انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی نه کیفر که پاداش است.با فرصت عظیمی که برای رشد یافتن دیدن دانستن درک کردن و بودن به تو ارزانی داشته اند تو را پاداش داده اند.من زندگی را روحانی میخوانم.در حقیقت از دید من زندگی و خدا مترادف یکدیگرند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: خودارضایی یک گناه و یک بیماری!  (دفعات بازدید: 2322 بار)

pari

• کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 728
خودارضایی یک گناه و یک بیماری!
« : 10 نوامبر 2010، 09:09:03 pm »

آسیب شناسی و درمان خود ارضایی

در میان بسیاری از پدیده های معطوف به رشد که مشخصه بلوغ و شروع نوجوانی است هیچکدام به اندازه تغییرات روانی و فیزیکی با رشد جنسی ارتباط ندارد. این تغییرات مستلزم سازگاری های بسیاری از سوی نوجوان است و بر اثر این تغییرات تصور نوجوان از خودش نیز تغییر می کند...
هر چند که تمایلات جنسی به مفهوم گسترده تر در تمام طول زندگی فرد وجود دارد و بخشی از وجود انسان را تشکیل می دهد، تغییرات هورمونی همراه با بلوغ  در افراد مختلف به اشکال مختلفی ظاهر می شود و در هر شخص معینی در زمانهای مختلف بروز می کند، اما برخی از نوجوانان به مسایل جنسی زیاد فکر می کنند و به سادگی تحریک می شوند و بعضی دیگر چندان به این مسایل فکر نمی کنند و علایق دیگری آنان را به خود جلب می کند.

در غالب پسران همراه با بلوغ، غریزه جنسی به سرعت زیاد می شود و جنبه بدنی پیدا می کند. آگاهی جنسی در پسرها در دوران نوجوانی به اوج خود می رسد ولی هر چند که علایق و رفتار  در هر دو جنس طی دوره نوجوانی افزایش می یابد اما در این میان به نظر می رسد که این مساله در پسران به نسبت دختران بیشتر است هر چند که در سالهای اخیر این فاصله کمتر شده است.

برخی از نوجوانان به مسایل جنسی زیاد فکر می کنند و به سادگی تحریک می شوند و بعضی دیگر چندان به این مسایل فکر نمی کنند و علایق دیگری آنان را به خود جلب می کند.

بیدار شدن تمایلات جنسی در این دوران باعث می گردد که برای برخی از نوجوانان مشکلات خاصی ایجاد شود. یکی از این مشکلات اقدام به خودارضایی است. هر چند این عمل بین کودکان نیز رایج است اما در نوجوانان نظم پیدا می کند. البته غیر از نوجوانان و جوانان، میان برخی از بزرگسالان نیز چنین عملی مشاهده می شود. به هر حال مبتلای به این عمل و رفتار از صدمات آن مصون نخواهد ماند چون عوارضی را بر روی بنیه بدنی و حتی وضعیت روانی فرد می گذارد.

عوارض خودارضایی

- فقدان انرژی و سستی عمومی بدن

- تضعیف سیستم عصبی بدن

- کاهش رشد عمومی بدن

- ضععیف شدن یا ضعف سیستم مجاری ادراری

- زردی و رنگ پریدگی چهره(که اغلب با ظهور حلقه های سیاه در اطراف چشم همراه است)

- بروز جوش و کورک روی چهره

- ضعف حافظه و دشواری در مطالعات خصوصا در درس خواندن

البته این علایم در افرادی مشاهده می گردد که به شدت مبتلا به این عمل هستند. هر چند که انجام اندک این عمل نیز عوارض خاص خود را دارد.

با توجه به تحقیقات صورت گرفته، بسیاری از پسران در دوره های متوالی تصمیم به ترک این عادت می گیرند و به شدت دچار پشیمانی و ندامت خواهند شد اما مجددا این نوع اعمال را تکرار می کنند و این دوره تسلسل همچنان باعث ایجاد مشکل می شود. اما با توجه به فرهنگ جامعه خودمان احساس گناه ، نقش مهمی را بعد از انجام این عمل ایفا می کند تا جایی که بسیار مشاهده شده است که نوجوان به علت این اقدام نمی تواند خود را ببخشد و حتی از خویشتن متنفر می شود. مبتلایان قبل از ارتکاب عمل خود احساس تشویش  و نگرانی می کنند و آنگاه برای تسکین به طور موقت دست به دامان خودارضایی می شوند . پس از انجام این عمل، رخوتی در آنان ایجاد می شود که ممکن است به خواب نسبتا عمیقی فرو روند و و آرامشی نسبی برایشان حاصل شود، پس از آن به فکر عواقب و یا گناه می افتند و از نو دچار تشویش می شوند.
علل خودارضایی

1- تغذیه فکری نوجوان: این تغذیه شامل جوی است که نوجوان درآن قرار دارد و شامل دوستان، محیط زندگی فرد، فیلمها،کتابها و عکسهایی است که فرد با آنها سرو کار دارد. مسلما یک نوجوان و یا جوانی که تازه در حال ادامه تحصیل و تعیین شغلی مناسب برای آینده است شرایط مناسب برای ازدواج را ندارد بنابراین قرار گرفتن این دسته از افراد در معرض تحریک کننده های جنسی از علل اصلی بروز و شدت یافتن این عادت است.

2- دیدن و شنیدن: دیدن عکسها، پوسترها، فیلمهای نامناسب، استفاده نا مناسب از ماهواره، استماع فحشهای رکیک،لطیفه ها، طنزها و شوخی های زننده در خانه، اجتماع و مدرسه سبب تحریک نوجوانان در این زمینه می شود.

3- عوامل روانی: برخی عوامل روانی مانند ترس و هیجان، اضطراب و تشویش، خشم و غضب، طرد و تحقیق، زیادی محبت و..... در بعضی از موارد باعث بروزاین عادت می گردد.

4- عدم مدیریت ذهن: مسلما افکار جنسی بخش جدایی ناپذیر افکار افراد به خصوص نوجوانان را تشکیل می دهد. ناتوانی افراد در کنترل ذهن و عدم مهارت در فیلتر کردن افکار نامناسب ، در بروز و شدت یافتن خود ارضایی نقش به سزایی دارد.

به محض بیدار شدن از خواب از رختخواب جدا شده و یک دوش آب گرم گرفته و به تمرینات ورزشی و نرمش های بدنی و.. استمرار داشته باشید.

پیشگیری و درمان

در دین ما اسلام خودارضایی امری حرام و ناپسند به شمار آمده است ، اما توجه داشته باشید که داشتن احساس گناه صرف در این مورد، کمک چندانی به شما نخواهد کرد بلکه علاوه برآن شما باید سعی کنید با یک برنامه ریزی منظم و البته داشتن آگاهی کافی در زمینه درمان، برای بهبود و ترک این عادت رفتاری ناپسند اقدام داشته باشید.

برای درمان کسانی که مبتلا به مشکل خودارضایی هستند در دو قسمت باید کار شود. یکی در قسمت جسمانی و دیگر در بخش عقلانی و طرز تفکر که عبارتند از:

1- ورزش: داشتن برنامه منظم ورزش جهت غلبه کردن بر انرژی جنسی در این دوران، لازم و ضروری است.

2- تغذیه: تغذیه صحیح نوجوان و خودداری از مصرف برخی غذاهای تحریک کننده مانند زیاد مصرف کردن گوشت قرمز و تخم مرغ، چای، قهوه زیاد، فلفل، سسهای تند و هر نوع ادویه. در مقابل مصرف ماهی و مرغ، میوه جات ، انجیل، دوغ و... بسیار مفید است.

3- خودداری از پوشیدن لباسهای بسیار تنگ  و چسبان.

4- توجه به بستر خواب: توجه به بستر خواب و ایجاد شرایط مناسب برای خوابیدن. مثلا حتما قبل از خوابیدن مطالعه داشته باشید و با خستگی به رختخواب بروید در ضمن توجه داشته باشید که حتما تشکتان سفت باشد و در صورت امکان تنها در اتاقتان نخوابید.

5- پر کردن اوقات فراغت:
از طریق مطالعه کردن مطالب متفرقه اما مناسب، انجام کارهای فوق برنامه و هنری یا فنی و داشتن یک برنامه منظم برای گذراندن ساعات روز بسیار مهم است.

6- برخاستن از رختخواب: همواره به نوجوانان دارای این مشکل توصیه می شود که به محض بیدار شدن از خواب از رختخواب جدا شده و یک دوش آب گرم گرفته و به تمرینات ورزشی و نرمش های بدنی و.. استمرار داشته باشید.

7-  به نوجوانانی که مبتلا به خود ارضایی هستند
توصیه اکید می شود که علاوه بر در نظر گرفتن موارد ذکر شده برای درمان مشکل خود حتما از خدمات مشاوره و روانشناسی بهره مند گردند و مطمئن باشند که با پشتکار و اعتماد به نفس می توانند این عادت ناپسند را ترک کنند.
خارج شده است
تنها شیطانهایی که در جهان وجود دارند،آنهایی هستند که در قلب های ما به جست و خیز مشغولند.در آنجاست که باید بجنگیم.
"مهاتما گاندی"

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • uvw451
10 19, London
« پاسخ #1 : 04 مه 2016، 11:08:32 am »

- after the ceremony, Xi Jinping and his wife will be with the royal couple together, carriage ride to Buckingham Palace.
[am welcome ceremony
] private lunch at noon
10 19, London,
 - the queen and her husband Prince Philip will formally welcome Mrs. Xi Jinping at the Royal Palace dome. Queen of England will host the welcome ceremony. The site will hold a parade ceremony, the Royal Guard will sound 21 sound Chivas Royal Salute, and China played the national anthem. Xi Jinping will review accompanied by Prince Philip in the Royal Guard of honor.
 - Mrs. Xi Jinping will attend the Queen hosted a private luncheon.
Xi Jinping will visit the Premier League Manchester City team Chinese football to the advanced study of the Xi Jinping city team
<br xi="" jinping's="" visit="" to="" join="" the="" football="" elements="" trip
< p >] Prince Charles and his wife Camilla will represent the queen of England in the Mandarin Oriental Hotel on behalf of the queen of England Xi Jinping, the couple welcomed.
[
< p > during his visit to Britain, Xi Jinping, the couple will experience the British Royal lifestyle,tn requin pas cher, including stay at Buckingham Palace, and the royal family members together drink afternoon tea and enjoy hosted by the queen of England private luncheon and dinner and so on. Members of the British Royal number will be accompanied by Xi Jinping attended the event, including the queen,goyard soldes, Prince Philip, Prince of Wales, Prince Charles and his wife, Cambridge Duke Prince William and his wife, Queen's second son, Duke of York, Prince Andrew and.
 - after dinner, Queen Xi Jinping will be invited to visit to the exhibition of the royal couple and the related items of the Chinese.
 local time in October 15th, the British Buckingham Palace announced a detailed itinerary Xi Jinping's visit to britain. Reporter from Buckingham Palace was informed that Xi Jinping,hogan outlet, the couple will receive a grand welcoming ceremony hosted by the queen of England,hogan outlet, review of the Royal Guard of honour and with the British royal couple together, riding in the carriage to Buckingham Palace.
< p >] Xi and Peng by special plane arrived at Heathrow airport, Britain's Queen Elizabeth representative Hu Dezi Jue will at the airport pick-up.
 reporter combing found that 4 days in the UK, Xi Jinping will attend nearly 20 public events, which includes not only a number of meetings,goyard paris, an important dinner, but also to visit a number of schools, businesses, attended the summit and so on. British Prime Minister David Cameron on the visit is very seriously, he not only met in London and Xi Jinping, will also travel to Manchester, accompanied by Xi Jinping attended the event, and Xi Jinping off. On the last day of his visit to Britain,sac goyard pas cher, Xi Jinping will visit Manchester City Football Group, accompanied by Cameron. The Group operates a number of football clubs,hogan outlet online, including Manchester City Club. Earlier this year, Prince William's visit to China, Xi Jinping had said that China is willing to learn from the world's top teams,hogan outlet, including the United kingdom.
10 20, London,

Related Articls:

Don't go Wenger for the first time on the pro Cheng has to prepare for the next season - W

Neymar midfielder Poser let 21 players waiting for my collar was full of challenge

540 minutes of the goal will

And in this Sunday (October 5) will broadcast on this series, Zhang Zhixi is zhe Han Zhang jointly planning the event of counterfeit drugs in the palace, unexpectedly again meet Kenny Kwan, Su Qing become into the jail. While the mistress Zhang Zhixi but had to lay plans to escape. The broken mirror couple dead end people refer to the reoccurrence of counterfeit drugs, abuse of the heart.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
restructuring program early abortion?
« پاسخ #2 : 28 مه 2016، 11:55:01 pm »

"this is probably a Comic Con." A long-term concern ST East Carbon restructuring of a brokerage investment bank, said the failure of the program,montblanc plume pas cher, does not prevent the relevant parties from the two level of the market to get a huge profit.
 in the process of restructuring suspected major illegal termination scheme as early as 4 months ago, there are signs,air max pas cher, but not the "disclosure"
 Oriental Morning Post reporter Ke Zhihua
 >
But
 restructuring program early abortion?
9 June 16, leading reorganization st East Carbon announced the suspension of the reorganization plan, October 19, St East Carbon announced restructuring plan, St East Carbon existing assets to sell into a "net shell", and directed to the restructuring issue stock to buy recombine with the estate.
The "plan"
10 month announced on the 19th, the said,cheap pandora charms, on March 25, 2009, Sichuan chicken sweet with Hunan Hui, crape myrtle real estate signed a "cooperation agreement", St East Carbon for restructuring matters agreed - Hui Hunan to Sichuan chicken sweet paid transferring a controlling equity compensation fee of RMB 30 million yuan, Sichuan chicken sweet will hold its st East Carbon shares corresponding to the right to vote, "bill of rights", etc. a series of rights managed to the business side. In April 7th,air max pas cher, Hunan Xiang Hui to pay 30 million yuan, the right to obtain the reorganization.
 for Sichuan Xiang Feng termination of the agreement, the Post reporter failed to contact the ST East Carbon and other related parties to comment.
12 June 11,scarpe golden goose, Carbon Co., Ltd (st East Carbon,golden goose mid star, 600691.SH) announced the largest shareholder of Sichuan Xiang Feng Enterprise Co., Ltd. (hereinafter referred to as the "Sichuan chicken sweet enterprises) with heavy prescription Hunan Hui Asset Management Co., Ltd. (hereinafter referred to as" Hunan Hui) Xuan Xi'an crape myrtle real estate open hair Co., Ltd. (hereinafter referred to as "crape myrtle real estate open) termination of the company shareholders to vote on the trusteeship agreement" and "authorized by the agreement book",scarpe hogan online, shares the same day closing limit.
< p > in fact, St East carbon released the major asset sale and issuance of shares to the object specific plans to buy assets "(hereinafter referred to as the" plan ") after, a brokerage, investment banking, general manager of the Department pointed out that the scheme is unlikely to get the approval of the SFC through.
ST East Carbon restructuring is refers to set up a chain Bureau suspected illegal signs of undisclosed plan termination
 the Great Wall securities mergers and acquisitions department general manager Yin Zhongyu told the Post reporter,occhiali ray ban outlet, large shareholders to recover the voting rights from the restructuring of the hands, means that the two sides are not the same, "the basic theory that the failure of the scheme.
 corresponding, ST East carbon price from (August 27th) 9 yuan or so up to 13.83 yuan (October 28th).
ST East carbon is the first listed company in Zigong and the national electric carbon industry, the actual control of Sichuan Xiang Feng Enterprise Co., Ltd. is 43 year old former Forbes Regal Zhang chung.
 in fact, August 27th to the Sichuan Phoenix incense party put forward to terminate the agreement reorganization. Until December 7th, the restructuring party finally agreed to.
Related Articls:

Zhang Hong

To 2008 March Hengda went to Hong Kong IPO crashed as a landmark event, the door to the capital market seems to housing prices suddenly closed and blocked in the outside the enterprise because excessive land reserve of negative tired and become a tiger by the tail. After more than a year no one talked about IPO, housing prices listed hope collapse.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
Replica Bvlgari Jewelry 4. don't wear swimming.
« پاسخ #3 : 07 ژانویه 2018، 11:29:52 pm »

1,prices special attention should be paid to fake amulette de cartier try to get a silver jewelry inlaid stone hermes jewelry replica inlaid in stone is easy to fall off the gap junction of. soft cloth stained Replica Bvlgari Jewelry with a little silver oil to wipe or wash water immersion, take out repeatedly knead wash.1 Naganbu dry or dry with a hair dryer placed back to temperature.
   use rub silver cloth to wipe Van Cleef Knockoff with toothpaste or rubbing washing treatment to back light, wipe replica van cleef & arpels alhambra necklace the silver jewelry before the correction liquid is not dry. 2, 4. don't wear swimming.

http://www.postyourflasher.com

https://jogamp.org/bugzilla/show_bug.cgi

http://park1.wakwak.com/~touya7000/cgi-bin/bbs/bbs.cgi

http://www.mcee.org.cn/plus/feedback.php?aid=2744

http://www.blackborder.com/cgi-bin/common/index.cgi

https://www.icao.int/safety

http://www.moneyscience.com/pg/blog/KnowingandMaking/read/796855/a-program-for-cognitive-economics#comments

http://bizfromchina.com/plus/feedback.php?aid=103

http://hau-mich-weg.de/thread.php?postid=76092#post76092

http://www.hyarchery.com/plus/feedback.php?aid=28

http://sxx.njue.edu.cn/guestbook.asp

http://www.office-taira.jp/tricolore/bbstricolore_07_08_26/sunbbs.cgi

http://cgi.members.interq.or.jp/rabbit/pia/cgi-bin/yybbs.cgi

http://www.sdrzswt.com/plus/feedback.php?aid=262

http://books.boatdesign.net/bookstore/books.cgi
خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 20 نمایش داده شد.