انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

نگذار هدایایی که از A.A به تو رسیده است تو را از آن دور کند
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و شصت و نهم  (دفعات بازدید: 1821 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

مايليد اصول كار را بدانيد ، در صورتي كه پذيرفته ايد كه كارمندتان بيمار است ، آيا مي توانيد او را بخاطر اعمال گذشته اش ببخشيد ؟ ايا رفتار زشت او مي تواند فراموش شود ؟ آيا مي توان او را قرباني افكار منحرفي دانست كه از تاثير مستقيم الكل بر روي مغز ، بوجود آمده است ؟
            من از پزشكان معروفي در شيكاگو شنيدم كه در بعضي از موارد ، فشار مايع بصا النخاع ، در اثر پارگي شريانهاي مغز مي شود . بنابر اين تعجبي ندارد كه الكل آنقدر غير منطقي است . با يك چنين مغز تب داري همه همينطور مي شوند . يك مشروبخوار معمولي و طبيعي ، اين گونه تحت تاثير الكل قرار نمي گيرد و به همين دليل انحراف فكري الكلي را هم درك نمي كند .
            كارمند شما احتمالا سعي مي كند خرابكاري هاي زيادي را پرده پوشي كند . شايد بعضي از آنها كثيف و نفرت انگيز باشند . ممكن است اين مطلب كه يك شخص ظاهرا سالم چطور مي تواند آنقدر آلوده باشد ، براي شما بسيار ثقيل بنظر برسد ، اما اين آلودگي ها كلا به هر فرم و شدتي كه ممكن است در زمان هشياري نمونه صداقت و درستي باشد ، در كوران مشروبخوار مرتكب اعمال شگفت انگيزي مي شود و پس از انجام آن به شدت احساس شرمندگي مي كند اما تقريبا در تمام موارد اين گونه حركات موقتي است .
            مطالب فوق بدان معني نيست كه الكلي ها وقتي مشروب نمي خورند همگي صادق و درست كارند ، البته كه اينطور نيست . بعضي از آنها ممكن استخود را به شما تحميل كنند و از حسن نيت شما سوء استفاده كنند . اگر اطمنان داريد كه كارمندتان خيال ترك ندارد ، بهتر است او را اخراج كنيد و هر چه زودتر اين كار را انجام دهيد بهتر است ، زيرا شما در واقع با نگهداري او محبتي در حقش نمي كنيد . اخراج او ممكن است همان شوكي باشد كه او بدان نياز دارد و مي تواند باعث نجاتش شود.
            من در مورد خود اطمينان دارم كه هچ اقدامي از جانب صاحب كارم نمي توانست باعث شودكه از مشروبخواري دست بردارم و تا جائيكه مي توانستم شغل خوود را حفظ كنم امكان نداشت بتوانم وخامت وضع خود را درك كنم . اگر آنها اول مرا اخراج مي كردند و بعد قدمهاي لازم را براي آشنايي من با راه حلي
.
.(169)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm412
Tour botanical garden _2
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2016، 05:07:35 pm »

< p > we come to the park entrance, first greeted is two thick tree tree, they seem to be in all directions to meet the tourists.
 National Day sunny day, mom and Dad took me to visit the botanical garden. Where the lush vegetation and beautiful scenery.
< p > my mother and I along the stone steps, embarked on a lake on the hill, the hill has a unique shape of the small pavilion, booth, a group of three, two's a crowd, some singing, some reading, some were playing chess, and some in the chat. A group of children playing games in the grass next to the pavilion, their laughter came from time to time.
 beautiful botanical garden, like a beautiful picture,hogan scarpe outlet, I feel not willing to come out of the park gate.
;
;
Botanical Garden
< p > along the path, we came to the edge of the lake,hogan outlet online, green lake extremely, like a flawless emerald, the lake calm pole, like a bright mirror, reflecting the blue sky and white clouds, the water clear bottomed out, to see the fish in the water swimming. On the lake, there are several cruise ships in travel slowly,hogan outlet online, Dangqi a circle ripples,golden goose saldi, spread a burst of laughter.
 we walked into the gate, to show in front of the tree is the world of flowers of the ocean. I saw thousands of tree, a tree next to a tree like people to hold up a green umbrella, under the tree is green and lush lawn,hogan outlet online, like a piece of boundless green envelops the carpet. All kinds of flowers on the lawn are competing to open, red, yellow, and pink...... Red Sihuo, powder like Xia,hogan outlet online, white like jade,scarpe hogan outlet, yellow like gold,hogan outlet, clumps, clusters, clouds, zhengfangdouyan. The fragrance, attracted countless bees and butterflies dancing in the flowers in.
        Baoding Hebei new urban Swan primary school grade three: Zhao Yuxin <

Related Articles:

Ocean Park

Cooking for the first time _1

Kroraina l

Today, under a heavy snow, the kitchen is very cold, I lay in the window look, the dog had gone to bed, I took the opportunity to slip into, wanted to get some sleep on the sofa is also OK, old two churlish, I rushed out with a stick, kicked out of the door.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
The newly promoted R & F has become the superior l
« پاسخ #2 : 22 آوریل 2016، 02:57:36 pm »

made it clear that the Shenhua coach Jean Tigana Anelka will start, but he is very worried about the team's defense. "To the national security, we lost 3 balls,tn femme pas cher, this is not only the defense question, the entire team defense has the question. R & F, the midfield must be less foul, increase defense effort."
< p > although Shenhua 1 draw 1 negative record is not good, but Nicolas Anelka debut goal, Dage two consecutive scoring,hogan sito ufficiale, and has shown Shenhua foreign aid. The first two rounds have defeated the national security, Hengda,air max pas cher, decimating the top state in better place after two wins. R & F consists of Zuma, Raphael, Damrey and Leonardo, four from the Brazil League for the high level of foreign aid striker attack very sharp, facing the Shenhua weak defence is undoubtedly the grab points tool.
The newly promoted R & F has become the superior leader at Shenhua bluntly to get 3 points
< p > at present,hogan outlet, decimating the confidence is enough,hogan outlet, faliyasi believes that: "Shenhua although the introduction of big players,golden goose saldi, but the players does not necessarily too much, because I always thought football is a whole,hogan outlet, the game from the opening is 11 against 11, we to defeats Shenhua confidence." The prediction score, R & F vice chairman Lu Yi said: "more than 1 Shengshenhua R 2."
 in the first and second consecutive victory over the newly promoted Guangzhou R & F, tonight away Anelka has shenhua. Decimating the Brazil coach faliyasi not Anelka in the eyes: "there are one or two big useless, excluding road factors,sac goyard pas cher, bodied scored Shenhua completely no problem."
Related Articls:

all sports

The Shanghai derby has vicked

Hengda Club perennial loss

Verdi always stressed when facing the media, for the club's penalty to be determined after the sentencing. And two years ago, football association punishment Guangzhou, Chengdu sheffey association, Qingdao hailifeng is unusually rapid, Weidi even at that time also said that the club's match fixing is corporate behavior, can not judge the first penalty.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Huo Siyan and the first husband and wife file coop
« پاسخ #3 : 07 مه 2016، 07:05:59 am »

< p > Huo Siyan, Du Jiang, Wang Zhifei,nike tn, Winston Chao,scarpe hogan outlet, television series,christian louboutin pas cher, such as starred in the modern emotional drama "goodbye, wife adults" is Shanghai hot shot, the day before yesterday,scarpe hogan outlet, the reporter went to visit the set, first appeared in couples file Huo Siyan and Du side by side appearance, full fingers intertwined, intimate interaction. It is reported that Huo Siyan in the play to her husband often staged violent to drama off screen is a small woman.

Meiren Zhen special personality is to attract her key. In the drama,scarpe hogan outlet, Zhao Tiancai need to accept the hysterical Zhen Meiren kicking < p > Huo Siyan said. Asked whether he would really hit her husband, Huo Siyan bluntly no mercy. When a reporter about Du Jiang's feelings,golden goose sneakers, Huo Siyan has a sweet face added: "every time after Du Jiang,goyard prix, he will ask me: you lovingly hand pain?"

And Huo Siyan first couple cooperation Du Jiang: believe that this life is not to divorce
Related Articls:

agent Jie Zhu Dan Insider: recorded the correct tongue did not broadcast

temperament actress Yao Tong premiere war Wonderwoman eye-catching performance surprise four

The beauty of Zheng Guolin an

While Kaine and Spurs signed a new contract expires in 2020, but Real Madrid still continue to focus on the development of Kaine. Kaine's length and the attitude of Levi, chairman of the Spurs are made in the next two years to sign Kaine is very difficult. But before Real Madrid have bought from Baer and Modri, so Real Madrid will continue to observe the situation of Kaine.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Bank of communications 56 billion 600 million refi
« پاسخ #4 : 22 مه 2016، 06:23:08 am »

< p > according to the plan prior to the disclosure of, the bank intends to domestic and foreign investors in particular to pricing issue a shares and H shares,tn requin pas cher, where the issue of a shares 65.42 million shares, issue price of 4.55 yuan / unit; 58.35 million shares issued H shares,hogan sito ufficiale, issue price of HK $563 / share. To raise a total of about 56 billion 600 million yuan.
 bank plan,ggdb outlet, to be higher than the expected size of 50 billion. However,air max 95 france, due to A+H,hogan outlet online, is not expected to cause great impact on stock market A.
 bank financing for a total of 7, including the Ministry of Finance and the social security fund, Shanghai Haiyan,tn requin pas cher, Yun Nanyun tower etc..
 newspaper (reporter Liu Xinyu) yesterday,scarpe hogan outlet, the Bank of communications interim shareholders' meeting passed the 56 billion 600 million scale of the A+H refinancing program. Approved the plan still needs China submitted to the CBRC,goyard soldes, CSRC and other regulatory agencies Chinese. Is expected after the completion of the financing, bank capital adequacy ratio will rise to 13%, the core capital adequacy ratio reached 10%, the next three to four years should not refinancing. (
From
Bank of communications 56 billion 600 million refinancing by the general meeting of shareholders
Related Articles:

If the mai

July August two Niugu actually biconditional gate

Two years

According to the huge group and Star car yesterday signed the "letter of intent cooperation", the large group intends to Hebei, Shandong, Shanxi and Inner Mongolia in 12 cities to invest in the construction of 12 Mercedes Benz brand stores, and leased to the use of the joint venture, the lease term for 15 years, 15 years after the expiration of the joint venture company has the right to renew 5 years, rent according to the local market level consultations identified.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
Shi Yuzhu pass on the journey of 2 new requirement
« پاسخ #5 : 29 مه 2016، 06:06:09 pm »

commissioning editor: Wang Wei
 also has the news that, "Journey 2" has not been officially launched and it is not ruled out a new generation of business models. "The business model is too innovative, the team may be worried about the pace of step is too large, cautious and reasonable." (end)
Shi Yuzhu pass on the journey of 2 new requirements before the Spring Festival can not be officially launched
 but compared with the team's self requirements, Shi Yuzhu's requirements are more demanding". People familiar with the matter said,air max 95 pas cher, from a technical test case, the game's loss rate is very low, has been fully equipped with the basis of large-scale promotion. But a few days ago, Shi Yuzhu on this basis,adidas yeezy pas cher, the research and development team made a very very exaggerated requirements,hogan outlet online, which makes this product in the hope of large-scale promotion before the Spring Festival fall.
 it is understood that, "Journey 2" has been not in a hurry to large-scale promotion, mainly with the team hope to polish the mentality of the quality of the relevant. Giant listed in the year after the proposed route strategy,hogan outlet online, the journey of 2 is one of the major projects at the time of the project. The creative team hope to create a beyond the previous boutique masterpiece, leading the business up to new heights.
< p > according to internal sources, "Journey 2" team is not currently due to Shi Yuzhu proposed new requirements lead to large-scale promotion of delay and frustration, which with the creative team hope to create masterpieces of ideas consistent. Just a lot of R & D backbone to work overtime over the Spring Festival, which may make their families are more depressed.
< p > "Journey 2" is the giant 2010-11, the flagship product strategy, due to the characteristics of the gorgeous screen, design concept and business model innovation, it was praised as "a revolution of network game", the outside looking very high degree. According to the information previously disclosed, the journey 2 is expected to be officially launched in the first half of 2011. Because the game has prepared a large-scale promotion of 500 million yuan, the industry a lot of advertisers hope that it can be entered into a large-scale promotion period.
DoNews January 11th news,tenis asics feminino, according to informed sources,ray ban wayfarer outlet, Shi Yuzhu recently made new requirements for the giant strategic products, journey 2, the R & D team may be in the game to modify the Spring Festival in 2011. It is reported that, although the journey 2 quality has been recognized by many players,tn pas cher, the loss rate of the game is very low, but Shi Yuzhu's intervention may make it before the Spring Festival large-scale promotion hopeless.
< p > and a lot of games in a hurry launched and quickly back to the "Duanpingkuai" mode compared, "Journey 2" current state is very alternative: 3 years of development, the tested nearly half a year, but are not in a hurry to officially listed. Public information display,tn homme pas cher, "Journey 2" is still in a low key technical testing phase.
Related Articls:

Gartner Co

Two sectio

But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

این صفحه در 0.117 ثانیه 21 نمایش داده شد.