انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

کل کائنات یک شوخی است! بعضی ها آن را لی لا و بعضی ها مایا میخوانند (به معنی رویا) این تنها یک لطیفه و یک بازی است و روزی که این را فهمیدی به خنده می افتی و آن خنده هرگز متوقف نخواهد شد! همینطور ادامه خواهد داشت، این خنده به سراسر پهنه ی کائنات گسترش خواهد یافت!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هفتادم  (دفعات بازدید: 1990 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

كه در اين كتاب مشخص شده بر مي داشتند ، شايد من پس از شش ماه سرحال و خوب بسر كار خود بر مي گشتيم.
            افراد زيادي وجود دارند كه مايلند دست از مشروبخواري بردارند ، آنها مي توانند سالها در خدمت شما باشند و درك وضعيت آنها مي تواند براي شما سود آور باشد .
            شايد شما فردي را در نظر داريد و او مايل به ترك است و شما حتي اگر فقط براي حفظ منافع كاري هم كه باشد ، مايليد به او كمك كنيد . شما اكنون اطلاعات زيادي در مورد بيماري الكليسم پيدا كرده ايد و متوجه شده ايد كه شخص مورد نظر روحا و جسما بيمار است و بدين جهت تمايل داريد از اعمال گذشته او چشم پوشي كنيد ، بنابراين روش زير را بعنوان نمونه اي در رابطه با اين مساله پيشنهاد مي كنيم .
            به او بگوييد كه از مشروبخواري اش مطلعيد و او بايد از آن دست بردارد . مي توانيد در مورد محسنات او صحبت كنيد و بگوييد كه در صورت ترك مشروب مايليد او را در سمت خود باقي بگذاريد .
            در قدم بعدي مي توانيد به او اطمينان دهيد كه خيال نصيحت ، بحث اخلاقي و يا ملايمت نداريد و اگر در گذشته يك چنين مطلبي را عنوان كرده اييدبدليل كمبود اطلاعات شما بوده است . در صورتي كه برايتان امكان دارد بگوييد از او دلگير نيستيد و در اينجا شايد بهتر باشد الكليسم را بعنوان يك بيماري برايش تشريح كنيد و بگوييد كه به اعتقاد شما او بشدت بيمار است و شايد بيماريش كشنده باشد . از او سوال كنيد آيا مايل است بهبود پيدا كند ؟ بگوييد بسياري از الكلي هايي كه مغزشان تخدير و منحرف شده است ، ميلي به ترك ندارند او چطور ؟ آيا حاظر است براي بهبودي به هر اقدامي دست بزند ، به هر كاري تن در دهد و براي هميشه دست از مشروبخواري بردارد ؟
            در صورتي كه جوابش مثبت است ، آيا آنرا از صميم قلب مي گويد و يا در فكر گول زدن شماست و تصور مي كند پس از استراحت و مداوا ، خواهد توانست گهگاهي بدون آنكه كسي بفهمد يكي دو گيلاسي بزند ؟ به نظر ما در مورد اين مسايل بايد با دقت پرس و جو كنيدو مطمئن باشيد كه شما و خودش را فريب نمي دهد.
.
.(170)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde733
Other people's children's _3
« پاسخ #1 : 12 آوریل 2016، 03:10:22 pm »

when I was young, I could hear the most sentence is: "you look at other people's children, dancing, painting, learning how good ah, you look at you......&quot,ugg soldes;
 and they would not say before, I would have said for them. In fact, when the "other people's children" is how the feeling, I really do not know, but when the "own children" I really have a lot of feelings. One word, difficult. < br / > before contact "bully at the same table, I to&quot,hogan rebel outlet; other people's children &quot,chaussure air jordan pas cher;still have resentment, but after that changed my view,golden goose saldi.
 for a new table, and I have the honor of "Curve Wrecker&quot,chaussure air jordan soldes; has become a partner. The first English class, I saw her take out a thick English dictionary, began her word career". A whole lesson, she would look up at the lecture, a moment and quickly turned over the dictionary, and occasionally take some strange words to test me. So at this time, not an accident, I was her test of the pole. The heart of other people's children also have a new understanding of other people's children also,stylo mont blanc pas cher. Everyone has a difficult practice.

later, and she was familiar with. She told me that her mother was very strict with her, and she was 117, and she was very low,goyard prix. Her mother wanted her to go abroad. I stared at her and asked her, "do you want to go abroad?" She turned her head and nodded slowly and firmly. I saw her dark eyes, shining with confidence and hope.

I don't dislike family mention "other people's children", because I know, one day soon, I will allow them to "our children" as the honor,air max pas cher. "Our children will be proud of their pet phrase.

HTML template other people's children's home
Related Articles:

Have you a

The teache

Qingming season rain have a pear flower fragrance

I always think life is because of the love to go this way, the process full many unpredictable twists and bitterness, also experienced and enrich our life. Not for all the fate of intimate understand, do not expect all the fate can be permanent. Too many encounters numerous living beings, eventually become the traveler to rub shoulders.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
Terminator 2 actor arrested due to domestic violence in three months was charged
« پاسخ #2 : 26 آوریل 2016، 07:56:55 pm »

,goyard paris
 Edward - Fran
 this is the second consecutive Fran because of domestic violence to lose my job. Is last October 30, Fran in Los Angeles Airport with his girlfriend quarrel and impose fist, and hence the negative news was filming "misled" expelled. Wang Xing,air max 95 france, Wang
"Terminator 2&quot,hogan roma online; actor arrested due to domestic violence in three months was charged three times
< p > according to reports, local time, January 13,hogan sito ufficiale, Edward franc for assaulting his girlfriend was arrested, this is his three months for the third time was charged with domestic violence. In this regard,scarpe hogan outlet, he would have appeared in the film "other plans" (Other Plans) also so he issued a notice of termination. The film producer in the termination letter said: "given Edward Furlong was detained, and wait for two charges of domestic violence charges, in accordance with the terms of the agreement, we will no longer with him perform a movie deal."
< p > once by "Terminator 2,nike tn pas cher," playing a young John Connor popular Edward Furlong, in the child stage played rebellious teenager,hogan outlet, now grew up it is a problem people. According to U.S. media reports,nike tn pas cher, last weekend, Edward Furlong was arrested because of domestic violence, also lost the film about.
Related Articls:

suffer from the crowd phobia

Nicholas Tse's mother

Provisions

According to Hong Kong media said, dingzigao already predetermined sanatorium and hospital, 28th floor rent 10000 yuan top suite, due to the shortage of hospital beds, to advance reservation, they want to advance payment of 1 00000 yuan to leave the room, the statement also should be carefully kept confidential. The hospital immediately ordered the outward leakage is not allowed.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Snow, dyed white whose sadness
« پاسخ #3 : 01 مه 2016، 08:07:15 am »

< p > clean sky Piaoman the your name, the joy of six rowed and stained white sorrow, meandering, along your eyes silent call -- a snowflake wet kiss the my eyelashes, really want to tell you that this silence makes me into a gentle torment, really want to tell you, to a position with the white of the snow sculpture, a waiting posture, in you after sunrise and sunset, summer send to cool and refreshing, brushed the dust of autumn. Abandoned in a road, you are my disgraceful soul with snow white washing.
< p > years heavy dare not make the shallow verses hurt young heart, the course of spring, summer, autumn and winter, that needs to be sorted out 365 days and nights,hogan outlet, gently shaking white swing, the pure sky color with song love song, a voice, so I find their beauty in the sadness behind... I'm in music with you in hand, we walked the same time and distance.
< p > snow, white and flawless, the smooth and fluffy white like a satin, top to put a veil of all things not to see gray, the road, not to see the dusty City,hogan sito ufficiale, blue day against the background with a fairy tale world, as if has been detached all stumble into a pure day Hall, quietly feeling the nature endowed with beauty, rippling wind through the thought and the cool air through Qiqiao straight Qin reins, seemed to be filled with frost of curling, inside the leaf set canoe,hogan outlet online, static pan in the nothingness of the world, quiet and aloof......
< p > at this time, a piece of white spirit dance sing for me, it is my soul,hogan sito ufficiale, is my spotless soul take me along the traces of sadness, dream dance of to my mind does not change direction, to you... As the winter morning snowflakes flutter in the wind,hogan olympia outlet, as is so cold I carefully and landscape, such as so beautiful I wait for the millennium, then dear,scarpe hogan outlet, I is not your still attachment.
< p > snow, music lover, rendering the life, so that human life as a poem, make life choices are always longing for white fantasy world. Soothing sound, make up for the lack of winter sun. That year, we walked into the deserted streets, the gentle little house in our back is still warm, and the first time to read to you the little poem, still stay in the memory of the river bank...... How much beauty, how much pain! This is the fate of the arrangement, I am destined to this life for you to dance on the snow.
< p > it snows, Yingying ran the gauze covered the heavens and the earth,chaussure tn pas cher, and heaven and earth became an instant cool and clarity, restless heart seems to be the silk cool ironing flat pain and become quiet. Stepping lightsome pace, stepping on the soft, walking leave deep courtyard, walk slowly on the white snow,air max pas cher, like alone, carefully on the snow surface stepped out of countless footprints, like a left a memorable time.
 snow in the footsteps, leading to the distance, the distant traces of a sun like warmth, from the boundless world, falling into the open in the fairy tale, the people moved. Silent memories of long, attachment, happiness, every time every smile are trembling moment in the snow season, > v.
Related Articles:

Maybe this is love

Is it real

Inspirational stories in ancient times

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
About the treasure of the beautiful sentence
« پاسخ #4 : 16 مه 2016، 11:52:28 pm »

About the treasure of the beautiful sentenceChang Le

2, zhizuchangle, adaptable,goyard prix, and not idle. Cherish life, cherish own, then you are the happiest people in the world!

< br / >, as Bingxin said: "if life is boring, I am afraid there is life; if the life is interesting in my life is to meet." So often wary of yourself not to have spilled milk cry, don't worry about is about falling leaves, the only thing we can do is to grasp now, cherish what you have. Because only in this way, in the face of the past, we will not regret, in the face of the future, we can be calm.

< br / >, cherish possession in youth, to treat life every day. You will have no regrets and cherish own fate, clenched hands of love every minute, you will get warm, has the opportunity to cherish and live happy not a moment, you will create miracle cherish own life, stepping every step solid advance, your journey will be filled with glory.

< br / >, cherish affection, family love, that is the world the most shining treasure; cherish the friendship, friendship, like a spring dew is the mind of a fountain,scarpe hogan outlet, pool with a cool; cherish the happiness, keep a young heart, happiness is the life of the notes is winter a ray of sunshine,scarpe hogan outlet, gently across the heart of the lake breeze; cherish the time, time of each person are fair, cherish time is to lengthen life, why not cherish time of completion of more ambitious dream?

, cherish, is the greatest wealth. Cherish the honest, you stay away from false; treasure goodness, you stay away from the wicked; cherish peace you away from the war. Cherish life,hogan outlet online, you have infinite life; cherish what you have. You have a life to the fullest!

, have and do not know how to cherish, more good will also become a regret. Learn to cherish,hogan outlet online, understand the true meaning of owning.

< br / >,ggdb outlet, many people always feel that their little income, far too much to lose. So blindly demanding, just want to get yourself no, didn 't care about their own, do not know to cherish, only the results of "total in after losing just want to have a" sigh.

, I cherish this no war,hogan interactive outlet, free flying state, Chinese dove. Because of peace, I have a quiet but not boring life; for peace, I have a heavy but at any time there will be a surprise at school. So I cherish my country, cherish the peace of my motherland. How many children in the war in the envy of me, I am envious of the Chinese people.

, I cherish my classmates when I encounter difficulties,hogan outlet, they are for my burden.
Related Articles:

Blood memory

His disgusting words if I can

But when the young Lu Xun, Jia Dao has been declining, he all of a sudden the well-off people fall into the predicament, therefore also deeply appreciate the social inconstancy of human relationships. But this is not intimidated by Lu Xun, he still study hard, first went to study in Nanjing, after the government admitted to study in japan.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
Cheap Pandora Rings UK In learning
« پاسخ #5 : 20 سپتامبر 2017، 02:55:12 am »

jewelry needs to be Cheap Pandora Diy Bracelets CO UK resistant to corrosion, In Pandora Bracelets On Sale Canada learning, silver, Cheap Pandora Bracelets CO UK such as: 84 disinfectant, 3." which determines the economic value of the jade jewelry high value, and POOR. don't be Pandora Disney Charms Sale fooled by low prices.gold if you are Fear The Walking Dead 1 DVD going to spend thousands of dollars on million to buy things.
   com "consumer protection certification" is equal to the promised "truthfully painted" and "7 days Pandora Charms Sale Canada return" and "fake a compensable three". protected place or large shopping malls.

http://www.0562tl.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21&pid=70640&page=16&extra=page=1#pid70640

http://pokemongo-center.de/community/index.php?page=Thread&postID=901#post901

http://www.somosganadores.com/class/item/create_form/5

http://www.autotalk.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=588&pid=105851&page=10&extra=page=1#pid105851

http://divulguemice.esy.es/newreply.php?tid=3568

http://drupal.growth-flexv.com/node/16#comment-41152

http://182.92.223.135/20160408/forum.php?mod=viewthread&tid=62&pid=7545&page=128&extra=#pid7545

http://www.gdptphapvancanada.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17091

http://socesoft.com/forum.php?mod=viewthread&tid=406445&pid=738124&page=19&extra=page=1#pid738124

http://www.forum.bts-edu.com.hk/forum.php?mod=viewthread&tid=2370293&pid=2388534&page=1&extra=page=1#pid2388534

http://www.silborn.de/forumdisplay.php?fid=1

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=6608&tpg=1#p10120

http://vanforfun.com/forum.php?mod=viewthread&tid=500568&pid=630625&page=2&extra=page=1#pid630625

http://www.bbsmu.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=138408&pid=180658&page=1&extra=page=1#pid180658

http://gay-power.org/index.php?page=Thread&postID=56146#post56146
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
cartier fakes it is best not to wear Hetian jade bracelet is cumbersome.
« پاسخ #6 : 16 اكتبر 2017، 12:35:51 pm »

2016-09-10 18:47 is currently the best jewelry collocation is dark card card / nightmare + single bud Devilsaur / spike tongue
   bulgari b zero ring replica I feel the most fake cartier trinity bracelets fire damage to +1% 55 [s:ac:][del], Some necessary replica van cleef auxiliary equipment, the design principles of the layout, earrings and necklace or choose one of the best. bridal veil (makeup), After all,5. cheap pandora jewelry sale crystal, bvlgari jewelry fake necklaces, it is best not to wear amulette de cartier knock off Hetian jade bracelet is cumbersome.

http://videos.tomhardybrasil.com/members/urner16b56

http://www.bjzyskin.com/plus/feedback.php?aid=22

http://bbs2.ptteng.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=147&tid=8825&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://www.sskata.com/plus/feedback.php?aid=122

http://glyxxg.com/forum.php?mod=viewthread&tid=576549&fromuid=23

http://ehaowang.com/plus/feedback.php?aid=207

http://www.qbys.net/plus/feedback.php?aid=74

http://qinbeishipin.net/plus/feedback.php?aid=492

http://ylw.yeecan.com/plus/feedback.php?aid=199

http://www.gamesww.cn/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=6399717

http://koishi.skr.jp/bbs

http://42488048.cn/plus/feedback.php?aid=231

http://canadahuntingclub.com/forum.php?mod=viewthread&tid=74&fromuid=50

http://72wan.cn/ext/forum/forum.php?mod=viewthread&tid=18222&pid=349904&page=30&extra=page=1#pid349904

http://www.zqwch.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=1591666&extra=
خارج شده است

این صفحه در 0.068 ثانیه 21 نمایش داده شد.