انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

بـــلوغ ، دانـــستن آن است كه چه وقت براي كمك گرفتن اقدام كني.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و شصت و پنجم  (دفعات بازدید: 2069 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

فصل دهم
خطاب به صاحبان كار
            در ميان كارفرمايان بي شماري كه اين روزها در بين ما وجود دارند ، در اينجا از عضوي ذكر مي كنيم كه بيشتر عمر خود را در دنياي تجارت هاي بزرگ گذرانده است. و او افراد بسياري را استخدام و همينطور به خدمت عده زيادي خاتمه داده است و قادر است از ديدگاه يك صاحب كار ، به الكلي نگاه كند . نظرات او مي تواند در همه جا براي صاحبان كار ، فوق العاده مفيد واقع شود ، حال مطالب را از زبان خود او بشنويد .
            من زماني معاون شركتي بودم كه شش هزار و ششصد كارمند داشت . يك روز منشي دفترم اطلاع داد كه آقاي ب روي خط تلفن است و اصرار دارد با من صحبت كند . به منشي خود گفتم به او جواب رد بدهد . زيرا من چندين بار به آقاي ب هشدار داده بوده كه اين بار ديگر بار آخر است اما او در دونوبت متوالي در حالي كه مست بود و به سختي مي توانست صحبت كند . از هاتفورد به من تلفن زده بود و من به او گفته بودم كه در شركت ماديگر جايي ندارد و راه بازگشتي هم هرگز نخواهد داشت.
            منشي من گفت اين آقاي ب نيست كه روي خط است بلكه برادر اوست و مايل است پيامي را به من برساند . فكر كردم برادر آقاي ب در فكر واسطه شدن و طلب بخشش براي برادر خود است اما او گفت فقط مي خواستم به شما اطلاع دهم كه پل ، روز شنبه گذشته از پنجره هتلش در هاتفورد خود را پائين پرتاب كرد و در يادداشتي كه از خود بجاي گذارده است ، خاطر نشان كرده است كه شما بهترين صاحب كاري بوديد كه تا بحال داشته است و اين عمل او به هيچ وجه ربطي به شما ندارد.
            يك روز ديگر ، وقتي مشغول باز كردن نامه ها بودم ، قطعه بريده شده روزنامه اي از داخل پاكت بر روي ميز افتاد . در زير ستون در گذشته ها اسم يكي از بهترين فروشنده هاي كه تا آن زمان داشتم نوشته بود . او پس از يك دوره مشروبخواري دو هفتگي ، لوله تفنگ را به دهان خود گذاشت و ماشه را با شست پاي
.
.(165)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
The ferry boat stranded on the shore, the ferry
« پاسخ #1 : 02 آوریل 2016، 04:44:38 am »

< p > sometimes, too, would want to, perhaps, in the life of a junction will have one waiting for, then each other so unexpected, and never abandon.
 man, that's Mao Dun. Want to be perfect, but do not want to pay for her. I think if everyone willing to give up, to love heart to treat the love of the people; then, death of love in this world, away from us wouldn't seem so impossible!
 on the other side of you, but I can not touch. This is my dream, but always linger in the corridor. Miss, the collapse and collapse. The mood messy unable to calm down, chaotic and breathtaking, but no one can understand.
< p > but now I am very tired, has stridden pace does not move forward, only lonely in the sad ferry -- watch! Alone up thousands of years of yearning, piecing together a thousand years of memory, sorrow down to the ground! Love, there is no reason; love, doomed doomed eternally.
 love,air max 90 pas cher, must be both sincere, sincere to pay. The only way to have the red world for hundreds of years, or even less, and one thousand years in a true love!
< p > through the cycle of seasons, stepped over thousands of miles, trance, I saw stranded on the ferry to the other side of the world of mortals, you desolate smile. I put out my hands in haste, but you have turned; why do not you give me a hug before you turn around?
 the night is very quiet,golden goose uomo saldi, very quiet; I, hide in the dream and the depths of the season. Wear the Millennium Xun rhyme floating in the room, the hint of worry and worry, give the night added a Xu desolation, bleak interpretation can not be dispersed of sadness...
 we are all red, since there will be based on the world of mortals, earthly. Right of fame, money and material, is the urgent needs of everyone. So true love, in such a demand into a myth,bottes ugg france, became the people of the holy. Everyone hopes to have a true love, but no one can love, and give up their own now have everything, and even can not be determined, may have all.
 many things, many times, we can not get, just because we do not have to pay for it. So, at the same time, not to blame others,ugg soldes, do not complain that there is no love in the world. Ask yourself, is not really paid?
 lonely shuiyunjian, bustling dream has been broken. All love and sadness into the boundless silence, subtle longing disseminated without "
 life is just a drop in the bucket, but it carries a lot of unwillingness. Not willing or unwilling, life is still as always, only when the slow forward on foot. Quietly around her heart, a little tired.
 dance to do is prosperous, dance is not the best but it is broken hearted. For years,scarpe hogan outlet, the cycle of reincarnation, accompany me through a vast season. The dark eyes through the rain, as if to see the ferry boat stranded on the shore,air max 90 pas cher, the red ferry. Look, the heart, full of melancholy, and more sad.
Related Articles:

scarpe hogan outlet

Earthly sa

The smoke exhaled heart sound

I believe that the flower is life, or how it will be when there is no wind, among them will have several strains of flowers in a peristaltic, each other directed at other nodded, seemed to whisper.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Silent and lonely
« پاسخ #2 : 16 آوریل 2016، 10:31:49 pm »

,ugg pas cher
 life can be simple, but we can not locate lofty ideals of life. Life can not warm, but indispensable loneliness. You have to treat life, it is necessary to treat alone; only in treat lonely at that moment. Would it be possible for us to will carefully taste the solitude gives people the so-called Jun Yonghe fragrance.
< p > A in the strong sunlight walk too long, I always want to find a cool shade of a tree to give yourself a break for a while; a man in the hustle and bustle of the upset too long, they always want to find a quiet place cleaned up their troubled thoughts. The cool shade of a tree, the valves refreshing tranquility must mean to be lonely, but it is nourishing life sublimate life lonely.
, has a wealth of loneliness. In the noisy crowd you can't have quiet Zhiyuan feelings, in the vanity of people you can't draw push ahead of people's spiritual power!
 in the face of loneliness, we have no reason to let yourself frustrated and depressed. When loneliness comes, when we struggle a tired day after turned into a contented as a fresh and quiet of the night, we enjoy nature's gift at the same time, quietly taste of life meaning.
 what is loneliness? Loneliness is not a cup of strong wine,stylo plume mont blanc solde, loneliness is a cup of tea and cool and far. When you are with it, it can not only nourish your dry heart, there is always a wisp of fragrance in my arms.
 partners is the lonely lonely. But as long as your mental is not twisted and dark, even if lonely what?
 man's life is a kind of limited resources, that is, can not be extravagant, nor excessive exploitation. Only those who can enjoy the happiness, but also can keep the lonely, can have a complete history of life.
< p > in solitude,tn pas cher, loneliness will for you provides thinking of it,nike air max pas cher, this time, you can make you calm heart to seriously reflect on the past,hogan outlet online, only in the past the thinking and Introspection of, you will be careful to treat belong to your own future.
In fact,hogan sito ufficiale,
 what is loneliness? Loneliness is not neglected and abandoned, but no friends,tn homme pas cher, not to be understood. In fact,air max pas cher, the real lonely lonely without words. The real loneliness is not to accept the pity and sympathy!
Related Articls:

golden goose

Beijing Miyun Reservoir crash

Complex Mount Tianzhu

Holding their increasingly thin body, trying to find a moment of warmth, this time helpless like a little match girl, perhaps the more often the more the more you want to get it. At the moment, cool has to hide me sleepy frozen up, it seems that this night is a sleepless night.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Do not talk about love, you can not understand what is love
« پاسخ #3 : 28 آوریل 2016، 12:45:42 am »

Do not talk about love, you can not understand what is love
 < br / > since the word "love", the vast most people like to talk about "love at first sight". In many literati say "love is without reason", love seems to be really into the mysterious force,tn femme pas cher, let a person can't grasp.

in ordinary people, it is not the most beautiful love in the moral,air max 95 pas cher, but innate beauty and desire. Today,hogan rebel outlet, this theory is very popular. Morality has become a demon in people's minds. I have said in an article, today's beauty and desire in fact is not the original human, but still the moral transformation of the United States and desire, has been marked with the characteristics of the times.

< br / > I think that every person, regardless of how much he simply love are from the beauty of nature and the desire,hogan outlet, and acquired the proceeds of moral love mixed with.

< br / > when we face beauty more than morality, beauty and captured our; when we face the moral perfection, we will also be for dumping; and when we face unable to resist the desire, morality will collapse, and previously held by the beautiful dreamland will disappear, replaced and the rise of is the another kind of beauty, this beautiful metabolism. In one's life is there were significant.

< br / > when our youth, morality and pure natural beauty often makes us blind, and when we into adulthood, more desire to participate to the beauty and virtue to,tn pas cher, so at this time, sexual attraction will become adults the most important aesthetic principle. So, in the juvenile,hogan sito ufficiale, men like the appearance of beautiful and some thin woman, and to adulthood, often will like those beautiful and sexy woman.

< br / > the old age, beauty and wants to become the minor elements,hogan sito ufficiale, the characteristic of moral will become the aesthetic principles of the elderly.

in "sight&quot,hogan outlet; and "love at first sight".

Related Articles:

Enterprise

With emplo

Break thro

Unlike Hotel, as places of entertainment, people will not for drinking a cup of coffee and ran away, usually the nearest handy. So Starbucks's general location in the office on business area, leisure and entertainment field, the downtown business district and other places. In style, the main highlight American style.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Low carbon life 700
« پاسخ #4 : 11 مه 2016، 08:54:53 am »

sea rising moon, a total of the end of the world. Nearly six billion people around the world share a blue sky, a vast expanse of land, and enjoy the same earth. And now,hogan olympia outlet, this beautiful big family is suffering from the pollution of the environment. Therefore,hogan outlet online, in order to our earth home, for our future generations, I decided to start from me, live my low carbon life.
 I'm saying, and it's still possible to exercise! Daughter is right, and now our earth is suffering from environmental pollution, we can reduce the emission of carbon dioxide, ah! Father said. Yeah,hogan outlet online, yeah! And it saves gas! Is really one! Then, we go with the breakfast shop, a way of laughing and talking, very happy. Summer, the sun burning hot shining on the earth, the weather is very hot, at home are hot suffocatively son, but in order to promote environmental protection, in order to save electricity carbon reduction, our family decided to daytime does not open air conditioning at night even if the open air conditioning, also want to control in more than 28 degrees. If everyone is like us, how much energy should we save the whole summer. Raising flowers is a mother's hobby. Home Chlorophytum, ivy is green all year round. In each scorching summer, my mother always put flowers move house, we looked at the green, sucking the air green, heart suddenly felt faint trace of coolness, with good air and seductive, really kill two birds with ah! < p > low carbon life is just a kind of attitude, and not ability, we should start from the electricity, water, carbon, fuel-efficient, throttle the small, low carbon life is we are going to build a green lifestyle, as long as we go to action, you can close to low carbon life, even up to the standard of low carbon life. Let us everyone action, advocate environmental protection in life, cherish our earth home!  two: low carbon life
Low carbon life 700
 A: low carbon life
 low carbon life is a very environmentally friendly and civilized thing. In fact, low carbon is in their daily life from their own,hogan outlet online, from the small start, to minimize all possible consumption. Of course, low carbon mainly refers to the reduction of carbon dioxide emissions. In fact, low carbon life is very close to everyone,hogan outlet, as long as the attention to some of the details of life,chaussure louboutin pas cher, you can play a role in reducing energy consumption.
 low carbon life is a very environmentally friendly, civilized way of life. Water, electricity, fuel,hogan outlet online, solar term, can help us to make low carbon life into reality.
 now our country's commitment to the world's public commitment to emission reduction targets, decided to 2020 greenhouse gas emissions than in 2005 decreased by 40%-45%. The low carbon era has been coming, is changing our life.
 one Sunday morning, my mother said, "let's drive to a small shop nearby for breakfast.". Mom, we still walk to the store to eat breakfast,hogan outlet online, we want to protect the earth, as far as possible to reduce the emission of carbon dioxide.
Related Articles:

Growing wo

A little change in the test

Spring 800

Confucius lived to be 72 years old, 57 years of experience made him Rende both. Knowledgeable and become supreme University asked, great thinkers, it may be said is earthshaking, dare not say no latecomers, at least is unprecedented). In such a status, when his pupil asked him, his answer turned out to be "Wen Chao Xi may be dead Yi", how incredible!
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
Legislative amendments to the bill for the first t
« پاسخ #5 : 12 ژوئن 2016، 03:28:04 pm »

,zapatillas new balance mujer
 this afternoon, the twelve session of the three National People's Congress will listen to the draft legislative amendments to the draft. This is the first amendment to the implementation of the legislative law in 15 years. Last August and December, the NPC Standing Committee for the two time to consider the draft amendment to the legislative law, the terms of the amendment accounted for 1/3. The National People's Congress, the draft three trial. Legislation as a law of all legal acts, also known as the law of the law". Local regulations shall not detract from the citizens' rights to become the highlights of this amendment. Chief correspondent Guan Qingfeng
 existing tax regulations on the provisional regulations, the tax reform, tax reform, in the process of reform in the first provisional regulations on the relevant tax changes in the reform
. As a result, the "Regulations" or "Provisional Regulations" has become the basis for the collection of most of the tax revenue,hogan outlet, some of the interim regulations have been "interim" for nearly 20 years.
 focus
The tax legislative power granted to the State Council of the National People's Congress
< p > according to the Legal Committee of the Standing Committee of the National People's Congress, at the beginning of the reform and opening up, when taking into account legal system construction in our country is still in its infancy, experience and conditions for the establishment of modern tax system is not enough, the National People's Congress and its Standing Committee in 1984 and 1985 made two legislative authority of the State Council.
 news spokesman Fu Ying introduction, the government to collect taxes,hogan outlet, who received, how much, how to close, it is through the NPC to the legislative decision. If the meeting, the legislative amendments to get through, those who open a new tax, to be enacted by the National People's Congress law. The overall goal is to be in 2020,nmd running homme pas cher, the full implementation of the legal principle of taxation.
 in recent years, the "tax law" to accelerate the pace of. 2013 during the NPC and CPPCC National People's Congress, screenwriter Zhao Dongling had jointly submitted to the 31 representatives on the termination of the authorization of the State Council formulated the provisional regulations or regulations on tax bills, causing public concern. In the third Plenary Session of the 18th CPC Central Committee, the fourth plenary session clearly put forward the implementation of the legal principle of taxation.
How the government tax legislation of the National People's Congress shall be
 taxes, tax rates and other systems can only be provided by the law. China's current 18 kinds of tax, only personal income tax,hogan sito ufficiale, enterprise income tax,hogan outlet online, travel tax and other three kinds of tax is formulated by the National People's Congress and its Standing Committee law levy. Other 15 tax are formulated by the State Council Provisional Regulations levy of, the income accounted for 70% of total tax revenue.
 "some time ago, oil prices fell, the Ministry of Finance 'took the opportunity' raised the fuel tax,golden goose, why the Ministry of finance can be so free to adjust the fuel tax?" In March 4th,hogan outlet, the three session of the twelve National People's Congress press conference, a reporter on the "tax" raised sharp questions.
 at present, the tax legal roadmap has been clear. National People's Congress and the Standing Committee initially consider the need to introduce new taxes in the future, it should be adopted by the National People's Congress and its Standing Committee to develop tax laws.
 [highlights 1 tax legal]

Legislative amendments to the bill today to consider the Department for the first time in 15 years to amend the legislative law of the first two sessions of the bill
Related Articls:

Hainan cou

Li Keqiang meets with Indones

At the same time, the town party secretary, chairman of the National People's Congress, all cadres stationed in the village, the implementation of defend to the straw jinshao. On the evening of 7 to 9 points, inspection staff and village cadres also did not eat dinner, at this time, the field is dark. So, the staff will go to eat jinshao.
خارج شده است

این صفحه در 0.229 ثانیه 21 نمایش داده شد.