انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

در میان شما کیست که صد گوسفند داشته باشد و یکی از آنها گم شود ، که آن نود و نه را در صحرا وا نگذارد و از پی آن گم شده نرود تا آن را بیایبد ؟
.
انجیل لوقا

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و شصت و هشتم  (دفعات بازدید: 2140 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

مخلوط نكنيد . شما چه مشروبخوار قهار و يا متعادلي باشيد و چه از آن پرهيز كنيد در هر صورت ، ممكن است نظرات فرم گرفته و حتي تعصباتي در اين مرود داشته باشيد . آنهايي كه بطور متعادل مشروب مي خورند ممكن است حتي از كسي كه نمي خورد و با واكنش هاي خود آشنا شده است ، ممكن است عقايدي در اين مورد پيدا كند كه درباره الكلي ها هميشه صادق نيست . بعنوان يك مشروبخوار متعادل ، شما اختيار صرف مشروب و يا خود داري از صرف آنرا در خود داريد و هر وقت كه بخواهيد مي توانيد آنرا كنترل كنيد . شما مي توانيد گاهي قدري مست كنيد و روز بعد دستي بر سر وروي خود بكشيد و دوباره سركار و زندگيتان بروزيد . براي شما مشروب مشكلي نيست و تعجب مي كنيد كه چطور ممكن است براي ديگران باشد.
            در رابطه با الكلي ها ، ممكن است احساس طبيعي اما ازار دهنده در انسان پيدا شود كه چطور ممكن است يك نفر تا بدين حد ضعيف ، احمق و بي مسئوليت باشد . اين احساس حتي وقتي كه درك بهتري از اين بيماري پيدا مي كنيد ، باز هم مي تواند وجود داشته باشد.
            در بسياري از موارد بررسي پرونده يك كارمند الكلي ، باعث مباحات انسان مي شود . ايا اين الكلي در حالت عادي فردي ممتاز ، دوست داشتني و سريع الانتقال نيست ؟ آيا قدرت تخيل و تجسم فوق العاده اي ندارد ؟ آيا وقتي كه هوشيار است كارمند پركار و كاربري نيست ؟ و اگر اين خصوصيات را داشته باشد و مشروب نخورد ارزش ابقا شدن در شغل خود را ندارد ؟ آيا درباره او ه همان انعطافي كه در مورد بقيه كارمندان بيمار نشان داده مي شود ؛ نبايد نشان داد ؟ آيا او ارزش نجات دارد ؟ در صورتي كه جواب مثبت است ، چه تصميم شما دليل انساني داشته باشد ، چه تجارتي و چه هر دو ، پيشنهادات زير مي توانند برايتان مفيد واقع شوند.
            ايا مي توانيد اين فكر را كنار بگذاريد كه مساله مشروبخواري فقط يك عادت يا كله شقي و يا ضعيف النفسي است ؟ اگر هنوز در اين مورد مطمئن نيستند ، شايد مرور دوباره فصل دوم و سوم كه به تفصيل در مورد بيماري الكليسم صحبت مي كند ، مفيد باشد . شما بعنوان كار فرما احتمالا قبل از تصميم گيري
.
.(168)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
Night, the heart in the memories! _0
« پاسخ #1 : 05 آوریل 2016، 04:54:11 pm »

Night, the heart in the memories!

house,tn pas cher, empty,hogan roma outlet, I am a person.

< br / > do not know from when I began to get used to the feeling, a person, a song,sac goyard pas cher, a day,goyard prix, so, a person lonely happy.

< br / > I don't expect my life like in dramas so magnificent and victorious, but I always look forward to, my life like in dramas as extraordinary significance.

< br / > now of I, only a pair of empty skeleton,chaussure supra pas cher, the soul has left behind, as long as gently touched,hogan outlet, I would fall apart, end like this...

< br / > in my mind conceived many storylines, put himself as the story of the protagonist, the tide since the ebb tide, I also from has been a little fun.

< br / > do not know from what time to start,scarpe hogan outlet, I gradually like Notepad, writing in the computer, a lot, a mood of each, only they know best.

,golden goose outlet...... Lonely for a long time...... Will be sick of......

Related Articles:

Let the girl see the answer to cry, please help the top

Honey, I'm

Friendship _3

On the stage of life, we do the supporting role of others. Big or small, important or not important, exciting or not exciting. But no matter what, we are the protagonist of the play, and will never be replaced. Whatever you feel how wonderful the others play, you will always be a spectator, the lives of others you can not envy, you in the drama of others what taste and can appreciate?
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
An inch of Acacia an inch of ash - Eileen Chang
« پاسخ #2 : 29 آوریل 2016، 05:17:18 am »

< p > if you don't have a family by Sheng Zhuanshuai, declining speed to her grave, if there is no the allure of love for her mounting decoration, if not the drift and volatility, or she can be like old times in an ordinary woman, even if not happy, but can be guarding a called home ordinary old. But God did not allow her to walk freely in the mortal world, does not allow her to Vince dumping the world by the red fireworks buried. It asked her to fill the literary history of the blank and lonely, she has since become Tieshu this era of honeysuckle and a thriving, to let the turbulence and swing of the whole world fulfilled her Kuang thou Shuo today to. This is the will of God, to let her with all the ordinary happiness in exchange, for a period henceforth no longer ordinary destiny, and finally let her in the drift of the manners and morals of the time was red smoke choked the bumps along the way. Learn to sit on the sidelines.
An inch of Acacia an inch of ash - Eileen Chang
The life of a Buddhist
 - signature
< p > such as Zhang Ailing such a legendary woman will be a sufficient legendary love to match,golden goose outlet, so she met the greatest of our lifetime twists and turns, or can be called doom. The man called Hu Lancheng. Although he is a traitor literati, even if he has.
 in the autumn of the ferry landing into dust, from heaven, a dark star dozens of years. In light of her achievements Lengyue a masterpiece, from the world, a candle lit for her. I do not drink shall be advised that she disdainfully shallow discretion with a cup of sake, to look at the world of her crazy, for her grief, but even a touch of gentle and patient refused to,mont blanc pas cher, just absolutely clear the arrogance of the this chaotic,golden goose saldi, but non staining.
 she is such a special girl, cheerful, lively, give people infinite light and heat. In her,hogan roma outlet, Ailing touched the warmth and care of the burner. Her cool life hard, like a pair of stone,hogan scarpe outlet, do not cry do not want to cry is crying back two, one is the in order to arthritis Sakura. Want to arthritis Sakura also know her, so after the death of Eileen Chang refused to compose any article about her text as arthritis Sakura know, know of Eileen Chang reluctant after death is still the red tie, provoke a body of fireworks and a dirty smell. Sure enough, Yan Ying is worthy of Eileen Chang's heart is worthy of trust, even if they have the difference between the country, but she treats her really,hogan outlet, and she treats her deep.
She
, a beauty in her old age,air max pas cher, Qianguyizhe.
< p > parents divorced, the stepmother's arrival,scarpe hogan outlet, let sensitive, she began to reject such a humble and humiliate, stepmother of framed, father beaten and imprisoned, let her youth brewing a conspiracy, she wanted to run, to escape from the cursed the dilapidated house. She is not willing to in this rotten home with the family stale, erosion rotten, finally was ashes. So she gave up the home and everything about her, with a secluded quiet hidden escape to the mother. But the reality is always too cramped, she must make a choice. The text makes her choice by precocious reward this life. So she dressed in shabby clothes, took the best results began to study the life. There, she met my friends, the exotic women called arthritis.
Related Articles:

The legend of the cicada

The Unbearable Lightness of B

How long how long, everyday we're preoccupied with trivial matters, numbness of body in the busy mind the unexamined in the struggle, spring, summer, autumn and winter seems to to which we have no boundaries, even date also becomes no more important, so think of spring, only a memory of childhood fragment: Spring itch itch blowing over the cheek, ground was showing the grass such as furry meadow, occasionally a few yellow daisies to us Zhankai one cute smile, partners happy pace, accompanied by their songs sway in the green leaves.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451
Ji Yuyang Super should please the British referee
« پاسخ #3 : 01 مه 2016، 11:59:52 am »

do not allow the club to appeal to the referee, the original intention may be to maintain the authority of the referee,nike tn pas cher, but the final result is that the dispute and the wrong decision has become more
< p > this year up to now I have been to two Shenhua away interview, a is away against Guangzhou Evergrande,hogan outlet online, a is away of Luneng Taishan, the two games, although are called super heavyweight dialogue, but without exception appeared significant referee mistakes. And Evergrande's game, Cao Yun of a single pole was missed by the referee for offside, unless the miscarriage of justice, the breakthrough is likely to result in a goal. And on Saturday in Jinan, a season start so far Luneng home attendance rate at the top of their game, but because the referee's various controversial penalty, seriously sour, slow motion clearly show, Shenhua two penalties are controversial, both Wang Dalei or later tackles the Wuxi are first touched the ball,scarpe hogan outlet, Dai Lin's first yellow card also exist great controversy, including in some offside penalty, even if even Drogba informed of the world's top players, all of the Games Shenhua the some of the decisions that don't understand.
 any object that is subject to law enforcement should have the right to appeal, for example, in the traffic violations we usually receive a ticket, it will be clear that you can make objections and complaints against violations. Xie Hui in Germany when playing football, once because of the other side of the penalty and the penalty after the hearing, while the train went to another city to do a witness.
Ji Yuyang: Super should please the British referee
< p > the Chinese Football Association in the season before the start of the announced that the club, the team and its members not to referee appeal to the Football Association, this can be considered the world football a precedent, 2002 in the UK, I have in Li Weifeng Liverpool home seen a letter, the contents of the letter, as we usually traffic violations received a ticket,hogan outlet, because before Everton in the away game against Southampton in the Premier League, Li Weifeng was the referee produced a yellow card. After returning to Liverpool soon, Li Weifeng has received the such a letter, letter stated the yellow card to the number of fines and below clearly marked with the if he disagree to this, can be in accordance with the procedures of the appeal, and so on.
< p > you can carefully count, recently each round of Super League, how many games, refereeing appear key mistakes, we call the key mistakes, is related to the goal or not, related to the outcome of the game the officiating. The referee is a human being, there will inevitably be wrong,hogan outlet, but the problem is, when the committed error frequency and density beyond the people can accept the bottom line, then the normal and reasonable, to explain all this happened,scarpe hogan outlet, there is little self deception.
 in the history of the largest League Super League, but it is also a history of the most - the history of the most amateur law enforcement environment,hogan outlet, the history of the most missed the most dense season. Of course, there is also a prerequisite to have to say,hogan outlet, the 2012 season, this is the first league in the history of the league is not allowed on the referee's complaint on the referee's question.
Related Articls:

Xin Baiqing Zhu Yuanyuan break the happy password

Singapore

Wu Lei feel the responsibility and opportunity to

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Stay up late night muscle aging resistance coup -
« پاسخ #4 : 15 مه 2016، 04:12:06 am »

traditional Chinese medicine believes that the skin care to adapt to changes in the environment and physical condition,hogan sito ufficiale, so do not wait until the clean skin before going to sleep,goyard paris, as far as possible to reduce the burden on the skin,hogan roma outlet, prevent acne acne. May wish to use cleansing cleansing and cleaning in cleansing milk at the same time,yeezy boost 350 pas cher, 2 minutes to get clean. Some contain acid or salicylic acid Cleanser Deep Cleansing effect. Especially the salicylic acid, it is currently only able to real hair follicles deep cleaning action of complex components,hogan outlet online, can promote keratinocyte metabolism speed,golden goose sneakers, reduce the skin surface wastes and toxin accumulation,nmd runner pas cher, let you even sleep at night, can be away from the tired face.
Stay up late night muscle aging resistance | coup farewell farewell night | muscle resistance aging up coup
 traditional Chinese medicine believes that the skin care to adapt to changes in the environment and physical condition, so do not wait until the clean skin before going to sleep,hogan outlet online, as far as possible to reduce the burden on the skin, prevent acne acne. This method has a good effect on the skin dry, dull and other issues.
Related Articles:

Reverse ti

body fully

Commission

Although Huijin holdings shot that management has begun to consider to maintain a stable stock market, but policy and no real positive stimulus and expansion of new shares are still ongoing, in October and a considerable scale of new shares issued wait, so in the long term trend of a shares still need caution.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Challenges and beyond are their own
« پاسخ #5 : 19 مه 2016، 08:42:37 pm »

< p > it is this decision, let us see loyalty soldierly of Yang Wei in the Beijing Olympics, and he won the title of complete process.
 some times, people will be so depressed, and depressed for a long time, the training of the athletes seems to be a lot of amplification. So, simply do not bother to go back. Fortunately,hogan rebel outlet, Yang Wei did not really out of our sight, he was convinced that he wanted to retire, returned to the training ground.
< p > the day before yesterday, once known as "the Millennium second child" Yang, wish to stand in the position of top men's gymnastics all-around champion; Duli impact the first gold in the defeat of the pressure, finally got the late 4 days of gold; Zhang JUANJUAN is breaking the Korea since 1984 to monopoly of archery, as China's medal tally adds a gold...
Challenges and beyond are their own
 TV show host often said: these days we are always touched. In fact,hogan roma outlet, we are the people who are concerned about the Olympic Games have been moved, because they do too well. They are not defeated opponents, because opponents at any time in the transformation, the opponent play some of the extraordinary, and some are insane, and all of this has nothing to do with the athletes themselves.
 remembers 4 years ago in Athens Olympic Games, Yang Wei in the championship for the last mistake after the Almighty, all people think that he will be in the shadow of regret choose to retire. In fact,scarpe hogan olympia, Yang Wei also really moved to retire the idea. As a former athlete, I deeply understand a athletes choose "retired" is how the concept,tn requin pas cher, the self psychological pressure, said indistinct uncomfortable... All things may not be described in words. In particular, Yang Wei did not go to have to retire at the age, I think this should be more painful to let him place.
 an Olympic Games,hogan outlet online, yes.
 like to discuss the same, we Chinese Legion in the two days of the results can be a "breakthrough" two words summed up, and they are not the obstacles set by opponents, but their own.
 as a real strength of the athletes, in fact, his enemy is just his own. For example, today's seventh gold Phelps, in fact, no one is his opponent, he is to challenge their own records, as well as their skills and physical ability.
 yesterday morning,golden goose outlet, Li Na beat Williams, broke into the tennis women's singles semi-finals, creating Chinese women's history. From Kuznetsova to Venus, maybe people will think that Li is a point of positive results,air max pas cher, which may have one simple explanation to the inevitable. But, I think, she is constantly challenge themselves.
< br / > the same, not able to pick the first gold Duli, after 4 days longer than four years after, to disperse the all shadow, let the gold light finally shines in her joy and weep smiling face. And Zhang JUANJUAN is rushed out before tanacu in the final defeat to South Korea in a dense fog,sac goyard pas cher, forget the monopolize the South Korean Olympic archery gold medal pressure, become worthy of praise for the people of heroine.
Related Articles:

Life is a lonely journey

Owned, lost

Heart lake of love

The dancing circle little drops of water, such as golden dance, happily dizzy wave after wave of vortex. In the face of the wind, with the flavor of the sun, blown chaos of the rhythm of the rain, accidentally bumped into the eyes, so fresh a trace of warmth, self heart leapt, diffuse through the fingertips. Dipped in a drop of rain, on a piece of the sun, write your name, every brushstroke, each stroke, graffiti sunny smile.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

Tianbao shares issued ESOP limit the size of 25 million | ESOP | stock
,hogan outlet online
< p > Tianbao shares (002220) July 24 evening release 2015 annual employee stock ownership plan (Draft),air max pas cher, the program shows,scarpe golden goose, the controlling shareholder and actual controller of the company to the employee stock ownership plan to provide interest free loan support,hogan interactive outlet, the proportion of loans and self financing part 9:1. The employee stock ownership plan established by the company's own management,air max femme pas cher, the employee stock ownership plan to scale up to 25 million yuan. The employee stock ownership plan main investment scope is to buy and hold shares,hogan roma outlet, tianbao.
< p > Company said to the employee stock ownership plan to limit the size of 250 million yuan and the company in July 2015 23 closing price 13.30 yuan calculation,tn pas cher, the employee stock ownership plan involves the number of shares is about 187.96 million shares of the, relates to the number of shares accounted for about 0.40% of the company's total share capital of existing. ESOP stock involved a total of no more than 10% of the total share capital of the company,chaussure tn pas cher, the number of ESOP shares corresponding to any holders of not more than 1% of the total share capital of the company.
Related Articls:

The GEM companies in the first half profit of 15 b

11 super d

Portuguese shares also said in the announcement, the national security group after the restructuring of ownership structure is more dispersed, from the ownership and control relationship, no single shareholder are not through its holdings of shareholders' voting rights decided board of directors of the company, more than half of the members elected.
خارج شده است

hdf2p6dtr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 42
    • stu931
Father funeral eulogy at Grandpa
« پاسخ #7 : 11 ژوئن 2016، 08:12:13 pm »

father teachings ringing in the deep well, did not report the tears down. Father and our farewell to leave your life deeply nostalgic, leaving the you of our deep love,hogan outlet, leave your lingering voice and smiling face, also left the many unspeakable regret. Father's life with a good conscience is a younger generation is worth a good father to always remember and love, we will deeply miss you, forever.
 father love their children, give high hopes, care for growth, often in front of the church. Father in life, is like a day a few years, suck it up to put our children one childhood upbringing to married until four generations under one roof. You are a loving elders, your caution and care for our vivid; you are a strict teacher. You teach and admonish us remember in mind; you are a lovely old man, grandchildren, great grandchildren playing, you enjoy the Tianlun, grinning from ear to ear; you are a mentor, with kindness, passion on the sense of justice, charity, credible; you are a strong warrior, although the age is high, still with the disease tenacious struggle and cease to fight more than.
 father, you can rest assured that your spirit will always inspire the children to continue to move forward! Dear father, you will live forever in our hearts.
 I on behalf of the family to participate in the memorial service for elders, father leadership and friends to express our sincere gratitude! Thank you in his busy schedule to come and take part in my father's memorial service, and together we share the grief,hogan outlet, and my beloved father as last goodbye!
 father, you rest in peace! As we know,goyard pas cher, these days you struggle with illness, now very tired. I wish you all the way! If there is an afterlife,montres guess pas cher, we also do your children, you will always be our good father.
 members of the elders, leaders, friends and relatives:
 today,hogan outlet, we have a farewell ceremony here in a very heavy heart, I mourn her good father. Father is ill in by the multi treatment ineffective, on the morning of February 8, 2011 5 48 died, left us forever. At the age of 91.
 in my eulogy
 father's hardships, suffering, ambitions, dedication. Father in 1920 was born in * * * * Yang Tuan,hogan outlet, received the good private education since childhood, participate in the Anti Japanese war in 1941, the same year to join the party. Since then Xu who state-owned, hundred thousand fold insurance experience, and enemy battle of wits douyong, repeatedly crossing the line of life and death, tireless efforts, the rush was removed, Ling Bei Pian, founded more than primary school. During the cultural revolution, a father by snow,scarpe hogan outlet, humiliation, eventually rehabilitated, exemplary conduct and nobility of character, "Hao Ran. Father in other positions, to work as the most important aspect of coordination,golden goose saldi, adept, and remarkable achievements.
Father funeral eulogy at Grandpa
 snow falling, the infiltration of our children endless sorrow; cloud not language, to bring our family forever.
 father memorial service on the
Related Articles:

Engineerin

Summary of

Welcome wo

2004 January completed and put into operation of automatic centralized monitoring system marks the industrial zone electric management level, the safe operation of the power system are on the to a new level, the industrial zone over the years of substation operation maintenance evolution as a center of the region's monitoring of regional power network is becoming more and more perfect, the industrial zone safety power provides a good basis.
خارج شده است

این صفحه در 0.086 ثانیه 19 نمایش داده شد.