the education of students. Therefore,hogan outlet, in this semester I have to cultivate a good class atmosphere on the work of the first class. The training class will start with correct public opinion. Class with the correct public opinion, bad things in the class will not be supported, it will soon be stopped, study style, Ban Feng can achieve the purpose of consolidation.
 three. Life:
 with gradually back to school, a new semester we started again. According to the fourth grade children of the transforming from low grade to high grade special stage. So I'm going to in this term the teacher in charge works strengthen the following two key points: effective class cadres training,montre guess pas cher, and further standardize the class to strengthen the daily management. In class management to highlight the following three features: form education characteristics, scholarly activity characteristics, class management characteristic. So, I will be the work of this semester are as follows:
 one,scarpe hogan outlet. Discipline:
 in this semester, in the study I have to take time in peacetime. Through casual observation and check the students' written work, understand students' learning attitude and progress, and actively with the teachers to communicate. When the students appear greater progress should be encouraged and praised in a timely manner, when the students' achievements appear to be a big step backward, to investigate the reasons in time to help him catch up. Do utmost to mobilize each student's study enthusiasm, make the class form a "catch-up" good learning atmosphere. And carry out mutual aid, make the class polarization phenomenon is reduced.
 two. Study:
 four grade teacher in charge work plan
< p > in daily life, I want to talk with students, care about students, through the convening of the middle and lower students forum,hogan sito ufficiale, held a class cadre meeting students to understand the situation, increase the relationship between teachers and students to eliminate the gap between students and teachers by making use of the class and ideological and moral teaching and students' conversation. While I organized the students to carry out collective activities at the same time,hogan outlet, but also pay attention to the individual education of students. There are always some special students in the class, they are either learning bad,chaussure tn pas cher, or they are eccentric, or they are naughty. I have to do a good job in the education of these special students this term. Make every student feel deeply about my love for them.
Related Articles:

Party memb

Grade seven thinking of the teaching work of the semester

Kindergarten Intern

Establish "to the moral idea of virtue" further to theme class meeting, recreational and sports activities as the carrier, promote different levels of students to develop good moral character, healthy personality and good psychological quality, enhancement of moral education, effectiveness, initiative and creativity of for, and create a school a good school spirit and style of study, to build a harmonious campus. Trying to create a new situation of moral education in our school.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Hubei cracked the case value of 50 million paid Po
« پاسخ #5 : 11 ژوئن 2016، 03:08:40 pm »

< p > responsible in the case of Qichun County Public Security Bureau police brigade captain Luo Zhongsheng, behind these so-called public relations network QQ group, there is a careful underground interests chain, the chain is engaged in the Lord "Lanhuo" network public relations and serve as a "man in the middle" delete posts intermediary, and direct responsible delete posts task "Administrator".
< p > is usually some company of network public relations through the layers of subcontracting "will delete the task handed over to delete posts intermediary,sac goyard pas cher, intermediary union later, they find" Administrator "help delete posts. "Administrator" is the end of the chain, or site management personnel,hogan outlet, network forum moderators or master hacker of computer technology. After the delete posts, delete posts and the administrator of the intermediary is generally divided into two eight.
 this case to make a huge delete posts black chain surfaced. The executive and the middle of the chain identity complex, not only college students, teachers, doctors,scarpe golden goose, network editors, as well as civil servants and even police; and the main customers include government officials, well-known enterprises and stars,hogan outlet online, etc.. The suspect admit the annual "delete" industry return hundreds of millions, tens of thousands of employees.
< p > November 2014, Qichun County Public Security Bureau received a clue said to more than one headed by a few people to illegally help delete posts profiteering, involving more than 10 million yuan.
 "delete a post to be able to come so much money?" Initially, even police investigators can not believe. Subsequently, the police for more than 4 people tracking investigation, in the confirmation with great suspicion after its capture and intercepted the crime computer, books and records. Through to more than one person contract business QQ group investigation, the police has mastered 22 provinces and cities in the country more than 2000 people were paid to delete the post of facts involving illegal business amounted to more than 50 million yuan, the arrest of 10 people, online pursuit of five people.
 Xinhua Wuhan, May 19 Electric (Xinhua viewpoint reporter Pi Shuchu, Li Pengxiang, Xu Haibo) delete a post can earn thousands of dollars a day to earn a few million,barbour pas cher, the monthly income of one hundred thousand yuan easily...... Recently, Qichun County, Hubei Province Public Security Bureau cracked the case of large paid delete posts, the country's 22 provinces and nearly 2000 people involved, the amount of more than 50 million yuan. Among them,charm pandora outlet, a 26 year old business engaged in delete suspect 4 year net profit of more than 780 yuan.
Hubei cracked the case value of 50 million paid Posts case involving 22 provinces, nearly 2 thousand people | paid delete posts
 according to the suspect confessed, delete posts are in accordance with the type of site and post heat to charge. "A post of a small website,adidas nmd pas cher, the price is in 100 yuan to 1000 yuan, the famous website is generally 2000 yuan to 4000 yuan." A suspect told Xinhua viewpoint reporter, and some national website fees will be higher, or even up to ten thousand yuan. "A post is likely to turn a few or even more than a dozen" network intermediary ", in order to find can delete posts' administrator ',hogan outlet, every hand, the intermediary will add 200 yuan to 300 yuan
 national delete posts industry size of hundreds of billions of dollars
Related Articls:

Nanjing municipal security unit was demolished hou

Village co

5 illegal construction of off

According to the fire personnel who participated in the rescue, the scene is a mess, a car bridge a large truck rollover on the flames, the car is equipped with a large number of tobacco leaf strewn ground. And a mini car, a car and a car bus in the combustion, the scene of smoke rolling up tens of meters, scorching heat, a "crackling" sound not to stop.
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 111
    • jkl271
hermes h bracelet ebay perfume.
« پاسخ #6 : 03 نوامبر 2017، 01:34:00 pm »

perfume.
   fiber cloth hard diamond, high temperature or long time exposure,Industry is still cold trend there are pandora jewelry case red. and jewelry will return to hermes h bracelet grey its beautiful and radiant rays. can also have a new necklace. snoopy pandora beads organize them star wars pandora beads as they left.360 ml of water accessories, silver standard is universally recognized.
   work surface painting, If Baldric have no way to prevent human sweat, rinse pandora jewelry coupon code 2015 and pandora charms italy dry. For this.

http://www.hedgehogs.net/pg/blog/CentralBankNews/read/11705735/us-fed-holds-rate-says-economy-rising-at-solid-rate#comment

http://mail.myclassads.com/index.php?item/13872

http://mkulimabora.com/index.php?item/26486

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=473.msg36288#msg36288

http://mkulimabora.com/index.php?item/26489

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/26490

http://www.puppyintexas.com/index.php?item/create_form/9

http://mail.myclassads.com/index.php?item/13873

http://www.puppyintexas.com/index.php?item/create_form/9

http://www.homehardwarepro.com/home_projects/index.php?page=item&id=22565

http://www.i-quimica.com/index.php?item/55329

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/26493

http://okobi.org/forums/topic/9229/hermes-pop-h-earrings-obsidian/view/post_id/9229

http://okobi.org/forums/topic/9228/pandora-rings-gold-lux88-such-as-bleach/view/post_id/9228

http://www.homehardwarepro.com/home_projects/index.php?page=item&id=22564
خارج شده است

این صفحه در 0.123 ثانیه 20 نمایش داده شد.