انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

چه سخت است دلتنگ قاصدک بودن در جاده ای که در آن هیچ بادی نمی وزد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست بیست و یکم  (دفعات بازدید: 5049 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

5)- در تمامی ساختار سازمانی ما ، یک "حق استیناف " سنتی باید غالب باشد تا بدین طریق عقاید اقلیت شنیده شود و شکایات شخصی از توجهه دقیق برخوردار شود .
            6)- کنفرانس این مساله را به رسمیت می شناسد که قوانین اصلی و مسئولیت های فعالانه که به عنوان هیئت خدمات عمومی عمل می کنند به اجرا در آید .
            7)- "اعلامیه و اساسمان هیئت خدمات عمومی " ابزارهای قانونی هستند که به هیات امنا اختیار می دهند امرو خدمات جهانی را مدیریت و اداره کنند . " اعلامیه کنفرانس " یک سند قانونی نیست : این اعلامیه رای رسیدن به تاثیر نهایی خود بر سنت و کمک های مالی الکلی های گمنام تکیه دارد .
            8)- هیئت امنا برنامه ریزان اصلی و اداره کنندگان سیاست های کلی و مالی هستند . آنها حق نظارت بر خدمات جداگانه و دائما فعال را داشته و این اختیار را از طریق توانایی خود در انتخاب همه مدیران بر این نهادها اعمال می کند .
            9)- رهبری خدمات خوب در تمامسطوح بخاطر عملکرد و ایمن آتی ما غیر قابل چشم پوشی است . رهبری خدمات جهانی اولیه که زمانی توسط بنیانگذاران سازمان اعمال می شده است لزوما باید توسط هیئت امنا بر هده گرفته شو .
            10)- هر مسئولیت خدماتی باید با یک اختیار خدماتی معادل آن همراه باشد ئ در این مورد دامنه آن اختیار به خوبی تعریف شده باشد .
.
.(221)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
Nineteen year old beautiful mood
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 10:24:51 pm »

wandering, fantasy,
  the Yuanmingyuan is me a beautiful dream, dream in total a girl, like a tomboy as they appear in the desolate ruins, face full of joy of nature. It seems that there is always something in attracting me, I would like to go. Maybe it was A Po who used to take me out, A Po is not here,hogan sito ufficiale, but every one of the places reminds me of her.< br / > when I was a child of the Yuanmingyuan and now have great difference, not after what the repair, no more people received the tickets, there is also many local farmers contracted the fish ponds, "Fuhai" has large tracts of reed, a lot of trees and grass and patches of farm...Around the

"range" road is rugged, many wild flowers,goyard soldes, wild herbs. The name is lady taught me to recognize the dandelion, shepherd's purse, bench legs,goyard prix, Cephalanoplos, mother Ding, wild garlic......How many will
  dimly remember he had sat in the small bamboo car Mai give me some pinecone,hogan outlet, tell me this is the fruit of pine. In my impression, those are my dream small castle.

lady not in, I still want to go, just to see where the grass, smell the breath there. Spring flowers and familiar, I figure the summer rain and fog, autumn lotus,hogan sito ufficiale, the winter snow is my old acquaintance.

Yuanmingyuan lotus pond is most attracts my place, large tracts of the pond to the summer far can smell the refreshing fragrance of lotus leaf, I each to always have to pick a few large lotus leaf, bring it home let mom give me boil congee lotus leaf.< br / > the garden and many highs and lows in the hills, above the trees, shrubs and weeds,tn rose pas cher, I often like the wind like wandering in the vegetation.

Related Articles:

Find Fang

Lingdingyang not lonely

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
I am in trouble, you are laughing _98
« پاسخ #2 : 08 آوریل 2016، 09:12:43 am »

"SeSe is not determined to see one eye Shen Yu, be careful to ask:" what...... The condition?" "Move out from Shen Yu's house, I will buy a home for you, to have been on your side with the servants transferred to take care of you, this is a promise, I won't force you to leave." The author wants to say words: genuine uncle to pick a color go, hum, don't go there on condition, hum! Uncle you promised a fish color, don't let her down! ], Chapter 30 actually before to the restaurant, Ji Mingze has to Shen Yu proposed this requirement,nike tn pas cher, SeSe can leave to, but have to move out of his home. Although Shen Yu probably can guess SeSe won't agree, but he can't make the decision for her, after all,hogan sito ufficiale, to respect her ideas and options. At the moment SeSe, facing the uncle proposed. Think Shen Yu completely unaware of this situation,chaussure tn pas cher, and constantly to him the wink,golden goose outlet, motioned for him to open help to talk to her. Table is only so big, her any movement and the expression all escape but Ji Mingze eyes, looked at him quietly, without saying a word. "I think so I lived quite good." In desperation, SeSe as long as self-reliance. Obviously that will help her, but critical moment, but do nothing. SeSe unpleasant condescension, more than light from time to time pointing with people around. Ji Mingze picked up the cup sip a mouthful of tea, "had not to interfere you live Shen Yu's home, is because you're a stranger here, the need for people to take care of,hogan outlet online, but not now, you are already taking care of yourself. And there are a lot of friends. After all, you are grown up, immediately to read university, "Ji Mingze paused for a moment to, Piao Shen Yu one eye to say:" to continue, provoking gossip. " General SeSe such as apricot eyes rolled and asked: "what about? Who gossip?" "You are a girl, living in a man in the house, let outsiders sound,hogan sito ufficiale, is not so good?" SeSe did not hesitate to answer: "I feel very good." Ji Mingze light with a sigh, decided not to waste your breath, "all in all, this is my only conditions, promise you can leave, promised not to, tomorrow and I go back to Hong Kong." SeSe very clear of the clear clear the throat, leaned on the table, staring at Shen Yu, every single word or phrase Q: "you, feel, and it?" Shen Yu always beside silent tea, slender fingers rubbed the cup edge, no matter Ji Mingze and SeSe what to say. He always have maintained a silence, expression even subtle changes. Now SeSe such a problem, he can not continue to remain silent. He put down the cup, looked at her and said: "your uncle said yes, but also for you." SeSe suddenly sit upright, face big change, "but you clearly said will help me." At the moment when his uncle said that regardless of whether the right, only know that Shen Yu lied to her,hogan sito ufficiale, he broke his promise, she is very angry. "He just said to help you stay, not to say that you continue to live in his home," Ji Mingze smiled and looked at Shen Yu,hogan outlet online, "right?"Related Articles:

hogan outlet

The old Emperor Yan Fei _414

South there are trees _74

When midsummer you want to cover all traces of easier said than done, Yu and warm only and selected a white new dress wear, hurried from Yu Zhai summoned Hsiao came to her hair. Hsiao and left to ask the childhood name is a homonym, but her parents name is taken, Miss Yu even psychic are also considered not the her husband's childhood will call the name.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Silently waiting, falls in love for you
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 06:36:10 am »

The HTML template of silence waiting, falls in love for you
 is the pen in a desperate flower flowering is resisting the inevitable journey of love light up illuminate the landscape above zero (zero degrees above the "landscape" Kitajima) I remember that someone said, in love with words, they fell in love with loneliness. Is not love, just a brief discussion of love. Perhaps is a habit, perhaps because of the occupation, every day more or less contact with text. There are a lot of feelings or deep or shallow subsurface flow in the bottom of my heart, or quiet murmur, or unrestrained raging. Like Lansi trapped beast, always waiting for a perfect and to fully and delightfully. Nothing else, look at the text, write text, has become a kind of interest and pleasure. For a long time, is also a little greedy and obsession. But the journey is long, hope Xiao Xiao. On a beautiful language, profound artistic conception, and the perfect fit with the spirit and thinking of the text requirements, seemed for a like-minded lover like harsh, so can not be met. Now looking back at the text, feels like a piece of the season's old clothes, or even the heart are scattered all One loves what is his own. How many players throughout the Wenhai, torrent, regardless of personal danger. Even if the road, no dream, still could not stop the stupid persistent footstep. Without exception, in the same piece of love, like a moth,louboutin pas cher, so tragic and without hesitation! Bitter words and full of emotion, no struggle, no litigation, litigation. Swim around the soft heart, cecil. On the wind side, after seeing, hesitant hesitation. The so-called beauty, but on one side of the water,goyard soldes? Autumn wear off, still lonely courtyard, many deep, empty sadness! Between gains and losses, ups and downs,chaussure louboutin pas cher, and heavy mood. His joys and sorrows were intertwined, and success frequency interpretation. They are like a meteor dazzling, beautiful and stunning; the sky quietly blooming little fireworks, gorgeous eye-catching. The most beautiful graceful gesture to scatter, instant magic acts into space, giving us infinite glory and miss. The road ahead is long and Long Xi, I will seek. This is the position and direction of the pursuit of much of the text. What is more,tn requin pas cher, a glimpse of Gu Ying linger, love words, love lonely. The degree of the word into the war, withered trees, wind also wandering. Greed as addicted to addiction, without sleep, also very worried about spending time. To take leave, to not abandon. As Yi Wei bar, regret and her husband seek Fenghou purdah jour, waiting for the most beautiful, the scenery on the way of writing for adults,hogan sito ufficiale. Beautiful solitude, dark heart Xu, was full of silently conveyed tenderness,hogan sito ufficiale. A few degrees of sadness dark knot, several eyebrows leap. How to make people worry Acacia spring, thin thin sweater. Approached the text, only to find that she is the most unfeeling and crafty lover,golden goose outlet. Are as you look for its 1000100 degreeses, suddenly look back, that Chan Mou a gentle gaze, also no longer, the lights. Originally, love words, is a journey of unrequited love,golden goose. One Yunjuanyunshu, one to blossom. One thrilling, one bustling lonely. Only under the brow, but in my heart, it will no longer be in! How many people confused: sigh! Sigh! Sigh! no! no! no! wrong! wrong! wrong! After all, cut constantly tangled. How many "!Related Articles:

Prince _44

Reading Capriccio

Happiness is not so difficult, but who can say that it is simple. In the ambiguous bubble too long, finally you really don't know love or friendship or the composition of a little more, is locked in a stalemate seesaw situation. I don't want to go, you don't recognize.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
refused to lead the foreign goalkeeper
« پاسخ #4 : 22 آوریل 2016، 02:31:33 pm »

in the Football Association of the various provisions,goyard pas cher, this is the longest time to adhere to, and to the present is still in use. In 1999, Shandong Luneng won the double, goalkeeper Sascha show was good, can be said to be the hero of Luneng win. However, the 2000 season
 to write a number on the promotion of
 refused to lead the foreign goalkeeper
2002 in Serie A, then Dalian Shide early establishment of the title, but after the end of the league, many teams score the same,hogan outlet online, and came in second and third, Shenzhen, Beijing also appeared the same. At this point, the football association to make a ridiculous move, that is, playing poker decision ranking. The Shenzhen peace drew Q spades, beat Beijing Guoan won when the season runner up.
 in the history of Chinese football, there have been a first team said. In the 80's of last century, the Football Association believes that the training of Chinese football players, so as to be based in asia. Therefore, in order to enhance the player's head of Kung Fu, the football association to create new styles specified header score into a count. As a result, the League high center number soared,hogan sito ufficiale, also appeared to take it to the door to stir with wonders of header. Fortunately,scarpe hogan uomo, such a provision only lasted one year,hogan outlet online, otherwise it is likely to occur football team basketball situation. Now the League center is scarce, the football association can consider to restart the "smart" decision.
How many funny things to pay Chinese FA shocking joke after the provisions
In the
 pumping playing cards will be runner up
1999 in October, the grade B league tournament finals held in Tianjin, after the end of the group stage, Yi Teng even iron and Fenggu tied for second place, but only have a team qualify for the quarterfinals. Was tournament director Lang Xiaonong came up with a brilliant idea, let representatives from both teams sorting "single" and "double", and representatives of the two teams each write an Arabic numerals,scarpe hogan outlet, such as the sum of the two numbers is singular, the Dalian team qualify; if is even,golden goose, the Sichuan team qualified. Results in the lottery choice on the spot the singular Yi Teng coach Wang to give the note to the Lang Xiaonong, Lang Xiaonong in spite the presence of Mianyang team general manager Li Haisheng, on the spot, ask Wang digital, Wang replied "9", then Li Haisheng also said I was 9 ", it is to rely on this seems rather than 9 (May 6) Mianyang team to qualify for the. Yi Teng later appealed to the Football Association,hogan olympia outlet, the football association was forced to recognize the existence of loopholes in the rules.
 header into a count two
2010 season is coming to the end in a light, a decision at the football association has caused a great disturbance. This is a break for 30 minutes, with no predecessors the decision to multi Voices of discontent. In name, this action can ensure the fairness and justice of the game, but it is contrary to the law of physical education is still reminiscent of the amateur football association. Recalling the Football Association introduced a number of rules, you will understand what is not the most mine, only more mine.
Related Articls:

Super - li

the person

Verdi always stressed when facing the media, for the club's penalty to be determined after the sentencing. And two years ago, football association punishment Guangzhou, Chengdu sheffey association, Qingdao hailifeng is unusually rapid, Weidi even at that time also said that the club's match fixing is corporate behavior, can not judge the first penalty.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Meadows Massacre Trials _21 (UK) Mountain
« پاسخ #5 : 24 آوریل 2016، 03:16:19 am »

After Carey opened the case for the prosecution with a compelling description of the massacre,hogan sito ufficiale, a parade of witnesses took the stand to describe various aspects of a concerted plan by Mormon officials to make life for emigrants traveling through Utah in difficult as possible. Several 1857 as witnesses testified that they had received orders not to sell grain or provisions to the Fancher party. One witness said he was hit over the head by fence paling because he sold onions to one member of the party who was a friend of his from years back. Another witness testified Church officials excommunicated him after he traded one emigrant cheese for a bed quilt. Still other witnesses recalled the fiery sermons of George A. Smith Other Church leaders all warning of the threats posed by emigration through the state in that summer 1857 of high passions and fanaticism.
      prosecution's star witness was Philip Klingensmith the,supra pas cher, former bishop of >,air max pas cher,,,converse femme pas cher,,hogan outlet,,tn requin pas cher,,nike tn pas cher, and The.
 and,hogan scarpe outlet.
Related Articls:

Eyre Jane Jane Eyre 4_26 Chapter

Lilac prom

A strange Qiu You

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180
I'm waiting here for you (three)
« پاسخ #6 : 27 آوریل 2016، 11:18:02 pm »

Tang wind to see the time is ripe, it lost a note thrown into the back of Liao Qing's table, the positive thinking is Liao Ching startled, immediately withdraw from the subject. All of this Liu in the eyes, then shouted out the name of a person, you have guessed it, yes, that person is Tang, Tang wind is very confident stood up and stared at the teacher Liu, from time to time to look at the blackboard, but also from time to time to see the book, Zhuaernaosai, Liu Ming's the white man is not the problem. You can sit down of Tang, which know Tang Feng but said: "teacher, this is not my problem. I can get help? Liu think this boy is very smart, he nodded.
 Liu at the podium speaking of the hit off, the students listened also with relish, do not rule out the possibility of inattention, which no doubt is our hero. Quicker than words can tell, in Liu a cough, highly magnetic sound from far away,nike tn soldes, "I heard you look very serious, so the question solution, who can explain to you about?" We were shocked by this sudden sound, one heart uneasy,bottes ugg pas cher, at a loss about what to do, don't look forward to being called.
 "well, boys and girls, let's begin our class. Please turn to page 55," Liu said in his voice. We also actively cooperate to turn to the 55 page, Tang also came to the page, but he also thought what class,hogan outlet, and this is one of the courses he does not love -- mathematics.
 Tang wind mouth gently rise, eyes surrounded by a circle of the classroom,hogan sito ufficiale, the students eyes also followed his eyes with "mopping up" that Tang will find their help. Tang Feng looked at Liao Qing, Liao Qing did not seem to notice his eyes, or even the teacher asked people to answer questions are not placed on the heart, thinking of the problem solution. Tang confidently to the whole class shouted: "I can ask Liao Qing students to answer this question?" Liao Qing is also not ignored, until someone gently pulled on her sleeve, Liao Qingcai breathed God, see that someone calling himself.
 Liao Qing immediately replied: "to stand up". The students have breathed a sigh of relief, secretly glad. Liu teacher then said, "well,bottes ugg france, then we have to listen to Liao Qing's solution, we listen carefully." I saw Liao Qing stand up half a minute did not answer the teacher's question,hogan rebel outlet, the same.
The HTML template I'm waiting here for you (three)
 jingle...... The students are in a hurry to their seats,scarpe hogan outlet, the entire classroom from downtown into the calm lake,scarpe hogan outlet, Tang Fengliang and stagger stagger ran back to his seat. The teacher came into the classroom with Liu stride textbook clip, with glasses not hide his sharp eyes, we all know that the teacher is not a "good corner", the only students in private views, plainly, Liu is a kind of happiness, "the little man", every day with a smile in class, it is hard to.
Related Articles:

After the youth

I have an

The sun at home

I seem to pay little attention to only a short while ago, fifteen of the moon, this is August wanes, the law of nature. At that time, there was a circle at home, then I also have a circle, very round and round. At that time I did not know how to worry, this circle will have a defect of the day. Even on that day, it should be a lot of years, I take it for granted.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
The Spanish -C Luo repeatedly miss the Derby from Atletico Madrid 0-1 Barcelona
« پاسخ #7 : 28 آوریل 2016، 08:55:26 am »

Luo repeatedly lost opportunity
 in the history of the two sides played a total of 169 times, Real Madrid made 39 wins and 89 draws and 41 losses,hogan outlet, the upper hand. Which at home, Real Madrid made 16 wins and 44 draws and 13 negative advantages significantly. This season first Madrid Derby war, Real Madrid away 1-1 draw with Atletico, Benzema made the first goal, in the second half substitute appearances than DHE before the whistle for Atletico Madrid will tie the score. Before the 25th round match, Real Madrid scored a total of the 71 goals, La Liga's highest scoring team, Atletico lost only 11 balls is the best defensive team in the league.
 twentieth minutes,nike tn soldes, C Luo shot wide from the edge of the area. Twenty-fourth minutes ago, Torres inserted the single form, but the linesman flagged him offside, replays showed the penalty is accurate. 1 minutes later, Torres restricted the central area to get the opportunity, but his left foot hit the door power is too light to be satisfied gas easily confiscated. The first 30 minutes,hogan olympia outlet, Godin pulled down Benzema is booked, c Luo kick on the edge of the box any ball quality good, Oblak hands the ball holding, Benzema frontier closed area got the ball and then shot wide of the left post. C
 fortieth minutes, Griezmann closed front foot shot was Navas he holds the crossbeam. After 2 minutes, KK reached the restricted area on the right side of small angle hit the door to be Navas resolve, starts out the corner kick, Godin grab placement header Gongmen top side. At the end of the first half,nike tn soldes, the two teams 0-0 temporarily draw wonderful scenes much.
 Baer is the service due to injury,scarpe hogan outlet, Benzema back in time to start. The opening seventh minutes, C Luo Dapian long-range completed the first foot hit the door to real madrid. Thirteenth minutes, Augusto edge of the area shot wide of the post. The 16th minute, cross opened a free kick on the left side of the front, Guevara a header wide rub to attack the door slightly wide of the far post, there is quite a threat. The opening period of time,hogan outlet, Real Madrid occupy a certain advantage, the horse race is steady to fight back.
The Spanish -C Luo repeatedly miss the Derby from Atletico Madrid 0-1 Barcelona 9 points
 Spanish Real Madrid 0-1 Ma Jing

Singer Yen

Lin Yun Paris Fashion Week show Wendy Deng his Neiwaijianxiu fashion attitude

deeper exposing more thoroughly, more unspeakable secrets, as fa

The fugitive is a county in Shijiazhuang, Shijiazhuang Development Zone to rent the excavator, the above positioning equipment removed to about 300000 of the price to sell it, and then back to the home of a mine to work. Xiao Yun pretended to be a 24 year old girl with chat, let the other side to help find a job.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Wang Zhifei and new love night with his girlfriend was traced back to the love n
« پاسخ #8 : 29 آوریل 2016، 04:17:47 am »

< p > day although freezing, but Zhifei expression relaxed,scarpe hogan outlet, no care,scarpe hogan outlet, a hall is carefree and place a cigar, then take a walk to a car Mercedes Benz car,air max pas cher, when the driver got out of the car to help him carry luggage, open the car door had, a beautiful young girl sitting in the car,hogan outlet, sent to Zhifei gentle smile,hogan sito ufficiale, reporter recognized she is Zhifei's new girlfriend Zhang Dinghan, Zhifei Wang a car she is compact to endure over said whispers, several minutes after the car came to Jiangtai Road in the vicinity of a high-level apartment, Zhifei Wang and his girlfriend to get off after a previous understanding walks into the apartment.
< p > it is reported that Zhifei's current girlfriend Zhang Dinghan graduated in drama and appeared in many film and television drama, in just the hit TV series the horizon moon knife "play actress moon heart, media reports said before Zhifei Wang, Zhang Dinghan had with Taiwan veteran actor Kou Shixun have been in love, it seems that her uncle sportsman friendship has alone bell. According to insiders revealed that Wang Zhifei and Zhang Dinghan's feelings of rapid progress, two people have been photographed wedding photos, will be held at the beginning of next year.
< p > recently one night, reporters saw at the airport Zhifei figure,tn pas cher, the day he took a white baseball cap, body black cotton padded jacket and jeans,nike tn requin soldes, leisurely alone with the baggage car,hogan outlet online, car placed huge golf ball, obviously is just in the field after enjoying a costly "ball" movement.
Wang Zhifei and new love night with his girlfriend was traced back to the love nest with nearly marriage
 Wang Zhifei girlfriend Zhang Dinghan (data)
Related Articls:

Click to enter: [exclusive] s Taiwan's most expens

Interim Me

The preven

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
During the 2014 Spring Festival, Beijing heavy pollution area banned fireworks
« پاسخ #9 : 29 آوریل 2016، 07:36:39 am »

< p > in addition, in order to ease concentrated discharge of fireworks caused environmental pollution, 2014 during the Spring Festival, Beijing will spread the test environment friendly fireworks, the environment friendly fireworks without sulfur compounds, smoke was better than that of ordinary fireworks, the price is slightly higher than ordinary fireworks. Environmental protection fireworks on the outer packaging will mark the words "environmental protection", if the market response is good, the Spring Festival in 2015 will be a large number of sales.
< p > Beijing City Public Security Bureau Security Administration Corps deputy chief Yu Lianwei told reporters that Beijing will be through the platform,goyard pas cher, mobile phones and other media in advance to the public release of early warning information, to adhere to the heavy pollution weather fireworks in public, and the public security organs will be to persuade the main, but to listen to persuade even beating her to persuade people who, by the public security organs punishment according to law.
< p > Beijing 2014 Chinese New Year fireworks sales will from January 25,scarpe hogan outlet, 24 to February 14,basket tn requin, 24 (lunar December 25 to January 15), is expected to the city's fireworks purchase amount to 40 million boxes,scarpe hogan outlet, of whom 18.7% for environment friendly fireworks,nike tn pas cher, plus the original inventory 24.3 million boxes, total stocking for 64.3 million boxes.
 reporter also learned that the second half of this year, the Municipal Public Security Bureau in conjunction with the relevant departments have seized 33 cases of illegal fireworks and firecrackers,goyard pas cher, seized 4293 cases of illegal fireworks. Earlier this month, the Shunyi Public Security Bureau in Shunyi District harmony park on the north side of a car repair shop in the warehouse seized a large number of illegal fireworks. December 11,tn requin pas cher, 14 am, security corps in conjunction with the relevant departments joint the site investigation, seized a large number of illegal fireworks in the auto repair factory warehouse, a total of 448 box, which 6 inch fireworks bomb 8. 4 inch fireworks bomb 6, now illegal fireworks have been confiscated. Liu is further arrested the suspect,golden goose saldi, the relevant departments will be rewarded for the informants.
 reporters yesterday from the city fireworks office was informed that during the Spring Festival in 2014, the environmental protection department issued a heavy air pollution in the case of orange or red warning, the city of Beijing will prohibit the discharge of fireworks and firecrackers. In addition, the 2014 Spring Festival fireworks sales work will start from 24 in January 25th.
Related Articls:

Obama to s

China has 1200 acres of land

The old ma

It is worth noting that the current railway sector requires all 12306 users in December 3 to complete a two-way verification of the phone, not in the specified time to complete the verification of the user may not be able to purchase through the network. But for the specific remedy to miss the user's verification, the railway sector is still in the study.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094

< p > recently Faye Wong's daughter doujingtong also began to get involved in the music, on the network again and again "drying out and sing their own songs and sing Youziyouwei,golden goose, rhythmic, many netizens praised the voice after taste,hogan roma outlet, but Dou Jingtong star breath and mother difference too far.
 Click to enter: Ten mahjong Master Yu Jie Faye Wong admit than singing high level (Figure)
 Faye Wong (data)
Wang Feixie mysterious long hair man was shot from Beijing
 a few days ago,goyard paris, the reporter found a familiar figure in the airport accident,air max pas cher, it is days later Faye Wong. Faye Wong on the day still keep her trademark long hair,scarpe hogan outlet, wearing a black coat, pedal a pair of fashionable travel shoes, a pair of delicate Sunglasses let she reveals the star style,tn femme pas cher, with previous out slightly different is, Faye Wong on the day makeup look is very delicate, finger wearing a huge diamond ring and give her increased a surge of rich gas, obvious Faye Wong on the journey very seriously. After check-in procedures to run Faye Wong and an assistant, in the hall stop et al.,scarpe hogan outlet, soon a medium stature, go to Faye Wong side greeted him with a man in his thirties,hogan interactive outlet, Faye Wong nodded, then to the security. Reporters saw the man wearing a blue cardigan Chinese jacket, ponytail, looks like is a "North drift" music, he tightly with Faye Wong behind face suppressed excitement, seems to be a personal assistant. Able to spend the day with the trip, I do not know whether it will make the horse to a good friend of the horse to brag about it?
Related Articls:

Terms of p

Phoenix Le

and Wang Z

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
The Westward Journey Lin Chiling Shi Zixia TFBOYS in the end may not
« پاسخ #11 : 05 مه 2016، 04:37:06 am »

< p > recently,golden goose mid star, users exposed directed by Liu Zhenwei "boast swims on the west end of the" cast and related to the plot, the paper wrote the film's lineup including the Karen Mok,hogan scarpe outlet, twins, Han Geng, Lin Chi Ling, tfboys, William Chan, he Jiong, Wujing), about the story is dead in the cow devil king's fork Zijin fairy will through the moonlight treasure box seen pre the end, in order to avoid the tragedy, she chose to return to the past not to let the Joker falls in love with her, the film will be in August this year, the boot. The Beijing News reporter this special interview with the film's producers is just by virtue of Beowulf become market dark horse at the box office. In the spring and Autumn Period Film Co.,nike tn pas cher, Ltd. chairman Jian min Lu, he said has not yet been any actor signed a contract is not convenient to disclose, but made it clear that the Zhou Xingchi not participating.
1 why do you want to restart the "Westward Journey&quot,scarpe hogan outlet;?
< p > "boast swims on the west end" the earliest is shooting the production record of publicity table revealed in this project at the beginning of the film bureau announced the latest a period film,hogan outlet online, screenwriter signature column is Jeffrey Lau's pen name Jason Giambi, when record on the outline of the story is: words in the Westward Journey of Cinderella "to save the monkey king's death under the cow devil king of the trigeminal Zixia floating to the boundless universe, Sun Wukong also had to let go of because of the diamond ring he fiercely tighten, he unappreciated, since carrying a lifetime of regret walking alone to learn the road......
TFBOYS (data map)
< p > in the fifth session of Beijing International Film Festival the film market unit, directed by Liu Zhenwei "boast swims on the west end" also appears in the promotion of the album above impressively lists film lineup: Karen Mok, twins, Han Geng, Lin Chi Ling, Chen Weiting,sac goyard pas cher, tfboys, he Jiong, Wujing. In this connection,nike tn, the reporter asked people familiar with the matter, the other said said, does Han the festival Joker, Chiling Lin starred in Zijin fairy, but the possibility of participating tfboys does not too big. The exposure of the lineup, in addition to the squad in collaboration with Director Jeffrey Lau, the rest of the people and film produced party in the spring and Autumn period film cooperation, including Han Geng starred in "in search of Luomai", Wu Jing acted in Beowulf, tfboys participating too lethal pursuit ", so this list is not groundless.
 - the film side response
< p > yesterday I and Liu Zhenwei director meeting, I said the success of "wolf", in the final analysis, the audience is vision, evaluation standard, we should really do a good >
 "reproduction boast brilliant"
 in fact,golden goose, our clothing, art, props have been into the group work for half a year, we hope to be able to do a good job in the quality of the film. Before a lot of people advised me don't shoot "big", the more so, the more I want to shoot a film out, why do we cannot recreate a classic? My wife is a "big" fans, she and I said, you don't desecrate classic, but I said to her, how do you know we can't re "Dahua" 12 sets of brilliant it?
Related Articls:

Eight core processor run branch exposure is far less than Exynos

All star weekend dunk revision skills three points against t

Hoi Taiwanese network in new network on April 26, according to British media reports, Britain's Prince William and Kate is about to usher in a wedding anniversary, but St James's Palace (William Katt residence) spokesman said, the couple will be low-key celebration of anniversary of the "paper", in the hope that in the media spotlight to spend part of the special day.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Origin of the Spring Festival 400
« پاسخ #12 : 13 مه 2016، 11:10:30 am »

legend: long long ago there was only called "Xi" monster, it often hurt people. One year the Spring Festival evening and to harm the people! An old man out of the stove God,hogan sito ufficiale, please let him go to a fairy to get rid of this monster "Xi". Stove God to heaven,golden goose scarpe donna, to the Jade Emperor reported,hogan outlet, "Xi" actions in the world. The Jade Emperor was furious to send "years" to get rid of the "evening". "Year" to the world to find the "evening", after a fierce battle, at the end of the year to conquer "xi". "Year" happy to the people in the village said: "Grandpa's grandmother,tn requin pas cher, uncle aunt after January 1st, every year,hogan outlet, you as long as firecrackers, stick grilles posted goalkeeper, paste red couplets...... You can drive like.
 spring festival known as "new year&quot,hogan outlet; is our country folk ceremonious traditional festival features rich.
 China in ancient times called "Nian" monster,mont blanc porte mine, head long feelers, very fierce. The beast years of deep seabed, every new year's Eve just climbed out to find something to eat, to see what to eat. So every new year's Eve people went to the mountains to escape the beast.
The origin of Chinese new year 400The origin of

About family work

Wipe the b

Smile for yourself

For fear of the dog scared away birds, immediately expelled ten feet outside. A sieve with Valley busy, breath pull string. The birds were round, lift the screen to catch birds birds escape. You overtake the foot, but its wings are flying. Today, although no harvest, I am waiting for the moment the most happy.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
This season has not ended
« پاسخ #13 : 15 مه 2016، 07:10:47 am »

began to remember many things, I just pretend to be calm. Still smiling, with others conversation, just in without any courage to accept, or to meet someone's life,hogan outlet online, and often to others eagerly asked says with a laugh, I think we do stranger is better, all let nature take its course.
< p > trite greeting, look weak,golden goose sneakers, and anyone looking at not to wear,golden goose outlet, in fact, my horror has been stationed in Guxie, set off a raging waves of the sorrows, once the oath, if it is false; why we had so infatuated with, if not for you, I will not try to Acacia bitter; if you are not, I wouldn't searching through thousands of mountains, only to show your smile. Then let me be a red, for your other half, do foil.
< p > in fact, fall in love with the memories, seemingly aloof only because clinging to the world, only we promise at the beginning of a vow, only to have happy memories; unwilling to abandon of once; vice versa is not forgotten; so long, always do not see a man broke into my life occasionally have a person, but is in such a hurry; quick, also in a hurry and go to, you are my life's grief, I unwilling to give up the past, and together through that describing people's happiness, youth is depleted, time elapsed or can not afford, and so on. Sad to shadowy in heart.
< p > when around a friend and I said seems to think she is getting old and became haggard, become so tired; the moment I smiled and said you heard footsteps of time cramped?? Then look at your sorrowful heart; to insist on their own have some confusion; but never give up, I believe that one day we will enter the halls of the ideal, will enter our >
This season has not ended
< p > stands alone in high upstairs lonely and helpless; overlooking the entire city, stars high in the sky constantly flashing. The moon was cloud cover, occasionally a cool breeze blowing, playing the bursts of chills; dim light cold pan in the face,,< p > building reflection pulls into the one ash Mongolia cloudy; crystal tears pervaded the whole eyes, oneself still have not forgotten everything,hogan outlet, and miss in the clear sky, so quiet and comfortable; the sky belong to me now, I can under it enjoy Huisa missing tears can enjoy the comfort and stroked it under it, let it comfort already scarred heart.
< p > this season has not been at the end of the play, it is to humble yourself shameless farfetched, but also of your own to his only comfort, when the parting seems to have become a lost time, when parting becomes a kind of estrangement. When the parting means we will never meet,,< p > even if we use full of twists and turns in former met,nike tn pas cher, acquaintance, friend,hogan outlet online, separation of the plot, this end to our regret the outcome,air max pas cher, ma'am have Nabi blooming and withering rose, the so-called beautiful has become a hidden in the soil the thickness of a piece of dust, just for let me forever miss, let me pain; let me stand on a high floor,goyard paris, miss between us the dribs and drabs. Just let me alone, lost in meditation sweet.
Related Articles:

May not be the result

Words sepa

Your fault, can never be rede

Her ex boyfriend is her brother in college students was good, excellent grades, poor family. The headmaster saw this boy looking for daochamen son-in-law. The boy was in a dilemma for her sake. Hi! Who ties unties, then plum personally for his decisions, advised him to choose the best, be at ease go, she will always bless him.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
History of the sky.
« پاسخ #14 : 15 مه 2016، 11:57:57 am »

: a history of the sky on

History of the sky.
; a lot of things we have never experienced, we will never feel this kind of memory, pain,nmd runner pas cher, or warm.  I thought I won't cry, but when the East Wen sound died the moment I still leave the tears; I think I will not be angry, but when liangdaya is Jiang ancient tablet framed, zhangpujing died, I am filled with blood and gathered in a certain part of the body, poised to take off. < br / > liangdaya life in fighting for the revolution,hogan outlet, he didn't know anything about, but careless, mouthed. According to the words of our modern people is no quality, no culture, vulgar. Is such a person, and write a new chapter in the history,hogan outlet online, he is very smart, learn quickly, he has his own unique insights, the years of war, slowly become mature, know how to listen to the ideas of others. He should know that he is the same as those who are in the same mind. A person a lifetime of the road is firmly with the feet go on,adidas nmd runner pas cher, and in the process of walking, always meet some people,goyard prix, these may be your life's friends, and perhaps the enemy of your life. Everyone is a horse, just waiting for the emergence of horses is a process. Meet yangtinghui, wanglantian is a turning point in the fangs of the fate of life, because a trust, so they each other respect each other, and this trust, after the baptism of time, still and had the same radiant. However fangs forward push, is that once unworldly young girls, Oriental smell sound is the emergence of the fangs of a lifetime of happiness, he didn't know how to love, just want to share, but the Oriental smell sound he was spoil her, holding her, so devoted to her. The phrase "life if only if the first signs of the first" perhaps is this feeling. What love is, love is when he was framed,hogan outlet online, she can hold his hands and said to him: "I believe you." I thought they would support each other to go to the end,goyard prix, but the outcome is what, is the two love each other between yin and yang. They clearly already know their own heart, but they are not together. What is love,goyard soldes, love is cruel war in the merciless destruction of the left in the flames of war in a desolate elegy. Oriental hearing sound said: "tell liangbida, I love him, I love liangbida, including Liang Daya." Yes, her love is not only the liangbida thought highly of awakening, also love the rude, foul mouthed Liang Daya. I cried, I do not understand why the author always like to fight against the reader's mind. Later, the fangs of married an Xuemei, tell the truth, I am a little angry. Why does he want to marry an Xuemei, but because he that sentence: "I this life only to love a person. It is the East smell sound" and melt in the heart.
 >
Related Articles:

Scenery _2

Residual sound

So we choose from the university after the mountain path up the mountain. The mountain road started is not too good to go, not a few minutes I came out of the sweat of a body and farther on the road is steep, later it was on all fours, "climb". I accidentally feet also slightly wounded! Although very tired, I always stick to it, until the top of the mountain.
خارج شده است

این صفحه در 0.122 ثانیه 22 نمایش داده شد.