انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مکاشفه بخوانش، آگاهی یا چیز دیگر، اینها نام های بیش نیستند، اما سکوت محض است که ذات و جوهر است. هیچ چیز در تو تلاطم را باعث نمیشود،هیچ بادی در تو موج ایجاد نمیکند و در این حالت است که به ملکوت قدم میگذاری

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هفتاد و چهارم  (دفعات بازدید: 2050 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

الكلي را كمتر مي كنند . صاحب كار يا رئيس مربوطه در بسياري از موارد مي تواند از قرباني شدن كارمندان خود جلوگيري كند . البته يك رئيس نمي تواند بين كارمندان خود تبعيض قائل شود اما همواره مي تواند كارمندان خود را در مقابل تحريك بي جهت و انتقاد غير منصفانه حمايت كند .
            الكلي ها معمولا مردمي پر انرژي هستند . آنها هم در كار زياده روي كي كنند و هم در تفريح . كارمند شما نيز مسلما با كار زياد ، در حال جبران گذشته ها است . از آنجا كه او قدري ضعيف و نامتعادل است و اكنون خود را جسما و روحا بدون كمك الكل با زندگي تطبيق مي دهد ، بنابر اين ممكن است در كار زياده روي كند و شايد لازم شود شما به خواسته شانزده ساعت كار او در روز جواب رد بدهيد و او را تشويق كنيد كه تفريح هم بكند . ممكن است كارمند شما ميل زيادي براي كمك به سايذ الكلي ها داشته باشد و كاه در بين ساعات اداري وجودش براي كمك به آنها لازم شود . در اينگونه مواقع قدري انعطاف ، مي تواند كمك بزرگي باشد زيرا اقدامات فوق ، براي تداوم هشياري او لازم است .
            پس از آنكه كارمند شما چند ماهي بدون الكل زندگي كرد ، شايد بتوانيد از خدمات او در مورد كامندان ديگري كه الكلي بودنشان باعث دردسر شما شده است استفاده كنيد ، البته در صورتي كه آنها مايل باشند شخص سومي در كار باشد . الكلي هاي بهبود ياففته رده هاي پائين اداري ، بهتر مي توانند با كارمندان ارشد صحبت كنند و از آنجا كه در سطح متفاوتي از زندگي هستند در نتيجه از اين مسئله سوء استفاده نمي كنند .
            در اين مرحله شما مي توانيد به كارمندان خود اطمينان كنيد . در اثر تجربه طولاني با بهانه هايي كه الكلي آورده است . طبيعتا گاه شما دچار سوء شن خواهيد شد . مثلا وقتي همسر او تلفني شما را از بيماري او مطلع كند ، ممكن است فورا نتيجه گيري كنيد كه دوباره كارش به مستي كشيده شده است . در صورتي كه اين مطلب واقعيت داشته باشد ، اگر دوست ما هنوز در خيال بهبودي است ، حتي به قيمت شغلش جريان را براي شما تعريف خواهد كرد . او مي داند كه زنده ماندنش بستگي به صداقتش دارد . كارمندتان از دانستن اينكه شما در مورد او افكار منفي نداريد ، به او مشكوك
.
.(174)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 275
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def180
Sad fall, Fenghua fade
« پاسخ #1 : 20 آوریل 2016، 08:55:51 am »

, a sweet dream
 hope it can hide in my heart that a helpless,
 want to say to myself, so,
 then a man quietly looking at the sky, in a daze,

a person standing on the air,hogan outlet online, worry about personal gains and losses
 is not afraid of exposure, not afraid of tired,
 as if a story,scarpe hogan outlet,
 I do not know when, love a person quietly hiding in a corner to write what,
 has blurred dim,stylo plume mont blanc solde,
 so to find their own gap,goyard pas cher,
 so desperately looking for their own safety,
 will be on time every afternoon to a place,
 this summer,air max 90 pas cher, in the end the interpretation of what life,
 young days, like the story of the precipitation for a long time,
Once a time, miss
 never drying in the sun,air max femme pas cher, the mood
 promise weathering the legendary appearance,
 like now own brains de in the mind has nothing to do with emotional words like search,
 lonely fade and
 but less gentle,

seems to have finally found a vent port,golden goose outlet, you can not see the light of those chores,
 seemed to predict started,hogan outlet,
 is afraid of broken heart to exposure,
, I would have been happy to go,
 I really very tired,
The outcome of
 memory is so clear,
 holiday life, leisure can be used to describe,
Related Articles:

Autumn dus

Smile to r

Moon night and how many people want to see and do not want to see the night, would like to see is because the moon is too pure, it is a beautiful yearning, a lot of good looking forward to. Don't want to see, because the moon quiet such as Yihong clear water, the wind gave birth to many mood ripples, acts add much without resistance to sorrow.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Anelka return to full training team for AK39 partn
« پاسخ #2 : 22 آوریل 2016، 09:18:00 am »

I want to say to our young players, I am optimistic about you, although I will not be able to determine what the next, but no matter what changes,air max pas cher, I hope you can continue to be a good training. As long as the continuous efforts, will eventually be able to give themselves a chance to win." In the speech, Anelka these words to the presence of the players were impressed.
Anelka return to full training team for AK39 partner of Warcraft
 the day before yesterday evening,scarpe hogan outlet, Chelsea Club officially announced that world of Warcraft Drogba will leave Chelsea,tn requin pas cher, the next suspense is, Drogba's new club will be which team? If he joined Shanghai Shenhua,hogan sito ufficiale, the news will be announced? "At least today, we do not have the news on Didier Drogba can be declared," yesterday evening, told reporters in a telephone interview, the Shenhua investor Zhu Jun this to the reporter said.
 chief reporter Ji Yuyang
 new coach Batista will be coming soon, Anelka now the situation how? Yesterday morning, the Shenhua team in Cambridge base training,scarpe hogan outlet, which the most important content is a team competition team, Anelka complete participated in the yesterday morning all the training and competition, and in front of the training, Anelka on the team said a lot of meaningful words.
 in fact, the presence of the team's intuition is that Anelka this time mainly to encourage young players to continue to work hard. Players still want him to stay, "wait for Drogba to join Shenhua, he and Didier Drogba's frontal line combination will certainly to Shenhua attack to bring the very big change. Our team is now the biggest problem is to score and Anelka should top up to the front, if we strike force are both of their partner will certainly greatly enhanced our attack on the opponent's threat. " And the team's intuition is that Anelka should still stay.
< p > yesterday afternoon, in East 10th anniversary celebrations in, Shenhua director Zhou Jun also confirmed to reporters,bottes ugg pas cher, the new Shenhua coach Batista is expected this morning from Argentina starting this Friday will arrive in Shanghai. "He won't be able to direct the game on Sunday,chaussure air jordan soldes, but he will go to Hongkou to watch the game." Zhou Jun's statement means, Batista started to fulfill the Shenhua coach's duties,hogan outlet online, probably will be after the end of the current round of League. This Sunday, Shenhua and Guizhou and the match, Anelka will also be friends last time to exercise command of shenhua.
Related Articls:

Bhutan Coach who is the stron

Hahn go al

Verdi always stressed when facing the media, for the club's penalty to be determined after the sentencing. And two years ago, football association punishment Guangzhou, Chengdu sheffey association, Qingdao hailifeng is unusually rapid, Weidi even at that time also said that the club's match fixing is corporate behavior, can not judge the first penalty.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
's boyfriend
« پاسخ #3 : 30 آوریل 2016، 09:15:33 am »

kneeling suitor
's boyfriend
< p > Phoenix Entertainment News according to Hong Kong media reports, the 35 year old former "Mrs. king," Lynn (Lynn), weekly secret she will after the biconditional gate angelababy (angelababy), in the year do December bride. On Christmas Eve in Okinawa, Japan,hogan outlet online, marry kenix Kwok's 37 year old brother Guo Kesong (Ken). Australia is Melbourne filming "run it brother! "Xiong Dailin did not respond to whether the news is true, but a manager Kim said not heard.
 yesterday (November 25th), the reporter Xiong Dailin to verify the marriage hearing, the body in Melbourne,hogan outlet online, Australia, shooting, running brother! "She did not reply, only in the micro-blog message:" sunny day!" Do not know whether the portrayal of their feelings. But her manager, Kim,hogan sito ufficiale, said she had not heard of it. Next,goyard soldes, Xiong Dailin for the movie "IP MAN 3" propaganda, and will attend the Macao activities, I believe that before the official account.
 Xiong Dailin and Aaron Kwok dated for 7 years,hogan outlet online, has been dubbed "the king of woman", the two broke up in 2013. Last year, Lynn and live grand promenade Bay, worth billions of Yuan Guo song dating, two people dating for about two years, has repeatedly heard she wants to get married, and she and her boyfriend of another sister Guo Kesi very familiar, so soon won the Guo home the rest of the family to accept. Therefore become quasi daughter-in-law. In August this year,tn pas cher, two people go to Canada for a vacation, Guo song kneeling to propose to his girlfriend, always like to romantic Lynn also selected on Christmas day to get married. According to the weekly reported that because of Guo song had divorced, so not to remarry to be too high-profile,hogan scarpe outlet, would choose held a wedding trip in Okinawa,scarpe hogan outlet, Japan, only both family and friends to attend. 4 days wedding trip. By the bride in planning and arrange air tickets and hotel and other, Mama Bear has in Nanjing to Hong Kong for her daughter to do the marriage matters.
 Xiong Dailin and Guo song
Xiong Dailin married December Guo song: not heard this woman agent
 manager a Kim: not heard of
Related Articles:

31 minutes

She was 45 years old by actin

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Oak and a Willow An oak and willow
« پاسخ #4 : 01 مه 2016، 02:17:31 am »

oaks and willows had a dispute over who had the advantage of strength,hogan outlet, stability and flexibility, to see who would be more likely to receive people's favor. Oak accused willow,nike tn pas cher, said he was weak, vacillating, the wind would wind down. Only a storm from the willow jiangaodi victory, will no longer say.
&nbsp,scarpe hogan outlet;

Oak and a Willow An oak and willow
 soon,hogan sito ufficiale, the wind blew, willows sway in the wind, and eventually returned to the original, without any damage. But the oak tree was very stubborn and would rather have been broken and bent over it.

There happened a controversy between an oak and a willow, upon the subject of strength,hogan outlet online, kind, and patience, and which of the willow the two should have the preference. the oak upbraided (blame),bottes ugg pas cher, that it was weak and wavering and gave way to every blast. The willow made no other reply, than that the next Tempest (storm) should resolve that question.
Some very little while after this dispute,scarpe hogan uomo, it blew a violent storm. The willow plied out, and gave way to the gust, and still recovered itself again, without receiving any damage,hogan outlet, but the oak was stubborn, and chose rather to break than bend.

;
;
Related Articles:

The number

Year-end assessment, the proc

Why China's enterprises are not international

International tax planning is the domestic tax planning within the scope of the extension and development, its behavior not only across the tax environment, but also related to the tax policy of more than two countries. Therefore, international tax planning than those of the domestic tax planning is more complex.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Tea a wisp of dream.
« پاسخ #5 : 17 مه 2016، 01:14:14 am »

Mingqian Longjing precious and delicate, not available in the boiling water, Chinese ten big famous tea.
, Xiangpiao miles,ugg soldes, let the distant friends also have a taste of our home tea!
I wish the world's best-selling tea China
 Hospital West Wind smile, Mingqian Longjing nver.
Tea a wisp of dream.
< p > I also love tea, every day to drink tea,louboutin pas cher, the tea has a lot of trace elements, often drink tea with weight loss,nike tn femme pas cher, anti-cancer,hogan outlet, anti radiation health effects.
 Chinese is the hometown of tea, tea culture is an important part of Chinese culture.
 summer drink green,scarpe hogan outlet, winter drink red,goyard pas cher, all the year round drink oolong. I love red rock music, Tieguanyin tea rhyme. But I love the most, or Longjing Mingqian long taste and style of the king.
 this is the heritage: Chiaki China Passion,hogan sito ufficiale, fragrant high taste gankin yinshui!
 Chinese of tea ceremony, tea, bubble tea are very particular about. Every sip of tea,hogan outlet online, watching the beautiful shape of tea, bubble in the glass such as the lotus flower, make people relaxed and happy!
Related Articles:

Dearest love

Left ventr

Mortal lov

From small to large, nobody tell you how to get rich, they have been living until the dead follow the prescribed order. This is the father's generation of the general outlook on life. Thereout, father then scold me I never bicker with him, because that is the differences in values of two generations of people, I can't completely according to their life view value or view has life been. So, I have been in the bottom of my heart to resist, more time by their own will to create the future of life.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
Yu Qiuyu holdings worth 67 million yuan
« پاسخ #6 : 25 مه 2016، 08:42:03 pm »

Yu Qiuyu holds a stake in the company's shares,occhiali ray ban wayfarer outlet, such as the company's success will be listed, Yu Qiuyu's stock market value of at least 67 million yuan.
 and from the year 2.9239 yuan per share of the cost of the transferee to the current issue price of 12.95 yuan per share, the rate of return on the investment in Xujiahui mall at least 342.86%.
 holdings of the tenth largest shareholder of Xujiahui City, Yu Qiuyu is the famous scholar Yu Qiuyu? Reporters in October 24th many times to call the famous scholar Yu Qiuyu Secretary Jin Kelin, but the other did not answer the reporter's phone.
Yu Qiuyu holdings worth 67 million yuan
 at present,ugg soldes, Yu Qiuyu and another natural person tied for the tenth largest tradable shareholders of Xujiahui mall, each holding a shares.
 prospectus (draft report) shows that Yu Qiuyu then spent $1.5% to buy a stake in the transferee price of 2,scarpe golden goose.9239 yuan per share,chaussure jordan pas cher.
 newspaper hearing,nike tn pas cher, according to the Legal Evening News reported that the Commission announced in October 23rd,nmd runner pas cher, Xujiahui,hogan outlet online, Shanghai City,hogan outlet, the listing application next Monday will accept the Commission issued the audit committee.
Related Articls:

Japan's fo

Colgate 11 in the shelf mouthwash slobber

Ma Yun not for the community

There are two kinds of people, a wasted years, another kind of people live a meaningful life. In the eyes of the first kind of person, life is a sleep, if the sleep in his eyes, is to sleep in both soft and warm bed, he will be very satisfied. In the eyes of second people, it can be said that life is the establishment of merit. People in the achievement of this achievement to enjoy the happiness.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Mathematics in life
« پاسخ #7 : 03 ژوئن 2016، 02:51:51 am »

,nike tn requin soldes
Life in Mathematics
Mathematics in the life of
 today my father and mother go to the supermarket to buy things.
 we first went to the stationery area,hogan sito ufficiale, saw a pencil 6 cents; a watercolor pen about 6 cents; a piece of rubber about 6 cents; a ruler 1.4 dollars; a bottle of ink 2.7 dollars; a pencil box about 20 dollars. We can know that a water color pen and an eraser are about to spend as much money as 8 bottles of ink and a pencil box is about to spend as much money as a pencil box.
< p > and then we went to the food,yeezy 350 pas cher, the food prices are converted into 1000 grams, draws the following conclusion: cabbage is 1.3 yuan,adidas yeezy 350 pas cher, the cheapest; rice 2.8 yuan; noodles 7.3 yuan; instant noodles 22.3 yuan; bread 24 yuan; 36 yuan meat; potato chips of 80 yuan; coffee 95 yuan. Finally,louboutin prix, it is chocolate is 150 yuan,zapatillas new balance baratas, 180 yuan is the most expensive. It can be seen that the things that have not been processed are usually very cheap,asics brasil, and the processed things are usually very expensive. Although it looks very cheap chips but it is very expensive,nike tn pas cher, it is to say we should try to eat less junk food.
 mathematics is really a useful science!
Related Articles:

The summer vacation is over.

Autumn Campus

A drizzle, the wind with a fresh smell of the soil, rice, the aroma of ripe fruit, floating in the slightly dry in the air, let everyone feel refreshed. Ripe rice, like a shy girl, lower the head: like a drunken Tahan sorghum, from the face has been red to the neck; the white cotton piled into the seat of a cotton into the seat of a white snow capped mountains: red light cage like apple, golden oranges a vertical along three feet.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
How to write a rental contract
« پاسخ #8 : 07 ژوئن 2016، 02:23:58 am »

1. Party A shall deliver the premises to Party B within the date of the effective date of this contract. If Party A fails to deliver the house, 3/1000 of the monthly rent paid to Party A shall be paid by Party A. If Party A fails to make room for the time limit, Party B shall have the right to terminate the contract and request Party A to compensate for the loss.
 C (intermediary) (twenty-first Century: real estate Tianjin stores)
 fourth (rental and payment methods) the monthly rent of the housing for the yuan (Capital: yuan).
 second (the only housing rental purposes),gioielli pandora outlet, Party B shall not be used for other purposes.
 cable, dual water. Annex of this contract to the ancillary facilities of the house - a list of ancillary facilities.
 fifth (margin) Party B in the signing of this contract to Party A to pay to the party a guarantee of RMB (Capital: yuan). If Party B does not breach the contract, Party A shall return the deposit to Party B on the date of the expiration of the contract.
< p > according to the contract law of the People Republic of China, the Chinese People Republic of China real estate management approach "and Tianjin relevant provisions, a, B and the two sides on the basis of equality and voluntariness after fully coordinated, rental housing and related matters reached under the following terms and conditions, abide by: < / >
 how to write a rental contract
 address: Tel:
 please refer to the sample of the contract provided by the site, according to the actual situation to make appropriate changes:
1. Party B has one of the following circumstances,hogan outlet, Party A has the right to unilaterally terminate the contract and request Party B to refund the house in the day, and at the same time to seize the deposit. Assurance >
 sixth (Party A's responsibility)
2. during Party B's lease,tn requin pas cher, the housing and its affiliated facilities and equipment damage caused by non Party B (including natural losses),louboutin soldes, Party A shall have the responsibility to repair. Party A repairs the house, Party B shall be assisted, and Party A and Party B shall stipulate otherwise.
 Party A (lessor): ID number:
 rent by settlement, the first payment of rent to Party B in the delivery to the party, after each period of rent delivery time is
 third (lease period) from the date of year to date,hogan rebel outlet, a total of months.
< p > residential building (building) room door; nature of housing management authority, owner of Fangxing,barbour pas cher, construction / lease square meters in area, floors,hogan outlet, total number of layers, single double,
How to write a rental contract
 first (rental housing is located,bottes ugg pas cher, area and ancillary facilities) rental housing located in the urban road (road / street)
 seventh (Party B responsibility)
. If Party B fails to deliver, 3/1000 of the monthly rent paid by Party A shall be paid to Party A in the first day of the day.
 Party B (lessee): ID number:
Related Articles:

Comprehensive management of social security _0

Deputy director of the Munici

The tax system to stop business management approach

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

این صفحه در 0.076 ثانیه 19 نمایش داده شد.