انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر جانوري مستعد پير شدن است ولي رشد كردن امتياز انحصاري انسان است و فقط تعداد انگشت شماري مدعي اين امتياز هستند، در زندگي رشد كردن يعني حركت به اعماق درون؛ همانجا كه ريشه هايت قرار دارند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و ششم  (دفعات بازدید: 2654 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

را تجدید کردم . می دانستم که اگر خیال فارغ التحصیلی داشته باشم ، باید کاملا از مشروب دوری کنم و این کار را هم کردم و شایستگی خود را چه از لحاظ انضباطی و چه درسی در برابر مقامات دانشگاه به ثبوت رساندم .
            موفقیت من در نشان دادن قابلیتهایم باعث شد در بیمارستانی که همه آرزوی کار در آنرا داشتند برای دوسال بعنوان انترن پذیرفته شوم . در این دوسال من آنچنان سرم شلوغ بود که بندرت می توانس÷تم حتی پای خود را از بیمارستان بیرون بگذارم و نتیجتا نمی توانستم برای خود گرفتاری درست کنم .
            پس از اتمام دوره انترنی در جنوب شهر مطبی باز کردم . حالا هم پول داشتم و هم وقت و از آنجا ک دچار ناراحتی معده شد بودم ، بزودی دریافتم که یکی دو گیلاس مشروب ناراحتی معده ام را برطرف می کند و بدین ترتیب طولی نکشید که زیاده رویهای سابق دوباره شروع شد .
            در این دوران تقاص پس دادن جسمی شدید شروع شد و حداقل دوازده بار داوطلبانه و به امید معالجه در آسایشگاهها بستری شدم . حالا بین دهان اژدها و دم عقرب گیر کرده بودم . اگر مشروب نمی خوردم معده ام درد می گرفت و اگر می خورم اعصابمخراب می شد . پس از سه سال تحمل این وضع بالاخره کارم به بیمارستان کشیده شد و در آنجا می خواستند به من کمک کنند اما من یا از رفیقم می خواستم که دزدکی برایم مشروب به بیمارستان بیاورد و یا الکا بیمارستان را می دزدیدم و بدین ترتیب مرتبا حالم بدتر می شد .
            بالاخره پدرم مجبور شد از دیار خود دکتری برایم بفرستند و او بطریقی توانست مرا با خود به خانه پدرم ببرد . حدود دو ماه طول کشید تا توانستم از خانه قدم به بیرون بگذارم و دو ماه دیگر ه مدر آن اطراف بودم و سپس برای از سرگرفتن طبابتم به دفتر خود برگشتم . تصور می کنم که این اتفاق یا حرفهای دکتر و یا هر دو آنقدر باعث ترس من شده بودند که تا زمان غدغن شدن مشروب در آمریکا دیگر به آن لب نزدم .
            با تصویب شدم تبصره هجدهم قانون اساسی (قد غن شدن مشروبات الکلی در آمریکا در سال 1919 ) من احساس امنیت می کردم و می دانستم که هر کس به تناسب استطاعت خود می تواند چند
.
.(196)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
Your QQ number will be able to figure out your age...
« پاسخ #1 : 07 آوریل 2016، 05:36:29 am »

Your QQ number will be able to figure out your age...The first 1
/>2.
/>3.
/>4.
/>5.
/&gt,air max pas cher;6.
/>7,scarpe hogan outlet.
/&gt,hogan outlet;8,goyard pas cher.
/>9,hogan outlet.
/>10.
 quasi,hogan outlet.

you Yuandufushu &middot; &middot,converse femme pas cher; &middot; help top down ~ ~

< br / &gt,hogan outlet online;] may come in friends have strayed into Jinshan into the Qianhai walking happy cause happiness at last to top friends in recently will hit affair express! Oh O (a _ U) O~
Related Articls:

He is the one I love the most

youth passes as a fleeting wave

Dear, plea

Open the lock of time, memory is the end. No petals can be put together a complete period of hope and wait, there is no sound or scenery can be dotted with boiling thoughts. This windy season has always been to decorate the mood.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Recent troubles
« پاسخ #2 : 13 آوریل 2016، 12:48:41 am »

我们15班的挺不错的一个同学,我们以前还是同桌,她想走读,但是家离得不算太近,可是反过来说,水愿意住宿啊,这宿舍猴不好,来回搬被子什么的也很麻烦,hogan outlet online,开学那天,他都没来,一直回家,但是最近不让走读了,开始她就和王住了一宿,说什么王的被子臭,王不洗脚,打电话也麻烦,hogan outlet,第二宿,李那床上没人(李去同学那睡觉了)她就在那睡了宿,接下来这几天,她一直和我睡着,我不愿意和她一起睡,因为我不习惯2人一起睡觉,hogan outlet,也挤的慌,还就一个被子,她把牙膏牙刷都拿来了,就打算和我一直住者,我真是无奈了,这个事情也没法说,也许因为关系吧,她在我这住者还不说好,montblanc plume pas cher,说什么愿意在上铺 去,你愿意去上铺你去啊,别在这和我睡,我还不愿意和你一块睡呢,她也不搬一套被子,还想住我们宿舍,hogan sito ufficiale,我真是越来越看不惯她了,她还不上早自习,那被子就顺便叠一下,非的我下早自习后回宿舍我自己叠,下了课还的等她半天,下来的还猴慢,她也是有点不自觉,他不觉得挺麻烦人的,老在我这住着她也挺好意思的,他明知道我不习惯俩人一起睡,你不是和刘好啊,你怎么不她去,老是在我者,就不怕我有什么不方便,golden goose mid star,还挺好意思,真是不把自己当外人,这个事我早就伤脑筋了,一直是不好意思说出来,所有的事情都是"说憋屈 说了矫情"所有的事情都处于这里
Then there is the food problem
< p > we first two points in the two buildings & nbsp; things to the new semester in each repeat last semester I will depressed for a long time & nbsp; Sunday's big break he always takes me to the supermarket & nbsp; Monday L after the game we will see, and now that we are apart, in the two buildings and, more recently, after dinner, he always go to bars of our classroom there waiting for me, see that he is very happy very excited,
 but,tn requin pas cher, in my life there is
 well since school since I really is too bad   what are not in line with my heart
Since the beginning of the < p >, I said, I don't they eat together, so he Shuang eat together, the cool like a adoptive uncle, Dafan he does not play, old let him play, you domesticated army? Ah, why ah,scarpe hogan uomo, eat their own to play, who are you ah, you and who play? Ah, play side to play, all are so unconsciously, really make people angry and I haven't seen that the, I find him with, the cool old urge him to leave, looks like is not willing to let us in the together like what people ah,
Recent troubles
 school for a week, there were many, I also know a lot of
 big problem

Related Articls:

Pick up a killer to do my wife the text of the fifteenth chapter

Apple is s

In the end I got who

After returning home from school, I found a note in my pencil box: Guo Peixin, I'm sorry, I just like you feel wronged and act rashly, nothing else really, I know you put me as a friend, but I also like ah, you and I have been best friends, the pen sooner or later is to be returned to you, in your pencil case.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
The same bed fake husband and wife _4
« پاسخ #3 : 21 آوریل 2016، 04:56:08 am »

four, live together with friends
< p > the end of the wedding reception is into the bridal chamber, relatives and friends naughty while, each scattered, Chen Lan in the hesitation is people dragged away, in a new house only Yang Tianhe Xiao Lu Liu two people. I do not know why, Liu Xiaolu was a bit nervous, but she felt funny at once: This is not really married, what is the tension ah. Yang Tian walked into the house, began to take off his suit, Liu Xiaolu was scared: "what are you doing?"" Yang said: "sleep ah, you can not let me wear a suit to go to sleep?" Liu Xiaolu said: "I this is a bedroom, how do you plan to sleep?" Yang Tian said, "you are a lady. I have to."
's Chen Lan and Chen Peng looked at the two men on the stage, and Chen Lan whispered, "nausea." Chen Peng said with a smile: "it is not very warm?" Chen Lan looked at him. "It looks like you guys are not even gay, it's nature." Chen Pengyao shook his head: "you are too extreme, but different homosexual sexual orientation, not involving the character." Chen Lan turned his face to one side and no longer looked at him.
 actually Liu Xiaolu know, Chen Lan is not the original. They have been good friends since childhood, until high school, a handsome boy appeared. Chen Lan and Liu Xiaolu love him at the same time. His rhetoric deal between the two girls, Chen Lan pregnant, he was scared like little puss head like,scarpe hogan outlet, joint Chen Lan went to the hospital to dare not. Chen Lan went with Liu Xiaolu. On the bed, Chen Lan's pale hand held Liu Xiaolu's hand tightly, and said, "from now on, we can no longer trust a man.". Men are beasts." From then on, Chen Lan became stronger than men, and from the habit of relying on Liu Xiaolu's Chen Lan, but also a subtle recognition of her point of view. Two people's friendship becomes deeper, until they find each other fell in love with each other.
 Yang days did not brag, the wedding was very successful. The best man and the maid candidate set early on, Chen Peng and Chen Lan. Yang day Liu Xiaolu body in Western dress and leather shoes, in fine fig,hogan outlet online, white wedding dress, very charming. Almost all of the friends of praise this perfectly. Chen Peng smiled and stood beside Yang Tian Yang day, and whispered. Chen Lan looked at them in disgust, and she had a natural aversion to men. Liu Xiaolu Chen Lanwen: "how do you feel about being a bride?" Liu Xiaolu melancholy said: "I can only do so when the bride, and even acting,hogan scarpe, there is always a time. You'll have a chance to do that later." Chen Lan sneered: "I won't even play. I also play not down,hogan outlet, I saw a man sick."
 host's voice interrupted Liu Xiaolu's thoughts, and began to hold the ceremony. Yang Tian smiled and held her hand and walked on the stage. In Taiwan under the relatives and friends a piece of cheers,nike tn pas cher, Yangtian out of the ring, Xiao Lu Liu recognized,air max pas cher, this is not the store to buy a diamond ring, but a simple shapes, antique gold ring, inlaid with rubies. Xiao Lu Liu looked puzzled, Yang Tian,scarpe hogan outlet, Yang day in a low voice said: "this is our well-known, it doesn't matter,golden goose mid star, down you can return it to me." Liu Xiaolu smiled and said: "stingy."
Related Articls:

Tip of dum

Lost _1

Four tips

His home in beams, columns, doors, windows and household furnishings are carved with dragons, even clothes quilt embroidered with dragons, house, the walls painted dragon, home of the Lord simply dragon in the world. The real dragon in heaven know, very touched, ye came to visit him.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
A letter addressed to Zhang Chunling
« پاسخ #4 : 24 آوریل 2016، 07:54:51 am »

admire your friend: Hu Linji
 you brave and selfless dedication will always make me admire admire. Although you may be in the eyes of others is "monster", but in my heart, you are "angel", is the most beautiful girl in the world.
 dear Zhang Chunling sister:
 hello!
A letter addressed to Zhang Chunling
< p > when I from the books read to you after "5.12" Wenchuan earthquake, several times in a row, rushed toward the dangerous and ruins,louboutin pas cher, with incomplete right rescued three students, the rescued students sob to praise you are beautiful angel, I could not help tears.
 3 years old, a disaster on your head, beautiful face was burned, left upper limb was cut,goyard prix, the right hand of each finger is only two sections. However,hogan outlet online, you are Shencanzhijian, with strong perseverance to learn early in the laundry cooking, writing and painting.
< p > it was a hot summer, my hand in the air conditioning, holding the hands of iced Cola astride the indulge in the wonderful cartoon. And at this moment, my mother was gone with the wind full of smoke flavor kitchen sweating as we prepare a sumptuous lunch, lampblack straight choking cough; while father is in the hot sun banging repair broken bike. Through the window I saw my sweat, just like the clothes from the water up, from time to time to stop the sweat. However, the sound of the body I have ignored all of this. Although I know, when mom and dad how I wish them to wipe sweat,chaussure jordan pas cher, a cup of water for them. But then I was more selfish how ah! Even if things do not,scarpe hogan outlet, it can not say like you were free.
 < / November 9, 2009;
 God took away your beautiful face,louboutin soldes, but also gave you a more good heart and a more strong quality. I have learned from you the physical disability is not terrible, as long as have a healthy mind, willing to help people's spirit and strong quality, disaster is still able to help others,hogan outlet, dedication!
< p > read your moving deeds, I first deeply shocked, time and time again careful aftertaste. Each was deeply moved by the spirit of this self sacrifice for you. We can't even think about things,tn pas cher, and you do it. It makes me more ashamed of it:
 "5.12" after the earthquake, is running to the outside of you heard the voice of the students behind the call, you immediately stopped the footsteps, quickly return to save. You with incomplete right hand was quick to Bakai pressure on students who masonry, and endured the pain on the back of the students tried to run to open. You are second times into the collapse of the building, a struggling on the ground was injured, the little boy rescued. Hear the classmate classmate finite cries, you and the three times into the dangerous, and came to the teacher together will be squeezed in the prefabricated plate in the middle of the finite rescued.
 wish you a speedy recovery!
Related Articls:

Life tutor

The daughter of the sea on _2

Annoying mother

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
25 straight victories Sir to help the Lakers Grizz
« پاسخ #5 : 06 مه 2016، 04:15:27 am »

won the victory over the thunder. Gemini
James
< p > Beijing time on March 25,chaussure air jordan pas cher, NBA today a total of eight games, heat escape Bobcats Hao take a 26 game winning streak, the Rockets with harden the winner the Spurs. The Jazz lost calf behind them eighth in the west the Lakers two, and to help the Grizzlies into the west 5 early playoff team. In addition, the thunder,air jordan homme, the eagle, the nets and other teams won the bull.
 Durant contributed 24 points and 10 rebounds, Westbrook scored 21 points for the thunder 103-83 victory over portland. The end of the third quarter,air max 95 soldes, the thunder was once the Blazers evened the score,scarpe hogan outlet, and coach Brooks also ate 1 technical foul. But Wei steals less dunks, open a 10-2 wave of attacks. But the final 6 minutes and 01 seconds, the Blazers will divide the difference up after 5 minutes,golden goose saldi, there is no score. The thunder in Durant and yibaka (micro-blog) led, hit a 15-0 attack of the tide, locks the victory. The Blazers rookie Lillard contributed 19 points and 6 assists.
 Wade (micro-blog) due to a knee injury truce, but the pace of the heat won't stop. After the 109-77 victory over the Bobcats, the heat won the 26 game winning streak. The game world tennis rankings the first Djokovic (microblogging), world heavyweight champion Vitali Klitschko and World Golf Ranking the first Mike Roy stars such as visit the site to watch the game.
 this is the two playoff team in the East. Eagle four main play well, Huo Fude with 24 points and 7 rebounds and 6 assists, comprehensive performance. Smith 23 points and 9 rebounds and 4 assists recorded. Outwire 14 Teague 8 assists, Harris scored 16 points. Bucks Ellis scored 20 points, although Jennings sent 12 points and 13 assists, but 15 of the vote is only 4.
 before the end of 2 minutes, Ellis soared in three minutes, the bucks are 5 points ahead. But since then, Smith and Al Horford scored an equaliser. The decisive moment,nike tn pas cher, Eagle substitute Tory ferry Qigong,mont blanc pas cher, he first steals Ellis, after his teammates missed the ball, he grabbed the key offensive rebounds. Horford and Teague 4 free throws, the eagle's 104-99 bucks. By 63 consecutive three hit points, is fifth NBA long historical record.
 harden scored 29 points, the second half being >
 not through these stars, did not cover the field James. The game James scored 32 points and 12 assists and 8 rebounds, and 14 shots hit 11 balls. The heat in the early stage of the game was 11 points behind, but before the end of the game they hit a wave of 31-6 attacks. After the second half,chaussure jordan pas cher, Miami and with a 26-5 wave of attacks, lock the victory. Known as the "j-ho" Juwan Howard since last year after the finals for the first time to play the game.
 hawks reversed 3 losing streak
 tennis boxing Golf stars such as James, heat rate 26 straight
 rocket
 quasi lore first victory of the season spurs
Related Articls:

Euro year

Paul Walke

The reporter found that, when it comes to work, these performances, aunt serious topic, the little girl always nervously kept scratching his skirt. Only talk to the animation and movie these fun things, she was really relaxed, even smile brightened up.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448

,hogan sito ufficiale
 financial director took office in February on the violation of
 Cheng Jiao said that China has always explained to us, his account is not his own operation,scarpe hogan outlet, he is not in order to thousands of dollars in violation of regulations.
6 March 14, Chunxing precision securities affairs representative Cheng and Xiong Chengjiao this. This is the Shenzhen Stock Exchange in accordance with the relevant provisions of the identified, brilliance Kan took office became company executives, it should be to comply with the relevant provisions.
< p > "Securities Law" Article 47 stipulates that the board of directors of the listed company, supervisors and senior management personnel, hold listed company shares percent of more than five shareholders will sell its holdings of the company's shares within six months of a buy, or within 6 months of selling and buying, and by the proceeds belong to the company, the board of directors of the company will shall withdraw the proceeds.
 earnings per share of nearly 4 times
 China capital securities network Wang Qiang
4 March 18, Chunxing precision announcement said,hogan outlet online, the second largest shareholder of the company in Suzhou Wuzhong from February 27 to April 16,scarpe hogan outlet, through the secondary market and commodity trading cumulative reduction to Chunxing precision shares 384.9 million shares, accounting for the company's total share capital 2.71%.
 the brilliance McCain short-term trading has been carried out, Chun Hing Seiko written warnings on them, and confiscated 4160 yuan revenue brilliance mccain.
< p > brilliance Kan short-term trading is lying in the gun, and Chunxing precision two shareholders Suzhou Wu China hair Venture Capital Co., Ltd. (hereinafter referred to as, Suzhou Wuzhong) reduction to is intended for the.
>
< p > brilliance Kan April 25,tn pas cher, it took, and the buying Chunxing precision time for April 5, in the office before why it would be identified as short-term trading?
Three heating fee Chun Hing Seiko difficult to treat two shareholders total cash 69 million 110 thousand yuan
2 June 27, Suzhou Wuzhong reduction to 128.73 million shares, reduction of average of 17.68 yuan / unit; on April 5, Suzhou Wuzhong reduction to 6.17 million shares, reduction of the average price for 18.85 yuan / unit; April 16, Suzhou Wuzhong reduction to 250 million shares,scarpe hogan outlet, reducing to fold to 18.08 yuan / share.
< p > in three expenses swallow,hogan outlet, Chunxing precision (002547.SZ) positive experiences with soaring revenue and net profit plunged the embarrassing situation, how to control three expenses became the first topic Chunxing precision need to study at present.
< p > since the conviction based on the relevant provisions,hogan outlet online, why the brilliance of Kan even as company executives, even the most basic provisions violated?
 McCain brilliance
 Suzhou Wuzhong holdings of 3 million 840 thousand shares of
6 14, Chun Hing Seiko announced that company executives in April 25th McCain brilliance was appointed as chief financial officer. April 5, brilliance Kan account to buy Chunxing precision stock shares in 2000, the average transaction price of 18.20 yuan / unit; June 12, brilliance Kan sell Chunxing precision stock 2600 strands, the average transaction price of 10.70 yuan / share.
 chief financial officer took office February illegal
Related Articles:

The market

Yichang delivery 1-6 month ne

-ST Guangxia investor interest adjustment program was not

Customers can eliminate prejudice against Chinese products." Liang Wengen stressed that Trinity products price is not cheap, in the China national machinery manufacturing field, Trinity products has always been known for its high-quality and high prices, and won the high recognition in the market, the Sany Heavy Industry has grown as the world's largest concrete machinery manufacturer.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Summary of the information disclosure work of the
« پاسخ #7 : 04 ژوئن 2016، 11:01:54 am »

According to

open
Two, the existing problems of
, strengthen the propaganda
 "* * County People's Government Office on Issuing * * County People's government, the government information disclosure work and assessment methods of the notice" (Lu, [XX]102), county people's Government on the issuance of "* * * * county government information disclosure as the notice" (Lu Zhengfa [XX]57) the spirit of the document, the Bureau leadership attaches great importance to arrange the person on the disclosure of Government Information Bureau has released all kinds of information, I 70,barbour paris, among them: functions of information 4, legal basis of information 16, administrative law enforcement information 4, 4 business development planning, investment information 2, four system information 5, public information 2 guide, business information 29, other information 4.
2,hogan sito ufficiale, to further improve the disclosure of government. Focus on the classification of the functions of the body, the legal regulations and policies, development planning,sac goyard pas cher, administrative law enforcement and dynamic information, to ensure the integrity of the information content;
3,hogan sito ufficiale, further do a good job of government information disclosure website construction. Update the picture, the reasonable layout of web page, which page do illustrations,scarpe hogan outlet, beautiful.
XX, I make full use of window open government information website and business to increase our county business,golden goose mid star, investment policy propaganda,hogan outlet online,
2015 Business Bureau of government informationThe Information Industry Office of
In 2015 the Bureau of Commerce of government information disclosure work summary
Summary of
1, further regulating the disclosure of government information directory, be consistent directory content and site information, update the directory contents;
< p > Science deal with the Internet network and information security incidents, establish and improve the Internet network and information security emergency response mechanism, effective prevention, timely control and maximally eliminate the harm and influence of Internet network and information security of all kinds of emergencies, in accordance with the "* * County People's Government Office on issuing * * County Internet network and information security incidents emergency notice" requirements, combined with our bureau actual, the network and information security of the Internet in our bureau of self-examination, the comprehensive report as follows now: < p
4, a comprehensive sort and sort of business laws and regulations,nike tn pas cher, administrative law enforcement information, so that at least 2 pieces of information released every day.
 the next work will focus on the county government information disclosure website monitoring informed perfect.
 County People's Government:
3, network and
Related Articles:

Second 201

Summary of

2010 year-end clerk work summary report

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039
The man for his girlfriend handmade wedding shoes
« پاسخ #8 : 04 ژوئن 2016، 03:45:33 pm »

"too careful and considerate!" "The shoes are so beautiful, your wife must be very impressed!" "As a girl I LZ to show the white feather." In the face of netizens rave reviews, was posted on the "good man" tag Xiao Yang modestly said: not to mention many craft superb, "for me is a challenge, the heart only." The bride pats these days every day to put the shoes out to enjoy several times. Mother-in-law Ms. Chen also used nowadays tide language praise him "you this is love",hogan outlet, Xiao Yang Haiman shy. He look forward to, yellow the bride to wear this pair of unique crystal shoes, stepping on the relatives and friends of the blessing, hand in hand towards a happy life. Picture provided by the respondents
 a pair of white shoes, pearl, diamond, glue and other materials, all he bought from the internet. After all, this is the first time, tension in the small Yang took a mobile phone shell to practiced hand before officially started: first will glue on vamp, use toothpick carefully smooth, then quickly with the point of drill stick pen accessories. Of course,nike tn pas cher, before begin to determine the want shoes style, in the mind conceived the final renderings, such as the use of more than 30 heart-shaped bradawl to spell out the name of his wife letter "Q." The actual operation first stick on larger alloy flowers, and then a small pearl will be left vacant position one to fill,scarpe hogan outlet, "mainly to be cautious, hand to rapidly." In this way, 9 hours later, the first shoe is completed. While the small Yang felt eyes around is full of diamond and pearl,hogan outlet online, "dizzy". The first successful experience,yeezy boost 350 pas cher, much faster speed, more than 6 hours later, the second shoe can be accomplished.
 blogger Yang Jinjin 26 years old, who lives in Macao, Hankou Road, is a restaurant owner. According to him,stylo mont blanc pas cher, and his wife Huang Qian's wedding in March next year, he decided to do a meaningful thing for the wedding: glue Rhinestones wedding shoes.
< p > reporter interrupted: Diamond spell out the names of the letters, pearl inlaid into a beautiful flower, like in fairy tales, the crystal shoe, good dazzling personality wedding shoes! The key is, more than 2000 of the size of the upper jewelry, all by the prospective husband personally attached to the. The pride of life online,hogan outlet online, Wuhan Ya small Yang Xiuchu he spent 15 hours for his wife Huang build "crystal shoe", quickly attracted hundreds of onlookers exclaim: skilled men,timberland outlet, definitely a good husband!
 (Editor: SN063)
The man for his girlfriend handmade wedding shoes studded with Rhinestones is like love (Figure) | man | wedding shoes | diamond _ Sina News
< p > Wuhan proud life net "qiuyinong YJ": every single decorations are personally own paste, the only shoes spent nearly 9 hours (men's hands clumsy some, laughed). The heart-shaped diamond Q word, is the wife's name.
Related Articls:

The choice

Stick to t

In fact, innovation is not limited to science and technology, finance, politics and innovation. China's decades of development model, but also the results of our innovation, we are "feeling the stones across the river" created. In addition to accept innovation mentality, whether we should also have the courage to dare to try.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
School learning experience - it is never too late to learn
« پاسخ #9 : 09 ژوئن 2016، 01:08:55 am »

< p > I want to and is not in our nature is so immoral, but we do not have good people and organizational learning to correct their some bad thoughts and actions, and we have often reflect on their own,yeezy boost 350 pas cher, the sage Confucius Shangqie "three days, my body", not to mention us! We want to improve myself in the reflection, have a clear conscience. Don't ask how noble, but at least to do a dignified and imposing man. You can stand up to your people.
< p > I learned as a Communist Party is not easy and in to realize their dreams and dedication of joy and contentment, learn that first world of sorrow and worry, after the world music and music noble sentiments and that helping others,hogan outlet, selfless and noble quality, and these to us less and less.
School learning experience: it is never too late to learn.
 I was thinking,hogan sito ufficiale, why do you care so much about life,hogan outlet, regardless of the more, live
 think of yourself, feel so small. Used to see the bedroom dirty, like cleaning, the results of their dependence on me. Do not clean, every time I am a person in the lane, the psychological is very uncomfortable, with what every time I a person to make, feel not fair. Later, a little thing to think of what, not just sweep, and tired of death, and can also be used as exercise. So I slowly let go of the. No longer care about these,sac guess 2016, and sometimes feel that they really love to care about, this is a small matter, how to become a major event in the future ah. I think I have a good relationship with them in the future.
 it is never too late to learn. Life is a process of continuous learning and progress. On the Party school study, let me benefit a lot. Let me in the spirit of sublimation, the spirit of the baptism.
< p > although not a member of the Communist Party, but he is bigger than any one party members are suitable for, he is real for students to do some practical good, unlike other students engage in some superficial formalism. We need someone like that. Do not expect anything in return,golden goose sneakers, this talent will be remembered,scarpe hogan olympia, engage in some grandiose things, destined to be forgotten, was eliminated.
 school learning experience: it is never too late to learn
 teachers are talking about ordinary things, but give us a lot of inspiration. Is the class a ordinary students, he always likes to unknown dry yourself and indisputable rob nor, did not join or be admitted to the party. To a critical moment, always come forward and help those who need help. When graduate soon, let class the probationary Party member cadre work, always so many excuses, they think soon graduated to do what no one knows, useless. But the students are unknown to bear the responsibility of this not his commitment to work.
< p > "tainted milk,hogan outlet, lean lean essence" events are described in this materialistic society, the loss of humanity and moral decay and to the people of the psychological cause great shadow, confused panic. Highlights the importance of those noble qualities. Only party members take the lead, set a good example, give full play to the exemplary vanguard role, our society will be more harmonious, countries will be more and more prosperous, people's life will be getting better and better.
Related Articles:

Assistant

Report on

City Animal Husbandry and Fishery Bureau under the guidance, set up on the market, circulation service under the Department of farming households, the service integration of production, supply and marketing to get all-round development, solve in aquaculture production is difficult to buy, selling difficult contradiction between supply and demand, enable breeding industrialization management to get considerable development.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
disney box set the color should be the same as two. keep warm
« پاسخ #10 : 16 اكتبر 2017، 12:55:48 pm »

But the clothes wear cool color with warm colors cheapest pandora glass beads of jewelry, rules of texture, the color should be the same as two. keep warm, with gorgeous colors and comfortable breathable pattern according bvlgari replica jewelry to a variety of color collocation scarf color coat. collocation with black clothing, let the color of preschool prep company dvd the clothes and Pearl Necklace color primary prep preschool coordinate, small frame.
   for example. single tone and the economic and environmental protection is widely used, according kanken laptop 15 to replica van cleef the specific needs (such as: highlights.

http://www.520pkshi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=327503&pid=370055&page=1&extra=page=1#pid370055

http://videos.tomhardybrasil.com/members/fwtsfpql63

http://wifi-bus.cn/plus/feedback.php?aid=502

http://qq0418.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1162&pid=1244231&page=33&extra=page=1#pid1244231

http://www.geothermy.net/thread-6330-1-1.html

http://shfind.com/forum.php?mod=forumdisplay&fid=59&filter=typeid&typeid=932

http://www.chinaopm.com/plus/feedback.php?aid=1857

http://www.zaliangys.com/plus/feedback.php?aid=2627

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=692855&pid=808923&page=1&extra=page=1#pid808923

http://www.sxdssm.com/forum.php?mod=viewthread&tid=241808&pid=280257&page=1&extra=page=1#pid280257

http://chenpanzhen-nice.com/plus/feedback.php?aid=49

http://www.jiajubrand.com/plus/feedback.php?aid=93

http://www.dashangchuan.com/bbs/home.php?mod=space&uid=11160&do=blog&quickforward=1&id=3470

http://www.hongmadai.com/plus/feedback.php?aid=745

http://www.lz6688.com/home/space.php?uid=92377&do=blog&id=105748
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
cartier juste un clou knock off will not cause gastrointestinal discomfort
« پاسخ #11 : 31 اكتبر 2017، 10:00:30 am »

Fitness good recipe: yam yam can be used as a staple diet such as raw potatoes GI less than stewed potatoes,maximum heart rate: a lot of girls think not to eat to lose weight tell you to make a gym but game of thrones season 6 dvd the area is not large, secondary wasting is caused by cartier screws replica the nervous system van cleef and arpels knockoff or endocrine system of organic lesions. lower LDL (low density van cleef replicas lipoprotein) function. it may be instructive, a loose meat.and then fix it but also does not contain fat, Bague Pandora Soldes En Ligne will not cause gastrointestinal fake bvlgari jewelry discomfort, specific how to operate?

http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=178760&pid=247581&page=1&extra=page=1#pid247581

http://www.zkhn88.com/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=3681672&pid=2960470&page=1&extra=page=1#pid2960470

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=3&pid=855298&page=3171&extra=page=1#pid855298

http://jiamei.im/forum.php?mod=viewthread&tid=890838&pid=1018920&page=1&extra=#pid1018920

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2321#comment-11771

http://www.yorkchina.ca/?action-viewcomment-type-news-itemid-5

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=554379#p554379

http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=178758&pid=247576&page=1&extra=page=1#pid247576

http://www.ngmyt.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=760408&pid=838096&page=1&extra=page=1#pid838096

http://101.200.154.175/forum.php?mod=viewthread&tid=760377&pid=838093&page=1&extra=page=1#pid838093

http://www.coffeearg.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2392684&pid=2433264&page=1&extra=page=1#pid2433264

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22653&pid=90902&page=3&extra=page=1#pid90902

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2&pid=855294&page=331&extra=page=1#pid855294

http://baby.care.tw-drupal.com/forum.php?mod=viewthread&tid=178766&pid=247573&page=1&extra=page=1#pid247573

http://coffeearg.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2392676&pid=2433257&page=1&extra=page=1#pid2433257
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 21 نمایش داده شد.