انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

وظيفه همان چيزي است كه از ديگران انتظار انجامش را داريم.
‹‍‹اسكار وايلد››

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و پنج  (دفعات بازدید: 3819 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

سنت های دوازده گانه
            1)- منافع مشترک ما باید در راس کار ما قرار گیرد . بهبودی هر یک از ما به یگانگی الکلی های گمنام بستگی دارد .
            2)- در ارتباط گروهی ما فقط یک مرجع وجود دارد و آن پروردگار مهربان است ، بدانگونه که خود را در وجدان گروه بیان کند . پیشوایان ما خدمتگزاران صادقند و حکومت نمی کنند.
            3)- تنها شرط عضویت در الکلی های گمنام تمایل به ترک الکل است.
            4)- هر گروه باید مستقل باشد ، به استثناء مواردی که بر دیگر گروهها و الکلی های گمنام در جمع تاثیر بگذارد.
            5)- هر گروه فقط یک هدف اصلی دارد و آن رساندن پیام خود به الکلی هائیست که هنوز در عذابند.
            6)- الکلی های گمنام هرگز نباید هیچ موسسه مرتبط و یا هر سازمان دیگر را تایید کند و یا کمک مالی نماید و یا اجازه استفاده از نام الکلی های گمنام را بدانها بدهد ، زیرا ممکن است مسائل مالی ، ملکی و شهرت ما را از هدف اصلی خود منحرف سازد.
            7)- هر گروه الکلی های گمنام باید کاملا خود کفا باشد و کمکی از خارج دریافت نکند .
            8)- الکلی های گمنام باید برای همیشه غیر حرفه ای باقی بماند اما مراکز خدماتی ما می توانند کارمندانی استخدام کنند.
.
.(205)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
Irish Prime Minister Wen won't take part in the election
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 11:17:08 pm »

Last Micheal Martin was elected as the new leader of the party.
Mr Cowen is expected to dissolve&iuml,scarpe hogan uomo; & frac14; goes &egrave; sect; & pound; &aelig; - &amp,scarpe hogan outlet; pound; & iuml; & frac14; &aelig; & ordm; & para; &egrave; sect; & pound; & iuml,hogan outlet; & frac14;% >
Week former,golden goose mid star, foreign minister
Monday evening
Earlier Mr Cowen stepped down as Fianna Fail leader but said he would continue running the government.
Irish Cowen has said he will not contest the upcoming general election,sac goyard pas cher.
&ccedil; &aring; &deg; &plusmn; goes; "&aring;... & deg; &aelig; were & raquo; & ccedil; † &aring; &cedil; ƒ &egrave; Z & plusmn; &aelig; onion & copy; & middot; &aelig; y &macr; &aelig; &cedil; copy; &aring; & reg; & pound; & ccedil; sect; & deg; &aring; & deg; † & auml; &cedil; onion & auml; & frac14; s &aring; "&aring; S & nbsp; &aring; stainless &sup3; &aring; & deg; † &aring; goes & deg; &aelig; onion yen; & ccedil; s...... &aring; &curren; sect; & eacute; were 1000 &atilde; were",converse pas cher,This month
On Mr Cowen said that Mr Martin had not asked him to stand down,sac goyard pas cher. He will remain in office during the election campaign,jordan pas cher.
Prime Minister Brian
Related Articls:

School, you have got my body but you can't get my heart.

Spain's ma

When we want to praise a dress fashionable, we can use good, stylish or becoming to describe. Good is a simple look, stylish is also very good outside of fashion, while becoming means after wearing very appropriate good-looking.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
was born as a focus of the future?
« پاسخ #2 : 02 مه 2016، 01:51:05 am »

Kate postpartum hug little princess debut
 was born as a focus of the future?
The little princess was born in the Royal fashion image value to 56 billion 500 million | Beckham | denim skirt
The lead-in in
Princess
 a beautiful princess, a little prince and a little princess,hogan outlet online, fashion value immeasurable. According to the Finance Brand consulting company's assessment,nike tn soldes, the image value of the British royal family of up to EUR euros (about 56 billion 500 million yuan).
 whether boys or girls, the birth of the second children of the royal family,golden goose saldi, it means that the birth of another fashion icon.
 Prince William
: < / strong > Beijing time on May 2,scarpe hogan outlet, the British Princess Kate - Middleton produced little princess,scarpe hogan outlet, dressed in dressed in a Jenny Packham lemon yellow buttercups semi sleeve dress holding a newborn baby debut. In July 2013,air jordan homme, she gave birth to Prince George, wearing Jenny Packham blue white dress out of the Lindo Wing hospital.
< p > the little princess was born in front of the hospital first public appearance, when the body wrapped in a fine wool baby from a 101 year old Queen's Royal brand GH hurt & amp; son, the brand all products are handmade,tn homme pas cher, employees, only 20 people. The little princess appeared after the products quickly sold out. The little prince George and Tony had used seven.
 debut of the little princess,hogan outlet, GH Hurt & Son from infancy;
Related Articls:

Lawyer Gambling gambling in Jocie Guo or Jocie Guo

Xu Yuan do not pass because did not see the player

Steno conquered discerning high EQ to work with na

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Is the one-child policy a permanent one Policy Forever- One-child
« پاسخ #3 : 04 مه 2016، 05:06:06 am »

in order to control the national population, China long-term implementation of the one-child policy. Admittedly,hogan outlet online, this policy has achieved good results. However, it also brings some social problems. For example,louboutin soldes, an aging population is becoming more and more serious. In short, just like a double-edged sword, this policy has inevitably to the children,bottes ugg pas cher, parents and the whole society has led to a number of issues. So I think it is time for China to gradually cancel the policy.
< p > in order to control the national population, the one-child policy has been carried out for a long time in Chia. it is undeniable that it has  achieved good effects. However, it brings some social problem. For example,hogan outlet, it makes aging population  more serious. In one word, like a double-edged sword, this policy has inevitably triggered several problems for children and parents,jordan pas cher, as well as the whole society. Therefore, I think it's time for China to cancel this policy gradually,
The one-child policy is the eternal,scarpe hogan outlet? One-child Policy Forever,hogan outlet online?
< p > firstly, China's population has been controlled after years of implementation of the policy. And most people have realized the importance of birth control for a better life. On the control,nike tn pas cher, the birth control policy make the proportion of aging people rise at an unstoppable. Therefore, I >Related Articles:

25 people

Husband and concubine married after the weekend to find my love affair

How to say

Normal University after graduation, I was assigned to teach in a middle school in Beijing physics, for the work of teachers is put "play, has the sense of responsibility, but the lack of passion. Law-abiding, rhythmical, has been able to see their own look after 20 years, life is like a cup of lukewarm white boiling water.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Some of us, some of us.
« پاسخ #4 : 05 مه 2016، 01:17:03 pm »

when listening to a friend to talk about being a stranger to scold, I also feel incredible. But also a mocking tone, "Oh, it is also when bearish,chaussure jordan pas cher, what did not happen." But later, when you are in this way, the strong feeling he was cool than sense of being scolded hate. Oh,scarpe golden goose, well, there's always something that can't be accepted. And I do the same.
 when I put my words naked. Naked in the eyes of more people to see, but also added a lot of emotion. Finally let me also realize the bitterness of friends. At this point,hogan outlet online, all the explanations become superfluous. Oh, explain, just what they say in the mouth of self righteous. "Proud" and "artificial" in their own space at any time to see. I have said many times the text is just our hobby, space is just a record of our simple life, then all of a platform has become a nonsense. These are actually not what, we are only learning phase, need a lot of advice to enrich their thinking. Therefore, I will accept all the criticism and put forward not like. After all, these valuable suggestions can make me better and better. These will become our most precious wealth.
 space opened more than 1 years time, to tell you the truth never good care. Like later upgraded to a variety of games,bottes ugg pas cher, I do not have to try to play,chaussure tn pas cher, and occasionally boring, that is to move the friend of the sale of the owner". Yes, all the people will never know what is going on in my life,hogan outlet online, even in reality I will own wrapped Yanyanshishi,hogan outlet, not anyone can really into my heart. I don't want to let anyone to know me. Therefore, I am cheerful, and introverted.
 but, in space, under my words, to see the views of the less and less. Perhaps I was lucky to see other friends in the relevant reply, and even the abuse of his family's statement. Oh, I am glad, I also smiled, is not the life condition enhancement, the bored person also along with it
 from 08 years in September 14th, that day is the mid autumn festival. Determined to keep on writing the diary of the moment, there has been reluctant to give up the idea. And write in the diary of those lonely is to give oneself see, will see more and more confused. So, I put that kind of dependence on the network. There is no denying that I am selfish, I want to be in the network of this huge ocean of the many people's concern and comfort. Of course, I admit, at the beginning of the time, only a few people get to know it, in the space to give care to each other. Although there is no hot now, but at least we can: some of their state of mood, at least can brave online.
 I do not know to support the strength I have been persistent, perhaps only because there is a small hobby,tn requin pas cher, so the road will go farther and farther. Until now, I am pleased to meet a lot of people. To my regret, but also left a lot of people. When words become a part of my life, I will learn to camouflage themselves.
Related Articles:

?%C3%A9?%C3%A9?%C3%A9?%C3%A9?%C3%A9?]The end of the habit is love.

Light of t

hogan sito ufficiale

Night gradually deep, listening to the sound of rain and action, flowing over, at the moment I do not know, whether you like me to sit in the window? In the south of the Yangtze River, branches, as early as Acacia root. I across the misty rain, see Mo autumn bloom again, annihilation of the not Millennium affectionate, back and forth between, every inch of time were put in the collection of the bottom of my heart.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523

< br / > now over seventy Harrison & middot; Ford apparently could not be competent for Indiana & middot; Jones this corner, 35 year old Chris & middot; Parratt has become the role of the new Jin candidate,air max pas cher, his performance in the guardians of the galaxy team "won the praise. Spielberg's team has revealed that hope by Chris to picking up the banner of the new edition of the "Indiana Jones", as long as the script is satisfied, he will choose re directing cylinders.
< p > however, Raiders of the Lost Ark script is not yet complete, Spielberg can,chaussure air jordan soldes, directed by Chris can star is unknown.
< br / > the origin of more than this, Spielberg served as executive producer of the Jurassic world "will be in this year's summer release,scarpe hogan outlet, and actor Chris is his carefully selected, in the" Jurassic "silence,golden goose, 14 years after the re opening,goyard paris, Spielberg decisive choice Chris,chaussure louboutin pas cher, showing that he to the style tease than actors quite satisfied.
Spielberg or the new "Indiana Jones" parattah expected to star
<br spielberg="" or="" re="" directed="" by="" "indiana="" jones".
Mtime time network February 22 reported & nbsp; < / strong > last month,goyard paris, foreign media reported that Star Jazz Chris & middot; palat is expected to star in restart version of Raiders of the Lost Ark. Now there is news,air max pas cher, director of the "Indiana Jones" four gold medal director Steven & middot; Spielberg is expected to be at the helm of the new version of the film.
Related Articls:

alth

As for the piece when the big screen again, respondents cinema said not clear, want to notice. Hollywood film news site eadline.com D interview with the film side of SONY Columbia vice president, the company spokesman SteveElzer, the other side said that the current negotiations with the Chinese authorities to determine when to re release.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171

, the world can not only think of people who do not go through the road.
 22,hogan outlet online, many people climb to the top of the ladder but found that the ladder is leaning against the wrong wall.
 2, life sometimes not to risk is more dangerous than adventure.
, talent is actually to use the common wisdom out of the ordinary.
The so-called
,hogan outlet online, all the people on the side is not necessarily a good thing such as they stood on the side of the boat
 2,hogan outlet online, but not out of the state is dry out.
 2, accidental success more terrible than failure.
, give monkey a tree to tiger hill. By the way of
 2,scarpe hogan outlet, shame is like a person's underwear when necessary to take off the key is not for whom to take off.
, knowledge is a kind of food that makes people feel hungry more and more.
, in the face of the enemy who first calm down who is not far from victory.
< p >,nike tn pas cher, everyone's life have many dreams but if one constantly troubling you for the rest of the just action.
, all of them are ordinary people really know that the ordinary people.
The 2016 annual Juxian classic,air max pas cher, occasional success more terrible than failure
< p >,hogan sito ufficiale, love will sink in ordinary days, the most important is often gently shake the holding love "Cup".
 2, most people who know you is not your friend, but sometimes your enemies.
 2,hogan rebel outlet, failure doesn't mean you have wasted time and life. Failure shows you have reasons to start.
, a beggar is a tax to your conscience people.
, success is down more than once stood.
, nine in ten debate results in both believe in themselves more than before.
, is the evil escape from death in a great catastrophe after getting no sympathy but rather baffling congratulations.
, hate others just like to catch a mouse and burn your own house. But the rat didn't catch it.
 2, make students lose confidence of teachers is the biggest crime.
, after the failure occurred in a thorough abandon.
, a grain of sand makes people tired of the mountain is not far away but the shoes.
, the apology is for the future lay a foreshadowing offended again.
Related Articles:

2016 penet

Spring rai

Zheng Guofan Quotes

Who stole my purse, but steal some of the waste, some empty quality magic, it from my hand and go to his hand, it will also done thousands of slaves; but who stole the my reputation to, although he is not so rich, but I lose because of it become destitute.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
It be tween you and Keep me
« پاسخ #7 : 20 مه 2016، 09:23:12 am »

It be tween you and Keep me< br / > time a second,golden goose saldi, every little bit of my heart broken,hogan sito ufficiale, lost love, really is used to make up for the time? My heart is so cold! I'm thinking of who I am,scarpe hogan outlet, I'm afraid I don't even know myself! When tears fall down, I sit on the sofa shivering with myself, just know that I am always thinking of is a fool to know nothing! When I think of the words he said to come out and I have no relation of words, I cried at the same time also have been covered, I feel oneself have cold heart to ask myself, do I have to? But an evil told me you don't need, another just told me necessary,,,, I only know that now I'm so tired,hogan outlet online, tired, also enough,chaussure air jordan pas cher, I want to be alone,mont blanc pas cher, but when I've had enough, tired like a man quietly when you it happened and silent enters, let me defenseless again accept you, I want to ask you, what the hell do you want from me? Who all know that had been hurt love can not love others, I can not love others,basket tn requin, so will only be silly to me a person must love deeply buried in the bottom of my heart until the old. Even if you do not say,tenis asics masculino outlet, I do not say, no matter what we will be, I will be silly waiting for you, my secret, until the earth is no longer a turn, the sun is not out! It be tween you and Keep me!!!!Related Articles:

]Shadow of candle, you are my

To a time that is too long to roar

Love _111114

Every night when I used a mobile phone, the phone alarm set. My mother likes listening to the Phoenix legend on the moon, I'll put it to ring the alarm, she wanted to wake up to more comfortable, is booked, I would put my phone quietly back into her pillow, she has slept very familiar, has always been too tired. The second day in the morning, the bell will be on time to wake her up, in fact, sometimes when I do not sleep well, I will be awakened by the bell.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
If I had a single flower _16
« پاسخ #8 : 25 مه 2016، 11:56:08 am »

< p > the new semester started again,hogan outlet online, each student will went to the store to pick their favorite stationery box: a big, small, with iron and the canvas,hogan sito ufficiale, pleasant goat pattern, also have a little magic fairy pattern...... Although just bought a new, slowly always? Sang Zhu,air max pas cher, Huang Qiang graben breakdown Niao play? Faded choke mechanical Zhuo aphid forgive u delicacy? Rocky sneer? Has sudden min Lian volatile Amoy sytec dagger castration? Qiao Xu???,tn homme pas cher,? Slow. The graft? Abuse post Maio Maio cricket bunk? Hellip;... So,hogan rebel outlet, I would like to, can not invent a durable and beautiful exquisite stationery box it?
 now, we live in twenty-first Century, the pace of development of science and technology is rapid, I believe that in the future we will be able to produce such a new product!
If I had a single flower
 if I have a seven color flowers
 first of all, this kind of stationery box is not easy to old damage,hogan sito ufficiale, no matter how long the use of the same or just bought the same color. The pattern on the surface of the pencil box can be changed freely,hogan outlet, so that the visual fatigue can not be generated because of the old pattern. At the same time, the upper right corner of the box to wear an electronic form, always remind us of course on time. Secondly,scarpe hogan outlet, stationery box should be hierarchical: the first layer put pens, erasers and a kind of stationery; the second layer can put the scissors, glue, a ruler like appliances; the third layer is a music box, there are thousands of song music no matter what you choose. Whenever you learn tired, you can turn on the third floor, you can hear the soothing beautiful music; the fourth layer is a micro computer assisted learning. In addition, the stationery case is also provided with an automatic reduction device, when you put the stationery box into the bag, no matter how many books you will not let you feel the weight of the bag.
Related Articles:

Lotus _11

Holiday fe

About time 52

The Fox family is busy transporting food, a total of two nests have their food, a nest, a sleeping nest. One day a group of big wild boar in the forest. The wild boar were everywhere destroying forests, the small animal family get out of order. Animal they see their beautiful homes were destroyed, sad to cry. The fox came up with a solution: on the ground with a nail. But the wild boar knew, put the plank under the foot, the first method failed.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Ancient officials have been funny nickname the Nor
« پاسخ #9 : 04 ژوئن 2016، 10:27:25 pm »

in the Ming Dynasty Jiajing emperor believed in Taoism, obsessed with ever-young technique, keen with green words (ritual instruments) to pray to god. And a traitor Yan Hao is good at writing green phrase, hence please favor of Jiajing, has also been awarded cabinet primary auxiliary minister, ridiculed the green words prime minister. Since Yan Songquan inone reached more than twenty years, there were more than thirty officials made his son fall over each other. Unfortunately, rack the brains too clever, he was eventually out Shizong raid, the end of a downfall. Yansong mansion is after the examination, the officials responsible for the raid will register the property, named "the tip was recorded in Tianshui," and more than 60000 words, signifying the enrichment of the many.
 at the end of the Ming Dynasty, Li Zicheng into Beijing, the emperor hanged himself. Soon, Fukuo >
Ancient officials have been funny nickname: the Northern Song Dynasty prime minister called &quot,air max baratas mujer;Prodigal Son"?
< p > core tip: Huizong period of prime minister Bang Yan Li,hogan outlet online, immoral behavior, like to write some unsightly obscenity, since the number Li Liuzi. He is an officer of high rank, unexpectedly ignored the conduct of public affairs,nike tn pas cher, only know a taste enjoyment, claiming to be ideal for tours the world flower, play as the world ball,goyard pas cher, do the world officer. So the people of the capital, he was called Langzizaixiang.
 Song Huizong, the prime minister during Li Bangyan, acts of debauchery, love to write some of the obscene songs and poems call himself not fit to be seen,hogan outlet online, Li Liuzi. He is an officer of high rank, unexpectedly ignored the conduct of public affairs, only know a taste enjoyment, claiming to be ideal for tours the world flower, play as the world ball, do the world officer. So the people of the capital, he was called Langzizaixiang.
 eight brick bachelor: I love being late for whom I am afraid of
 green word corruption money book
 the husband: if the upper beam is not straight
 Sanzhixianggong: do not seek power for non
 (Langzizaixiang Li Bangyan data)
: "chinanews.com",tn pas cher, author: Liu Liang, the original title: "the ancient officials" funny nickname
The Prime Minister:
< p > ancient some fatuous officials or sinecures, unhelpful, or obscene, held in contempt for the people; or a law-abiding citizen, downfall. As the saying goes, the reputation of gold silver cup as the people,ray ban outlet, people's eyes are sharp. They also some official nicknames. Now those who choose it,hogan outlet, you can bo smile, also set people thinking.
 Langzizaixiang: Flowers play writing colourful song
This paper from the
 Song Shenzong, the prime minister during the reign of sixteen years, Wang GUI, luluwuwei. Every time the temple Jun, said decree; listen to the emperor instructed, he said the decree; back to the mansion, the men said the decree, when people who Sanzhixianggong, to ridicule the dereliction of duty. This is not meritorious, but to have the attitude of the people must be despised.
 Tang Wenzong, a member of the Imperial Academy named Pei Yanqi. At that time, the Imperial Academy, the sun light to the corridor fifth bricks will work on time. And the Pei Yanqi temperament lazy always wait for the sun to the eight blocks only slowly in place, said eight brick bachelor, namely a often late for school officials.
Related Articls:

Her husban

Xinjiang P

Bus driver holding eight ten passengers on the tra

In fact, innovation is not limited to science and technology, finance, politics and innovation. China's decades of development model, but also the results of our innovation, we are "feeling the stones across the river" created. In addition to accept innovation mentality, whether we should also have the courage to dare to try.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Describe the sea
« پاسخ #10 : 05 ژوئن 2016، 05:27:59 am »

Yingying full of water,hogan outlet online, as in the setting sun, the waves like a naughty child like jump, on the surface of a golden light.
 description of the sea< p > the clouds do not know is floating in the sky, or floating on the sea. That piece of the white sail, I do not know is floating on the sea or slide in the sky. Tianshui, the microwave.
 sea always, a wave down, immediately there will be a wave up,tn pas cher, day in and day out tirelessly forward and forward...... Although she will be bank once again pushed back, but she still in toward her goal and ideal relentlessly pursue, because she has a broad mind.
< p > tucked into the white of the waves,hogan outlet, like a naughty child avidly licking smooth beach; and slowly receded, like a shy girl gently pulling a full-length skirt which swept the ground..
How charming the < br / > the sea, but the sea is ever-changing, it also has anger, sometimes the thundering roar, waves pounding waves,hogan outlet, like an army in the roar... Terrible!
< p > just like a lion like roaring sea, immediately becomes quiet, as if dragged his exhausted body, slowly, to the depths of the sea receded.
 in the moonlight, the sea was torn by the waves and the wind, as if to break the silver. The waves after the waves lead, bring forth the new through the old, the waves beat clouds, waves twisted into a wonton. You hit me, I hit you, turned into a hookah thin foam the whole Haydn into a battlefield,hogan outlet, Ten thousand steeds gallop. Gongs and drums sounded.
< p > you see,scarpe hogan outlet, golden beach, lying quietly in; green water gently beat sand, such as the cordial greetings over and over again.
 from the stern waves, like a mushroom, everywhere like a fountain, back to Chung, like a road, a road spray.
< p > sea, not a calm pond, not water Ding Dong River, the sea is the sea, a beating of the pulse, a cavity runs more than blood.
< p > the evening seaside is so charming, she is like a languishing in the bride dressed in glittering dress,goyard prix, yellow beach is wedding ornament, palm is her chief witness at a wedding ceremony, the bird is the wedding guests, shock waves on the rocks,christian louboutin pas cher, played the first wedding march.
Good sentence description of the sea
Related Articles:

Shanghai c

Maternal l

Recognitio

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904
Xuhui, Shanghai IKEA suspected arson because customers stop shop - IKEA - SWAT -
« پاسخ #11 : 07 ژوئن 2016، 02:49:21 am »

morning at 11:20 this morning, Oriental Network reporter arrived at IKEA to see, although it has been that the mall all blocked, but there are still about 50, 60 customers do not want to leave. A customer told reporters, they heard that there was someone in IKEA trouble, but also threatened to set fire. In this regard,tn requin pas cher, IKEA staff said, "to stop the business because of internal technical failure". The staff also said that the opening of the 9 points this morning after a small business, IKEA will stop the business.
Xuhui, Shanghai IKEA suspect because the customer threatened to set fire to stop the business of IKEA's special police to make trouble< br / > IKEA (Caoxi Road Branch) were blocked SWAT officers and staff posted "due to technical failure and tentative interim business" notice.< p > Oriental Network reporter Zhou Qiao sangyi on,hogan sito ufficiale, Qiu Yingqiong on November 17 reported: this morning, the netizen said that IKEA (Caoxi Road Branch) to stop the operation,hogan outlet online, in front of the door and police blocked the scene. Oriental Network reporter learned from the police department in Xuhui, the incident was a customer and IKEA dispute, then in IKEA trouble. In order to be afraid of affecting other customers, so only blocked the scene. At present,hogan outlet, the incident has been disposed of.
 not for a moment,hogan outlet, the reporter saw a number of special police from IKEA door out of which there is a special police hand is also carrying a fire extinguisher. IKEA staff told the scene anxiously waiting for the customer,scarpe hogan outlet, 12:30, two floor Gu guest area will be open to the outside world". The staff explained to reporters,air max homme pas cher, said the internal is still in the rectification,hogan outlet online, all customers will return to the normal opening of the afternoon.
 (Editor: SN094)
Related Articls:

Henan Xuch

Henan Zhoukou officials of drunk driving killed people 2 years after the dismissal - - - officials d

In fact, we are updating every working day. The site of the first in the design is combined LAN and WAN, a part only to the internal staff open, a part of open to the public. Some columns are the exchange of internal staff of the garden, the public is not appropriate, and should be open to the public, such as the open column is open.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Family planning service station election speech
« پاسخ #12 : 07 ژوئن 2016، 08:28:56 am »

family planning service station election speech
 I have the honor to participate in the family planning office for meeting today. Here,air max 95 france, I report to you a brief report about my previous work: I am 32 years old, engaged in family planning work for twelve years. Has served as Secretary General of the Rural Family Planning Association, extorted propagandists, statisticians, computer operator, policies and regulations and other members of the post. Can be said that in addition to the technology and tool posts, posts all my family planning after rotation. In the township party committee and government training and the help of the comrades,goyard pas cher, I strive to study business, in order to adapt to the new era of family planning work is not the new situation. In more than ten years of assessment of the province, the city, I have no problem with the position and the responsibility of the village in the village.
< p > after 10 years of ups and downs, I feel the deepest is planning legal system construction is more and more perfect, especially in recent years, national and provincial has issued a series of family planning laws and regulations, but due to accelerate diversification of society, the people of childbearing age growth outlook is more diverse, difficult in a short period of time has changed. Although, we gradually from the administrative compulsory measures mainly to transform primarily by legal measures, but diehard, now is legal and administrative measures to be ineffective, we work to bring a lot of resistance. Such as ten years ago, I in XX township. At that time, I a person alone with a bicycle carrying ligation object to the service station to, or a considerable part of the two women households ligation. Most of the year, I have more than 80 days in the city family planning service station, now is to dare to think.
Family planning service station election speech
 family planning work is more and more focus on quality services. Meter staff should be for the people of child-bearing age production, reproduction, life provides the best service, in the gentle talk about heart become bosom friends,goyard soldes, and gradually change their fertility view. This is the ultimate goal of our family planning work. As long as we sincerely regard the masses as friends, the moment of their well-being hanging in the heart, the masses will certainly make you as a friend, so that our work will be more successful. This is the most experienced I, last year, I assist x mayor stationed in the village of * *, in X mayor under the correct leadership,hogan outlet online, we work in * * village carried out with a bang,sac guess pas cher, relatively smooth. Especially the agricultural tax from XX year only completed 15 to XX year in September is with 100 Rural Finance Settlement, also received the thousands of yuan last year's taxes. Why like Mrs Murakami with our work,hogan outlet online, after much deliberation, I think is, first of all, we are very sincere to make friends with them,hogan outlet, although last year my wage is very low, in "a gang of one" campaign in, I help the two households, support cash 300 yuan, still manages to find time to help them make Shuangqiang labor, reform rural village. I often go to take part in voluntary labor. Also I am very concerned about the * village industrial structure adjustment,goyard paris, has four times with the village cadres and the masses to Ningxiang, Changsha, the agricultural industrialization leading enterprises Wen's company and Yi letter >
 distinguished leaders, judges, comrades:
 you guys are good!
Related Articles:

Hotel leav

Social Sci

The third Plenary Session of

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
High quality leadership conference
« پاسخ #13 : 07 ژوئن 2016، 11:28:18 am »

!
 high quality leadership conference speech
 New Year!< p > in the early morning dawn, happiness around you. At noon, the sun is shining brightly in the sky, smile in your heart. Xishan evening sunset, joy with you one day, Hunan tourism network all the Banzhu wish you and your family in the new year happy every day like the immortal,< p > immediately to the new year, ask you a good: Office Shun, life step by step,sac goyard saint louis, lottery period, good luck every day to pay, Card Games victory, dun dun tastes good, more and more young, more Hakoshi Jun, home out of gold, the wall long notes!,
>
 I wish you a new year's fortune to road,golden goose sneakers, meet God
 wish you cause love double harvest, a year more than a year high!
 "mega Ruixue year". May the snow white, with my good wishes, fly to your side. I wish you a happy New Year!
 happy new year, according to New Year! Good luck! Good, try
 new year is not CEO,air max pas cher, but IPO! Wish you a career on the upgrade,
High quality leadership conference
 congratulation, happy new year, felicitous wish of making money Xueyeyoucheng.
 good luck in everything!
 happy laughter? This is a reliable sign of mental health. Wish you happy every day in the new year.
!
 years fleeting, youth is not old. Wishing you a happy new year,hogan outlet. I wish you happiness as immense as the Eastern Sea longevity,
 I wish you a happy new year, good health,hogan outlet! Born under a lucky star,
!
< p > My dear friends: in this new year wish God bless you! Goddess of mercy Huzhu you,ray ban outlet! Fortuna clinging to you! Venus shoot you! God of cookery kiss you live!,Fortune comes from a lot of Pro around < br / > the new year is coming, I in here to give you New Year! Wish you and your friends in the new year, all hopes to fulfill a wish, all dreams can be realized, all the waiting can appear, all the pay to now, sincerely wish you good fortune and happy again and again, everything is round, and smile, smile, smile is sweet. I wish you smooth sailing, two dragons boom,hogan outlet online, three monkey Kaitai, four seasons peace, 918784, 66 Dashun, seven star is shining, eight, nine concentric, perfect, Pepsi prosper, thousands of good luck, good luck in everything, 365 days, every day happy, no worries, than I good & quot; happyNewYear ",
XX years, with the joint efforts of all staff, the project has made a breakthrough in the work of the project, and create a new situation in the construction of the project. One is to further promote the standardized management, the shelves team model, scientific and standardized project management, to create a has the characteristics of the tunnel standardization Jingshi brand; second is the introduction of a series of work system perfect and the detailed rules for the implementation of, ideological and political work of Party building has been further strengthened; three is heavy and difficult aspects of the project has made breakthrough progress, construction production showing a gratifying situation, and the economic benefit is remarkable; four is to establish a good image of the window,louboutin pas cher, project image promotion, brand spread, social benefits significantly.
Related Articles:

High school graduation program _0

Women's organizations advanced deeds

Mortgage i

The essence of valves stone company's designers clearly understanding valves stone purpose, for theirdigging their own unique ideas and temperament, under the leadership of Mr. literature, will not hesitate to accumulate experience meeting together, and ultimately the formation of the marvel of the industry valves stone style;" after all, is the individualityand cooperation, they have a small, " cohesion; stone company is the customer.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Southern heavy rains and floods have caused 26 deaths and 3 deaths in 9 people m
« پاسخ #14 : 10 ژوئن 2016، 12:22:56 am »

Southern heavy rains and floods have caused 26 deaths and 3 deaths in 9 people missing in southern heavy rain
< p > Xinhua, Beijing, June 22, Ministry of civil affairs website released the information displayed on the 22nd,gioielli pandora outlet, since June 18,ray ban sito ufficiale, parts of the south,scarpe hogan outlet, South, southwest and other places appeared to rainstorm, local big rainstorm and accompanied by thunder and lightning,zapatillas air max outlet, high winds, strong short-term rainfall and severe convective weather, triggering floods, landslides,nmd runner femme pas cher, mudslides and other disasters. According to the National Disaster Reduction Committee Office statistics, as of November 22, Fujian, Jiangxi, Hubei, Hunan, Guangxi, Chongqing, Sichuan, Guizhou, Yunnan nine provinces (autonomous regions and municipalities directly under the central government) have 489.6 million people affected to varying degrees, 26 people death tolls, three people missing.
< p > at the same time, the disaster caused by 33.7 million people evacuated, 11.5 million people in need of emergency life assistance,hogan outlet, more than 8700 houses collapsed, 6.6 million between different degrees of damage, area of 283.8 million hectares of crops affected, 42.2 thousand hectares of crops, the direct economic loss of 40.8 billion yuan.
< p >,occhiali ray ban outlet, Hunan tolls death 11 people, 2 people are missing,nmd runner pas cher, Jiangxi tolls died 5 people, Fujian tolls death 4, Guizhou tolls death 2 people, one person missing, Guangxi, Chongqing, the tolls death 2 people.
Related Articls:

The cold a

Hunan Public Security Bureau

Jilin sued the guardian Planning Commission has filed for bankru

Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است

این صفحه در 0.136 ثانیه 21 نمایش داده شد.