کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و بیست و دوم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر بار که کودکانه دست کسی را گرفتیم ، گم شدیم .
آنقدر که در ما هراس گرفتن دستی هست ، ترس از گم شدن نیست ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و بیست و دوم  (دفعات بازدید: 7696 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

11)- هیئت امنا همیشه باید دارای بهترین کمیته ها ، مدیران خدماتی ، مدیران اجرایی ، مسئولان ومشاوران ممکن باشد . ترکیب ، صلاحیت ها ، مراحل اجرای عملیات ، و حقوق و وظایف موضوعاتی است که همیشه باید تحت توجه شدید آنها باشد .
            12)- کنفرانس روح و سنت الکلی های گمنام را رعایت کرده و مراقبت می نماید که هرگز در خطر تبدیل شدن به مرکز ثروت و قدرت در نیاید ، که تهیه منابع و ذخایر عملیاتی کافی اصل اساسی سیایت مالی آن را تشکیل دهد ، که هیچ کداماز اعضاء خود را در موقعیتی قرار ندهد که بدون داشتن صلاحیت نسبت به دیگران اختیار داشته باشد ، که از طریق بحث ، رای ، و هنگامی که ممکن باشد با اکثریت آرا ، همه تصویمات مهم خود را اتخاذ کند ، که اعمال آن هرگز جنبه تنبیه شخصی نداشته و هرگز مخالفت عمومی را تحریک نکند و هرگز کارهای دولت را به عهده نگیرد ، و مانند انجمنی که به آن خدمت می کند ، همیشه در اندیشه و عمل دمکراتیک باقی بماند
.
.(222)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi910
I and the space of the future
« پاسخ #1 : 07 آوریل 2016، 05:21:20 am »

HTML and I were the future free space template
< p > looked at the process of "the God nine" launched in front of the TV, with long flame, with the responsibility of the motherland, with 1.4 billion Chinese people's hope and soar into the embrace of the "Temple". The three astronauts on the arrow, have different names, but the heart is flowing the same blood, entrusted with the same idea.
 the universe is changing every day, and the space industry is also in progress. It is not only a few hundred tons of fuel and cargo,hogan sito ufficiale, but one billion and four hundred million people, of course, there is a little bit of my blessing. The future of the world is all over the ship empty, eyeful is home base. In this blue planet, humans did not stop the pace forward, has sounded the clarion call. How long will the planet in the distant past, there is the concept of distance, at your fingertips. A "bridge" to each other closely, to travel. As long as the hands of the "passport" easy to get.
 watched a space hero,scarpe hogan outlet, the heart also showed the pursuit of space, dream of being an astronaut from germination. Often sitting alone in a corner, and fancied himself sat in the research and development of the motherland the aircraft to accomplish a great mission, thought of here, happiness heart overflow.
< p > since Chairman Mao in 1970 proposal engage satellites, "Dongfanghong No. 1" the ascension of the smooth of the moment, China's space history which opened. Every time the launch will behind the efforts of many people,scarpe hogan uomo, from China opened up a new career.
 human desire is infinite, a spaceship in the vastness of the universe. I have the indissoluble bound with space,nike tn pas cher, space make me richer imagination, make my life full of vitality. Space is the leader of each country industry, it is the national symbol of glory. Astronauts this sacred position for me is too high to be reached. Dad said to me: "son, there are tens of millions of people want to be an astronaut, finally can have a few? Do you like cattle on a hair ah!" I think: "why can someone else, and I can not? But who can understand my ambition?" I decided to grow up to be an astronaut, to win glory for the motherland, to help the aerospace industry to glory. And become this dream must start from the pilot, and the body is the most important. Physical exercise every day. Whenever I want to give up, I would like to: see, if successful,golden goose saldi, one day to be able to fly the spacecraft to fly the solar system, to find unknown life,louboutin pas cher, that can be more proud ah! To Yang Liwei. Fei Junlong. Cui Zhigang. Liu Boming. Nie. Jing Haipeng. Liu Yang. Liu Wang their chest proud foot,scarpe hogan outlet, into the future.
 power. In your influence, we will actively enterprising, carry forward the Chinese nation's noble spirit. The motherland is becoming stronger and hard "
 this moment not far away, not fantasy. Now the aerospace industry has reached its peak, and we find that extraterrestrial life will be written into the history book. The motherland ah! You are so great, how brave. The aerospace industry under your leadership,air max 1 pas cher, like a running brook, Yuecuoyueyong, step into
Related Articles:

2012 Price

Another ye

Four prais

You are not the letter, the letter is that people in the thousands of years ago in love with smile, no one can replace him. Thank you, is the most I say to you a word, because you are the person that I really like. I'm sorry, you said to me the most words, each time let me heartache, so afraid of anyone who told me that I'm sorry.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Light fog mountain composition _2
« پاسخ #2 : 09 آوریل 2016، 01:53:21 am »

Guangwushan summer, the grass grows more lush trees,golden goose saldi, long more thick. The Yi Keke trees into a green piece of wood, covered the sky and blocked out the sun, Guangwu hill is the piece of the leaves to enveloped,nike tn requin soldes, seems to be how you go go out, a breeze and sends the leaves buzzing sound, seem to be happily joke we. Summer light fog mountain is really a lively and lovely "little girl", that makes people love.
 light fog hill of autumn, is a red world. Leaves of the mountain all installed, some is red in the leaves, the leaves yellow and some leaves fiery red of, some leaves... Hey, how can you say that you can not finish it! The most noticeable in the autumn is the tree the leaves of maple, red red, red like a fire. Some leaves fall, in the mid air rotation, this piece of leaves like a butterfly dancing in the air. Some leaves fell into the stream and turned into a small boat, drifting along the stream, and telling the beautiful scenery of the mist to the guests.
 Guangwushan spring, where both sides are covered with beautiful flowers, brilliant purples and reds. The azalea fire all over the mountains and plains, you know,goyard pas cher, the color of the azaleas legend is the cuckoo blood red. In Guangwushan spring, not only azalea flowers, the grass out of its small head, breathing the fresh air. The trees grow, the branches of the trees are out of the bud, green. Spring, light fog hill, how beautiful it is!
 Guangwushan winter mountain under the snow, feather like snow overwhelming, wrapped the entire mountain mist. From a distance to see the fog of the mountain like a big snowball, approached only to find that many of the "Santa Claus" in our prayer for the blessing of it. Look, a few kids having fun, they make a snowman,mont blanc porte mine, snowball fights in it!
 as people say the cuckoo, summer landscape view, autumn leaves tours, winter ice hanging on. Light mist mountain beautiful scenery,hogan outlet online, attractive scenery,hogan scarpe outlet, I believe that with the development of the cause of the construction of Sichuan, the beautiful light fog Hill will become more beautiful, more rich around.
As spring
 beautiful light mist mountain
 I like the light mist mountain of the year round, more like that beautiful light mist mountain! This is really a good place to visit!
 Guangwushan is located in Sichuan province Nanjiang county. Take a long time to Guangwushan direction, although see mountains without stop, but also feel bland. Unexpectedly, just turned the top of a mountain, mutations in the scene, like suddenly opened the big screen, supporting the a wonderful world. Overlapping peaks towering >
 coming to the light fog hill, just listen to dad said, "light fog mountain is a movie, where the scenery is charming,hogan roma outlet, strange terrain, Taishan, Mount Huangshan, Huashan, the risk of changes in the beautiful Guilin." This time came to light fog, I really appreciate the beautiful scenery of its wonderland.
 charming light mist mountain
 my hometown -- South River, there is a beautiful mountain,hogan sito ufficiale, called mountain mist, it is constantly changing throughout the year, beautiful!
Related Articles:

Patriotic hero composition _1

Two grade

Fiery hear

This year summer vacation, I cherish excited mood and my mother and I went to the treasure island of China - Taiwan, on a day trip, we followed the tour guide came to the Taipei 101 building, 101 why is 101. The original 101 has one hundred and one floors.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
I hope you happy composition _5
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 12:45:52 pm »

her face of pleasure and pain, like a slide, repeated in my mind.
 at the past,hogan outlet online, not the same expression.
 do you know that? Our story will start in autumn.
 I sat down with him,hogan outlet online, and she fell on the cold round chair.
 high decibel horn has been ringing for many times, shake a little numb my ears.
 time just eleven points, after reading the time, my eyes closed, and then opened up.
 she was in pain over her head, and she threw back a few times.
 every liter of class teachers have to change
 my eyes looked down at the moment,air max pas cher, but soon returned to normal.
 finally took her home, we have a ride back home.
 is autumn,hogan sito ufficiale!
 how long will this farce? I looked at the wrist impatiently, but there was no watch on the wrist. I didn't know the time.
I saw
 that is the second day,hogan outlet, everything is from that is the beginning.
 walked for a while. She said she was going to have a rest.
 probably see that she's not feeling well,nike tn pas cher, we're all going very slowly.
 lying on the bed, the wine will be my limbs paralyzed, also can not move. At the moment, only my head is still awake.
 gradually,hogan outlet online, three people and become a straight line.
 what does that feel like? I don't know. I just know that I'm standing in the wind like an idiot.
 how long has it been?......
 I think she must be very tired.
 my eyes looked at the front, a gust of wind blowing in the face.
 when can I take off her mask and have a good rest?
 maybe one day, when we don't give her the sad time, when we get to know her.
 as if she had just before the face of the stroke out of the same, and now the face but because of pain and distortion, eyes half open, unable to support the spirit of.
 holds two people farther away, still only three people.
 I shrink, can't help touch to chest near the heart near the place, what pulled some of my pain.
......
 although it is in the summer, the wind is still cold.
 very much hope that she can be happy, and then a little bit more happy.
 see here,chaussure supra pas cher, I feel a kind of sense of emotion in the upwelling, but immediately calm down.
 article seven: I wish you a happy and happy
 moon let me not feel half quiet, it is me more and more impatient.
 came back to him, and the men had been scattered.
Related Articles:

The original love is in the side of the compositio

Integrity

16 year ol

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Laugh in the face of Russian _481
« پاسخ #4 : 10 آوریل 2016، 02:45:21 pm »

"The sister-in-law came out?" Oriental proud know laugh if you joke, don't equivocate, come straight to the point. "Please make a big and small, give them a complete and healthy home." Flashing eyes look to the East proud smile. As a mother she is selfish, she doesn't want to two children accompany her long seclusion, because he has no right to deprive who enjoy life and enjoy life's right. She didn't want to let them because of her identity,nike tn pas cher, son since the childhood was nailed on that could not be wiped away the dark mark. "Do not want the sister-in-law to the East home?" East Ao looked at this let him can not use words to describe the woman, her relentless, her paranoia, are so bright, but now she has a strong sense of love for their children. "Messire, where my home is, and all have to live in me here, for the East, I am a shame is a scourge, I won't go to expect." Tranquil smile of to tell the sad words, yes, she is a monster, and Oriental home is famous rivers and lakes in the noble decent, not to mention now East Ao is Wu3 lin2s leader, if she didn't, Bai Oriental cloud will not die, then east would not lose a good son, and rivers and lakes will have another legend, but all these are because of her intervention, become illusory. "The children, you can rest assured, I will own the big and small." Oriental proud can not refute smiled and said the fact, the Eastern Chou once Oriental Bai Yun's death was once depressed through long adjustment, the mood is calm, but for the self proclaimed Bai Yun's wife woman -- rose the secluded valley Valley woman, they are hated is she makes them excellent son go astray, is she, make them excellent son perilously close to her, let them bear the pain of the loss of his son, is she, destroy the East Bai Yun's life, ruined the East cloud cypress's future and life. "Mother,hogan outlet, mother." Rejoiced greatly shouted far came, attracted smile surprised, but still brandish sleeve opened the door, I saw a big has breathless came to the door. His hand is dragging a man. A to smile can not imagine how the man, Zhong Chufan, and looked at Zhong Chufan is unexpected smile, although smiled with a veil, he still recognized the smile,hogan outlet online, because the eyes,louboutin pas cher soldes, unique. "Mother, I found him, I can follow him to study medicine." A pair of big eyes greatly as little before, full of hope and desire, and let the distressed uneasy smile. "Clock brother, haven't met in a long time." Helen went up to Zhong Chufan,scarpe hogan outlet, veil, calm greetings. "Smile, you're OK" smiled Zhong Chu fan surprised of looking at a black head of hair, not to say that her hair has turned white, do good, or rumors, is wrong? That year,goyard pas cher, when he arrived, she had already left the, he only heard the Oriental Bai cloud her husband is dead,tn pas cher, killed is the East cloud cypress lengao dust, smiled Big brother,chaussure tn pas cher, the once and rustling and trouble of big brother. Can be imagined, then smiled to withstand the blow, one is her husband, a husband she lay down, a is big brother?Related Articles:

Amazing _1225 ecstasy

Such a quiet _612

Such a quiet _722

Never listen to any married man has declared the love tragedy. All the children are born. Also talk about no love. Ridiculous. Marriage and family are in love when they have no children. With children is the responsibility. Irresponsible people do not deserve to talk about love.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The school about teaching work summary
« پاسخ #5 : 13 آوریل 2016، 02:37:00 am »

a high degree of attention to carefully organize and ensure the smooth progress of the work carried out
 two guide the supervision and inspection to ensure the effectiveness of
 received zhijiaogongzuo< p > volunteer work is a systems engineering, we are the center of junior high school is not only to let volunteer teachers to peace of mind from teaching, happy teaching, but also to make them effective in teaching. To this end,hogan sito ufficiale, we have the center of junior high school hired an effective teaching experience of excellent teachers to us here for all teachers to do a theme for the implementation of effective teaching of the report. The report of the preparatory work to do a very detailed, very well prepared, the speech was wonderful, especially. After the meeting, each school has made a serious study of the promotion of communication. Which to Sancha middle school teaching the most distinctive, is most effective, the effective leadership, careful planning, focusing on the implementation, Guizaijianchi. They use the nightly time and the teachers with organizational learning.
The  school about teaching work summary
< p > we wan Tan Xiang center junior high school in Hanchuan City is a relatively remote, poor foundation, the foundation is weak center of rural junior high school,hogan outlet, the biggest problem is lack of teachers, resulting in some subjects could not develop normally, which seriously restricts the development of our rural education. Under the concern and support of leaders at all levels of City Bureau of education; in the advanced brothers center junior high school under the strong support,hogan outlet online, in recent years every year to us here deployed lots of volunteer teachers to center of my junior high school teacher tenure, made an important contribution to the progress of rural education. Time off really fast, the 2012-2013 school year is history,air max tn pas cher, looking back on the years of volunteer work, both gratifying achievements, there are also some shortcomings, now a year to volunteer work can be summarized as follows. < p
< p > after all, and there are regional differences, living habits are not the same, which makes volunteer teacher faces a number of small problems. In this regard, junior Center specially convened the acceptance to the school principal, the leadership in charge of the work of the logistics opened a meeting, will be asked to accept a volunteer teacher schools should make every effort to, do our best to volunteer teachers provide the best hostel,hogan sito ufficiale, to ensure the smooth flow of water and electricity, and fully serviced daily life activities, taking into account the spare time of volunteer teachers lonely, conditional school opened electronic reading room, but also provides a ping pong ball for teachers,air max pas cher, badminton, basketball, and other sports equipment, for volunteer teachers exercise,converse femme pas cher, entertainment and recreation. Leading schools but also had a deeper understanding of volunteer teachers and timely give priority to solving, and their careful communication to explain to them the previous outstanding volunteer teachers work performance, set a goal for the new volunteer teachers, lead them to quickly adapt to the environment of remote rural schools, as soon as possible to understand the school, students of the status quo. For the future work to lay a good foundation. Liu Jiahong Sancha middle school principal in the morning a week to educate students to respect teachers, understand the volunteer teachers, whether it is in inside or outside school meet the teacher should be polite to say hello, and so on, that it may be insignificant,spaccio hogan outlet, but as trickle infiltration each volunteer teacher's heart, let them feel the new units in a foreign land, new colleagues, new classmate warmth to them so that they encouraged, gratified.
Related Articles:

The desolate leaves

That song,

Do not put your cigarette thoughts

However, it is not as long as it seems to find that there are a lot of listening to their own songs, are sad song, will let himself heard the flow of tears. I think I do not listen to these songs to harm their own tears, but, not how long I still do not know how to hear a very familiar song, I do not know how to shed tears.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
All I know is that the pictures in your eyes don't
« پاسخ #6 : 18 آوریل 2016، 02:26:52 am »

All I know is that the pictures in your eyes don't belong to me,
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; just can't put you,,
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; variable memory some weak,,
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; I'm sad not to care,,
  & nbsp; & nbsp,hogan sito ufficiale; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; &amp,hogan sito ufficiale; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp,hogan outlet; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp,chaussure louboutin pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp,hogan sito ufficiale; & nbsp; &amp,louboutin pas cher soldes; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp,tn requin pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; &amp,scarpe hogan outlet; nbsp; & nbsp; after the piercing pain. < p
 >
Related Articls:

Unscrupulous me

Amount, who agree with it

Take the m

Today, after my grandmother died many years ago, the miss and memory and how is full of my heart. If I could have a little grandmother's blood in my body, it would be a lucky thing to do. Great grandmother and deep eyes, there is always a country woman less some peaceful and noble; her beautiful face even in the last years still has a beautiful profile.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Time is wealth
« پاسخ #7 : 22 آوریل 2016، 12:31:34 pm »

those who have achieved some success in their career are well aware of the value of time, they can cherish the time,hogan outlet, be good at using every minute of life.  < br / > the guests with book fondle admiringly,bottes ugg pas cher, can still feel that the book is too expensive, then asked: "excuse me,chaussure tn pas cher, Rong en Mr. in the store?" "He's busy in the back office, what's the matter with you?" The shop assistant looked at the guest. The guest said, "I'd like to see mr.." At the insistence of the guests,golden goose saldi, the clerk had to call out mr.. The guest asks again: "excuse me sir, how much is the lowest price of this book?" "1. 5 dollars." Mr. Ron categorically answer. "What? 1. 5 dollars! I heard it, but you just said it is clearly clerk $1." The guests asked in surprise. "Yes, sir, it was $1, but you wasted my time,golden goose saldi, which was far greater than $1." Ron didn't hesitate to say.  the guests on a face could not conceal his embarrassment. In order to finish the conversation as soon as possible, he asked again: "well, then you have to tell me the lowest price of the book for the last time." "$2." Ron Mianbugaise answer. "Heaven! You this is to do what business,air max 90 pas cher, just you clearly say is 1. 5 dollars." "Yes," Ron still maintains a calm expression,hogan sito ufficiale, "you've wasted my time, and now you've wasted my time. So I was delayed the value of the work is also increasing, far more than $2." < br / > < br / > the guest who could not say a word, he silently come up with the money on the counter,nike tn pas cher, picked up the book from the bookstore.
Collection of the author: rank source: network reproduced time: 2012-04-13 read: online submission
Related Articls:

Have a friend to borrow money

Let us hide the tears, smile

Hurt River

It is due to these devoid of human behavior, so that the public have a negative impression of "officer the second generation", that present a adverse "officer the second generation", the public generally are outraged. Is shocking, medicine Xin plead guilty form proved he is not a "officer the second generation", the parents not only have no background, and even their lives is unit has no property, family economic financially.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Light cut time
« پاسخ #8 : 24 آوریل 2016، 12:52:48 pm »

The HTML template light cut a section of time
 light cut for a period of time and in dye ink.
 Xuan out of the window, the rain falling indus. Head office, one on the bench,chaussure louboutin pas cher, the pavilion in the thin again, still look to the distance, utter not a single word, a chance encounter. Red crape myrtle garden, Hosta straight handsome, hibiscus blooming Chaorong, a leaf in the summer rain blurred, bustling WTO, but also scattered dust. Invite tour, a boat, paddle up on the sea, glittering waves stirred up, shake out the acacia, was parting. The Lang Lang stars, the last time the tour, become the heart out of the flowers,air max pas cher, the whole youth.
 gold, blue sky, towering mountains,hogan sito ufficiale, filled with smoke, Liao Kang crowing, refreshing smile...... It is only a kind of hometown, hometown to smell, pure and simple, natural flavor. A wisp of accent, a nostalgia, a nostalgia and yearning desire more clear,goyard paris, clear. Green hill singing, Qing Ling Xiquan greed play around gully terrace,chaussure air jordan pas cher, with a low ratio of orange brick collision and graceful temperament, our hometown issued an invitation to the loving home, is such a single time, walk in the flooded years, nostalgia, habits and people.
The
 all star Yao language, cicada moonlight night, quiet light. Dust flies, fleeting lingering, with a rod in pen, with a plain, write a su. The friend, about love, about the parents, the hometown, about everything, then the profound thoughts, light cut time, full collection.
 is born on the occasion, doomed life life fate, winding jiaochen children, with the passage of time will be removed, the father and mother read love already behind us. Full-fledged birds, adventure has already started the journey of the unknown, but in the evening, scattered with solitude and wait. At both ends of the road, with eyes and back. Definitely back away; Miss eyes, go. Well, please stop the rush walking, turning,hogan outlet online, with experience of the response behind each arm of old child, reveal a sad Haoshou Cang yen, and Lai juan. Parents are always wandering of the inn, end home, home, looking forward to the attitude, is eternal.
 not all the music like this over, like tacit agreement. Ancient theory today, and it is hard to find a bosom friend, talk a few words, noisy songhwan can share weal and woe, also called 000 holding as a man who can understand. Family from death, only two night Gallery, Xiangxi heart, I do not know when to wait for the meteor, pray a farewell wish. No comfort, no words, only silently accompany and the intersection of the eyes,nike tn pas cher, so as to understand, with life time, carrying the mellow fragrance of friendship. Even if the world, never far away; even the Cape,hogan outlet, will be together.
Related Articles:

Mo red, yi

Qingming, people are more willing to live safely

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
    • tuv752
Flood The flood
« پاسخ #9 : 26 آوریل 2016، 03:07:24 am »

Towards Age of Bronze the human world became very cruel,goyard paris.
Men grew hungry and impolite and ungodly (evil). Neither right nor law was failed any longer,hogan rebel outlet, and the rule of hospitality was forgotten. Dressed up in human form,scarpe hogan outlet, Zeus visited Arcadia and Thessaly,hogan outlet online, and disliked the deadly wrongs of men. He decided to clear the earth of them all. Without hesitation he released the rainy south wind and called upon the heartless Poseidon to help. Soon the whole world sank in a vast ocean,hogan sito ufficiale, and the entire humanrace disappeared in the ownership of (unheard) flood. All but two poor Thessalians.
These were an old childless couple, kind and faithful and contented with life. The man was called Deucalion and his wife Pyrrha. son of Prometheus,tn requin pas cher, Deucalion had been warned beforehand by his father of the coming flood.
He made himself a huge chest,hogan sito ufficiale. When the roaring flood came the couple hid themselves in it and floated for nine days until it touched land&gt,chaussure louboutin pas cher;
The Flood flood
The end of the
Related Articles:

Frog Prince The Frog Prince

Elegant ol

2012 is still unknown, now life is the most practi

After entering the international market, how to gain a foothold in the fierce competition of the international market, and gain the global competitive advantage, is the urgent affairs of the transnational management enterprise. Actively learn from Western multinationals operating methods, combined with the actual situation of our country enterprise, make full use of tax differences between countries around the tax policy and international tax planning, in order to achieve the purpose of profit maximization, is one to improve the international competitiveness of an important business strategy of China enterprises.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Kathy Chow in the micro-blog sun cut stills farewell with you: "today we say goo
« پاسخ #10 : 27 آوریل 2016، 06:38:41 am »

Kathy Chow grinned remarkable pure life according to the sun (Figure)
,hogan outlet
 Kathy Chow
 Kathy Chow in the micro-blog sun cut stills farewell with you: "today we say goodbye to the imperial concubine and cool." Photos in costume battle Haimei, in contrast, it is really very shed!
on.cc East network focus < / strong > Fan Bingbing,hogan outlet online, and zhangxinyu sexy performance mainland TV series "the legend of Wu Mei Niang", scene rippling blue waves,hogan sito ufficiale, but in the end because of the scale of the problem,bottes ugg france, play Donna LED lens Canbei cut! However,hogan outlet, Kathy Chow micro-blog does not have the scale of the problem!
 Kathy Chow
 sexy charming Kathy Chow in addition to the charming side,hogan sito ufficiale, but also a lovely silly big sister of the side! Knock off yesterday,goyard pas cher, Kathy Chow is with the two dogs eat a big dinner. She also left a message saying: "the successful completion of the work, you can eat dinner." Around two dogs were attracted by the food Kathy Chow hand,hogan scarpe outlet, really want to eat the way! As cute as a child! Kathy Chow was happy to tease them giggle!
Related Articles:

Lawrence Ng resigned after th

Taiwan sta

Then a reporter asked his secret to get along with his predecessor, Jiang Xin said: we are two of our own good friends, get along with the feeling is not suitable to separate, so still friends." She also said that dealing with the relationship between the former does not require special wisdom, or personality issues, look at their own.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
The number of viewing or breaking 3 million into S
« پاسخ #11 : 02 مه 2016، 12:58:54 pm »

,nike tn pas cher
 / &nbsp,nike tn pas cher; copyright Mydaily prohibited
&nbsp,hogan outlet online;
Nanan Yu Wen
&quot,hogan sito ufficiale;The number of viewing or breaking 3 million into South Korea's blockbuster movie introduction to architecture"
< p > according to Korean film Promotion Committee on the 18th morning released data, architecture Conspectus 17 in South Korea attracted an audience of 30000 2272, cumulative view shadow number reached 298 million 530, will be determined today breakthrough 300 million viewing mark. In South Korea, a love of view shadow number can reach 300 million,louboutin soldes, can be said is a great success and has been released in Korea love, view shadow number more than 300 million including architecture Conspectus only 3 only.
" in the introduction of architecture today viewing exceeded 3 million mark, and is expected to become the highest grossing movie in Korea so far in the near future.
The South Korean film "
;
 "architecture introduction" poster
< p > Architecture Conspectus responsible for the issuance of work of a staff member said,hogan sito ufficiale, "Introduction to architecture" although has been released 5 weeks,hogan sito ufficiale, but daily average view shadow number still at about 3 million people,hogan sito ufficiale, more than "you are my destiny" (307 million view shadow number) and the happiness we light (313 million view the number of shadow), become South Korean film so far the highest grossing film of love is only a matter of time.
Related Articls:

do not reg

[Hongkong police]

Good voice

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Falling stars blockbuster guest Wilson doctor to j
« پاسخ #12 : 06 مه 2016، 03:46:47 am »

< p > in addition, there are a "doctor" will also appear in the season 3 "falling stars": before the emergency room story "female Gelaoliya - Reuben, Gloria Reuben will also appear in, her role is lovely and very clever Marina Perlata, she is Tom Mason (Noah Wyle play,ugg pas cher, the drama actor) assistant,scarpe hogan outlet, her own experience and political knowledge Bangzhu Mason resistance alien invasion. Noah Wyle and Reuben had worked in ER, so this is also a reunion.
"Falling stars" still
< p > in the third quarter, Robert Sean Leonard will play a has the title of PhD scientist Roger Kadar, because he lives underground, and the mice to associate, so to win the "mouse" (the rat King call. He is very talented,goyard pas cher, but is a bit disjointed and social. But he obviously has become the object of New Charleston is very interested in children. Leonard will appear in 5.
< p > "house doctor" era, in addition to immediately find the home of Jesse Spencer (to appear in this year,scarpe hogan outlet, NBC's fall drama "the windy city fire"),hogan sito ufficiale, another doctor also found new job: known as Dr.Wilson- Robert Sean Leonard (Robert Sean Leonard) will be as an important guest stars,scarpe hogan outlet, in the season 3 "falling stars" falling skies.

"Falling stars&quot,air max pas cher; blockbuster "guest Wilson doctor" to join
&quot,golden goose sneakers;Falling stars" still
Related Articls:

Zheng: the biography of MI months not a novel, only then a suspected historical prototype, how do you know who is suitable? Original "Zhen Huan

according

Eto'O broke break + points on

At the same time, the energy and dedication of Chen Xiaoqi "is also infected with yourself, make yourself more efforts to give the audience a better film. it is reported that "ah PI Secretary" tells the story of stories in the 1970s and 1980s, reproduces the chenpixian in Hubei served as secretary during the period of time.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Han Hong missed his father died in the disaster to
« پاسخ #13 : 06 مه 2016، 02:02:40 pm »

after the Ya'an earthquake,goyard pas cher, Han Hong actively involved in disaster relief work. Recently Han Hong angrily at micro-blog after the disaster has pseudo songwriter song let the singer sing behavior. Resist singing relief songs she has arrived in Lushan,hogan outlet, but Han stepfather yesterday in Chengdu died, Han flawless stepfather funeral. Han Hong said today in micro-blog who request to forgive my parents.
 Han Hong for disaster relief to provide stepfather funeral
< p > earthquake in Ya'an,goyard prix, Han will first time donated 50 million and fundraising activities held in the bird's nest Datai, followed by Han's "love rescue team quickly rushed to the disaster area, and Han Hong also attended the Dragon TV," the Chinese dream "the sound of the launch ceremony, after personally rushed to the disaster area. It is reported that Han Hong has arrived in Chengdu today about 12 of the volunteers to reach the charity foundation in and Han Hong. The Han Hong took 100 generators, 30 mobile toilets and two tons of milk powder, rice oil and other supplies.
< p > however yesterday, Han Hong's stepfather died in Chengdu, Han Hong to late to see him one last glance also fails to take into account the cuisine father's funeral,tn requin pas cher, with red eyes went straight to the epicenter of the Lushan County. According to the present in front of Beijing and Taiwan reporters "BTV field sample" in micro Bo said Han said his although relatives unfilial, but to the country is loyal. At the same time the reporter Han Hong yesterday, the train did not go home,scarpe hogan outlet, go directly to the disaster area. Met Han Hong in Longmen Township, the epicenter of today. This reporter Han Hong forwarded the micro-blog with a tearful expression ask parents to forgive, "father,hogan outlet online, mother,hogan sito ufficiale, family, please forgive me!" This netizen said very touched, hope he can take a good way. There are distressed Han parents netizens pointed out that Han can just look at a few minutes to leave his father to relief is not delayed, because parents is the only daughter.
 Han Hong asked his parents to forgive
< p > but unfortunately is Han's stepfather in yesterday in Chengdu's death, as soon as possible in order to supplies sent to the disaster area Han too busy to attend his father's funeral, mourning for his father, had to continue to the Lushan County.
 Han Ya'an earthquake donations < couples couples > Han relief stepfather died too busy to filial < couples couples couples /&gt,air max pas cher;
Related Articls:

North Korea today opened the Fourth Party Congress

Pass Glori

Annie Yi sun self timer P figure excessive was Tuc

Then Urawa won consecutive corner kick opportunities, but Hengda defense more robust. After seventh minutes, Hirakawa Tadaaki on the cross point, CengCheng attack errors, but Zhang Linpeng to cover the ball kicked out of the bottom line.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Zhang Lan: they are born
« پاسخ #14 : 08 مه 2016، 12:18:43 am »

raise a Babel of criticism of the size of love fever lasted more than a month, and continue to go up. Following the Hsu and Wang Fei love from exposure to the licensing of marriage, the printing and broke Hsu next year will give birth to the baby rabbit,air max homme pas cher, and husband desire in Kunming and other housing. Yesterday in "the world is a woman" to record the scene, Wang Fei denied Hsu pregnant "life is God given, all revel, and for the first time publicly declared,scarpe hogan online, praised Hsu kind, pure and polite. And before the will of the daughter-in-law praised ZhangLan yesterday to be profuse in praise, "they are perfect for each other, she is sensible, I am very satisfied."
< p > when the host mentioned in Wang Fei where the merchant circle, more requirements for the other half may is law-abiding, sensible, unassuming ", said Wang Fei marriage is not to find a nanny:" now life is what I want, is their belonging to their own work,louboutin pas cher, if it is to specifically looking for a caring person, that it is better to find a nanny. "
 will host a play, let Wang Xiaofei use three words to describe the big s. He blurted out, "good, clean,scarpe hogan outlet, polite, and said two people's values and behavior are very similar," Hsu is a good wife. We have the same values and can communicate. Did not start to think about who she is, I just feel very much in love, very simple."
 particularly sensible daughter-in-law
< p > lightning from the acquaintance to the engagement,air max 95 france, to the licensing of less than a month, two people's love like a rocket ride, almost let entertainment spectators dumbfounded. For a time, once divorced, and there is a child, the rich two generations, and so on a variety of rumors about Wang Xiaofei four. Wang Xiaofei admits this was very guilty, but then they figured out the peace of mind, of course still don't pay much attention to the media habits. "One day we went to a restaurant dinner, I think there is such a good family, career so smooth, to find such a good wife, have their own little bit sorry. Now that so many people criticize me, originally I also paid a price,scarpe hogan outlet, suddenly made me feel a lot more realistic, peace of mind,nike air max pas cher, will not be so guilty. "
Wang Xiaofei for the first time on the big public confession children plan to settle down in Beijing
Even if the
: Wang Xiaofei s pure goodness propriety was guilty
 before the daughter-in-law praised Zhang Lan yesterday to continue to praise the big s. As a "Beauty Career chairman, Zhang Lan take charge as chief of very strong, a lot of people very extreme her" Ci Xi". There are rumors that I send brand handbags, cold time to take care of her mother-in-law finally got her approval by. In this regard, Zhang Lan laugh denied,air max femme pas cher, I and her contact time is not long, but I see people in particular. I am particularly pleased to know that she is in touch with her. I think this wife is particularly suited to the son. A woman can not be taken care of a bag or a cold to accept a person."
 family tradition, Zhang Lan said "I don't mind the son of flash marriage, too much to accept."
 Zhang Lan: they are born
Related Articls:

SJ incompl

The televi

Need to clean key parts including: the mouth and teeth, before s..e..x to brushing mouthwash, breath; axillary, some people under your armpit sweat gland secretion is more, the smell is heavy to use soap or bath careful cleaning, after the bath also can be sprayed some perfume; genital, men's focus on clean the dirt inside wrapping, and women to wash the vulva secretion.
خارج شده است

این صفحه در 0.094 ثانیه 19 نمایش داده شد.