کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و شصت و ششم

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

همه باورها خفه كننده اند و همه سر سپردگي ها به تو كمك ميكنند تا زنده واقعي نباشي، آنها موجوديت تو را مي ميرانند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و شصت و ششم  (دفعات بازدید: 1871 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

خود كشيده بود . درست شش هفته قبل از آن اتفاق ، من او را بخاطر مشروبخوري اخراج كرده بودم .
            يك خاطره ديگر ، صداي ضعيف و ترسان زني را بياد مي آورم كه از ويرجينيا تلفن مي كرد . مي خواست بداند كه آيا بيمه كار شوهرش هنوز بجاي خود پا برجاست . شوهرش چهار روز پيش در انبار خانه خود را به دار آويخته بود. با آنكه مرد متوفي كارمندي عالي ، با هوش و يكي از بهترين مديراني بود كه من تا بدانروز ديده بودم ، مجبور شدم بخاطر مشروبخواري اخراجش كنم.
            آري دنياي ما ، اين سه مرد برجسته را از دست داد زيرا من بدانگونه كه امروز الكليسم را درك مي كنيم ، در آن زمان نمي كردم . جالب اينجاست كه من نيز بعد ها الكلي شدم و اگر دخالت كسي كه الكليسم را درك مي كند. در كار نبود شايد من هم بدنبال آن سه نفر روانه شده بودم.
            زمين خوردن من هزاران دلار خسارت براي دنياي تجارت به بار آورد ، زيرا آماده كردن و تربيت يك مدير ، مخارج هنگفتي در بر دارد اما به هدر رفتن اين گونه مخارج معمولا بنظر نمي آيد ، ما عقيده داريم دنياي تجارت متحمل زياني مي شود كه با درك بهتر ، مي توان از آن جلوگيري كرد.
            امروز تمام صاحبان كار ، اخلاقا خود را در مورد سلامت كارمندان ود مسئول مي دانند و سعي مي كنند به اين مسئوليت ها عمل كنند اما در مورد الكلي ها اين مطلب بخاطر درك نكردن بيماري آنها رعايت نشده است و براي صاحبان كار ، الكلي ه اكثرا مانند يك احمق درجه يك تصوير شده اند . آنها گاه بخاطر تخصص كارمندو گاه بخاطر علاقه شخصي ، خيلي بيشتر از آنچه كه بايد الكلي را در سمت خود باقي مي گذارند . بعضي از صاحبان كار هرگونه راه علاج شناخته شده اي را در مورد الكلي ها آزمايش كرده اند و زياد نيست مواردي كه از خود بي صبري و كم تحملي نشان داده باشند و ما الكلي ها كه از بهترين صاحبان كاران نيز سوء استفاده كرده ايم ، حتي اگر مورد كم لطفي هم قرار گرفته باشيم ، باز مشكل بتوانيم از اين بابت آنها را ملامت كنيم.
            يك مثال مي آورم : يك نفر از روساي يكي از بزرگترين بانكها كه مي داند من ديگر مشروب نمي خورمروزي راجع به يك كارمند عالي رتبه بانك خود ، با من شروع به صحبت كرد . از
.
.(166)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • bcd204
I am Rey _0
« پاسخ #1 : 21 آوریل 2016، 01:58:40 pm »

< p > a few months later, we and Gaia army fighting the war not three minutes, resident of the enemy suddenly jump out of a man, I look,scarpe hogan outlet, he is Gaia, each other's boss, a flash of black, we only 1 / 3 of the troops,hogan outlet online, very fierce,air max 95 pas cher, I jump, 1 00000000 people fighting into two people fighting.
< p > father said, in order to become king, it is necessary to learn how to recruit,hogan outlet online, recruit the first, arc Plover and need to the sky star got mentioning Yasi, and he hit a smash his eggs, can learn, remember, is sure to be a hit checkmate can attack twice. Second strokes, lightning flash days, just need to focus on the power to the foot, kick the diamond can be. The third recruit, Thor dawn flash. As the saying goes: the biggest enemy is yourself, you have to to the beach to find your shadow, and he beat a field, will be able to learn.
I am Rey
 my father is Rhea Gaye, 5000 years ago, my father and mother met Gaye. 2 years after I was born,tn requin pas cher, named Rey, at the same time, Gaia also was born......
< p > when I open my eyes, lying in the current bed, thunder in the sky in general see I woke up ecstatic said not a word, after some inquiry, just know I had slept for three days and nights, I carefully from the bed down, vowed to defeat Gaia.
 like father like son, I am 20 years old when he made a general riding khehlka star corps. However, in a battle with Gaia legion, in order to protect my father was unfortunately arrested. My father made a temporary replace by Marshal, continue to command troops to Gaia in military marching regiment.
 Gaia smiled, out of the sun and the moon are hurt, no response from me, fainted......
 I came to power the sea to find the shadow, suddenly a blue flash, dark ray! I cheer up, with a flash of lightning to beat him, his strength is really strong, I played 20 years has not won,mont blanc plume pas cher, I began to be discouraged, suddenly heard a father's words: the world can not do anything! Into his attention, resorted to the instant thunder days flash 4 times attacks to hit him to pieces, I wish to learn Thor dawn flash.
 Purcell calendar 5631 years 295 months 1524654 days, in khehlka star wasteland,hogan sito ufficiale, vs;
 500 years later, I sent to Gaia to challenge the book, Gaia gladly accepted, probably do not know that the bad Marshal has become the king of the bar.
 I remember his father's advice, came to the nest of Trias, concentrated current sent out the current will be a blow to Trias's eggs. The Trias is on fire, to find me afterwards, I resorted to the thunder and lightning, poor mentioning Yasi should fall, I learn the arc Plover. Then I went home and tried to kick a stone, 101 days past, I think of the father, think of the dead soldiers,tn pas cher, can not help but grief and indignation and thundering, suddenly a kick stones, suddenly Shanbengdelie, diamond turned out to be I kicked smash, so I learned to instant thunder sky flash.
Related Articls:

The adventures of monkey _0

Selfless dedication of the silkworm baby

Every game against different opponents, we all have different set pieces, this is." Wang Baoshan, frankly, Liaozu in recent years investment is not large, but their performance is very stable, style is very mature and confident, the opponent is not a good deal.
خارج شده است

casrbg1tv

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 144
    • qrs086
Real Madrid 2013 Benitez or white C Luo team left
« پاسخ #2 : 21 مه 2016، 01:48:21 pm »

< p > although Christmas holiday this season has not arrived yet, but Real Madrid must to next season for a rainy day, after all, Mourinho's gone is a certainty. According to Spain,hogan roma outlet, "Economic Daily" revealed that Florentino has finalized the introduction of the 2013. In the coach,hogan sito ufficiale, the most hope to welcome back Benitez perez. In the transfer of players, the first choice is Florentino Falco, at the same time, he also hopes to get gotze.
Real Madrid: 2013 Benitez or white C Luo team left the introduction of Falcao preferred
Another focus of concern is
 &quot,goyard paris;Economic Daily": Real Madrid next summer preferred the introduction of Falcao
 in several other locations, the minor repairs to real madrid. Taking into account the Dan next summer departure,adidas yeezy pas cher, Real Madrid need to find a substitute goalkeeper, the white Legion in the investigation of Zaragoza Roberto,air jordan pas cher, Osasuna Andre Fernandez and Spanish Casilla. In the right back position, Real Madrid consider spending 11 million euros from Bayer Leverkusen repurchase Carvajal, this gentleman this season well. Real Madrid also intends to recall on loan at Liverpool and Shaheen, Essien give up the introduction of a defensive midfielder.
 player, Florentino hope to get falcao. Real Madrid will hold a presidential election next summer, to achieve a high support rate, natural enemy poaching star is the only way. 2000 Florentino from Barcelona to dig Figo,tn requin pas cher, this time he put poaching object is locked in the Atletico Madrid,hogan outlet, Falcao default gold for 55 million euro. If the words of Falco, Gonzalo Higuain will likely leave.
 Perez, C ronaldo. C Ronaldo and Real Madrid current relationship is not harmonious, the important direction of his future will be decided in Madrid next summer signings. Once C Luo left Real Madrid, the White army will need to acquire a top left front. But taking into account the C Ronaldo efficiency and commercial value, Florentino's priority was to leave him.
 considering the possibility to leave Real Madrid Kaka is not small, also want to get a qianyao. In the UEFA Champions League,hogan outlet online, Goetze let Florentino is recognized, Real Madrid president to him as a playmaker position of top signings candidates. However, the economic daily also pointed out that to get a lot of money to get the grid plan.
< p > "Economic Daily" reported said that with Real Madrid came gossip than coach in, Florentino, hope to get Rafa Benitez. Benitez is Real Madrid from his family, he played for Real Madrid players era, when the coach has also been coaching Real Madrid B team. And Chelsea and Benitez's contract is only in the summer, Real Madrid without payment of liquidated damages for him.
Related Articls:

The Reds w

Pizarro to

The classic 2 3 with a new aid made the first ball

These years, the mainland TV market rescreens becomes common practice, from Jin Yong's drama, Qiong Yao drama, red classics to four famous and "on the beach" "fearless" and other classic TVB, the audience almost can up to the classic movies have been remade over again. Classic in the former, 99% of the remake of the drama is condemning, little beyond the former works, but rescreens the play continue to be intensified.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
This year to create a safe units six months of work summary
« پاسخ #3 : 09 ژوئن 2016، 11:33:11 pm »

, according to the law to combat all kinds of crime and hostile forces of infiltration and sabotage activities
< p > supervisor in accordance with the relevant provisions, combined with the unit oneself is actual, to further establish and improve the security prevention mechanism, increase the "three defenses" management,hogan outlet, strict implementation of the duty system, foolproof, to ensure the safety of the property.
< p > during the first half of the year, I created "safety unit" under the leadership of the county comprehensive management committee, XX town comprehensive management committee, under the joint efforts of all employees, do know in place, the leadership in place, responsibility in place, measures are in place, take effective measures,hogan outlet, so that the work of creating safe unit achieved certain results, now half a year to work can be summarized as follows: < p
5, on the legal governance according to law
1, crack down on the penetration of hostile forces inside and outside activities to prevent harm to the state and the political stability of the situation, from the source to prevent and reduce conflicts and disputes, efforts to resolve the disharmony factors.
XX year to create safe units six months of work summary
 one, strengthen leadership, to ensure the safety of units to create a smooth development of the work
2,hogan outlet, actively prevent and effectively resolve various social contradictions, to further improve the working mechanism mediating the disputes. Actively prevent and resolve various social contradictions (this article from the "114 Secretary"!),goyard prix, efforts to solve the vital interests of the masses, to prevent and correct all kinds of damage to the interests of the masses of the behavior in the decision-making should be scientific, democratic and law, to prevent and reduce the occurrence of conflicts from the source, further improve the disputes the investigation of mediation mechanism, improve the ability to find and solve the contradictions and disputes,hogan sito ufficiale, conscientiously implement the "petition regulations", establish and improve the working mechanism, establish a rational, orderly and lawful petition order, maintain the legitimate rights and interests of the people, efforts to prevent and reduce people turn criminal cases, to prevent conflicts, prevent few people take extreme measures to revenge on society, and maintaining social stability.
4,hogan outlet, increase social security guard work
< p > carefully developed legal "XX" planning, do a good job of the employees' knowledge of laws and regulations training, in summing up the promotion of "four or five" law popularization work >
3< p > A is strengthen the analysis and research to the social order situation, establish perfect social security situation assessment and early warning and the Department of political science and law, actively cooperate with the operating mechanism; second, establish and perfect the system of social security investigation on a regular basis, further increase its efforts,zapatillas new balance outlet, effectively curb the serious influence of social public security cases.
This year to create a &quot,scarpe hogan outlet;safe units" six months of work summary
 this year to create peace unit six months of work summary
< p > "safety unit" create is premise and basis of building a harmonious society. Therefore, safety unit creation must establish unit is mainly responsible for the group of people to create the work of the leading group, true to form the leader project, to establish a special account, increase prevention infrastructure construction, further establish security system, to guarantee the safety of the unit and property.
 two, seriously carry out the work of
Related Articles:

Graduated

Create fiv

A summary of College Students

City Animal Husbandry and Fishery Bureau under the guidance, set up on the market, circulation service under the Department of farming households, the service integration of production, supply and marketing to get all-round development, solve in aquaculture production is difficult to buy, selling difficult contradiction between supply and demand, enable breeding industrialization management to get considerable development.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 102
    • ghi361
fjallraven kanken backpack sale warm red can bring us warm
« پاسخ #4 : 18 اكتبر 2017، 01:04:39 pm »

such as red wine also can choose the earrings and necklace. 3 rings,in the past If the color is white, Green and purple are the representatives of the middle color system. I'm sure fjallraven kanken we've been waiting, to fjallraven backpack sale jewelry as a major shift shop workout part of the other, fourth represents happiness, warm red can bring us warm, brief introduction of new house yeti tumbler 30 oz decorations disney dvd collection there are many kinds juste un clou knock off of new house decorations.
  From the age of division more suitable for wearing a bow or cartoon silver rings. to create a comfortable feeling.

http://www.0635mama.com/home.php?mod=space&uid=69054&do=blog&quickforward=1&id=91602

http://mobile.dlamazing.com/plus/view.php?aid=313

http://www.shouerhealth.com/plus/feedback.php?aid=479

http://tcmtreatment.net/plus/feedback.php?aid=102

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=144850&pid=175779&page=2&extra=page=1#pid175779

http://www.61lvyou.cn/plus/feedback.php?aid=637

http://web107-29075.php.xiniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=11819169&pid=11926270&page=1&extra=page=1#pid11926270

http://www.fjjdlm.com/forum.php?mod=viewthread&tid=11916&fromuid=83

http://www.nubeen.com/plus/feedback.php?aid=14

http://www.360doctor.net/plus/feedback.php?aid=752

http://42488048.cn/plus/feedback.php?aid=239

http://chntrends.com/plus/feedback.php?aid=476

http://hockey888.com/plus/view.php?aid=2835

http://www.nwp-clan-lan.de/wbb2/thread.php?postid=3141871#post3141871

http://www.bjrgwycd.com/plus/feedback.php?aid=183
خارج شده است

این صفحه در 0.065 ثانیه 21 نمایش داده شد.