انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

يك روز زندگي روشن است و روز ديگر تاريك ، از روزهاي روشن آنقدر نور بگيريم كه در روزهاي تاريك روشن بمانيم.
؛حجازي؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هفتاد و پنجم  (دفعات بازدید: 2032 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

نيستيد و براي مصونيتش در برابر وسوسه مشروب ، تعيين تكليف نمي كنيد ، سپاسگذار خواهد بود .
            او در صورتي كه برنامه بهبودي خود را با جيت دنمبال كند ، به هر جا كه كارش ايجاب كند مي تواند برود .
            اگرشخص مورد نظر حتي براي يك بار لغزش كند ، شما در مورد كار او بايد تصميم بگيريد . در صورتي كه مطمئن هستيد خيال بهبودي ندارد ، بدون شك بايد اخراجش كنيد . حال اگر برعكس ، اطمينان داريد كه سعي خودش را مي كند ، شايد بخواهيد فرصت ديگري به او بدهيد اما نبايد احساس كنيد كه هيچگونه تعهدي در ابقاي او داريد . تعهد شما مدتها پيش ادا شده است .
            مطلبديگري هست كه شايد شما مايل به انجام آن باشد . در صورتي كه سازمان شما سازمان بزرگي است ، بهتر است اين كتاب را در اختيار ميران دواير خود بگذاريد و برايشان روشن كنيد كه با الكلي هاي سازمان خود ، هيچگونه دعوايي نداريد . اين مديران گاه در موقعيت مشكلي قرار مي گيرند ، آنها با مردان زير دست خود اكثرا رفاقت دارند و بدلايل مختلف از آنها حمايت مي كنند و با خيال اينكه شايد در آينده اوضاع بهتر شود ، مشروبخواري را كه مدتها بايد اخراج مي شد و با موقعيت بهبودي بايش فراهم مي آمد ، همچنان در سمت خود حفظ مي كنند و با اين كار حتي موقعيت خود را به خطر مي اندازند .
            پس از مطالعه اين كتاب ، يك رئيس دايره مي تواند براي مثال به كارمند خود بگويد : ايا مي خواهي دست از مشروبخواري برداري يا نه ؟ هر بار كه مشروب مي خوري مرا در محظور قرار مي دهي كه نه در مورد من و نه در مورد سازمان ما منصفانه است . من مطالبي راجع به الكليسم آموخته ام . الكليسم يك بيماري مهلك است و اگر تو الكلي باشي كه از رفتارت هم همينطور پيدا است ، سازمان ما مايل است به تو كمك كند تا مشكل خود را حل كني و اگر تمايل داشته باشي راه نجات وجود دارد و در صورتي ه اين راه را انتخاب كنبد ، گذشته ها فراموش مي شود و در مورد بستري شدنت هم حرفي با كسي زده نخواهد شد . اما اگر نمي تواني و يا نمي خواهي از مشروبخواري دست برداري ، بنظر من بهتر است از شغل خود استعفا دهي.
.
.(175)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn842
I would like to bless you.
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2016، 06:23:17 am »

I would like to bless you,scarpe hogan uomo.
  if it is as you say,hogan outlet, I am sad,chaussure louboutin pas cher, guilt you cool very happy,goyard prix, so I think it is very good.

If a sorry,scarpe hogan outlet, in exchange for your forgiveness, then I should say to you.

you are right,golden goose scarpe, I will always live in my own world never for people who love me more. Maybe you have no choice,hogan outlet online, I'm right.

if he really like you said to you,stylo plume mont blanc solde, then I am willing to bless you. Live with him.

Related Articls:

I love the

Dream Wake

Drown in s

After returning home from school, I found a note in my pencil box: Guo Peixin, I'm sorry, I just like you feel wronged and act rashly, nothing else really, I know you put me as a friend, but I also like ah, you and I have been best friends, the pen sooner or later is to be returned to you, in your pencil case.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Foreign media exposure Manchester City for one hun
« پاسخ #2 : 08 مه 2016، 03:08:01 am »

but the deal is the biggest obstacle that Barcelona remain in the transfer ban,hogan outlet online, even if they are willing to sell Suarez,hogan outlet, but they are unable to sign a new alternative in the summer of 2015. The Spanish giants have to wait until January 2016 to be added in the transfer market.
 Suarez is in the summer of last year to 75 million pounds from Liverpool for Barcelona. He in the week and Manchester City's Champions League quarter final first leg in Mei opened two degrees,hogan outlet, to help visiting team 2-1,golden goose mid star, blue moon,air max femme pas cher, the defeat also makes the city the quarter finals of the Champions League hopes dimmed.
Foreign media exposure Manchester City for one hundred million pounds to buy Su teeth Barcelona would like to accept the offer to the city of Suarez
 Suarez against Manchester City Gate
< p > but Suarez in Camp Nou after the overall performance is not very good,air max pas cher, and according to some sources,tn pas cher, the Catalan giants willing to sell the Uruguayan. Manchester City are interested in the striker and will be willing to spend a huge sums of money on him.
 according to the "post" reported that Manchester City is considering the offer 100 million pounds buy Barcelona striker Suarez,hogan roma online, the Uruguay star in the week with the blue moon in the Champions League match to open two degrees.
Related Articls:

was the fi

"Spider Ma

racing pro

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Low carbon life 300
« پاسخ #3 : 13 مه 2016، 01:30:44 am »

Low carbon life 300
,tn pas cher
 chapter one: low carbon life
;     urban development, rural backwardness.  & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; at night, looking at the children in the countryside is bright stars. In the early morning,golden goose outlet, the farmers in the smell is smelling the fresh air. < br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; but in a night on the town,chaussure jordan pas cher, in addition to a large moon, only to see a few pieces of petty,tn requin pas cher, and the lonely stars; and in the morning,hogan outlet, when people from walking on the street, in addition to see flying dust and see the pungent exhaust of the city!  & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; even by thick clouds cover,air max pas cher, the stars are the same in where; and you knew this, but do not want to look up at the sky... Article two:
; &nbsp,goyard prix; low carbon life is a very environmentally friendly and civilized thing. I'm on the low >
  low carbon life&nbsp,nike tn pas cher;   

Related Articles:

My youth,

Growing footprints in grade e

I don't wa

The staff told us that there was not a moment to have a monkey wolf dance performances. The show began, and the three monkeys fought a fierce battle with a wolf. Wolves do not for a moment is three monkeys played shrink to one side, monkeys climb to the rockery, raised his tail, seems to be to celebrate the victory.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

Xi Jinping Zhejiang in office when the essay: big talk about the principles of small style | Xi Jinping | essay | Jiang language
< p > editor's note: in February 2003 to March 2007, when he was appointed secretary of Zhejiang provincial Party committee, provincial people's Congress Standing Committee Director Comrade Xi Jinping, had at the Zhejiang Daily "Jiang Xin Yu" column: Essays 232. These ideological essays, pertinence, timeliness strong, language is concise and lively, a keen perspective clear, in the form of a lively, speaks the truth clear and easy to understand, is not empty talk, style simple, praise or recognition, promote righteousness; or lashing criticism, he rebuked the unhealthy; or of reason, reveal the rules. On May 6, 2007,goyard prix, Zhejiang daily after repeatedly solicited the views of Xi Jinping and with the consent of the Xi Jinping, "Jiang Xin Yu" in the title, these essays compiled and published. We selected four papers, to readers.
 (two hours, three November 11th)
 event stresses principles, trivial talk style
 to fight the "unity"
 understand unity is really smart, will unite is true ability. Unity and cohesion, out of combat, a new productivity,ray ban sito ufficiale, but also a cadre. In unity, leaders should take the lead, play an exemplary role. The "perfect", the Regal isolationist "Superman", is not long. Only by "everyone firewood" and "Three Stooges" force, we rely on the care, and work to do.
 we usually talk about unity is strength, unity and cohesion, the fighting force, but also a cadre, which shows how important unity. In fact, unity is an important issue in the construction of the team, stressing unity is the political, the overall situation of the performance. Strengthen unity, "top leaders" to bear the main responsibility, should set an example,sac goyard, strict request, be good at grasping the direction and the proposed event,hogan interactive outlet, global and be good at uniting the comrade with different views of the comrades in the work,hogan sito ufficiale, be good at to fully mobilize the enthusiasm, initiative and creativity of the team members and truly promote democracy,hogan outlet, collective wisdom and scientific decision-making,montres guess pas cher, to prevent and overcome autocratic weakness and laxity and split asunder. Every leader cadre to treat oneself correctly, correct to treat comrades, correctly deal with the organization, for some things to take it up and put it down, open-minded, self-discipline, and lenient towards others, big talk about the principles of, small talk style,zapatillas new balance baratas, in the work enhance mutual understanding and mutual support in enhancing unity, form the overall force of leadership.
 a palm, spread out is "more than one finger)
 in a team to work together, is a kind of fate, but also a responsibility. We should always bear in mind Comrade Mao Zedong about between the Secretary and the committee members "understanding, support and friendship, than what all important" teaching, treat oneself correctly, correct to treat comrades, correctly deal with the organization, with good faith to win everyone's understanding and trust, in cooperation and enhance mutual understanding, in work to promote unity, with strong party spirit, good style and specification of the system and the personality charm grasp their team building.
 (two hours, three July 18th)
Related Articls:

Hunchun, Jilin is now the mother of wild Siberian tiger whereabouts experts say rare - Jilin - the N

Looking for the most beautifu

Jiang Zemin meets with former U.S. Secretary of state Kissinger Jiang Zemin Kiss

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Typhoon sea, the typhoon hit the ocean forecast issued a yellow alert - Typhoon
« پاسخ #5 : 10 ژوئن 2016، 01:29:23 am »

Xinhua Beijing,hogan outlet, September 14 (reporter Yang Weihan) fifteenth typhoon this year, "the sea" in the Northwest Pacific surface formation,hogan outlet online, the National Marine forecast issued waves yellow alert. 5 on the morning of the 14th typhoon "Seagull" the center is located in Manila,hogan outlet, the Philippines,scarpe hogan outlet, North East of about 515 km northwest Pacific Ocean (16.2 degrees north latitude,spaccio golden goose, longitude 127.5 degrees), near the center of the largest wind have grade 12 (35 meters / seconds).
Typhoon "sea,golden goose saldi," the typhoon hit the ocean forecast issued a yellow alert typhoon wave yellow warning
< p > Taiwan National Marine forecast expects "Seagull" will to about 25 kilometers per hour speed to move northwest, gradually increase the for strong typhoon, and 14 in the evening before in the northern part of the Philippine island of Luzon landing, after landing strength weakened into a typhoon. On the 15th morning,sac goyard pas cher, "Seagull" will be moved into the South China Sea, strength increases again for strong typhoon, and gradually to the western Guangdong coastal area near.
< p > Taiwan National Marine forecast released waves yellow alert: affected by Typhoon No. 15 this year, "Seagull", is expected to 14 at noon to noon on the 15th,new balance baratas, east of the South China Sea, the Bashi Channel will appear 4 to 7 metres and waves to the wild wave region and the ocean east of the Philippines will appear 3 to 5.5 meters arrive billow area. Sea wave warning level is yellow. National Marine forecast to remind the vessel operating in the waters above attention to safety, coastal units in advance to take the relevant units to take measures to avoid wave and wave.
Related Articls:

Shanghai t

Hainan pol

Wang Yi - China and Russia to run to commemorate the victory of the anti fascist war - Wang Yi - Wor

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Sichuan Yibin explosion 3 dead 7 injured (Photos)
« پاسخ #6 : 11 ژوئن 2016، 10:28:28 am »

at present, is trying to treat the injured, orderly deal with the aftermath, the scene of the accident social order is stable, the cause of the accident is under further investigation.
Sichuan Yibin explosion 3 dead 7 injured (Photos)
 the scene a truck had been burned,tn pas cher.
< p > Sichuan online news (Sichuan online reporter Li) September 15, 21 when around 50 points,hogan sito ufficiale, Yibin Cuiping District along the Yangtze River Road,barbour soldes, No. 328 "Yi Yun freight department" occurred at the explosion accident. 3 people were killed and 7 injured in the accident.
< p > the accident, Yibin Yang Dongsheng of secretary of municipal Party committee, Mayor Wu Guanglei immediately make important instructions, quickly control the situation, every effort to rescue the wounded,hogan outlet online, carefully and thoroughly investigate the cause, properly handle the aftermath and spare no effort to maintain social stability,goyard soldes, the thorough investigation of the accident responsibility. Yibin Municipal Committee, vice mayor of Liaoyuan Ge,golden goose sito ufficiale, the Standing Committee of the municipal Party committee,wholesale mac cosmetics, politics and Law Committee Secretary Du Ziping immediately rushed to the scene of the accident, and command of the public security, fire quickly extinguished the fire,hogan outlet, organized forces to rescue the injured personnel, maintaining order at the scene.
Related Articles:

Beijing hundreds of police and public security Mar

Yizhuang s

Beijing Pu

Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

این صفحه در 0.164 ثانیه 21 نمایش داده شد.