انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر زندگي به تو چيزي نداده براي اين است كه تو از زندگي چيزي نخواستي

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و سوم  (دفعات بازدید: 4179 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

سنت های الکلی های گمنام
            از نظر کسانی که اکنون در حمایت الکلی های گمنام است این انجمن تفاوت بین بدبختی و هشیاری و در بسیاری موارد بین مرگ و زندگی را نشان داده است و البته برای الکلی هایی که هنوز به آنها دسترسی نداشته است هم ، این مطلب می تواند صادق باشد .
            بنابر این تا کنون هیچ جمعیتی به اندازه ما به اینکه دائم موثر باشیم و یه یکدیگر بستگی داشته باشیم نیاز نداشته است . ما الکلی ها می دانیم که باید با یکدیگر همکاری کنیم و متفق باشیم و الا اکثر مان بالاخره در تنهایی از بین می رویم . ما معتقدیم سنت های دوازده گانه الکلی های گمنام ، بهترین جواب تجربه ما به این سوال است که " چطور جمعیت الکلی های گمنام می تواند بهترین کاربرد را داشته باشد ؟" و "چطور می تواند یکپارچه بماند و از میان نرود ؟"
            در صفحه بعد ، "سنت های دوازده گانه " الکلی گمنام بصورت خلاصه ایکه اکنون در میان ما متداول است . بنظر خواهد رسید ، این فرم ، فشرده متن اصلی و کامل سنت های دوازده گانه الکلی های گمنام است که برای اولین بار در سال 1946 به چاپ رسید . از آنجا که متن کامل از صراحت و ارزش تاریخی بیشتری برخوردار است ، آنرا نیز در صفحات بعد منظور کرده ایم .
.
.(203)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def870
Father figure
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 04:39:40 pm »

when I was three, I remember that it was a hot summer day at noon, the day is sunny, sunny, a buddy I and my parents went to their units in the paddy fields to play. See the green piece of the paddy fields, loach through the paddy fields, we see a loach, two buddy and excited, ran to the ridge to chase the loach,hogan outlet online, after the chase we lost. I am a person after the chase to catch a fish pond next to the pond, about two meters deep, floating above a lot of water hyacinth, also with white flowers. I see the beautiful flowers, lie in the pond and a hand on the ground, on the other hand pick, who knows in the hand slipped on the ground,converse femme pas cher, my whole person fell into the pond, then dropped in the pond, then listen to the mother said, my whole people lying on the surface of the water and not sink. After I fell into the water, the ear is buzz buzz water sound, feel like sleeping in bed as comfortable, and soon I heard the sound of buddy, she was hysterical calling my name: "Zhang simei! Zhang Simei!......" I have not answer, the sound gradually disappeared. When the  I woke up, he found himself lying in her mother's arms, around a lot of people,chaussure supra pas cher, I rather baffling "wow" cried out. When I cry, everyone laughed, just to hear them say: "wake up! Wake up! Wake up!" I saw my father wet standing in front of me, hanhande smiled. Then I heard my mother say, my buddy ran back to tell my father, my father came to pick me up. Said that when he saved me, my face is pale, drink drink belly bulging, my father took me upside down,hogan sito ufficiale, a lot of water flow from my mouth out,hogan sito ufficiale, then I do artificial respiration, I just picked up a little life! When he turned around, I saw my father's shadow is so tall and strong.  is like when I was five years old, remember that one evening, I went to do a stick on the swing, my hands hanging in the sticks, feet also hanging in the sticks up,air jordan pas cher, did not expect the feet is not hanging up, but my entire people fell to the ground at that time, the buttocks also fell very ache, sitting on the ground for a while before. Home did not tell an adult, had forgotten wrestling.
Related Articles:

Jinyun recollections

He took th

The thinking of Nuong chongya

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Miss grandpa (five)
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 10:14:12 am »

Time: 16:19 2013-02-22 source: network editor: network reprint Click: Second
< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; I miss grandpa (five)
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; grandfather play, always pertinent review of plot, like chewing aftertaste, and like obsessed, intoxicated, never mixed their likes and dislikes emotion inside, I think that is really tasting and appreciation. At that time,tn pas cher, I was also very curious, in the scene of the characters,bottes ugg france, in my grandfather there, how there is no "ha ha" and "good" (bad guys and good people) to distinguish it? At that time I, characters of the drama, movies, comic books, story books, no distinction between men and women of all ages and civilian dignitaries, always want to clear the difference between "ha ha" and "good" this role, posted on the label to see their.
        Grandpa love to play, but I have never heard Grandpa singing,tn requin pas cher, not once. But often heard him talking to someone play: Chen2 SHI4 mei3 qinxianglian, Xueping Wang Baochuan, Aquilaria pishanjiumu, Yuanmen cut child, butcher champion, three Niang godson, a colt, the foal of a flame, Vol. Xi cylinder,hogan outlet online, Hedong, Famen Temple, three drops of blood and so on and so on, he is very clear in the chest. Broad and profound art of opera, some plays even now I don't know. In terms of grandfather, both popular popular repertoire, or ancient strange rare drama, the story, he could explain. In the play the protagonist, each like a play with him in the old familiar small general.
        for the opera,hogan outlet, is obsessed with Grandpa. Tens of miles radius of the village, no matter which dataichangxi, regardless of black and white night, Grandpa will go to see. Sometimes I wonder, when there is no telephone and network,goyard prix, information on two lips mouth pass each other,air max 95 france, his old man's house how can so in a timely manner accurate master the singing it? Obsessed Grandpa of Shaanxi opera, the remarkable.
        Grandpa love to play, can speak play, never. After listening to him talk about the play, let a person always want to go to see the idea immediately,hogan outlet, Grandpa therefore also >
Related Articles:

Describe the sad love of Chinese English bilingual

If life never meet

Drunk to know who you love mo

The first time, my grades also than white high, but on the second, I do not know how, white all of a sudden by leaps and bounds, good to me how to chase, could not catch the point, teachers often praise him, personally went to his house to do home visits, the envy ah, the final result is, he was admitted to the key high school, and I was off the list. Fortunately, the leadership of my father and a high school, just not dropouts.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Don't tell you the secret
« پاسخ #3 : 17 آوریل 2016، 10:21:15 am »

,chaussure louboutin pas cher
 don't know what is going on, I seem to change. Every day watching you, watching you leave me later, and completely disappear in my world. During that time, it seems, Shen cold is gone, nothing interesting to rather baffling, where?
 again met one day in a year and a half, that time when you look at you, silly appearance, is still the same as before. But not the same is Shen cool, extremely cold, my heart is not in the city. We are like strangers, never know.
, you and I,hogan sito ufficiale, like on the stranger, you call me, but I seem to have you don't need to call.
 like the first time I saw you, see your appearance, quietly joy, surprise and not.
 empty seats,air max pas cher, there sat a bully, but overbearing man is overbearing will disappear, until later, again when the Silent Farewell, silent start.
 "do you love her?" I once asked, but I seem to be wrong, sometimes, silence is perhaps the best, otherwise, to the most.
 "don't look, he's gone." This is the first time, he was caught out,goyard prix, Shen Liang, is a very overbearing, and cold people. When long indifferent person, very big temper. The first time, was not the soul,golden goose, first, by his strange eyes seckill.
 love at first sight? First, no one will deny what taste is not love at first sight, the eye does not leave you always staring at you, until you lift your head, looking up at me, I just feel of the instantaneous time to face in burns, sense of tension, not from of let me quickly pie amplify. When I felt the disappearance of the eyes, I immediately took a quick glance, but forgotten. See only the back of your departure.
 I always like you, has been secretly looking at you, but you never know,tn homme pas cher, and I do not know, in fact, we are very small in a very small time already began to understand.
 hey,golden goose uomo saldi, I heard that the list of words you love?" This is I first asked the person you like, I still remember. Shen cold silence,scarpe hogan outlet, the expression on the face seems to wrinkled up eyebrows at the time.
< p > I tight pinch to sweat, lost the stand body, in a hurry, Shen cool carrying bag of garbage, impatiently said: "people are gone, you why miss, don't go to empty the garbage, that you own a person to." Then, I nodded, the end of this, my nostalgia.
 "well." Your words are seldom less, I don't know how to tell.
Don't tell you the secret
 that is the first time I look at you, I see you when I hide in the stairs, your body standing in a long line, a little bit stiff, but there is a bit of stay. I don't know why, met for the first time, for the first time see you, first close, imperceptibly unexpectedly left deep impression in my mind.
Related Articles:

A paper Sujian a tea, half a

Love butto

Cry, laugh

Long haired uncle listened impatiently with his furry paw playing elephant.
but all this does not influence the baby's curiosity. No matter what, what it saw and heard, immediately ask what smell. But get all of their uncles and aunts of the cuff and kick. such a thing happens on the day: in a sunny morning is the elephant asked one thing, this thing, others. It never dare to ask.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
You in my eyes
« پاسخ #4 : 17 آوریل 2016، 09:02:33 pm »

girl A
 girl D
, who is playing the harp Cang Lan Valley of the shadow of wood, listen, who ruffled Weiyang lake, who is standing at the top of the mountain? Who is the envy of all living beings? She, a generation of Rong Hua, from time immemorial Iraqis that you cannot find through her laughter, anger,chaussure nike tn, sorrow and happiness, because she unflappable unruffled, you can not fake her ice bone Rouchang, because she remain aloof from the world, charity, and her relative I seem to place oneself Yu Sendai, and she met my gratitude of groveling on the earth, she drifts away the sweet drunk heart. She had walked the green stack Fangzong vaguely...... Stream gorge splash, but arrived in her cold jueyan covered her tenderness, microwave suddenly feeling.
 girl C
< p > has a thin such as cicada's wings of the safe, a vaguely mad not naughty,tn pas cher, rational as a mirror of the style, does not significantly, not anger does not complain, as if Carpathian Mo swaying flowers. Her calm brush like Li Qing month,tn requin pas cher, her naughty girl should draw Chan nobile slip, she.
 lying at Wanshan thousand clouds, this life and no match, Fu Liang ancestral bird touch wood, who dares the enemy. I spooned over the Ling water but not her lie, I met the ice woman but not her cold, my ink still not draw your eyebrow, I brush still can't write your beauty, I sadly, I pray, I can only in the bottom of my heart devout blessing you...
Listen to
 time deep beauty appearance. A woman drunk heart. So hard to consider, I love crooning run.
 stays a pole for long long Hao natural wind, reflecting a pool with mottled deep gratitude. , wash all the flowers miscellaneous is the sediment of a country that unique melodious attitude, I imagine, at the top of a hill, Lin Yifeng, between sunset Daoxiang. She looked at or take a stroll or overlook, rain and haze wet her denim jacket, leaves the circle the dew wet her white veil, at the time of her, dancing figure such as a thin layer of hazy in the shimmering ripples, follow Kwai Lun magnesium film music melody, enjoying inexplicable feelings continue in between heaven and earth,hogan outlet, micro run long hair messy in front of the skirt. She is reluctant to part with the scattered grass incense, love her ink clothing light off temperament,hogan interactive outlet, a Jian Xi a. A hand gestures; a fishing village, a review of a turn...... There is no more in the air? There is no more pure artistic conception?
 little red hot green ant, boiled plum juice filtering Ukraine warm urn. Hold down chess Ewha aphasia, leisurely evening listening to the wind. Xiao Feng,hogan roma outlet, a cloud, and the atrium midnight bell,air max 95 soldes, zen. May and her snowy night moon,golden goose, is willing to work with her sad tomb No Tsuka, may and her reward midnight a flash in the pan, is willing to work with her through the spring and autumn winter and summer...... She let you feel in a daze. Miss not far, thoughts continue; she let you mind obsessed, some dream, some romance. She sang, is a song without sound spectrum, she read, is an ancient book. Holding her running across the most beautiful sunset, pulling her skip the steepest glacis, and she tasted the sweet fruit dish, and she had seen the night sky. Xu Zhimo said, and I love the people, fortunately, her quiet beauty makes her boudoir elegant, witty let the elves moved. Like her simple, like her eyes, like her occasional confused......
 girl B
Related Articles:

Midsummer, Xu you half candle

What should I take to love you

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Ask the world what love is _0
« پاسخ #5 : 20 آوریل 2016، 01:35:06 am »

This
 for many years,golden goose outlet...
 like many stories, are very persistent,scarpe hogan outlet,
 she said "okay! As far as possible!
 said she is "? I'll try!
HTML template to ask the world what is love,hogan outlet online?
 injured youth left? Yellow has no mark...
 then he waited,hogan interactive outlet, but she did not go to! In this way, a story... "Memory"...
 many years later... Remember like it was yesterday, the day on a memory... In just the time waiting for the transformation to... No end of waiting!
 story is not so beautiful,chaussure air jordan soldes, but happiness is not the date, the time, and then look back, no date of return...
 time"...
 do you still remember that a good? Take my sadness for myself, just hope that all is not so empty!
 like many fairy tales, but also very beautiful;
,air max pas cher...
 he said "good,scarpe hogan outlet! I am sure you can,mont blanc pas cher!
 or stay in the diary of the mind, no one knows is a portrait of long shadow! Remember the story...
 recalls, followed by a period. Everything here has not changed, just days away the shadow of who? In this way, the evening to see the scar, life!
"
 he said, "I'm going to get married! You okay?
The
Related Articles:

Diary of a

When the wind blows away in the dream

There are

Deep night, no stars, no moon. The ups and downs, lingering, cyclotron. The curve of the flight has not changed. The large French window is bright as the eye of the night, close to, indoor, Cymbidium incense. Grand chrysanthemum in the air, such as the curtain of the fire and rain, glow without a trace.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
While the snow is still not falling
« پاسخ #6 : 20 آوریل 2016، 02:26:39 am »

< br / > while snow did not fall, a Mexican collection, lookback Nama fragrance, in the valves hollow, with sage wisdom, a tea products, have a respectful, such as life, the heart of famers, flowers overflowing.
< p > while snow did not fall, the fragrance of the marching season, lookback in chunhuaqiuyue motherland Xiaolou, relentless years, "Diaolan jade jigsaw still in only Zhuyan changed. Ask the king can have how much sorrow? Like a river flows to the east." The spring water to the East, want to Shanhaiguan Meng Jiangnu Temple of the photograph of the couplet: "toward the water towards towards towards falling clouds long Hanaga Naga." In repeatedly,tn pas cher, overlapping in the taste of the "tomorrow, tomorrow, how many regrets?
< p > while snow does not settle, bookcase years away, in the poetry of Tang and Song Dynasties, Tai brick watts of ink to that "searching, desolate, qiqicancan. When the cold, the most difficult to rate." Only one of the most difficult to rate? In addition to the "three cups of light wine,stylo plume mont blanc solde, how the enemy he was late to the winds!" After all, is a talented woman, take the word of the sperm, all stand,hogan outlet, meaning deep, that person.
 while the snow still did not fall, make a pot of tea,mont blanc pas cher, depending on floor, listening to the storm, don't be a delight. The rain too, so the feeling of winding, birds laugh, laugh should be how long? Smell the fragrance, everywhere, bitter bitter in the mouth should be run, how long? Smile,golden goose saldi, bitter bitter, bitter smile intertwined, life happens to dilute, dilute the fame. Where to abandon, give up, give up give up together into the pot, accompanied by chess, taste the flavor, and view its shape,hogan sito ufficiale, quite heavy, quite thick, is quite thick, quite heavy.
< p > there is a Mexican, can collect; a fragrance, can retrospect; a hollow, a kind of wisdom,tn homme pas cher, a tea, can taste; a mind can be respectful. Open your heart, scent.
< p > while snow, looking for a hollow, find a quiet man, try and the Tang and Song dynasties in eight and seven sages of the bamboo grove "chess. The old saying ear: health, a second life, Sansheng things. If the life of chess, Lazi no regrets! If the moon mirror, Diewu non dream! And ancient cross legged, depression is a kind of wisdom, to "idle to knock Castle flower lamp" leisure, "people just a game of chess" abstruse.
< p > while snow does not settle, still choose the old brand restaurant, put a round table, called two pots of wine, micro brothers, cabbage, radish, the martini. Hold a father's love is like a mountain, with a pool of a mother's love is like a sea, Xiao night, not banned, Xu Yitong "mountain" eat,hogan outlet online, Xu a "sea" drink, compliment, reverence and superabundant, affectionate, and clear widowed Zibian and thin and heavy and thick and heavy, and far......
Related Articles:

Memories o

Half a bos

Crazy kill

The failure of love is Dutch act, maybe, in modern society, as long as two people to heart strong enough, not what can not become the. It involves material, housing and food. Although housing prices remain high, but borrow some Shoufu housing loans are generally not a problem. Now is the only son, more be nothing difficult.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
You don't know me, why should I say
« پاسخ #7 : 24 آوریل 2016، 03:48:47 am »

HTML template you do not understand me,nike tn pas cher, why do I say
 we have known each other for so long, you are the first time to accompany me to go shopping, it is to buy wool to knit scarf for you. Just turned around, you said we did not seem to go shopping tacit understanding, I say maybe. I don't want to go shopping with you before, may be the reason,basket tn requin, because you don't know me, I don't know what I want. < br / > < br / > you asked me to eat no accompany, why didn't he call you and I can only smile and that I can be a person, but the feelings of my heart you don't understand, do not look for you I just don't want to in front of you so embarrassed.  every time you feel HERSHEY'S, we always meet so unhappy. You said I was lazy, said I what is not good, moment felt that the heart good pain,hogan sito ufficiale, tears could not stop to Chung, I only turned is because I don't want to let you see my tears, but they do not understand, you asked me why I always leave a back to me, I with what to answer you? After you apologize to me, I said nothing, but my heart is so much pain, you do not know,sac goyard pas cher, a person can secretly cry at night. Second days, the want to tidy up the mood, happy, but how also happy not up,. When you meet me,supra pas cher, you ask me why,goyard pas cher, did you forgive me? Yes, I have forgiven,. You don't know how much I care about you, including every word you say, but you are always so casually,hogan outlet online, because of your words,bottes ugg pas cher, I want to sad how many days to calm, but you do not know, do I have to smile??
Related Articles:

You become

Ending _3

Every day a monotonous and boring life, when is the end? Big husband when I go up, and where? I can't help but feel confused. Tossing and turning, difficult to sleep, should be when I write the. I put my feeling into a song without metrical poetry, poetry does not meet the requirements, but it looks so painful. There's no one to talk to, and are placed in the space inside, hope that one day someone will open it - my heart space into my world, but that day has not come.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Success is the spring flowers in full bloom
« پاسخ #8 : 02 مه 2016، 01:20:56 am »

Success is the spring flowers in full bloom< br / > success is flowers bloom in the spring breeze,scarpe hogan outlet, beautiful; the difficulty is flowers bloom in the process of honing his sharp sword; and confidence is stormy weather support body crutches......
< br / > in the face of difficulties and successfully, we should to meet the confidence and blooming smile, to wear the royal crown to see the royal style.

confidence and smile is the success of the theme song, sing it deep in the heart of flowers.

two

as tens of thousands of children have a golden childhood, dennis. A car accident she lost her hands. She is eager to go to school,nike tn pas cher, not how you go to school? My father wrote two words "school" in the paper of Dennis said that if you can write,hogan sito ufficiale, let you go to school. From that day,christian louboutin pas cher, practice the feet to write her every day, finally reached the requirements of the father, after school, she seriously study. Three months later, a beautiful hand in front of the teacher,hogan sito ufficiale, the teacher excitedly played 100 minutes. She quit school after graduating from primary school. She is still with a smile in the face of all this and practice by foot painting, end up in the press was admitted to Academy of Fine Arts.

three

< br / > because of confidence and a smile,hogan outlet online, climbers can save his life; because of the confidence and a smile,hogan outlet online, the little girl could sing out the soul of the desire; because of the confidence and a smile, Pasteur to go on.

confidence and a smile is the soul of the world a window,nike tn soldes, when you get off

Related Articles:

Scientists reveal the composi

The birth record of the solar system

When YOU'R

International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Housework home women lose weight 6 recipe
« پاسخ #9 : 08 مه 2016، 12:29:45 am »

1. in order to keep you awake all day, you can wake up in the morning and do some mild exercise in your bed. Just woke up, the lateral side of the body, hands pad in the head, and then slowly roll the knees. This position can make the muscles flexible, while relaxing the tension of the back. To strengthen the abdomen and the front neck,scarpe hogan outlet, legs straight, legs straight, back on the bed, hands flat on both sides, raised his head and shoulders, for 5 seconds, an important 10 times.
 if you are a housewife, then the following housework activities will help you to lose weight:
3. stood in the ironing, cooking, flower arranging work, can open your legs, stand straight body, is a kind of exercise. Also in indoor cleaning work, if the hands of just take a broom, mop or vacuum cleaner, do not just move the arm body are melting in action,goyard soldes, let ankle joint, hip, knee and other together to follow the move. When you swing the body from high to get something, you can tiptoe, as far as possible, the elongation of the body, to strengthen the thigh, leg and hip muscles.
2. in order to make the leg muscles fit, you can slowly pull the knee to the chest, until the thigh, calf back feel the tension. Hold this position for a few seconds, then relax, repeat,hogan sito ufficiale, and practice only one leg at a time.
6. at home often buy some of the more hypertrophy of the clothes to wear. This does not want you to "grow up" to be able to wear loose clothing, but to make you wear this kind of clothes, you can remove the "obesity and guilt" feeling. It doesn't cost a lot of money,hogan outlet, but you can get the weight loss quickly. This is just a kind of psychological first aid method".
5. by cooking or washing up in the air when the time,air max pas cher, the kitchen as ballet practice place, standing on the side of the stove 90 cm, use the left hand to hold the ringside, raised his right leg,hogan sito ufficiale, knee and toe straight, rocking back and forth 10 times, repeated his left leg, then in the face of the pool that wash dish straightens the arm to hold pool bend your knees, and maintain for 5 seconds.
4. when you bend over to pick up something, it should be bent by the waist or thigh,scarpe hogan outlet, as if you are doing the exercise with your hands,hogan outlet online, so that you can have a strong thigh and hip muscles. Time to walk straight back, head up, like a straightened wire puppet.
Housework home women lose weight 6 recipe
Related Articles:

Best abdom

There are

The general situation is only ATM card to back cash, the general credit card is not good, but some special credit cards, such as Discover, also has the function to provide back cash. His advantage is that is not restricted by the issuing bank ATM, I in Atlanta Montana's ATM card to Boston can cash back, and totally do not charge fees, please use.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
is too tired - this is the most easily accepted excuse
« پاسخ #10 : 21 مه 2016، 08:09:55 pm »

This is a
The summer of
< p > last season's premier,air jordan pas cher, the six players were jointly scored 109 Serie A goals, and the new season of the game they misfiring. After 6 rounds of competition, the 6 Premier League top players have a total of 35 appearances, add up to only scored 3 goals. Aguero,hogan outlet online, Zal, and Costa only scored 1 goals, Rooney,hogan sito ufficiale, Kaine and Sanchez have not yet opened.
< p > Aguero, Kane and Sanchez this summer participated in the national team of the tournament, almost no rest time, pre - season training is not systematic. In the new season in the first round, they all sat on the bench.
 fatigue is the most easily accepted by the fans of the excuse. All forward in front of the door need enough confidence,scarpe hogan olympia, but confidence is sometimes a may have no reason to lose, and retrieve it need to spend a bit of time -- may never get it back (Torres). Coach needs through the rotation to adjust the physical fitness of the whole team, but less than a last resort, not the players will take the initiative to the coach said, yourself too tired and in need of rest.
 data chart
There are two reasons for the big 6 season Topstar Qi stuck in the doldrums British media analysis
 is too tired - this is the most easily accepted excuse
 Zal, last season, the core is already overloaded. The preparation period of the new season,tn pas cher, Azar team all over the world fly in friendlies and Mourinho admits such a pre-season tournament arrangement is a mistake. In spite of this, a new season Zal created more than the same period last season to him as long as the slow fatigue period will be improved, do not need to worry too much.
Related Articls:

Stars help you learn the world geography netizen c

stock mark

24 "heart"

These years, the mainland TV market rescreens becomes common practice, from Jin Yong's drama, Qiong Yao drama, red classics to four famous and "on the beach" "fearless" and other classic TVB, the audience almost can up to the classic movies have been remade over again. Classic in the former, 99% of the remake of the drama is condemning, little beyond the former works, but rescreens the play continue to be intensified.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
    • def180

in the new period,golden goose sneakers, the new situation and new tasks of publicity and education work of the new requirements, combined with our actual town, play the advantages of legal publicity, conscientiously carry out the laws and regulations on the "labor law" of the seminar, director personally lead to the Meng River middle school to the students on teenagers should learn to protect themselves when the class, and invite the deputy director of the police station to the River Creek Middle School to the students on the drug class, to carry out a wide range of social security, marriage and family, family planning, compulsory education, compulsory education, land management and the masses of their own production, life is closely related to the education of laws and regulations, legal publicity and rolling by enriching the square electronic screen, opened on linkage, mutual echo, rich vivid new situation of legal publicity and education, improve the legal quality of the masses,hogan outlet, to understand and abide by the law, Law Dimension Protect their legitimate rights and interests. At the same time we use the cabinet window, banners,golden goose scarpe donna, blackboard newspaper and other forms of legal publicity, adhere to the legal education work from the doll, the principle of cooperation with the relevant departments to strengthen the legal education of students in school. Establish a sound legal system, the vice president of the legal system, the legal education of young people to do so often.
 one, around the center, based on their own, to carry out work
2014 in the first half of the judicial work summary and the second half of the work plan
 vigorously carry out various forms of publicity and education activities, to create a good atmosphere of law
< p > in the first half of this year,hogan outlet, the location of Menghe town justice town Party committee,scarpe hogan outlet, government and the district Judicial Bureau under the correct leadership, with Deng Xiaoping Theory and the important thought of "Three Represents" as a guide, earnestly implement the scientific concept of development, carry out the "carry forward the tradition of belief and law enforcement for people" the theme of educational practice. This year coincides with the Communist Party of China was founded and the 90th anniversary of the implementation of the "XX" planning to start the year, but also the implementation of the "XX" law popularization program in the first year, therefore I firmly implement the town, the second party congress spirit, strengthen basic, measures to implement the responsibility, in maintaining social stability to play the role of "the first line of defense", closely around the center work of the Party committee and government, in accordance with the "for sorrow of the Party committee and the government, for people's problem-solving" principle, has laid a solid foundation for the realization of the goal of building a "harmonious Meng River", the first half of the work now is summed up as follows: < p
 judicial bears important responsibility to guide the management of people's mediation, dispute mediation and conflict prevention. Under the new situation of people's internal contradiction especially grass-roots law related disputes become more and more prominent, mediation not timely not when they often lead to mass incidents. For this, we use comprehensive management of political science center platform,goyard prix, taken according to the measures, and strive to resolve the contradictions among the people at base >
< p > justice as a judicial and administrative work of grass-roots carriers and operating mechanism is the first line of defense of maintaining social stability,occhiali da sole ray ban outlet, the task arduous tedious and, plays a pivotal role in forming a connecting link between the preceding and the following,scarpe hogan outlet, in the administration of justice has an important position. Half a year, I have focused on six jobs:
Summary of the work of the first half of 2014 and work in the second half of the year
 two continue to strengthen the construction of the mediation organization, standardize the operation of the mediation process
Related Articles:

Speech at the 2014 high school graduation ceremony

2015 self inspection report o

2014 to ce

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
Domestic electricity suppliers seeking to go to th
« پاسخ #12 : 04 ژوئن 2016، 12:48:54 am »

Jingdong is one of China's largest B2C e-commerce sites, is expected in 2011 revenue will reach 28 billion yuan (about 4 billion 400 million U.S. dollars). Allegedly,occhiali da sole ray ban outlet, the Jingdong mall hopes to finance 4 billion -50 billion of funds in the IPO,air jordan pas cher, the program may make the Jingdong mall to become the largest in the history of the Chinese IPO Internet Co.
 intends to IPO stock in the United States China large e-commerce sites including Jingdong, and serves network and Eslite mall.
 news network serves also plans the United States market in 2012,tn requin pas cher, the main sales of luxury goods. Allegedly,hogan outlet, catwalk net income this year will reach 10 billion yuan RMB ($1.56 billion U. S. dollars), is expected in 2012 will be increased to 2 billion - 30 billion yuan (US $3.13 billion - 6.25 billion U. S. dollars) between. In August this year, serves network from the private equity firm China flat investment group and Kleiner Perkins venture capital fund Chinese companies won the $1 billion of funds.
< p > VANCL is China's largest online clothing retailer, is expected this year's sales revenue will increase to 100 million yuan RMB ($1.6 billion). The VANCL IPO news since 2010 has not stopped,scarpe hogan outlet, the latest news,hogan outlet, VANCL may in 2012 first half of the completion of the IPO is expected to raise $1 billion.
Domestic electricity suppliers seeking to go to the United States IPO
< p > according to the news media,nike tn pas cher, a number of Chinese e-commerce site is ready in the next 12-18 months time went to the United States market IPO (initial public offering),air max pas cher, of which part of the site may through IPO Financing more than $1 billion.
Related Articls:

Storm HUAW

Zhu Xinli promote Huiyuan big agriculture construc

Significant performance is: as the "silent majority", the grass-roots power of shenyang. Thanks to the new media, one by one to become active in social dynamics, a silent voice is also being recovered, together into a very broad public opinion field. This public opinion field is no longer a closed circle of public opinion in the body.
خارج شده است

hdf2p6dtr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 42
    • stu931
Spring _14
« پاسخ #13 : 05 ژوئن 2016، 02:00:05 am »

ice stream
charm pandora outlet
 you are full of vigour refreshing

spring
 spring
 spring
You are the one and only
 stream
 in the spring of moisture under
I will praise you
 out of the house
 soft Dongfeng

sang a cheerful song

small animals have been awakened by the spring sister
 under the touch of the spring breeze
 out of its green head
 silent and soundless
spring
 it as a devotee of
 quietly adorn the earth
 spring
 spring
 with the
 to

grass

your beautiful scenery let people miss
In the light of
The migration of
 no smell
 opens the beautiful smiling face
 a stretched
 floret
 you are a beautiful landscape
 always look forward to your arrival
Related Articles:

Buy food f

Very good

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

hdf2p6dtr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 42
    • stu931
The winter holidays school Spring Festival, Spring
« پاسخ #14 : 11 ژوئن 2016، 04:03:59 pm »

end of the winter vacation, the students also immersed in the joy of the spring festival. The Spring Festival is a traditional festival in China, which is China's traditional culture. Which contains rich educational resources, can improve the students' language ability and moral sentiment. Fourth grade students have learned many poems, the antithesis in the ancient poem have perceptual knowledge, which is basis for studying understanding "spring". Information technology classes have been involved in the network. Therefore decided to carry out the comprehensive practical activities, so that students learn the relevant subject knowledge and skills of the comprehensive application.
2, naming the group, creating the group slogan, making the team signs.
 four, active participants:
 Spring Festival couplets, said
3, through the learning activities, training students contact life to understand the couplets, beauty feel the Spring Festival couplets, stimulate students to the motherland traditional couplets culture of love,hogan outlet.
 three,hogan outlet, activity purpose:
 week 1-2,charm pandora outlet.
 couplets
 teacher: week Zhonghu
1, teachers design activities program, making courseware couplets.
 the first stage (1 hours): to understand the basic knowledge of
 nine, activity step (detailed case another article):
 activity is to help students to broaden their horizons and learn couplets on content, history, folk rhyme, etc,hogan outlet.. To guide students to read recite a number of excellent couplets.
 a, activity topic:
 six, event preparation:
 five, grouping:
 eight, activity time arrangement:
 students: all the students in grade four
4, according to the division of labor to carry out the activities of each stage.
3, a clear division of labor within the group.
 two, the subject of the proposed:
 the end of winter vacation school &quot,goyard pas cher;Spring Festival couplets, said"
2, through the network, understand the basic features of Spring Festival couplets; learn to appreciate couplets, correct writing and posting couplets,cheap pandora charms.
&lt,scarpe hogan outlet; br / > the difficulty lies in the ability of training students contact life to understand the couplets, for students to fully experience the beauty of Spring Festival couplets written language.
The key of
The winter holidays school "Spring Festival, Spring Festival couplets said" programme of activities
2, student group, selection leader.
1, free with group, head of the election generated by the formation of a total of 5 large groups, each group of 8-9.
 divided the 41 students into 5 groups, each group of 8-9 people, the selection of 1 team leader.
1, network of have the aid of, know couplets in the understanding of the origin of some of the commonly used couplets, and Spring Festival couplets of knowledge, story, know couplets expressed the wish for a better life people, know Spring Festival couplets are in China has a long history of culture and customs.
 seven, student action:
1, discuss the introduction of topics. Spring is a kind of Chinese traditional folk culture,air max pas cher. Who knows why the Spring Festival, every family to the Spring Festival couplets? (the whole class to participate in online collection research >
Related Articles:

Funny vale

An investi

Care for t

2004 January completed and put into operation of automatic centralized monitoring system marks the industrial zone electric management level, the safe operation of the power system are on the to a new level, the industrial zone over the years of substation operation maintenance evolution as a center of the region's monitoring of regional power network is becoming more and more perfect, the industrial zone safety power provides a good basis.
خارج شده است

این صفحه در 0.089 ثانیه 19 نمایش داده شد.