انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر خداوند آرزویی را در دلت نهاد بدان که توانایی رسدن آن را در تو نهاده اس

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هفتاد و یکم  (دفعات بازدید: 2363 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

عنوان كردن اين كتاب به خود شما بستي دارد. اگر فكر مي كنيد مشغول وقت كشي است و هنوز در فكر آنست كه روزي مشروب بخورد ، حتي يك آبجو ، شايد بهتر باشدپس از لغزش بعدي عذرش را بخواهيد . اگر الكلي باشد حتما اين لغزش برايش پيش مي آيد . شما بايد خوب مطمئن شويد و بدانيد آيا مردي كه با او سرو كار داريد مي تواند و مي خواهد بهبود پيدا كند يا نه ؟ چرا بي جهت وقت خود را تلف كنيد ؟ شايد اين كلام قدري خشن بنظر برسد اما معمولا بهترين راه است . پس از آنكه مطمئن شديد شخص مورد نظر مايل است بهبود يابد و آمادگي انجام هر كاري را در اين راه دارد ، در اين صورت مي توانيد اقدامات مشخصي را به او پيشنهاد كنيد . براي بيشتر الكلي هايي كه در حال مشروبخواري هستند و يا به تازگي از يك دوره مشروبخواري فارغ شده اند ، مداواي جسمي مطلوب و شايد ضروري باشد . مطالب مربوط به مداواي جسمي ، مسلما بايد به پزشك شما واگذار شود و هر طريقه اي كه در پيش گرفته شود فرقي نمي كند . منظور خنثي كردن اثرات الكل در بدن و مغز است . در صورتي كه اين مطلب بدست شخص صلاحيت داري سپرده شود ، بندرت زمان و يا مخارج زياد نياز دارد . با بوجود آوردن اين شرايط ، بيمار پيشرفت بهتري خواهد داشت زيرا عطش مشروب از ميان مي رود و فكر هم شروع به كار خواهد كرد ، پس از درميان گذاشتن پيشنهاد فوق ، ممكن استلازم شود كه مخارج آنرا پيش پرداخت نماييد اما بنظر ما بايد صريحا به او گفته شود كه تمامي مخارج در آينده از حقوقش كسر خواهد شد . براي او بهتر است كه در اين مورد كاملا احساس مسئوليت كند.
            در صورتيكه شخص مورد نظر پيشنهاد شما را پذيرفت ، لازم است خاطر نشان شود كه درمان جسمي ، فقط جزء كوچكي از برنامه است و با آنكه شما بهترين خدمات پزشكي ممكن را برايش فراهم كرده ايد ، اما او بايد بداند كه درونا و قلبا بايد تغيير كند . براي خلاصي از مشروبخواري دگرگوني ديد و فكر لازم است . همه ما لزوما مي بايستي بهبودي خود را در راس هر چيزي قرار مي داديم ، زيرا بدون آن ، هم خانواده و هم كسب و كار ، هر دو از دست مي روند .
            حالا آيا شما از هر جها اطمينان داريد كه شخص مورد نظر توانايي بهبود يافتن را دارد ؟ اكنون كه صحبت از اعتماد
.
.(171)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop520
The streets of Madrid throughout the anti Lafayette slogan what no run - Casey -
« پاسخ #1 : 25 آوریل 2016، 05:20:59 pm »

nearly a period of time,sac goyard pas cher, Barcelona, the chairman of the general election campaign to occupy a large number of sports media in Spain eye-catching layout, and the lively index is echoed, the other side of the Madrid is not calm. According to the "Aspen" reports said,hogan outlet, in the streets of Madrid, many places can attack the Real Madrid president Florentino Perez's slogan saw.
The streets of Madrid throughout the anti Lafayette slogan: what no run | Kathy | Real Madrid

< p > by a few of the signs of the content is not difficult to see that,hogan outlet, Florentino Perez in the Bernabeu after the completion of the malignancy, his support rate did not appear to be associated with the passage of time gradually increase. On the contrary, the rich merchant properties are worse to Real Madrid fans strongly resent,hogan outlet online, in the eyes of many Real Madrid fans, Eph Loren Tino era of Real Madrid has lost value of traditional club,scarpe hogan outlet, and summer cleaning Iker Casillas will undoubtedly make real madrid diehard can not accept.

< p > Florentino Perez's identity is due to Real Madrid president and ACS Construction Group chairman. Therefore, ACS group has become the Madrid fans attacked target. League nearly seven years it won the crown and the achievement of ACS is really great,tn requin pas cher, only let fans shut up to cover up your mediocrity, is a bad season,hogan outlet online, thanks to the ACS, Florentino hurriedly fuck off.

Florentino how was part of Real Madrid fans hate? Look at the signs and write something on it. The sign said Barcelona won the triple crown, Florentino Perez is a pirate, as well as banners wrote: without a title, no personality, no value,chaussure air jordan soldes, at most, only on the Forbes list of the faceless.
Related Articles:

Zidane never before considere

Dou Jingto

Western me

Although the reality has not yet appeared, but the deep mind Ye Liangchen's domineering existing netizens. So, Ye Liangchen will say what, netizens early on guess to the:  "quick, please delete this post. If you do not delete, I Liangchen a hundred ways to allow you to withdraw from the microblogging community, and you feel helpless. But I never talk. I don't love to say nonsense, if you feel the strength of my mind never play with you.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
    • klm412
Fu Yiwei was arrested in a drug Liangmaqiao apartm
« پاسخ #2 : 02 مه 2016، 06:43:01 am »

< p > reporter discovery,hogan outlet, the actor Fu Yiwei finally, a micro blog released on February 7, prays for heavenly blessing everybody "new year and good luck, family health, has more than 3000 comments,stylo mont blanc pas cher, several friends of our alleged drug expressed regret.
< p > New News March 2 news on 2 March,hogan roma outlet, the Beijing News Group 37 reporter learned exclusively,golden goose scarpe, actor Fu Yiwei due to suspected of harboring drug is Chaoyang people to report,air max homme pas cher, at present has been taken away by the police. Fu Yiwei in 1990 with the "gods" in Su Daji angle quickly became popular.
< p > late today when 21 30 points Xu,scarpe golden goose, the reporters came to the Chaoyang District Liang Maqiao near an apartment. The apartment in a informed sources,hogan sito ufficiale, Fu Yiwei. Indeed, in this two days from the apartment was taken away by the police, the specific time is unknown. Fu Yiwei in the apartment living room for a monthly rental of two rooms, the monthly rent of 20 thousand yuan,ugg pas cher, living area of nearly one hundred square meters.
< p > the personage of know the inside story to the Beijing News Group 37 introduced said, Fu Yiwei usually with one of his sisters live together, parents will from time to time to see her and care room, most of the time our for a person access to the apartment and grooming behavior and no any abnormal, "was taken away after that she had taken the drug, feel very surprised." The insider said.
Fu Yiwei was arrested in a drug Liangmaqiao apartment: twenty thousand monthly rent and sisters live
 Fu Yiwei photo
Related Articles:

A new phas

Popularity

click into the picture

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Black swan of all A shares how many heavy beer
« پاسخ #3 : 17 مه 2016، 11:00:25 pm »

yesterday, another Jilin Aodong pharmaceutical stocks volume limit. From the reason, it may be related to a notice. Recently, the company announcement said, the sixth session of the board of directors of Jilin Aodong will the 23rd Meeting in May 2011 9 review and through its own funds investment 200 million dollars to buy American life treatment company vital therapies,chaussure air jordan soldes, the equity of Inc.5%-6% authorize Jilin Aodong additional investment of $25 million investment in within 6 months, such as at the expiration of the period of 6 months of additional investment, bioartificial liver has not yet been approved by the Chinese State Food and drug administration, the two sides will for the purchase of the delay time in the appropriate consultations. Due to the period of additional investment has arrived, bio artificial liver project did not receive the approval of the Chinese food and drug administration, the company decided to temporarily add $25 million investment.
"Black swan" of all A shares how many "heavy beer"
< p > this is the six "one" word limit, since the resumption of August 12,goyard soldes, Chongqing beer continuous six trading day limit immeasurable, the value of nearly 200 billion yuan, the majority of financial institutions as one set. This is not the first case,air jordan pas cher, of course,air max pas cher, not the last one. Shuanghui development, Hualan biological and purple Xin Pharmaceutical, and in it and a stock from the northeast Jilin Aodong "have out of similar market signs before it. "Black swan" frequently visit the A stock market, profit model and market valuation system faces changing.
 this message has brought great short kinetic energy to Jilin aodong. The stock opened yesterday that hit the daily limit, although intraday funds to support the market, but the afternoon was sealed in the daily limit. From the private person's operation, yesterday, take the opportunity to integrate private Jilin Aodong short selling. They believe that in the current market conditions, the trend of Jilin Aodong is likely to will to Chongqing Brewery deduction, because stationed in Jilin Aodong also raised funds. From the point of view of the shares of the top ten shareholders, fund holdings amounted to more than 8000 million shares,golden goose saldi, circulation over the shares of 10% of the total, the proportion is far greater than the fund holds the number of Chongqing beer. But under the catalysis of heavy beer event, many investors may choose to redeem the relevant fund. Therefore,adidas nmd runner pas cher, the vast majority of investors are likely to hold a pessimistic attitude, unless the whole market turn for the better, otherwise, the next Chongqing beer or difficult to avoid, the "trample" incident may also occur.
 >
 &quot,nike tn soldes;black swan" is a microcosm of the market
 of course,air max pas cher, there are also some market participants believe that the Jilin and Chongqing Aodong beer are very different. First, Jilin Aodong gains and not as big as Chongqing Brewery, and the valuation of shares on the low side, in the pharmaceutical stocks have a certain appeal. In addition, from the point of view of its announcement, is not no longer an additional investment, but the suspension of additional investment. That is to say, it is still possible to develop in the direction of optimism. In addition, the different nature of the matter, to face heavy beer is research and development, and faced by Jilin Aodong is approval, apparently of Jilin Aodong may be easier to solve.
 "heavy beer" is not the end of
Related Articles:

Crystal Sheng electrical hand largest silicon mate

Alex Hua Tian Hotel denies fictitious investment i

And the sea in March of the real estate sales for HK $77.6 million, sales area of 58.1 million square meters, respectively, an annual increase of 13.2% and 19.7%; chain in February of 42.5 billion sales and 27.9 million square meters of sales area, respectively, an increase of 83% and 1.08 times.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
About ideals and beliefs
« پاسخ #4 : 25 مه 2016، 12:18:59 am »

ah! The doctor is sacred,tn homme pas cher.
 I also want to be a doctor, as well as Bethune, not just for money.
 everyone has their own ideals,scarpe hogan uomo, and some people want to be a doctor; nurse; civil servants; entrepreneurs and so on. My ideal of life is to be a good doctor,adidas yeezy pas cher, because it is a sacred profession
< p > in the 2007 winter southern snow disaster when, while firefighters is so out of a fear of danger save trapped people, but in the rescue after the things are, by doctors
 peace; a rich place to be a doctor. They arrive at war at the time, "barren" China, while in the war front. Every moment has a great life,montblanc plume pas cher,
 when I was very young, the arm of the unfortunate fracture, and there is always a doctor without care for me. So I can recover so quickly,hogan sito ufficiale, from now on I for the doctor of this post
 on the ideal and belief of the composition
< p > in my eyes the doctor always bear the responsibility to heal the wounded and rescue the dying, there are many, many people are by the doctor to "protect".
About ideals and beliefs
 but also in that time he saved many Chinese soldiers, and at a time in the rescue of a common soldier of the wound infection died.
 industry is always full of gratitude and longing,nike tn pas cher, the doctor for me is so expected and can not be, so I grew up to be a doctor. I also want to do the "life-saving" duties.
.
 the things that should be done.
 in the time of China's anti japanese. Come to Canada from Bethune to Chinese, to help save Chinese. He is so busy every day,hogan outlet online, he gave up in the absence of war;
 to do, by the doctors to save people, there is always some people only pay attention to those who do not fear the danger of firefighters who. Did not pay attention to the silent doctor, only that they should be
 ah! The doctor is kind,golden goose scarpe donna.
Related Articles:

Thank you for teachers' Day

About wint

Multi function car

The robot pressed the red button on the bedside table, the curtain will automatically pull up. Sunlight in my house, I clearly see, robot is the lawn and flowers watering, a dolphin crystal dew, in the sunlight, bright and dazzling. I said the sound of "walking" the robot will hold me to the bathroom of the chair, press the yellow button, the machine automatically gives me the teeth, wash your face, comb my hair.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Listing Corporation holdings tide from the industr
« پاسخ #5 : 27 مه 2016، 10:13:44 am »

Listing Corporation holdings tide from the industrial capital to "internal"
 equity shares
Each reporter Ceng Jianxu natural
< br / > the specific point of view, yesterday afternoon, Ho matter shares announcement, December 22 to 24, through the secondary market holdings of shares in the company of 4.256 million shares in Paradise Valley. After the completion of the holdings, Silicon Valley paradise total holdings of shares of the company 22 million 580 thousand shares,hogan sito ufficiale, accounting for 5.0012% of the total share capital.
 addition, Ginza shares 24,hogan sito ufficiale, announced that the company received a notice in December 23rd in the trillion investment, the trillion investment in November 26th ~12 23,scarpe hogan outlet, the company bought shares of the company's shares, about 5% of the total share capital.
< p >, it is worth noting, Paradise Valley holdings of December 22 to 24, Ho matter shares on December 22 to 7.20 yuan closing price limit, 23, is once reached 6.48 yuan / shares three month low, and yesterday afternoon, Paradise Valley placards news, Ho matter shares open wheel less than 1 minute on from 7.35 yuan pulled directly to 8.23 yuan trading board price. Subsequently, despite dropping, late is still closed at $7.98, day or 6.68%.
< p > "daily economic news" reporter noted that the recent industrial capital frequently lightning placards of listed companies and its characteristics is in a short period of time regardless of the local through the secondary market to buy a large number of listed company shares.
 also recently suffered lightning placards listing Corporation also includes Tongli cement and group. The Tongli cement announcement,nmd runner femme pas cher, said Tian Rui group on December 22, through the block trading holdings of shares of the company total 2373.99 million shares,hogan outlet online, accounted for 5% of the total share capital of the company.
 recently, A stock market "two eight phenomenon" is obvious, Bankuailundong faster. Brokerage,louboutin pas cher, insurance, infrastructure and other sectors turns to bear the burden of leading the index upside. For a time, you Changba me play, hot dazzling emerge in an endless stream.
 industrial capital "high high" /
 it is worth noting that this round of industrial capital placards lifted the tide from the three quarter of this year has been expanded. According to the "daily economic news"
 "daily economic news" reporter noted that this year,hogan sito ufficiale, Ginza shares did not appear in the block trading platform. Therefore, trillion in investment holdings shares of the company should be from the two level market. November 26th ~12 month 23 days, Ginza shares the lowest price 8.19 yuan, the highest price of 9.55 yuan. Therefore, trillion in investment overwhelmed holdings at a huge cost, the overall cost of about ~2.48 billion in 213 million. Public data shows, trillion in investment in the actual control of man-made retail tycoon such as yellow.
 may be affected by the market restlessness, A stock market is also popular since a wave of holdings". Whether it is the industrial capital, the controlling shareholder,goyard pas cher, Dong Jiangao, was looking into shares of the listing Corporation. However, the same as holdings, but because of the different position, the parties holdings style is totally different.
Related Articls:

-ST recombinant Lianhua still variable interest ga

New energy saving and environmental protection industry, the semiconductor lighting industry belongs to the national key support. But at the same time, enterprises in order to compete for market share, competition between various enterprises increasingly intense, in addition to the traditional price war, in the brand, channels and other aspects of competition has gradually staged.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Description summer composition 300 words
« پاسخ #6 : 04 ژوئن 2016، 07:52:19 pm »

&middot; summer night
 in the summer, I also like the lotus flower and the husband and wife. They open every flower, like a little green leaves a little red. The lotus flower is pink,golden goose sito ufficiale, the umbrella shaped. The couple Begonia is orange, with wings, like an angel in the flower to grow up.
 in the summer, my favorite is the charming green. Like patches of green grass carpet show in front of my eyes, green like jade, green like jade. The breeze Xi, the grass as if to you nodded with satisfaction, sometimes also to you to bow,tn requin pas cher, as if to you said: "welcome your arrival, I hope I can bring you happiness.
Description summer composition 300 words
 describes the composition of the summer 300 words
&middot; primary school students write summer composition
&middot; summer chronicle composition
 as the saying goes: flowers and then the United States, there is no green leaves with the United States, the leaves are unavoidable. Ye Ziyou of flowers in many shapes: needle shaped, drop shaped, oval shaped...... Leaves are not only green,hogan outlet, but also red and yellow. They add color to the nature.
 in the summer, the dance of the insects is a beautiful scenery. The beautiful butterfly is flying with its beautiful wings, and it has a lot of red tail, a large wing and a big head...... To my surprise, there are two together, perhaps, they are twin brothers and sisters, or how so close!
&middot,new balance outlet; primary school students on the summer of the composition of 3
 tree is an example of nature. It is so straight,hogan outlet online, so thick,hogan outlet, so high. Tree standing in a straight on both sides of the road, as if confident, straight waist pole of soldiers, waiting for orders expedition, really is admirable!
&middot; description of the summer lotus composition
 summer scenery in my eyes,scarpe hogan outlet, than the Guilin Scenery, than the world of all the scenery. In summer, you are beautiful, I love you
 in the four seasons, I like the most is the summer,hogan outlet, because the summer scenery pleasant.
 recommended composition:
Related Articles:

Unforgettable baseball game

The chess

Buy food _

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
The police party host string
« پاسخ #7 : 09 ژوئن 2016، 03:06:07 am »

a more comfortable all odds ("for whom", music) &middot; &middot; &middot;
 to protect the people's well-being of their homes
 feeling with unusual
 know
< p > (male) in the center of our police culture, there is such a poem, on behalf of the aspirations of our Feicheng bureau all police
< p > Guo Qiang Sheng people health, the country Hing Wanshixing. In our motherland 55 years old birthday is coming, let us together wish the great motherland prosperity, forever young! Please enjoy the "October is your birthday, the motherland" concert: Economic Investigation Brigade Wang Shaoli
 we are the people's police officer,
 (close) evening - good!
 day after day
 (female) October is the autumn harvest season,scarpe hogan outlet, October is the autumn brilliant October. Since the beginning of this year,louboutin pas cher, under the correct leadership of the bureau Party committee, the majority of police officers to forge into the marry enthusiastic, public security work and team building and create a new situation, and write a new chapter. Below,hogan outlet, let us with warm applause, please the Secretary for us to talk to:
 stars with our sleepless
< p > (female) in party today of all the bureau Party committee member, bureau unit principal responsible comrades, and had just attended the Tai'an City shooting competitions and obtained outstanding shooting team all the members of the team, won the outstanding achievements of the police in Taian City big training regiment exercises of police representatives and speech contests; Caozhuang coal mine unions of several teachers were also invited to kind to come to add to the fun, let us to warm applause welcome and thanks!
 (male) cool breeze, the sky goes wide. In the 55 anniversary of national day and the Mid Autumn Festival is approaching, we have a joyous gathering here to celebrate the festivals.
 (in the music into the new era,hogan outlet, the host)
&middot; &middot; &middot,goyard prix; &middot; &middot,scarpe hogan outlet;
 (female >
 Qianmo
 to eradicate the evil, pure blue sky
 has invited Hou Jianhua, Cao Zhuang coal mine union for the kind of concert "for whom"
 a cavity blood compose your life the most magnificent Psalm &middot; &middot; &middot; &middot,hogan outlet online; &middot;
 lamps and candles of a myriad families
 we use life to defend the dignity of the law
We wish
 year after year
 "towards the national day, ensure the safety of the police party host string
 (male) thank you,yeezy 350 pas cher, director of yang!
 national security we are in half,
The police party host string
 (female) comrades:
 police party host string
 (male) distinguished leadership,
&middot; &middot; &middot;
Related Articles:

Loan application report

The rural

Sample of labor contract arbitration

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Nine provinces and cities in China in the future 1
« پاسخ #8 : 12 ژوئن 2016، 12:46:10 pm »

Nine provinces and cities in China in the future 10 days of winter drought in North China no precipitation in the next days
< p > 1 April 14 hearing, according to Chinese News Net weather, Beijing continuous 3, 4 months drop of rain is not present, winter wheat water shortage serious, shortage of drinking water for people and livestock, prominent, in the southern provinces suffered several rounds of rain and snow during the invasion,hogan outlet, Shandong,golden goose sneakers, Henan, Hebei and other nine provinces and municipalities precipitation continued to be partial to little,zapatillas air max baratas, drought, a rapid development, meteorological experts said is the main cause of lack of water vapor condition in these areas is expected in the next 10 days, north, Huang Huai Region is still no significant precipitation, the drought will continue.
 Watch: Shandong drought in parts of Henan dart drought level
 "from last year to now, no rain for 4 months, reservoir has bottomed out, and now want to do not have water pouring. I lived more than 70 years old, so the drought has experienced three times, but this is the most drought." Shandong Qufu Baita village Liu Xingde told local media cheeky gloom, the 70 year old man experienced three times of drought, but the most drought. Every day to yourself in the Medina look is a required course,zapatillas new balance outlet, wheat a day to wither, Liu old man can only stem worried: "if before the Spring Festival, can end the snow, the Miao Miao saved, if it doesn't rain, no irrigated, they can hardly."
 is currently in Henan Province, the province's drought hit area of 15 million 860 thousand acres,adidas nmd runing pas cher, 1 million 670 thousand acres of dry weight. To ensure food security, Henan province has invested a total of yuan of drought relief funds, dispatched labor 330 thousand people, a total of 17 million 250 thousand acres of drought pouring wheat. Henan province also introduced the first relevant laws and regulations on drought, drought relief work to implement the responsibility system for administrative heads.
 Shandong: the province's most drought over 50 years
 Hebei: 3 million 770 thousand people drinking water difficult
 Henan: drought area of 15 million 860 thousand mu
 is currently in Hebei province's drought hit area has reached 16 million 150 thousand acres, of which 5 million 150 thousand acres of winter wheat drought area. Not only crop water shortage is serious, human and livestock drinking water is also very prominent. According to the survey, there are currently 3 million 770 thousand people in the province, the first (only) large livestock due to drought in drinking water.
 according to the flood control and drought relief headquarters in Hebei Province, Hebei drought problem outstanding performance in the lack of water
 such a situation in Qilu earth can be seen everywhere. According to the Department of water resources in Shandong Province is introduced, at present except the northern part of the peninsula, the province's drought has more than once in 50 years, successively 5973 million mu of farmland affected by drought, which has been watered 31.83 million mu, there are still 2781 million acres of winter wheat drought, accounted for about 51% of the province's wheat acreage, including severe drought 373 million mu. Linyi,guess pas cher, Heze, Zaozhuang,golden goose saldi, Jining, Weifang has reached a serious level of drought.
 from wheat sowing, Henan Province, the province continued drought less rain, from November last year,hogan roma outlet, the province over the same period of precipitation over the same period of 86% less than the same period in 1961 at least. For wheat production accounted for 1/4 of the country's grain barn Henan, this situation is obviously unfavorable.
Related Articles:

Zhuhai wil

Chengdu po

Guangdong

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

این صفحه در 0.1 ثانیه 21 نمایش داده شد.