انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

آفریدگار من :
من از تو تقاضا دارم که مرا با تمام خوبی یا بدی قبول کنی
من حالا دعا می کنم که حتی یک عیب کوچک را هم از من برهانی ه باعث بیهوده بودن برای تو و دوستانم شده .
به من قدرتی عطا کن تا بتوانم از اینجا بیرون روم و دعوتت را لبیک گویم .
آمین
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: آنچه درباره اعتیاد و مواد مخدر باید بدانیم (4)  (دفعات بازدید: 23878 بار)

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 1,864
  • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
    • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

كريستال(با اسامی مشابه مت, تینا, آیس, شیشه)

كريستال دى متامفتامين هيدروكلريد يا به زبان عاميانه كريستال يك ماده قدرتمند، اعتيادآور، مخدر محرك و به شكل تركيبى و مصنوعى است.
كريستال به شكل بزرگ و شفاف و مانند كريستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز يافت مى شود.
اين ماده همچنين در خيابان به اسامى «مت»، «تينا» و در بعضى مواقع «آيس» و «شيشه» شناخته شده است.
• چه افرادى از اين ماده استفاده مى كنند
افرادى كه در كارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به اين ماده مى آورند. كريستال اغلب به صورت تفريحى در مهمانى ها و براى بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسى و در بعضى موارد براى بيدار ماندن مصرف مى شود.

• چطور استفاده مى شود
مانند ديگر انواع متامفتامين ها، كريستال معمولاً به شكل هاى سيگارت، بلعيدنى، مايع خوراكى يا تزريقى و در موارد نادر حتى به صورت شياف مقعدى استعمال مى شود. كريستال به شكل سيگارت يا تزريقى با شروع و حمله سريع تر بدن آثار تخريب كننده ترى دارد ولى متاسفانه استفاده از نوع سيگار و تنفسى شايع تر است تا جايى كه در انگلستان فروش و عرضه پيپ هايى كه براى استعمال كريستال مورد استفاده قرار مى گيرد ممنوع اعلام شد.
• تاثير كريستال
اثر كريستال هم مانند هر نوع ماده ديگرى در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملى چون سايز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اينكه آيا با ماده ديگرى استفاده مى شود دارد.
همچنين عوامل محيطى تاثير اين ماده را در فرد تحت الشعاع قرار مى دهد.
اينكه فرد به تنهايى يا در جمع و در مهمانى مواد مصرف كرده باشد مى تواند در اين تجربه تاثير بگذارد.
كريستال يا شيشه محرك بسيار قوى است كه فعاليت هاى مركزى سيستم عصبى را سرعت مى دهد. اگرچه گزارش كمى از مرگ و مير ناشى از استعمال مستقيم كريستال شده است ولى بايد اين نكته را مورد توجه قرار داد كه اين ماده بسيار اعتيادآور و نسبت به ديگر آمفتامين هاى ديگر از نظر اجتماعى، عاطفى، روانى و حتى تحركى آسيب بيشترى به فرد وارد مى كند.
در بيمارانى كه كريستال را به عنوان آمفتامين براى تحمل درد استفاده مى كنند علايم مشابهى با بيماران روانى پارانوئيدى و جنون جوانى مشاهده مى شود.
گاهى اوقات افرادى كه به استعمال ماده تن در داده اند كريستال را به عنوان آمفتامين (مسكن) مصرف مى كنند. اگر فردى يك بار كريستال را به عنوان مسكن روانى تجربه كند به تجربه مجدد آن علاقه مند مى شود و كم كم به سوى اين ماده كشانده مى شود.

استفاده دوز بالاى كريستال مى تواند موجب آسيب مهلك در رگ هاى مغزى و در نهايت مرگ شود ديگر تاثيرات فيزيكى معمول ناشى از استعمال كريستال شامل: خشكى دهان، افزايش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بيش از اندازه بدن، سرگيجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشكى، سوزش و ترك لب ها، بزرگ شدن مردمك چشم، سياهى رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان مى شود. استعمال كريستال روى رفتار شخص نيز تاثير مى گذارد: افزايش حركت هاى فيزيكى، نوعى حالت سرخوشى ، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار خصمانه، بيخوابى شديد، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانويا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بيش از حد، پرچانگى، تكرار حرف ها و كارهاى ساده، تغيير ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درك،اختلال و بى نظمى در وظايف كليه و ريه، بى اشتهايى و در نتيجه سوء تغذيه و كم وزنى مفرط ،عوارض قلبى. (حمله قلبى و نارسايى قلب به دليل استعمال زياد)
• آمفتامين ها و ديگر داروهاى غير قانونى
مشكلات و تاثيرات ناشى از استعمال تركيب داروها قابل پيش بينى نيست. بعضى اوقات داروهاى كندساز (آن دسته كه فعاليت هاى بدنى را از طريق تاثير بر روى سيستم عصبى مركزى كاهش مى دهد) همانند الكل بنزوديازپين ها به منظور خنثى كردن تاثيرات تحريك كننده كريستال مورد استفاده قرار مى گيرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروى براى اين منظور ممكن است منجر به استفاده مرتب و وابستگى به انواع داروها شود.

Blocked Ad

• كريستال و روابط جنسى
استفاده از كريستال مى تواند نياز و فعاليت جنسى فرد را به طور غيرعادى افزايش دهد. اين به همراه ديگر تاثيرات استعمال اين ماده ممكن است فرد را به قدرى بى توجه و از خود بيخود كند كه فرد استفاده از وسايل حفاظتى پيشگيرى را فراموش كند و همچنين شخص را وادار به افراط در فعاليت هاى جنسى مى كند كه قطعاً آسيب هاى غيرقابل جبرانى را به همراه دارد و امكان ابتلا به ويروس و ديگر بيمارى هاى مقاربتى را افزايش مى دهد.
• كريستال و بيمارى هاى عفونى
بعضى از داروهاى ضد ايدز مى  توانند مانع عكس العمل بدن در تجزيه كريستال شود و اين موجب مى شود تا سطح پايدارى كريستال در سيستم گردش خون طولانى تر و بيشتر شود. استعمال كريستال با استفاده از پيپ يا به شكل سيگارت موجب سوزاندن و بريدن لب ها مى شود كه احتمال سرايت انواع ويروس ها از جمله هپاتيت C را افزايش مى دهد. فضاى استعمال كريستال تزريقى نيز در احتمال آلودگى به هپاتيت C و ايدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و ديگر تجهيزات تزريقى (قاشق، صافى، شريان بند) مشتركاً استفاده شود. اگر مبتلايان به ايدز از كريستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانى استفاده كنند تعداد ويروس ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.
• وابستگى
خيلى از كسانى كه كريستال مصرف مى كنند اين ماده را وابسته كننده توصيف مى كنند. مصرف كنندگان اين ماده در ابتدا تشويق مى شوند كمى از اين ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانى به دادشان برسد. با توجه به ماهيت وابسته كننده اين ماده فرد از لحاظ روانى و فيزيكى به آسانى به آن وابسته مى شود.
  شخصى كه از نظر روانى به كريستال وابسته شود بيش از هر چيزى در زندگى طالب آن مى شود. وقتى كه بدن فرد با مخدرها سازگارى پيدا مى كند وابستگى فيزيكى اتفاق مى افتد و در اين وضعيت فرد تدريجاً به عملكرد مواد مخدر در سيستم بدن عادت مى كند. بالارفتن سريع قدرت تحمل و وابستگى نسبت به كريستال و مصرف دوز بالاى اين ماده براى رسيدن به تاثير مطلوب از دلايل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بى نهايتى كه به دنبال مصرف متامفتامين ها در فرد ظهور پيدا مى كند اغلب موجب بروز ميل بيش از حدى براى استفاده بيشتر از اين ماده در شخص مى شود.
• درمان
گزارش شده است كه مردم كمتر طالب كمك هاى حرفه اى و تخصصى براى مشكلات ناشى از استعمال كريستال و متامفتامين ها نسبت به ديگر داروهاى غير قانونى هستند.
  تحقيقات در زمينه پيدا كردن روش هاى درمانى مناسب براى كريستال و ديگر متامفتامين ها در كشورهاى مختلف دنيا ادامه دارد. درمان ها شامل روش هاى ويژه براى برخورد با مصرف كنندگان متامفتامين ها از ابعاد رفتارى و روانى است.
• علائم ترك
افرادى كه به يك باره استعمال كريستال را قطع مى كنند دچار علائم زير مى شوند:
- افسردگى عصبى، خونسردى و بى علاقگى، خواب طولانى ، به هم ريختگى روحى، كم  آوردن انرژى، سراسيمگى، توانايى محدود در دستيابى به لذت ها، اضطراب
افرادى كه كريستال مصرف مى كنند، مى گويند كه نوع افسردگى بعد از مصرف اين مخدر مانند ديگر داروها نيست. نوعى ناتوانى و درماندگى و اختلال در الگوى خواب بر آنها حادث مى شود تا جايى كه توانايى انجام وظايف و كارهاى روزمره فرد را مختل مى كند. اگر شما براى ترك نياز به كمك داريد با يك دكتر مشكل خود را در ميان بگذاريد.
• متامفتامين ها و رانندگى
پس از مصرف كريستال، رانندگى كردن بسيار خطرناك است، رانندگانى كه تحت نفوذ و تاثير اين ماده هستند بيشتر مايل هستند كه ريسك كنند. وقتى تاثير اين مخدر به تدريج از بين مى رود فرد دچار خستگى و گرفتگى شديد مى شود كه اين احتمال خطر را در رانندگى زياد مى كند. رانندگى در هنگامى كه راننده تحت تاثير اين گونه مواد باشد، غيرقانونى بوده و مجازاتى نظير ابطال گواهينامه رانندگى، جريمه و زندانى را در پى دارد.
منبع: Health and wellbeing
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

كریستال: شیشه مرگ

كریستال دی متامفتامین هیدروكلرید یا به زبان عامیانه كریستال یك ماده قدرتمند، اعتیادآور، مخدر محرك و به شكل تركیبی و مصنوعی است. كریستال به شكل بزرگ و شفاف و مانند كریستال های واقعی و به رنگ های صورتی، آبی و سبز یافت می شود. این ماده همچنین در خیابان به اسامی «مت»، «تینا» و در بعضی مواقع «آیس» و «شیشه» شناخته شده است.
● چه افرادی از این ماده استفاده می كنند
افرادی كه در كارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به این ماده می آورند. كریستال اغلب به صورت تفریحی در مهمانی ها و برای بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسی و در بعضی موارد برای بیدار ماندن مصرف می شود.

●چطور استفاده می شود
مانند دیگر انواع متامفتامین ها، كریستال معمولاً به شكل های سیگارت، بلعیدنی، مایع خوراكی یا تزریقی و در موارد نادر حتی به صورت شیاف مقعدی استعمال می شود. كریستال به شكل سیگارت یا تزریقی با شروع و حمله سریع تر بدن آثار تخریب كننده تری دارد ولی متاسفانه استفاده از نوع سیگار و تنفسی شایع تر است تا جایی كه در انگلستان فروش و عرضه پیپ هایی كه برای استعمال كریستال مورد استفاده قرار می گیرد ممنوع اعلام شد.
●تاثیر كریستال
اثر كریستال هم مانند هر نوع ماده دیگری در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملی چون سایز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اینكه آیا با ماده دیگری استفاده می شود دارد. همچنین عوامل محیطی تاثیر این ماده را در فرد تحت الشعاع قرار می دهد. اینكه فرد به تنهایی یا در جمع و در مهمانی مواد مصرف كرده باشد می تواند در این تجربه تاثیر بگذارد. كریستال یا شیشه محرك بسیار قوی است كه فعالیت های مركزی سیستم عصبی را سرعت می دهد. اگرچه گزارش كمی از مرگ و میر ناشی از استعمال مستقیم كریستال شده است ولی باید این نكته را مورد توجه قرار داد كه این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین های دیگر از نظر اجتماعی، عاطفی، روانی و حتی تحركی آسیب بیشتری به فرد وارد می كند. در بیمارانی كه كریستال را به عنوان آمفتامین برای تحمل درد استفاده می كنند علایم مشابهی با بیماران روانی پارانوئیدی و جنون جوانی مشاهده می شود.
گاهی اوقات افرادی كه به استعمال ماده تن در داده اند كریستال را به عنوان آمفتامین (مسكن) مصرف می كنند. اگر فردی یك بار كریستال را به عنوان مسكن روانی تجربه كند به تجربه مجدد آن علاقه مند می شود و كم كم به سوی این ماده كشانده می شود.
  استفاده دوز بالای كریستال می تواند موجب آسیب مهلك در رگ های مغزی و در نهایت مرگ شود دیگر تاثیرات فیزیكی معمول ناشی از استعمال كریستال شامل: خشكی دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهای طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشكی، سوزش و ترك لب ها، بزرگ شدن مردمك چشم، سیاهی رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان می شود. استعمال كریستال روی رفتار شخص نیز تاثیر می گذارد: افزایش حركت های فیزیكی، نوعی حالت سرخوشی ، ناآرامی، اضطراب و دلواپسی، پرخاشگری، خشونت و رفتار خصمانه، بیخوابی شدید، حمله های ناگهانی هراس و اضطراب پارانویا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشی بیش از حد، پرچانگی، تكرار حرف ها و كارهای ساده، تغییر ناگهانی در رفتار و گفتار و اختلال در درك،اختلال و بی نظمی در وظایف كلیه و ریه، بی اشتهایی و در نتیجه سوء تغذیه و كم وزنی مفرط ،عوارض قلبی. (حمله قلبی و نارسایی قلب به دلیل استعمال زیاد)
●آمفتامین ها و دیگر داروهای غیر قانونی
مشكلات و تاثیرات ناشی از استعمال تركیب داروها قابل پیش بینی نیست. بعضی اوقات داروهای كندساز (آن دسته كه فعالیت های بدنی را از طریق تاثیر بر روی سیستم عصبی مركزی كاهش می دهد) همانند الكل بنزودیازپین ها به منظور خنثی كردن تاثیرات تحریك كننده كریستال مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروی برای این منظور ممكن است منجر به استفاده مرتب و وابستگی به انواع داروها شود.
              Blocked Ad

●كریستال و روابط جنسی
استفاده از كریستال می تواند نیاز و فعالیت جنسی فرد را به طور غیرعادی افزایش دهد. این به همراه دیگر تاثیرات استعمال این ماده ممكن است فرد را به قدری بی توجه و از خود بیخود كند كه فرد استفاده از وسایل حفاظتی پیشگیری را فراموش كند و همچنین شخص را وادار به افراط در فعالیت های جنسی می كند كه قطعاً آسیب های غیرقابل جبرانی را به همراه دارد و امكان ابتلا به ویروس و دیگر بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد.
● كریستال و بیماری های عفونی
بعضی از داروهای ضد ایدز می توانند مانع عكس العمل بدن در تجزیه كریستال شود و این موجب می شود تا سطح پایداری كریستال در سیستم گردش خون طولانی تر و بیشتر شود. استعمال كریستال با استفاده از پیپ یا به شكل سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لب ها می شود كه احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت C را افزایش می دهد. فضای استعمال كریستال تزریقی نیز در احتمال آلودگی به هپاتیت C و ایدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقی (قاشق، صافی، شریان بند) مشتركاً استفاده شود. اگر مبتلایان به ایدز از كریستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانی استفاده كنند تعداد ویروس ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.
●وابستگی
خیلی از كسانی كه كریستال مصرف می كنند این ماده را وابسته كننده توصیف می كنند. مصرف كنندگان این ماده در ابتدا تشویق می شوند كمی از این ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانی به دادشان برسد. با توجه به ماهیت وابسته كننده این ماده فرد از لحاظ روانی و فیزیكی به آسانی به آن وابسته می شود.
  شخصی كه از نظر روانی به كریستال وابسته شود بیش از هر چیزی در زندگی طالب آن می شود. وقتی كه بدن فرد با مخدرها سازگاری پیدا می كند وابستگی فیزیكی اتفاق می افتد و در این وضعیت فرد تدریجاً به عملكرد مواد مخدر در سیستم بدن عادت می كند. بالارفتن سریع قدرت تحمل و وابستگی نسبت به كریستال و مصرف دوز بالای این ماده برای رسیدن به تاثیر مطلوب از دلایل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بی نهایتی كه به دنبال مصرف متامفتامین ها در فرد ظهور پیدا می كند اغلب موجب بروز میل بیش از حدی برای استفاده بیشتر از این ماده در شخص می شود.
●درمان
گزارش شده است كه مردم كمتر طالب كمك های حرفه ای و تخصصی برای مشكلات ناشی از استعمال كریستال و متامفتامین ها نسبت به دیگر داروهای غیر قانونی هستند.
  تحقیقات در زمینه پیدا كردن روش های درمانی مناسب برای كریستال و دیگر متامفتامین ها در كشورهای مختلف دنیا ادامه دارد. درمان ها شامل روش های ویژه برای برخورد با مصرف كنندگان متامفتامین ها از ابعاد رفتاری و روانی است.
●علائم ترك
افرادی كه به یك باره استعمال كریستال را قطع می كنند دچار علائم زیر می شوند:
- افسردگی عصبی، خونسردی و بی علاقگی، خواب طولانی ، به هم ریختگی روحی، كم آوردن انرژی، سراسیمگی، توانایی محدود در دستیابی به لذت ها، اضطراب
افرادی كه كریستال مصرف می كنند، می گویند كه نوع افسردگی بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعی ناتوانی و درماندگی و اختلال در الگوی خواب بر آنها حادث می شود تا جایی كه توانایی انجام وظایف و كارهای روزمره فرد را مختل می كند. اگر شما برای ترك نیاز به كمك دارید با یك دكتر مشكل خود را در میان بگذارید.
●متامفتامین ها و رانندگی
پس از مصرف كریستال، رانندگی كردن بسیار خطرناك است، رانندگانی كه تحت نفوذ و تاثیر این ماده هستند بیشتر مایل هستند كه ریسك كنند. وقتی تاثیر این مخدر به تدریج از بین می رود فرد دچار خستگی و گرفتگی شدید می شود كه این احتمال خطر را در رانندگی زیاد می كند. رانندگی در هنگامی كه راننده تحت تاثیر این گونه مواد باشد، غیرقانونی بوده و مجازاتی نظیر ابطال گواهینامه رانندگی، جریمه و زندانی را در پی دارد.

ستاد مبارزه با مواد مخدر

خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

"شيشه" درد بي‌درمان

گفت وگو از: عليرضا خسروي
متخصصان درمانگر اعتياد مي‌گويند براي درمان كسي كه به مواد محرك "شيشه" اعتياد پيدا مي‌كند، داروي خاصي در دنيا وجود ندارد و داروهايي كه تجويز مي‌شود تنها به كاهش علايم ناراحت‌كننده بيمار كمك مي‌كند.

"شيشه" مواد محركي اعتيادآور و خطرناك است كه به شكل كريستال‌هاي ريز همچون شكراست و براي قاچاق، آن را در ني‌هاي نوشابه جاسازي كرده وسر و ته آن را مي‌بندند.

دكتر سيد"محمدعلي حريرچيان" درمانگر اعتياد مي‌گويد قاچاقچيان و فروشندگان اين مواد ادعا مي‌كنند كه "شيشه" حاوي مرفين نبوده واعتياد آور نيست، اما واقعيت اين است كه شيشه ماده محرك بسياراعتياد آور و خطرناكي است.

دكتر حريرچيان مي‌گويد فردي كه به مصرف شيشه روي مي‌آورد درابتدا علايمي را تجربه مي‌كند كه به طور كاذب براي او جاذبه دارد، اما سپس دچار بي‌خوابي كابوس و كاهش اشتها مي‌شود.

با تداوم مصرف شيشه، تنفس و ضربان قلب افزايش مي‌يابد و فشارخون و دماي بدن بالا مي‌رود. 
  فرد مصرف‌كننده "شيشه" تحريك پذير و پرخاشگر مي‌شود و احتمال دارد به هر خشونتي دست بزند.

اضطراب، گيجي، لرزش اندام‌ها، تشنج و در آخر ايست قلبي و مرگ از جمله عوارض مصرف "شيشه" است. 

مصرف مداوم و دراز مدت "شيشه" موجب سوء ظن و توهم، خشونت، كاهش شديد قوه حافظه، توهم‌هاي شنوايي و بينايي شده و افسردگي و جنون آني و بسياري از اختلالات عصبي را به دنبال دارد.

مصرف شيشه ترشح دوپامين، سروتونين و نوراپي‌نفرين را در سيناپس‌هاي عصبي در مغز به شدت افزايش مي‌دهد و به تحريك سلول‌هاي مغز منجر مي‌شود.

مصرف شيشه شخص را در وضعيتي قرار مي‌دهد كه تمايل به درمان ندارد و شايد اين عارضه بدترين تاثير اين مواد محرك بر مغز باشد.

درمان اعتياد به مصرف شيشه همچون ساير مواد مخدر مشكل‌ترين درمان- هاست.

دكتر حريرچيان مي‌گويد: نكته اساسي اين است كه براي درمان اعتياد به مواد مخدري كه مرفين دارند مثل ترياك، كراك وهرويين، داروهايي مثل "متادون" و"بوپره‌نورفين" را تجويز مي‌كنيم امابراي "شيشه" داروي خاصي نداريم. 

Blocked Ad

اين درمانگر اعتياد اضافه كرد دارويي كه خاص درمان "شيشه" باشد در ايران و حتي خارج از كشور نداريم، بلكه داروهايي كه براي درمان شيشه استفاده مي‌شود داروهاي كمكي از جمله ضداضطراب‌ها و ضدافسردگي هاست كه اين داروها در كاهش علايم بيمار موثر هستند.

اين متخصص و درمانگر اعتياد گفت: فروشندگان مواد مخدر با استناد به اين مطلب كه علايم ناشي از محروميت از مصرف شيشه همانند علايم ناشي از محروميت از مرفين نيست، آن را ماده‌اي غيراعتياد آور معرفي مي‌كنند. 

دكتر حريرچيان خاطرنشان كرد كه دردهاي عضلاني، شكم درد، اسهال، عطسه، آبريزش بيني، اشك‌ريزش و سيخ شدن موها از جمله علايم محروميت از مواد مخدر همچون ترياك ،شيره، هرويين و "كراك مرسوم در ايران" است.

به گفته حريرچيان، كراكي كه درايران عرضه مي‌شود، هرويين تغليظ شده است و كراك اصلي‌از نوع كشيدني، از كوكايين مشتق مي‌شود و بسيار گران است.

حريرچيان گفت: براي درمان عوارض اعتياد به شيشه براساس مدت و نوع و روش مصرف ممكن است كه فرد نياز به درمان دارويي به شكل بستري شدن يا سرپايي داشته باشد.

بعد از درمان اختلالات روان پزشكي بيمار بايد به وسيله روان پزشك خبره مورد بررسي و درمان قرار گيرد و به دنبال آن يا همزمان آموزش خانواده، آموزش مهارت‌هاي بهبود اوليه و پيشگيري از بازگشت و رفتار درماني برنامه ريزي شود.

دراثر ترك اعتياد به شيشه، فرد دچارافسردگي عصبي، خونسردي و بي‌علاقگي خواب طولاني، به‌هم ريختگي روحي، كمي انرژي و سراسيمگي مي‌شود كه
اين علايم به مرور زمان برطرف خواهند شد.

پس از ترك شيشه فرد دچار نوعي ناتواني و درماندگي و اختلال در الگوي خواب و كابوس‌هاي شبانه مي‌شود، تا جايي كه توانايي انجام وظايف و كارهاي روزمره او مختل مي‌گردد اما فرد با مراجعه به پزشك متخصص مي‌تواند به مرور زمان بر اين حالات غلبه كند.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

شیشه ( قرص روان گردان )

بیشتر قرص‌های اکس یا تقلبی است و یا درصد ناخالصی آنها بالاست؛ چراکه این قرص‌ها در خارج از کشور بسیار بالا تعیین قیمت می‌شود، اما از در ایران چون تقاضا زیاد است، سودجویان با پایین آوردن قیمت فروش زمینه‌ای را فراهم کرده‌اند که جوانان توانایی خرید این قرص‌ها را داشته باشند.
قیمت هر عدد قرص‌ اکس هزار و ۵۰۰ تومان است؛ در حالی که قیمت واقعی این قرص‌ها چندین برابر این مبلغ است. تبهکاران ناخالصی وارد مواد توهم‌زا می کنند.
در خصوص طبقه‌بندی مصرف کنندگان، مصرف مواد مخدر طبیعی شامل تریاک، هروئین، حشیش در گروه مصرف کننده ۲۰ سال به بالا قرار دارد و مواد مخدر صنعتی و شیمیایی بیشترین مصرف کننده را در کشور، در میان افراد زیر ۲۰ سال دارد.
در سال ۸۴ حدود ۱۰ کیلوگرم شیشه فقط در تهران کشف شده‌است.
  این میزان بیشترین حجم کشفیات را در میان سایر استان‌ها داشته و این در حالیست که با توجه به قیمت قابل توجه این مواد مخدر، بیشتر، قاچاقچیان حرفه‌ای در تجارت آن فعالیت می‌کنند.
شیشه خطرناک ترین مواد مخدر صنعتی است، که آن را با «پایپ» که ظاهری شبیه به پیپ دارد، از جنس شیشه است و تنُگی در میانه لوله دارد مصرف می شود.
قرمزی چشم‌ها و گشاد شدن بیش از اندازه و غیرعادی مردمک چشم، کم خوابی غیرعادی بیش از ۲۴ ساعت به شکلی که اصلا احساس خواب آلودگی در فرد مشاهده نمی‌شود و نگاههای بریده بریده به همراه بروز اشکال شدید پرخاشگری و عصبانیت از علائم مصرف آنست.
● قرص اکستاسی
تا چندین سال قبل مواد مخدر رایج در جامعه موادی مانند: حشیش،‌تریاک، شیره، هروئین و …. بوده اما هم‌اکنون مواد مخدر ساخت بشر به عنوان پدیده‌ای نو رایج گردیده‌اند. یک نوع از این مواد اکستاسی یا x می‌باشد.
اکستاسی یکی از مواد اعتیادآور رایج در میان بعضی جوانان امروزی است. بر اساس آمارهای تخمینی ۸/۲ میلیون جوان در سراسر دنیا حداقل یک بار در طول عمر خود از این ماده استفاده کرده‌اند و عده‌ای از آنها، مصرف این ماده را ادامه می‌دهند.
● شکلها و نامهای اکستاسی:
این ماده مخدر روان‌گردان، بسیار خطرناک بوده و به شکلها ی مختلف تزریقی، قرص، ژل، برچسب و نوشیدنی موجود می‌باشد. اکستاسی معمولاً‌به شکل قرص‌های رنگی است که روی این قرص‌ها شکلهایی مانند قلب، پروانه، ستاره، حروف لاتین و …… حک شده است و در بسته‌بندی‌های مختلفی از جمله بسته‌هایی به اشکال کارتونی، مثل میکی‌موس، پوکمان و…… ارائه می‌شوند. این قرص‌ها در بین مصرف کنندگان با نام‌های مختلفی مثل قرص X ، قرص عشق، قرص نشئه، بمب شادی، داروی هم‌‌آغوشی، سوپرمن، مرسدس، استار، جت و …… شناخته می‌شوند.
میهمانی‌های ایکس( x پارتی ( اکستاسی یا داروی طراح در میهمانی‌هایی به نام میهمانی‌های ایکس یا ریو (Rave) مصرف می‌شود .
اکستاسی میل به خوردن و خوابیدن را مهار می‌کند و در نتیجه مصرف کنندگان می‌توانند بدون نیاز و در نتیجه مصرف‌کنندگان می‌توانند بدون نیاز به خوردن و خوابیدن در میهمانی‌های چندروزه شرکت کنند. همه شرکت کنندگان این مجالس اکستاسی مصرف نمی‌کنند ولی همه آنها شاهد مصرف این مواد مخدر خواهند بود، بنابراین هر فردی که در میهمانی ایکس شرکت می‌کند در معرض خطر استفاده از اکستاسی قرار میگیرد.
  در این مجالس به علت هیجان بیش از حد و نداشتن کنترل رفتار، روابط جنسی بدون محافظت صورت می‌گیرد و در نتیجه ممکن است شخص به بیمارهایی مثل ایدز و هپاتیت(B و C )مبتلا گردد.
● دلایل مصرف اکستاسی:
هر فردی ممکن است به دلایل مختلفی داروهای به اصطلاح نشاط‌اور و یا قرص‌های اکستاسی را امتحان کند. بسیاری از جوانان تحت تاثیر سخنان دوستان خود، در مورد ایجاد احساسات هیجان‌انگیز کاذب و از بین رفتن مهارهای اخلاقی، از این ماده استفاده می‌کنند.
مشکلات خارج ا ز توان فرد، مشوقی نیرومند برای مصرف چنین موادی است. بعضی افراد برای رهایی از آلام ناشی از صدمات روحی یا مشکلات جسمی به این داروها پناه می‌آورند.

Blocked Ad

فرار از افسردگی، رسیدن به آرامش، داشتن لحظاتی شادتر و ایجاد تنوع در روند یکنواخت و مایوس کننده زندگی از دیگر دلایل روی آوردن جوانان به این قبیل مواد است.
● توجه کنید:
علت مصرف این داروها هر چه باشد، راه‌حل موقتی برای فرار از مشکلات است و پس از محو آثار مصرف آنها، مشکلات و احساسات ناخواسته، به شکلی شدیدتر و سخت‌تر از حالت اولیه، درک می‌شوند و به مرور فرد به مقدار بیشتری از این داروها برای تحمل مشکلات جدید خود، نیاز خواهد داشت و میزان مصرف دارو را افزایش می‌یابد. یکی دیگر از علل افزایش مصرف این دارو تبلیغات غلط در مورد آن است. مبلغان و فروشندگان این دارو می‌گویند که: آثار مضر این دارو از آثار الکل و تنباکو بیشتر نیست، این قرص‌ها بی‌خطر بوده، فرد را آرام و با نشاط کرده و درک شخص را بالا می‌برد.بایستی توجه شود که آنها برای فروش و توزیع این مواد، از این توجیه‌ها استفاده می‌کنند.
● حالات فرد پس از مصرف اکستاسی:
۱۵تا ۲۰ دقیقه بعد از مصرف قرصهای اکستاسی آثار سوء قرصها مشاهده می‌شود.اکستاسی یک داروی توهم‌زا بوده و بر مغز اثر گذاشته و باعث تاثیر بر تفکر، خلق و خو و حافظه می‌گردد. پس از مصرف شخص نمی‌تواند موقعیت خود را درک کند و دچار توهم می‌شود.
یک مصرف کننده اکستاسی می‌گفت: در یک میهمانی ایکس، مردی که به مقدار زیاد و به طور مداوم اکستاسی مصرف می‌کرد، خود را پرتقال می‌دانست و یکی از مصرف کنندگان فکر می‌کرد که مگس است و به دفعات سرش را به شیشه پنجره می‌کوبید.
مصرف کنندگان این قرص‌ها موقعیت خود را از نظر فضا، مکان و زمان نمی‌توانند به درستی تشخیص دهند. طبق گزارشات و به عنوان نمونه: چندین مورد اشخاص مصرف کننده،از پنجره طبقات بالایی آپارتمان بی‌اختیار به بیرون آمده و سقوط کرده‌اند. و یا جوانی که اکستاسی مصرف کرده بود در حالیکه ماشین با سرعت زیاد در اتوبان در حال حرکت بود در ماشین را باز کرده و از ماشین بیرون آمد.
● عوارض مصرف اکستاسی:
مصرف این قرص‌ها باعث افسردگی، گیجی، اضطراب بیش از حد سوء‌ظن و بدبینی، جنون گذرا و …..
  می‌شود. اقدام به خودکشی و خودزنی پس از مصرف این قرص‌ها نیز گزارش شده است.مصرف اکستاسی همچنین باعث تغییرات فشارخون، افزایش ضربان قلب، اتساع مردمک، لرز، تهوع و استفراغ، نارسایی کلیه‌ها و …. می‌گردد.
مصرف این قرص‌ها در بعضی موارد سبب مسمومیت، تشنج، اغما و مرگ خواهد شد.
  نکته قابل توجه این است که: پس از فقط یکبار مصرف اکستاسی آثار مخرب این قرص بر مغز تا ۷ سال پس از این مصرف، در عکس‌های گرفته شده از مغز،‌ مشاهده می‌شود.
● کلام آخر:
بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که با مصرف قرص‌های اکستاسی «شادتر می‌شوند» و بهتر فعالیت می‌کنند، این فقط یک باور غلط است، این مواد دیر یا زود جسم و روان را نابود می‌سازند.فشارهای زندگی ممکن است انسان را تحت تاثیر قرار دهند اما راه‌حل‌هایی وجود دارند:
ورزش،‌رژیم غذایی مناسب، پیاده‌روی همراه با مشاهده طبیعت سبب احساس رضایت و آرامش می‌شود. صحبت با یک فرد قابل اعتماد در مورد مشکلات می‌تواند کمک کننده باشد. و از همه مهمتر راز و نیاز با خالق هستی و طلب کمک و راهنمایی از او باعث آرامش و تسلی دلها می‌گردد.جوانان امیدهای آینده‌اند. والدین باید با فرزندان خود صحبت کنند و وقت بیشتری را به آنها اختصاص دهند.
● بنابراین :
به مشکلات جوانان گوش دهید، آرزوهایشان را بشنوید. از تلاشهای آنها در جهت کارهای مثبت هرچند بدون نتیجه باشد تعریف کنید. توانایی آنها را تمجید و روحیه‌شان را تقویت نمایید با آنها در مورد داروهای خطرناک و عوارض آنها صحبت کنید.آنها را به نیایش و ذکر خدا تشویق نمایید.مطمئن باشید شما می‌توانید زندگی فرزند خود را نجات دهید.

ایرانیان انگلستان
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

حشیش قدیمی شده، اما شیشه جدید است!

دبیرستان پسرانه
کنار یک دبیرستان پسرانه می‌ایستم و منتظر می‌شوم تا زنگ بخورد و پسرها بیرون بیایند. محض تعطیل شدن دبیرستان، سیگارها و فندک‌ها از توی جیب بیرون می‌آید. حمید هفده ساله و سال سوم دبیرستان است. فندکش را بیرون آورده و می‌خواهد سیگار سه سنفر از دوستان را روشن کند. جلو می‌روم.
  از حشیش و شیشه و اکس سؤال می‌کنم، حمید می‌گوید: یک‌بار شیشه کشیدم، اما تا حالا اکس نخوردم، می‌گن عوارض داره، حشیشم که قدیمی شده به‌کار ما نمی‌آید. وقتی می‌پرسم شیشه مصرف می‌کردی چه حالی شدی؟ می‌گوید: نشئگی شیشه خیلی خوبه، رفته بودم تو رویا! هر موقع یادش می‌افتم هوس می‌کنم یه بار دیگه امتحانش بکنم.
در ادامه می‌گوید: البته من خودم نخریده بودم، مهمون بچه‌ها بودم. سهیل در حالی‌که پوکی به سیگارش می‌زند، در مقابل سؤالم چند لحظه سکوت می‌کند و بعد از چند لحظه می‌گوید: یه روز شیشه کشیدم، با بچه‌ها جمع بودیم، نمی‌خواستم کم بیارم وگرنه خودم زیاد از این چیزها خوشم نمی‌آید. دیگر ادامه نمی‌دهد. سرش را پائین می‌اندازد و راهش را کج می‌کند و می‌رود.
آن‌طرف‌تر علی ایستاده، دورش پنج شش نفری حلقه زده‌اند. آنها هر کدام یکی دو باری، شیشه، اکس و حشیش را تجربه کرده‌اند. اما علی می‌گوید: حشیش از هم بهتره. توهم داره، یه توهم خیلی قشنگ.
● دبیرستان دخترانه
راهم را کج می‌کنم به‌طرف یک دبیرستان دخترانه می‌روم.
  این را می‌دانم که دخترها اگر تجربه هم کرده باشند کمتر بروز می‌دهند. به سراغ هر کدام که می‌روم انگار تا به‌حال چنین اسم‌هائی نشنیده‌اند. اما در جمع دختران هم دو نفر می‌گویند: اکس را تجربه کرده‌اند. سارا پیش‌دانشگاهی ریاضی می‌خواند می‌گوید: خیلی کنجکاور بودم، تو یه مهمونی بهم تعارف شد، منم یه قرص خوردم. اما تا حالا شیشه نکشیدم.
               Blocked Ad
  سولماز ادامه می‌دهد اول مهمونی منم با سارا بودم و قرص خوردم، ولی یادم نمی‌آید چه حالی شدم، فقط می‌دونم حال خوبی بود.
● کانون اصلاح و تربیت
راهی کانون اصلاح و تربیت می‌شوم، قرار است با بچه‌های کانون گفت‌وگو کنم. خانمی مرا به طرف کارگاه دختران راهنمائی می‌کند. ولی هیچ‌کس حاضر نیست با خبرنگار صحبت کند. اجازه می‌گیرم تا خودم آنها را قانع کنم. وارد کارگاه عروسک‌سازی می‌شوم. صدای قهقهه دختران بلند می‌شود. وقتی می‌گویم می‌خواهم با شما گفت‌وگو کنم، یکی از آنها می‌گوید: من به اندازه کافی معروف هستم و باز هم صدای خنده. نتیجه نمی‌گیرم به کتابخانه می‌روم، کمی آنجا می‌نشینم، و دوباره به کارگاه عروسک‌سازی برمی‌گردم. بالاخره دو نفر راضی می‌شوند با من گفت‌وگو کنند که از نگاه‌ها و لبخندهائی که رد و بدل می‌کنند، متوجه می‌شوم اینها هم می‌خواهند کمی تفریح کنند. ستاره و بهار، ستاره هفده سال دارد، بار پنجم است به کانون می‌آید و جرم‌هایش از بدحجابی تا بودن در خانه‌های فساد متفاوت است.
  وقتی از شیشه و حشیش و اکس صحبت می‌کنم، همه را امتحان کرده و می‌گوید: با شیشه حال می‌کنم وقتی شیشه می‌کشم آنقدر شنگول می‌شم، فقط می‌رقصم. اکس هم خوبه اما نشئگی شیشه بیشتره با این‌که گرون‌تره ولی خب برای من که همیشه مجانی درمی‌آید. روز آخری که بیرون بودن هروئین هم کشیدم، حیف شد گرفتنم.
بهار شانزده سال دارد. اولین بار است به کانون می‌آید.
  او را هم در یک خانه فساد گرفته‌اند. وقتی در مورد شیشه و اکس و حشیش می‌پرسم، او هم همه را امتحان کرده، می‌گوید: وقتی شیشه می‌کشیدم دچار توهم می‌شدم، شیشه توهم می‌آره. ستاره به میان حرفش می‌پرد و می‌گوید: نخیر برای هر کسی نشئگی‌اش فرق می‌کنه. من خیلی حالم خوب می‌شد، بهار در ادامه می‌گوید: من که بیرون برم دیگه شیشه نمی‌کشم. جواد شده، اینجا همه بچه‌ها می‌گن شیشه می‌کشن. دوباره ستاره به میان حرفش می‌آید و می‌گوید: به جوادیش چی‌کار داری؟ با نشئگی‌اش حال کن.
● یک پارک در غرب تهران
از کانون که بیرون می‌آیم تصمیم می‌گیرم به‌جائی بروم که شنیده‌ام مرکز فروش انواع موادمخدر است، یک پارک در غرب تهران.
ساعت حدود چهار بعدازظهر و هوا هنوز روشن است. خودم را خریدار نشان می‌دهم و به یک نفر که قیافه‌اش نشان می‌دهد معتاد است، می‌گویم: دوا داری؟ جوابم را نمی‌دهم، اما بیشتر از پنج دقیقه نمی‌گذرد که چندنفر دورم را می‌گیرند و می‌گویند: چی می‌خوای؟ شیشه، حشیش، اکس، چی می‌خوای؟ هراس وجودم را می‌گیرد ـ شیشه، شیشه می‌خواهم. یکی از آنها می‌گوید: الان خیلی زوده، گرون‌تره! چند سوت می‌خوای؟ ـ یک سوت قیمتش چنده؟ ـ الان چهارده هزار تومن، اما اگه صبر کنی هوا تاریک بشه می‌تونم قیمت رو تا ده تومنم برسونم.

نشریه پزشکی طبیب مردم
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

از ترياك به شيشه، از چاله به چاه

رئيس مركز ترك اعتياد تهران، چند روز قبل، ضمن بيان اين‌كه مصرف ماده محرك «شيشه» به‌شدت در بين معتادان كشور در حال گسترش است، نسبت به رواج استفاده از اين ماده، بخصوص در معتاداني كه با روش متادون‌درماني مصرف مواد مخدر سنتي را كنار مي‌گذارند، ابراز نگراني كرد.
اين در حالي است كه تغيير الگوي مصرف مواد مخدر از انواع سنتي به مواد صنعتي و شيميايي و استفاده از قرص‌هاي روان‌گردان، چند سالي است كه به‌عنوان يك تهديد جدي در كشور ما تلقي مي‌شود.

مخدرهاي صنعتي در واقع تركيبي از مخدرهاي سنتي با مواد شيميايي هستند. در ميان مخدرهاي صنعتي، شيشه، اثري تركيبي از توهم‌زايي و تحرك‌بخشي دارد و سيستم مركزي اعصاب را تحريك كرده و باعث بروز نوعي تشنج و حركات غيرقابل كنترل به همراه تعريق، گشادي مردمك چشم و در مجموع، كنش‌هاي شديد رفتاري مي‌شود.

به عقيده متخصصان بر خلاف مخدرهاي افيوني مانند ترياك كه عموماً آرام‌بخش هستند و استعمال‌كننده را به سمت سكون و كندي حركت مي‌برند، شيشه، فرد را به سمت رفتارهاي خشونت‌آميز سوق مي‌دهد. 

دكتر شاهين شاد‌نيا، دبير انجمن علمي سم‌شناسي و رئيس مركز مسموميت‌هاي بيمارستان لقمان، ضمن اشاره به اينكه شيشه كه به اسامي گلس (Glass) و كريستال نيز شناخته مي‌شود، مي‌گويد: اوايل در بازار ايران اين ماده جزء تركيبات مخدر شبه‌مرفيني (هروئين) به حساب مي‌آمد، ولي بعد از مدتي اين ماده مجدداً به شكل اصلي خود كه داراي تركيبات محرك است، برگشته است.

وي در ادامه مي‌گويد: اين ماده كه از خانواده آمفتامين‌ها است، اثراتش درست مثل قرص اكستازي است و باعث افزايش انرژي، پر‌فعاليتي، شادابي، بي‌خوابي، افزايش تمركز، بالارفتن درك و حس اعتماد به نفس مي‌شود و به خاطر همين اثرات است كه افراد در سنين 18 تا 25 سال به اين مواد روي مي‌آورند. 

دبير انجمن علمي سم‌شناسي با بيان اينكه به دنبال استفاده از اين تركيبات ترشح يك‌سري از مواد شيميايي محرك كه عامل ايجاد احساس شادي هستند، افزايش مي‌يابد، مي‌گويد: در حالت نرمال اين ترشحات به ميزان متعادل در بدن ساخته و سنتز مي‌شوند، ولي با مصرف اين مواد ميزان اين ترشحات افزايش مي‌يابد و در نتيجه ذخاير اين ترشحات بيشتر تخليه مي‌شود.

به همين خاطر بعد از مدتي كه از مصرف اين تركيبات مي‌گذرد، احساس شادابي نيز از بين مي‌رود و همين امر دوز مصرفي فرد را بالا مي‌برد.

به گفته اين متخصص، معتادان به شيشه، بعد از مدت زماني احساس شادابي اوليه را ديگر ندارند و به تدريج افسردگي و احساس كسالت، خمودگي و بي‌‌‌اشتهايي در فرد زندگي او را از حالت عادي خارج مي‌كند.

دكتر شادنيا با توضيح اينكه مسموميت با اين ماده مي‌تواند علائم خفيف (افزايش ضربان قلب، فشار خون بالا، اضطراب، پرخاشگري) تا شديد (بالا‌رفتن درجه حرارت بدن، فعاليت بيش از حد عضلاني و تخريب بافت عضلاني، تشنج، كما و مرگ) ايجاد كند، مي‌گويد: در حال حاضر مشكل اصلي ما با اين تركيبات اين است كه براي آنها درمان اختصاصي و داروي پادزهر وجود ندارد.

مثلاً در مورد شبه‌‌‌‌مورفين‌ها ما پادزهر داريم و در صورت مراجعه اين بيماران به بيمارستان از اين داروها استفاده مي‌كنيم ولي درمان اين بيماران صرفا حمايتي است و فقط مي‌توانيم فشار خون و تشنج را در آنها كنترل كنيم. 

به گفته كارشناسان، شيشه يك محصول آزمايشگاهي با كاربرد شيميايي است و به خاطر فرآيند سختي كه در توليد اين ماده وجود دارد، هزينه آن بسيار بالاست. 
  به طوري‌كه قيمت يك كيلو شيشه چيزي حدود 55 تا 70 ميليون تومان است و  هر صوت‌ آن‌ با قيمت‌ بيش‌ از 20هزار تومان‌ فروخته‌ مي‌‌شود.

به عقيده متخصصان اگر بيمار معتاد به اين ماده مخدر شانس بياورد و دچار جنون و توهم نشود، افسردگي‌هاي شديدي گريبانگيرش مي‌شود كه كنار آمدن با آن تقريباً محال است.

دكتر هومان نارنجي‌ها، معاون مركز تحقيقات سوء‌مصرف و وابستگي به مواد با تاكيد بر اينكه متاسفانه تبليغات سوئي كه در مورد اين ماده مي‌شود، اين باور را جا انداخته كه براي ترك اعتياد ترياك يا مورفين بايد شيشه مصرف كرد، به همشهري مي‌گويد: اين باور غلطي است چون ترياك ضربان قلب را كند و شيشه تند مي‌كند و همين ناهمساني سكته قلبي و مغزي را به همراه مي‌آورد.

دكتر نارنجي‌ها با بيان اين كه خيلي‌ها فكر مي‌كنند مصرف شيشه عوارض ندارد، تاكيد مي‌كند: چون اين ماده تازه به بازار آمده، عوارضش هنوز براي كسي مشخص نيست، ولي همين الان هم در مراكز درماني آسيب‌هاي جسمي و روحي اين ماده كاملاً مشهود است.

او با بيان اينكه البته هنوز بسياري از مراكز آموزش‌هاي كافي را در خصوص درمان اين اعتياد ندارند و كمتر كلينيكي را مي‌توان در تهران يافت كه در درمان اعتياد با شيشه موفق باشد، توضيح مي‌دهد: اشكال اين ماده اين است كه چون در بازار قاچاق توليد مي‌شود فرمولاسيون مشخصي ندارد و كاملاً به طور سليقه‌اي توليد مي‌شود و اين درحالي است كه با وجود اينكه 3 سال از ورود اين ماده به كشور مي‌گذرد، در حال حاضر مصرف آن نسبت به سال پيش 30 تا 40 درصد افزايش يافته است.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

مصرف شيشه و افزايش خطر ابتلا به پاركينسون در ميان جوانان

جواناني كه به مصرف شيشه (متاآمفتامين) مي‌پردازند در برابر بيماري‌هاي مغزي ناشي از بالا رفتن سن از جمله پاركينسون حتي در صورت قطع مصرف آن آسيب‌پذير خواهند بود.
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري فرانسه، دانشمندان در حالي به اين نتيجه رسيدند كه در حال تحقيق بر فرضيه‌هاي قبلي در اين مورد بودند كه مصرف متاآمفتامين باعث بروز عوارضي مشابه بيماري پاركينسون مي‌شود كه ناشي از عدم توليد يك نوع پروتئين است.
براي اين تحقيق دانشمندان ابتدا در 4 نوبت و در دوره‌هاي 8 ساعته به دو گروه موش‌هاي جوان متاآمفتامين يا يك محلول نمكين را تزريق كردند.
يك گروه از اين موش‌ها داراي حالات عادي بودند اما گروه ديگر با اختلال ياخته‌هاي سلولي مغز ناشي از فاكتورهاي نوروتروفيك روبه‌رو شدند كه در نتيجه توليد پروتئين مربوط به حمايت و ترميم دوپامين‌ها را از دست دادند.
از دست دادن سلول‌هاي عصبي توليد كننده دوپامين يك عامل مهم در ابتلا به بيماري پاركينسون است.
  موش‌ها در زمان تحقيق 5/2 ماه سن داشتند كه در‌ 12 ماهگي به تدريج با اين علائم روبه‌رو شدند.

«ژاكلين مك گيلتي» از محققان دانشگاه پزشكي كاروليناي جنوبي و از مديران اين تحقيق گفت: "‌اين تحقيقات نشان دهنده عواقب شيوع استفاده از موادي مانند متاآمفتامين در ميان جوانان در طولاني مدت است."
متاآمفتامين كه به شيشيه يا يخ هم مشهور است، يك ماده اعتياد‌آور است كه باعث افزايش هوشياري و اشتها نيز شود. اين ماده به 4 صورت قرص خوراكي، تدخيني، استنشاقي، و تزريقي قابل مصرف است. مصرف طولاني مدت اين ماده مي‌تواند باعث توهم و حملات قبلي شود.
بر اساس تحقيق فدرال صورت گرفته در سال 2004 حدود 12 ميليون آمريكايي تا‌كنون مصرف شيشه را تجربه كرده‌اند.
              Blocked Ad
  در ميان جوانان هم 2/6 درصد جوانان 17 تا 18 سال در آمريكا گفته‌اند كه دست كم يك بار تجربه استفاده از شيشه را داشته‌اند.

متأسفانه مصرف شيشه در ايران نيز در حال افزايش است اما آمار دقيقي درباره مصرف اين ماده وجود ندارد.
‌محمد اسماعيل عليپور روانپزشك در اين‌باره گفت: «تصور اشتباه اين است كه مصرف شيشه وابستگي را ايجاد نمي‌كند در صورتي كه شخص پس از مدتي وابستگي رواني پيدا كرده و متوجه مي‌شود كه بدون مصرف شيشه توانايي‌هاي فكري و جسمي لازم را ندارد و آن زمان است كه متوجه اعتياد خود مي‌شود.»
رئيس مركز ترك اعتياد تهران ادامه داد: «‌بسياري از اين بيماران در اثر اين اعتياد حتي شغل خود را هم ازدست مي‌دهند. شيشيه در ابتدا باعث افزايش توانايي‌هاي فرد و كم‌خوابي مي‌شود اما همين فرد بعد از قطع مصرف ممكن است ساعت‌ها بخوابد كه همين بي‌نظمي در شرايط زندگي باعث از دست دادن شغل آن‌ها شده است.»
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

یک سوم تخت‌های روانپزشکی بیمارستان‌ها را معتادان به شیشه اشغال کرده‌اند       مصرف ماده مخدر شیشه علاوه بر این که به معتادان از نظر جسمی لطمات جبران ناپذیری وارد می‌کند، بر سلامت روان آنان نیز تاثیرات عمیقی برجای می‌گذارد.

به گفته‌ آذرخش مکری، معاون آموزشی مرکز ملی مطالعات اعتیاد، سه تا شش ماه پس از ترک شیشه علائم این اعتیاد فروکش می‌کند، اما بسیاری از افراد پیش از فرا رسیدن شش ماه، دوباره مصرف شیشه را آغاز می‌کنند. وی افزود مصرف کنندگان شیشه یک سوم تخت‌های روانپزشکی بیمارستان‌ها را اشغال کرده‌اند.

مکری تصریح کرد که بسیاری از جرم‌ها به علت استعمال این نوع مواد مخدر به وقوع می‌پیوندد، بنابراین مصرف شیشه، سیستم‌ جنایی و ارتکاب جرم را نیز دستخوش تغییر کرده است.   .  .  .    سرو شیشه و کریستال در میهمانی های شبانه       "شایان" امروز ۱۷سالگی اش را تمام کرده وبرعکس سالهای گذشته، والدینش به او اجازه دعوت میهمانان بیشتری را به جشن تولدش داده اند. جشن تولد شایان از ساعت ۱۹آغاز و حدود ساعت ۲۰با ورودگروهی از جوانان ۱۷و ۱۸ساله جدی تر می شود.
جوانان بصورت انفرادی و دو یا سه نفره هر چند دقیقه یکبار وارد و پس از چند لحظه استراحت کوتاه به موجودات غیرقابل کنترل تبدیل می شوند، مدل موهای الکسی، کتلتی، تاج خروسی و هزار جور قیافه عجیب و غریب دیگر که با تکانهای شدید سرشان عجیب تر هم نشان داده می شوند. شلوار برمودا تنها وجه مشترک برخی ازمهمانانی که بارنگ موهایی نظیر سبز آبی و بنفش که شاید مادرانشان نیز تا به حال به چشم خود ندیده اند، بود.
صدای خشن الکس آنچنان آنها را به وجد آورده بود که مدام در حال تکان دادن سرشان بودند. پسرکی به سمت بچه ها رفته و با صدای بلند می گوید: نشئگی حسابی حال داره، روشنت می کنه،یه قرص بیاندازبالا روشن می شی، بلند شو، اگر تحرک نداشته باشی، پس می زنه. پسر ۱۸ساله دیگری که پای ثابت پارتی های شبانه است،ادامه می دهد:ازاون آبی کمرنگ ها به من بده. ۱۰دقیقه نگذشته احساس شادی و محبت دست می دهد و همه سرحال و نشئه در حال بالا و پایین پریدن هستند. پویا که حالا نیمه برهنه شده تلوتلو خوران برای تغییر هوای داخل اتاق به سمت پنجره می رود تا آن را باز کند و بعد از بازکردن پنجره به بیرون نگاه می کند و حرکت های ماشین ها، رفت و آمد آدم ها، وهم و خیالاتی که براثر خوردن قرص به او دست باعث می شود تا بدون اختیار به اندازه ای به بیرون خم شود که ناگهان از پنجره طبقه دوم به داخل کوچه افتاده و بیهوش می شود. پس ازنیم ساعت پویاتوسط ماشین یکی از میهمانان به بیمارستان برده شده و تحت مداوا قرار می گیرد.پدر و مادرش که به درخواست او، خانه را برای پویا و دوستانش خالی کرده بودند، سراسیمه خود را به بیمارستان رسانده و در حال شیون و زاری هستند. پزشک بیمارستان در جواب سوالهای مکرر پدر پویا می گوید، فقط دعا کنید. شاهین یکی از مهمان اکسپارتی درپاسخ به این سئوال که آیا از عوارض مصرف قرصهای اکستازی خبر دارد یا نه؟ می گوید: من و دوستانم ازتمام عوارض آن مطلعیم وتاکنون که برایمان اتفاقی رخ نداده است ( با زمزمه ای می گوید: هیجان را عشق است). به گفته اکثریت جوانان این میهمانی با مصرف قرصهای روانگردان تخلیه روانی و انرژی می شوند و این گفته برای جوانان امروزی که در زندگی سرگرمی و شادی دیگر ندارد شاید توجیهی است که فقط خودشان را قانع می کند. اکثر جوانان این میهمانی مهمترین دلیل استقبال جوانان از مصرف قرص های روانگردان را عدم اعتیادآور بودن این قرصها ذکر می کنند، هرچندکه متخصصان این را شایعه ای بیش بین جوانان برای جلب مشتری نمی دانند، چرا که قرصهای روانگردان موجب اعتیاد روانی شده و عوارض آن از اعتیاد جسمی بیشتر است. "اکستازی" به معنی سرمستی عارفان و حالت خلسه شاعرانه بوده که با اسامی نظیر"شیشه"،"پروانه"،"فرشته"، "یخ" و"اسید" برای استفاده در کلوپهای شبانه و درهم آمیزی رقص و موسیقی به کار می رود. قرصهای اکستازی در رنگهای مختلف آبی پررنگ و کمرنگ، خاکستری و صورتی با نامهای میستوبیشی، سوپرمن، ورسارج، اینترنت،تمبر، Love،Benz،Yada،Tripو گاه باآدمها و نامهای مذهبی چون صلیب، ستاره و لورد در بازار یافت می شود. این قرص به صورت خوراکی، جویدنی، کپسول و تزریقی با قیمتهای مختلف بین چهار تا ۴۰۰هزار ریال در بازار به فروش می رسد. بعد از ورود تریاک و وافور به زندگی آدمها سالهای طول کشید تا عصاره آن را چشم آبی ها گرفتند و شد مورفین و بعدازسالهای طولانی هزاران نفر درنشئگی آن غرق شدند.
بعدازگذشت سالها سروکله هروئین پیدا شد،امااکنون هرروز یک ماده شیمیایی جدید توی بازار خمارجات ایران و جهان سبز می شود یک روز اکس و هنوز نشئگی اکس، اکس پارتی و ریو نپریده که فامیل نزدیکش یعنی شیشه می شود بت آنها که می خواهند دایم توپ توپ و کله شان همیشه آنقدر داغ باشد که سیمهایشان بسوزد. مخدری که دربین جوانان ایرانی به خاطر قیافه اش که مثل بلورهای شکراست به "شیشه کریستال" مشهورشده یک مخدر صنعتی از برو بچه های متامفتامین می باشد و به همین خاطر با اکستازی فامیلی خیلی نزدیکی دارد.
درتایلند وسنگاپور آن را "شابو"، "اسپید"(قرص سرعت)،"آیس" (یخ)،"فرشته" و "اسید" می نامند، "شیشه" را در تایلند با نام یابامی نامند که در زبان تایلندی به معنای "داروی جنون" است و از افزودن ترکیبات متامفتامین به شکلات تهیه می شود. کریستالهای مکعبی شیشه که هم قیافشان درست مثل تکه های جامد پارافین است درست مثل هروئین مصرف می شود، یک زرورق که تمام زندگی آدمها روی آن ریخته شده و یک شعله به تمام هستی و بعد دودی که تا مخ آدم را داغان می کند.به گزارش ایرنا، اگر مصرف مخدرهایی مثل تریاک،هروئین و حشیش مدت زیادی طول بکشد تا قیافه و رفتار آدم را به هم بریزد ولی "شیشه" لعنتی از همان روزهای اول حسابی آدم را به هم می ریزد. "شیشه" یک پنجره توهمی با شیشه های کج و معوج جلوی انسان باز می کند درست شبیه پارانویا پر از توهم و بدخیالی و با این حساب به جز تمام بلاهایی که تمام مخدرها دارند شیشه ازمصرف کننده اش یک جنایتکارخطرناک ساخته که هرلحظه ممکن است دست به جنایتی فجیع بزند.
این روزها پرونده های بسیار زیادی از قتل، تجاوز و شکنجه را می شود در دادسراهای جنایی کشور دید که قاتل یک مصرف کننده پروپا قرص شیشه بوده است. براستی زمانی که درسال ۱۹۱۲دانشمندان آلمانی یک ماده شیمیایی جدید برای سنتز داروهای دیگر می ساختند، کسی فکر می کرد این ماده تبدیل به اعتیاد نسل جوان در قرن جدید شود.
میهمانی "شایان" با سپیده صبح بدون حادثه دلخراشی خاتمه یافت، ولی"اکس پارتی های" شبانه و پنهانی ادامه خواهد داشت و هر روز به تعداد مهمانی های اکس پارتی، مرگ ومیر ناشی از اکس و همچنین شمار جوانانی که براثر مصرف این قرصها راهی بیمارستانهای روانی یا زندان به دلیل جنایتهای فجیعی که انجام می دهند، افزوده خواهد شد. او در ابتدای راه است و به صدای شکستن جوانی اش فکر می کند، شیشه، فرشته، کریستال، صدای شکستن شیشه جوانی می آید.به گفته کارشناسان، مصرف یکبار قرص های روانگردان عوارض جبران ناپذیری نظیر ایست قلبی، اختلالات بینایی، کاهش اشتها، تورم مغز و در نهایت مرگ به دنبال دارد.
به عقیده این کارشناسان علیرغم آسیبهای جدی این ماده برای سلامت انسان ولی متاسفانه قرصهای اکستازی به دلیل ایجاد احساس شعف موقت برای جوانان جذابیت خاصی پیدا کرده و مصرف آن به دلیل ناآگاهی جوانان از عوارض خطرناک و مرگبارش رو به فزونی است. متخصصان بابیان این مطلب که یکبار مصرف این قرصها تا ۸۰درصد احتمال استفاده مجدد را افزایش می دهد، می افزایند: مصرف قرصهای روانگردان اعتیاد روانی در فرد ایجاد کرده که در موارد حاد این بیماری فرد را رها نکرده و حتی با شوکهای پی درپی و داروهای با دوز بالا هم جواب نمی دهد.
به عقیده یک روانپزشک، قرصهای اکستازی از دسته مواد متامفتامینی بوده که مواد تهیج کننده اند و فعالیت سیستم عصبی و حرکتی را افزایش داده و اشتها و خواب را کاهش می دهد و برعکس موجب افزایش هیجان می شود. به عقیده کارشناسان، فقدان اطلاع جوانان از خطرات واقعی این ترکیبات و در دسترس بودن آنها از دلایل گرایش جوانان به موادمخدر صنعتی نظیر شیشه و کریستال می باشد. نکته آخر اینکه، اکستازی، شیشه و کریستال را جادوی مرگ در قرن حاضر می خوانند و تاثیر این قرص نیروزا آنقدر باقی نمی ماند و وقتی به پایین رسد، دیگر از شور هیجان خبری نخواهد بود جز خماری....

روزنامه ابتکار   .  .  .    جبران آثار ناشي از مصرف شيشه       آيا آثار ناشي از مصرف شيشه قابل جبران است؟   .  .  شيشه‌‌اي که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد مخدر ايران وجود دارد، به صورت کريستال‌هاي ريز مانند شکر است که در ني‌هاي نوشابه‌ جاسازي شده و سر و ته آن بسته است.
قاچاقچيان مواد با اين شعار که شيشه حاوي مورفين نيست، پس اعتياد نمي‌آورد، مصرف آن را تبليغ مي‌کنند و بسياري از افراد ناآگاه را در دام اين ماده گرفتار مي‌کنند، اما واقعيت اين است که شيشه يک ماده مخدر بسيار اعتيادآور است، به طوري که در بسياري از مقالات پزشکي قدرت اعتيادزايي آن را بيشتر از مواد محرکي مانند کوکايين مي‌دانند.
مصرف شيشه، ترشح دوپامين، سروتونين و نوراپي‌نفرين را در سيناپس‌هاي عصبي در مغز به شدت افزايش مي‌دهد و به تحريک سلول‌هاي مغز منجر مي‌شود. شخصي که به سوء مصرف شيشه روي مي‌آورد، در ابتدا علايمي را تجربه مي‌کند که به طور کاذب جاذبه داشته و سپس دچار بي‌خوابي و کاهش اشتها مي‌شود و با تداوم مصرف آن، تنفس و ضربان قلب افزايش يافته، فشارخون و دماي بدن بالا مي‌رود. فرد تحريک‌پذير و پرخاشگر مي‌شود و احتمال دارد به هر خشونتي دست بزند. اضطراب، گيجي، لرزش اندام‌ها، تشنج و در نهايت ايست قلبي و مرگ، از جمله عوارض مصرف اين ماده مرگ‌آور است.
مصرف طولاني‌مدت شيشه به ايجاد بدبيني شديد، خشونت، کاهش شديد حافظه، توهم‌هاي شنوايي و بينايي، جنون آني و بسياري از اختلالات عصبي منجر مي‌شود.
متاسفانه شيشه شخص را در وضعيتي قرار مي‌دهد که تمايل به درمان ندارد و شايد اين مصيبت بارترين تاثير شيشه بر مغز باشد که پيگيري درمان اين افراد را مشکل مي‌کند.
در حال حاضر، درمان مواد مخدر از جمله شيشه، مشکل‌ترين درمان‌هاي مصرف اين‌گونه مواد است. براي درمان براساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف، ممکن است فرد نياز به درمان دارويي به صورت بستري شدن يا سرپايي داشته باشد. بعد از آن اختلالات روان‌پزشکي بيمار بايد به وسيله روان‌پزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسي و درمان قرار گيرد و به دنبال آن يا هم‌زمان آموزش خانواده، آموزش مهارت‌هاي بهبود اوليه و پيشگيري از بازگشت و رفتار درماني انجام مي‌شود.
از جمله علايم طبيعي که در اثر ترک شيشه پديد مي‌آيد، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد. اين علايم به مرور زمان برطرف خواهند شد. افسردگي عصبي، خونسردي و بي‌علاقگي، خواب طولاني، به هم ريختگي روحي، کمي انرژي، سراسيمگي، اضطراب و...
افسردگي پس از ترک شيشه مانند افسردگي پس از ترک ديگر مواد مخدر نيست. نوعي ناتواني و درماندگي و اختلال در الگوي خواب در اين افراد حادث مي‌شود تا جايي که توانايي انجام وظايف و کارهاي روزمره را مختل مي‌کند. با مراجعه به پزشک متخصص، شخص مي‌تواند به مرور زمان بر اين حالات غلبه کرده و سلامت خود را بازيابد.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

اين شيشه، آدم را مي‌شکند       علايم و عوارض مواد روان‌گردان در گفتگو با دکتر وحيد شريعت، روان‌پزشک

اين شيشه، آدم را مي‌شکند

قرص‌هاي روان‌گردان از جمله اکستازي و شيشه در چند سال اخير در ميان جوانان رواج زيادي پيدا کرده است. اين قرص‌ها که بيشتر در مهماني‌ها و شب‌نشيني‌ها استفاده مي‌‌شوند، برخلاف تصور عموم بسيار اعتيادآور است و رهايي از آن کار راحتي نيست. در اين شماره براي آشنايي بيشتر با اين قرص و علايم و خطرات آن گفتگوي کوتاهي داريم با دکتر وحيد شريعت، روان‌پزشک.

سلامت : آقاي دکتر، لطفا کمي درباره ويژگي‌هاي اين قرص‌ها توضيح دهيد.
اين قرص‌ها نوعي مواد محرک هستند و برخلاف بيشتر مواد رايج مانند ترياک و هرويين که داراي منشا گياهي هستند، شيميايي بوده و در آزمايشگاه از ترکيبات گوناگوني از جمله آفدرين تهيه مي‌شوند. قرص‌هاي روان‌گردان داراي انواع متعددي هستند که در کشور ما بيشتر اکستازي مطرح است.
سلامت : شيشه چطور؟
شيشه دو نوع است؛ يک نوع آن ترکيبي محرک است و نوع دوم آن مخدر است.
سلامت : شيشه نوع ترکيب محرک چه تفاوتي با قرص‌هاي اکستازي دارد؟
تفاوت عمده شيشه با قرص‌هاي اکستازي در اين است که اکس را مي‌خورند اما شيشه را مي‌کشند و اين دو آثار و علايم تقريبا مشابهي دارند.
سلامت : وابستگي به شيشه بيشتر است يا اکستازي؟
شيشه. شايد به دليل نوع مصرف آن، چون شيشه به روش تدخين مصرف مي‌شود. نکته مهم درباره محرک‌ها اين است که سرعت افزايش وابستگي در اين مواد بسيار است، حتي بيشتر از مواد مخدر.
سلامت : استفاده از اين مواد بيشتر در کدام‌ کشورها شايع است؟
در کشورهاي آسيايي، چون در همين جا توليد مي‌شود و بيشتر در دسترس است و از طرفي ماده جديدي است.
سلامت : گفتيد جديد، چه چيز اين جديد بودن است که انسان‌ها را به سمت خود مي‌کشد؟
نوجويي و تمايل به چيزهاي جديد جزو سرشت انساني است و لزوما چيز بدي نيست. همين نوجويي موجب بروز اختراعات، اکتشافات و فکرهاي جديدي مي‌شود اما اگر همراه با خطرپذيري زياد و بدون درنظر گرفتن عواقب آن باشد، مشکل‌ساز مي‌شود.
سلامت : نقش خانواده در اين زمينه چيست؟
يکي از کارهاي مهم در اين زمينه کنترل محيط است. خانواده‌ها بايد به طور غيرمستقيم فرزندان خود را کنترل کنند و در عين حال امکاناتي را فراهم آورند که بتواند اين ميل را در فرزندان‌شان به شکل درستي ارضا کند و به نوجوانان و جوانان فرصتي براي بروز نوآوري و خلاقيت داده شود.
سلامت : مصرف قرص‌هاي روان‌گردان چه علايمي را در فرد به وجود مي‌آورد؟
انرژي فرد را متمرکز کرده و افزايش مي‌دهد؛ اعتماد به نفس فرد زياد مي‌شود و خواب و اشتها را کم مي‌کند. در هنگام مصرف حس خوشايندي به فرد دست مي‌دهد و او فکر مي‌کند بسياري از کارهايي را که پيش از اين قادر به انجام آنها نبوده است، مي‌تواند انجام دهد. فرد زياد حرف مي‌زند و حرف‌هايش اغلب بي‌ربط و نامفهوم است. در اين زمان فرد اصلا احساس خستگي نمي‌کند. در صورتي که دوز مصرفي فرد زياد باشد، فرد نوعي احساس خود بزرگ‌بيني و بدگماني و بدبيني نسبت به ديگران هم خواهد داشت و گاهي حتي ممکن است در دوره‌هايي علايمي شبيه جنون در فرد ديده شود. براي مثال فرد دچار توهم و هذيان مي‌شود.
سلامت : اين آثار چه مدت ادامه خواهد داشت؟
به‌طور معمول چند ساعت و گاه چند روز بعد از مصرف از بين مي‌روند و جاي خود را به علايمي کاملا معکوس مي‌دهند. در اين موقعيت فرد دچار حالت خمودگي، کسالت، خستگي و بي‌حالي شده و تمايلش براي مصرف دوباره قرص‌ها تشديد مي‌شود و با دوز بيشتري مواد را مصرف مي‌کند. البته حالت‌هاي هذيان و توهم‌ گاهي تا چند روز ادامه پيدا مي‌کند و سپس به‌طور خود به خود يا با مداخله پزشک از بين مي‌رود. در ميان موارد گفته شده احساس بدبيني پايدارتر است و گاه با فرد باقي مي‌ماند. در اين افراد بعد از مدتي عوارض بين فردي مانند پرخاشگري و بي‌قراري هم ظاهر مي‌شود.
سلامت : و عوارض جسمي مصرف اين محرک‌ها؟
مي‌تواند موجب عوارض قلبي و مغزي و حتي فوت ناگهاني شود. مصرف اين مواد به آزادشدن ناقل‌هاي شيميايي از پايانه‌هاي عصب‌ها منجر شده و در نتيجه سيستم قلبي‌عروقي تحريک مي‌شود و فشارخون و ضربان قلب فرد افزايش پيدا مي‌کند. اين در حالي است که در اثر مصرف اين مواد رگ‌ها تنگ مي‌شود. تنگي رگ‌ها از يک سو و افزايش ضربان قلب و نياز به خون‌رساني بيشتر از سوي ديگر، موجب بروز سکته قلبي مي‌شود. همين روند ممکن است در مغز هم ايجاد شده و به سکته مغزي منجر شود. از سوي ديگر، فعاليت زياد و تعريق زياد اين افراد در کنار بي‌اشتهايي آنها ممکن است سبب بي‌آبي شود و افزايش دماي بدن فرد به تشنج، بي‌هوشي و مرگ بينجامد. ممکن است در مصرف اين مواد به ويژه در دوزهاي بالا شاهد خودکشي باشيم.
سلامت : براي ترک آن از چه روش‌هايي استفاده مي‌شود؟
ترک کردن قرص‌هاي روان‌گردان بسيار سخت است چون علاوه بر وابستگي شديد فرد به آنها، ما هيچ جايگزيني هم براي آنها نداريم، برخلاف مخدرها که مي‌توان از جايگزين‌هايي مانند متادون درباره آنها استفاده کرد. افرادي که مشکلات شخصيتي و رواني ندارند، از حمايت خانواده برخوردارند و انگيزه بيشتري براي ترک دارند در نتيجه، موفق‌تر خواهند بود.
سلامت : و توصيه آخر شما؟
يکي از تکنيک‌هايي که در هنگام ترک از آن استفاده مي‌شود، ذکر بدي‌ها در کنار ذکر نکات خوشايند مصرف اين مواد است تا فرد با ديدي باز مساله را ديده و در نهايت خودش تصميم‌گيري کند که آيا واقعا حاضر است به علت احساسات خوشايند مصرف عواقب و خطرات آن را هم بپذيرد يا نه و چه بهتر که در مقوله پيشگيري هم از اين روش استفاده کنيم.

هفته نامه سلامت   .  .  .    كریستال: شیشه مرگ       كریستال دی متامفتامین هیدروكلرید یا به زبان عامیانه كریستال یك ماده قدرتمند، اعتیادآور، مخدر محرك و به شكل تركیبی و مصنوعی است. كریستال به شكل بزرگ و شفاف و مانند كریستال های واقعی و به رنگ های صورتی، آبی و سبز یافت می شود. این ماده همچنین در خیابان به اسامی «مت»، «تینا» و در بعضی مواقع «آیس» و «شیشه» شناخته شده است.
● چه افرادی از این ماده استفاده می كنند
افرادی كه در كارنامه خود به دنبال تنوع هستند رو به این ماده می آورند. كریستال اغلب به صورت تفریحی در مهمانی ها و برای بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسی و در بعضی موارد برای بیدار ماندن مصرف می شود.
●چطور استفاده می شود
مانند دیگر انواع متامفتامین ها، كریستال معمولاً به شكل های سیگارت، بلعیدنی، مایع خوراكی یا تزریقی و در موارد نادر حتی به صورت شیاف مقعدی استعمال می شود. كریستال به شكل سیگارت یا تزریقی با شروع و حمله سریع تر بدن آثار تخریب كننده تری دارد ولی متاسفانه استفاده از نوع سیگار و تنفسی شایع تر است تا جایی كه در انگلستان فروش و عرضه پیپ هایی كه برای استعمال كریستال مورد استفاده قرار می گیرد ممنوع اعلام شد.
●تاثیر كریستال
اثر كریستال هم مانند هر نوع ماده دیگری در اشخاص مختلف متفاوت و وابسته به عواملی چون سایز، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده، سابقه مصرف و اینكه آیا با ماده دیگری استفاده می شود دارد. همچنین عوامل محیطی تاثیر این ماده را در فرد تحت الشعاع قرار می دهد. اینكه فرد به تنهایی یا در جمع و در مهمانی مواد مصرف كرده باشد می تواند در این تجربه تاثیر بگذارد. كریستال یا شیشه محرك بسیار قوی است كه فعالیت های مركزی سیستم عصبی را سرعت می دهد. اگرچه گزارش كمی از مرگ و میر ناشی از استعمال مستقیم كریستال شده است ولی باید این نكته را مورد توجه قرار داد كه این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین های دیگر از نظر اجتماعی، عاطفی، روانی و حتی تحركی آسیب بیشتری به فرد وارد می كند. در بیمارانی كه كریستال را به عنوان آمفتامین برای تحمل درد استفاده می كنند علایم مشابهی با بیماران روانی پارانوئیدی و جنون جوانی مشاهده می شود.
گاهی اوقات افرادی كه به استعمال ماده تن در داده اند كریستال را به عنوان آمفتامین (مسكن) مصرف می كنند. اگر فردی یك بار كریستال را به عنوان مسكن روانی تجربه كند به تجربه مجدد آن علاقه مند می شود و كم كم به سوی این ماده كشانده می شود. استفاده دوز بالای كریستال می تواند موجب آسیب مهلك در رگ های مغزی و در نهایت مرگ شود دیگر تاثیرات فیزیكی معمول ناشی از استعمال كریستال شامل: خشكی دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهای طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن ، تپش قلب، خشكی، سوزش و ترك لب ها، بزرگ شدن مردمك چشم، سیاهی رفتن چشم، لرزش دست ها و انگشتان می شود. استعمال كریستال روی رفتار شخص نیز تاثیر می گذارد: افزایش حركت های فیزیكی، نوعی حالت سرخوشی ، ناآرامی، اضطراب و دلواپسی، پرخاشگری، خشونت و رفتار خصمانه، بیخوابی شدید، حمله های ناگهانی هراس و اضطراب پارانویا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشی بیش از حد، پرچانگی، تكرار حرف ها و كارهای ساده، تغییر ناگهانی در رفتار و گفتار و اختلال در درك،اختلال و بی نظمی در وظایف كلیه و ریه، بی اشتهایی و در نتیجه سوء تغذیه و كم وزنی مفرط ،عوارض قلبی. (حمله قلبی و نارسایی قلب به دلیل استعمال زیاد)
●آمفتامین ها و دیگر داروهای غیر قانونی
مشكلات و تاثیرات ناشی از استعمال تركیب داروها قابل پیش بینی نیست. بعضی اوقات داروهای كندساز (آن دسته كه فعالیت های بدنی را از طریق تاثیر بر روی سیستم عصبی مركزی كاهش می دهد) همانند الكل بنزودیازپین ها به منظور خنثی كردن تاثیرات تحریك كننده كریستال مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال استفاده از چند نوع داروی برای این منظور ممكن است منجر به استفاده مرتب و وابستگی به انواع داروها شود.
●كریستال و روابط جنسی
استفاده از كریستال می تواند نیاز و فعالیت جنسی فرد را به طور غیرعادی افزایش دهد. این به همراه دیگر تاثیرات استعمال این ماده ممكن است فرد را به قدری بی توجه و از خود بیخود كند كه فرد استفاده از وسایل حفاظتی پیشگیری را فراموش كند و همچنین شخص را وادار به افراط در فعالیت های جنسی می كند كه قطعاً آسیب های غیرقابل جبرانی را به همراه دارد و امكان ابتلا به ویروس و دیگر بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد.
● كریستال و بیماری های عفونی
بعضی از داروهای ضد ایدز می توانند مانع عكس العمل بدن در تجزیه كریستال شود و این موجب می شود تا سطح پایداری كریستال در سیستم گردش خون طولانی تر و بیشتر شود. استعمال كریستال با استفاده از پیپ یا به شكل سیگارت موجب سوزاندن و بریدن لب ها می شود كه احتمال سرایت انواع ویروس ها از جمله هپاتیت c را افزایش می دهد. فضای استعمال كریستال تزریقی نیز در احتمال آلودگی به هپاتیت c و ایدز موثر است به خصوص اگر سوزن، سرنگ و دیگر تجهیزات تزریقی (قاشق، صافی، شریان بند) مشتركاً استفاده شود. اگر مبتلایان به ایدز از كریستال به طور گسترده و در مدت زمان طولانی استفاده كنند تعداد ویروس ها در بدن آنها افزوده خواهد شد.
●وابستگی
خیلی از كسانی كه كریستال مصرف می كنند این ماده را وابسته كننده توصیف می كنند. مصرف كنندگان این ماده در ابتدا تشویق می شوند كمی از این ماده را همراه داشته باشند تا در مواقع ناگهانی به دادشان برسد. با توجه به ماهیت وابسته كننده این ماده فرد از لحاظ روانی و فیزیكی به آسانی به آن وابسته می شود. شخصی كه از نظر روانی به كریستال وابسته شود بیش از هر چیزی در زندگی طالب آن می شود. وقتی كه بدن فرد با مخدرها سازگاری پیدا می كند وابستگی فیزیكی اتفاق می افتد و در این وضعیت فرد تدریجاً به عملكرد مواد مخدر در سیستم بدن عادت می كند. بالارفتن سریع قدرت تحمل و وابستگی نسبت به كریستال و مصرف دوز بالای این ماده برای رسیدن به تاثیر مطلوب از دلایل معمول مصرف عنوان شده است. حالت و حس آرامش و خلسه بی نهایتی كه به دنبال مصرف متامفتامین ها در فرد ظهور پیدا می كند اغلب موجب بروز میل بیش از حدی برای استفاده بیشتر از این ماده در شخص می شود.
●درمان
گزارش شده است كه مردم كمتر طالب كمك های حرفه ای و تخصصی برای مشكلات ناشی از استعمال كریستال و متامفتامین ها نسبت به دیگر داروهای غیر قانونی هستند. تحقیقات در زمینه پیدا كردن روش های درمانی مناسب برای كریستال و دیگر متامفتامین ها در كشورهای مختلف دنیا ادامه دارد. درمان ها شامل روش های ویژه برای برخورد با مصرف كنندگان متامفتامین ها از ابعاد رفتاری و روانی است.
●علائم ترك
افرادی كه به یك باره استعمال كریستال را قطع می كنند دچار علائم زیر می شوند:
- افسردگی عصبی، خونسردی و بی علاقگی، خواب طولانی ، به هم ریختگی روحی، كم آوردن انرژی، سراسیمگی، توانایی محدود در دستیابی به لذت ها، اضطراب
افرادی كه كریستال مصرف می كنند، می گویند كه نوع افسردگی بعد از مصرف این مخدر مانند دیگر داروها نیست. نوعی ناتوانی و درماندگی و اختلال در الگوی خواب بر آنها حادث می شود تا جایی كه توانایی انجام وظایف و كارهای روزمره فرد را مختل می كند. اگر شما برای ترك نیاز به كمك دارید با یك دكتر مشكل خود را در میان بگذارید.
●متامفتامین ها و رانندگی
پس از مصرف كریستال، رانندگی كردن بسیار خطرناك است، رانندگانی كه تحت نفوذ و تاثیر این ماده هستند بیشتر مایل هستند كه ریسك كنند. وقتی تاثیر این مخدر به تدریج از بین می رود فرد دچار خستگی و گرفتگی شدید می شود كه این احتمال خطر را در رانندگی زیاد می كند. رانندگی در هنگامی كه راننده تحت تاثیر این گونه مواد باشد، غیرقانونی بوده و مجازاتی نظیر ابطال گواهینامه رانندگی، جریمه و زندانی را در پی دارد.

ستاد مبارزه با مواد مخدر
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

«شيشه» اولين ماده مخدر مرگ‌آور كشور       كريستال يا شيشه ماده اعتيادآوري است كه شيوع مصرف آن در كشور به عنوان يك ماده محرك از حدود شش سال پيش و ورود اين ماده به ايران به وسيله قاچاق آغاز شد، اما متاسفانه با گسترش توليد داخلي و اضافه كردن هروئين به تركيبات اين ماده، علاوه بر افزايش مصرف در بين جوانان، تخريبات جسمي آن نيز در كنار آسيب‌هاي رواني مصرف، به شدت افزايش يافت، به گونه‌اي كه اين ماده در حال حاضر با تركيب «هروئين زياد و مت آمفتامين كم» و با ايجاد بيش از 90 درصد آسيب جسمي، اولين ماده مخدر مرگ آور در كشور و در تمام دنياست.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» ايسنا، كريستال به عنوان يك داروي مت آمفتامين يعني يك داروي محرك و با تركيباتي مانند «مت آمفتامين + داروهايي چون آنتي هسيتامين» به عنوان يك محرك قوي در بين جوانان توزيع شد.

مصرف مواد محرك يعني مت آمفتامين‌ها به تنهايي، اعتياد جسمي به همراه ندارد، بلكه با ايجاد اعتياد رواني، عوارضي مانند خمودگي، افسردگي و گوشه‌گيري را در پي خواهد داشت.

اما متاسفانه با توجه به هزينه بالاي تهيه «شيشه» با تركيب مت آمفتامين و به عنوان داروي محرك، افزودن هروئين به تركيبات اين ماده آغاز شد كه از اين طريق علاوه بر عوارض مت آمفتامين يعني تحرك زياد، كاهش خواب، افزايش انرژي، پرخاشگري و پرحرفي، پيري زودرس، تضعيف سيستم ايمني بدن و در صورت مصرف طولاني، جنون، عوارض جسمي ديگري از جمله وابستگي و اعتياد شديد به هروئين نيز به آن اضافه شد.

دكتر محمد علي شهركي ـ روانپزشك و مدير اجرايي جمعيت آفتاب ـ در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اين كه شيشه يا كريستال به عنوان يك ماده محرك، مصرف تفريحي زيادي در جامعه پيدا كرده است، اعلام كرد: گرچه اين ماده معمولا به همراه ساير مواد مخدر مانند ترياك، هرويين و يا كراك استفاده مي‌شود و مصرف تكي چنداني ندارد، اما متاسفانه با توجه به افزايش شيوع مصرف آن، بايد توجه بيشتري از سوي مسوولان نسبت به آگاه‌سازي جامعه در مورد عوارض شديد اين ماده صورت گيرد.

وي هشدار داد: اين ماده به دليل اين كه براي توليد لزوما به هروئين نياز ندارد، قاچاق گسترده‌اي هم ندارد و به همين دليل توليد داخلي آن به ويژه با تركيب هروئين افزايش يافته است كه اين امر زنگ خطر جدي براي مسوولان محسوب مي‌شود.

مدير اجرايي جمعيت آفتاب اعلام كرد: قيمت كنوني تهيه هر گرم شيشه 100 هزار تومان است كه البته قيمت بالاي آن عاملي براي كاهش خريد و مصرف اين ماده محسوب نمي‌شود.   __________________  .  .  .       شیشه (ماده مخدر صنعتی)       منبع : کنگره 60
یکی از انواع موادمخدر که امروزه از مواد نسبتاً پر مصرف می باشد ، آیس ، شیشه یا کریستال است. وجه تسمیه این ماده‌مخدر این است که این ماده در بعضی حالات ، شکل ظاهری آن شبیه خرده شیشه است

مخدر شیشه
یکی از انواع موادمخدر که امروزه از مواد نسبتاً پر مصرف می باشد ، آیس ، شیشه یا کریستال است. وجه تسمیه این ماده‌مخدر این است که این ماده در بعضی حالات ، شکل ظاهری آن شبیه خرده شیشه است و یا تکه‌های کوچک یخ ، اما بیشتر به صورت دانه های ریز است . این ماده در اروپا و آمریکا بیشتر به نام آیس شناخته می‌شود. شابو که در آسیای جنوب‌شرقی و خاوردور رواج دارد نیز شباهت‌هایی با این ماده دارد.
تحقیقات نشان می‌دهد که مهمترین ترکیب این ماده‌مخدر آمفتامین است. سابقه تولید و مصرف آمفتامین به قبل از جنگ جهانی دوم می‌رسد و در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی مؤثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و یا نیروهایی که قرار بود چندین شبانه‌روز را به صورت پیوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند برای بالا بردن سطح انرژی آنان استفاده می‌شد.
با گذشت زمان و مشخص شدن عوارض خطرناک این ماده و اعتیاد به آن ، کاربرد این ماده به عنوان دارو به تدریج کنار گذاشته شد اما سوداگران و تولیدکنندگان موادمخدر ، استفاده از این ماده را در تهیه موادمخدر جدید در دستور کار خود قرار دادند. شاید اولین و مهمترین ماده‌مخدری که از آمفتامین به دست آمد و در سطح وسیع مورد مصرف قرار گرفت اکستازی باشد. قرص اکستازی در کشور ما به ندرت مشاهده و مصرف می‌شد اما در سال‌های اول دهه هشتاد ، مصرف آن افزایش یافت و انواع و اقسام این قرص در بازار قاچاق مشاهده می شد.

مصرف اکستازی در پارتی‌ها ومیهمانی‌ها به عنوان یک ماده انرژی‌زا مصرف می‌شود و مصرف‌کنندگان آن می‌توانند ساعت‌ها بدون استراحت بیدار بمانند و از انرژی‌های نهفته یا ذخیره شده در جسم خود در حد بالایی بهره‌برداری نمایند که پس از مدتی شدیداً با کمبود انرژی مواجه‌ می‌گردند که از ظاهر آن‌ها کاملاً مشخص می‌شود. متأسفانه یکی از تبلیغات غلط در مورد این ماده‌مخدر این است که حتی رسانه‌های جمعی از آن به عنوان قرص شادی یا انرژی زا یاد می‌کنند درحالیکه این ماده از خود هیچ‌گونه انرژی و شادی ندارد و انرژی‌های ذخیره شده جسم را به یکباره آزاد می‌کند و انرژی که بایستی در طول چندین شبانه‌روز مصرف شود ، یک‌شبه استفاده می‌شود و بعد از تمام شدن اثر آن ، شخص مصرف‌کننده به شدت احساس رکود و خستگی می‌کند و این آغازی است برای مصرف دوباره و دوباره تا اعتیاد کامل . خوشبختانه در حال حاضر مصرف اکستازی تا حد قابل ملاحظه ای کاهش یافته است تا جایی که اکستازی به عنوان یک ماده مخدر بیس و پایه در مصرف کنندگان مواد مخدر مشاهده نمی شود ، اما متاسفانه مصرف شیشه تا حد زیادی افزایش یافته و مصرف آن در حال ازدیاد نیز می باشد .

اکستازی اغلب به صورت قرص و خوراکی و به ندرت به وسیله روش جذبی از طریق پوست استفاده می‌شود اما شیشه به صورت تدخین یا کشیدنی. برای مصرف شیشه ابزار مخصوص وجود دارد که به آن پایپ Pipe گفته می‌شود و شبیه یک چپق شیشه ای است. نشئگی حاصل از مصرف این ماده تقریباً شبیه هیچ مادمخدر دیگری نیست. عوارض مصرف این ماده ، بسیار خطرناک و سنگین است. مصرف‌کنندگان این ماده در دفعات اولیه مصرف ، گاه تا 72 ساعت نمی‌خوابند. در این مدت ، سطح انرژی بسیار بالا ، توهم شدید و خیره شدن به یک نقطه خاص برای چندین ساعت و همینطور رفتارهای بی‌پروا ، از حالات نشئگی این ماده محسوب می‌شود. پس از بین رفتن اثر این ماده ، شخص مصرف‌کننده طوری احساس خستگی و کوفتگی می‌کند که ممکن است حدود 48 ساعت یا 2 شبانه‌روز به صورت پیوسته خواب باشد و پس از بیداری سر دردهای شدید ، بی‌قراری ، لرزش و حرکات غیرعادی اعضاء بدن مثل دست و سر از حالات آن است.

مصرف‌کنندگان شیشه برای از بین بردن این حالت معمولاً دوباره مصرف می‌کنند و مانند سایر موادمخدر فرایند اعتیاد آغاز می‌شود و پس از مدتی مصرف‌کننده شیشه تبدیل به یک معتاد تمام‌عیار می‌شود که البته با مصرف‌کنندگان سایر موادمخدر مثل تریاک و حتی هرویین بسیار تفاوت دارد. عوارض مصرف شیشه را در طول چندماه ، حتی مصرف هرویین در طول چندین سال به وجود نمی‌آورد.
عوارض مصرف شیشه به قدری وحشتناک است که حقیقتاً هرویین و یا قوی ترین مخدرهای سنتی در مقابل آن بسیار ضعیف هستند .مصرف‌کننده شیشه در حالت خماری ، دست به حرکات جنون‌آمیزی می‌زند که شاید از دیوانگان زنجیری هم سر نزدند. از مهمترین عوارض طولانی مدت مصرف شیشه که معمولاً بعد از گذشت کمتر از 6 ماه مصرف خود را نشان می‌دهد اختلال شدید در عملکرد دریچه پروستات است که معمولاً ادرار و اسپرم با هم دفع می‌شوند. آسیب‌های شدید کبدی و جوش‌های صورت ، ایجاد عفونت در دستگاه گوارش ، خصوصاً روده ها ، کوچک شدن بیضه‌ها به همراه درد شدید و تضعیف قوای جنسی از دیگر عوارض این ماده‌مخدر خطرناک است.
توهمات شیشه به گونه ای است که بیان آن ها کار ساده ای نیست ، باورکردنی نیست . شیشه ای ها پس از گذشت مدتی از مصرف شیشه شدیداً بدبین می شوند ، همه مردم را دشمن خود می دانند ، فکر می کنند سیستم های امنیتی از کا ، گ ، ب گرفته تا سی آی ، ای همه دنبال آن ها هستند ، تصور می کند در همه جا مشغول پاییدن او هستند ، حتی در خانه اش ابزار مراقبت کار گذاشته اند ، به نزدیک نرین افراد خانواده خود شدیداً بدبین می شود ، بدبینی که قابل گفتن نیست ، اگر متاهل باشد به همسر خود بدبین می شود حتی فکر می کند که فرزندانش متعلق به او نیستند ، وقتی با او صحبت می کنند هرگز حاضر نیست حرف و صحبت دیگران را بپذیرد و تایید کند ، فکر می کند همه اشتباه می کنند ، همه دنیا اشتباه می کنند و فقط اوست که درست فکر می کند ، یکی از تفکرات جالب شیشه ای ها این است که فکر می کنند از زمانی که مصرف کننده شیشه شده اند بسیار پیشرفت کرده اند و تبدیل به انسان های دانایی شده اند و چیزهایی را می فهمند که دیگران نمی فهمند .

هرگز خود را معتاد نمی دانند ، مصرف کنندگان تریاک را بسیار بی کلاس می دانند و اگر مثلاً به آن ها گفته شود که به جای شیشه تریاک مصرف کنند که این عوارض را ندارد ، عصبانی می شوند و می گویند : تریاک ! من تریاک مصرف کنم ! متأسفانه در صحبتهای عامیانه گفته می‌شود که شیشه چون مرفین ندارد پس اعتیاد هم ندارد. چقدر این نگرش اشتباه ؛ غلط و گمراه کننده است . این نگرش که فقط مواد مرفین دار و یا مواد بر گرفته از خانواده تریاک اعتیاد آور هستند و بقیه مواد که صناعی هستند و مرفین ندارند ،اعتیاد آور نیستند ، دنیا را گمراه کرده است
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

مصرف شيشه در کشور رو به افزايش است       معاون مرکز ملي مطالعات اعتياد گفت: «مواد اعتيادآوري که با نام‌هاي جديد وارد جامعه مي‌شوند، واقعي نيستند و بيشتر جنبه تبليغاتي دارند.»

آذرخش مکري در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار سلامت،‌ افزود: «ترکيبات مواد اعتيادآور به طور کلي در 12 طبقه مختلف دسته‌بندي مي‌شوند که يکي از مهم‌ترين آنها گروه مواد افيوني، گروه مواد با ريشه کوکائين و آمفتامين‌ها هستند و آنچه به عنوان مواد جديد در بازار معرفي مي‌شوند با دستکاري کوچک روي مواد اصلي و تغيير ظاهري در رنگ، بو و شکل و ظاهر آنها به دست مي‌آيد و مردم نبايد گمراه شوند.»

مکري در ادامه افزود: «در کشور ما مشتقات مرفين شامل ترياک و هروئين که دي استيل مرفين است و مهم‌ترين و پرمصرف‌ترين مواد اعتيادآوري هستند که ايجاد مشکل مي‌کنند و هروئين ممکن است به شکل‌هاي مختلف به صورت کريستال، پودر، متخلخل و تصعيدي (با نام کراک) عرضه شود.» 70 درصد معتادان مشکل‌دار کشور ما مصرف‌کننده ترياک، هروئين و ساير مشتقات مرفين و30 درصد ديگر مصرف‌کننده مواد ديگري هستند که مهم‌ترين اين مواد حشيش و متاآمفتامين‌ها هستند.

معاون مرکز ملي مطالعات اعتياد گفت: «شيشه» معروف‌ترين و مهم‌ترين ماده اعتيادآور گروه متاآمفتامين‌ها در کشور محسوب مي‌شود که گرايش به مصرف آن در سال‌هاي اخير رو به گسترش است و بايد تدابيري جدي در اين‌باره انديشيد.   .  .  .    مصرف قرص‌های روانگران ” شيشه ” در بين زنان رو به افزايش است       رئيس مركز مشاوره و مددكاري نيروي انتظامي از افزايش گرايش به مصرف شيشه در زنان خبر داد و گفت:‌ تبليغات نادرست و اشتباه،‌ مصرف شيشه را در زنان كشور رواج داده است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، محمد‌رضا حاجي‌لو در گفتگو با فارس با اشاره به مصرف رو به افزايش زنان به مواد مخدر گفت: گرايش به شيشه در بين زنان به دليل تبليغات سوء‌ و نادرستي است كه از سوي موادفروشان صورت مي‌گيرد.
رئيس مركز مشاوره و مددكاري نيروي انتظامي با بيان اينكه در محيط‌هاي زنانه بيشترين تبليغات براي استفاده از شيشه است،‌ افزود: در اماكن زنانه همچون آرايشگاه‌ها و باشگاه‌‌هاي ورزشي به منظور رفع امراضي همچون افسردگي، لاغري و. ….. استفاده از اين مواد توصيه مي‌شود.
حاجي‌لو اظهار داشت:‌ شيشه از خانواده قرص‌هاي روانگران است و مصرف آن رفتارهايي همچون پرخاشگري و هنجارشكني را در پي دارد.
وي با بيان اينكه مصرف شيشه بيشتر در افراد مناطق پايين شهر شيوع دارد‌، گفت:‌ استفاده از شيشه در ملاء عام و در سطح جامعه در مناطق بالاي شهر كمتر مشهود است و بيشتر حالت پنهاني و مخفي دارد.
حاجي‌لو تصريح كرد: قيمت هر سوت شيشه در حدود ۱۲ هزار تومان است و اين مبلغ شايد براي اوايل مصرف خيلي زياد نباشد ولي به تدريج كه شخص به شيشه وابسته شد مجبور است براي مصرف روزي چندين سوت شيشه خريداري كند.
رئيس مركز مشاوره و مددكاري نيروي انتظامي تأكيد كرد: ‌مصرف شيشه در شهرستان‌هاي كوچك به نسبت كلان شهرها كمتر است ولي با روند روبه افزايش گرايش به شيشه نمي‌توان خيلي به اين آمار تكيه كرد.
وي روانگردي و عدم تعادل را بارزترين نوع رفتار در معتادان شيشه بيان كرد و گفت: ‌بسياري از معتادان به شيشه خود را معتاد ندانسته و هنگامي كه براي مشاوره ارجاع داده مي‌شوند در صدد تكذيب اين حقيقت هستند.
رئيس مركز مشاوره و مددكاري نيروي انتظامي خاطرنشان كرد:‌ متوسط سن معتادان زن به شيشه ۱۹تا ۲۷ سال است كه متأسفانه بيشتر اين معتادان به منظور حفظ اندام و جلوگيري از چاقي به شيشه روي آورده ولي بعد از مدت كمي كاملاً به آن وابسته مي‌شوند.
بر اساس گزارش ناجا به نقل از موسسه داريوش كه در سال ۸۶ صورت گرفته است،‌ حدود يك ميليون و ۲۰۰ هزار معتاد در كشور وجود دارد كه ۵درصد آنان را زنان تشكيل مي‌دهد، ۶۵درصد معتادان به روش دودي استعمال مي‌كنند،‌۱۲درصد تزريقي هستند،‌ ۳۸درصد هروئين تزريق نمي‌كنند و ۲۰ درصد مصرف‌كنندگان كراك ايراني يا هروئين فشرده هستند. حتي ۲۰درصد مصرف كنندگان شيشه نيز اين ماده شيميايي را تزريق مي‌كنند.‌
بر اساس اين گزارش ميانگين مصرف و مبلغ هزينه كرد هر معتاد به طور متوسط‌ هر ماه ۱۸۶ هزار تومان است اما اين ميزان از هزار تومان تا ۵ ميليون تومان متغير است .

سونامي «شيشه» شروع شده است
مسئول سازمان مردم نهاد كنگره ۶۰ گفت: سونامي اعتياد به «شيشه» در كشور شروع شده است، پيش قراول‌هاي اين سونامي همه جا هستند، شيشه يك ديوانه‌خانه سيار است كه عامل همسركشي، قتل، جنايت و متلاشي شدن خانواده‌هاست.
حسين دژاكام، مسئول و نگهبان كنگره ۶۰ كه در زمينه بهبود و اصلاح معتادان فعاليت مي‌كند ، افزود: متاسفانه درچند سال اخير شاهد گرايش و رواج مصرف شيشه در كشور هستيم اما هنوز عمق اين فاجعه به درستي درك نشده است، ما با يك سونامي مواجه هستيم، كه اصلاً قابل مقايسه به ترياك يا حتي هروئين نيست.
وي گفت: كسي كه مصرف كننده شيشه شد، ديگر هيچ چيز جلودارش نيست، نه گراني اين ماده و نه روشهاي ترك و درمان اعتياد، قيمت هر گرم شيشه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است اما مصرف كننده براي هر بار مصرف نيم سوت شيشه كه معادل ۵ هزار تومان است تهيه مي‌كند، اولين بار حتي اين مبلغ را هم نمي‌پردازد، چون به دعوت رفقا مصرف مي‌كند.
وي افزود: دفعه بعد ۵ هزار تومان را براي نيم سوت شيشه مي‌پردازد، بعد كه معتاد شد، براي تامين مخارج اعتيادش به هر كاري دست مي‌زند، به اين ترتيب به وادي خريد و فروش و معامله شيشه مي‌افتد و به فروشنده تبديل مي‌شود، اين طوري هم خرج خودش را تامين مي‌كند و هم مشتري جور مي‌كند به اين ترتيب گراني شيشه هيچ مانعي براي اعتياد به آن نيست.
وي گفت: مصرف كننده شيشه خود را معتاد هم نمي‌‌داند، مي‌گويد من كه ترياكي نيستم، درحالي كه تخريب آن اصلاً با ترياك قابل مقايسه نيست، حالا ما چسبيده‌ايم به اينكه ورود شربت ترياك قبح مصرف را از بين مي‌برد، البته دسترسي به شربت ترياك نبايد آسان باشد اما بايد در مراكز خاصي با تجويز پزشك در اختيار معتادان قرار گيرد، اين كار نيازمند طراحي يك ساز و كار مشخص و آموزش به مردم و معتادان است و متخصصان هم بايد در اين زمينه آموزش كافي ببينند و بر اساس يك پروتكل مشخص كار كنند.
وي افزود: شربت ترياك و متادون بايد مثل ديازپام در داروخانه ها با تجويز پزشك توزيع شود و گر نه همان طور كه متادون وارد بازار آزاد شده است و چندين برابر قيمت به فروش مي‌رسد، شربت ترياك هم به صورت قاچاق وارد بازار مي‌شود، مواد تقلبي هم به اسم آن فروخته مي‌شود و ديگر امكان كنترل آن نخواهد بود.

پيش از اين محمد اسماعيل عليپور، رئيس مركز ترك اعتياد تهران به خبرنگار فارس گفته بود: مصرف ماده« شيشه» به شدت در جامعه در حال افزايش است، برخلاف تصور، شيشه به شدت اعتياد آور است، اعتياد به اين ماده محرك هيچ راه درماني ندارد و فرد را به مرز خودكشي و همسركشي مي‌كشاند.
وي با ابراز نگراني جدي از روند گسترش ماده اعتياد‌آور شيشه در كشور، افزود: شيشه يك ماده محرك و از خانواده آمفتامين‌هاست، متاسفانه بسياري از مصرف كنندگان اين ماده تصور مي‌كنند، شيشه اعتياد آور نيست اما اين ماده به شدت اعتياد آور است و حتي مصرف تفنني آن نيز فرد را معتاد مي‌كنند.
وي گفت: شيشه علاوه بر اينكه اعتياد آور است به شدت فرد مصرف‌كننده را دچار وابستگي فكري و رواني‌ مي‌كند و شواهدي كه در معتادان به اين ماده مشاهده شده است، نشان داده است كه عوارض مصرف اين ماده بسيار بيشتر از هروئين و كراك است.
وي افزود: اعتياد به شيشه هيچ‌گونه روش درماني ندارد و در هيچ جاي دنيا نيز تاكنون روش درمان دارويي براي اعتياد به اين ماده خطرناك پيدا نشده است، نه متادون و نه بوپرنورفين كه داروهاي شناخته شده درمان جايگزين براي هروئين، كراك و ترياك شناخته شده‌اند، در درمان اعتياد به شيشه تاثيري ندارند،فقط مي‌توان از درمان هاي غير دارويي مانند روان درماني و مشاوره براي اين افراد استفاده كرد كه تاثير اين روش‌ها نيز در درمان اعتياد به شيشه بسيار كم است.
عليپور گفت: ماده شيشه كه امروزه در ايران توليد مي‌شود، معمولاً به صورت دست ساز در خانه‌ها توليد مي‌شود و متاسفانه شدت توهم و هذيان در مصرف كنندگان شيشه ايراني به مراتب بيش از آن چيزي است كه در گزارش‌هاي بين‌المللي اعلام شده است.
وي ادامه داد: مهمترين اثر ناشي از مصرف شيشه اين است كه معتادان به اين ماده را دچار بدبيني نسبت به اطرافيان و به خصوص همسر مي كند و در مواد متعددي كه حداقل ۲ نفرشان بيمار خود من بودند شاهد بودم كه فردي اقدام به همسركشي كرده و بعد از اين كار اعلام كرده كه من مي‌دانستم كه زنم خطايي مرتكب نشده اما بعد از مصرف شيشه انگار فردي در ذهن من مي‌گفت همسرت را بكش.
اين روانپزشك اضافه كرد: متاسفانه شاهد اين هستيم كه تعداد زيادي از معتادان به ترياك، هروئين و كراك كه تحت درمان با متادون بودند، به مصرف شيشه رو آورده‌اند و به اين ترتيب روند درمان آنها نيز شكست خورده است.
وي گفت: مصرف شيشه باعث اختلال در عملكرد شغلي، خانوادگي و اجتماعي فرد مي‌شود، به شدت عملكرد مغز و روان فرد را تخريب مي‌كند، پرخاشگري و عصبيت از جمله عوارض حتمي مصرف اين ماده است.
وي افزود: برخي به اشتباه تصور مي‌كنند كه مصرف شيشه باعث بي اشتهايي و لاغري مي‌شود، درحالي كه مصرف اين ماده تا ۴۸ ساعت فرد را دچار بي اشتهايي، بي خوابي و عصبيت مي‌كند و بعد از آن به شدت فرد دچار پرخوري، پرخوابي و اشتهاي زياد مي‌شود و افسردگي و حتي تمايل به خودكشي نيز به دنبال آن بروز مي‌كند.
وي گفت: براي لاغري داروهاي خاصي كه مجوز وزارت بهداشت و fda را دارند در بازار وجود دارد كه آن هم بايد پس از مشورت با پزشك يا متخصص تغذيه و در كنار رژيم غذايي مناسب استفاده شود و گر نه مصرف سم چون باعث ضعف بدن و لاغري مي‌شود روش مناسبي براي اين كار نيست.
وي تاكيد كرد: اعتياد به شيشه هيچ روش درماني ندارد.

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از سنتی به مواد صنعتی و شیمیایی و استفاده از قرصهای روانگردان تهدیدی جدی است که کشور ایران را با بحران مواجه کرده است.

شناسایی بیش از ۴۰۰ هزار انواع قرص روانگردان طی سال جاری در کشور ، نشان از گرایش نسل امروز به مصرف مخدرهای شیمیایی و صنعتی دارد و این در حالی است که مضرات این گونه مخدرها ، به مراتب بیشتر و ناگوارتر از مخدرهای سنتی است. به عقیده پزشکان ، مصرف یک ماده که باعث شود فرد به مصرف دوباره آن روی بیاورد ، می تواند به عنوان ماده اعتیاد آور تلقی شود و از همین رو ، مخدرهای صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

امروزه مواد مخدر به عنوان یکی از پرسودترین تجارت های غیر قانونی در جهان مطرح است و گردش مالی سالانه آن بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است.

مخدرهای صنعتی در واقع ترکیبی از مخدرهای سنتی با مواد شیمیایی هستند. برای نمونه مخدر سنتی مانند تریاک تنها سستی زا و یا ماده ای همچون حشیش توهم زاست اما مخدر صنعتی مانند شیشه ، اثری ترکیبی از توهم زایی و تحرک بخشی دارد ، این در حالی است که هریک از این تاثیرها در مخدرهای سنتی بر عهده یک ماده بوده که اکنون در نوع صنعتی با تجمیع خاصیت ها ، به شکل متقابل مشکل و ضررها نیز به یکباره بر روی فرد عارض می شوند.

مخدرهای جدید به علت ترکیب شیمیایی که دارند ، سیستم مرکزی اعصاب را تحریک کرده و باعث بروز نوعی تشنج و حرکات غیر قابل کنترل به همراه تعریق ، گشادی مردمک چشم و در مجموع ، کنش های شدید رفتاری می شوند.

بر خلاف مخدرهای افیونی مانند تریاک که عموما آرام بخش هستند و استعمال کننده را به سمت سکون و کندی حرکت می برند ، مخدرهای نوین با تحریک های مغزی که دارند ، به فرد انرژی مضاعف می دهند. این تحرک زایی و افزایش انرژی ها پس از استعمال ، سبب می شود تا جوانان نسبت به چنین موادی گرایش بیشتری پیدا کنند.

از دیگر تاثیرات مخدرهای صنعتی ، ایجاد اختلال در سیستم پردازش مغزی فرد است. این حالت به گونه ای است که مصرف کننده به دلیل توهمی که در آن به سر می برد ، صدای های گوشخراش ، حرکت های تند و… را کاملا عادی می پندارد.

در کنار انواع مخدرهای صنعتی مثل کراک ، شیشه ، کریستال و… ، می توان از مصرف “پان” به عنوان خوشبو کننده دهان و قرص نشاط آور در بین دانشجویان و دانش ‌آموزان نگران بود که موجب سرطان لثه ، روده بزرگ و بیماری هپاتیت در مصرف ‌کننده می ‌شود.

مخدرهای شیمیایی با بیش فعال کردن بخشی از مغز ، به فرد توانایی کاذب و زودگذر اندیشیدن به چند موضوع را می دهند و شخص با انباشت فکرهای گوناگون به شکل همزمان ، دچار توهم می شود و در یک لحظه به نتیجه دارا بودن توانایی در پرواز از روی برجی بلند می رساند.

برخلاف مخدرهایی مانند تریاک که با تاثیر آرام کنندگی که بر مصرف کننده می گذارند ، وی را به سوی بی تفاوتی در برابر کنش های جامعه وا می دارند ، مخدرهای صنعتی باعث واکنش های شدید رفتاری فرد در برابر توهم های ذهنی می شوند.

در مخدرهای صنعتی که جدید هم هستند ، نیاز به داشتن اطلاعات دو چندان است. در این میان ، با توجه به نبود آشنایی کافی با مخدرهای نوین ، مسئله آموزش جایگاهی اساسی دارد. در صورت عدم تجهیز اطلاعاتی نیروهای درگیر با این مسئله ، ممکن است جلوی یک سری رفتار مجرمانه توسط مجریان قانون گرفته نشود و خسارت های جبران ناپذیری به جامعه وارد شود.

به گفته سرهنگ علی سماواتی ، رئیس مرکز آموزش پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ، یکی از بحث های مهم در مبارزه با مواد مخدر ، داشتن آگاهی لازم برای مواجه و از بین بردن آن است.

وی می گوید: هم اکنون علاوه بر آموزش دوره ای کارکنان ناجا ، در صورت نیاز ویژه برخی استانها که پس از کار کارشناسی مشخص شده ضعف هایی دارند ، آموزش های لازم با اعزام نیرو داده می شود.

این مقام آموزشی مواد مخدر ناجا ، با اشاره به اینکه اعتیاد چهارمین بحران بشریت به حساب می آید ، می افزاید: باید تمامی مسئولان و برنامه ریزان در زمینه کاهش تقاضای مواد به ویژه مخدرهای صنعتی تلاش ویژه ای کنند ؛ زیرا با برخورد فیزیکی نمی توان تمام حجم مقابله با این معضل را انجام داد.

همسایگی ایران با افغانستان و افزایش کشت خشخاش در این کشور تهدیدی جدی برای کشور است ، به طوری که افزایش تعداد معتادان و از سوی دیگر گسترش کشت خشخاش تا سطح ۶ هزار و ۱۰۰ تن در افغانستان ، نشان از برنامه ‌ریزی های خارجی برای افزایش سطح اعتیاد در این منطقه است. وجود مرزهای طولانی با کشورهای افغانستان و پاکستان ، کشور ما را در معرض خطرات بسیاری قرار داده و همه اینها مبیین این ضرورت است که باید راهکارهای نوینی برای مقابله با مواد مخدر پیش بینی شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ایران ؛ تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد سنتی از قبیل تریاک ، حشیش و هروئین به مواد صنعتی و شیمیایی و استفاده از قرص های روان گردان را تهدیدی جدی می داند و می گوید: رشد روز افزون مواد مخدر شیمیایی جوامع امروز را با بحران مواجه کرده است.

دکتر فداحسین مالکی می افزاید: مسئولان برای مقابله و پیشگیری از گرایش جوانان به این مواد نیازمند استفاده از تمام توان علمی و فرهنگی کشور هستند.

وی با اشاره به اینکه ، جایگزینی مواد مخدر صنعتی و شیمیایی به جای مواد مخدر سنتی تهدیدات جدی را به دنبال دارد ، می گوید: استفاده از مواد مخدر سنتی در کشور با اقدامات مفیدی که انجام شده کاهش یافته اما گرایش به مواد شیمیایی رو به افزایش است.

مالکی با بیان این مطلب که رسانه‌ ها و دستگاههای فرهنگی نقش به سزایی در پیشگیری و استفاده از این مواد برعهده دارند ، می افزاید: برای پیشگیری و مقابله با مصرف مواد مخدر باید خانواده ‌ها و والدین را درگیر این موضوع کرد.

اعتیاد و مواد مخدر مرز نمی شناسد و در مبارزه با آنها نباید به مخدرهای سنتی اکتفا کرد ؛ زیرا هر فردی که در فرایند اعتیاد قرار بگیرد ، ممکن است آلوده به یکی از ماده های تخدیری (چه سنتی - چه نوین) شود. تبلیغات و آگاه سازی ، نقش بسیار مهمی در کاهش تقاضا دارند. باید اعتیاد را به همه شناساند. در این صورت ، بسیاری به علت عارضه های ناشی از این سم مهلک ، ممکن است مصرف این مخدرهای جدید را کنار بگذارند.

از آنجا که ترک استفاده ماده مخدر از سوی فرد استعمال کننده دارای ۴ مرحله تمایل برای ترک ، سم زدایی ، روان درمانی و ایجاد تغییر نگرش است و برخی مرحله های آن مانند سم زدایی ممکن است تا یک سال نیز ظول بکشد ؛ ترک مخدر صنعتی در این مدت طولانی ، کار بسیار دشواری است و باید چاره بهتری برای رویارویی با آن اندیشید. تجربه نشان داده است که متاسفانه به رغم تلاش های فراوانی که برای بازگرداندن معتادان انجام می شود ، درصد بسیار ناچیزی از آنها از چرخه درمان سربلند بیرون می آیند.

لذا ، بهترین راه مقابله با مخدرهای نوین ، آشنا کردن شهروندان با خطرهای وحشتناک استفاده و آموزش نوجوانان برای روبرو شدن درست با آنها توسط آگاهی دهی همه جانبه است.

کارشناس ارشد آموزش مرکز آموزش پلیس مبازره با مواد مخدر ناجا می گوید: در اطلاع رسانی مواد مخدر به ویژه نوع صنعتی آن ، نباید صرفا کارشناسان و دست اندرکاران را مورد توجه قرار داد و از قشر نوجوان و جوان جامعه غافل شد. از اینکه در مورد قرص اکس ، شیشه و… در کتاب دانش آموزان صحبت شود ، نباید واههمه داشت ؛ زیرا اگر ما از عنوان شدن این موضوع بترسیم و آنها را بیان نکنیم ، قاچاقچی و مواد فروش محل بدون ترس و نگرانی اطلاعات غلطش را در اختیار نوجوانان قرار می دهد.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

تبليغ مصرف شيشه در برخي آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي بدنسازي       رييس انجمن مبارزه با آسيب‌هاي رفتاري، نسبت به افزايش مصرف شيشه در بين زنان و دختران در كشور هشدار داد.

دكتر بهرام يگانه در گفتگو ايسنا، با استناد به آمارهاي دريافتي از مراجع ذيربط و نيز با اشاره به افزايش برخي تبليغات غيرقانوني و غيرعلمي در مراكزي همچون برخي ورزشگاه‌ها، آرايشگاه‌ها و سالن‌هاي بدن‌سازي مبني بر اين كه «ماده‌اي به نام شيشه كه اعتيادآور نيست، براي دستيابي هرچه سريع‌تر به تناسب اندام مناسب است!» اظهار داشت: «متاسفانه به دليل جذب برخي افراد به اين تبليغات كه از پايه غلط است، مصرف مواد محرك و روان‌گردان از جمله شيشه در ميان بانوان در حال افزايش است.» اين كارشناس درمان اعتياد در عين حال بر لزوم نظارت هرچه بيشتر مسوولان مربوطه بر تبليغات غيرمجازي از اين دست در مراكز مذكور تاكيد كرد و گفت: «اگر آگاهي مردم در اين زمينه اعتياد به محرك‌ها و روان‌گردان‌ها افزايش يابد، شاهد اين افزايش سوءمصرف نسبت به ماده فوق‌العاده خطرناك شيشه نخواهيم بود.» رييس انجمن مبارزه با آسيب‌هاي رفتاري، همچنين شيشه را ماده‌اي با اعتيادآوري بسيار زياد، عامل تغيير شكل سريع ظاهري افراد كه مصرف آن، موجب فاسد شدن بافت‌هاي اصلي بدن و مرگ زودهنگام مي‌شود و نيز عامل بروز اختلالات شديد مغزي و رفتاري در افراد مصرف كننده كه كاهش تعادل جسمي و رفتاري را در پي دارد، توصيف كرد.   .  .  .    شيشه از ترياک و هروئين بدتر است       هشدار دکتر آذرخش مکري، معاون آموزشي مرکز ملي مطالعات اعتياد
شيشه از ترياک و هروئين بدتر است

چند روز پيش در خبرها خوانديم که در يک مهماني دوستانه، دختر خانم جواني از طبقه ششم يک برج مسکوني خود را به پايين پرت کرد و در دم جان سپرد. کارشناسان پس از تحقيقات فراوان به اين نتيجه رسيدند که دختر متوفي از ماده‌اي محرک به نام شيشه استفاده کرده بود و به دليل توهمات ناشي از اين ماده احساس قدرت کرده بود و به پايين پريده بود. به همين بهانه نزد دکتر آذرخش مکري، استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران رفتيم تا با اين ماده عجيب و غريب بيشتر آشنا شويم و درنهايت بتوانيم خانواده‌هاي ايراني را در خصوص اين ماده مطلع سازيم تا آنها بتوانند جوان‌شان را بيش از پيش کنترل کنند....
سلامت : با شنيدن اسم شيشه، پيش از اينکه به ياد يک ماده مخدر بيفتيم به ياد شيشه پنجره‌ها مي‌افتيم؛ چرا اين واژه براي اين ماده مخدر انتخاب شده است؟
شيشه واژه‌اي است عاميانه که براي ترکيبي به نام مت‌آمفتامين انتخاب شده است. اين ماده مخدر جديد به طور صناعي تهيه مي‌شود و ويژگي‌هاي آن برخلاف ترياک و هروئين با تفاوت‌هاي زيادي روبه‌رو است. به طوري که مصرف‌کنندگان آن انرژي و هيجان‌ کاذبي به دست مي‌آورند. البته فراموش نکنيد که ماده مخدر شيشه فقط از مت‌آمفتامين تشکيل نشده است و ترکيبات خطرناک ديگري را نيز به همراه دارد زيرا همان‌طور که مي‌دانيد اين مواد در آزمايشگاه‌ها و مراکز علمي تهيه نمي‌شوند و در آزمايشگاه‌هاي زيرزميني و تحت شرايط غيراستاندارد توليد مي‌شوند.
در پاسخ اين سوال‌تان که چرا روي اين ماده خطرناک نام شيشه گذاشته شده است بايد توضيح دهم که اين ماده شباهت بسيار زيادي به شيشه‌خرده دارد و به شکل کريستال است اما هنگامي که حرارت مي‌بيند برخلاف شيشه‌هاي در و پنجره به راحتي ذوب مي‌شود و بخارات آن از طريق دستگاه تنفسي به راحتي قابل جذب مي‌شود.
سلامت : مصرف شيشه چه تبعاتي در پي دارد؟
مصرف شيشه در انسان رفتارهاي کاملا مخاطره‌آميز ايجاد مي‌کند و فرد را در برابر محرک‌هاي هشداردهنده بي‌تفاوت مي‌کند. فرد مصرف کننده به انرژي و هيجان کاذبي دست پيدا مي‌کند که مي‌تواند بسيار خطرناک باشد. براي مثال ممکن است اين افراد رانندگي‌هاي عنان گسيخته‌اي از خود نمايش دهند يا دست به معاملات خطرناک بزنند به طوري که حتي جانشان را تهديد کند.اين افراد داراي انرژي کاذب مي‌شوند يعني همه حس ‌کنند که اين افراد چقدر پرتوانند. با همه صحبت مي‌کنند و خيلي پرحرف مي‌شوند. اصلا انگار به خواب احتياج ندارند و گاهي ممکن است چند تا کار را هم زمان با هم انجام دهند. همچنين اين افراد داراي افکار بزرگ‌منشانه خواهند شد و فکر مي‌کنند که بقيه افراد خوار و خفيف هستند و آنها از پس هر کاري به راحتي برمي‌آيند و داراي نبوغ و انرژي خاصي هستند. اعتماد به نفس بالاي مصرف‌کنندگان شيشه گاهي به جنون مي‌انجامد.
سلامت : درباره جنون ناشي از مصرف شيشه بيشتر توضيح دهيد.
ببينيد ممکن است فرد ادعا کند که از پشت ديوار مي‌تواند مردم را نگاه کند يا توانايي يافته است که از چند طبقه بپرد يا ادعا کند که مي‌تواند افکار ديگران را بخواند و يا اينکه تصور کند قدرت بدني‌اش آنقدر بالا رفته است که مي‌تواند با ده‌ها نفر گلاويز شود اينها همان موارد جنون ناشي از شيشه است.
سلامت : ميزان اعتيادآوري شيشه چقدر است؟
چند بار مصرف شيشه به سرعت مي‌تواند فرد را معتاد کند. ميزان وسوسه در شيشه آنقدر شديد است که کوچک‌ترين نشانه مرتبط به اين ماده، افراد را وادار مي‌کند که باز هم از آن استفاده کند. براي مثال مصرف‌کنندگان اين مواد مي‌گويند اگر در خودروي خاصي بوده‌اند و به سراغ تهيه شيشه رفته‌اند حتي با ديدن آن خودرو وسوسه و کلافه مي‌شوند و ناگهان نيازمند مصرف مي‌شوند. در واقع مصرف‌کنندگان شيشه آنقدر شرطي مي‌شوند که هر محرکي که شباهت به محرک‌هاي مربوط به هنگام مصرف شيشه داشته باشد مي‌تواند آنها را وسوسه کند بنابراين به جرأت مي‌توان گفت افرادي که تجربه مصرف شيشه را دارند به مراتب بيشتر از ترياک و هروئين معتاد مي‌شوند.
سلامت : مصرف شيشه در ايران چه‌قدر است؟
دقيقا نمي‌دانيم اما متاسفانه روند افزايشي دارد و مهم‌تر از همه درگيري نسل جوان با اين ماده است که اين هم مختص ايران نيست و در اغلب جوامع صنعتي مشاهده مي‌شود. به‌طور مثال کشورهاي سنگاپور، تايلند و چين نيز با مشکلات ناشي از مصرف شيشه روبه‌رو شده‌اند.يکي از دلايل اصلي تقاضا براي افزايش انرژي‌هاي فردي است. در جوامع صنعتي نياز به افراد قبراق و سرحال زيادتر از جوامع ديگر است. در نتيجه برخي افراد براي تحمل چند شيفت کار، تحصيل يا رانندگي ناچارند که از مواد استفاده کنند و براي انتخاب مواد نيز از موادي مانند شيشه استفاده مي‌کنند تا احساس خواب‌آلودگي، لختي و خستگي برايشان ايجاد نکند.
سلامت : اين‌طور که برداشت کردم مصرف‌کنندگان شيشه به قصد خوش‌گذراني از اين ماده کمتر استفاده مي‌کنند!
دقيقا همين‌طور است. اغلب افراد قصد لذت‌جويي از اين ماده را ندارند و تمايل دارند که ساعات زيادتري را به کار اشتغال داشته باشند به همين دليل درباره شيشه گفته مي‌شد که نسل جوان از آن استفاده ابزاري مي‌کنند. اما از يک نکته غافل هستند که پس از مدتي به جنون ناشي از مصرف اين ماده دچار خواهند شد. به‌طوري که هم‌اکنون اغلب مصرف‌کنندگان شيشه به بيمارستان‌هاي روان‌پزشکي مراجعه مي‌کنند و به دليل جنون بستري مي‌شوند.
سلامت : چه‌طور مي‌توانيم فردي که از شيشه مصرف کرده را شناسايي کنيم؟
اين افراد بسيار پرانرژي مي‌شوند، پرحرفي دارند و از همه چيز مي‌خواهند سردربياورند. در واقع برخلاف ترياک و هروئين علايم اوليه جذابي خواهند داشت. ممکن است فرد مصرف‌کننده ساعت 4 صبح از خواب بيدار شود و تا 12 شب کار کند و همان موقع هم در حال شوخي و خنده باشد و احساس کنيد که چرا قدرت اين فرد تمام‌شدني نيست. ولي اين حالت قبراقي و سرحالي بسيار کوتاه‌مدت است و عوارض ناشي از مصرف به سرعت آغاز مي‌شود. اغلب مصرف‌کنندگان اين مواد ناچار خواهند شد روزانه 50 تا 60 هزار تومان بابت خريد اين مواد پرداخت کنند و ظرف چند ماه خانه و ماشين خود را براي خريد اين مواد مي‌فروشند.
سلامت : آيا اين مشکلات درمان‌پذير است؟
براي ترک شيشه، درمان‌هاي دارويي خيلي موفق نيست و فقط مي‌تواند علايم جنون را بهبود بخشد. خوشبختانه با کمک ستاد مبارزه با موادمخدر و وزارت بهداشت، کلينيکي براي درمان اين افراد در مرکز ملي مطالعات اعتياد و وابسته به دانشگاه علوم پزشکي تهران راه‌اندازي شده است که به‌طور منسجم اين بيماران را پذيرش مي‌کند.
سلامت : درمان شيشه در اين کلينيک‌ها چگونه است؟

اين افراد و خانواده‌هاي آنان به مدت سه ماه در 36 جلسه با محرک‌هاي مشکل‌ساز آشنا مي‌شوند و طرز خاموش کردن وسوسه‌ها و محرک‌ها را آموزش مي‌بينند. خوشبختانه در اين کلينيک‌ها موفقيت درمان بين 60 تا 65 درصد بوده است.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

هشدار درباره شیوع جهانی سوء مصرف مت‌آمفتامین       شیوع استفاده از ماده شیمیایی "مت‌آمفتامین"، که به صورت یک دارویی خیابانی با نام "مت"، مورد سوءمصرف قرار می‌گیرد، در بسیاری از کشورها از هروئین و کوکائین هم فراتر رفته است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه مشارکت‌کنندگان در "اولین کنفرانس جهانی درباره مت‌آمفتامین" در پراگ پایتخت جمهوری چک، به این بحث پرداختند که چگونه بخش بهداشت عمومی، اعمال قانون و جامعه مدنی می‌توانند در مقابله با این مشکل اجتماعی که به نظرمی‌رسد در حال وخیم‌تر شدن است، به هم بپیوندند.

خانم لوئیزا دگنرادت، از "مرکز پژوهش درباره الکل و داروهای غیرمجاز" استرالیا در این باره گفت:‌ "میزان سوء‌مصرف مواد محرک شبه‌آمفتامینی بیش از هر گروه دارویی دیگری در دنیا افزایش یافته است."

به گفته او چالش عمده در مقابله با این ماده در مقایسه با اکثر مواد غیرمجاز مورد سوءمصرف این است که ساختن ان کار نسبتا آسانی است.

مت‌‌آمفتامین را به گفته "سازمان نظارت بر داروهای غیرمجاز" آمریکا می‌توان به آسانی با فراورده‌های خانگی و تجهیزات ابداعی و بوسیله افرادی تعلیم‌ندیده و بدون تحصیلات بالا ساخت.

کارشناسان آمریکایی در این کنفرانس افزودند که سادگی ساخت این دارو دلیل اصلی گسترش سریع جهانی آن است و این گرایش به خصوص جوانان را دچار اعتياد کرده است.

خانم دگناردت گفت: "به نظر می‌رسد اکثر مصرف‌کنندگان مت نسبت به مصرف‌کنندگان مواد شبه‌افیونی جوانتر باشند و راهبردهای متفاوتی برای هدف قرار دادن این گروه مورد نیاز است."

اداره جرائم و داروهای غیرمجاز سازمان ملل تخمین می‌زند که حدود 34 میلیون نفر در سراسر دنیا دست کم یک بار در 12 ماه گذشته مواد محرک شبه‌آمفتامینی را مورد مصرف قرار داده‌اند.   .  .  .    خاورميانه ، رکورد دار مصرف مواد مخدر نوظهور مانند اكستازي و آمفتامین است       سازمان ملل متحد هشدار داد كه استفاده از مواد مخدر نوظهور مانند آمفتامين،‌ متامفتامين و اكستازي در كشورهاي در حال توسعه افزايش يافته كه اين افزايش به ويژه در آسيا و خاورميانه و كشورهاي حوزه خليج فارس بيش‌تر از ساير نقاط بوده است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از خبرگزاري فرانسه ،‌ دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرايم (unocd) سازمان ملل متحد در گزارشي اعلام كرد كه به رغم ثبات و يا كاهش ميزان استفاده از اين مواد در اكثر قاره‌هاي جهان مشكل در چند سال اخير ايجاد بازارهاي جديد بوده است.

در اين گزارش آمده كه آسيا با جمعيتي عظيم و ثروت زيادتر با افزايش تقاضا روبه‌رو شده است. اين دفتر اعلام كرده كه مصرف سالانه موادي مانند آمفتامين، متامفتامين و اكستازي از موادي مانند كوكائين و هروئين پيشي گرفته است. همچنین در اين گزارش بازار جهاني عمده فروشي و خرده فروشي براي آمفتامين‌ها يا ats حدود ۶۵ ميليارد دلار برآورد شده است.

در سال ۲۰۰۶ حدود نيمي از كشورهاي آسيايي از افرايش استفاده از متامفتاميت گزارش داده و عربستان هم موفق به ضبط بيش از ۱۲ تن آمفتامين شد. در آفريقاي جنوبي هم ميزان كشف آزمايشگاه‌هاي توليد متامفتامين براي پنجمين سال متوالي با افزايش روبه‌رو شد.

“آنتونيور ماريت كوستا” دبير اجرايي unodc با انتشار اين گزارش در بانكوك داروهاي ats را پرمصرف‌ترين مواد كنوني دانست.

بر اين اساس توليد ats در جهان در حدود ۵۰۰ تن در سال به ثبات رسيده است اما در حالي كه كشف و توقيف لابراتوارها در آمريكا و اروپا كاهش يافته است توليد در كشورهاي همسايه آن‌ها نيز مانند كانادا، مكزيك و تركيه افزايش يافته است.

اخيراً بزرگترين توقيف محموله اكستازي به اندازه ۴/۴ تن در استراليا صورت گرفت.

Unodc اعلام كرده كه بر خلاف موادي كه از طريق كاشت در زمين مانند كوكائين و هروئين توليد مي‌شوند، توليد داروهاي تركيبي با توجه به اين كه مواد آن براي استفاده‌هاي صنعتي و به طور قانوني موجود است به راحتي صورت مي‌پذيرد.   .  .  .    كلينيك پژوهشي درمان وابستگي به مت آمفتامين (شيشه) آغاز به كار كرد       كلينيك پژوهشي درمان وابستگي به مت آمفتامين (شيشه) در درمانگاه مركز ملي مطالعات اعتياد راه اندازي شده و شروع به پذيرش اين بيماران كرد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشكي، با توجه به انجام آموزش‌هاي لازم در مورد روان درماني معتادان به ويژه معتادان به مواد محرك و بازبيني پروتكل مت آمفتامين (شيشه) اين كلينيك در دانشگاه علوم پزشكي تهران آغاز به كار كرد.

بنابراين گزارش، درمان مواد محرك به صورت سرپايي انجام شده و معمولا شامل جلسات درماني هفته‌اي دوبار و به مدت سه ماه مي‌باشد.
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

اعتياد به آمفتامين به حمله قلبي در جوانان منجر مي‌شود       مصرف ماده روانگردان غيرقانوني آمفتامين خطر حمله قلبي را در جوانان افزايش مي‌دهد
اعتياد به آمفتامين به حمله قلبي در جوانان منجر مي‌شود

تازه‌ترين تحقيقات در آمريکا نشان مي‌دهد که مصرف ماده روانگردان غيرقانوني آمفتامين خطر حمله قلبي را در جوانان افزايش مي‌دهد
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز ، محققان با بررسي سه ميليون جوان ۱۴ تا ۴۴ ساله در آمريکا دريافتند که مصرف ماده محرک غيرمجاز آمفتامين موجب شده است تا اين جوانان ۶۱ درصد بيشتر از ساير بيماران دچار حمله قلبي شوند.
به گفته اين محققان ميزان حملات قلبي مرتبط با آمفتامين طي اين دوره تحقيقاتي چهار ساله ۱۶۶ درصد افزايش نشان مي داد. درحالي که حملات قلبي مرتبط با کوکايين چهار درصد رشد داشته است.
آمفتامين‌ها دستگاه عصبي مرکزي را تحريک مي کنند و برخي ازمشتقات آنها براي درمان اختلال بيش فعالي کمبودتوجه تجويز مي‌شوند. اما مصرف غيرمجاز نيز دارند.
يک نوع قوي آمفتامين به نام مت‌ آمفتامين (شيشه، آيس) مشکل فزاينده اي در بسياري از شهرهاي آمريکا پديد آورده است .
پيشتر مواردي از حمله قلبي در جوانان با مصرف غيرمجاز آمفتامين مرتبط شناخته شده است ، اما مطالعه کنوني اولين بررسي بزرگ در زمينه همه گيري اين مشکل است .
آمفتامين‌ها آثار گوناگوني دارند که مي توانند باعث بروز حمله قلبي شوند. اين داروها فشار خون و سرعت ضربان قلب را افزايش مي دهند و مي توانند باعث انقباض و تنگي در سرخرگهاي قلب شده و به لخته شدن خون کمک کنند.
مصرف آمفتامين‌ها در افرادي که رسوبات پلاک در سرخرگهاي قلبي دارند، باعث پارگي اين پلاک ها شده که مي تواند به حمله قلبي بينجامد .   .  .  .    میان بیماری کاردیومیوپاتی و مصرف “مت‌آمفتامین” رابطه وجود دارد       یک پژوهش جدید بیانگر آن است که میان بیماری عضلات قلب به نام کاردیومیوپاتی و مصرف ماده روانگردان غیرمجاز مت‌آمفتامین رابطه وجود دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، بررسی پرونده‌های گروهی از بیماران ۴۵ ساله و جوانتر که در یک مرکز پزشکی در هونوولو در هاوایی در آنها تشخیص کاردیومیوپاتی یا نارسایی قلبی داده شده بود، نشان داد که سوءمصرف من‌آمفتامین در این افراد شیوع بالایی دارد.

مت‌آمفتامین یک ماده محرک غیرمجاز بسیار اعتیادآور است که با نام‌هایی مانند مت، کریستال و اسپید نیز شناخته می‌شود.

گزارش دکتر کونگ-کئونگ یئو از مرکز پزشکی دیویس در دانشگاه کالیفرنیا و همکارانش در “نشریه پزشکی آمریکا” حاکی از آن است که مصرف مت‌آمفتامین خطر کاردیومیوپاتی را تا سه برابر افزایش می‌دهد.

دکتر یئو می‌گوید: “برای این رایطه علل مختلفی می‌تواند فرض کرد، از جمله اسپاسم یا انقباض شریان‌های قلب و در نتیجه تنگ‌شدن آنها، سمیت مستقیم مت‌آمفتامین بر روی قلب، بالارفتن فشارخون و ضربا ن قلب در حین استفاده از این ماده و تشدید روند تصلب شرائین (سخت‌شدن دیواره شریان‌ها).”   .  .  .    80 درصد مواد مخدر شیشه ایران در تهران مصرف می‌شود       یک آسیب‌شناس اجتماعی گفت: بر اساس آمار نیروی انتظامی 80 درصد مصرف‌کنندگان شیشه ایران در تهران سکونت دارند.
دکتر ابهری در گفتگو با مهر با بیان این مطلب و با اشاره به رشد 440 درصدی کشف شیشه در تهران گفت: « با توجه به این کشفیات سال گذشته سال موفقیت آمیزی برای مبارزه با مواد روان گردان صنعتی بود.»

اغلب کارشناسان امور اجتماعی همچون دکتر ابهری معتقدند که رشد 440 درصدی کشف شیشه نشان از گسترش فعالیت تولیدی این ماده مرگ آور در داخل کشور دارد. بطوریکه سودجویان با ابتدایی ترین وسایل و خطرناک ترین مواد که پایانی جز جنون ، خودکشی و ارتکاب جنایات مختلف ندارد، اقدام به تولید مواد مخدر شیشه کرده و با تبلیغات گسترده سعی می کنند این ماده خانمان سوز را بی خطر نشان دهند.

این آسیب شناس اجتماعی در ادامه تاکید کرد: « تعدادی از معتادان به مواد مخدر با گمان واهی ترک اعتیاد به سوی ماده شیشه رفته و تعدادی دیگر نیز با فریبهایی نظیر بدنسازی و چاق یا لاغر کردن بدن به دام آن افتاده اند.»

تحقیقات نشان داده مواد مخدری مانند شیشه باعث تضعیف بافت عضلانی، اختلال درسیستم عصبی و مغزی واز بین رفتن قدرت تمیز و تشخیص افراد می شود و عواقب ناگواری برای فد مصرف کننده به بار می آورد.

ابهری در ادامه افزود: « رشد کشفیات این ماده نشان می دهد که نهادهای متولی در امر مبارزه با مواد مخدرعزم خود را در ریشه کنی مواد مخدر شیشه جزم کرده اند.»

بر اساس آمارهای رسمی 95 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر شیشه را مردان و 5 درصد را زنان و دختران تشکیل می دهند.

این متخصص علوم رفتاری در پایان با اشاره به مضرات مصرف مواد مخدر شیشه گفت: « توهم، جنون ، خودکشی ، سقوط از بلندی ، عدم شناسایی افراد از یکدیگر و تطبیق غلط فاصله از جمله خطرات مصرف کراک و شیشه است که امیدواریم سال جدید سال پاکسازی جامعه از اینگونه مواد باشد. »   .  .  .    نمايش شيشه‌باز و افسانه افسونگر - دکتر سيدمحمدعلي حريرچيان درمانگر اعتياد       آنچه به نام شيشه در بازار مواد افيوني کشور ما شناخته مي‌شود، عمدتا نوعي ماده محرک (مت‌آمفتامين) است و از آنجا که هيچ ماست‌بندي نمي‌گويد ماست من ترش است، فروشندگان شيشه هم با تبليغ اينکه اين ماده مخدر نيست و خماري ندارد، آن را اعتيادآور نمي‌دانند اما واقعيت اين است که شيشه وابستگي شديدي ايجاد کرده و شايد بيش از هر ماده مخدري اعتيادآور باشد....

لغت‌نامه دهخدا، شيشه‌باز را حيله‌گر و شعبده‌باز معنا کرده و مراد، رقصندگاني بوده‌اند که با شيشه‌هاي پر از آب روي سر و شانه خود، به نحوي اعجاب‌آور، چنان مي‌رقصيده‌اند که قطره‌اي آب سرازير نشده و شيشه‌اي واژگون نمي‌شده. هر چند که رقاصان شيشه‌باز عهد کهن با ساقيان شيشه‌باز امروزين تفاوت ماهوي دارند اما حيله‌گري و شعبده‌بازي در هر دو مورد و خاصه در ذات ماده محرکي موسوم به شيشه معنا و مصداق دارد. شيشه‌بازها به راستي شعبده‌باز و افسون‌گرند.
پرده اول

سير باليني مراحل ترک و عدم مصرف شيشه چنان است که مصرف‌کننده را فريب داده و در او اين گمان باطل را تقويت مي‌کند که اين ماده وابستگي ايجاد نکرده و مشکلي با تکرار و ادامه مصرف آن پيدا نخواهد کرد. فرض کنيم من و شما دوستي داريم که مصرف شيشه را کنار گذاشته است. دوست ما در فاصله زماني چند روز تا حدود دو هفته پس از قطع مصرف، علايم جسماني آزاردهنده‌اي را تجربه خواهد کرد که چندان شباهتي به علايم خماري ناشي از قطع مصرف موادمخدر ندارند. ضعف و سستي، پرخوابي، خستگي مفرط، روحيه افسرده و خلق پايين، بي‌اشتهايي، عصبانيت، تحريک‌پذيري، سوءظن و کاهش ميل جنسي از جمله علايم اين دوره ابتدايي پس از قطع مصرف است. گاهي دوست ما وسوسه مصرف مجدد شيشه در اين مدت ناچيز و حتي هيچ‌گونه اشتياقي براي شيشه ندارد. پس از اين دوره حداکثر دو هفته‌اي، چنانچه تصميم به عدم مصرف پايدار بوده و دوست ما باز هم از مصرف اين ماده شيميايي اجتناب نمايد، افسون‌گري شيشه به وضوح قرص کامل ماه رخ مي‌نمايد و دوست ما به اصطلاح ماه عسل ترک خود را شروع مي‌کند. ماه عسلي که کمابيش يک ماهي به طول خواهد انجاميد. در اين مدت علايم جسماني ناراحت‌کننده بسيار ناچيز، خواب و خوراک عادي و روحيه و خلق بيمار به وضع معمول در گذشته بازمي‌گردد. دوست‌مان به ما خواهد گفت: «ديديد اعتياد نداشت. الحمدالله کنار گذاشتم. ديگه هيچ علاقه‌اي به شيشه ندارم. اصلا حال‌ام از اسم‌اش هم به هم مي‌خورد» و اين جملات البته تنها بخشي از افکار دوست ماست که ما مي‌توانيم بشنويم و شعبده بزرگ‌تر در بخشي است که بر زبان نمي‌آيد. در عمق اعتماد به نفسي که به زودي خدشه‌دار خواهد شد.
پرده دوم

در بازگويي حکايت ترک مصرف شيشه، رسيديم به آنجا که دوست فرضي ما، قريب به يک ماه و قدري بيشتر است که شيشه مصرف نکرده و في‌الواقع حال و روز خوشي دارد. از اينکه توانسته خودش را از شر شيشه راحت کند به خود مي‌بالد و با اعتماد به نفسي که پيدا کرده در دل مي‌گويد: «ديدي، همچين هم سخت نبود. من از عهده‌اش برآمدم. اين حرف‌هايي که دکتر و روان‌شناس مي‌گفتند خيلي هم راست از آب درنيامد. شايد چون خودشان تجربه مصرف نداشته‌اند و کننده کار نبوده‌اند، با بزرگنمايي (بخوانيد خالي‌بندي) در مورد شيشه مي‌خواستند اهميت کار خودشان را بيشتر کنند. اصلا من که خيلي وقته خوب شدم. نيازي نيست براي مشاوره بيش از اين وقت بگذارم» افسون‌گري شيشه اينجا هم مصداق پيدا مي‌کند. تو گويي اين متاع واقعا اعتيادآور نيست. به راستي اينکه ساقيان صديق‌اند و طبيبان گزافه‌گو کم از شعبده نيست. به هر حال دوست خوب ما فريب غرور خود را نمي‌خورد و کماکان در قطع مصرف شيشه مستدام است اما از آنجا که شعبده نمودي است که بودي ندارد، عمر اين افسون‌گري نيز کوتاه است. نزديک دو ماهي مي‌شود که دوست ما نيم نگاهي هم، به ساقي و شيشه‌اش نينداخته، کم‌کم احساس ضعف و کاهش انرژي به سراغ‌اش مي‌آيد. احساس پژمردگي و غم دوباره غلبه مي‌يابند. دوست ما نااميد است.
پرده سومعصبانيت‌ها کم‌کم اوج مي‌گيرند. فکرش کار نمي‌کند. انگار که هيچ فکري توي سرش نيست. حافظه‌اش کم شده و به بعضي موارد سوءظن پيدا مي‌کند. گاهي چنان از زندگي بيزار مي‌شود که به فکر خودکشي مي‌افتد. ممکن است صداهايي بشنود يا حتي چيزهايي ببيند که واقعيت ندارد. کلافه شده، انگاري که خون‌اش را توي شيشه کرده‌اند! محاسبات ذهني دوست فرضي ما قادر نيست ارتباطي بين وضع فعلي خود و سابقه مصرف شيشه پيدا کند. او با خود مي‌گويد: «چِم شده، حال‌ام که خوب بود،‌ خيلي وقته که شيشه رو کنار گذاشتم، بعد از ترک شيشه هم که خوب بودم بعد از اين همه وقت که شيشه هم استفاده نکرده‌ام، چه طور مي‌تونه به خاطر شيشه باشه، نه بابا، آدم که از سنگ نيست، اعصاب‌ام به هم ريخته، تحمل‌ام کم شده، اينها از بي‌مرامي روزگاره» مدت‌ها بود که دوست ما هوسي براي شيشه نداشت اما چند روزي است که دم غروب حسي قلقلک‌اش مي‌دهد. انگار چيزي را گم کرده است.
اعتماد به نفسي که به هنگام ترک مصرف شيشه در او شکل گرفته بود، به مثابه يک ناجي افسانه‌اي (اما اين بار به ضرر او) ظهور مي‌کند. با خود مي‌گويد: «حال‌ام خوب نيست، بد نيست دوپينگي بکنم، شيشه ميزون‌ام مي‌کنه، اعتياد هم که نداره، ارزون هم که شده مخدر هم که نيست، هر وقت نخواستم باز هم نمي‌کشم» اينجاست که دوست ما شتابان در جستجوي ساقي خواهد بود که در اين صورت جوينده، يابنده بُوَد و روز از نو روزي از نو خواهد شد. اما بر فرض که دوست فرضي ما بر وسوسه خود لگام زند و افسار توسن سرکش نفس را رها نسازد، پا در وادي پرهيز طولاني خواهد گذاشت....پرده‌هاي بعدي را در شماره‌هاي آتي در صفحه «شوکران» بخوانيد
خارج شده است

رضا - اینترنت

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین

این شیشه، سنگ را هم می شکند!       زن نگاهش را از چشم های پرسشگرم می دزدد و از پنجره به آسمان ابری نگاه می کند. تمام طول یک ساعت مصاحبه بغض هایش را فروخورده بود و تلاش می کرد لرزش دست ها و اشک های حلقه زده در چشم هایش را پنهان کند. حالا اما بی محابا گریه می کند و صورتش از درد و خستگی فشرده می شود. آن طرف میز در جمع سه نفره ما " علیرضا" سرش را پایین انداخته و به دود سیگارش زل زده که لای انگشت های لاغر و خشکیده از نوک سیگار بالا می آید، پیچ و تاب می ورد و در فضای دودآلود اتاق گم می شود.

"علیرضا-م" را از ۱۰ سال پیش می شناسم. دانشجوی ادبیات دانشگاه تهران بود و گاهی هم شعر و قطعه ادبی می نوشت. حالا البته چهره اش نشانی از آن روزها ندارد. چشم های گود افتاده و صورتی استخوانی و تکیده. با این که حدود ۳۳ سال دارد اما در چهره اش چین ها و چروک های پیرمردی۶۰ ساله را می بینی.

وقتی دبیر سرویس خواست که برای روزنامه گزارشی درباره اعتیاد بنویسم و تاکید کرد کلیشه ای نباشد به نخستین کسی که فکر کردم علیرضا بود.معتادی که از قشر تحصیلکرده جامعه است و چند باری دورادور از اعتیادش به شیشه و مواد توهم زا شنیده بودم.

راحت تر از آنچه فکر می کردم قبول می کند در خصوص تجربه اش بگوید. قرارمان عصر شنبه ای پاییزی است و می خواهم همسرش هم حضور داشته باشد تا از سختی های زندگی با یک معتاد بگوید.اگر چه می ترسم روند این گزارش آنگونه که همواره روزنامه نگاران می نویسند نوشته و چاپ نشود.

به گفته علیرضا داستان شروع اعتیاد همه تقریبا شبیه به هم است. نخست تجربه های تفننی با تعارف دوستانی که تاکید می کنند مصرف گاه به گاه خطری ندارد. برای او سه سال تمام این مصرف گاه به گاه ادامه می یابد تا اینکه روزی می فهمد او هم در دام اعتیاد افتاده است.

می گوید: اوایل ما با تریاک به اصطلاح حال می کردیم و لذت می بردیم اما پس از مدتی فهمیدم اگر مواد مصرف نکنم بی حوصله و خسته می شوم و نمی توانم به فعالیت های روزانه ام برسم. همان روزها بود که فهمیدم دیگر این اعتیاد است که دارد با من حال می کند!

او در حالی که سرش را پایین می اندازد داستانش را ادامه می دهد: وقتی به صورت جدی به ازدواج فکر کردم تصمیم گرفتم حتما قبل از ازدواجم ترک کنم و زندگی ام را بیش از این به نابودی نکشانم.

به همسرش خیره می شود. زن با چشم های اشک آلودش به علیرضا نگاه می کند و با تاسف سرش را تکان می دهد.

" اگر چه خیلی سعی کردم ترک کنم، اما هر بار فقط چند روز یا چند هفته می توانستم تحمل کنم و باز با هر بهانه به مصرف دوباره رو میآوردم."

حتی تولد تنها پسرشان هم نتوانسته بود انگیزه ای برای ترک قطعی به علیرضا بدهد و سابقه چهارساله اعتیاد، او را به وادی تجربه مواد مخدر دیگر کشاند.

او تاکید می کند: همه معتادان پس از مدت زمان طولانی مصرف می فهمند که دیگر مواد مخدر آن طور که باید آرام شان نمی کند و به تجربه موادی از نوع دیگر نظیر هرویین و کراک روی میآورند.

انگار دیگر نمی تواند ادامه دهد. نمی دانم عرق پیشانی اش از شرم است یا نیاز به مصرف مواد دارد. اگر چه زیر سیگاری پر از فیلتر و خاکستر است اما سیگاری دیگر روشن می کند.

در این فاصله از "مهسا - چ" همسر علیرضا که اکنون بیش از هفت سال است با او زندگی می کند و برخلاف بسیاری از همسران افراد معتاد او را ترک نکرده در باره شرایط زندگی و علت طلاق نگرفتن اش می پرسم.

پیش از رویارویی با این زوج برای درک بهتر شرایط آنان با یک کارشناس مسایل اجتماعی در خصوص زندگی افراد معتاد و شرایطشان در جامعه صحبت کرده بودم. "بهزاد رجبی" دانش آموخته رشته علوم اجتماعی معتقد است : بر اساس آمارها بیش از نیمی از زنانی که با همسران معتادشان زندگی می کنند طلاق می گیرند. آنان با طلاق گرفتن از فرد معتاد تلاش می کنند خود را از شرایط بدی که در آن قرار دارند برهانند.

به گفته این کارشناس، همین اقدام سبب انگیزه های بسیار بدی در معتادان می شود و آنان را به سمت غرق شدن بیشتر در گرداب هولناک اعتیادی می کشاند که در آن گرفتار شده اند.

"مهسا" در حالی که تلاش می کند بغض اش نترکد می گوید: تا سال اول زندگی از اعتیاد همسرم آگاه نبودم و همیشه در رویاهایم در فکر ساختن زندگی زیبا و شادی بودم که در آن با همسر و فرزندانم رفاه و آسایش را تجربه کنم. اما کم کم با مشکوک شدن به رفتارهای علیرضا نسبت به کارهایش حساس شدم تا روزی که با پیدا کردن مواد مخدر در جیب لباسش حقیقت را فهمیدم.

او می افزاید: اوایل تلاش می کردم به خودم بقبولانم که اشتباه کرده ام.اما رفتارهای همسرم و همگونی حالات و روحیات او با خصوصیاتی که آن روزها برای درک حقیقت از مطالعه پنهانی کتاب های روانشناسی می فهمیدم سبب شد تا مطمئن شوم اعتیاد، تحصیلکرده و عامی نمی شناسد.

رجبی که در تحقیقات پایان نامه دوره کارشناسی خود در خصوص زندگی مشترک معتادان با این مساله برخورد داشته در این خصوص می گوید: رفتار همسران افراد معتاد پس از بروز نخستین نشانه های اعتیاد در زندگی مشترک و انکار آن رفتاری است شبیه به هم و بسیاری از همسران در این لحظات دو گونه رفتار از خود بروز می دهند.

این کارشناس می افزاید: در این موارد همسر فرد معتاد در این لحظات نخست به انکار و توجیه می پردازد و با مکانیسمی دفاعی - روانی تلاش می کند به خود بقبولاند که اشتباه کرده و همسرش معتاد نیست.

او می گوید:این همسران به صورتی احساسی یا در پی انکار همه چیز بر میآیند و یا با ترک کردن زندگی مشترک تلاش می کنند از این وضع رها شوند. اما گاهی ترس از طلاق، عشق به همسر و یا امیدواری به حل مساله سبب می شود که رفتارهای دیگری از این افراد سر بزند.

همسر علیرضا که در دوران دانشجویی با او همکلاس بوده می گوید: من همیشه او را یکی از افراد تحصیلکرده و موثر برای جامعه می دانستم و شاید همین دیدگاه باعث شد امیدوار باشم که علیرضا هیچگاه مثل خیلی از معتادان دیگر در جامعه انگشت نما نخواهد شد و ما می توانیم این مساله را با کمک همدیگر و مشاوره حل کنیم.

اما به گفته او تجربه چندین باره ترک در خانه و بیمارستان; جلسات روانکاوی و مشاوره و حتی درمان های دارویی هم نتوانسته بود جز تجربه های کوتاه مدت ترک و بازگشت دوباره تاثیری داشته باشد.

مهسا اما از یک اقدام به شدت پشیمان است و آن را اشتباه بزرگی می داند که مرتکب شده است:"به علیرضا اجازه دادم در خانه و وقتی که "مانی" تنها پسرمان در خانه حضور دارد مواد مصرف کند. مانی از این طریق علت بی حوصلگی های پدر را فهمید تا روزی در جمعی از میهمانان که علت حضور نداشتن علیرضا را می پرسیدند با لهجه بچگانه اش بگوید:بابا داره طبقه بالا چیز می کشه!"

اگر چه موقعیت شغلی علیرضا و وضعیت مادی آنان نقابی بود که در بین خویشاوندان چهره اعتیاد او را می پوشاند و حتی خانواده همسرش هم از این قضیه بی اطلاع بودند اما پس از آن روز پچ پچ ها شروع شد تا علیرضا به سراشیبی سقوطی دیگر کشیده شود.

علیرضا می گوید:"به تشویق یکی از دوستانم که می گفت مصرف شیشه می تواند راه حل مناسبی برای ترک اعتیاد به تریاک باشد چون جایگزین خوبی است و اعتیاد هم ندارد به مصرف شیشه روی آوردم."

در گفته های رجبی هم تاکید می شود که این تفکر نادرست افراد در خصوص شیشه سم مهلکی است که سبب شده تا بسیاری از افراد به تجربه مصرف شیشه و انواع دیگری از مت آمفتامین ها روی بیاورند و از این طریق متحمل زیان های جبران ناپذیرتری شوند.

این کارشناس می افزاید: شیشه که ماده ای توهم زا و در دسته آمفتامینها قرار دارد اگر چه کمتر از دو سال است که به لیست انواع مواد مخدر مصرفی در ایران وارد شده اما در همین مدت کوتاه دیگر مواد مخدر سنتی از جمله تریاک را از صدر لیست پر مصرف ترین مواد پایین کشیده و جایگاه نخست را کسب کرده است.

وی می افزاید: "تلقی نادرست جامعه از اعتیاد آور نبودن این ماده سبب رویکردی چنان سریع به دسته "مت آمفتامین ها" شده که گستردگی عرضه این ماده در جامعه رشدی وحشتناک پیدا کرده است، تا حدی که صدای پای بحران مصرف مواد توهم زا در جامعه به گوش می رسد."

وی توهم شدید، احساس سرزندگی و خوشی کاذب و اختلال در مکانیسم بدن فرد مصرف کننده را از عوارض مصرف این ماده ذکر می کند تا جایی که ممکن است فرد را به عنصری خطرناک برای جامعه تبدیل کند.

گفته های علیرضا و همسرش تاییدی است بر نکاتی که این کارشناس با تاسف بسیار از آنها سخن می گوید.

علیرضا معتقد است: شاید باور این قضیه برای بسیاری سخت باشد اما حقیقت این است که اکنون شیشه به وفور در بیشتر کوچه ها و خیابان های شهرهای بزرگ و کوچک خرید و فروش می شود و من برای تهیه این ماده هیچگاه مثل تریاک و حتی کراک سرگردان نبوده ام.

به گفته او اکنون می توانی به سرعت و در عرض چند دقیقه با کمی پرس و جو چندین فروشنده خرده پا را بیابی که انواع مواد مخدر از این نوع را در کوچه و خیابان می فروشند و تنوع وجود شیشه و مت آمفتامین ها بسیار زیاد شده است.

حرف های علیرضا تاییدی است بر نگرانی بزرگی که هشدارهای جدی مسوولان انتظامی و اجتماعی در خصوص وفور عرضه و زیان های وحشتناک مصرف این مواد را در جامعه به دنبال داشته است.

در جدیدترین هشدارها، مسوولان دولتی روزانه در خبرها و بروشورها از وجود انواع آدامس; شکلات حتی قرص مت آمفتامین در جامعه و با پوشش هایی جذاب مثل شکلات ها و مواد خوراکی خبر می دهند و روز به روز بر میزان کشف محموله های مواد مخدر و توهم زا و حتی کارگاه های تولید شیشه و کراک افزوده می شود.

در بروشورهایی که در یکسال اخیر از سوی نیروی انتظامی در دسترس خانواده ها قرار گرفته است تلاش شده تا با آگاهی بخشی به خانواده ها زمینه های مصرف این مواد در جامعه از بین برود هر چند به نظر می رسد این مهم تحت تاثیر دو فاکتور نتوانسته اهداف مسوولان دولتی و انتظامی را برآورده کند.

گستردگی توزیع این مواد در خیابان ها و تلقی نادرست جامعه در خصوص مصرف شیشه دو معضل بزرگی است که راه را برای تولد هیولایی در جامعه جوان ایرانی هموار کرده که اگر پا بگیرد غول چراغ جادویی است که جز تباهی و نیستی هیچ آرزویی را در جامعه برآورده نمی کند. نیم نگاهی به نوشته های نشریات و خبرگزاری ها هر روزه تیترهایی را پیش روی خواننده قرار می دهد که نشان از پوست اندازی معضل اعتیاد در جامعه و مواجه به انواع جدیدی از تعاریف فرد معتاد دارد.

"مادر پیر قربانی توهم پسری که شیشه مصرف می کند!"، "زن جوان تحت تاثیر شیشه همسرش را تکه تکه کرد"، "صدایی به من گفت برای حل مشکلات خانواده باید خواهرم را بکشم!".

اگر چه در نگاه نخست این تیترها غیر واقعی می نماید اما شنیدن آن از زبان کسی که خود سابقه مصرف و توهم داشته هرکسی را تکان می دهد.

علیرضا می گوید: نخستین باری که معنی واقعی توهم این مواد را فهمیدم وقتی بود که پای تلویزیون نشسته بودم و فکر می کردم گوینده متن دارد با من حرف می زند.

در تمام مدت مصاحبه با او و همسرش این نخستین بار است که "علیرضا" به چشمهایم زل می زند. با عصبانیت می گوید: تمام چیزهایی را که در رابطه با تاثیر این مواد شنیده ای فراموش کن. به اسم هایی که برای این نوع مواد گذاشته اند توجه کن تا بفهمی چه می گویم.

اسامی "پر فرشته"،" اشک خدا"، "غبار بهشتی" و هزاران اسم دیگر هوشمندانه روی این مواد گذاشته شده است.

او با پرخاشگری می افزاید: من نمی دانم این مواد را چه کسی ساخته یا وارد کرده است اما آنها حاصل پیشرفت علمند و در آزمایشگاه های مجهزی ساخته می شوند که صاحبان آن خوب می دانند برای سود خود چگونه کیمیایی به وجود بیاورند که برای خرید آن بسیاری پول می دزدند یا جنایت می کنند.

به صورت وحشتناکی می لرزد. همسرش دستپاچه برایش قرص می آورد و من فکر می کنم اگر علیرضا پس از اقدام ناموفق به خودکشی در سواحل شمال کشور اکنون زیر نظر پزشکان نبود و روزانه برای درمان چندین قرص آرام بخش و رنگارنگ را مصرف نمی کرد سرنوشت او و اطرافیانش چه بود.

اگر چه هنوز هم رعشه های هیستریک و رفتارهای ناخودآگاهی که به جنون می زنند او و همسرش را مجبور کرده در خانه پدر و مادر همسرش تحت نظر پزشک باشند، نیز به خودی خود تاثیرهای وحشتناکی هستند که مصرف مواد مخدر بر علیرضا گذاشته است.

از همسر علیرضا می پرسم: فکر می کنی آینده زندگی تو و علیرضا و مانی چگونه رقم می خورد و اکنون از ازدواجت با او چه حسی داری؟

زن نگاهش را از چشم های پرسشگرم می دزدد و از پنجره به آسمان ابری می دوزد. اگرچه تمام طول یک ساعت مصاحبه بغضهایش را فرو خورده بود و تلاش می کرد لرزش دست ها و اشک های حلقه زده در چشمهایش را پنهان کند.

حالا اما بی محابا گریه می کند و صورتش از درد و خستگی فشرده می شود. آن طرف میز در جمع سه نفره ما علیرضا سرش را پایین انداخته و به دود سیگارش زل زده که لای انگشت های لاغر و خشکیده از نوک سیگار بالا می آید ، پیچ و تاب می خورد و در فضای دود آلود اتاق گم می شود.

از خانه شان که بیرون می آیم علیرضا به جمع چند نوجوان در ورودی کوچه اشاره می کند و می گوید: اینها اگر بخواهند یک جلد کتاب و یا لوازم و تحریر و فیلم و بازی و سی دی کامپیوتری بخرند باید چند ساعتی در خیابان های میدان انقلاب بگردند اما به راحتی در همین محله می توانند انواع مواد مخدر را با قیمت های باور نکردنی پیدا کنند و به راحتی بدون بو و منقل و لوازم حجیم دیگر مصرف کنند.

حرف پایانی همسر علیرضا هم تکان دهنده است: گاهی برای نان و یا خریدن شیر یارانه ای برای صبحانه مانی باید ساعتی را در صف باشم یا به محله ای دیگر بروم اما دیده ام که علیرضا برای خریدن مواد مخدرش کمتر از ۱۰ دقیقه وقت صرف می کند و فکر می کنم خریدن مواد در برخی از جاها حتی از خریدن یک بسته آدامس هم آسانتر است.

تمام طول راه بازگشت به خانه را به حرف های علیرضا و همسرش فکر می کردم که تاییدی است بر هشدار بهزاد رجبی که به عنوان یک کارشناس و دانش آموخته اجتماعی موارد بسیاری را نظیر علیرضا و همسرش مطالعه کرده و معتقد است: گردش اقتصادی بسیار سودآور مواد مخدر سبب شده است با وجود تلاش های مراجع دولتی و انتظامی،سوداگران مرگ همواره از راههای مختلفی به پخش این مواد در جامعه اقدام کنند و در کنار القای خطرناک نبودن مصرف این مواد از دسترسی آسان نیز به عنوان اهرمی برای تشویق جامعه هدف و عمدتا جوان برای مصرف این مواد استفاده کنند.

تراژدی این گزارش تلخ در عصری بارانی از روزهای پاییزی را، خواندن این دو جمله می تواند کامل کند که بدانی بر اساس آمارها "میانگین مصرف قرصها و مواد توهم زا مثل شیشه در جامعه ایرانی نوزده و نیم سال است" و "بیشترین تماس گیرندگان با خط ملی اعتیاد در ایران در خصوص نحوه ترک یا مشکلات مصرف شیشه سوال می پرسند و نه ترک هرویین و تریاک که قدمتی تاریخی دارند."

بر این اساس به نظر می رسد بهترین راه برای مقابله با این پدیده آگاهی بخشی به جامعه و خشکاندن زمینه گرایش به مصرف باشد و در این راستا باید در کنار بروشورهای رنگارنگ مراجع انتظامی همه دست اندرکاران رسانه های جمعی و گروهی نیز به صف مبارزان با این پدیده بپیوندند و فارغ از همه کلیشه ها تلاش کنند به صورتی صادقانه و بی تکلف در خصوص عواقب مخرب مواد توهم زا به جامعه آگاهی دهند.

نویسنده : حسین خدنگ
روزنامه مردم سالاری   .  .  .    شيشه خطرناک‌ترين مخدر رايج در ايران است       سلامتيران: دکتر سعيد صفاتيان با اعلام اين خبر افزود: اين مخدر به دليل نوع تاثيري که بر فيزيولوژي فرد مصرف‌کننده مي گذارد، خطرناک و تاثير آن بسيار بالا است. وي تصريح کرد: در اين بين به ويژه نوع تزريقي آمفتامين‌ها بيش از ديگر انواع براي مصرف‌کننده آن خطرآفرين است.

اين مقام مسوول اظهار داشت: بر اساس شواهد و قرائن موجود قيمت اين ماده که به گفته کارشناسان مخدري گران‌قيمت و مخرب محسوب مي‌شود در يک سال اخير از 120 ميليون تومان براي هر کيلو به 25 ميليون براي هر کيلو کاهش يافته است که اين مسئله ناشي از بالارفتن ميزان مصرف اين ماده مخدر خطرناک است. دکتر صفاتيان ادامه داد: بر اساس آمارهايي که مراکز درماني و ترک اعتياد ارائه مي‌دهند ميزان مصرف‌کنندگان اين ماده مخدر افزايش يافته است. در عين حال، کارشناسان معتقدند مواد مخدري مانند ترياک و هروئين مصرف‌کننده را منزوي و درون‌گرا مي‌کند اما مواد مخدر صنعتي جديد مانند شيشه به دليل محرک بودن، بر فرد تاثيراتي مي گذارد که موجب واکنش‌هاي عجيب و غريب و خطرناک آنها نسبت به محيط و اطرافيان خود مي‌شود.
خارج شده است

این صفحه در 0.138 ثانیه 20 نمایش داده شد.